Nederland in mei 1940 niet zo neutraal als regering zei Nü 4\% rente ophetAMRO- spaarboekje! Britse militairen vuren op Ierse demonstranten Wilt u uw spaargeld zien groeien? Dat kan. AMRO BANK Unieraad CHU blijft De Achttien steunen it de Haagse hof g? Lof enquêtecommissie was ongefundeerd en misplaatst Den Haag bezat wel een geheim militair contact ie FARCE POLEN if VERLOVEN MEMORANDUM STRATEGIE if MINIMUM Duitse ambtenaar doodde zijn gezin en daarna zichzelf „Canada is bezig zichzelf te vernietigen" Weer Brits journalist door China vrijgelaten Drie doden in Belfast In november definitieve beslissing WILSON VERJONGT ZIJN KABINET 9 MAANDAG 13 OKTOBER 196? DR. L, DE JONG (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op een bijeenkomst van de Koninklijke Neder landse Academie van Wetenschappen heeft dr. L. de Jong vanmid dag de lof, die de enquêtecommissie uit de Tweede Kamer in 1946 aan het kabinet-De Geer toezwaaide over het optreden van dat ka binet in de meidagen van 1940 een „brevet van onnozelheid" ge noemd. Hij komt tot de ontnuchterende conclusie dat die lof onge fundeerd en dus misplaatst was. De Geer hield zich stipt aan Ie meest absolute interpretatie ran het neutraliteitsbeginsel, ter- fajl de hoge militairen inder- aad voortdurend kontakt had- en met de Geallieerden. Het it de neutraliteitsperiode en de efcettingsjaren daterende beeld an het perfect-neutrale Neder- and heeft zich zo diep vast ge- et in het brein van de Kamer eden, die de enquête uitvoer- len, dat er geen ruimte was oor een andere mening. Dr. De Jong gaat uitvoerig in op Duitse beschuldiging, dat onze ulraliteit in feite een farce was. irak het vanzelf dat Nederland ak voor de oorlog niets zou doen, t een der strijdende partijen (Duits- nd en de geallieerden) zou kunnen voordelen? jlk meen van niet", zegt dr. De ng. Een regering, gevormd door de- ocratische partijen, kon zich slechts et ontzetting afvragen, wat de ge lgen voor Europa zouden zijn, als tier zou triomferen. De liefde voor geallieerden was niet groot, maar t wantrouwen tegen Hitier bedui- nd groter. Militair waren we zwak. Ook al rden de geallieerden ons te hulp men dan nog zou een deel van ons ad door de Duitsers worden bezet, larom moest men Hitier geen argu- t geven voör een inval door met geallieerden samen te gaan wer- vond De Geer. Voor hem en blijkbaar voor het iele volk, was de zaak daarmee 'edaan. Maar volgens dr. De Jong gon zij hier pas. Hitler had reeds or de inval in Polen besloten Ne tland een keer binnen te vallen, is het dan wel zo wijs om dadeloos te wachten? Zou het niet eerder wijs beleid zijn om samen met geallieerden tevoren een zekere ite van coördinatie op militair ge- d tot stand te brengen? !en coördinatie, die van de Duitse ival uitging en die Duitsland schien zou weerhouden zijn- snode nnen uit te voeren. Merkwaardig dat geen van deze, voor de hand jende vragen, ooit in de minister- zijn besproken. Premier De er volgde de neutraliteitspolitiek formalistisch uit, dat hij geen dis- sie over deze vragen in het ka- et toestond. Pie dat wel deden waren de hoge itairen, die gewend zijn in termen oorlog te denken. En dan somt De Jong de feiten op: november 1939 wordt minister Kleffens door de Britten ge- irschuwd, dat Hitier Nederland fcdag 12 november zal overvallen. 