Succes Film week Arnhem duurt onverminderd voort Geen drop voor schellingen VOORU SKODA Acht zeelui gered KLM verlaagt de tarieven Fascinerende creatie van Trintignant Wroeten naar munten in Alphenmaar: Pseudo-majoor gearresteerd in Amsterdam Zweedse film Bamse mist levenswarmte Iedereen is in staat goed gebit te hebben 7 6 ZATERDAG 11 OKTOBER 1969 SCHIPHOL De KLM heeft beslo ten op korte termijn de tarieven te verlagen voor de Noordatlantische routes. Het betreft de luchtverbindin- gen tussen Noord-Amerika entftalië respectievelijk Duitsland. Zij zal de zelfde tarieven toepassen als de Alita lia en de Lufthansa hebben aange kondigd. Tussen Amsterdam en New York zal de maatschappij gedurende de winter en individueel retourtarief toe passen van 986. op het ogenblik 1209. Tussen Montreal en Amster dam zal dit tarief ƒ939 worden. Voor groepsreizen is de verlaging groter. Een scène uit de film „Bamse", die op deze pagina wordt besproken. TOON STORY met zijn munten. Op de achtergrond de aanlegplaats met de grond die de schatprijsgaf. ALPHEN (Gldvrijdag De zilverkoorts heeft een maand geduurd in het in het Land van Maas en Waal gelegen Alphen. Het begon in een snoepwin keltje: kinderen probeerden drop te kopen met schellingen, ze- ventiende-eeuwse zilveren munten. Dat viel wel op. Na wat zoe ken bleek dat de kinderen in totaal 47 munten uit de grond had den gewroet. Een vondst waar de 280 pond wegende kastelein Toon Story wel bij is gevaren. Hij had pas vrachtwagens grond gekocht van de plaats waar de munten werden gevonden. Uit de grondhopen naast zijn huis heeft hij nu ongeveer 500 munten opgegraven. Bijna achteloos wierp de heer Story (50) vrijdagmiddag achter zijn huis, aan de Maas, in het zonnetje dubbele Zeeuwse daalders, drieguldenstukken uit Holland, dertigstuiverstukken, een gouden dukaat en Franse munten op tafel. „Van de gemeente kon ik grond krijgen van een terrein waar een huis was afgebroken, en waar een nieuwe school moest komen. Ik moest alleen het vervoer van de grond beta len. Er lag bij mij al 20 wagens grond, toen ik hoorde dat kinde ren op het terrein van de ge meente munten hadden gevon den. Later kreeg een klant van mijn café me zo gek dat ïk er met een schop, hij ook, heenging. Na drie scheppen had ik er al te pakken. De eerste dag heb ik 85 zilverstukken gevonden." Op de knieën Daarbij bleef het niet. Na een maand (de heer Story: „ik doorzoek het hele terrein") komen nog steeds munten voor de dag. „Gisteren heb ik er nog een gevonden". Mevrouw Story: „In het begin was het een hele sensatie'om al die grote Huib Goudriaan ARNHEM De lange hete zomer houdt in Arnhem het pu bliek niet uit de bioscoop. De film wint het van de verrukke- j lijke koele avonden buiten en men kan er verwonderd over 1 zijn, dat men tot in de nachtvoor- stellingen goed bezette zalen I ziet met voor het merendeel jon- ge mensen bij wie de belangstel ling voor dit medium duidelijk groeiende is. Een hoopvol teken voor de producers voor de toe komst van de film. Niettemin waren de twee conferen ties van donderdag nogal teleurstel lend. Ten eerste de zg. „uitpraterij" onder leiding van dr. H. S. Visscher, dat geen niveau kreeg en niet verder kwam dan wat open deuren intrap pen. Ten andere de persconferentie van Pim de la Parra en zijn ensemble dat in ..Obsessions" de film die woens dagavond in première gedraaid werd speelde. Geldstukken uit de zeventiende eeuw: ze zijn in de grond nog gaaf gebleven. Foto's: Herbert Behrens mannen op d'r knieën te zien liggen, Op het terrein van de gemeente, waar de grond vandaan kwam, gin gen er heel wat zoeken, later kwam er een bordje met verboden