RUIMTESTATION BIEDT TALLOZE VOORDELEN Full time teacher wanted. Starting salary £13 a week. ■t zit i„ SANOVITE DUITSLAND VERLIEST ZIJN 100STE STARFIGHTER Onderwijs onderweg Aanlegsteiger raketten Russen gaven plannen directe maanreis op Ruimte- oase „Grappige" reactie van studenten Liftende meisjes in auto met pistool bedreigd Jongen gedood op vrije schooldag Stoker stak man en vrouw Ruimtezevental Gezondheid! Voedingswaarde! Pleegouders voor 200.000 Papoea kinderen gezocht DINSDAG 14 OKTOBER 196» De Russen zijn hard bezig een ruimtedroom te verwezenlijken. De drie Soyoezen, die nu met zeven man aan boord, rond de aarde suizen, zijn wellicht de eerste fase van een permanent ruimtestation, de basis voor verdere heelalexploraties. Hier een model van zo'n (romantische) ruimte-oase in de leegte, vervaardigd door de tech nici in Boebitsjef (Rusland). Het bevat zes hermetisch afgesloten afdelingen, waaronder een labo ratorium en een tuin. Ook is er een „aanlegplaats" voor raketten. (Van een onzer redacteuren) MOSKOU Met de lance ring van drie ruimtesche pen achter elkaar hebben de Russen nu officieel duidelijk [gemaakt wat zij eerder in Llechts bedekte termen te ken nen gaven: zij streven geen di recte maanreis na, maar geven jde voorkeur aan de bouw van leen station in een baan om de aarde. Wat hen hiertoe heeft bewo- laat zich moeilijk raden; Vloskou pleegt nu eenmaal niet io royaal met gegevens rond te trooien als de Amerikanen, daar vast staat, dat de Russen in ie beginjaren van hun ruimte- ixperimenten wel degelijk aan len directe maanreis hebben ge- lacht. En zo zeker waren zij ervan lat zij de race zouden winnen, at prof. Martinof, directeur van Ie sterrewachten in Leningrad n op de Krim, in 1965 nog vol ertrouwen kon zeggen: „We uilen de Amerikanen hartelijk ntvangen in onze maansowjet zij daar arriveren." Twee jaar daarvoor gaf Wernher on Braun al te kennen: „Ik ben rvan overtuigd, dat we de Russische ouane zullen moeten passeren als op de maan aankomen". 0 Wijzigingen In 1966 echter leek Moskou zijn tonen al te hebben gewijzigd. Op en congres van de Internationale sfronautische federatie in Madrid ntkende- de Russische prof. Sedof, at zijn land van plan was vóór 1970 iet door Kennedy aan de Amerika- en gestelde ultimatum) een man op maan te brengen. Maar vrijwel niemand in het esten hechtte daaraan toen veel aarde. Men sprak van een aflei- ngsmanoeuvre en tot het laatste oment voor de Amerikaanse lan- ing hebben geleerden van naam re ining gehouden met een Russische irprise. Dat die niet is gekomen, kan vele ïrzaken hebben. Maar algemeen ordt nu aangenomen, dat zij er ichnisch niet toe in staat waren, on er meer omdat zij niet over een ket zouden beschikken, die kon wed- veren met de Saturnus-5. Het loet dus in het midden van de jaren istig zijn geweest, dat de Russen un oude plannen opgaven om zich werpen op de bouw van een ruim- istationeen logische tussenstap op weg naar andere planeten. Voordelen Logisch omdat zo'n station rscheidene voordelen heeft. Het >n in een hoge baan om de aarde orden samengesteld uit „pre-fab" ementen, die tevoren door relatief :hte raketten in een baan om de ude zijn gebracht. Eenmaal gereed kan het dan fun- ren als bouw- en startplaats voor mande ruimte-schepen. En omdat e startplaats dan al met een vaart n acht kilometer per seconde oin i aarde draait, behoeft een daar artend ruimteschip maar drie kilo eter aan die snelheid toe te voegen 1 buiten de aantrekkingskracht van aarde te komen. «?P die manier omzeilt men dus het obleem van de zware raketten, aar technisch komt er natuurlijk el meer voor kijken: het construe- u van een platform in de ruimte egt nu eenmaal meer werk dan het schieten van één enkele raket, die cabine rechtstreeks naar de maan engt. Amerikanen Met de voorbereiding voor zo'n imtestation zijn de Russen al ge- ime