zich Nixon laat door met straat gezeggen De Jong: politieke bellenblazerij Tv-commentaar Ook ik verlang naar de vrede Morgen rouwdag in New York In de pas Zilveren Benelux Volk soms onverdraagzaam Ota Sik uit partij gezet )r.N.A.C. Slotemaker de Bruine overleden China laat weer journalist vrij Gelderland zegt nee tegen Putten ABP betaalde f 90.000 teveel aan pensioenen Rijk kreeg bijna 550 min. belasting motorrijtuigen Arm Schotland 9 DINSDAG 14 OKTOBER 1969 MINI Kruidenkussen Na een gezonde nachtrust die zeven of acht uur duurde is het ontwaken een genoe gen. Een onrustige nacht geeft een nieuwe dag met zorgen en moeilijkheden. Slaapmiddel dan maar? Na een moeilijke dag, een enkele keer, het is echter beslist niet aan te bevelen er een ge woonte van te maken. Een Duitse arts-en een apotheker hebben er dit op gevonden: vein een tiental slaapverwek kende en de ademhaling re gelende kruiden hebben zij een "kruidenkussen" sa mengesteld, dat een rustige ongestoorde slaap garan deert. Deze kruiden bevatten etherische oliën die door de eigen lichaamswarmte vrij komen. Het kussen, dat de naam Herbadorm kreeg, heeft een overtrek van zuive re schapenwol. De afmetin gen zijn 29 X 22 cm. De juis te samenstelling van de krui den blijft het geheim van de smid, in casu van de apothe ker en arts. Er wordt wel een afbeelding bij verstrekt, waarop o.a. de kamille staat. De kosten van het kussen be dragen (in Duitsland) onge veer/35.—. r t Mini- wasmachine Miniwash is de naam van een klem, verplaatsbaar was- mackientje dat bedoeld is voor kamerbewoners, be jaarden, inwonenden, vrijge zellen enfin, voor kleine was jes. Zo klein nu ook weer niet, er gaan zes overhem den, of vijf kussenslopen, of twee lakens of twaalf paar wollen sokken of een wollen babywasje in. Handig om "erbij" te hebben wanneer uw linnengoed naar .wasse- 'rette of wasserij gaat. De mi ni-was is van kunststof, de motor verbruikt 40 Watt per uur bij 220 volt, wordt een jaar schriftelijk gegaran deerd en wordt na een le vertijd van vier tot zes weken de uwe voor 199.-. De kleinste trommelwasmachine ter wereld, zegt de fabrikant. De wastijd bedraagt tien mi nuten, de mini-was spoelt nog ook en kan opgeborgen worden in het gootsteen kastje, dat kim je niet van al le huishoudhulpen beweren! SLANK EN SPORTIEF NEW YORK Van alle gemeente gebouwen in New York zullen mor gen rde vlaggen halfstok hangen en ieder uur zullen de klokken van alle kerken luiden om de doden van de oorlog in Vietnam te herdenken. New Yorks burgemeester John Lindsay heeft dort initiatief genomen. In een tv-uitzending vroeg hij ieder een de 15e oktober als een herden kingsdag te beschouwen, als een dag van rouw voor hen die gestorven zijn'. Zijn oproep kwam gelijk met de aankondiging van grote groepen stu denten, in heel Amerika op de be wuste dag een grote protestactie te gen ide oorlog in Vietnam te houden. Tezelfdertijd werden de resultaten van een Gallup-onderzoek bekendge maakt, waaruit blijkt dat 57 procent van de Amerikanen zich uitspreekt voor terugtrekking van alle troepen uit Vietnam nog voor het einde van dit jaar. Een argeloze luchtreiziger zal gemakkelijk in de waan kunnen verkeren dat het toeristenseizoen in Zwitserland nog in volle gang is en met het mooie nazomer- weer van de laatste dagen is dit niet onmogelijk, maar de dage- lijke lange files bij de Sint- Gottliardpas hebben een prak tische oorzaak: men is er druk bezig met constructiewerken voor de lawinebeveiliging en dit geeft het nodige oponthoud en lange rijen on) geduldige auto's Onderhoud Roestvrij staal neemt in het moderne huishouden een grote plaats in. Het is mooi glanzend, duurzaam en het vraagt weinig onderhoud. Bewerk het nooit met schuurpoeder, sta&lwol of andere krassende middelen. Materiaalverkleuringen kunt u verhelpen met hete azijn of dito citroenzuur. Wilt u scha len, kommen eh pannen een goede onderhoudsbeurt ge ven dan kunt u