Niet nodig om nu klagerig over zending te praten Beleid sterker richten o ontwikkeling van diakoni ü/ilif/li/i/ii/ie tim' Paus wijst democratische opbouw van de kerk af Opperrabbijn één van 70 joodse geleerden Een woord voor vandaag Zendingsdag in RAI Nieuwe stijl succes Puzzelhoek Nieuwe BBK opgericht Prof. mr. A. Kunst aanvaardde ambt de echte UDitpuTir griepbestrijder V0 JM, Ds. Luteijn treedt af BFROVPiNCSWEl! «r Beleidsnota hervormde diakenen Protest tegen discriminatie in Hongarije Gesprek Rome- Canterbury Bisschoppensynode geopend MAANDAG 13 OKTOBER 196? Als voorbereiding op de adventsweken willen we samen een Oudtestamentisch boek gaan lezen, van de profeet Maleachi. De eerste zin laat ons al voelen dat het niet gemakkelijk was een profeet te zijn. ,fEen godsspraak, Het woord des Heren tot Israël door de dienst van Maleachi". Niet: Het Woord des Heren, zoals het door Maleachi gepreekt werd. Zijn profetie is niet zo maar een doorgeven van de woorden die God hem in het oor heeft gefluisterd. Maar al te vaak denken we dat de bijbel zo tot stand is gekomen. Er staat dat deze profetie door „de dienst van Maleachi" tot ons is gekomen. De naam Maleachi betekent „bode" of „en gel", we zouden ook kunnen zeggen: boodschapper. De bood schapper diende zowel God als het volk Israël. En daaruit zien we dat deze profetie niet tot stand is gekomen als een soort dictaat van God, maar geboren is uit het dienend han delen van zijn bode. Het gaat niet alleen om zijn tong en mond, maar om zijn hele lichaam. Gods profetieën komen niet op een gemakkelijke manier tot ons, maar vragen de volle overgave van de brenger van de boodschap, opdat de volle overgave geëist kan worden van de ontvanger van de boodschap. We lezen vandaag: Spreuken 7 11-19. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Zaterdag is bewezen dat de vorig jaar aarze lend aanvaarde nieuwe stjjl van de hervormde zendingsdag vol doet. De zaal van de Amsterdamse RAI was niet alleen vrijwel geheel vol, toen 's morgens ds. Albert van den Heuvel uit Genève zjjn lezing hield, maar de mensen namen ook enthousiast deel aan de verschillende gespreksgroepen. Voor het eerst werd de dag op een zaterdag georganiseerd. Het gevolg was dat er beslist meer mannen waren en ook meer jongeren. Albert van den Heuvel, directeur van de afdeling voor communicatie van de Wereldraad van Kerken, waaronder ook de persdienst valt, sprak over het onderwerp: „Zending, werelddiakonaat en ontwikkelingssa menwerking". Hij wilde echter beslist niet den ken aan drie verschillende groothe den. Ontwikkelingssamenwerking is de context, waarin ik de beide an dere onderwerpen wil bespreken, zei -hij. Daarom sprak hij over zending en werelddiakonaat als over twee Hor.: 1. speer, 4. korf, 7. muziek noot, 8. vertrouwelijk, 10. rondhout, 12. lichaamsdeel, 14. huisdier, 15. tam, 16..godsdienst (afk.), 181 scheik. element (afk.), 19. Nederl. schilder, 22. jongensnaam, 24. plaats in N.H. 25. breedvoerig, 26. rangtelwoord, 28. bijwoord, 30. per expresse (afk.), 31. dwaas, 33. lidwoord, 35. zuster, 37. voegwoord, 38. zuidvrucht, 40. land bouwwerktuig, 41. opschik, 42. ake- lig- Vert.: 1. jongensnaam, 2. deel van een franse ontkenning, 3. geit, 4. voorzetsel, 5. meisjesnaam, 6. spoe dig, 7. lichte bedwelming, 9. opening, 11. stad in Duitsland, 13. sloot, 15. plaats in Gelderl., 17. balk, 18. lek kernij, 20. jongensnaam, 21. troef kaart, 22. vaarwel, 23. gem. i,n N.' Brab., 25. behoeftig persoon, 27. plat vis, .29. slaapt men op, 32. meisjes naam, 33. scharnier van een hengsel, 34. voorzetsel, 36. aardsoort, 38. lid-, woord, 39. muzieknoot. t Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. asla, 5. eren, 9. parkiet,. 