8 'ember wordt dat bevestigd door fóoor Sas, de attaché in Berlijn. |ch het kabinet, noch opperbevel- jbber Reynders geloven dat. Toch 'den de verloven ingetrokken. fo zo, mijnheer dacht te remmen "pi triest tafereeltje, heren aufco- pbilisten.Aangetaste plekjes jorden grote gaten. De remedie? pig ISOPON toepassen! a,ISOPON.de pasta die ALLE tsn,6cheurenen deuken opruit-, 'en uitsmeren en een hal F uur ten bikkelgranietstaalhard Nile doe-het-zelf,ijzerzaken en *slers in automaterialen. va. A.IO VOOR lOOO EN 1 KLUSJES I DER STRAATEN NV. ptinchem-Amsterdam - Ei ndhoven De Franse opperbevelhebber Game- lin heeft ook van de aanval verno men en laat een transportschema op stellen, waarbij Franse troepen Zeeuws-Vlaanderen zullen binnen trekken om Antwerpen te bescher men. Zondag de twaalfde komt. Er ge beurt echter niets. Den Haag laat daarna een memorandum opstellen, dat aan de drie gezantschappen in Brussel, Londen en Parijs wordt ver zonden. Het is verzegeld, mag pas worden geopend als Hitier Nederland aanvalt en bevat wensen van ge neraal Reynders in geval van een Duitse inval. Belangrijk is dat Reynders wil dat Gamelin hem zal helpen bij de verde diging van de Peel-Raam-stelling. Gamelin denkt daar niet aan. Majoor Wilson, hoofd van de afdeling opera ties op het Hoofdkwartier van Reyn ders weet dat, maar hem wordt elk kontakt met de geallieerden streng verboden. De Nederlandse attaché in Parijs, overste Van Voorst Evekink, vindt, dat een absurd bevel. Hij verbreekt de zegels en konstateert dat wat. Reynders wil, verdediging van de Peel-Raamstelling door de Fransen, geen enkele kans maakt bij Gamelin. De attaché reist naar Den Haag, "stelt een rapport hierover op en het opperbevel stelt een nieuw geheim memorandum. Van Voorst denkt dat Reynders een nieuwe strategie heeft opgesteld. Maar als hij voor de tweede maal een blik in het geheime memorandum slaat leest hij, dat de Peel-Raamstelling blijft gehand haafd. Reynders gaat er blijkbaar vanuit dat Gamelin nu wel de stel ling wil helpen verdedigen. Van Voorst neemt kontakt op met Gamelin, hoort uit diens mond dat hij daar niet aan denkt en reist voor de tweede maal naar Den Haag. Reynders is inmiddels vervangen -)f- Generaal Winkelman ivil dat de Belgen een deel van hun troepen achter de Zuid-Willemsvaart legeren. De Belgen stellen echter om het gal tussen Nederlandse en Belgische li nies te dichten, een nieuwe linie voor tussen Tilburg eh Turnhout. De Bel gen weten, evenals Nederland, dat Gamelin niet verder wil optrekken dan de lijn BredaLeuvenNamen. Daarop zegt Winkelman dat Neder land zich ia de vesting Holland zal terugtrekken, als Gamelin niet ver der wil optrekken. Gamelin heeft dal kennelijk niet begrepen. De Duitse inval kwam te vroeg om de ophelde ring te verschaffen! door generaal Winkelman en ein delijk wordt een nieuwe strategie op gesteld: Nederland zal zich terugtrek ken op Holland, zodra Hitier aanvalt. Opmerkelijk is, dat het kabinet van al deze besprekingen niet op de hoogte was, uitgezonderd de minis ters van oorlog en buitenlandse za ken. Tegelijkertijd treedt vice-admi- raal Fiirstner in het geheim in con tact met de Britse admiraliteit. Ook hier weet De Geer niets van. Fürstner zorgt dat de Nederlandse oorlogsschepen in geval van oorlog aan de hand van verzegelde memo- Militaire situatie: sterke Duitse troepen staan aan de grenzen van Nederland, België en Luxemburg. In Nederland staat een legerkorps aan de kust, twee in de Grebbelinie en een achter de Peel-Raamstelling. De Belgen hebben hun hoofdmacht ach ter het Albertkanaal in geconcen treerd tussen Namen en Antwerpen. In Noord-Frankrijk staan de Franse en Britse legerkorpsen. randa aan boord kunnen samenwer ken met de Britse vloot. Hij