LIJKT DICTATUUR Geld voor hoge rekeningen? Geld voor een kostbare studie? Geld voor de verhuizing? Geld voor een grote uitgave? Geld voor u: Prof» Verdam: Weg met de provincies VROUW (24) KLAAGT BURGEMEESTER AAN In Gorkum is cle maat vol RAADSLEDEN (NA ONTSLAG) GEEN VERTROUWEN MEER Burgemeester duldt geen tegenspel Sowjet-leiders naar Frankrijk ÜE AMRO-Lenmg (voorbeeld: f3500.- lost u af in 18x f217.26 of 24xf 169.57) AMRO-Lening (voorbeeld: f 1500.- lost u af in 18x f 93.50 of 24x f73.10) AMRO-Lening (voorbeeld: f4000.- lost u af in 18x f248.29 of 24xf 193.80) AMRO-Lening (voorbeeld: f 6000.- lost u af in 18x f367.81 of 24x f285.71) AMRO-Lening Elk bedrag tussen f700.- en f 10.000.- Een folder met alle inlichtingen ligt voor u klaar bij elk kantoor van de AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK. Britse troepen uit de NAVO? 5 Dl NS DAG 14 OKTOBER 1969 GORKUM „Terwijl geenszins de verdiensten van burgemees ter van Rappard voor Gorkum in het verleden kunnen worden ont kend, is de grilligheid van zijn karakter er de oorzaak van dat nu een bestuurscrisis in Gorkum is uitgebroken. De Gorkumse wet houders en raadsleden hebben deze grilligheden lange tijd kunnen verdragen. Nu op onwaardige wijze taktieken ontplooid worden waarbij „hoofden" van wethouders moeten vallen, weigeren wij verder aan deze onwaardige wijze van besturen mee te doen." Zo motiveren twee wethouders en negen raadsleden van Gor kum het ontslag dat ze gisteren tegen middernacht tijdens een spe ciale raadsvergadering hebben ingediend. Een ontslag dat direct is ingegaan. Namens deze elf werd een verkla ring voorgelezen door de heer J. H. M. Eckhardt (prot.-chr.). Deze luidde als volgt: „Nu de uitslag van de stemming voor wethouder (van socia le zaken en huisvesting) ten gunste van de heer Killian is uitgevallen en deze hierdoor duidelijk jegens de pu blieke opinie is gerehabiliteerd, zijn wij als raad van Gorkum niet uit de problemen. Sinds november 1968 is gebleken dat de voorzitter van het college van burgemeester en wethouders er niet in is geslaagd, ondanks een publieke lijk afgelegde verklaring, een zake lijke sfeer in het college te scheppen en in stand te houden, laat staan teamwork te bewerkstelligen. Maat vol Burgemeester ridder Van Rappard tegen alles wat kwaad is Herverdeling Nederland op congres ARP (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Tijdens een con- res van de ARP in het Jaar- eursrestaurant te Utrecht is intensief gedokterd aan '•en bestuurlijke herverdeling in ederland. Een commissie van L!e partij, die snel werkte, bracht n ilangs een rapport uit, waarin e erd gepleit voor de instelling an gewesten, die de plaats van e provincies zouden moeten in- -lemen. „Inderdaad", zei commissielid prof. r. P. J. Verdam, wij zeggen: „weg et de provincie. Het beste kan men 1 anmatig te werk gaan volgens be- aaide schema's, structuurschetsen volgens de landkaart. De moeilijkheid van de bestuur- ike herverkaveling is natuurlijk de ronding. Dan vallen er gebieden ssen wal en schip en moet men inatuurlijk te werk gaan". „Maar", itoogde de hoogleraar, „de provin- es zijn toch ook vaak kunstmatig". Moet anders Het waren vooral bestuurders, die kin dit congres meededen. En zij ac- het rapport, dat een aan zet is tot de discussie, nog niet met 3n juich. Dat het bestuur in onze erk veranderende samenleving an- moet, werd door niemand j istredei liepen de meningen nogal teen. Zo wees de heer W. A. Fibbe R9tterdam, als voorzitter van de e' ijnmondraad uit ervaring sprekend, ni^op, dat het gewestbestuur zoveel diken moet krijgen, dat het de moei- waard is om te beginnen. De moei- ikheid doet zich voor, en je breekt nek erover, zei de heer Fibbe, dat in grote, sterke gemeente in het ge- de taken niet over kan dragen, Wettelijke richtlijnen van bovenaf lsfjn beslist nodig. Maar de heer M. a" Prooijen (Sprang-Capelle) was er 'eer voorstander van dat de ge- leenten vrijwillig het gewestelijk estuur tot stand zouden brengen. Samenvoegen In zijn inleiding op de discussie nderstreepte prof. Verdam vooral ft belang van het gemeentebestuur 1 het contact tussen burger en Daarom moet men niet te il werken met het samenvoegen enfan gemeenten. Hoewel, wat er op /alholen gebeurt, is natuurlijk goed. Aan de andere kant moeten de ge- 'eentebesturen het ook niet alleen oor het zeggen hebben, vooral als ®t om de streekbelangen gaat. De gewesten mogen geen vierde jr. 