tijd bezig. Het hele So- 'Z-programma is erop gericht en it name de koppeling van de So- en -5 vormde een belangrijk el van die voorbereiding. Met de leering van de nummers 6, 7 en 8 men nu weer een stap verder. Overigens is het idee van een imtestation niet exclusief Russisch, ernher von Braun maakte er twin jaar geleden al propaganda voor. Amerika gaf men er onder druk n de Russische concurrentie echter voorkeur aan een directe maanreis realiseren, omdat dit sneller zou inen dan het bouwen van een |tform. niet wegneemt, dat ook in "erika nog steeds plannen liggen 0r een buitenaards station. Men 'wacht echter, dat men daar niet voor 1973 mee gereed is. Het Congres moet de plannen nog goedkeuren en er het geld voor beschikbaar stellen. Besparingen In eerste instantie zal dat zeer véél geld zijn, maar uiteindelijk levert zo'n station ook besparingen op. In de eerste plaats omdat men zal kun nen volstaan met lichtere raketten: in de tweede plaats omdat de ruim teschepen meer dan eenmaal kunnen worden gebruikt. Na hun reis in de ruimte zullen zij bij het station, dat als aanlegsteiger fungeert, kunnen meren om te worden klaargemaakt voor een volgende reis. De beman ning zou dan in lichte pendelraketten naar de aarde kunnen terugkeren. In de toekomst zullen deze ruim testations moeten worden bemand door tientallen technici en onderzoe kers, die daar geruime tijd zullen moeten blijven. Een vraagstuk daar bij zal zijn hoe zij zullen moeten worden gevoed. Met het oog hierop is de proef, die nu door de Sojoez-schepen wordt ge nomen, interessant: het experiment met het zgn. „gesloten systeem". Dit houdt in, dat men nagaat in hoeverre menselijke afvalstoffen met behulp van algen en ultraviolette stralen kunnen worden omgezet in voedsel (zetmeel, suikers en vitamines). Ook voor langere ruimtereizen, zo als die in de toekomst naar Mars en andere planeten, is dit van groot be lang. Observatie Voordat men alle problemen heeft opgelost, die een langer verblijf in de ruimte met zich brengen, zullen ze ker nog jaren gemoeid zijn. Maar dat ze worden overwonnen, staat zowel voor de Russen als de Amerikanen vast. Evenals het vast staat, dat de nu ontwikkelde technieken van onschatbare waarde voor de we tenschap zullen zijn. Een ruimtestation is namelijk ook een unieke waarnemingspost, van waaruit men in het heelal kan „kij ken" zonder te worden gehinderd door de veel informatie tegenhouden de aardse dampkring. Bredere kennis van dat heelal zal ook voor het aardse leven zijn vruch ten afwerpen. Een voorbeeld daarvan is de beheersing door de mens van de atoomkracht: deze is rechtstreeks te herleiden tot de studie van de natuur van de sterren en meer in het bijzon der van de zon. En zo zijn meer voorbeelden mogelijk. De ruimte biedt onge kende perspectieven; men heeft alleen het instrumentarium no dig om ze te ontdekken. Met de bouw van een ruimtestation zal men al een heel eind op weg zijn. BONN „Wij vinden déze methode een doelmatige bijdrage aan de ontwapening. Ga zo door", feliciteerde de Duitse liberale studentenbond het ministerie van defensie in Bonn met het neer storten van de honderdste „Star- fighter". Het ongeluk gebeurde gisteren bij Memmingen in Beieren. De piloot kon zich met zijn schietstoel in vrij heid stellen. Bij de vliegtuigongeluk ken zijn in totaal 53 piloten om het leven gekomen. De honderd vernielde Starfi,ghters, die in 1961 werden aangeschaft door de luchtmacht van de Bondsrepu bliek, vertegenwoordigden een waarde van bijna 400 miljoen gulden. De wrakken liggen overal verspreid: boven de poolcirkel in Noorwegen tot de Sardijnse kust, van de woestijnen van Arizona tot het Duitse land en de wateren van de Noordzee, de Oostzee en de Mid dellandse Zee. Grappen Grappen over de Starfighter zijn er overigens genoeg. Gekscherend wordt wel eens opgemerkt dat de gemakkelijkste