Zwammerdam heeft nieuwe brug over de Oude Rijn Nieuwe Geref. kerk Hazerswoudi Begroting Alkemade met tekort van f 60.000,- WEL..K0M WER DE MET ONS 2WEMBA Hogere uitkering uit gemeentefonds Dit woongedeelte mag niet verkommeren Liever geen woonwagei in de buurt NtEUWE IEIDSE COURANT DINSDAG 14 OKTOBEI ALKEMADE Dezer dagen is aan de leden van de raad de gemeente begroting voor 1970 toegezonden. Het totaalbedrag op de gewone dienst bedraagt f 4.851.667,81, waarbij vermeld werd dat de uitgaven voor uit voering van diverse gemeentelijke taken in 1970 f 244.620,12 of bijna 5,4% hoger worden geraamd dan voor 1969 waren begroot. B. en W. tekenen hierbij aan, dat men hoopt dat de aandrang op de regering uitgeoefend ein delijk zal mogen leiden tot een hogere uitkering uit het gemeentefonds. Nu moet voor een bedrag van f 67.161,61 geput worden uit de saldireserve. Kritiek spraken B. en W. uit ten aanzien van het falende systeem van de centrale financiering. Het is voor kleine gemeenten teleurstellend te moeten constateren, dat vrijwel alleen de allergrootste en middelgrote gemeenten bij die bank geldleningen mogen sluiten. Geconcludeerd kan daarbij worden dat van het op 27 januari 1969 vastgestelde programma slechts een gering aantal van de objecten kon werden gerealiseerd of in uitvoering genomen. Verheugd was men wel over de spoedig beginnende bouw van het complex van 58 bejaardenwoningen, de reeds begonnen bouw van het nieuwe zwem bad en de aanschaffing van nieuw materieel voor de vuilnisophaaldienst en de brandweer. In 1969 kon slechts begonnen wor den met de bouw van 8 woningwet woningen en 4 premiewoningen, waarbij verwacht mag worden dat ook dit jaar nog een begin kan wor den gemaakt met de bouw van nog 8 woningwetwoningen. B. en W. de den hierbij aan de „Stichting Be jaardenhuisvesting Alkemade" de toezegging dat zij op de volledige medewerking van het college kan rekenen bij haar verdere plannen ook in andere delen van deze ge meente bejaarden woningen te bou- Recreatie Aangaande de recreatie merken B. en W. op, dat Alkemade een steeds toenemende recreatieve functie heeft, waarbij de aandacht in het bijzonder uitgaat naar de door het provinciaal bestuur als „groene stergebied" aangewezen Kagerzoom, waarbij de ontwikke lingen in dit gebied uitgebreide be studering vragen. Verband hiermee houdt ook het bekende plan tot stichting van een elektriciteitscen trale in dan wel nabij deze gemeen te, waarvan de realisering verstrek kende gevolgen voor dat gebied zou hebben. Verder zijn er regelmatig verzoeken van particulieren met Plannen tot oprichting of uitbrei ding van kampeerexploitatiebedrij- ven. Het verheugt B. en W. dat medio oktober Alkemade-oost in zijn ge heel op aardgas is aangesloten en nagenoeg alle ingezetenen in dit ge bied voor kook- en verwarmings doeleinden over aardgas beschikken. Schriftelijk is door Leiden beves tigd dat het de bedoeling is dat in 1970 ook west-Alkemade op het aardgas zal zijn aangesloten. Alleen voor het eiland Kaag doen zich nog problemen voor, omdat de dijkweg Julianalaan niet van bermen is voorzien. Verder is men erin geslaagd van de S.L.F. de medewerking te ver krijgen voor de aanleg van een lei ding van een zodanige capaciteit, dat daarop tevens de tuindersbedrij- ven kunnen worden aangesloten. Tot nog toe is de belangstelling hier voor minimaal, wat moet worden toegeschreven aan de hoge ombouw kosten van de verwarmingsinstal laties en het in het nadeel van het aardgas uitvallende prijsverschil met zware stookolie. Bij gewijzigde omstandigheden kan echter direkt op aardgas worden overgeschakeld. Reconstructie Voor het komende jaar zullen B. en W. ernaar streven met een afgerond voorstel te komen tot rea lisering van het zeer urgente plan tot reconstructie van de beschoei ing langs de Kerkstraat, Veerstraat en