Minister Luns: Beloften aan de Kamer ingelost Ironie wijkt voor „degelijkheid" Gulden behoudt waarde als mark matig revalueert ïoger personeel In 1 'A' met 32 collega 's gesproken Pittige discussie met Malik Terug van belangrijke reis Rapport Sanz 12 november in de VN Chileens bezoek op Soestdijk Kritiek op rol van VN FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Mr. W J. Geertsema volgt mr. E. H. Toxopeus op Rasechte liberaal leidt VVD-fractie in Kamer Egypte verloor slag bij Suez 9 ZATERDAG 11 OKTOBER 1969 Minister Luns vond het niet fijn van de Indonesiërs dat zij hadden gezegd, dat hij op hun verzoek zijn rede over de kwestie- West-Irian in een vriendelijke toon had gewijzigd. Hij liet dit minister Malik weten, die toegaf, dat niet juist was gehandeld. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Alle beloften die hij aan de Tweede Kamer had gedaan, heeft minister Luns, zo zei hij gisteren in Den Haag, ingelost. Zo heeft hij in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties lijn spijt erover uitgesproken, dat de kwestie-Biafra niet op de agenda was geplaatst. Ook heeft hij sterk de aandacht gevestigd op het aanbod van de Nederlandse regering speciale eenheden beschik baar te stellen voor het vredesleger van de Verenigde Naties in het Nabije Oosten. Minister Luns is 17 dagen in de herenigde Staten en Canda geweest. New York bij de Verenigde Naties 'aren 87 ministers van buitenlandse aken. Van deze topmensen in de uitenlandse politiek had hij er 32 esproken. In de tijd, dat hij er was ijn dan ook veel telegrammen van lew York naar Den Haag verzonden. In een zaaltje {Lange Voor- outstraat 1) aangeduid als het erscentrum van buitenlandse zaken lad de minister ruim een half uur de ijd om de Nederlandse pers over ijn belangrijke reis in te lichten. En fan die korte tijd werd nog een ge- eelte in beslag genomen door een net aparte apparatuur uitgeruste PRO-verslaggever, die kans zag de ewindsman exlusief te interviewen. Na de blitz-conferentie snelde de jhaaste bewindsman naar een ver rek elders in het gebouw van Bui- inlandse Zaken aan het Haagse iein om te spreken met Gabriel aldez zijn collega van buiten- indse zaken van Chili. Er was dan ok maar weinig 'tijd om te vertellen 10e het gegaan was met de op ver- Dek van Indonesië „gewijzigde" re- voering over West-Irian in de Al- emene Vergadering. Pittige discussie Minister Luns gaf dan aan ijn Indonesische collega een kopie an zijn redevoering over het onder- rerp West Irian. In zjjn hotelka- ïer volgde een bespreking met de idonesische minister van buiten- ndse zaken Adam Malik. Deze be- indsman, zijn assistent voor tat-Irian-zaken dr Soedjarwo Tjon- iegoro en het hoofd van de poli- Iwke buitenlandse zaken Anwar Sani erzochtcn Luns niets over West-Irian zeggen en alleen te melden, dat hij rapporten nog niet had ontvangen. Het gevolg van dit verzoek was een itige discussie in die hotelkamer iet als resultaat, dat de Nederlandse inister beloofde de Nederlandse lie op de volksraadpleging in West- ian wat vriendelijker te zeggen. Maar van Indonesische zijde maak- men later wereldkundig, dat de Vervolg van pag. 1 B3 pet. wil gekend worden bij de paling van de inkomensnorm, 00 wil invloed hebben op en ge lord worden bij de secundaire ar- idsvoorwaarden, 82 pet. wil mee aten over reorganisatie, fusie en op- ffing, 41 pet. vraagt invloed op be- eming van chefs en directeuren, 18 vindt dit laatste niet nodig en 0 l. vindt deze invloed misplaatst. Volgens de heer Fluitman blijkt uit ltstgenoemde cijfers de loyaliteit n het hoger personeel tegenover de lilips- onderneming. Een ondernemingsraad vindt 64 belangrijk, slechts 50 pet. is voor inder van een ombudsman. Het ant- oord op de vraag naar de image het bedrijf luidde: 17 pet. lilips loopt in de pas, 16 pet. drijf olopt in de pas, 16 pet. achter en 13 pet. geen oor lel. Bij het meelopen in de maatschap- ilijke veranderingen zegt 22 pet., it Philips voorop loopt en 56 pet., it het goed in de pas blijft; voor t personeelsbeleid gelden als per- ntages: 19 (voorop), 54 (in de pas) (komt achter). Slechts 4 pet. ndt, dat Philips met de salariëring orop loopt en 26 pet. meent, dat bedrijf met de salarissen achter jft. Salarissen Wat betreft de salarissen vindt het ger pesroneel voor 16 pet., dat het rcentage loonsverbetering bij het ïer personeel hoger moet zijn dan het lagere. 