REVALUATIE: MEER LOON Commentaar indaag koppeling in de ruimte Prinsje ging niet verder vooruit varkenshaasjes met pruimen Geringe daling van produktie verwacht Hogere prijzen zullen worden gecompenseerd Ontslag elf raadsleden r# jrcai i ii Het Kwartet Opklaringen Luto's botsten: neisje gedood Uitdaging even Russen maken het goed Dieren- bazaar Constantijn is zijn naam electra Luns: Benelux komt meer in belangstelling Strauss: Gulden revalueert niet Leidse Courant Dinsdag 14 oktober 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen irecteur: F. Diemer jofdredacteur: Dr. E. Diemer 'dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur en leugenaar misleidt men et gemakkelijkst door de aarheid te spreken. DE BOISSON jta, als je niet direct open doet, je zonder eten naar bed!" DE BILT Weesverwach- in2 van het KNMI van dins- agavond. opgemaakt te 11-15 Ur' VRIJ WARM Zonnige perioden en op de aeeste plaatsen droog weer. wakke tot matige wind tussen uid en zuidwest. Vrij warm. IE BILT Een depressie ten uiden van IJsland veranderde iet veel van plaats, maar reidde wel zijn invloed naait test-Europa uit. Samenhangend hiermee nam i ons land de wind uit zuide- jke richtingen wat in kracht ie Hierdoor kwam er in de icht en ochtend voornamelijk i het westen en noorden van et land nog mist voor. Een zwak ont dat zich van Frankrijk aar de Zuidoostkust van Enge- ind uitstrekte veroorzaakte in et zuidwesten van ons land in 5 ochtend een enkele lokale Ml. imddels trekt boven de Oceaan >n noorden van de Azoren een "ontale storing naar het oosten. storing wordt voorafgegaan jot een rug van hoge lucht-* ruk. Deze zal woensdag in ons voor opklaringen zorgen. Vooruitzichten voor donder- ag: aantal uren zon: 0 tot 5, lin. temp. 1 tot 6 graden bo en normaal, max. temp. van ngeveer normaal tot 4 graden oven normaal, kans op een roge perioden van minstens 12 ur: 60 procent, kans op een ge- :el droog etmaal 30 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 75,6 cm (1008 millibar), Tend. Zon en maan 15 oktober zon op 7.04, onder r,47; maan op 12.44, onder 19.16; okt. E.K. RUINISSE De 20-jarige J. tkerbol uit Rotterdam is zaterdag het oversteken van Rijksweg 18 r een auto gegrepen en nog de- ide avond in het Dijkzigtzieken- in Rotterdam overleden. )e auto die de aanrijding veroor- kte, maar daaraan waarschijnlijk n schuld had, werd bestuurd door heer G. E. S. uit Den Haag. .Minister II ittcvccu Verslechtering run concurrentiepositie DEN HAAG De opwaardering van de Duitse mark zou in ons land, weliswaar met enige vertraging, tot loonstijgingen kunnen leiden, meent minister Witteveen van financiën. De prijsverhogen de werking van de revaluatie van de mark wordt in 1970 waar schijnlijk geheel gecompenseerd doordat de sociale premies slechts met 0,2 procent stijgen in plaats van met de eerder geraamde 1,1 procent. De opwaardering van de mark zal volgens de minister vermoedelijk de Nederlandse uit- en invoer ongunstig beïnvloeden. In guldens gemeten betekent een eventuele Duitse revaluatie allereerst een stijging van de Duitse uitvoer- prijs. Dit beïnvloedt zowel onze in voer als de gemiddelde uitvoerprijs, omdat Duitsland als leverancier van grotere betekenis is dan als concur rent: 25 procent van de goederenleve ranties aan Nederland en 15 procent van de met de Nederlandse export concurrerende goederenuitvoer komt uit de bondsrepubliek. Prinses Irene bezoekt neefje Onopgemerkt door de vele postende Utrechters rondom het academisch ziekenhuis heeft prinses Irene gister morgen