aanleg en loswal voor het ge bouwencomplex van de N.E.M. waarvoor een bedrag is begroot van f 1.923.525. Aandacht zullen ook krijgen: de reconstructie kruispun ten in de Alkemadelaan o.a. het 1 plan voor een voetgangerstunnel ter hoogte van de toegang tot het parkeerterrein van het sportvelden complex. Verder zal een trottoirplan met prioriteitenschema binnen enkele maanden de aandacht vragen, als mede een meerjarenplan voor het onderhoud van de gemeentelijke wegen. Met de aflevering in decem ber van de nieuwe vuilnisauto zal het mogelijk zijn bij de reeds 14 aangesloten bedrijven de geplaat ste containers te ledigen, waarvoor een definitieve regeling kan wor den verwacht. Ten aanzien van de brandweer mag met de in gebruik- name van de nieuwe hogedrukspuit voor de blusgroep Roelofsarends- veen enige reorganisatie worden verwacht. Het ontbreken van vaste finan cieringsmiddelen is oorzaak dat de reeds goedgekeurde plannen voor de bouw van nieuwe kleuterscholen te Oud-Ade en Roelofsarendsveen (Noordeinde) en het plan tot uit breiding met twee lokalen van de r.k. kleuterschool te Oude Wetering nog niet in uitvoering konden wor den genomen. De in aanbouw zijnde nieuwe landbouwhuishoudsdhool zal in fe bruari 1970 in gebruik kunnen wor den genomen. Deze school telt 155 leerlingen, terwijl het aantal leer lingen voor de L.T.S. 305 berdaagt. Voor de bouw van een nieuwe M.A.V.O.-school te Roelofsarends veen kan het schoolbestuur waar schijnlijk op korte termijn een de finitief bouwplan indienen. Het totale bedrag aan onderwijskosten voor 1970 wordt begroot op f512.454,53. Sportpark Zeer uitvoerig wijden B. en W. zich ook aan de sport. Allereerst uiteraard met dankbaarheid over het in aanbouw zijnde nieuwe zwembad. Verder betreuren zij het dat de stichting van een centraal sportpark tussen Rijpwetering en Oud-Ade niet mogelijk is gebleken. Desondanks zal een plan voor aan leg van een sportpark voor west- Alkemade in een volgende verga dering worden aangeboden. Voor het onderhoud van het sportpark van D.O.S.R. en Wet. Boys wordt de wenselijkheid be zien of het onderhoud hiervan ge deeltelijk door de gemeente kan worden overgenomen. De nadering van de voltooiing van het clubge bouw van „De Treffers" mag als een schoolvoorbeeld gezien worden van wat particulier en van over heidswege ondersteund initiatief vermag, aldus B. en W. Veel waardering had het college ook voor het dit jaar gestarte en van gemeentewege georganiseerde vakantiejeugdwerk. Voor de jeugd worden op diverse plaatsen in de gemeente speelgelegenheid voor de jeugd gecreëerd. Betreffende deel name aan een regionale muziek school neemt Alkemade vooralsnog een afwachtende houding aan, al heeft dit wel de volle aandacht van het college getuige het op de be groting 1970 gevoteerde bedrag van f 10.000.—. Zeer uitvoerig gingen B. en W. in op de taken van de sociale zorg, o.a. kraamzorg, gezinszorg en bejaar denzorg. Uiteraard vormde hierbij de taak van de uitvoering van de algemene bijstandswet een hoofd stuk apart. Het totaal der sociale uitgaven wordt voor 1970 begroot op f 1.238.177,34. Als bewijs dat ook de jeugd van Zwammerdam blij was met de ingebruikneming van de nieuwe brug, werden hon derden ballons opgelaten. ZWAMMERDAM Na eerst de lichtinstallatie in werking te hebben gesteld, heeft dr. R. Eysink, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, gistermiddag met het omdraaien van de schakelaars op het bedieningspaneel de grote klap van de brug laten zakken, waarmee de ingebruikneming van de nieuwe Provinciale brug in Zwammerdam een feit was geworden. Hiermee behoort de uit 1165 daterende oeverver binding definitief tot het verleden. Nadat het gezelschap, onder wie de hoofddirecteur van de Provinciale Waterstaat, prof. J. Kleijn, en de dijkgraaf van Rijnland, mr. F. M. A. Schokking, in het