Minder troepen N oord-Y ietnam in het Zuiden Belangrijk nieuws van de Postgiro de gegarandeerde girobetaalkaart wordt de makkelijkste manier van betalen P^D Film week succesvol afgesloten met Zweedse en Franse topper „Dubcek niet uaar abattoir" Rogers: Dertigduizend man vaULru^ betaalkaart ■Hormoon voor onvruchtbare rouwen ontdekt Minister op bezoek bij fruittelers Grondstoffen mens kosten totaal f 12,50 ©ElllS® pas jKL. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST Bo Widerberg en Claude Chabrol steeds beter Tweede cipier op de hoogte van vluchtplan „Adalen 31" la bete meure Husak wil geen geweld MAANDAG 13 OKTO&CT 196? WASHINGTON De oorlog in Vietnam schijnt aan het luwen e zijn. Volgens de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Pilliam P. Rogers, heeft ook Noord-Vietnam zijn troepensterkte erminderd. Het gaat volgens hem om zo'n dertigduizend Noord- •ietnamezen die in het afgelopen half jaar niet zijn vervangen. postgiro garantie tot 100 gulden Rogers zei voor de televisie it er enige vooruitgang is ge- aakt naar een einde van de irlog in Vietnam. Hij dacht dat heel goed mogelijk is dat de rijd geleidelijk zou aflopen. De inister wees er echter op dat het vredesgesprek in Parijs een enkele vordering wordt ge laakt. Hij ei te betwijfelen of dit ook tl zal gebeuren als het Hanoi niet idelijk wordt dat president Nixon steun van het Amerikaanse volk tor zijn Vietnampolitiek heeft, no 's doelde hiermee kennelijk op de ite anti - Vietnamdemonstraties in jshington en San Francisco op 13, SANTIAGO Chileense artsen weren een hormoon te hebben ont- kt, dat onvruchtbare vrouwen in lat stelt toch kinderen te krijgen, it betreffende hormoon zou worden rvaardigd uit de placenta. F. Beas, leider van een re- ■chgroep van de medische faculteit i de universiteit van Santiago ïft medegedeeld dat het nieuwe ddel over enige maanden op vrou- n zal worden beproefd. Er zijn Iids goede resultaten geboekt. Het moon bevordert voor de het krij- van kinderen nodige ontwikkeling de baarmoeder. ations RUSSEN ZIJN met hun pogin gen, ruimtevaarders op de maan brengen, ver achterop geraakt by Amerikanen. Zo ver zelfs, dat zy pogingen doen het succes van Ki nerika te evenaren, nvankelyk beweerden zy dat het gevaarlyk was, mensen op de maan brengen. Om die reden gaven zy er voorkeur aan, een robot het spit- ploegwerk op de maan te laten n voor het verzamelen van mon- ^s" .3!ldat de Amerikanen een schitteren- maanlanding hadden gedaan en klaarblykelyke poging van de nsjssen eenzelfde resultaat met een iemand maanvehikel te bereiken mislukt, ging Moskou zich op te anders concentreren. Russen hebben er nooit een ge- jjj m van gemaakt, dat zy de bouw ruimteplatforms van groot be- achtten. Het feit, dat zy nog niet ke zware raketten hebben als Ame- daar één der redenen van. zyn juist deze byzonder krachtige etten geweest, die de Amerikanen staat gesteld hebben, astronauten wjhtstreeks naar de maan te sturen ook hun terugkeer zonder „tus-i landing" mogelyk te maken. rj lancering van ruimteschepen „aan l lopende ban" is een nieuwe stap de bouw van een ruimtestation, waaraf het te zyner tyd moge- moet zyn, Russen voor weten- 'tilappelyke doeleinden op de maan brengen. is de onmiddellyke bedoeling van serie ruimteschoten, die de Russen jen afgevuurd. En daarom kan nu gebeurt niet indrukwekkend w( Mn genoemd hoezeer er be kering is voor de menselyke pres- J es. den duur gaan ruimtestations ech- ook een andere rol spelen dan •i'j opvangen en doorzenden van ialjntevaarders naar de maan en in de verdere toekomst wellicht ook f een planeet als Mars. kunnen straks gebruikt worden fo tegen alle op papier gemaakte u braken in kernwapens naar de >^de af te vuren. De dreiging waar- iper wc op deze planeet moeten le- zou dan nóg groter worden, dc Amerikanen zullen hun ruim- ations bouwen en de Russen (met diepe wantrouwen in de bedoe- ïn van Amerika) zullen ontdekken hun streven naar veiligheid ver- geweest. rom zullen onlwapeningsbespre- 'en tussen Russen en Amerikanen sten beginnen, die zich met de zoals tot dusver met ak- n van de zaak bezighouden en rden van zeer betrekkelyke waar- 'rde hebben slechts akkoorden met 'erzydse controlebevoegdheren, het mogelijk maken de ontsteking de tijdbom te halen, die steeds stwekkender het fatale ogenblik kterby iykt te brengen. 