zet eva cuatieroutes uit, er komt een ge heime direkte radioverbinding met Engeland en zonder dat de minister van financiën er iets van weet treft hij met de Nederlandsche Bank een evacuatieregeling voor de goudreser ves. Dr. De Jong: Al deze kontakten waren niet het maximum, zoals zo graag veronderstelt wordt, maar juist het minimum. En daarom zijn deze militairen te prijzen, ondanks het feit dat zij zich niet hielden aan de strikte neutraliteit van het ka binet. Zonder admiraal Fürstner's maatregelen zou het zelfs onmogelijk zijn geweest de Koningin en de minis ters naar Londen te evacueren! WUERZBERG De 44-jarige Ernst Nick, een hoge ambtenaar van het Beierse ministerie van landbouw, heeft zaterdagmorgen zijn vrouw en beide kinderen vermoord. Daarna sloeg hij de hand aan zichzelf. De man zou aan een depressie hebben geleden als gevolg van overplaatsing. MONTREAL De autoriteiten van de Canadese stad Montreal heb ben van de federale regering een on derzoek geëist naar de onlusten van de vorige week, die volgden op een staking van politie en brandweer. Het gemeentebestuur spreekt van „ondermijnende activiteit van men sen en groepen, die actief werken aan de uitvoering van een plan, dat vernietiging van alle vrijheid en van het democratisch bestuur beoogt". Burgemeester Lucien Saulnier, die openlijk de door de regering gesubsi dieerde Vereniging van Jonge Cana dezen beschuldigde van ondermij ning, meent dat de gebeurtenissen en feiten aantonen dat Canada een pro ces van zelfvernietiging doormaakt wat een onmiddellijk optreden van de kant van de regering en speciaal van de premier noodzakelijk maakt. HONG KONG Na twintig maan- Britse journalist Norman Barry- Maine (69) door de Chinezen vrijge laten. Dat gebeurde precies een week nadat Anthony Grey, die gis teren in Londen aankwam, in vrij heid werd gesteld. In China zouden nog zeker elf Engelsen worden vast gehouden. U kunt ook een AMRO-Spaarrekening nemen. Die geeft u - afhankelijk van de termijn - een rente van 4)4, 5, 5)4,6 of zelfs 7 procent. U ziet het: sparen bij de AMROBank gaat sneller. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK BELFAST De Britse mili tairen in Noord-Ierland kregen versterking van 360 parachutis ten nadat (in de nacht van za- (Van onze parlementsredactle) DEN HAAG De Unieraad, het politieke adviescollege van de CHU, blijft het werk van de Achttien onverkort steunen. Tij dens de zaterdag in Utrecht ge houden vergadering van de Raad, werd unaniem besloten de vorig jaar december aan vaardde resolutie over de samen werking met de twee andere grootste christelijke partijen verder uit te voeren. In deze resolutie werd het dage lijks bestuur van de CHU opgedra gen samen met delegaties van ARP en KVP te streven naar een samen- y wip tgmff. J* J&Ê& Jhr. mr. A. Feith, burgemeester van Voorburg, heeft geen vrije za terdag gehad. Integendeel, heel de zaterdagmiddag heeft hij besteed aan een ambtelijk werk, dat hem kennelijk veel plezier deed. Het gebeurde buiten zijn gemeen telijke grenzen. iHij zat, stond en praatte in Lommerrijk in Hi'lle- gersberg. Een korte speech was het, maar met een enorme climax. Hij kwam namelijk om zijn bur geres mejuffrouw G. L. Bettink, die afscheid nam als directrice van de Stichting Provinciale Bibliotheek Centrale voor Zuid Holland, in een volle zaal met genodigden mede te delen, dat het H. M. de Koningin behaagd had haar te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nas sau. Als hij ooit een applaus behaald heeft was het na die