Doepfner en Alfrink tegen curie-tekst Vorming van de vormers in Latijns-Amerika Verhoog Britse bijdrage aan ontwikkelingshulp Lutherstudie belangrijk voor gesprek Ds. Mulder weigert op synode te komen Een ivoord voor vandaag Vier Duitse Kerken werken in Solidaridad samen kerken gaan fuseren Uw probleem is het onze. Vooruitgang begint op grondvlak Ds. D. Kramer overleden Koningin b de NCVB Verdraait de theologische feiten Puzzelhoek 1' I Mis in Sixtijnse kapel BEROEPINGSWERK Kerkelijke leiders vragen premier Wilson: DINSDAG 14 OKTOBER 194 De profetie van Maleachi begint met trieste woorden: ,.lk heb u liefgehad, zegt de Here". Als God in de voltooide tijd gaat spreken is er altijd sprake van een tragische ontwikke ling. God immers is een bezige God, een God die met ons door het leven wil gaan. Er zit maar zo geen punt achter zijn han delen. Maar klopt deze werkwoordstijd wel met al de beloften van God? Hij heeft toch beloofd dat Hij Zijn volk niet in de steek zou laten? Hij heeft toch ook gezegd dat Zijn verbond eeuwig is? Dat is waar. Zijn verbond is eeuwig, maar niet automa tisch. Een verbond wordt altijd gesloten tussen twee partijen, in dit geval tussen God en het volk Israël. Dat verbond is eeuwig, mits beide partijen zich houden aan de regels. Als de ene par tij zijn eigen weg gaat, wordt de trouw van de andere partij een lege belofte. God houdt Zijn belofte", maar de mensen maken door hun ongehoorzaamheid die beloften tot lege woorden. En nu blijkt ineens, wat de Here wil zeggen. Hij zegt niet: Ik heb u liefgehad, maar nu niet meer. Hij zegt: Ik heb u lief gehad, maar u hebt Mij niet liefgehad. Ik heb me gehouden aan het verbond, maar u niet. Als God zegt: Ik heb u lief ge had, bedoelt Hij niet dat Zijn liefde voor ons gestorven is. Hij spreekt omdat Hij ons terug wil roepen tot Zijn liefde. We lezen vandaag: Spreuken 8 22-36. ^WE KIEL Het ziet ernaar uit dat vier kleine regionale kerken in het Elbegebied van Duitsland g^an fuse- I ren. Het zijn de kerken van Eu tin, Hamburg, Lübeck en j Sleeswijk-Holstein. Eeen gezamen- j lijke commissie heeft een fusierap- j port opgesteld, dat de 3,8 miljoen le den van de vier kerken in één kerk verband wil onderbrengen. Brieven die niet «Un voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding ls verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Een weduwe heeft als tweede moeder twee kinderen groot gebracht uit het eerste huwelijk van haar man (haar zusters kinderen). Haar eigen zoon is overleden maar liet één zoon na. Zij heeft voorts nog een eigen dochter. Hoe gaat het met haar nalatenschap? Hebben haar neven of nichten ook nog aanspraak op de erfenis? Antwoord: Niet bekend is of na de dood van de man diens nalatenschap verdeeld werd, evenmin of de nala tenschap van de eerste vrouw is verdeeld. Als deze nalatenschappep niet verdeeld zijn, moeten deze eerst ge regeld worden. Mocht er nog een nalatenschap van de eerste vrouw aanwezig zijn en mocht deze inmid dels niet verjaard zijn, dan zal deze eerst moeten worden uitgekeerd aan de kinderen uit het eerste huwelijk. Vervolgens moet de nalatenschap van de man verdeeld worden tussen de kinderen uit het eerste en het kind en kleinkind uit het tweede huwelijk. Daarna wordt de nalatenschap van de vrouw verdeeld tussen het kleinkind en de dochter. Het klein kind treedt in plaats van de overle den zoon en deelt gelijk op met de dochter. Bij testament kunnen er af wijkende regelingen worden getrof fen. De neven en nichten erven pas als alle nakomelingen van de vrouw overleden zijn. Vfaag: Een vader en moeder met zes kinderen bewoonden een vijfka merwoning. De ouders zijn gestor ven, de kinderen zijn op één na uit huis getrokken. Over bleef een onge huwde zoon, die minder begaafd is en niet voor zich zelf kan zorgen. Een ongehuwde broer wil nu ook daar wonen om hem te verzorgen. Thans bewoont hij een krotwoning, doch hij sliep zo lang de moeder nog leefde in het huis om haar en zijn broer te verzorgen. Kan de huiseige nares (een woningstichting) dit wei geren? Antwoord: Het is niet voor te stellen, dat een woningstichting iets dergelijks zou weigeren. Trouwens, dit is niet mogelijk als het huurcon tract dit niet verbiedt. Zelfs dan zou een dergelijke weigering onredelijk zijn. De gemeente moet toestemming geven. Mocht deze weigeren, dan zou men zich in dit geval wellicht met succes tot de rechter kunnen wenden. Wel kan de stichting wei geren als de broer de huur zou wil len overnemen. Vraag: Is het juist dat een VVV in een badplaats een gulden per persoon en dag mag berekenen voor reservering van een pension? Ik moest ƒ10 storten voor voorlopige reservering. Dit zou ik terugkrijgen, als ik kwam vertellen dat ik geslaagd was. Toen pas werd me verteld, dat ik 56 aan de pension houder moest betalen en deze moest dan het geld afdragen aan het VW-kantoor. De pensionhouder be taalt zelf jaarlijks 35 als contribu tie. Antwoord: Dat een vereniging voor vreemdelingenverkeer een be drag in rekening brengt, is redelijk. Het bedrag moet echter binnen re delijke grenzen blijven tenzij er anders bedongen is of een dergelijke reseryeringsvergoeding gebruikelijk is. Vraag: Een oude man heeft een schoondochter, die weduwe is, een ongehuwde zoon en kleinkinderen. Heeft de schoondochter ook nog rechten als hij overlijdt? Antwoord: De erfenis wordt ver deeld tussen de zoon, die 50 pet krijgt en de kleinkinderen, die de overige 50 pet verdelen. De schoon dochter krijgt niets, tenzij de man in testament anders bepaalt. (Van een onzer verslaggeefsters) UUNNIK Het is voor de eerste maal, dat de Rooms-katholieke Kerk in ons land en de meeste protestantse kerken samen werken in de adventsaktie voor Latijns-Amerika in de week van 14 tot 21 december. Al jaren werkt de Rooms-katholieke Kerk alleen voor deze actie, maar nu heeft de bisschoppelijke adviescommissie voor Latijns-Amerika contact gelegd met de sektie internationale hulpverlening van de Generale diaconale raad van de Hervormde Kerk en de Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelin gen, waarin de meeste protestantse kerken samenwerken. niet kwalijk, dat ik de klemtoon ie dere keer anders leg. Dat kan, want er zijn zoveel lettergrepen", zei de journalist Jan Filius, bij wie de alge hele leiding berust. Toch bleek alleen die op de laatste lettergreep juist. ,,'t Gaat om vorming van de vor mers", aldus Filius. Geen ziekenhui zen of landbouwwerktuigen worden Prof. dr. Ambtsaanvaarding prof. Boéndermaker (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Met een rede over tien jaar Lutherstudie in Nederland heeft prof. dr. J. P. Boendermaker gistermiddag zijn ambt aanvaard als bijzonder hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam vanwege het Evangelisch Luthers Semina rium. Hij heeft als leeropdracht de geschiedenis van het lutheranisme en de leer en de liturgie van het pro testantisme. Prof. Boendermaker liet zien, hoe de wetenschappelijke bestudering van de Reformatie en vooral ook van Luthers leven en werken in deze eeuw is uitgegroeid tot een van de belangrijkste specialisaties op het terrein van de studie der kerk geschiedenis. Zowel van historische, als van dogmatische zijde is daaraan veel bijgedragen. In de laatste jaren is ook in ons land de belangstelling op dit gebied zeer toegenomen. De oecumenische toenadering was daartoe mede een stimulans, omdat deze een objectieve bestndering van de breuk in de zestiende eeuw nieuwe kansen, maar ook een nieuwe zin gaf. De belangstelling is dan ook niet gebonden aan enigerlei kerkelijke richting. De Nederlandse Lutherstu die heeft wel een eigen gezicht. Er zijn duidelijke tekenen, dat zij een belangrijke bijdrage kan leveren aan het interkerkelijke gesprek binnen de Reformatie en met Rome. De nieuwe hoogleraar is 44 jaar. Hij studeerde aan de universiteit van Amsterdam en in Erlangen. In 1965 promoveerde hij in Amsterdam op ZUIDLAREN Op 65-jarige leef tijd is overleden de hervormd emeri tus-predikant ds. D. Kramer. Ds. Kramer werd in 1937 