manier om aan zo'n „vliegende doodskist" te komen, is het kopen van een stuk land en maar af te wachten. Een andere grap is het „weerbericht" voor Duitsland: laaghangende bewolking, mistflar den, slecht zicht en plaatselijk val lende Starfighters. Het ministerie van defensie zit zo omhoog met de Starfighter-ongeluk- ken dat het geen officiële cijfers over het aantal neergestorte vliegtuigen publiceert, zodat journalisten op hun eigen boekhouding moeten vertrou wen. Geruchten willen dat van de indertijd 866 aangeschafte vliegtui gen er nog begin september 759 „over" waren. Dat zijn er dan precies zeven meer dan de genoemde hon derd. Wreed De reeks ongelukken werd op 20 juni 1962 op wrede wijze ingezet toen van een groep Starfighters, die bo ven de Eiffel voor het eerst in het publiek getoond werden, er vier el kaar met de vleugels raakten en zich in de grond boorden. Vier mensen verloren daarbij het leven. Van toen tot 1965 verongelukten „slechts" acht tien Starfighters. In dat jaar werd gesproken van een crisis. Zesentwintig Starfighters IN ALMELO ALMELO De Twentse politie korpsen blijven uitkijken naar een kleine rode personenauto, waarin de bestuurder zondagnacht van twee Al melose meisjes van twintig jaar on der bedreiging van een pistool geld zou hebben gecist. De meisjes hadden na een dansavond in Hengelo de laatste trein gemist en besloten te gaan lif ten. Zij werden meegenomen door een waarschijnlijk 24-jarige man met een buitenlands accent. In Almelo aangekomen was de man volgens de meisjes een zijstraat inge draaid en gestopt. Onder bedreiging van een pistool dwong hij één van de meisjes geld af te staan. Toen zij verstijfd van schrik niet onmiddellijk reageerde gooide hij haar uit de auto. Even verder op deed hij dat ook met haar vriendin, die nog een briefje van tien gulden had weten op te zoe ken. de honderdste stortten neer. Na elk ongeluk werd er aan het toestel iets veranderd. In het voorjaar van 1966 begonnen de politici pas goed spektakel te maken toen in acht weken tijds negen Star fighters verloren gingen. Onder wiel vrachtauto VALKENBURG De tienjarige Harry Biesmans uit Maastricht is gistermiddag overreden door het ach terwiel van een vrachtwagen. Hij was op slag dood. De jongen maakte op deze vrije schooldag met drie vriendjes een fietstocht door Zuid-Limburg. Op de Valkenburgse Nieuweweg kwam hij al slingerend met zijn fiets onder de vrachtwagen. In het Betuwse OPHEUSDEN is door de politie langs de weg de heer F. Hommerson (76) levenloos onder zijn bromfiets aangetroffen. Het slachtoffer is waarschijnlijk onwel geworden. Op de rijksweg onder MALDEN is gistermorgen een bestelwagen van de Nederlandse Spoorwegen door onbe kende oorzaak tegen een boom ge botst. Van de twee inzittenden werd de 46-jarige C. van den Berg uit Utrecht zo ernstig gewond dat hij in een ziekenhuis moest worden opge nomen. Gisteravond is de 60-jarige bromfietser J. den Boer uit Ooster hout op de Dongenseweg in TIL BURG op een onverlichte motor ge reden. Bij aankomst in het zieken huis overleed hij. Nog voortvluchtig AMSTERDAM De veertigjarige, nog voortvluchtige, stoker J.L. wordt ervan verdacht gisternacht zijn ex-echtgenote E.P. (28) en de mon teur R.B. (24) in de woning van de vrouw in de Gijsbrecht van Aemstelstraat ernstig met een mes te hebben verwond. Beiden moesten in een ziekenhuis opgenomen worden. De slachtoffers, die verschillende malen werden gestoken, konden nog niet worden gehoord. Bij de overstromingen in de afge lopen weken in Tunesië zijn meer dan vierhonderd mensen om het le ven gekomen. Er zijn honderddui zend daklozen. Bastille De nota „Opstaan tegen het zittenblijven" die vorige week openbaar geworden is, werd een paar maanden geleden al aangeboden aan staatssecretaris Grosheide. Dat gebeurde, om precies te zijn, op de 14e juli: de dag die nog altijd herinnert