11. tronk, 13. sisal, 15.. nors, 17. gene,, 18. ant, 19. Kamerik, 21. kater, 22. leenman, 24. lis, 26. oele, 27. want, 28. Oliva, 30. leder, 31. tergend, 32. kelk, 33. Aser. Vert:: 2. sport, 3. lans, 4. ark, 5. eis, 6. reiger, 7. etser, 8. etna, 10. plek, 12. rondeel, 14. aniline, 16. pa tat, 19.Jtam, 20. men, 21. knevel, 22. loon, 23. elite, 24. ladde, 25. stro, 27. wens, 29. ark, 30. Lea. AMSTERDAM Oud-leden van de BBK hebben een nieuwe beroeps vereniging voor beeldende kunste naars opgericht onder de naam BBK '69. De nieuwe vereniging streeft naar aansluiting bij het NW. Andere bleidspunten zijn: nieuwe besprekingen met sociale zaken over de contraprestatieregeling, een onaf hankelijk fonds voor de beeldende kunst, een wettelijke percentagerege ling voor alle bouwactiviteiten door of met steun van de overheid, meer beurzen, consulenten voor beeldende kunst, open ateliers voor research, vernieuwing van het kunstonderwijs, besprekingen met de overheid op ba sis van medebeslissingsrecht, een fi nancieringsregeling voor tentoonstel lingen van individuele kunstenaars en groepen- en maatregelen die een alter natief vormen voor de contrapresta tieregeling. Het voorlopige secretariaat bestaat uit Willem van Royen, Josum Walstra, Wessel Couzijn, Dick Cas- see en Pieter Kooistra. UTRECHT Aan de rijksuniversi teit van Utrecht heeft prof. mr. A. J. M. Kunst, tot nu toe hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hoge school in Rotterdam, zijn ambt van gewoon hoogleraar aan de faculteit der rechtsgeleerdheid in Utrechtf om onderwijs te geven in de historische ontwikkeling van het recht) aanvaard met een inaugurele rede. De titel hiervan was Opmerkingen over het juridisch onderwijs tussen de tweede en twintigste eeuw: Aan het slot hiervan merkte hij op, dat voor de studenten, maar ook anderen die de rechtenstudie kiezen de rechts geschiedenis een belangrijke taak kan vervullen. Hij pleitte verder voor uitgebreider pedagogische en didaktische hulp bij d« massa-opleiding van juristen. pijnstillende, koortswerende. snelwerkende cachets Dr. Rodrigues Pereira overleden grootheden binnen het verband van de ontwikkelingssamenwerking. We moeten goed beseffen, waar schuwde hij de rond vijfhonderd aan wezigen, dat verandering in de we reld een permanent verschijnsel is geworden. We zullen daarmee moe ten leren leven. En veranderingen brengen conflicten met zich mee. Positief Deze functionaris van de Wereld meent dat de veranderingen en de daaruit voortkomende conflicten po sitief gewaardeerd moeten worden. Een leven zonder, spanningen zei hij, is alleen maar eentonig. Dat geldt ook voor de spanningen op het poli tieke vlak tussen de volkeren. De spanningen maken de mensen vaak moe, erkende hij, maar hij vroeg: „Hebt u de moed om die spanningen onder ogen te zien?" De veranderingen moeten echter niet zo maar over de mensen heen komen. Bent u bereid, zo vroeg hij ook, om die veranderingen mee te structureren? U bent er in begrepen, maar in Christus bent u geheel an ders en dus er ook anders in begre pen. Met nadruk stelde hij dat wij het Koninkrijk Gods niet op aarde kunnen oprichten. Wij mensen bou wen niet aan het „nieuwe Jeruzalem", hooguit aan het „verdeelde Jeru zalem". Maar dat wil niet zeggen, dat we bij de pakken moeten neerzit ten. We moeten blijven zoeken naar het gedroomde visioen. len we op eigentijdse wijze de op dracht. De zendingstaak sterft niet uit, maar begint pas, zei ds. Van den Heuvel. Hij wilde dan ook niet horen van een klagerig gepraat over zen- ding. Identificatie Is zending een zaak van confronta tie, werelddiakonaat is een kwestie