woorden! Het hield aan al de tijd dat de burgemeester worstelde met de speld, die de versierselen op de ja pon moest bevestigen. En dat is nooit snel gedaan.... Toch werd het afscheid, dat de, zelf juist afgetreden voorzitter van de stichting, de heer Chr. van Hof wegen, na tien jaar samenwerking van de directrice nam, zeker geen anti-climax. Ook hij had een versiersel in pet to, dat hij tot het laatste ogenblik geheim wist te houden, daarbij op merkend dat men het geschenk da nig verstopt had: „omdat aan het spiedend oog van de directrice nooit iets ontgaat". Maar hij kwam er mee te Versierd afscheid voorschijn: een prachtig gouden col lier met bijpassende oorhangers.... De heer Van Hofwegen nam moe dig het collier in 'handen om het om de feesthals te hangen. Maar snelle re vingers van helpsters schoten toe. Hij greep de oorhangers en wist werkelijk een hanger te plaatsen, zij het dat de feestelinge even later toch nog voorzichtig de tooi wat be ter arrangeerde. Er was geen fotograaf en dat was jammer, want er stond een plaatje! Een paar stralende ogen, de oorsierselen, de gouden keten, het ridderkruis en een orchidee als wel kom reeds in het begin van de hul diging opgespeld. Vierentwintig sprekers stonden nog te trappelen om iets te zeggen en vele geschenken en bloemen moesten tenslotte naar Voorburg, waar Iet Bettink haar domicilie heeft, vervoerd worden. Wie nu denken mocht, dat juf frouw Bettink nooit van haar leven meer in een bibliotheek zal komen, heeft het helemaal mis. Haar afscheid was een officiële zaak, ge woon omdat de kalender haar pensioen inluidde. Ze zal echter nog werkzaamheden voor de stichting blijven verrichten, waarmee bewe zen is hoe rekbaar en variabel het tijdstip is, waarop de mens zich in het „zalig" nietsdoen kan, wil, moet, terugtrekken. werkingsverband op basis van een gemeenschappelijke beginselverkla ring. Deze verklaring zou moeten worden gevolgd door een gemeen schappelijk program, voor een voor uitstrevend beleid gericht op de voor uitgang van de maatschappij „in al haar geledingen". De Unieraad was verder van me ning dat het dagelijks bestuur van de Unie aan de verwezenlijking van de ze resolutie heeft meegewerkt en met kracht moet blijven werken. Tijdens deze vergadering is de tweede, verbeterde versie van het ontwerp-politiek program aangebo den, waarvan onze krant vorige week al melding maakte. Volgens dit ontwerp moet Nederland de Oder- Neissegrens en de DDR erkennen. Vooral van de kant van de behou dende Centrum- gespreksgroep kwam hier nog al wat verzet tegen. Ook was men bet in deze kring niet eens met het voorstel, de ontwikke lingshulp de komende vier jaren te verdubbelen tot twee procent van het nationaal inkomen. In november zal de Unieraad een definitieve beslissing over ontwerp- beginselprogram en ontwerp - po terdag op zondag) by onlusten in Belfast zeker drie doden waren gevallen: één politieagent en twee burgers. Voor het eerst sinds hun aanwezig heid in Noord-Ierland openden Britse troepen het vuur op demon stranten, nadat vanuit een woedende menigte protestanten was geschoten. In een urenlang vuurgevecht liepen 21 Britse militairen, vier politieman nen en minstens 22 burgers kogel- wonden op. Bijna honderd betogers werden gearresteerd. De onlusten waren uitgebroken toen tweeduizend protestanten, woe dend over het besluit van de rege ring tot ontwapening van de politie en ontbinding van de bij de rooms- katholiedcen zo gehate hulppolitie, i n het district Shankill Road wilden op trekken naar