aan de val van de Bastille. Prof. Idenburg, voorzitter van de Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs (ook nu nog voorzitter: hij heeft zijn ont slag wel aangeboden, maar nog niet gekregen), vindt die 14e juli erg zinvol. Hij hoopt dat de SVO-nota het bolwerk van het zittenblijven zal doen be zwijken. De nota heeft de allure om een belangrijke rol te gaan spelen misschien wel te vergelijken met de nota- Rutten in de geschiedenis van de Mammoetwet. Maar als men de val van de Bastille erbij haalt, moet er aan herinnerd wor den dat dit gebouw bestormd werd door een woedende volksmenigte. En dat brede kringen van de bevol king door deze nota in opstand zou den komen tegen het zittenblijven, moet ik nog zien. Er zit in het stuk een dwingende redenering: als de organisatie van het onderwijs blijft zoals ze is, ko men we van het doubleren nooit af; er moet fundamenteel iets ver anderen. Maar wat die radicale ver andering bet „blokkenplan" nu precies inhoudt, is uit de vele vaktermen moeilijk af te lezen. Hoe moet men zich die nieuwe school voorstellen? Drs. Doornbos, schrijver van de nota, vindt het zelf ook erg moeilijk dat te verdui delijken. Hij geeft een paar voor beelden van de variëteit die hem voor ogen staat: de kinderen gaan niet meer allen op dezelfde dag naar school en ze beginnen niet allen met hetzelfde: ze komen in kleine subgroepen waar ze „onder- wijsleereenheden" krijgen die zo zijn opgebouwd dat ze niet te gro te sprongen hoeven te maken enz. Men gaat niet meer uit van de klas, maar van de individuele leer ling. De ideeën sluiten in bepaalde opzichten aan bij die van Maria Montessori en Kees Boeke. Om het blokkenplan goed uit te leggen, hebben we eigenlijk een film no dig, zegt SVO-secretaris Souren. Die film moet dan zeker ge maakt worden. Brokkenplan SVO zou willen dat nog voor 1970 besloten wordt tot een onder- wijsreorganisatie zoals in de nota is voorgesteld; dan kan in 1973 de hervorming feitelijk van start gaan. Het Is begrijpelijk dat men er vaart achter wil zetten, maar de gestelde termijn is praktisch niet te halen. De researchstichting heeft ..elf anderhalf jaar nodig gehad voor de samenstelling van haar ad vies. Het blokkenplan is nog in het geheel niet in discussie geweest en het is niet reëel toch van de Ka mer te verwachten dat zij nog even voor het eind van het jaar besluit tot afschaffing van het klas sikale systeem op onze scholen. In de aaniloopperiode hoeft het plan niet veel te kosten (in 1970 misschien 1 a 3 miljoen gulden), zegt SVO. Maar als men de veran dering gaat voorbereiden, zal ze straks ook goed-financieel uitge voerd moeten worden en dat loopt heel wat meer op. Komt er voor de uitwerking niet voldoende geld beschikbaar, dan is het tref woord voor de onderwijsveront- waardiging van 1973 gemakkelijk te voorspellen: blokkenplan - brok kenplan... De Staatssecretaris schijnt voor door Ton Elias de onderneming erg geporteerd te zijn, maar ook hij zal vermoedelijk weinig zin hebben in een herhaling van wat zich bij de Mammoetwet heeft afgespeeld. Zo degelijk als hij is, gaat Grosheide thans door voor een losbol: de Mammoetwet is „op budgettair lichtzinnige wijze" inge voerd. Dat staat te lezen in een brief die de staats ecretaris laatst kreeg van de docenten van het Her tog Jancollege in Valkenswaard. Advertentie Over geld en over publikaties van docenten gesproken: in de Ti mes stond enkele weken geleden een „wervingsadvertentie" waar van hierbij een gedeelte is afge drukt. De „teacher" moet optrek ken met 30 tot 200 kinderen van verschillende leeftijden, hij moet vernieuwer zijn, maatschappelijk werker, technicus enz. Aanvangssa laris 13 (rond 110) per week. Het (niet afgedrukte) onderste deel van de advertentie zegt dat men zich voor nadere inlichtingen over de belabberde honorering kan wenden tot de National Union of