van identificatie, van vereenzelviging met de mensen overzee. Werelddiako naat is een woord dat vele taken omvat: De hulpverlening van kerken onderling, de hulpverlening bij ram pen nu wat op de achtergrond, maar nog altijd belangrijk de hulpverlening bij door mensen ver oorzaakte rampen zoals het conflict tussen Nigeria en Biafra, een bij drage aan de ontwikkelingssamen werking en de steun aan de vergeten groepen in de wereld. Vergelijken we wat de kerken van de wereld doen met wat er in totaal gedaan wordt op het gebied van de ontwikkelingssamenwerking dan is de kerkelijke bijdrage van enkele honderden miljoenen guldens per jaar maar gering in vergelijking met de rest. Maar, zei ds. Van den Heuvel met nadruk, die hulpverlening is daarom niet onbelangrijk. Van de betrekkelijk kleine kerke lijke objecten gaat een vormende werking uit. De kerken kunnen doen wat anderen niet doen, of waardoor echt gewrikt wordt aan de structu ren van de bestaande samenleving in de ontwikkelingslanden die aan ver- nieuweing toe zijn. Ontwikkelings werk van de kerken is een soort van catechese. Geen fusie Terwijl in Nederland de pioniers streven naar een fusie van zending en werelddiakonaat, beklemtoonde ds. Van den Heuvel zaterdag juist, dat de twee eigen organen moeten blijven, al moeten ze wel leren sa menwerking. Hij vreesde dat bij fu sie of het ene aspect van de confron tatie of het andere van de identifica tie in de verdrukking zou komen. De deelnemers aan deze zendings dag konden zich daarna verdelen over vier gespreksgroepen waarin dit thema aan de orde werd gesteld. Daarvan werd goed gebruik ge maakt. Maar ze konden zich ook la ten voorlichten over de situatie in Indonesië door drs. H. Bootsma of in Afrika door dr. G. P. H. Locher en mr. H. J. Penning. Weer anderen kon den de Amerikaanse film over Indo nesië zien getiteld „Geloof en revolu tie". 's Middags konden ze opnieuw een keuze maken uit de acht moge lijkheden. Waren al die zalen uitstekend be zet, de zaal waarin de zendelingen met verlof iets van hun werk vertel den, was geheel gevuld. Er was zoals gewoonlijk niet gekeken naar kerke lijke afkomst. Er waren naast her vormde zendelingen ook gereformeer de en ook zendelingen uit Suriname. Ze vertelden allen wat over hun werk en kregen de kans in te gaan op vragen die werden gesteld. (Van onze kerkredactie) GRONINGEN De voorzitter de Confessionele Vereniging, ds, M. Luteijn te Groningen, heeft wens te kennen gegeven, in jam zijn functie neer te leggen. Hij ii jaar. Ds. Luteijn heeft de Confessioi Vereniging dan ruim dertig jaar leid. In 1939 volgde hij ds. A. B Winkel op, die was overleden. Ook de eerste secretaris, ds. G A. Carstens te Zaandam, heeft genoodzaakt gezien af te tre Tweede secretaris ds. C. W. Cort Vianen zal nu voortaan alleen secretaris fungeren. NED. HERV. KERK Beroepen te Pretoria-West. Afrika (Nederduits Hervormde mede voor de Nederlandse immig ten): G. J. H. Gijmink te RotterdB Centrum. Beroepen te 's Heer Hendrinkski ren: drs B. Prakke, kand. te "W;0 naar; te Buurse Ov. toez.: L. Ca gieter, eervol ontheven predikant rechten van emeritus, laatstelijk pi1 kant te Castricum wonend te Haai j Bedankt voor Winschoten: C. Si Ruinerwold. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwartebroek: M. Heiden te Numansdorp; te Krii a. d. IJssel: J. W. Bats te Markni GEREF. KERKEN (vrygem.) Bedankt voor Bodegraven-Alj a. d. Rijn en voor Grootegast: P. dens te Rozenburg. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Vineland, Ontario, nada door de Canadian Refor Church: J. Westerink te Haamst Kerkwerve. Bedankt voor Sneek: W. van 't ker te Utrecht-Centrum; voor Nunsj P. op den Velde te Zierikzee. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuw-Beijerland Rijksen te Gouda; te Klaaswaal: H. tenberg te Genemuiden. (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM De zaterdag in de Centraal Israëlitische Ziekenverpleging te Amsterdam op bijna 82-jarige leeftijd over leden opperrabjjn Van het Portu gees Israëlitisch Kerkgenoot schap, drs. S. Rodrigues Pereira, is tot bijna de laatste dag van zijn leven actief geweest. Het zijn in het bijzonder de naoor logse jaren geweest waarin deze op perrabbijn, van wie de Spaanse aristocratische afkomst was af te le zen, op joods-theologisch gebied zich verdienstelijk maakte. Hij was onder meer ook rector van het Portugees Israëlitisch Seminarium Ets Haim (Boom des Levens). Geboren op 11 december 1887 als zoon van de opperrabbijn van Den Haag wilde hij in de voetstappen van zijn vader gaan. In 1914 verkeeg hij de titel moré (leraar), die recht geeft tot het nemen van rabbinale beslis singen en het hem mogelijk maakte het rabbinale ambt als beroep te ver vullen. Naast zijn rabbinale opleiding had de heer Rodrigues Pereira aan de universiteit van Amsterdam, zoals voor het joods geestelijk ambt ver plicht was, zijn studie in de oude talen bekroond. Geen vacature Dat kwam hem te stade, want er was geen vacature voor een rabbijn bij de Portugees Israëlische Ge meenten. Drs. Rodrigues Pereira ging dan ook het onderwijs in. Hij werd aan het stedelijk gymnasium in Winschoten leraar latijn en grieks, tot hij in 1920 naar Hilversum ver trok en daar aan een lyceum leraar in dezelfde vakken alsmede in het He breeuws werd. Hij werd conrector van het lyceum en ereburger van de stad. Tot opperrabbijn, met de titel cha- cham (wijze) werd de heer Rodrigues Pereira in 1922 benoemd in Den Haag na het overlijden van zijn vader. De Portugees-Israëlitische Gemeente daar was echter te klein geworden om een opperrabbijn met een volledi ge dagtaak aan te stellen. De heer Pereira bleef dan ook het onderwijs trouw. Argentinië Bij het uitbreken van de oorlog wist hij naar Argentinië bij zijn kin deren te ontkomen, overleefde daar een vliegtuigongeluk en meldde zich vervolgens bij de Nederlandse rege ring in Londen. Naar Amerikaans voorbeeld werd hij met de rang van majoor aangesteld als de eerste Ne derlandse legerrabbijn, toegevoegd aan de Prinses Irenebrigade. Zijn verdiensten vonden erkenning in het officierschap in de Orde van Oranje Nassau. Ook kreeg hij het oorlogskruis met twee balken. Bij zijn veertigjarig jubileum als rabbijn, in 1964, werd chacham Pereira be noemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hij had een groot aandeel in de opbouw van de joodse gemeenschap in Nederland. Als enige rabbijn van het Portugees Israëlitische Kerkge nootschap overleefde hij de vervol gingen. Hij werd benoemd tot opper rabbijn van de Portugese gemeente in Amsterdam maar tevens tot. waar nemend opperrabbijn van Rotterdam een post die hij heeft vervuld tot in 1959 de heer L. Vorst tot opper rabbijn werd benoemd. Geleerde Opperrabbijn Rodrigues Pereira die vanmorgen op de Portugees Israëlietische begraafplaats in Ouder kerk aan de Amstel ter aarde is besteld, werd in de jaren vijftig er kend als een van de zeventig joodse geleerden ter wereld. Toen was de joodse wereld in beroering over de in Israël gerezen vraag: Wie is jood?. Onder de zeventig joodse „wijzen" die de Israëlische geregering toen om advies vroeg, bevond zich ook cha cham drs. S. Rodrigues Pereira. Confrontatie Zending en werelddiakonaat heb ben daarbij ieder een eigen bijdrage. De tijd is voorbij, zei ds. Van den Heuvel, dat we teleurgesteld spreken over zending. Zending