8 pet. neemt genoegen met een Ifde percentage, dat toch nog in d een groter bedrag betekent, chts 12 pet. zou genoegen nemen !t een zelfde verhoging in geld lor het lager en hoger personeel en pet. wil voor het hoger personeel 0 kleinere toeneming van het sa- fis in geld dan voor het lager perso- el. Slechts 5 pet. van het hoger perso- el zou de belangen door een vak- feniging behartigd willen zien, 67 door de vereniging van hoger rsoneel, zoals thans het geval is. heer Fluitman voegde hieraan dat het hoger personeel zich iden- iceert met de leiding en hiermee 'komen solidair is; de belangen het hoger personeel lopen 'komen parallel met die van de Iderneming. Nederlandse minister zijn speech had gewijzigd. Dat vond minister Luns niet zo fijn. Hij liet dit minister Ma- lik weten, die toegaf, dat niet juist was gehandeld. West-Duitsland Wanneer Brandt Bondskanselier wordt in West-Duitsland verwacht minister Luns een duidelijker buiten landse politiek met een betere ver houding met Frankrijk en ook een toenadering tot de Oosteuropese landen. Kroonprins Paul van Grieken land, oudste zoon van het ko- ningspaar-in-ballingschap Kon- stantijn en Annemarie, was wel een beetje verbaasd over de grote belangstelling die de inter nationale pers in Rome voor zijn nieuwe broertje aan de dag leg de. Even leek het alsof hij dacht: „Dat is nou allemaal wel mooi, maar zien jullie eigenlijk roei wat voor een lekkere wijnbal ik heb?".... REACH De Nederlandse schaker Rob Hartoch is gisteren in het zone schaaktornooi in Reach weinig suc cesvol geweest. Eerst verloor hij zijn hangpartij uit de vierde ronde tegen de Tsjech Smejkal en la.ter moest hij in een wedstrijd voor de vijfde ronde ook zijn meerdere erkennen in de Zweed Andersson. Na vijf ronden leidt de Tsjech Smejkal met 4 punten. Hartoch is 17e met een punt. NEW YORK De vergadering van de Verenigde Naties zal op 12 no vember het rapport van de VN-afge- vaardigde Ortiz Sanz over de daad van vrije keuze in West-Irian behandelen. De Indonesische minister van buiten landse zaken. Adam Malik, heeft ge zegd het rapport te hebben gelezen. Hij was het niet eens met alle con clusies, maar wilde er verder niet over praten. Verwacht wordt dat Neder land en Indonesië een gemeenschap pelijke resolutie zullen indienen ter vermijding van een langdurig debat. Bij schietpartij in Chicago een dode CHICAGO Bij een schietpartij op een bouwterrein in een negerwijk van Chicago zijn gisteravond een do de en acht gewonden gevallen. Poli tiemannen, die een op diefstal be- werden plotseling onder vuur geno men vanaf een bouwplaats. Over en weer werd geschoten. Een negersergeant uit het Ameri kaanse leger werd dodelijk getroffen. Hij was met verlof om de begrafenis bij te wonen van zijn jongere broer, die begin deze week in een gevecht met de politie was doodgechoten. Zeven agenten en een 12-jarig meihje werden gewond. Pas toen een helikopter was ingeschakeld, werd het vuren gestaakt. De minister van buitenlandse zaken van Chili, Gabriël Valdez voor een driedaags bezoek in ons land heeft gisteren een bezoek gebracht aan paleis Soestdijk. Hier koningin Juliana met haar Chileense gast. NEW YORK Minister Luns heeft tijdens zijn verblijf in de VS in een vraaggesprek met The Voice of America, een radio-omroep, ge zegd weinig bewondering te hebben voor de rol die de V.N- gespeeld heeft bij de overdracht van de sou- vereinitêit over westelijk Nieuw Guinea aan Indonesië. Ook had hij veel kritiek op het Amerikaanse aandeel in de ge beurtenissen en op wijlen Robert Kennedy, die in die tijd minister van justitie was. Mr- Luns zei dat Nederland in 1962 onder zeer sterke Amerikaan se druk was komen te staan, nadat ambassadeur Bunker zijn visie op het geschil over Nieuw Guinea ter kennis van Washington had ge bracht. De Nederlanders waren ge dwongen hun verantwoordelijkheid jegens het