14, en 15 november. Op de laatste dag van de internationale Vietnam- conferentie in Stockholm is gisteren bovendien opgeroepen tot massade monstraties over de gehele wereld op 15 november tegen de Amerikaanse inmenging in Vietnam. De presidenten van 79 Amerikaan se universiteiten hebben er bij presi dent Nixon op aangedrongen het tijd schema voor het terugtrekken van troepen uit Vietnam te bespoedigen. Er gaan overigens geruchten dat Nixon nog meer soldaten uit Viet nam wil terugroepen. In ieder geval is de leider van de Amerikaanse dele gatie bij het vredesgesprek in Parijs, Henry Cabot Lodge, naar Washing ton ontboden. Lodge zou, aldus het weekblad Ti me, zich uit de overheidsdienst wil len terugtrekken als dat zou kunnen zonder Nixon in moeilijkheden te brengen. Secretaris- generaal Oe Tharit van de Verenigde Naties zei zaterdag dat hij nog nooit zo optimistisch is ge weest als nu wat de toestand in Viet nam betreft. „De kans van het Viet namese volk om, zonder inmenging van buitenaf, over zijn eigen lot te beslissen, is nog nooit zo groot ge weest." DEN HAAG De minister van landbouw en visserij ir. P. J. Lardi- nois heeft vandaag een bezoek ge bracht aan fruitteeltbedrijven in de Hoeksche Waard, de West-Betuwe en het Utrechtse Kromme Rijn- ge bied. Het bezoek was bedoeld om de mi nister een laatste inzicht te verschaf fen in de moeilijke situatie die mo menteel in de fruitteelt heerst. Vanmiddag heeft hij met bestuur ders van Landbouwschap, land- en fruitteeltorganisaties en andere des kundigen de problemen en de finan ciële positie van de fruitteelt bespro ken. De minister heeft zijn gespreks partners nadere mededelingen gedaan over voorzieningen die zijnerzijds ten behoeve van de telers zullen worden getroffen. PARIJS Het menselijk lichaam bevat grondstoffen, die in totaal twaalf en een halve gulden waard zijn. Dit blijkt uit een Franse medische publicatie. Tot deze grondstoffen be horen zuurstof, waterstof, stikstof en heel kleine sporen goud en zilver. 9234567 TH G LUCASSEN II I 8 STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDE 9999 0ld. Z 3 )r postrel <P</3Z 5&H iRêzAcoy. te J? C(Sri to/O de rekeninghouder. .vergelijk gegeve postgiro TH G LUCASSEN |p&> CZZ". poitrefceningniimm»» 9234567 de nieuwe girobetaalkaart de giropas De ontwikkeling van de laatste jaren wijst er duidelijk op: betalen met kontant geld wordt steeds minder gebruikelijk. En dat niet alleen omdat veel kontant geld in huis of in de portemonnaie hebben riskant kan zijn. Maar ook omdat giraal betalen in het gebruik nog •een paar andere voordelen biedt. (Minderrompslomp, handige dagafschriften, automatische overschrijving etc.) Nieuwe service aan rekeninghouders Partikuliere rekeninghouders van dé Postgiro die bewezen hebben een juist gebruik van hun postrekening te maken kunnen binnenkort de beschikking krijgen over zogenaamde girobetaalkaarten. Dit betekent voor hen een nieuwe, veilige manier van betalen zonder kontant geld. Bij de girobetaalkaarten hoort namelijk een op naam gestelde giropas. Overal waar deze giropas naast de girobetaalkaart wordt getoond, is men er zeker van dat de betaling veilig kan worden geaccepteerd. Gegarandeerd tot f100,-- Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro gegarandeerd tot een bedrag van maximaal f100,--. leder bedrijf, of dit nu een warenhuis, een restaurant, een vervoersonderneming, de bakker of de kruidenier is, zal de girobetaal kaart zonder enig bezwaar kunnen accepteren omdat men er zeker van is, dat het bedrag inderdaad wordt ontvangen. Bijna iedere leverancier is rekeninghouder Een extra voordeel voor de leverancier is ook, dat hij rekeninghouder is bij dezelfde instelling als de betaler. Hij hoeft dus niet te inkasseren via allerlei kanalen, maar eenvoudig met één kleine handeling: het opzenden van de girobetaalkaarten naar het girokantoor. Zonder onnodig uitstel heeft hij dan binnen enkele dagen het geld op zijn rekening. 