Gunstig advies over Rijnpoort De Jong boos op Vara Drie generaties oranje vreugd Drie doden en drie gewonden bij botsing Verwachting: prinsje nog enige tijd in couveuse ^ieuw middel bestrijding ran leukemie Bezetters van universiteit voor rechter Wel planologie nog bekijken Commandant rijkspolitie uit functie SONJA HENIE OVERLEDEN Oorzaak nog onduidelijk Daggeld verder verlaagd Hilterman i: Volkskrant anti-semitisch Bij Nazi's oorzaak Rijksdagbrand Jongen (16) doodt zichzelf door een pistoolschot 7 MAANDAG 13 OKTOBER 1969 (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Het pasgeboren prinsje is, zoals officieel gemeld werd, couveuse-baby geworden. Dat hoeft niet verontrustend te zijn. Men dient het te zien als een extra voorzorgsmaatregel, die met name bij baby's die via de keizersnede ter wereld komen wel meer wordt getroffen. Het ligt voor de hand te veronder stellen dat het kind nog wel enige tijd in de couveuse zal blijven. ademhalingsmoeilijkheden vertoon de, kan worden verwacht dat na een aantal dagen het medische team meer over zijn toestand zal kunnen zeg gen. Acuut gevaar, zo kan men uit de officiële berichtgeving afleidenn, bedreigt het jonge leven niet. Ook het feit dat de baby niet on middellijk na de geboorte adem halingsmoeilijkheden vertoonde er zijn immers buiten de couveuse enkele foto's van de pasgeborene ge maakt kan erop wijzen dat de moeilijkheden niet van ernstige aard waren. Wel is er reden, met meer dan ge wone belangstelling de volgende be richten over de gezondheidstoestand van het kindje tegemoet te zien. Zaterdag werd in de Groningse gemeente Vlagtwedde op grote schaal gedemonstreerd tegen het plan-Kikkert, dat voorziet in de aanleg van een militair oefen terrein bij Ter Apel. De foto toont de verbranding van het plan op symbolische wijze. Tevoren trok een kilometers lange stoet van auto's door de straten van Vlagtwedde. Er werden leuzen meegevoerd als „met Kikkert in de sloot, gaan we in de boot" en „wat Kikkert zaait, zal niemand oogsten". De politie moest van de gummistok gebruik maken toen opgeschoten jongelui ongeregeldheden uitlokten. UTRECHT Er kan een nieuw Rtrijdingsmiddel tegen leukemie ibruikt worden. Dr. W. Th. Evers, Idio-therapeut van het Radboutzie- snhuis in Nijmegen, meent dat bui- olichamelijke bestraling van bloed in nog niet toegepaste methode is. De couveuse is, eenvoudig gezegd, een met plastic afgedekt kastje, waarin automatisch de temperatuur en vochtigheidsgraad geregeld wordt. Door extra toevoer van zuurstof kan de ademhaling van de pasgeborene worden vergemakkelijkt. In het geval van het jonge prinsje, dat enige tijd na de geboorte enige UTRECHT De 58 studenten die vorige week maandag een kamer van het academiegebouw van de Rijksuni versiteit in Utrecht binnendrongen, zullen wegens lokaalvredebreuk wor den vervolgd. Hoofd van het arrondissementspar ket in Utrecht mr. H. W. Overbeek deelde dit vanochtend mee. Er zijn drie extra zittingen voor uitgetrok ken en wel op 10, 12 en 13 november. Als politierechter zal optreden mr. D. van Zeben en als officier van justitie mr. F. G. Wustenberg. Hij deed 'deze mededeling zaterdag- wgen op een lezing, die was geor- iniseerd ter gelegenheid van de ten- instelling „Het Instrument" in cecht. Het nieuwe bestrijdingsmid- i lou ook kunnen worden aange- ïfld ter onderdrukking van afsto- igsverschijnselen bij transplanta- ii. Bij deze nieuwe methode, waarna )g zeer veel onderzoek moet worden rricht, wordt