een bezoek van tien minuten gebracht aan haar zuster Beatrix en nieuwe neefje. Door de stijging van de invoerprijs in guldens heeft invoersubstitutie plaats. Bovendien gaan de prijzen omhoog, wat eveneens tot loonstijging zou kun nen leiden. Het reële loon daalt ech ter en daardoor verminderen de bin nenlandse bestedingen en daarme? de invoer. De toenemende invoer en ook een eventueel daardoor optredende loon- en prijsstijging werken direct en in direct door op de uitvoerprijs. Deze trekt toch al aan in gedeeltelijke re actie op het lopende prijspeil van concurrenten. Het resultaat is dat de concurrentiepositie verslechtert in termen van uitvoerprijzen zelfs, waar door het uitvoervolume bij 8 procent revaluatie van de mark iets terug loopt. Indien loonaanpassing niet ge schiedt wordt dit laatste effect ver zwakt. Minister Witteveen, die zijn gege vens kreeg van het Centraal Plan bureau, komt voorts tot de conclusie dat de Nederlandse invoerwaarde bij revaluatie van resp. 8 en 12 procent uiteindelijk stijgt met resp. 0,4 procent en 1,1 procent, de uitvoerwaarde met 0,5 procent en 1,1 procent. Rekening houdend met het niveau van invoer en uitvoer is het effect op de lopende rekening van de betalings balans te verwaarlozen. De vermindering van de besledings- volumina leidt, niettegenstaande de optredende invoersubstitutie, tot enige daling van de produktie; deze is ech ter gering, aldus minister Witteveen. Bestuurscrisis in Gorkum GORKUM Elf van de negen tien leden van de Gorkumse ge meenteraad, onder wie twee wet houders, hebben gisteravond bun raadszetels te beschikking gesteld, omdat zij geen vertrouwen hebben in burgemeester Van Rappard. Hem wordt verweten een sterk op dictatuur gelijkend beleid te voe ren". Dit bleek gisteravond tijdens een speciale raadsvergadering, waar in burgemeester Van Rappard „het hoofd" eiste van wethouder R. S. Kil- lian. Deze had zich volgens de Ridder schuldig gemaakt aan het vermengen van persoonlijke en gemeentelijke be langen. Het vei'loop van dc- vergadering moet voor burgemeester Van Rap pard wel een totaal onverwachte wending hebben genomen. De groep van elf sprak unaniem haar vertrou wen uit in de wethouder, liet onom wonden weten hoe men over de bur gemeester denkt, en stapte vervolgens en bloc uit de raad. Voor liet verslag van deze raadsvergadering Voor vervolg zie pag. 5 Als president van het Were'ld- natuurfonds heeft prins Bernhard gisteren op paleis Soestdijk een cheque van 125 gulden ont vangen, de royale opbrengst van een bazaar in Diepenveen. Kin deren uit deze gemeente hebben gezamenlijk dit evenement op touw gezet en met de verkoop van (meest zelfgemaaktevoor werpjes boekten zij een succes. Hier de trotse afvaardiging uit Diepenveendie de cheque zelf aan de Prins mocht aanbieden. TVTA VIJF en twintig jaar moet wor- den vastgesteld, dat de Benelux niet aan zijn doel heeft beantwoord. Ook zonder deze organisatie zou nauwe samenwerking tussen de drie landen België, Nederland en Lu xemburg mogeiyk z«n geweest. Het afschaffen van douanegrenzen lijkt een nog onbereikbaar doel. Ze ker nu België van plan is invoering van dc BTW een jaar uit te stellen. Gemaakte afspraken (voor 1971) ko men opnieuw op losse schroeven. Hoe weinig men vertrouwd is met de gedachte van het wegvallen dezer grenzen blijkt uit het feit, dat b(j de aanleg van de autoweg van Breda naar Antwerpen nog wordt uitgegaan van de veronderstelling dat ook dou ane-kantoren gebouwd moeten wor den. Van onderlinge raadpleging over be langrijke internationale