'estuurslaag vormen. Dat wordt te lb 'gewikkeld. Dan zag prof. Verdam ever de provincies verdwijnen. En, ervolgde hij, zijn die provinces een wonderlijke eenheden, die hier o daar vreemd aan elkaar hangen? reel taken van de provincies kunnen sn de gewesten toevallen. Een forum met dc heer M. H. L. Weststrate als voorzitter en dr. P. J. Boukema, mr. S. J. Hartkamp, mr. L. A. van Splunder en drs. H. van Rul ler als leden beantwoordde de vele vragen. Dankbaar was dit gezelschap voor de suggestie van burgemeester M. W. Schakel (Hoornaar) om zeker de politietaak aan het gewest toe te vertrouwen. Drs. G. M. Kerkhof uit Middelburg zag de bemanning van de gewesten somber in. Het is al zo moeilijk goe de mensen in de gemeenteraden en Provinciale Staten te krijgen. Hoe moet het dan met al die gewesten (de commissie denkt aan 30 tot en met 50). Ten slotte nog de opmerking van de heer S. van Tuinen (Dokkum): De conclusie van de commissie om de provincies te onthoofden, vind ik lichtvaardig. Deze en de andere op merkingen heeft de snelle commissie genoteerd en men zal er verder mee werken. In feite zijn de tegenstellingen naar binnen en naar buiten slechts verdiept, waardoor een goed en voor uitziend beleid ten aanzien van Gor kum geschaad wordt. Er is geen enkele reden om te ver onderstellen dat, zelfs al zou dit con flict geheel worden opgelost, de raad binnen kortere of langere tijd niet opnieuw voor de zoveelste kwestie wordt gesteld. Dit geldt temeer waar u in uw requisitoir stelt dat de raadsleden die niet inzien wat u stelt, de nauwgezet heid van geweten missen die voor de uitoefening van een functie op het publieke domein voor alles de be noemde of de gekozen bestuurders dient te sieren. Eens is de maat vol en dc zaak om de persoon van de .heer Killian van vanavond is de druppel die de em mer doet overlopen. Ik wil dan, mede namens de vol gende raadsleden verklaren, dat zij geen vertrouwen meer stellen in het beleid van de voorzitter van het col lege en besloten hebben hun raadsze- tel ter beschikking te stellen met in gang van 14 oktober". Bij de namen die onder deze ver klaring stonden, waren op één na alle fracties vertegenwoordigd. Alleen de tweemansfractie van de CHU deed er niet aan mee. De namen zijn: wet houder C. J. de Ronde (Soc.), wet houder R. S. Killian (kath. v.), de heren C. H. Potters, J. B. Eikelen boom, M. P. Romijn, G. H. Wil- lemstein en A. de Jong (allen soc.), de heer W. J. van Beers (kath. v.), de heer H. Slob (lib.) en de heer J, H, M. Eokhardt (prot. chr.). Weigering Het citaat aan het begin van dit verslag werd niet in de raadsverga dering uitgesproken. Dit is ontleend aan een perscommuniqué dat na af loop werd verstrekt. Dir communiqué was niet alleen een nog uitgebreidere motivering van het ingediende ontslag, maar vooral een verklaring voor het feit dat deze elf in de verga dering weigerden over de aan de or de zijnde affaire in debat te gaan. Want de vergadering was tenslotte bijeengeroepen om een uitspraak te doen naar aanleiding van beschuldi gingen aan het adres van wethouder Killian. Deze zou zich immers, aldus de burgemeester, misdragen hebben bij het beheer van de portefeuille van sociale zaken. Hij zou daar zijn persoonlijke belangen mee bevorderd hebben. Aan die affaire werd door de ande ren, en vooral door de burgemeester zelf, wel uitvoerig aandacht geschon ken. Nadat de heer Romijn namens de elf kort en bondig had gezegd dat ze de beschuldiging onjuist achtten, werd door andere sprekers aange toond dat de heer Killian wel dege lijke onjuiste dingen had gedaan. De heer L. Th. Fennema (CH) viel de vijf fractievoorzitters aan, die destijds zeer snel met een voor de wethouder ontlastende verklaring waren gekomen: „Ze hebben die ver klaring