volk van Nieuw Guinea te verraden'', aldus Luns-# „Wij wisten dat de (Nederlands- Indonesische) overeenkomst verre van volmaakt was", zei hij. .,Ik heb weinig bewondering voor de rol van de V.N., omdat zelfs de minst cy nische mensen daar wisten dat het werkelijk verraad was". AMSTERDAM De kapitaal stroom uit het buitenland naar Nederland, welke deze week be gon, trok ter beurze ten zeerste de aandacht, omdat daaraan vast zit de gedachte, dat de gulden wel eens met de Duitse mark kan revalueren. De obligatie- markt was beter van toon, ter wijl de tarieven van daggeld een flinke daling ondergingen. Bij een matige opwaardering van de Duitse mark verwacht men geen revaluatie van onze valuta. Afgelopen nacht is de 4 pet. export- heffing resp. importrabat in de Bondsrepubliek opgeheven, hetgeen de hogere waardering van de Duitse mark in „zwevende toestand" rond de 96 cents voor een deel com penseert. Het wachten is nu op het nieuwe kabinet, dat 20 oktober a.s. gaat optreden en ongetwijfeld de wisselkoers van de Duitse munt aan een vaiste pariteit zal binden. Hoe hoog het revaluatiepercentage zal zijn, moet worden afgewacht. Een koers van 96 cent, zoals de mark nu doet, komt overeen met een opwaar dering van ongeveer 6 pet. Als men de 4 pet. exportheffing ervan aftrekt, blijft er een opwaardering van 2,/z pet. over. Natuurlijk moet men af wachten, hoe de „zwevende" mark in de komende dagen zich ontwikkelt. Dat kan een lagere, maar zeker ook een opwaartse richting zijn. Prof. Zijlstra, de president van de Ned. Bank, heeft dezer dagen nog eens met de grootste stelligheid ver klaard, dat Nederland niet zal reva lueren. Alleen als Duitsland heel sterk zou opwaarderen, dan kan men een zekere aanpassing van de gulden voor mogelijk houden. Prof. Posthuma, oud-directeur van de Ned. Bank, heeft gezegd, dat, als Nederland zou revalueren, wij ons in een uiterst precaire positie zouden brengen. De inflatore ontwikkeling sedert 1961 (toen de gulden met de mark meeging), heeft een uitholling van het bedrijfsleven veroorzaakt. Tal van bedrijfstakken zijn in nood gekomen en die zou nog groter wor den, als de export via een revaluatie van de gulden moeilijker werd ge maakt en de import gemakkelijker door lagere prijzen in guldens uitge drukt. ,99 Hot money Niettemin was er deze week een golf van „hot money" naar ons land te constateren, welke veroorzaakt werd door de gedachte, dat de gulden ook wel eens een hogere koers zou kunnen krijgen. Alles is mogelijk, als men rekening houdt met het feit, dat officiële ontkenningen van autoritei ten dikwijls waardeloos zijn gebleken te zijn. Ook moet men de kracht van een „springvloed" op onze gulden door de internationale specualtie, zo die eens mocht komen, niet on derschatten. Maar voorlopig blijven wij het houden op onze eerder uitgesproken prognose, dat de gulden het beste de gulden kan bljjven, als de Duitsers het met hun revaluatie niet te gek maken. Onze betalingsbalans lokt be paald niet tot het opwaarderen van onze valuta in deze tijd. De 7Vs pet. staatslening steeg deze week van 95.30 tot 97.20, gisteren 96.70 pet., terwijl de 8 pet. Bank voor De nieuwe fractieleider is niet zo slim, als zijn voorganger en daardoor politiek kwetsbaarder. Hij spreekt niet zo gemakke lijk en is voor velen nog de man, die inder tijd geruchtmakende vragen stelde over het even geruchtmakende tv-programma „Zo is het toevallig". betrekkelijk, dat zelfs partijgenoten zich aan hem ergerden. Maar echt boos worden kon men niet op de joviale, goedlachse commissa ris- in- spé. Hij was altijd zichzelf, hoewel de buitenwereld wel eens de indruk kreeg dat de man goed theater kon spelen. Eigenlijk had hij een geweldige politieke smak moeten maken. Tenminste, zo hoort het te gaan met jonge politici, die als een komeet omhoog schieten en gevestigde opvattingen aan hun laars lappen. Een wereldverbeteraar was hij ook niet. Eis ten socialisten beslissende zeggenschap voor bijvoorbeeld werknemers, dan konden ze van oxopeus een beetje krijgen. En hij was ook niet te beroerd iets aan de gekozen premier te doen, zoals D'66 eiste. Maar dan niet