dat doen met Wienerkalk, een schoon maakmiddel in poedervorm of Metalimpex cleaner, een vloeistof die messing, chroom, nikkel en roestvrij staal reinigt en onderhoudt. Een flesje kost 3.50. Witlof in folie Per persoon 2 struikjes witlof en evenveel plakken ham. De witlof wassen en zorg vuldig drogen. Ieder struikje in.een plak ham wikkelen. Per persoon een velletje aluminiumfolie nemen en hierop de stronkjes leggen. Een mooi sluitend pakje vouwen en gaar laten wor den in een warme oven gedu rende 20 minuten. Serveren bij aardappelpu ree, in de foliepakketjes. Uit de keuken geklapt Voor het tot de laatste druppel uitpersen van citrus vruchten is er een handige ci- truspers in de handel van modern ontwerp. Druk een halve vrucht op de perskegel en het apparaat werkt. Na tuurlijk is het makkelijk schoon te houden. U telt er 44.50 voor neer. Completa is de naam van poedermelk die verpakt werd in een donkergeel glazen potje met schroefdeksel. In de hete koffie strooit u even wat melkpoeder en klaar is kees. Een potje van honderd gram, voldoende voor onge veer vijfendertig kopjes kof fie 1.20. 't Is een instant- produkt van Domo in Beilen. Sprekende en zingende pop Ze heet Michaela en is een schattige pop met mooi kap sel en leuke kleertjes. Dat is nog niet alles; Michaela is een poppekind dat spreekt en versjes zingt door middel •van een piepklein grammo foonplaatje dat in haar body wordt gestopt. Aan de ene kant staan zinnetjes, aan de andere kant van het plaatje kleuterliedjes als Slaap kind je slaap en Klein klein kleu tertje. Michaela kan een heel repertoire afdraaien, mits u er plaatjes bij koopt, er komt een hele serie. Michaela kost om en nabij veertig gulden, gezien op de Femina, bin nenkort ook in warenhuizen verkrijgbaar. De Belgisch-Nederlands-Luxem burgse samenwerking, kortweg Benelux, bestaat 25 jaar. In die tijd is wel wat vooruitgang ge boekt in de uniformiteit van de voorschriften der drie landen, maar, zoals minister Luns giste ren opmerkte tijdens het gala banket ter gelegenheid van dit zilveren jubileum in Brussel, er zou veel meer kunnen gebeuren. Het werd niettemin een waardige herdenking van deze mini-EEG. Van links naar rechts prof. Hallstein en de ministers van buitenlandse zaken van de Kleine Drie:\ Luns, Harmei en Thorn. In Tsjechosloivakije PRAAG Prof. Ota Sik, het brein achter het Tsjechoslowaakse econo mische hervormingsprogramma, is gisteren uit de communistische partij gestoten. Het persbureau Ceteka meldt dat dr. Siks activiteiten in het De vrijetijdskle- ding neemt een steeds grotere plaats in het mode beeld. Tijdens de onlangs gehouden Sportmodebeurs liet de modeshow "Casual Cotton 1970" daarover geen twijfel be staan. De herenmo de is vrolijk en kleurrijk, zoals dit tuniekachtige jack met opstaande kraag en opvallende ritssluitingen laat zien. Stof: een soe pel katoenen duck, ontwerp Sighsten Herrgaard uit Stockholm, een slankafkledend model dat prettig dragen moet zijn. Voorjaar 1970 zat het in de handel zijn. (Van onze kerkredactie) ÖEGSTGEEST Op 74-jarige leeftijd is overleden dr. N. A. C. Slo tmaker de Bruine. De crematie heeft in stilte plaats gehad. Dr. Slotemaker de Bruine studeer- ie theologie in Utrecht en Gronin- en. In 1926 promoveerde hij bij irof. dr. W. J. Aalders op een disser- atie, getiteld „Eschatologie en eschiedenis". Nadat hij twee jaar hervormd pre- iikant was geweest te Bergentheim, iverd hij in 1925 zendingsconsul in tfederlands-Indië. In deze functie was hij voorzitter van het Indisch cerkbestuur. i In 2937 werd hij directeur van neta. Van 1941 tot 1947 leidde hij iet Nederlands informatiebureau te few York. Vervolgens was hij tot Ifil ambassaderaad, onder meer consul-generaal voor ons land in Caapstad. Na zijn pensionering was dr. Slote- naker de Bruine nog enige tijd ver- londen aan het internationale werk ran de Wereldraad van Kerken te ïenève. Dr. Slotemaker de Bruine was de