20 girobetaalkaarten per zending Als u behoort tot de daartoe in aanmerking komende rekeninghouders ontvangt u 20 girobetaalkaarten en een giropas. Als u 18 kaarten gebruikt hebt ontvangt u automatisch 20 nieuwe. U kunt dus nooit plotseling zonder girobetaalkaarten zitten. Voor u zijn aan girobetaalkaarten en giropas geen kosten verbonden. Extra giropas voor echtgenote Om het voor echtparen mogelijk te maken, dat zowel man als vrouw (of ander familielid) afzonderlijk gebruik kunnen maken van de girobetaalkaarten, kan desgewenst ook een giropas voor de echtgenote (en andere gemachtigden) worden verstrekt. Betalen met de normale blauwe overschrijvingskaart Tot nu toe was het in bepaalde gevallen reeds mogelijk de gewone blauwe overschrijvingskaart te gebruiken in plaats van kontant geld. De introduktie van de girobetaalkaart sluit deze veel toegepaste wijze van betaling niet uit. De blauwe overschrijvingskaart kan in overleg met uw winkelier dan ook als betaalmiddel gebruikt blijven. Echter zonder def 100,-- garantie. De kascheques blijven ook gehandhaafd, omdat de girobetaalkaart niet voor het opnemen van kontant geld wordt gebruikt. Hoe men de nieuwe girobetaalkaarten krijgt Elke voor girobetaalkaarten in aanmerking komende postrekeninghouder ontvangt bericht van de Postgiro. Met de verzending van de aanvraag- kaarten wordt een dezer dagen begonnen. De aanschrijving moet in etappes gebeuren, verdeeld over het laatste kwartaal 1969 en het eerste kwartaal 1970, omdat anders stagnatie in de behandeling van de aanvragen kan optreden. van en voor ons allemaal Ontsnapping G. Schutte AMSTERDAM De tweede gear resteerde cipier van het Huis van Bewaring in Amsterdam, waaruit ruim een week geleden Gerhard Schutte ontsnapte, is volledig op de hoogte geweest van diens vluchtplan. De bewaarder, die vrijdag door de rijksrecherche werd aangehouden, is zaterdagavond in vrijheid gesteld. Het is niet bekend of hij strafrech telijk zal worden vervolgd. De man, de 25-jarige C. de V., ontkent dat hem giften waren toegezegd. De of ficier van justitie, rar. L. van den Berge, noemde het een kwalijke zaak dat het plan niet aan de directeur van het Huis van Bewaring is voorge legd. Ontslagen De zaak kan diciplinair worden af gewikkeld omdat het juridisch geen haalbare kaart lijkt te zijn de cipier ervan te beschuldigen de ontsnapte te hebben geholpen. Zowel deze be waarder als de eerder gearresteerde waren in tijdelijke dienst. De V. was zelfs al ontslagen, maar had nog drie maanden de gelegenheid naar een an dere baan te zoeken. De dit weekeinde vrijgelaten gevan genbewaarder stond met Gerhard Schutte," van wie elk spoor nog ont breekt, op vriendschappelijke voet. ARNHEM Eindelijk rust voor de operateur van het Arnhemse Rem- brandttheater, zaterdagnacht werden de laatste filmbeelden (van de Fran se rolprent „Erotissimo") op het wit te doek geprojecteerd, de „filmmen sen" zijn naar huis, de filmweek te ten einde. Een verrassende filmweek die zondermeer geslaagd kan wor den genoemd. De kwaliteit van de vertoonde films stond qua techniek, inhoud en artistieke vormgeving op een bijzonder hoog peil, het is dan ook maar te hopen dat binnen niet al te lange tijd zoveel mogelijk films de bioscopen halen om zo door heel wat meer mensen dan het selecte groepje in Arnhem bekeken te kun nen worden. Deze week werd dus besloten met „Erotissimo" van de Fransman Gé- rard Pirès, een komisch niemendal letje waarin nogal de draak wordt gestoken met de huidige consumptie maatschappij die voor een groot deel door de reclame beheerst wordt. Dat deze film in Berlijn bekroond werd met de prijs van de internationale filmpers kunnen wij niet helemaal begrijpen, maar het is in ieder geval een leuke publiekfilm en zeker niet ongeschikt om een filmweek van langzamerhand internationale allure mee af te sluiten. Vrijdagavond