toe gang." Maar de jeugd van Alphen bleef wroeten, ondanks dat bordje, waarop burgemeester W. C. Hillenaar in ar ren moede besloot het terrein geheel af te laten graven. Hij wilde een eind maken aan de particuliere schat- graverij, omdat veel munten hierdoor verloren gingen, die van belang zijn voor de wetenschap. Iedereen die zich nog op het terrein vertoonde kreeg een proces-verbaal. Heeft de heer Story recht op de munten die in de grond, waarvan hij het vervoer betaalde, werden aange troffen „Ja, want ik ben eigenaar van de grond geworden en boven dien vinder." Echte schat Hij laat de munten registreren en schoonmaken door het Koninklijk Penningkabinet te Den Haag. De jongste munt is geslagen in 1798; de oudere zijn van het begin van de zeventiende eeuw. De waarde? De heer Story zegt dat nog niet te we ten. Een onderzoek heeft inmiddels uit gewezen, dat op het terrein van de vondst fundamenten van een in de tachtigjarige oorlog gebouwde boer derij aanwezig moeten zijn geweest. Bij het afbreken van het huis, heeft een bulldozer of grijper waarschijn lijk de schat verspreid. Dat het een „schat" betreft, staat wel vast. op de munten zijn oxyda- tiesporen aangetroffen, waaruit blijkt dat ze op stapeltjes waren ver borgen. Het is de derde keer dat in de gemeente Appeltern, waar Alphen deel van uitmaakt, munten worden gevonden. In alle drie de gevallen waren het gedeelten van begraven schatten, die door het slopen van oude boerderijen werden ontdekt, maar ook verspreid door bulldozers. In vorige eeuwen moeten in het Land van maas en Waal veel geld stukken in de grond zijn gestopt. Wa tersnoden en oorlogen verjaatden de bewoners, die dan hun geld verbor gen om het later weer terug te kun nen vinden. Begin september, al gauw na de vondst van de kinderen, werd op een ander stuk land ook een aantal mun ten ontdekt. Deskundigen menen dat Alphens bodem een ware goud- en zilverschat verbergt. Bejaarden Op het interview met mevrouw Soetens die namens de Rotterdam afdeling van de PPR een rapport over de levensomstandigheden van de bejaarden uitbracht kwamen enkele reacties. Hieronder die van de heer Steenbergen die het met me vrouw Soetens eens is. Volgende week plaatsen wij de brief van een tegenstander. „Na mijn actie (3 januari 1969) om verhoogde uitkering te verkrijgen voor de AOW'ers, plus een maand vacantietoeslag, ontving ik van minis ter Roolvink een brief op 6 februari, Waarin hij stelde het op diverse pun ten eens te zijn met mijn actie. In middels werd door de uitvinding van minister De Block „Tegen beter We ten" de levensstandaard verhoogd met ongeveer 9 pet., waarin niet werd berekend reparatie en aanschaf van kleding enz. Daarna werd een armzalige 5 pet. verhoging toegekend. Op mijn di verse brieven aan voornoemde minis ter ontving ik steeds ontwijkende ant woorden en sinds mei j.I. geen com mentaar. Intussen heeft MEN geno ten van een welverzorgde vakantie en liet men de kleine AOW'ers en weduwen in het slop. Toen de heer Roolvink terug kwam van zijn va kantie stelde hij de Tweede kamer voor („althans volgens dé pers") om de AOW'ers een uitkering ineens toe te kennen van 65 per echtpaar, dus 1,25 per week. Als het niet zo triest was zou men daar hartelijk om moeten lachen. Verschillende AOW'ers hebben mij dit bericht en mij verzocht door te willen geven, dat zij van dit bedrag geen onverantwoorde uitspattingen -ouden doen. Dit ter geruststelling van de heer Roolvink en de vier regeringspartijen, welke laatste tweemaal hebben tegengestemd voor een verhoging van de AOW. Andere briefschrijvers zeggen: „Om verbetering te krijgen in deze onhoudbare toestand zijn er