udste zoon van prof. dr. J. R. Slote- naker de Bruine, de predikant die inkele malen minister werd. De weede zoon is dr. M. C. Slotemaker Ie Bruine, die rector was van de ïogere theologische school te Buiten- »rg en later psycholoog werd. Een ierde is het oud-PSP-Kamerlid mr. H. Slotemaker de Bruine. De mi- lister was de eerste, die de naam llotemaker de Bruine aannam door amenvoeging van de namen van zijn 'ader en moeder. PARIJS De Noordvietnamese delegatie Lij de Parijse vredes besprekingen heeft zich gisteren afkeurend uitgelaten over de ver klaring van minister Rogers van buitenlandse zaken dat er zowel van Amerikaanse als van communistische zijde sprake is van een de-escalatie van de oorlog in Vietnam. „We geloven dat Rogers verklaring slechts een manoeuvre is die is be doeld om president Nixons politiek van voortzetting en intensivering van de oorlog te camoufleren", aldus een Noordvietnamese woordvoerder. Hoge Amerikaanse militairen in Saigon denken dat de Vietcong en het Noordvietnamese leger hun troe pen in reserve houden om een win- ter-lente offensief voor te bereiden. Ze zeiden dit naar aanleiding van de hui dige geveöhtspauze. Er wordt op het ogenblik geen gevecht van betekenis geleverd. Een andere verklaring volgens de militairen kan zijn dat de communis ten de politieke ontwikkelingen in Washington en Parijs afwachten. Betogingen President Nixon heeft gisteren her haald dat hij evenzeer naar vrede in Vietnam verlangt als alle Amerika nen, maar dat hij zich niet zal laten beïnvloeden door betogingen zoals die voor morgen in heel Amerika zijn aangekondigd. Verwaoht wordt dat deze betoging zal uitroeien tot een nationale aangelegenheid. „Wij zijn op weg naar de vrede", zo schrijft het Amerikaanse staats hoofd aan de student Randy J. Dicks, die Nixon een protestbrief had ge schreven dat deze zich niet door de betogingen zou 'laten beïnvloeden. Schreeuwen „Duisteren naar de publieke opinie is één ding, zich laten beïnvloeden door betogingen is iets anders. Als een president betogers zou toestaan hem zijn politiek te dicteren, zou hij •het vertrouwen verraden dat alle an deren in hem stellen. Het zou beteke nen dat de macht wordt gegeven aan hen die het hardst schreeuwen". Gisteravond maakte het Witte Huis bekend dat Nixon op 3 novem ber in een landelijke televisie-uitzen ding verslag zal uitbrengen over de toestand rond Vietnam. HONGKONG China heeft weer een Britse journalist vrijgelaten. Het is Eric Gordon, die sinds november 1967 in Peking onder huisarrest stond. Hy kwam vanmorgen met zyn vrouw en kind in Hongkong aan. Hy zag er vermoeid, maar gezond uit. Gordon werd twee jaar geleden ge arresteerd toen hij op het punt stond China te verlaten. Waarom hij werd vastgehouden is nooit duidelijk ge maakt. De autoriteiten zeiden alleen dat hij in strijd met een niet nader genoemde bepaling had gehandeld. Tijdens zijn huisarrest in een hotel in Peking mochten zijn vrouw en kind bij hem blijven. Ze leefden ge heel geïsoleerd van de buitenwereld. Gordon is de derde journalist die door China is vrijgelaten. Eerde deze maand kwamen Reutercorrespondent Anthony Grey en free-lance journa list Norman Barrymaine vrij. In China worden nu nog tien Brit ten vastgehouden, onder wie twee marine-officieren en een bankdirec teur. Turk verduisterde bijna 13.000.- 's-HERTOGENBOSCH De advo caat-generaal bij het Bossche ge rechtshof, mr. M. Bruigom, heeft gisteren bevestiging geëist van het vonnis van de rechtbank in Maastricht. Deze had de Turkse gastarbeider A.Y. (33) veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De man had ten nadele van de zoon van zijn hospes een bedrag van ƒ12.800,- op een bank gezet. Bij zijn terugkeer in Nederland bekende hij de verduistering tegenover zijn hospes, diens vrouw en zoon. Later beweerde hij het geld met verkoop van tweedehandsauto's verdiend te hebben. ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland zijn het niet eens met de gemeente Putten de urn met aarde van de in de oorlog zwaar ge troffen gemeenten onder meer uit het nationaal monument in Amsterdam te verwijderen. De provinciale staten worden dan ook gevraagd het verzoek van de ge meenteraad niet te steunen. Verwij dering van de urn het monument en begraafplaatsen zou het nationale ka rakter van deze plaatsen aantasten. DEN HAAG Het Algemeen bur gerlijk pensioenfonds heeft in onge veer 250 gevallen de erfgenamen van overleden gepensioneerden ge vraagd als gevolg van abuizen te veel betaalde pensioenen terug te betalen. Het betreft hier in totaal een be drag van circa 90.000 gulden, aldus staatssecretaris Van Veen in ant woord op vragen van de KVP-Twee- de-Kamerleden F. A. A. M. Féviez en mr. G. A. A. M. Boot. De verzoeken om terugbetaling hebben zowel betrekking op gevallen van doorbetaling van pensioen na overlijden als op te hoge betalingen bij het leven van de gepensioneerden. De misverstanden zijn ontstaan door onervarenheid van nieuw perso neel bij het bedienen van de compu ters. Bedrijfsopleiding van dit perso neel zal waarschijnlijk tot een verde re verbetering van de situatie leiden, aldus mr. Van Veen. DE NHAAG Aan motorrijtuigen belasting vloeide in 1968 een netto bedrag van bijna 542 miljoen gulden in de schatkist, bijna 73 miljoen meer dan in 1967. Dit heeft staatssecretaris Grapperhaus van financiën in een brief aan de Tweede Kamer mee gedeeld. Bij de controle op motorrijtuigen belasting werden drie en "een kwart miljoen foto's gemaakt en 57.855 aan houdingen verricht. Het aantal inge komen verzoeken om teruggave van belasting bedroeg ruim 92.000. In 1967 waren dat er ruim 106.000. Het aantal bezwaarschriften steeg van 32.000 tot bijna 100.000. (Van onze parlcmentsredactie) DEN HAAG „Ik vind het in zijn algemeenheid jammer dat er niet een of andere partij of combinatie van partijen is, die een alternatief biedt. Dat maakt de oppositie natuurlijk beter. Dat maakt gewoon in democrati sche verhoudingen de zaak ge zonder. Omdat het op dit ogen blik niet duidelijk is, is er na tuurlijk tot op zekere hoogte soms wat politieke bellen blazerij." Aldus minister-president P. S. de Jong vanmorgen voor de radio, voor dat vanmiddag in de Tweede Kamer de algemene beschouwingen begon nen over het beleid dat hij en zijn ka binet het komende jaar wil gaan voe ren. De premier gelooft dat de samen werking tussen regering en parle ment goed is. Dat blykt uit de ac tuele problemen die in de Kamer worden behandeld. Premier De Jong meende dat de laatste troonrede, de derde in zijn Gevangenen (2) De regering heeft besloten ide straf- ïvangenis te Leeuwarden te sluiten. -Jat zal toch niet zijn uit gebrek aan lisdadigers? Want bank- en roofover- 1'allen en aanrandingen (al of niet ge aard gaande met moord) zijn aan de de van de dag. Onder een bepaalde evolkingsgroep, speciaal jongeren, k eerst een mentaliteit die alle eschaafde normen opzij schuift: alco- ol- en narcoticaverslaving, inbraken, relletjes en sexuele vergrij- en zijn hun kunstprodukten. Ik ben niet voor opsluiting in ge- Ai mgenissen waar dergelijke lieden op osten van de gemeenschap leven, te- 3 ivisie kijken, dammen, schaken, larten, studeren of schilderen. De moeten op speciaal afgeslo- gebieden te werk worden gesteld hard ook! Desnoods onder toezicht i militairen, elke maand een irsvers detachement en het kost ets meer dan nu. Voorts zou de regering zich wat tikker moeten maken over de slacht- fers of nabestaanden die van ro- ts en moordenaars geleden heb- ■dam A. W. M. de Mooij IVOS en VDR (3) Bij de vraag of de DDR „erkend" oet worden moet men zich toch wel vragen hoe de mensen, die daar wo- en er zelf over denken. Vinden zij het langrijk? Zal het hen in hun istandigheden een steun kunnen jn? Be „muur" kan niet verhinderen dat Russische gedachten en denkrich- ng invloed hebben op onze gedach- ngang over