vraagstukken is lang weinig terechtgekomen. Dc laatste jaren zit er wat meer schot in. We kunnen ons echter niet aan de indruk onttrekken, dat dit overleg vaak moeizaam verloopt. De oorzaak van dc moeilijkheden is gemakkelijk aan te wijzen. De Bene lux mist een bovennationaal orgaan zoals de Europese commissie dat het algemeen belang van de drie lan den in het oog houdt en niet gehin derd wordt door nationale overwegin gen. Nu zal men zeggen, dat de Europese commissie geen gelukkig voorbeeld is, omdat zij machteloos staat tegen over de Europese ministerraad, als daarin één land om redenen van na tionaal belang zich verzet tegen plan nen die het algemene belang dienen. Het is echter bekend, dat de Bene- luxlanden geen bezwaar hebben te gen het werk van de Europese com missie zoals dat op grond van de ver dragen van Rome mogelijk had moe ten zyn. Waarom maakt men dan geen begin in de eigen kleinere kring? Is het ene land toch bang, door het andere overvleugeld te worden, als bij meerderheid van stemmen kan worden beslist over voorstellen van een Benelux-commissie? Als dat waar is, was de verontwaardiging over Franse veto's niet echt gemeend. Toch is de Benelux, zoals die is, een nuttige instelling. Een voorhecld en een aanmoediging op de weg naar een groter Europa is het bondgenootschap echter niet. In dit falen kan misschien een uitdaging liggen om het alsnog na te streven. DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER MOSKOU Hoewel maar inig gegevens worden ver- ekt over de bedoelingen van zeven Russen, die in drie mteschepen om de aarde cir- en, werd vandaag een koppe- g verwacht tussen de Sojoez-7 de gisteren gelanceerde So le aanwezigheid van de ervaren monauten aan boord van de So- z-8, Sjatalof en Jelissejef, zou be- encn dat de Russen een voor lan- tijd bruikbaar ruimtestation 'en bouwen. •it vermoeden wordt nog versterkt rdat Jelissejef in januari met ko el Chroenof in een ruimtewande- van de Sojoez-5 overstapte in de oez-4, waar Sjatalof toen com- ndant was. Goede nachtrust ranmorgen om half zeven meldden «ven astronauten dat ze een goede ïhtrust hadden gehad. De Sojoez-6 had <?p dat moment 45 omwentelin gen om de aarde gemaakt, de So joez-7 29 en de Sojoez-8 dertien. Binnen een uur na de lancering kregen de Russsche tv-kijkers opna men te zien van de Sojoez-8. Tijdens de lancering was het bijzonder slecht weer: zware regenval en een krachti ge wind. Voordat de Sojoez-8 de ruimte in werd geschoten zei Jelisse jef: „wij gaan proeven nemen, die kunnen leiden tot de bouw van machtige ruimtestations". Terug Voor zover bekend bieden de So- joez-ruimteschepen plaats aan vier astronauten. Dit zou kunnen beteke nen dat één capsule rond de aarde blijft cirkelen, terwijl de zeven ruim tevaarders met de twee andere naar de aarde terugkeren. Omstreeks za terdag is het experiment ten einde. In een boodschap aan het Russische volk kort voor de lancering van de Sojoez-8 noemde kolonel Sja talof zich commandant van de gehele ruimtevloot. Voor vervolg zie pag. De lasser G.S. uit Hoogezand is in Great Yarmouth in Engeland veroor- deeld tot een jaar gevangenisstraf j wegens het smokkelen van sigaret- ten. BRUSSEL De Benelux is de af gelopen jaren weer meer in de be langstelling gekomen, constateerde gisteren minister Luns van Buiten landse zaken. Hij sprak op een bij eenkomst ter viering van het 25-jari ge bestaan van de Benelux-Unie. De Belgische vakbondsleider A. Cool weet de stagnatie van de Bene lux aan de regeringen, die de inte gratie niet genoeg hadden