afgegeven, zonder eerst alle stukken te hebben ingezien. Dat is een hachelijke zaak. Het zal moeilijk zijn om dat tegenover de kiezers te verantwoorden". Ten aanzien van de beschul digingen zei hij dat aan weers zijden fouten zijn gemaakt, zo wel door de wethouder als door de directeur van sociale zaken, de heer I. H. de Vey. In het feit dat de wet houder op 2 september met ziekte verlof ging, zag hij al een zekeTe schuldbekentenis opgesloten. Hij be redeneerde dat de wethouder, die grossier is in rookwaren, met een bijstand trekkende winkelier een dermate overtrokken contract had gesloten, dat die winkelier daar nooit beter van kon worden. „Of ging men van de gedachte uit dat de overheid toch wel zou bijbetalen?" Hij besloot met de conclusie dat dc heer Killian op sociale zaken niet meer te handhaven was en dat deze zijn particuliere belangen dermate had laten prevaleren, dat het zijn fractie uitermate moeilijk zou vallen om .hem nog vertrouwen te schen ken. De heer A. M. Weststrate, de SGP'er in de protestants-christelijke fractie vond ook dat de genoemde fractie voorzitters „zich danig in de vingers hebben gesneden". In de continuering van het wethouderschap van de heer Killian zei hij géén enkel vertrouwen te hebben. Van de WD-fractie sprak me vrouw A. Nieuwstad-van Beest, die vond dat de wethouder duidelijk zijn ongeschiktheid had laten blijken: „Hij heeft niet beseft waar zijn plaats als wethouder is." Volgens haar was hier sprake van „een aan zekerheid grenzende schijn van eigenbelang". „Maar doorslagge vend is voor mij dat hij schaakblind is. Hij is zich niet voldoende bewust Verzamelaars vind ik bewonde renswaardige lieden. Men moet er volharding, netheid en nóg verstand ook voor hebben om het goed te doen. De eerste verzamelaarster die ik in mijn prille leven leerde kennen was het meisje naast-me-in-de-bank. Die eerste-klassekinderen ben ik vrij wel vergeten, maar haar zie ik nog voor me, Liesbeth Warmelink. Ze ver zamelde rupsen... Dikke vette langha rige oranje-zwarte rupsen en nog dikkere, nog vettere bleekgele naak te rupsen. Ze wriemelden in flessen voorzien van de juiste bladeren en op de flessen etiketjes. Een stuk we tenschappelijk werk in spe. Ze bleef met haar liefhebberij een eenling. Wij lafaards griezelden al leen maar. Maar toen kwam er de rage van het verzamelen van sinaasappelpa piertjes. Dat was nog eens wat. Een sinaasappel was als een kleinood verpakt in een vloeidun hevig geïllustreerd blaadje. Soms zelfs met een goudopdruk. Een stukje luxe uit verre landen, waar de zon altijd scheen, goud en diamanten voor het rapen waren en de mensen dansten en zongen. Onderontwikkelde gebieden bestonden nog niet in de officiële taal. De wereld was groot en goed. De kinderen kwamen op school met blauwe schriften volgeplakt met de zijdeachtige papiertjes, zorg vuldig glad gestreken. Natuurlijk startte ook ik. maar verder dan drie bladzijden kwam ik niet. De papiertjes scheurden onder mijn strijkende vingers, de stijfsel klodderde bij het opplakken. Bepaald frustrerend werkte bo vendien, dat mijn broer postzegels was gaan verzamelen. Geen dom achter elkaar rijen van plaatjes, maar een systematisch album. Met deskundigheid praatte hij over Verzamelen tandjes en stempels en eerste-dag- enveloppen. Hij heeft die verzameling nog, uitgegroeid tot een belegging. Dat is natuurlijk het ware. Koning Faroek spaarde lucifersmerken, een liefheb berij waar hele boeken over geschreven zijn. Toen hij halsover kop troon, paleis en Egypte moest verlaten, bleef de verzameling met die van horloges en snuifdozen ach ter. De horloges en snuifdozen zul len wel een bezitter gekregen heb ben. Misschien liggen de lucifersmer ken nog in de kelder. Suikerzakjes heb ik wel verza meld, maar alleen om door te geven aan de ware collectionneurs. De sleutelringen hebben me menig ex tra pot mayonaise, flacon afwas- spul, flessen frisdrank, theeworstjes en zelfs eens een pot jam, die tot op de bodem verstijfd drie jaar in mijn kast heeft gestaan, doen kopen. Al lemaal omdat aan die sleutelring een blij gezicht vastzat van het be