Europa, o.a.: de veilig- ïid van Europa kan niet zonder de kenning van de DDR tot stand ko len. hardingen J. Weerheym buitenland „niet te verenigen zijn met de principes en de politiek van de partij". Dr. Sik is oud-vice-premier en verblijft sinds de invasie van 1968 voornamelijk in Zwitserland. Premier De .Jong ambtsperiode, de beste ontvangst heeft gekregen. Onverdraagzaam „Soms vind ik ons volk onverdraag- zaan," zei de premier. „Ik vind dat als men soms iemand hoort of ziet die een mening verkondigt die niet helemaal strookt met de mening die daar de sfeer of de toon aangeeft, er heel snel etiketten worden opge plakt." „De een wordt uitgemaakt voor te links, de ander voor te rechts en men maakt er zich wat snel van af door te zeggen: dat lijkt nergens naar. Die man is dit of dat. Ik vind dat men niet erg verdraagzaam is voor mensen met een afwijkende mening". Statuut Zodra Suriname en de Nederlandse Antillen nieuwe regeringen zullen hebben, zal het overleg tussen de drie Koninkrijkspartners over het Statuut beginnen. Het is 'niet de bedoeling dat Nederland direct met een eigen voorstel zal komen. De heer De Jong sloot een Nederlands initiatief echter niet uit. Over de politieke beschouwingen van vandaag en morgen: het is moei lijk te zeggen hoe het zal lopen, maar het wordt in ieder geval heel belang rijk. Er komen heel belangrijke pun ten aan de orde en over verschillende punten wordt verschillend gedacht. (Van onze kerkredactie) GRONINGEN Als voldoende studenten zich melden gaat de theo logische faculteit van de universiteit van Groningen in januari 1970 weer een theologische opleiding organise ren voor het weekeinde. Er zullen op vrijdagavond en zaterdagmorgen ie der twee colleges gegeven worden. Wie zich, met de vereiste voorop leiding, laat inschrijven kan na onge veer vier en een half jaar zijn kandi daatsexamen afleggen. Daarna kan men zich in nog anderhalf jaar voor bereiden voor het kerkelijke examen. JJET moet erg naar zijn geweest voor de kijkers die een opgetogen vakantie hebben genoten in Schot land, gisteravond zo zonder pardon door de NCRV-televisie te worden geconfronteerd met de ten hemel schreiende troosteloosheid van de stad Glasgow en de tragische armoede in het op vele plaatsen zo prachtige hoog- en laagland. Vooral de slechte behuizing in de kleurloze en recreatieloze grote stad, waar de kinderen niet veel meer kunnen doen dan zich in benden organiseren en straatgeweld plegen omdat er nauwelijks een enkele plek voor vermaak bestaat, werd treffend in beeld gebracht. Toen de tevredenheid van de clans aan bod kwam, schakelden wij over naar de VARA om daar het tv-spel van Dimitri Frenkel Frank te zien en vooral het tweetal Wim de Bie en Kees van Kooten, die er hun debuut als acteurs in maakten. Het was een hele beleving, waarin de satire zoals de VARA die in Hadimassa pleegt aan te bieden, goed herkenbaar was. Wim en Kees waren groots in de speciale op hen geschre ven intelligente en geestige dialoog, die echter lang niet vrij was van moderne grofheid in zogenaamde mannentaal. Daar schijnen we niet meer om heen te kunnen, zeker niet bij Frenkel Frank. Het plot was echter origineel, evenals een aantal regievondsten zoals letters in het beeld en clowns ogen voor de hele cast. Ton Leiisink noch Ton Kuyl konden goed mee komen in de verfijnde kolder, die Wim en Kees zo meesterlijk hanteer den dat niemand naast hen eigenlijk een kans kreeg. De NCRV liet Ben Cremer naar hartelust zingen „in het land" en gaf ons gelegenheid, kennis te maken met zijn vrouw, die heel trots is op haar Ben. VARA's Achter het Nieuws gaf een reclasseringsbijdrage door dis cussies over de rechtspleging in Ne derland: wij hielden ons in die tijd bij de documentaire over Schotland. Instructief, maar lelijk afgebroken luas later op de avond het program ma, gewijd aan de gouden Christen vrouwenbond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9