kiezen, aanwijzen door de Tweede kamer. De rit van oxopeus is niet foutloos gewor den. Veel brokken heeft hij echter niet ge maakt. Hij heeft zich ook niet kunnen waarma ken als opvolger van de grote Oud. Maar wie in de WD zou dat wel kunnen? Als een komeet Voltooid verleden GEERTSEMA (Van onze parlementsredactie) Volgende week dinsdag beginnen in de Tweede Kamer de algemene beschou wingen over het beleid, dat het kabinet- De Jong het komende jaar denkt te gaan voeren. Vergeleken met vorig jaar is er wenig nieuws te verwachten, of het zou het optreden van de nieuwe WD-fractie- voorzitter mr. W. J. Geertsema moeten zijn. De doorgaans met ironie doorspekte speech van mr. E. H. Toxopeus zal plaats maken voor het degelijke, oer-liberale betoog van een even degelijke en ras echte liberaal Geertsema. Toxopeus was een van de weinigen, die het politieke gedoe in Den Haag soms met leedver maak aanzag. Voor hem was het allemaal zo Want als een komeet zo snel steeg mr. Toxopeus in d vadrlands politieke hirarchie. Als onbekend Bredase advocaat stapte hij in 1956 's lands vergaderzaal binnen. Zelfverze kerd, blakend van energie. Zo zelfverzekerd, dat oude rotten in het vak zijn spoedige val voorspelden. Maar die val bleef uit. Twee en een half jaar later stapte hij doodgemoedereerd het ka binet binnen als minister van binnenlandse zaken. Zes jaar bleef hij excellentie en hij zou het nog wat langer geweest zijn, ware het niet dat juist zijn opvolger mr. Geertsema bij de val van het kabinet- Marijnen het liberale been stijf hield. Toxopeus heeft zelf eens gezegd, dat een restauratie van dat kabinet heel goed mogelijk was geweest. Mr. Geertsema kwam echter met een lijst pur sang liberale eisen en zette daar mee de VVD buiten spel. Voor Geertsèma bete kende dat het einde als fractievoorzitter, oxopeus volgde hem op en sinds die tüd raakte de Wassenaarse burgemeester wat in de vergetelheid. Flair Toxopeus zorgde daar wel voor met zijn soms rake uitspraken, de flair waarmee hij de fractie achter zich praatte en zijn houding van de alles- beter- wetende man. Niet dat hij dacht de wijsheid in pacht te hebben. Maar het air dat hij af en toe demon streerde tegen politieke vijanden, met name socialisten, was dodelijker dan het grofste poli tieke geschut. Toxopeus kon je laten geloven, dat je politiek maar een nul was. Wist Toxopeus het dan altijd? Nee, vooral bij de begrotingsbehandelingen moest hij nog al eens erkennen weinig van details te begrij pen. En nu dus de Wassenaarse burgemeester, die heel wat meer moeite zal hebben het liberalis me te verkopen. Hij spreekt niet zo gemakke lijk en is voor velen nog de man. die indertijd geruchtmakende vragen stelde over het even geruchtmakende tv- programma „Zo is het toevallig..." Maar dat is voltooid verleden tijd. Zelf zegt hij, dat hij zich nu wel tweemaal zou beden ken. weer eens vragen te stellen over een al dan niet kwetsend programma. Hij is verdraag zamer geworden. Zo verraste hij zijn partijgenoten door bij de behandeling van de begroting van justitie te pleiten voor erkenning van homofiele verhou dingen. Hij raakte toen danig in de clinch met de liberale minister Polak. Ook op het gebied van commissarissen kan men hem moeilijk als conservatief verslijten. Hij is zelf geen commissaris en voelt er veel voor een lijst met bedrijfsfunkties van zijn mede- Kamerleden te publiceren. Al was het alleen maar om de KVP de loef af te steken. (In de VVD- fractie zitten verhoudingsgewijs minder commissarissen dan in de club van Schmelzer.) Mr. Geertsema is lang niet zo slim als zijn voorganger en daardoor politiek kwetsbaarder. Maar daar staat tegenover dat hij betere con- takten met partij en fractie heeft en bereid is meer naar hen te luisteren. Geertsema voelt er weinig voor in 1971 weer fractie- voorzitter te worden. Als de partij hem er uitdrukkelijk om vraagt, is hij wel bereid. Maar als het enigszins kan, dan liever Wassenaar. Kolonels van VVD Joek.es en Portheine? „De kolonels van de WD" heeft een lid van de oppositie eens smalend gezegd. „Droogpruimen" vinden de liberale jongeren. Wiegel? Dit jongste Kamerlid