voordeelde kind. Maar nunu heb ik iemand ont dekt, die koffiekopjes-onder- leggertjes spaart! Van die mooie wattige rondjes met een versiersel tjes, bekend onder de naam druppel vangers. Dat is^ nog eens een spaarderij waar je moeite voor moet doen! Ten eerste een kop koffie in een restau rant drinken, en lang niet alle hore- ca-bedrijven serveren die morslap- jes. Maar als hét kopje mèt onder- leggertje komt! De kunst van de ober om het druppelloos neer te zetten. De kunst van mij om niet onmiddellijk een bons tegen het kopje te geven... Eén druppel en het verzamelstuk is bedorven. Ben ik in gezelschap, dan vraag ik gewoon aan de omzittenden hun bij drage. Die gezichtenzo van ach, ze is niet wijzer. Dan stromen ze toe. ook van de omringende tafeltjes. Maar dat hoeft niet, want er is nog geen ruilmarkt. van zijn gemaakte fouten. Dat doet me het ergste vrezen voor de toe komst. Daarom is hij voor mij niet te handhaven." Het andere vrouwelijke raadslid, mevrouw C. van Emmerik-Viveen (soc.) drukte zich gematigder uit: „De heer Killian had dit beter niet zo kunnen doen. Hij heeft de schijn te gen zich. Zijn grootste fout is ge weest dat hij, terwijl hij zich bevond in een scheve positie, in een soort bezetenheid is blijven doordrijven. Hij had er buiten moeten blijven." Ook de heer Kroef van de PvdAcFRACTIE LEGDE EEN PvdA-fractie legde een persoonlijke verklaring af. Hy vond het de heer Killian sieren dat deze aanvankelijk had toegegeven fouten te hebben ge maakt. „Maar dat deed hij niet meer, toen hij zich verzekerd wist van de medewerking van een aantal raadsle den. Dat is geen democratische me thode." Burgemeester Van Rappard, die van enkel zijden te horen had gekre gen dat het gewone werk onder al het geharrewar lijdt, bestreed dit: „Dit heeft op de uitvoering van de werkzaamheden geen enkele invloed. Het betekent wel veel verspilling van energie. Het noopt tot dubbel, zoal niet vierdubbel werken." De heer Romijn had hem verweten dat hij van wantrouwen was uitge gaan. Hij zei daarover: „Ik ben er in alle opzichten van overtuigd dat dit wantrouwen gerechtvaardigd was." Triest Hij wees er ook nog eens op dat hij liever gezien had dat de wethouder uit eigen beweging geruisloos was verdwenen: „Ik heb er geen behoefte aan om iemand die op de grond ligt nog na te trappen. Het is op verzoek van de heer Killian in de openbaar heid gekomen. Ik heb alleen gezegd: „Man. weet wat je doet. Ik vind dit een intens trieste zaak, waar ik persoonlijk geen enkele voldoening van heb." De heer Van Rappard benadrukte nog eens dat hij niet zijn persoon lijke gevoelens tegenover de heer Killién wilde botvieren: „De persoon Killian raakt me helemaal niet, be halve dan door het feit dat ik mede lijden heb met mensen die door hun eigen stommiteiten in de puree ra- ken." Hij herhaalde nog eens wat hij reeds in zijn schriftelijke memoran dum had gesteld: „De raad is even schuldig als de heer Killian als ze zijn fouten dekken". En dit alles speelde zich af onder de ogen van enkele honderden toeschouwers, opeengepropt in de raadzaal, op de gang, op de trap en in de wethouderskamer. Een publiek dat, ondanks vermanende woorden, herhaaldelijk blijk gaf van instem ming of afkeuring. Even werd er tactisch vuurwerk afgestoken, toen de burgemeester zijn voorstel om de wethouder te ontslaan, introk. Hij motiveerde dat met de constatering dat elf mensen niet of nauwelijks hun standpunt uit de doeken wensten te doen. Van die elf sprong onmiddellijk de heer Romijn op: „Dat is helemaal niet erg. Dan komen we met een mo tie, waarin we ons vertrouwen in de heer Killian uitspreken". Na een schorsing gebeurde dat, en de motie werd met 14 tegen 5 stem men aangenomen. En daarna kwam dan, als klap op de vuurpijl, de ver klaring over het massale vertrek van de elf. Conflict In hun na afloop verstrekt commu niqué zeggen zij nog: „Zeer bewust hebben déze elf raadsleden zich be perkt tot het belangrijkste vraag punt, de integriteit van wethouder Killian, omdat anders door een Baby lonische spraakverwarring men door de bomen het bos niet meer zou kun nen