is nog nooit zo interessant geweest als vandaag. Het gaat er daarbij niet meer om dat we individuele mensen winnen en losma ken uit hun oude leefgemeenschap, maar dat we in machtscentra, waar de beslissingen vallen, het Woord van God laten klinken. De taak van de zending is om mensen, volkeren en machten te confronteren met het, evangelie. Dat betekent dat we als christenen in gesprek moeten komen met an dere ideologieën en godsdiensten. Dat is echter geen vrijblijvend gesprek, maar in dat gesprek vervul- (Van onze kerkredactie) UTRECHT De generale diakonale raad van de Neder- lnadse Hervormde Kerk meent, dat het beleid van de kerk in de komende jaren veel sterker ge richt zal moeten zijn op de op- De hervormde diakenen namen zaterdag afscheid van drs. A. D. W. Tilanus, die vele jaren voor zitter van de generale diakonale raad was en in deze functie grote populariteit genoot. Op de foto wordt hem een cadeau aangeboden door de secretaris van de raad, ds. L. Alons (links). BOEDAPEST Jonge Hongaren j ageren egen de discriminatie van kerkelijke jongeren bij hun studie, zo I blijkt uit het officiële orgaan van het Hongaarse ministerie van justitie. Hoewel er geen officiële wettelijke bepaling bestaat die deze discrimina tie legaliseert, blijkt uit discussies over deze zaak, dat zij wat ieder een al wist overal wordt toegepast Aan „godsdienstig gebonden" jon geren worden studiebeurzen gewei gerd en zij kunnen geen leraar wor den. Ook vele jonge communisten ac cepteren deze gang van zaken niet meer. ROME Paus Paulus en aartsbis schop Michael Ramsey, het hoofd van de Anglicaanse Kerk. hebben een permanente commissie benoemd, die de betrekkingen tussen beide kerken gaat bestuderen. De commissie telt I negentien man en komt voor het I eerst bijeen van 9 tot 15 januari te I Windsor. (Van onze kerkredactie) ROME De paus heeft zater dag de leden van de bisschop pensynode precies vertelt, wat zjj wel en wat zij niet kunnen besluiten, als zij gaan spreken over het gezag van de paus. Met sterke nadruk heeft hij zijn eigen gezag nog weer eens be klemtoond, maar er wel bijge zegd dat hij de bisschoppen de „volheid van voorrechten en be voegdheden" toekent die passen bij hun functies. De 146 kardinalen, bisschoppen en hoofden van curiedepartementen uit ongeveer honderd landen kregen te horen, dat noch de monarchie, noch de democratie noch de anarchie bruikbaar zijn voor de kerk. De verantwoordelijkheid van de leider van de kerk zal niet kunnen afhangen van het college van bis schoppen, dat nooit in feite de hoogste autoriteit van de kerk kan zijn, zei de paus „als het onze stem mist." In de rede valt de grote nadruk op, die de paus opnieuw legde op zijn eigen verantwoordelijkheid. Tegelijk ertijd erkende de paus dat het nood zakelijk is de „collegialiteit" van de I bisschoppen in het bestuur van de j kerk verder uit te bouwen. Met het woord „collegialiteit" wordt in de Rooms Katholieke Kerk bedoeld dat de bisschoppen met de paus de kerk leiden. Het probleem is echter dat het eerste Vaticaanse Con cilie in de vorige eeuw het gezag van de paus zo eenzijdig benadrukt heeft, dat de nadruk van het Tweede Vati caanse Concilie op de collegialiteit van de bisschoppen steeds weer botst met wat de kerk toen uitsprak. Terwijl vele bisschoppen de uitspraken van het tweede concilie graag verder zouden willen uitwer ken, waardoor veel meer regionale autonomie zou ontstaan, blijft deze 72-jarige paus zich sterk vastklam pen aan het Eerste Vaticaanse Conci lie. Hoewel hij zei, dat hij het bewijs geleverd heeft van zijn wil om de bisschoppelijke collegialiteit op con crete wijze gestalte te geven, waarschuwde hij