predikant in Oosternieland. In 1941 vertrok hij naar Drogeham en in 1947 naar Ro den. Daar werd hem begin dit jaar emeritaat verleend. Vandaag is hij in Drogeham begraven. Luthers commentaar op de Brief aan de Hebreeën. In 1951 werd hij luthers predikant te Eindhoven. Na een jaar studiever lof te Heidelberg was hij vanaf 1964 predikant te Bussum. Als hoogleraar volgt hij prof. dr. J. Kooiman op. Het is niet de bedoeling, dat het hele Nederlandse volk wordt in geschakeld, maar wel de kerken in ons land, die dan ieder op eigen wij ze mee kunnen doen. Meer .gegevens over de eigenlijke gang van zaken worden in december pas gegeven. Een groep journalisten van pers, ra dio en televisie zullen Voor die tijd over Zuid-Amerika uitzwermen, zo dat wij in Nederland een indruk krijgen van de nood in dat wereld deel. Briefing Op een zogenaamde „briefing" gisteren in motel Bunnik kregen de bij de actie betrokken personen in formatie over SOLIDARIDAD, zoals de naam van de actie is. „Neem me verschaft, maar de sociale en mentale training moet worden bevorderd van de mensen in Latijns-Amerika. Vanaf het grondvlak, niet van bo venaf moet de vooruitgang worden bewerkt. Het beste wordt het volk van Latijns-Amerika geholpen als creatieve krachten in het land zelf tot ontwikkeling worden gebracht. In Latijns-Amerika werken de rooms-katholieken en protestanten ook op het grondvlak al samen. Julio de Santa Anna, directeur van het instituut voor kerk en samenle ving in Latijns-Amerika vertelde gisteren, dat de polemieken tussen de rooms-katholieke en protestantse kerken heeft plaats gemaakt voor een vorm van toenadering. Er is een heid nodig om de problemen van de ze tijd in dat werelddeel aan te pak ken. Een nieuwe maatschappij moet worden gecreëerd. Nodig is een be- DEN HAAG H.M. de ningin heeft het voornemen a wezig te zijn bij de officiële v ring van het vijftig-jarig best ran de Nederlandse Christen Vi wen Bond woensdag in het R congrescentrum. wustwording in de benedenlaaj de grote massa. Daaraan helpt SOLIDAR mee. Wat over realisering van tie wel werd bekendgemaakt dat op zondag 14 december in geval in de kerken enveloppen t den uitgedeeld. Op 21 december nen ze dan weer in de kerkdief*) gevuld worden ingeleverd. Va opbrengst hangt het natuurlij hoe de problematiek van de in Latijns-Amerika bij de landse kerken aanslaat. De Rooms-katholieke Kerl 'l Duitsland kent al jaren een lijke actie Ad Veniad ge»11 Verleden jaar was de opbrengst tig miljoen gulden. (Van onze kerkredactie) ROME De kardinalen Doepfner en Alfrink moesten zich gisteren weer eens fel ver zetten tegen wat de curie had 1 2 i 4 s 7 8 9 10 11 11 Heeft geen zin meer Hor. woorden invullen die beteke nen: 1. medeklinker, 2. streep, 3. stuk geschut, 4. raaklijn (meetkunde), 5. schoeisel, 6. zegswijze. 7. falen, 8. op geen plaats, 9. oogziekte. 10. be dekking van een gebouw, 11. mede klinker. Bij juiste oplossing leest men vert. 1 hetzelfde als 6 hor. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. lans, 4. mand, 7. re, 8. eigen, 10. ra, 12. oog, 14. kat, 15. mak, 16. R.K., 18. Se, 19. Steen, 22. Anton, 24. Opperdoes, 25. ampel, 26. eerst, 28. er, 30. p.e., 31. mal, 33. het. 35. non, 37. en. 38. dadel, 40...eg. '41. sier, 42. naar. Vert.: 1. Leo, 2. ne. 3. sik, 4. met, 5. An. 6. dra, 7. roes, 9. gat, 11. Aken, 13. greppel, 15. Meteren, 17. keper, 18. snoep, 20. torn, 21. nel, 22. adé, 23. Oss, 25. arme, 27. tong, 29. bed, 32. Ans, 33. bar, 34. ten. 6. oer, 38. de, 39. Ia. (Van onze kerkredactie) HOOGEVEEN De generale synode van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) heeft van ds. J. O. Mulder te Kampen een brief gekregen, waarin deze mededeelt niet van plan te zijn naar Hoogeveen te komen om ter synode zijn visie uiteen te zetten over moeilijkheden met betrek king tot de kerken in Vollen- hove en Emmeloord. Het moderamen van de synode had hem uitgenodigd ter synode te ko men voor een gesprek. Ds. Mulder heeft geantwoord dat de particuliere synode van Overijssel