onderscheiden, terwijl ze de voor hen laatste raadszitting zelf in de hand wensten te houden, en niet tot een onwaardige vertoning laten uit groeien". En: „In het algemeen kan burge meester Van Rappard geen tegenspel van anderen verdragen en zich ook niet neerleggen bij de meningen van anderen. „Rapporten van deskundigen of hun adviezen komen vrijwel nooit tot stand zonder dat de burgemeester in de door hem gewenste richting meespreekt. Kan hij bij besprekingen niet direct zijn zin doordrijven, dan staat hem de veelvuldig toegepaste taktiek van „verdeel en heers" ten dienste. Door gekonkel achterom werd vaak het beleid bepaald, vooral de laatste anderhalf jaar, waardoor de intermenselijke verhoudingen in het college van B, en W. en in de raad grondig werden bedorven. j Hij doorkruist het persoonlijk j werk der wethouders en heeft regel matig contact buiten de portefcuille- i houders om met dienst- en afde- j lingshoofden over rapporten die door j de portefeuillehouders zijn geprodu- I ceerd. Zo kunnen de wethouders onder Van Rappard nooit volwassen wor den. En de wethouder die zich vol- I wassen wil gedragen, komt met hem in conflict. In feite is er geen sprake van collegiaal bestuur, doch van een sterk op dictatuur gelijkend beleid." MOSKOU De Russische par tijsecretaris B-reznjef, premier Kosi- gin en president Podgorny hebben een uitnodiging aanvaard voor een bezoek aan Frankrijk. Zoals bekend ging de Franse president Pompidou de vorige week akkoord met een be doek aan Rusland in 1970. Aan haren heen en weer geschud EINDHOVEN De 24-jarige me juffrouw W. van der Sanden uit Eind- kunnen ontlenen aan de officiële me- stitie in Den Bosch een aanklacht we gens mishandeling ingediend tegen burgemeester ir. H. Witte. De eer ste burger zou haar in de Burgerhal van het nieuwe stadhuis aan de ha ren heen en weer hebben geschud. Deze zaak zou zich hebben afge speeld op donderdag 25 september 's middags na drie uur. Geleidelijk waren kleine groepen jongeren het stadhuis binnengesijpeld. Uiteindelijk waren er zo'n dertigtal jongens en meisjes, die op de grond gingen zit- Door toestand in IJlster LONDEN De Engelse minister van defensie, Denis Healy, heeft het Lagerhuis gisteren gewaarschuwd dat de ongeregeldheden in Noord-Ier- land wellicht nog jaren zullen voort duren en dat Engeland misschien ge dwongen zal zijn troepen te ontrek ken aan de NAVO om de rust in Ulster te handhaven. Bernadette Devlin, de militante rooms-katholieke afgevaardigde, zei tegen de Lagerhuisleden dat niet godsdienstige maar economische pro blemen aan de basis van de ongere geldheden liggen. Zij verzekerde dat de Unionisten de Noordierse pro testanten de godsdienst uitspelen om de macht in handen te houden. ten en liggen, zongen en met knik kers speelden. Lankmoedig Zij meenden zich deze vrijheden te kunnen ontlenen aan de officiële me dedeling dat het nieuwe stadhuis het huis van de gemeenschap voor iedereen was. Het personeel heeft het geheel een uur lang lankmoedig aangezien. De emmer liep tenslotte over toen de groep een aantal knikkers van de Burgerhal de grote marmeren trap af liet rollen, zodat zij een gevaar opleverden voor de achtduizend be zoekers, die s* avonds het nieuwe ge bouw zouden bezoeken. De groep maakte daarna aanstalten om de per- soneelskantine te bezetten. Intussen verscheen dc burgemees ter van Eindhoven. Achter hem zette dc jonge vrouw treiterend een lied in, waarop hij zich omdraaide en haar volgens de officiële lezing bij de schouders greep. De politie werkte de relschoppers het stadhuis uit. Twee dagen later verontreinigde -de groep het nieuwe fontein. Franse winkeliers en politie slaags PARIJS Zeker vijfentwintig ge wonden zijn gistermiddag gevallen bij een vechtpartij tussen Franse winkeliers en de politie. De twee groepen raakten slaags tijdens een demonstratieve optocht van 15.000 kleine zelfstandigen. Tevoren had men een bijeenkomst in Pare des Princes gehouden. De winkeliers willen voornamelijk veranderingen in de belastingheffing en de sociale verzekeringen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5