blijkbaar twee mogelijkheden: drei gen met staking of demonstreren. Waarom niet met talrijke AOW'ers naar Den Haag gaan, want daar staan veel grote en goed ingerichte gebouwen waarin wij onderdak kun nen hebben om te „vergaderen". Onlangs zei de heer Roolvink in de Tweede Kamer o.m.: „En vooral de sociaal zwakkeren liggen me na aan het hart, die mogen niet de dupe wordenSommige „volksvertegen woordigers" achten het noodzakelijk, commissaris of adviseur te zijn van grote ondernemingen om daardoor te weten wat er leeft en heerst. Deze heren zouden er wellicht be ter aan doen zich te verdiepen in de boeken van, b.v. Plato, (400 jaar voor Christus). Deze schreef o.m.: geen ge zin behoort meer dan 4 x zoveel te hebben als een ander. Confucius (ruim 500 jaar voor Christus) zei: o.m. 1. Leer eerst Uzelf regeren. 2dat het ware doel 'van het regeren niet slechts de welvaart, maar het geluk van het volk is. 3. Doet een ander niet aan wat gij niet wilt dat anderen u aandoen. tot slot wil ik zeggen, laat men toch niet alleen waarschuwen tegen het communisme (ben zelf geen com munist) zolang er hier in ons land zoveel valt te verbeteren, het lot van de minderbedeelden heeft uiteinde lijk niets temaken met politiek, (blijf zitten waar je zit, vanwege de nogal hoge honoraria) of met een bepaalde geloofsrichting, doch met doodge woon fatsoen. Een ieder, ongeacht zijn religie, die zich niets aantrekt van het lot der minderbedeelden han delt tegen het fatsoen, of zij nu rijk geworden arbeiders zijn of tot de adel behoren, maakt geen enkel verschil." J. W. F. Steenbergen, Breda De Maas in De heer Story verwacht bovendien dat de Maas ook nog iets heeft prijs te geven. Hij verhuurt roeiboten aan hengelaars en had de grond nodig voor het ophogen van de aanleg plaats. Daarom werden ook zeven vrachtwagens grond onder de oever in het water gestort. „Als het ko mende winter gaat vriezen zakt het water en wil ik proberen die grond uit het water te krijgen met behulp van een kraan." De Maas lijkt overigens geen goud mijn te zijn, want botenverhuurden Story vraagt maar drié gulden voor een dag huren van een bootje. Maar hij heeft twintig bootjes liggen en dat kan natuurlijk „oplopen'.' „In de zomer is het hier druk", zegt Story, die ter wereld kwam met behulp van Hendrik Wie- gersma, de legendarische dokter wiens vader model stond voor de romanfiguur Tjerk van Taeke uit Anton Coolens „Dorp aan de ri- Vijf kilometer van Alphen ligt het pontveer naar Lith, waar Tjerk van Taeke zijn praktijk had. Mevrouw Story: „In het boek komt een bevalling voor in de winter als door ijsgang de pont niet meer kan varen. Van Taeke loopt dan over de ijs- schotsen: dat was voor een be valling hier, in Alphen." LONDEN Acht leden van de be manning van de gezonken kustvaar der Phoenix zijn gered, nadat het schip op twee mijl afstand van kaap Griz Nez in botsing kwam met het Britse schip Abbeville Enkelen zijn aan boord genomen van de Abbeville en de rest door een Frans oorlogsschip. De aanvaring ge schiedde tijdens een dichte mist. Naar de negende opvarende werd vanmor gen nog gezocht. AMSTERDAM De rijkspolitie te water heeft de 25-jarige Duitser K.P.B. gearresteerd, die zich uitgaf als majoor van de Amerikaanse lucht-, macht. B. zou dit in Duitsland, Oos tenrijk, Nederland en mogelijk nog andere landen hebben gedaan. Hij zou zich schuldig hebben ge maakt aan een lange reeks oplichtin gen, waarbij hij gebruik maakte van gestolen legitimatiebewijzen van Amerikaanse officieren. Ook wordt hij verdacht van diefstal. De man werd bij toeval aangehou den op de in Amsterdam liggende kustvaarder Argo. De kapitein van dit schip