hem had moe ten horen, maar dat hij bovendien geen tijd beschikbaar kan stellen voor een bezoek aan de synode. Afgezien van dat alles, sohreef ds. Mulder verder, het het, na hetgeen ter synode van meet af geschied is, geen zin meer om gehoord te wor den. „Meer dan een formaliteit is het niet en daarom is ondergetekende niet van plan er ook maar een se conde van zijn tijd aan te besteden", aldus ds. Mulder. Ds. Mulder is dit ter verduidelij king het absoluut oneens met de gang van zaken ter synode. Hij is predikant van de kerk in Kampen, die niet meer in het laatste handboek van deze kerken is opgenomen. Vandaag zou de synode beginnen met de behandeling van „zaak - Kampen". Naar wij verpemen zijn de commis sies van de synode in de afgelopen dagen goed gevorderd met hun werk. Verwacht wordt, dat de synode nu in een vrij snel tempo en vrijwel onafge broken de behandeling van de agenda zal voortzetten. Men gaat nu vijf dagen per week i vergaderen, ook 's avonds. Het wordt j niet onmogelijk geacht, dat de sy- Tijdens de bisschoppensynode in Rome werd ook een mis opge dragen in de Sixtijnse kapel. Van links naar rechts kardinaal Carlo Confalonieri, paus Paulus en kardinaal Veleriano Gracias. gebakken voor de bisschoppen synode die gisteren aan het werk ging. Ze verzochten het deel van de agenda dat handelt over de collegialiteit te schrappen, óm dat het de theologische feiten verdraait. De kardinalen spraken over het oorspronkelijke rapport dat het on derwerp van deze zitting van de bis schoppensynode inleidt. Het handelt over collegialiteit, de verhouding tus sen het gezag van de paus en het gezag van de bisschoppen. Hoewel gisteren niemand het gezag van de paus bestreed, werd er wel door zes van de elf sprekers gepleit voor meer aandacht voor het gezag van de bisschoppen. Toch gingen daarin niet de beide Noordeuropese kardinalen het verst, maar de patriarch van Antiochie, kar dinaal Menouchi. Hij verklaarde dat zijn kerk „door de eeuwen heen wer kelijk onafhankelijk" is geweest. Dit recht hoort alle bisschoppen toe, zei BINNEN Menouchi beschuldigde de curie er van te proberen de bisschoppen in verwarring te brengen door een net- DURBAN Artsen van het Went- worthziekenhuis in Durban (Zuid- Afrika) hebben gisteravond een hart transplantatie verricht, de zevende in Zuid-Afrika en de tweede buiten Kaapstad. Een 44-jarige man kreeg node dan eind december kan worden j het hart van een jongeman. Beiden gesloten. I zijn blanken. NED. HERV. KERK Beroepen te Alphen aan den Rijn (wijkgem. 3), N. J. M. Hoogendijk te Winterswijk: te Rijnsaterwoude, T. H. Oostenbrug, bijst. in het past. en ziekenhuispred. te Rotterdam. Aangenomen naar Nieuw-Vennep (vac. J. C. J. Bronsgeest), S. G. J. Go- verts te Naaldwijk. Bedankt voor Vianen (vac. A. Ste- genga; tiez.), T. Tijsma te Sexbierum. Beroepbaar kand. C. 't Lam, Oude- wijklaan 22, Utrecht; kand. J. Polder vaart, Obrechtstraat 71, Utrecht; kand. J. van Sems, Singel 460, Dordrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Drachten (vac. K. Ubels), J. Nieuwsma te Apeldoorn. Bedankt voor Groningen-Noordoost, J. W. Bats te Marknesse; voor IJmui- den, M. V. J. de Craene te Sint Lau rens. GEREF. KERKEN (vrijg.) Beroepen te Amstelveen, B. van Riet te Slikkerveer. (GEREF. KERKEN (buiten verband) Aangenomen naar Amstelveen, H. J. van der Kwast te Haarlemmer meer-Oostzijde. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Herltingen, A. Hooger- land te Werkendam; te Ouddorp, D. Hakkenberg te Dordrecht. PORT MORESBY Een griep epidemie in Australisch Nieuw-Guinea heeft al aan meer dan vierhonderd Papoea's het leven gekost. Het zwaarst getroffen gebied is het zuidelijk bergland. De Australische autoriteiten hebben extra medische ploegen uit gestuurd. (Van onze kerkredactie) LONDEN Vooraanstaande kerkelijke leiders in Engeland hebben vorige week een beroep gedaan op premier Wilson om meer geld uit te trekken voor ontwikkelingssamenwerking met jonge staten. Zij willen dat Groot-Britannië in 1972 min stens 