Teachers. Voor de liefhebbers. Toch weer heel anders dan wan neer onze bloedeigen Raad van Le raren de ouders per advertentie zorgelijk aanspreekt over alles wat hun kinderen op school tekort ko men. Horen Twee lange dagen heeft de On derwijscommissie van de Kamer besteed aan het luisteren naar me ningen van „belanghebbenden" over de ministeriële nota voor de •bestuurshervorming van de uni versiteit en nog is men met deze „hoorzitting" niet klaar. Als men ziet hoeveel mensen van verschil lende pluimage voor zo'n hearing naar Den Haag komen van cura toren tot' vakbondsfunctionarissen, van bezorgde rectoren tot uitda gende studenten is het moeilijk zich nog voor te stellen dat het hele instituut „hoorzitting" tot voor kort niet bestond. De minister ging van 3 kwartier tot 3 kwartier (de „hoortijd") oyfer de tong: Veringa had dit moeten doen en waarom niet dat? Hij zal via een ambtelijke waarnemer wel het een en ander horen van wat er gezegd is, maar eigenlijk zou de minister gewoon op de publieke tri bune moeten gaan zitten. Of zou hij de bandjes hebben opgevraagd en er een leerzaam weekend mee hebben doorgebracht? Dan weet hij meteen hoe de Ka meroppositie zich zal opstellen. Voorzitter Tans en diens fractiege noten Laban en Masman zijn er zeer 'bekwaam in bepaalde uitspra ken van de gasten duidelijk naar voren te laten komen. Uit de hele hearing bleek trouwens (weer) dat de PvdA zich met veruit het mees te elan op onderwijszaken gooit. Ijverige meespelers zijn de kamer leden Bakker (CPN), van der Lek (PSP), Dijkstra (D'66) en Van Dijk (VVD). De bijdrage van de confes sionele fracties aan de discussie is minimaal. Zij schijnen te denken: we komen om te luisteren maar als ieder zo ijverig zou zwijgen, zouden de gasten gauw zijn uitge praat. En verder Meldt het blad van de Landbouw hogeschool kort en zakelijk dat Wa- geningse studenten bij Philips on derzoek kunnen doen dat tevens kan dienen als scriptie- onderwerp. De NV is o.a. geïnteresseerd in re clame-onderzoek. onderzoek naar de verschuivingen in het levenspa troon en in het consumptiepatroon in ontwikkelingslanden. Studenten die zich niet happy voelen met de relaties tussen uni versiteit en bedrijfsleven, maken zich nogal eens schuldig aan forse overdrijvingen. Maar telkens nadat dit geconstateerd is, stuit men op gevallen zoals dit. Inlichtingen over wat Philips graag onder zocht wil zien: bij de afdeling Voor lichtingskunde van de Landbouw hogeschool, Voor de liefhebbers Syrië laat 2 kapers vliegtuig TWA vrij BEIROET Twee commando's van het Volksfront voor de bevrij ding van Palestina, die 29 augustus een vliegtuig van de Trans World Airlines kaapten en met 115 inzitten den in Damascus lieten landen, zijn gisteren vrijgelaten. De Syrische autoriteiten houden nog steeds twee Israëlische passa giers van het TWA-vliegtuig vast. In het geheim poseerde alvast voor de fotograaf het Russische zevental, dat nu in drie Sojoezen om de aarde cirkelt, als rode wachters van onze planeet. Van links naar rechts: Valery Koebasof, Georgi Sjonin, Wladimir Sjatalof, Alexej Jellissejef. Staand van links naar rechts: Viktor Gorbatko, Anatoli Filipenko en Wladislaf Volkof. Uit volle tarwe, mèt de kiem. Heerlijk met alle beleg. DJAKARTA President Soeharto heeft voorgesteld pleegouders te zoe ken om tweehonderdduizend Papoea kinderen tussen negen en vijftien jaar uit West-Irian in een beschaafde omgeving groot te brengen. Minister Boediardjo van voorlich ting zei dat de president het ministe rie van sociale zaken heeft opgedra gen de praktische uitvoering van zijn voorstel te onderzoeken. Het zoeken van pleegouders ls een onderdeel van een plan om vierhon derdduizend bewoners van West-I- rian (dat is ongeveer de helft van de Papoeabevolking) de beschaving van de twintigste eeuw bij te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7