het slagaderlijk bloed i een plastic slang van maximaal ftien centimeter lengte buiten het ihaam gebracht. Terwijl het terug rit in de ader wordt het bestraald. Zwanger De belangrijkste toepassing is dat kan worden gebruikt als andere ddelen falen, zoals bij een resis- htie tegen chemische middelen of het ontstaan van een ernstige gif- e beenmergreactie. Ook als leuke- ie voorkomt bij zwangere vrouwen, buitenlichamelijke bestraling van t bloed aanbevolen. Tot nu toe zijn echter nog geen jventde resultaten geboekt. Een ge- nbineerde behandeling met che- sche middelen die celgroei tegen- is voorlopig noodzakelijk. Dit mt omdat de leukemische cellen in beenmerg worden gevormd en n daar uitzwermen in het bloed, bestraling van het bloed reikt niet de stamcellen, die in het been- irg achterblijven. Voorlopig zal slechts een zeer klein el van de leukemiepatiëntcn baat innen vinden met deze buitenlicha- ilijke bestraling van het bloed, die n voor een bepaalde periode klach- vrij maakt. „Tien k twintig pa- nten in de komende tien jaar", hat dr. Evers. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Raad van de Waterstaat vindt dat de scheepvaart/belangen in het al gemeen worden gediend met de aanleg van de Rijnpoorthaven. Er zijn ook geen bezwaren voor de waterhuishouding. Dit staat in een advies dat in april aan minister Bakker is uitgebracht. Vandaag heeft de minister dit advies aan de Kamers aange boden. De Raad van de Waterstaat (een adviescollege van de minister) vindt echter wèl dat de hoofdlijnen en principes van het nationaal planolo gisch beleid mede in het geding zijn. De raad acht de aspecten van ruim telijke ordening zo veelzijdig, dat het aanbeveling verdiend de Rijks Plano logische Commissie erbij te betrek ken voordat op grond van de rlvie- renwet en het baggerreglement de vergunning wordt verstrekt. De mi nister heeft dit advies inmiddels ge vraagd. Voor het opstellen van het advies vroeg de raad weer de meningen van twee subcommissies: die voor de scheepvaartwegen en die voor de wa terhuishouding. De eerste oordeelt dat er behoefte bestaat aan een spoeidge uitbreiding van de havenaccommodatie voor con tainerschepen met een nieuwe haven. Nautische bezwaren kunnen bevredi gend worden ondervangen. De commissie voor de water huishouding ziet ook geen bezwaren. Wel is men ongerust over mogelijke verzilting van de mond van de Hol landse IJssel door de aanleg van Rijnpoort. Mede daarom vraagt ze om spoed met aanleg van een wate- raanvoerweg van het Amster dam-Rijnkanaal naar het westen van ons land. RIJKSWATERSTAAT Rijkswaterstaat vindt dat er elders in Rotterdam onvoldoende ruimte is en dat daarom de Rijnpoorthaven er moet komen. Ligging van de haven op de noordelijke oever heeft wel het bezwaar dat uit zee komende schepen de rivier moeten kruisen als ze naar Rijnpoort moeten. Maar daar staat tegenover dat de rivier ter plaatse een gestrekt en overzichtelijk verloop heeft met een 250 meter brede vaar geul, terwijl recht tegenover de ha veningang op Rozenburg een radar post staat Zo nodig kan de geul nog worden verbreed door inkorting van een aan tal kribben. Verder zal ter verhoging van de veiligheid bij een drukke vaart op de haven „verkeerscontrole" kunnen worden ingevoerd. Rijkswaterstaat heeft geen bezwa ren tegen binnen va art verk e er tussen de Botlek en Rijnpoort, ten behoeve van de aan- en afvoer van contai ners. Het grootste deel van het con tainervervoer zal per spoor en auto