tegelijkertijd weer met kracht om de eenheid van de kerk niet in gevaar te brengen door „buitensporige particuliere autono mie". Progressieven in de kerken hebben het gevoel dat autonomie bij deze paus al gauw „buitensporig" is. GERUCHTEN Zaterdag werd de bisschoppenconfe rentie alleen maar geopend. Naar aan genomen wordt is „het gezag van de paus" het enige onderwerp dat op de agenda staat, tot verdriet van velen in deze kerk. Zij zouden willen dat de bisschoppen ook het probleem van het celibaat en de armoede in de wereld aansnijdt. Vandaag zouden de bisschoppen voor het eerst gaan vergaderen. Zaterdag begonnen de geruchten echter al te stromen. Het Milanese blad II Giorno meldde dat de kardi nalen Suenens, Alfrink, Doepfner en Koenig een nogal scherp document gezonden hadden aan het secretariaat van de bisschoppensynode. Zij zouden eisen dat ook andere onderwerpen op de agenda komen. KRITIEK Bovendien zouden zij scherpe kri tiek hebben geuit op het basisdocu ment dat voor deze vergadering is opgesteld, omdat het niet „overeen komt met de geest en de letter" van het jonaste Vaticaanse Concilie.' Van >f!vlerlandse zijde werd echter later ontkend, dat de vier kardinalen een dergelijk document hadden op gesteld en verzonden. Inmiddels hebben de rebellen- priesters die ook in Rome verga deren een poging ondernomen om bij de paus te worden toegelaten. Zij willen hem op de hoogte brengen van hun inzichten. De paus zou hen ge antwoord hebben, dat het nu niet de juiste tijd is om hen te ontvangen. bouw van een diakoneel func tionerende gemeente. Dat wordt gesteld in de nieuwe beleidsnota, die zaterdag werd be handeld op de algemene vergadering van hervormde diakenen in Tivoli. De nota stelt, dat ook in het diako- naat ambtsdragers en gemeenteleden naar twee kanten in verleiding wor den gebracht; hetzij om op de hun vertrouwde wijze „christen" te zijn en te blijven, wel te midden van, maar ook onderscheiden van de we reld; hetzij om „in de wereld" te zijn, voor alles solidair met de opbouwen de en vernieuwende krachten die zich in en vanuit „de wereld" presen teren, waarbij dan onwillekeurig of opzettelijk meer de nadruk valt op het „er bij zijn" dan op het christen zijn. Daarom spreekt de nota van het „functioneren" (een diakonaal func tionerende gemeente; als van een dub- bel-functie: van uitstoten èn verza melen. Een gemeente, die leeft van diako- nia, zal haar leden uitstoten in de nood van de wereld veraf en dichtbij, zij zal haar pretenties en organisato rische zelfstandigheid prijsgeven waar solidariteit met anderen dat vraagt. Maar zij zal tegelijkertijd allen die zij aantreft brengen tot de confronta tie met het evangelie, zij zal allen die horen willen oproepen om zich te verzamelen rondom de diakonia van Jezus, zij zal alles wat organisato risch los raakt en schijnt weg te drij ven vastbinden met de koorden van belangstelling, trouw en medeverant woordelijkheid. Maatregelen Vragenderwijs stelt de nota een aantal „op zichzelf kleine maatrege len" aan de orde, die mee kunnen helpen tot een diakonaal functione ren van de gemeente. Kan de diaken niet meer betrok ken worden bij het beraad over en de uitvoering van godsdienstige vor ming en oncerricht? Moet, met name bij de belijde- niskatechisatie en het vormingswerk voor jongeren, niet meer ruimte wor den geschapen voor mee-denken en mee-werken in de diakonale op dracht van de kerk? Mag niet wat meer aandacht ge vraagd worden voor de noodzakeliike versterking van de diakonale ele menten in de eredienst? (zoals meer informatie en appel in de prediking, inschakeling van diakenen bij de voorbeden voot concrete noden van de wereld, bij de