een katholieke buurt. Ze stuitten op honderden politieman nen en Britse militairen, waarna ze barricaden opwierpen. Toen de ordetroepen de protestan ten wilden verspreiden, werden ze beschoten. Het voornaamste wapen van de protestanten was de middel eeuwse katapult, waarmee zij stenen naar de militairen en huh pantser voertuigen lanceerden. Charges Aanvankelijk werd gereageerd met traangas en charges van de wapen stok, maar toen een regen van benzi nebommen, flessen en straatstenen litiek program nemen. Het politieke beleid van de Unie zal dan nader „geconcretiseerd" worden. Tijdens die vergadering zal ook worden ge sproken over het al dan niet door gaan van de samenwerking met de ARP en KVP. Belfast: bij de onlusten in de nacht van zaterdag op zondag zijn drie doden gevallen, twee burgers en een politieagent. De gevechten ontstonden, toen protestanten de katholieke wijk wilden binnenrukken. Zij werden door Britse militairen en eigen politiemannen tegengehouden. Sluip schutters hebben toen de slachtoffers gemaakt. Hier kijkt een Britse soldaat door een verrekijker, staande tussen de bij dozijnen tot wrakken omgegooide en vernielde auto's. op hen neerdaalde, en bovendien sluipschutters van de daken begon nen te schieten, schoten de Britse militairen terug. De menigte was inmiddels aange groeid tot drieduizend mensen, en de gewelddaden breidden zich uit naar andere delen van de stad. Autobus sen en personenwagens werden om gegooid en op vele plaatsen werd brand gesticht. Een predikant zei dat de betogers in volslagen razernij verkeerden. „We staan machteloos," waren zijn woor den. De ordetroepen voerden pantser wagens aan om de nieuwe barrica den te doorbreken, en legden prikkel draadversperringen om de woonblok ken van katholieken. Ambulances re den af en aan. Zwaarste Het waren de zwaarste onlusten sinds die van augustus, die tot de komst van zesduizend Britse militai ren leidden. „Ik weet namens iedere fatsoenlij ke burger te spreken als ik deze bru te moord veroordeel," zei premier Chichester- Clark over de dood van de politieman. De politie heeft geen vuurwapens gebruikt. Zij werd op het hevigst van de strijd op de ach tergrond gehouden. Tegen het einde van de nacht ver flauwde de strijd. Belfast bood toen echter een aanblik alsof er een oor log over de stad was gegaan. Bij huiszoekingen, waarbij woning na woning nauwgezet werd bekeken, kwamen een radiozender met propa gandamateriaal, vuurwapens, mu nitie en benzinebommen te voorschijn. Vanmorgen was de toestand rustig. Vrijwel alle protestanten hadden zich teruggetrokken en slechts een handjevol hield zich nog achter de barricaden op. LONDEN Premier Harold Wil son van Engeland heeft gisteren een verdere verjonging in de lagere regio nen van het Britse kabinet aange bracht. Vorige week had hij het kern kabinet al „gestroomlijnd". Er zijn twee staatssecretarissen^ acht parlementaire staatssecretaris sen en drie leiders van de Labour parlementsfractie vervangen. De ge middelde leeftijd van de afgezette mensen bedroeg 60 jaar, die van de nieuwkomers 38. Ook is het aantal personen met de ministerstitel van 105 gebracht op 97. LONDEN Ruim 70.000 mijn werkers in Yorkshire (Engeland) hebben vandaag het werk neergelegd uit protest tegen een uitstel van de invoering van een korte werkdag. De leiders van de mijnwerkers heb ben gewaarschuwd voor een staking in het hele land. De mijnen leveren gezamenlijk ongeveer een kwart van I het Britse steenkool.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9