heeft de Zweed Bo Widerberg de hoog gespannen ver in talrijke gesprekken was de ont snapte er telkens op uit om te weten welke poging om uit te breken het beste resultaat zou opleveren. wachtingen (na zijn poëtische Elvira Madigan) volledig waar gemaakt met zijn haar-zuivere filmstuk „Ada len 31". Een bijzonder knappe film waarin deze 39-jarige regisseur al zijn kunnen heeft gegooid. De film heeft als thema een arbeidersstaking in 1931, een staking die uitliep in een opstand, die naar het schijnt tot belangrijke politieke veranderingen in Zweden leidde. In prachtige, kleurrijke beelden schetst Widerberg de sfeer van die tijd waarin de on gunstige economische situatie zich in het dagelijkse leven weerspiegelde en de maatschappelijke verhoudin- een ver uit elkaar lagen. Ondanks die armoede maakt het gezin dat in de film centraal wordt gesteld een gelukkige indruk met kleine dagelijkse pleziertjes. De kin deren laten zich door de staking niet afleiden en gaan geheel op in hun spel. De sfeer van het dagelijkse leven met op de achtergrond de so ciale en politieke onzekerheid heeft Widei'berg bijzonder gaaf weergege ven, zonder veel zware dialogen maar met rustige beelden die tezamen een ontroerend geheel vormen. De nodeloze schietpartij van een groepje in paniek geraakte soldaten op een enorme massa demonstran ten wordt bijvoorbeeld zonder enige sensatie weergegeven de nadruk wordt gelegd op de mens die achter zijn daden staat, zowel de goede als kwade. Ondanks-het trieste gegeven is „Adalen" toch geen sombere film ge worden, omdat Widerberg de mens uiteindelijk toch optimistisch en po- sitef naar voren laat komen, alle on rechtvaardigheid ten spijt. Er valt van Widerberg nog veel te verwach ten Een film waar eveneens met span ning naar uit werd gekeken was „Que la béte meure" van de even oude Claude Chabrol. Wel, wij heb ben genoten van deze rolprent die eigenlijk te subtiel is om een psy chologische thriller te worden ge noemd. Er zit in deze ongelofelijk knap geconstrueerde film zoveel dat het ondoenlijk is in deze paar ko lommen alle kwaliteiten op te noe men, het verhaal van een onthutste vader die koste wat het kost de weg- piraat wil vinden die zijn enige zoon tje overreed boeit van de eerste tot de laatste minuut. Na „la femme infidèle" is deze film een nieuw hoogtepunt in Chabrols oeuvre; een film die dankzij Arnhem al snel na de Franse première in de Nederlandse bioscopen te zien zal zijn. Michel Duchaussoy als de wan hopige vader in Claude Chabrol's „que la béte meure". PRAAG Gustav Husak heeft de ultra-conservatieven ervoor gewaarschuwd dat de Tsjecho- slowaakse partij „geen abattoir is om in ongenade gevallen libe ralen te slachten". Hij zei dit veertien dagen geleden op een bijeenkomst van het centrale comité. Zaterdag publiceerde het par tijblad Rude Pravo de slotrede van, de partijleider. De belangrijkste resul taten van de vergadering van 25 tot en met 27 september waren een rechtvaardiging van de militaire in terventie van de Warschaupactlan- den en de afzetting van Dubcek en diens aanhang. Husak zei dat hij tot twee maan den na de invasie nog volledig achter Dubcek stond. Daarna had de Russi sche leider Brezjnef hem de ogen geopend. Husak hield een krachtig pleidooi voor een eerlijke behande ling van de hervormingsgezinden. «fh veroordeelde het eventuele gebruik van terreurmethoden. (Husak heeft onder het stalinistische bewind in Tsjechoslowakije negen jaar gevan gen gezeten red.) Hij kantte zich echter met kracht tegen de voormalige partijleiding on der Dubcek. Hij noemde deze leiders kleinburgerlijk en mensen zonder echte marxistische opvattingen. tDit is overigens een van de ernstigste beschuldigingen die een communist een andere communist voor de voe ten kan gooien red.). Er zal een begin worden ge maakt met de inbeslagneming van woningen en bezittingen van de ruim 28.000 Tsjechoslowaken die sedert de militaire invasie van 21 augustus 1903 „illegaal" in het buitenland ver blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3