aanbeveling van diakonale inzamelingen en bij het oproepen van gemeenteleden ten be hoeve van bepaalde acties). Moet met name niet gepleit wor den voor een sterker diakonaal ac cent bij de avondmaalsviering? (gro ter aandeel van de diakenen bij de toebereiding van de tafel en het uit delen van de tekenen, herstel van de diakonale avondmaalscollecte en de door diakenen uitgesproken voorbede en oproep voor concrete noden van mensen en volkeren). Is de gelijkwaardigheid van het diakenambt wel voldoende gehono reerd? (eigen zelfstandige functie in het huisbezoek en bij gemeente-a vonden en wijkbijeenkomsten). Gemeentelid De nota spoort de diakenen aan, om „het gewone gemeentelid" meer in te schakelen ook in bestuurlijke of uitvoerende arbeid. Het blijkt mo gelijk actiekaders te vormen bij voorbeeld ten behoeve van bejaar- denwerk, van gezinsverzorging of buurtwerk. Het blijkt ook mogelijk op allerlei gebied „belangstellingsgroepen" te vormen, mensen die over een bepaald onderwerp mee willen denken, worden genoemd kinderbeschei reclassering, algemene bijstan maar ook het probleem van arn rijke landen, de zaak van oorli vrede. Onder de noemer „sociale wordt gesteld, dat de diakoni beid nog te weinig kritisch gesteld tegenover de oor zake! woningnood, eenzaamheid, maatschappelijk gedrag maatschappelijke nood. De vraag wordt gesteld, bereid zijn meer gehoor te gev< de stemmen die uit een nieuwe ratie opgaan en, meer dan wij! vermoeden, bij machte zijn het j ten van de christelijke gemeen] doen spreken". 1 's Middags werd gediscusl over „oecumenisch diakonaat1 plaatselijk niveau". Ds. D. J. Kl directeur van het hervormd I dingscentrum te Driebergen, van binnenkort een boek over het d naat verschijnt, zei, dat het d naat in de tegenwoordige i menselijkheidstheologie op een I gaat lijken, die geen contact houdt met zijn plaats van afkon daarom cirkelt om de plaats vai bestemming, waarop hij tenslol pletter slaat. Precies ditzelfde geldt volgen: voor veel christelijke actie, die al „de kerk erbuiten hield", op lijk buiten ambt en gemeente gine. door een roes van christen melijkheid dt oplossing van kerkelijk vraagstuk geen milli naderbij bracht. Gemeenschap in Christus ka platonisch worden beleden, moet concreet worden beleefd i als binnenste centrum, bron v£ zieling en kracht is gegeven: i avondmaal des Heren. Een dominecskerk kan vc met een beperkte vorm van k ruil. Een waarlijk diakonal meenschan kan niet werkelijk dienen zonder vanuit het harl ven. Daar het diakonaat ten i ontspringt aan de bron vj avondmaalsgemeenschap hebb diakenen vooraan te staan l aandringen op een regelmati dan uitsluitend oecumenische i maalsviering, aldus ds. Karres. Ir. W. M. Kalmiin. een diak Vlaardingen. vond, dat het dia zich bij u'tstek leent als beg interkerkeh'ike samenwerking kan een deugdelijke vertrouw sis lessen voor samenwerking copzichten. Een andere stelling van ii mi in: Indien men met ..zond doelt „tekortschieten in zii dracht" valt ook ondoelma hieronder. Het nalaten van wprkinp met. andere d'akonii ook met derden" moet dan dit nprsne-^nf berien worden. De derde inleider. de gerefe de diaken P, W. Burghgraaf u Wparr onder meer d« ling: Samen doen is er gelukki op vele terreinen van het levi men opwekken zal meer a: moeten krijgen. Hol woer ii» gisteren weer max temp Amsterdam motregen 15 Frankfort motregen 13 Genève mist 18 Innsbruck mist 18 12 Kopenhagen zw. bew. Locarno onbew. 19 Londen gr. bew. 17 Luxemburg mist 9 Madrid half bew. 22 Majorca half bew. München m'st "s> Nice nnbew. 23 Parit' mist 12 Romp 'icht bew. 22 Wenen licht bew. 20 Züricb mist 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2