geschieden. Volgens Rijkswaterstaat zal de aanleg van de haven maar een zeer geringe toename van het zoutbezwaar meebrengen. Die zou echter volledig ongedaan kunnen worden gemaakt door de vastlegging en verhoging van de rivierbodem. Ten slotte meent Rijkswaterstaat dat er elders in de noordelijke Delta geen plaats Is voor een containerha ven van de grootte als Rijnpoort. In Roermond ROERMOND De commandant van het korps Rijkspolitie in het dis trict Roermond, majoor W. A. H. llulsmans, is mede op eigen verzoek voorlopig uit zijn functie ontheven. Er zal een onderzoek naar *Un beleid worden ingesteld. Dit is het gevolg van overplaat singsmoeilijkheden tuss ende majoor en de opperwachtmeester De Jong uit Herten. Deze had de heer Hulsmans ervan beschuldigd een proces verbaal tegen een invloedrijke rentmeester uit Herten onder de tafel te hebben ge schoven. De opperwachtmeester werd daarna overgeplaatst naar de politie-oplei- dingsschool in Baexem. Tegen deze beslissing ging de heer De Jong in beroep bij het ambtenarengerecht, dat de zaak op 24 september behandelde. Op die dag werd de heer Hulsman als getuige gehoord. Andere collega's leg den een gunstige verklaring voor de heer De Jong af. De uitspraak van het ambtenaren gerecht wordt deze week verwacht. PARIJS De 57-jarige Noorse kunstrjjdster en filmster Sonja Henle die de laatste tijd In ParKs woonde, vloog zondagavond van de Franse hoofdstad naar Oslo en over leed in het vliegtuig vlak voor de landing op het Fornebu-vliegveld bij Oslo. Sonja Henie had in Parijs klachten over haar gezondheid en tóen haar toestand in het weekeinde verslech terde charterde zij een vliegtuig om zich onder behandeling van specia- haar naar Oslo te brengen waar zij listen wilde stellen. De befaamde zangeres Joan itherland heeft zaterdagavond in It 1 Haagse Congresgebouw een la-avond gegeven. Hier de zan- res die ovatie na ovatie in tvangst mocht nemen na de 0 ,r>r$teUing in haar kleedkamer, "ien met Theo Olof, die een ligneerde foto van haar krijgt. AMSTERDAM Door de ruimere geldmarkt is met ingang van van daag het tarief voor daggeld (call money) verder verlaagd en wel met één procent van 3Vs tot 2Vt procent. Dit als nawerking van de recente aankoop van dollars, tegen afgifte van guldens, door de Nederlandsche Bank. Op 10 oktober werd het tarief sl zeer drastisch verlaagd van 6 3/4 tot 3Vi procent WATERINGEN De be stuurder van een personenauto uit Schiedam, zijn vrouw en zijn zwager zijn gisteravond om het leven gekomen bij een frontale autobotsing op de Noord weg in Wateringen. Een zuster van de bestuurder werd zwaar gewond opgenomen in het Oude en Nieuwe Gasthuis in Delft. De bestuurder van de andere auto werd ernstig gewond naar een Haags ziekenhuis gebracht. De slachtoffers zijn de 42-jarige plaatwerker H. Martjjnse uit Schie dam, de 38-jarige mevrouw C. Mar- tijnse-4Landman, en deeveneens in Schiedam wonende heer W. Verboon. De zwaargewonde is mevrouw A. C. Verboon-MartUnse. Uit dezelfde auto werd een achtjarig zoontje van de familie Martjjnse licht gewond. De ernstig gewonde bestuurder van de andere auto is de 21-jarige K. L. M. de Vries uit Honselersdijk, die geen passagiers had. De toedracht van het ongeluk is nog onduidelijk. De groepscomman dant van de rijkspolitie in Wateringen verzoekt eventuele getuigen zich met hem in verbinding te stellen (01742 2333.) Bij ongelukken elders in het land kwamen het afgelopen weekeinde veel mensen om het leven. De 24-jarige