0,7 procent van zijn natio nale inkomen besteedt aan ont wikkelingshulp. Op dezelfde dag ontving de Britse regering ook een dergelijk verzoek van organisaties die zich bezig hou den met ontwikkelingswerk. In hun brief schrijven de directeuren van deze organisaties dat het nationale budget, sinds premier Wilson aan de macht kwam, met 52 procent is gestegen, de ontwikkelingshulp ech ter maar met acht procent. De brief van de kerkelijke leiders 1 was ondertekend door aartsbisschop I Ramsey, de anglicaanse primaat; de rooms-katholieke primaat, kardinaal Heenan; dr. A. R. Vine, secretaris van de Federale Raad van Vrije Ker ken; en dr. Kenneth Sansbury, secre taris-generaal van de Britse Raad van Kerken. De directeuren van de organisaties vertegenwoordigden het Katholiek instituut voor internationale betrek kingen, Christelijke hulp, het Over zees ontwikkelingsinstituut, Oxfam, de Verenigde Naties Associatie, War on Want en het Universitair fonds voor economische ontwikkeling. werk van regels en beperk „het ware goed", zei hij, „indi heilige vader (de paus word doeld) zijn primaatschap norn r zou uitoefenen binnen het van bisschoppen." Kort voor het begin van de ontvingen de aanwezige ledei een rapport van het nieuwe van de Congregatie voor de Gi leer, kardinaal Seper. De kart' Doepfner en Alfrink waren stuk veel meer ingenomen. Alfrink verzocht dan ook he® spronkelijke stuk te schrappen plaats daarvan het verslag van te nemen als uitgangspunt vcj besprekingen. Hij meende dat leg van Seper en het of f iciëlt port elkaar tegenspreken. BEZINf Kardinaal Suenens had ook spreken, maar de primaat van kreeg wat meer tijd voor be op het stuk van Seper. Hij wil eerst eens grondig bestuderen, om zou hij vandaag pas woord komen. Volgen de correspondent vai ciated Press staat in het versl Seper dat de paus, wanneer beslissing neemt dit „niet den" doet van het college va schoppen. Hij treedt echter oo op namens die bisschoppen hun afgevaardigde, maar naam en met de macht van O in zover zijn gezag rechtstree onmiddellijk is". Hoewel dus ook in dit stu primaatschap van de paus toe sterk benadrukt wordt, acht meer liberale bisschoppen het lijk een beter uitgangspunt di oorspronkelijke curiale stuif eigenlijk terugvalt op conciliaire denken. THEOLf Kardinaal Doepfner stelde interventie voor dat de intei nale theologische commissie, di de paus is ingesteld om de k< te bestuderen, ook tot opdracht de kwestie van de collegialii bezien. Zij zou dan daarna i aan de bisschoppensynode 1 uitbrengen. Zelfs de altijd nogal consen Engelse kardinaal Heenan, na open standpunt in. Hij sloot zl' bij de liberale kardinalen en i bisschoppen op van hun hart moordkuil te maken: „als er dat ons niet goed lijkt bij de t ning van het gezag door de p de Romeinse curie", zei hij, wij het dan hier zeggen en i slechts onder elkaar over sp' Maar natuurlijk ontbraken conservatieve geluiden niet. Z verwachten was riep de Poolse naai Wyszynski zijn medege op „het aantal leerstellingen vermeerderen en geen nieuwe gische discussie te bevorderen gens hem is de wereld „vei van de vele discussies". Daan zij geen „leraren die te veel en te weinig leren". DRIE D Ook kardinaal Norman van lië zei dat zijn bisschoppen synode verwachten dat zij „ei delijke bevestiging vanhet c gezag van de Romeinse opner zal geven. En merkwaardig sloten enkele Aziatische en Af se bisschoppen zich bij hem aai Gisteren werd verwacht debat over het eerste hoofdst het schema ongeveer drie da duren. Reeds een veertigtal s hebben het woord gevraagd, zal l?et gedetailleerde onderzot den overgegeven aan subcom Bet weer ii» ^«rn gisteren weet max temp. Amsterdam h. bew. 10 Brussel zw. bew. 20 tnnabruck motregen 12 Frankfort mist 16 Genève onbew. 19 Kopenhagen zw. bew. 14 Locarno zw. bew. 19 Londen zw bew. 19 Luxemburg onbew. 18 Madrid geh. bew. 20 Majorca geh, bew. 22 MUnchen mist 1G Nice zw. bew. Parijs zw bew. 21 geh bew. 23 Wenen 1. bew. 20 Zürlcb mist 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2