bouwt de laatste maanden energiek aan zijn politieke image, vervult de meeste spreekbeurten in het land. (belangrijk voor de opstelling van de kandidatenlijsten) en roert zich in de Kamer meer dan bijvoorbeeld Geertsema. Maar hij is nog te jong en onervaren, vindt men. Blijft alleen Vonhoff over, de grote gezette man met de bulderende stem, die iets heeft van Toxopeus' ironie en duidelijk laat merken een Amsterdammer te zijn. Met andere woor- ioen. Hij plaatst zichzelf links in de WD en werpt zich op als „ideoloog" van de partij. Schrijft boeken over illustere voorgangers en maakt volgens insiders In 1971 de beste kans. P. J. D. Ned. Gemeenten van 98 tot 99.60 pet. opliep. Staatslening De Staat heeft inmiddels van de gelegenheid gebruik gemaakt om een beroep op de kapitaalmarkt te doen. Er zijn twee emissies gelanceerd, een 7-jarige en een 25-jarige lening van het acht procent rentetype. De zeven jarige lening wordt tegen pari uitge geven, de andere tegen 98 pet. Het bedrag der leningen is niet vast gesteld; dat komt eerst na de inschrijving. Op deze wijze wil de minister van financiën eerst eens afkijken tot wel ke bedragen er wordt ingeschreven. Naar ons gevoelen is de kortlopende lening de meest aantrekkelijke, min of meer te vergelijken met de on langs gelanceerde 8 pet. obl. lening Amrobank. Nu het buitenland erg op de gulden gesteld is, kan men een zekere belangstelling van die zijde voor de emissies van de Staat ver wachten en ongetwijfeld zal de mi nister van financiën graag een flink bedrag geconsolideerd hebben. Inmiddels heeft de Franse frank een verzwakking ondergaan en de Centrale Bank van Frankrijk heeft het disconto van 7 op 8 pet gebracht. De ongerustheid over het lot der la biele frank is erdoor toegenomen en men kan in Frankrijk vanwege loon eisen en stakingen nog wel eens een moeilijke periode tegemoet gaan. Alles bij elkaar genomen, ziet de internationale monetaire toestand er bepaald niet rustig uit en we kunnen begrijpen, dat de effectenbeurs nog niet in een „hoera-stemming" is ge bracht. Koersherstel Van de internationals had Kon. Olie de eerste dagen der week te lijden onder voortdurend aanbod van Amerikaanse zijde, waardoor de koers van dit fonds tot 155 terug liep. Toen het aanbod opdroogde, ontstond er een snel koersherstel en kwam de notering op circa 162. Gisteren was er echter weer aanbod van buitenlandse zijde en liep de koers van Kon. Olie tot 159.60 te rug. „Goede neus" Thomassen Drijver is in gesprek met andere EEG-blikfabrikanten om te komen tot een nauwere samenwer king. Zoals men weet, bezit de Ame rikaanse Continental Can een aande lenpakket in Thomassen Drijver en diverse Europese blikfabrikanten maken gebruik van licenties, verstrekt door de Cont. Can. De beurs heeft een „goede neus" gehad vorige weken en door geregel de aankopen van Thomassen Drij ver de koers geleidelijk opgedreven. Gisteren was de notering ƒ77 en nu is het afwachten, of een fusie of zo tot stand kan komen. Mosje Dayan verklaart TEL AVIV Generaal Mosje Day an, Israëlisch minister van defensie, heeft gisteravond gezegd, dat israël de slag aan het Suezkanaal, die afge lopen zomer is geleverd, heeft gewon nen. Egypte was er niet in geslaagd de versterkte linie langs het Suezkanaal te doorbreken, zoals president Nasser van Egypte in maart zich voorgeno men had, aldus Dayan in een toespraak tot ingenieurs en architec ten. Dayan gaf te kennen, dat het resul» taat van de Egyptische actie, waar mee een miljoen Egyptische soldaten gemoeid was, niets heeft opgeleverd. De Israëlische militaire leider meent verder, dat de mutaties in de Egyptische legerleiding het gevolg waren van onzekerheid, die op zijn beurt weer onzekerheid in Egypte te weegbracht. MADRID Eduardo Tarragon heeft gisteren zijn ontslag aangebo den als lid van het Spaanse parle ment. Het is voor de eerste keer dat dit onder het bewind van Franco ge beurd. Zijn reden is „de onmogelijk heid om het bewind van binnenuit te laten evolueren". De ontslagaanvrage heeft grote beroering gewekt in poli tieke kringen in Madrid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9