onderwijzer P. Th. J. Ploeg uit 't Zand reed met zijn auto tegen een boom. Door de schok werd hij uit de auto geslingerd. De 23-ja- rige J. Jonkers uit Havelte kwam om het leven toen de auto, waarin hij zat, onder Nijeveen tegen een boom reed. De bromfietser H. G. A. Willemse (18) uit Amsterdam gaf op de krui sing Radioweg-Kruislaan geen voor rang aan een auto. De zestienjarige automonteur J. Rozeboom uit Die ver raakte op onverklaarbare wijze met zijn bromfiets van rijksweg 31 in de Drentse Hoofdvaart. Hij verdronk. De negentienjarige C. A. F. van Mier- lo uit Veldhoven reed in Vessem met zijn bromfiets tegen een boom en een betonnen bermpaal. De 89-jarige M. Bommel uit Some ren (N.-Br.), die op zijn fiets een tractor wilde passeren, werd door een personenauto gegrepen. De 79-ja- rige J. W. Miggelbrink uit Wisch werd door een personenauto gegre pen toen hij op zijn fiets linksaf wil de slaan. In het ziekenhuis overlegd Th. van Wetten (76) uit Blerick, die enkele weken geleden bij een auto botsing was betrokken. De tienjarige A. H. Visschers uit Hengelo (Gld.) werd in het buurtschap Veldhoek overreden door een auto. toen hij achter de bus de weg overstak. De zevenjarige M. H. S. Coenen uit Heel en Panheel (L.) werd overreden toen hij de weg over stak. Op de met knipperlichten bevei ligde overweg onder Hoeven is de negenjarige Ad Dam onder een sneltrein gekomen. Hij had de goede rentrein vanuit Roosendaal laten pas seren, maar had geen erg in de van uit de andere richting komende trein. De prinsjes Willem-Alexander en Johan Friso mochten zich gisteren persoonlijk overtuigen, dat ze nu samen met het nieuwe broertje een oranjetrio gaan vormen op Drakensteyn. Nadat ze zich van hun taak hadden gekweten verlieten ze het academisch ziekenhuis te Utrecht weer, onder de hoede van zuster Swellengrebel. Opgetogen knabbelend aan een koekje (in iedere hand één) zit daar prins Willem-Alexander (rechts), wat verrukt over deze wonderlijke dag. Johan Friso is wat bezadigder, maar hij heeft nog nooit met dit bijltje gehakt (Groot)vaderlijk meeleven: na een bezoek aan dochter Beatrix en nieuwe kleinzoon verlaat prins Bernhard het ziekenhuis. Zijn enige zorg is straks misschien bij zoveel kleinkinderen de juiste data van hun verjaardagen en de keuze van cadeaus. Maar daar zal het Neder landse volk hem wel bij helpen Ook koningin Juliana is verheugd: nu haar dochter Beatrix het goed maakt en de baby eveneens hoewel het voor alle zekerheid in een couveuse is geplaatst wegens ademhalingsmoeilijkheden kan zij met een gerust hart weer naar huis< Misschien had zij in haar hart toch nog wel op een kleindochtertje gehoopt, maar een kleinzoon zal haar grootmoederlijk hart even lief zijn. Prins Claus kon zaterdag niet zomaar wegrijden van het Utrechtse ziekenhuis. Tientallen wilden aan hun vreugde uiting geven. Velen wilden de gelukkige vader persoonlijk de hand drukken. Hier wordt prins Claus gefeliciteerd door een jongetje, terwijl een amateur-fotograaf de scène vastlegt.. HILVERSUM Mr. G. B. J. Hilterman heeft in zijn radiocom mentaar via de AVRO (De toestand van de wereld) De Volkskrant gis teren van antisemitisme beschul digd, toen hij het had over de Rho- dos-formule voor vredesbesprekin gen in het Nabije Oosten. Van re- dactiewege bij De Volkskrant is de ze uitlating ,,een on vergeeflijke zaak" genoemd. Woordelijk zei de heer Hilterman: ,,Ik zeg dit speciaal, omdat in ons land onder andere de Volkskrant, zoals die de