Nutsgebouw was teruggekeerd, sprak burgemeester R. M. Gallas zijn vreugde uit over de nieuwe aanwinst. Hij zag de inge bruikneming van de brug als een stimulans voor Zwammerdam. Mr. Gallas wees erop dat het geenszins de bedoeling van het gemeentebe stuur lvan Alphen en van Gedepu teerde Staten is, dit woongedeelte van Alphen te laten verkommeren. Nieuwbouu Dr. R. Eijsink, lid van Gedepu teerde Staten, burgemeester R. M. Gallas, zijn echtgenote en rrur. F. M. A. Schokking, dijkgraaf van Rijnland, wandelen als eersten over de nieuwe Provinciale Brug in Zwammerdam. Achter hen een spandoek dat aandringt op de spoedige bouw van een zwembad, waarvoor de Zwammerdamse bevolking de plannen al gereed heeft liggen. Toen de dragers ervan na de opening van plan waren eveneens de brug te betreden, werd hen dit door de politie verbodenHet werd als een al te nadrukkelijke de monstratie gezien. BURGERLIJKE STAND HAZERSWOUDE Geboren: Mar- tinus Nicolaas Adrianus, z v A L de Jong en A J F Stolwijk; Mickel John Guilbert, z v W J Beckers en M W Geluk; Maria Theresia, d v R A H Kramp en Th A Verkleij; Cornelia Johanna Maartje, d v H van der Wal en J M Spruijt; Franciscus Gerardus, z v C G Zandbergen en J B Breede- veld; Dina, d v Ph de Gelder en A Eikelenboom. Ondertrouwd: Gerrit Willem Noo- men, 27 j en Nelleke Slootweg, 23 j. Gehuwd: P J van der Haven en T N van Harskamp. Overleden: A Verwey, 76 j; A J van Leeuwen, 47 j. De raad van Alphen heeft begrip voor de kleine kernen en wil de leefbaarheid zoveel mogelijk stimu leren en in stand houden. Het huidige aantal inwoners, 1500, gehuisvest in totaal 420 woningen, mag beslist niet verminderen. Hiervoor zullen min stens 110 nieuwe woningen moeten worden gebouwd. Zij zullen aan de zuidzijde van rijksweg 11 ten oosten van het bestaande voetbalveld wor den gesitueerd. Hoewel op die plaats ook het zwembad is geprojecteerd, is geen ander bouwterrein beschikbaar, aldus mr. Gallas. Immers, in de buurt van Buiten kerk zal het polderlandschap te zeer worden aangetast. Wanneer de nieuw bouw wordt verwezenlijkt ,kan te vens de zuidelijke afrit van de nieuwe brug over de Rijn via de Kerklaan ccn rechtstreekse verbin ding worden met Rijksweg 11. Bur gemeester Gallas sprak ten slotte de hoop uit dat met de realisering niet zo lang meer behoeft te worden ge wacht. Namens het gemeentebestuur bood hij een klok voor het brug wachtershuisje aan. Dr. Eijsink was van mening dat het huidige Zwammerdam moet wor den aangepast aan de nieuwe situatie. Hiertoe zal de oude brug moeten worden opgeruimd; dat de sloop van de brug en de reconstructie van de doorvaart nog steeds niet helemaal rond zijn, betreurde hij. Hjj hoopte dat de beslissingen van het Provin ciaal Bestuur niet al te lang meer op zich laten wachten. Namens de hoogheemraadschappen van Rijnland en Woerden sprak mr. F. M. A. Schokking. Hij achtte het een prettige bijkomstigheid dat de schippers nu voor het doorvaren geen bedieningsgeld meer behoeven te betalen. Tevens wordt Zwammerdam nu twee gedenktekens rijker; naast het beeld bij de nieuwe brug, wordt het beeld van Barbarossa bij de oude brug gehandhaafd, voorstellend het doorsteken van de Swadenburgerdam ruim 800 jaar geleden. Mr. Schok king sprak ten slotte de wens uit dat de nieuwe brug zeer snel in Zwam merdam zal zijn geïntegreerd. HAZERSWOUDE De ni gereformeerde kerk aan de D straat-west, is opgeleverd en woensdag 29 oktober 's avond! half acht met een speciale dien gebruik worden genomen. Het ni kerkgebouw is in de plaats gek van de uit 1873 daterende kerl vorig jaar werd ontruimd en ii dels is omgebouwd tot garage. Het kerkgebouw heeft 550 zit] sen. Achter in de kerkzaal ii ruimte, die door middel van schuifwand kan worden afges Hierdoor ontstaat een vergai kaal dat aan ruim 200 mensen j kan bieden. Het ligt in de bedq de