bevorderd. Er wordt nog teveel „nationaal" ge dacht. meende hij SCHOONHOVEN De negentien jarige mejuffrouw J. Ilonkoop uit Schoonhoven is vrijdagavond tijdens een dikke mist op dc provinciale weg in de gemeente Bergambacht met haar auto frontaal tegen een even eens uit Sehoonlioven afkomstige auto gebotst. Daarbij werd ze zo ernstig gewond, dr-'t ze vrijdagnacht in een ziekenhuis te Gouda is overle den. lekker eten tips Varkenshaasjes open snijden Licht zouten, snuifje peper, en deze met de pruimen vullen. Daarna braden. een goed stuk vlees hoort erbij DEN HAAG Prins Constan ten zoals de pasgeboren baby van prinses Beatrix heet heeft een onrustige nacht gehad. De vooruitgang die zich gisteren af tekende, heeft zich niet voortge zet. Prof. dr. J. I. de Bruijne, hoofd van de afdeling „pasge borenen" van het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam, is sinds zondagmorgen bij de behande ling betrokken. Dit is vanmorgen door de Rijksvoorlichtingsdienst bekend- j gemaakt. Het herstel van prinses Beatrix vordert goecl. Vanmorgen heeft prins Claus in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht aangifte gedaan van de ge boorte van zijn derde kind. Burge meester De Ranitz, die als ambte naar van de burgerlijke stand fun geerde, was hiervoor naar het zie kenhuis gekomen. De president van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel, en premier De Jong traden als ge tuige op. Het was een eenvoudige plechtig heid. Toespraken werden niet ge houden. Prins Claus maakte aan de burge meester de namen van zijn zoon be kend: Constantijn, Christof, Frederik, Aschwin. Deze werden door burge meester De Ranitz in het geboorte register ingeschreven, dat daarna achtereenvolgens getekend werd door de burgemeester zelf, prins Claus, dr. Beel en premier De Jong. Na de akte te hebben voorgelezen, bood jhr. De Ranitz namens de stad Utrecht een geschenk aan: een zilve ren baby-kapstel. Behalve de getuigen waren in de kamer ook aanwezig prof. dr. A. A. Haspels, dr. W. P. Plate, dr. J. Druk ker en G. M. M. Nijhuis en de voor- zitter van de stichting Academisch i Ziekenhuis te Utrecht, prof. dr. I. A. Diepenhorst. De naam Constantijn (vaak met I een K geschreven) is een van de I alleroudste vorstennamen, in de geschiedenis bekend, hoewel niet in de geschiedenis van het Oranje huis of eerder in de Nederlanden regerende huizen. Evenals de tweede naam van het oudste prinsje Alexander her innert de naam Constantijn aan het oude Griekenland. Trouwens, ook de in ballingschap levende huidige Griekse koning heet zo- Verscheidene keizers van het Ro meinse rijk hebben Konstantijn ge heten. Een van de bekendste was Konstantijn I of de Grote, gestorven in 337 na Chr., die de Christenen gelijke rechten gaf als de aanhan gers der oude godsdiensten. Konstantijns grootste daad na de ze beslissing was de stichting van Constantinopolis als hoofdstad op de plaats van Byzantium- Er waren ook Russische groot vorsten die Konstantijn heetten. WASHINGTON De Westduitse minister Strauss van financiën ver wacht dat Nederland de gulden niet zal revalueren „in een tijd dat de positie van de Nederlandse han delsbalans juist zo goed is". Frans-Josef Strauss geloofde trou wens ook niet dat enig ander land in Europa zijn munteenheid zal „op waarderen", indien West-Duitsland besluit tot een revaluatie van de mark. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE 80NNEE OPGEEFT.l Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig ols u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1