vergoeilijker van het communisme is geworden, dat deze katholieke krant ook rondweg anti semitisch, althans anti-Israël is ge worden". De waarnemend-hoofdredacteur van de Volkskrant, de heer A. C. Damen, reageerde desgevraagd: „Wij zijn noch antisemitisch, noch anti-Israël". Wij benaderen de pro blematiek van het Nabije Oosten kritisch. Opbouwende kritiek tegen over Israël antisemitisch te noemen is onjuist". De AVRO wilde geen commentaar op het commentaar van zijn mede werker leveren. Zijn teksten worden tevoren bijna nooit doorgenomen. ij verkiezingen in Turkije drie doden ANKARA Bij ongeregeldheden tijdens de verkiezingen zijn gisteren minstens drie mensen in Turkije ge dood en zeker acht personen liepen verwondingen op. De Rechtvaardigheidspartij van premier Soelayman Demirel maakte gisteravond bekend de verkiezingen te hebben gewonnen. Volgens deze partij bezit zij thans de absolute meerderheid in het parlement. Ver wacht wordt dat Demirel zijn pro- westerse beleid zal voortzetten. Er is ongeveer zestig procent van de veertien miljoen kiezers naar de stembus gegaan. In 1965 was dit 71 procent en m 1961 81 procent. (Van onze correspondent j HILVERSUM Tienduizenden radio-luisteraars hebben zaterdag middag gehoord dat minister-presi dent De Jong boos de telefoon op de haak gooide toen hij tot vervelens toe werd ondervraagd over het ka binetsberaad van vrydag. Dat gebeurde in de nieuwe jonge- renrubriek „Dit is het begin" van de Vara. .Eén der onderdelen van dit programma, zaterdagmiddag uit gezonden over Hilversum I, bestond uit het onaangekondigd opbellen van diverse bekende Nederlanders, wier meningen over bepaalde onderwer pen werden gevraagd zonder dat zij wisten dat de vraaggesprekken rechtstreeks werden uitgezonden. Eén van de „slachtoffers" was premier De Jong, die in zijn ambts woning gebeld werd door Vara-me- dewerker John Lenferink. Deze deelde de minister-president mee, dat de radio-luisteraars graag iets zouden vernemen over het kabinets beraad van vrijdag. Hoewel de heer De Jong tot viermaal toe meedeelde dat Lenferink zich voor inlichtingen tot de RVD moest wenden bleef de Vara-interviewer aanhouden, waarop de premier de telefoon op de haak gooide. In regeringskringen wordt dit op treden van de Vara-medewerker hoogst onbehoorlijk genoemd. Nage gaan wordt of er sprake is van wets overtreding (schending van het tele foongeheim) Een Zuidslavische amateurgrondon- derzoeker heeft het wereldrecord verblijf onder de aarde gebroken. Milutin Velkovic (35) zit al 111 dagen in een grot. Hij wil er samen met vier dieren 463 dagen blijven. In de staat Valle in Columbia is de staat van beleg afgekondigd. De maatregel moet een einde maken aan het grote aantal ontvoeringen. Acht personen werden in totaal gekidnapt. Er werd 600.000 dollar aan vrij koopsommen betaald. Franse commissie: PARIJS Deze week zullen 'de bewijzen worden gepubliceerd voor de schuld van de nazi's met betrek king tot de Rijksdagbrand in 1933. Een Franse commissie is tot deze con clusie gekomen. De brand in de Rijksdag, waarvoor de Nederlander Marinus van der Lubbe schuldig werd bevonden, was het begin. Van een terreurcampagne tegen Duitsers •die tegen Hitier waren. GORKUM De 16-jarige W. S. heeft zich vrijdag met een pistool dodelijk verwond. Het ongeluk ge beurde in de ouderlijke woning. Over de toedracht is het onderzoek nog gaaande. De herkomst van het pistool is niet bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7