schuifwand tijdens de diei open te houden waardoor het tal zitplaatsen met honderd kan den uitgebreid. Bij speciale diensten kan de aan ongeveer 750 personen j bieden. Via een ruime entreehal koml de kerkzaal binnen. Het podiun vindt zich in dat gedeelte va kerkzaal dat kan worden afgei den en kan dienst doen als cal seerlokaal voor de jeugdverenigi een knutsellokaal voor de jeugi keuken en toiletten. Hierachter ligt de kosterswi De pastorie kwam enige tijd ge al gereed en wordt bewoond dc A. Brink. Het is de bedoeling de kerk te stellen voor bezichtiging op dag 28 oktober van 35 uur dags en van 79 uur 's avonds Ouderavond openb. kleuters WOUBRUGGE In de bare kleuterschool werd ma een ouderavond gehouden leiding van de heer Van Dul In de plaats van de i Bockove. Van der Horst en touwer werden in de oude missie de dames L. M. Fabe J. Verkade-Verkade en P. van der Wei-Wolvers gekozei Voorts werd besloten ten van de Sinterklaasviering een kaartactie te organiseren dc kleuters. Ook zullen zij dai spaarpotten mee naar huis n In het voorjaar zal nog een avond voor de ouders worde houden. Onbehagen in Hazerswoude HAZERSWOUDE Ruim een dag hebben de bewoners van de Hazerswoudse wijk „Zuid" en vooral die van de Vincent van Goghstraat kunnen „genieten" van het idee dat zij niet meer in de nabijheid van een woonwagen kamp woonden. Er stonden nog twee woonwagens in de Vincent van Goghstraat. Zaterdagmorgen trok de laatste woonwagenbewo ner weg, vlak nadat de andere was vertrokken. De buurt was „opgelucht". Zondagmiddag, om ongeveer vijf uur, kwam een nieuwe woonwagen de straat in rijden. Maandag volgde nummer twee Tijdens de gemeenteraadsvergade ring van 25 september heeft KVP- er P. A. Th. v. d. Werf de aandacht van B. en W. op de aanwezigheid van de woonwagens gevestigd. Hij pleitte voor een terrein waar woonwagens konden staan. De burgemeester ant- woprdde dat de gemeente op dat ogenblik geen terrein vrij had- Wet telijk was er niets aan te doen, voor lopig was er geen oplossing te vin den- De bewoners van de Vincent van Goghstraat meenden zaterdag dat het woonwagenprobleem uit hun wijk was gebannen. Maar die vreugde was van korte duur- Onprettig De heer AKamphuis, die in de straat woont: >,Je hoeft heus niet te spreken van discriminatie, maar we vinden het een onprettige geschiede nis". De heer Kamphuis, die gister avond met zijn medebewoners van de straat in spoedvergadering bijeen kwam om de situatie te bespreken, vindt dat er nu maar eens iets moet worden ged&ón. „Wij hebben niets tegen mensen die in woonwagens le ven, geloof me, maar ergens voelen we ons toch wel door de ge: in de steek gelaten. Hiermee ik, dat de burgerij niet won schermd". De rijkspolitie heeft gistere onderzoek ingesteld. „Maar vo> staan die wagens er nog", al heer Kamphuis. Reikhalzend hij en de andere bewoners 1 Vincent van Goghstraat uit na oplossing. Of die binnenkort k AA ANTI MAAKTE J DEBUUT IN IE K HAZERSWOUDE Het herenteam van de tafelter Avanti vierde zijn debuut in klas met een 100 zege op Avanti 2 verloor met 6— Steeds Hoger/TSB 7. Het damesteam van Avan loor met 91 van Phoenix; damesteam was Avanti's damesteam te sterk (91). H gensteam, uitkomend in de lijke competitie, versloeg Fli 100. Het derde herentean met 73 van Sett 3. Avanti sloeg De Burcht 6 met 6— 5e verloor met 73 van RT' Avanti 6 ging met 82 ten tegen MVO 8. Avanti's tweede jongenstea sloeg DHC met 82. Avant: gen Baronie: 73. Avan Scylla 3 eindigde in 8—2. A hield in De Veen Treffers 5—5. Avanti 6 moest de jong Slagvaardig 64 toestaan. A won met 100 bij de Baroi NIEUW-VENNEP Vrijdaj één van de vier gespreksg van de werkgroep Industrii Samenleving (IKS) bijeen kantine van de Vicon-lani werktuigenmachinefabriek spreksleider is de heer W. Wijk uit Nieuw-Vennep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4