trof hem vannacht aan in zijn hut. Hij sloot hem in afwachting van de komst van de politie op in de badkamer. Een belangrijk deel van de avond werd in beslag genomen door het uitreiken van de staatsprijs voor de film aan Louis van Gasteren. Na de uitreiking van deze prijs werd een eervolle vermelding uitge reikt aan de heer Korthuys voor de soms speelse, soms humoristische, soms verwarrende of onthutsende film ..She's like a rainbow", die bij de opening van de filmweek is ver toond. Omdat de heer Kothuys zelf thans in het buitenland vertoeft werd de prijs door de producent van de film, de heer Chanowski, in ont vangst genomen. De vertoning van Louis van Gaste- rens film „Begrijpt u nu waarom ik' huil", gaf een aangrijpend beeld van de behandeling van een er- concentratiekampgevangene met L.S. D. door een psychiater. Dit voor de Nederlandse vereniging voor de gees telijke volksgezondheid. Deze film is in opdracht vervaardigd teneinde deze in besloten kring aan vakmensen te vertonen (wetenschapsmensen, dokto ren enz.). Gelukkig was dit een verkorte ver sie die evenwel nog 40 minuten in beslag nam. Voor gevoelige 'naturen en voor mensen die persoonlijke her inneringen meedragen aan de ver schrikkingen van de Duitse concen tratiekampen is dit werk moeilijk te verteren. Hoe knap op zichzelf ge filmd het komt ons voor dat men een dergelijk werk niet in openbare vertoning had mogen brengen. Ma nuit chez Maud De middagvoorstelling bracht een zeer bijzondere Franse film van Erik Rohmer uit, namelijk „Ma nuit chez Maud". Het is een sterk literair, filo sofisch werk, dat weinig geschikt is voor het grote publiek en het „avondje uit", want het heeft een tekort aan handeling en een teveel aan dialoog, waaruit men de conclu sie kan trekken dat het steunènd ver haal van weinig belang is, maar dat de wijsgerige dialoog waarin ook godsdienstige zaken betrokken wor den de hoofdzaak is. Wie aandachtig kan luisteren zal zich desondanks geboeid voelen en dat is het hele wonder van deze film. die echter niet lang op de bioscoop schermen zal circuleren. Le voleur de crimes Ten slotte werd het avondprogram ma voltooid met de vertoning van de Franse film „Le voleur de crimes" van Nadine Trintignant de echtgeno te van de hoofdrolspeler Jean Louis Trintignant. Het verhaal vatten we slechts in enkele regels samen: Een man ziet een zelfmoord gebeuren. Hy dreigt zich de roI toe van „moordenaar", en gaat zo op in zijn spel, dat zijn zelfbe schuldiging een werkelijkheid wordt, hetgeen hij bewijst door aan het eind metterdaad een moord te plegen. Trintignant schiep ujf de rol van deze psychotische figui^ een fascine rende creatie, die deze film waarlijk draagt langs een fatale spiraal van opgeroepen noodlot naar een grote climax. wacht nog even- de nieuwe komt! zet maar plus achter skoda ARNHEM Langs een van de grote verkeerswegen verongelukt een wagen aaarbij de bestuurder wordt gedood. Hij laat een beeldschone vrouw en een zoon achter. De dode wordt van alle kanten geprezen als een voorbeeldig huisvader en echt genoot, een goed mens, en ook de notaris komt tot die conclusie als hij de weduwe kan mededelen dat zij financieel verzorgd is tot haar dood. Dodh dan wordt bij de wagen een beertje gevonden, dat een gouden plaatje draagt waarop staat dat Bam se altijd bij de eigenares terug zal keren. Omdat de dode, Crister, (Fol- ke Sundquist) een afkeer had van zulke geluksdingen in zijn wagen was de bevreemding groot. De zoon, Christer jr (Sjörn Tham- bert) gaat dan op onderzoek uit en ontdekt dan het verleden van zijn va der, die er een jonge vriendin op na hield. Verbitterd zoekt Christen haar op, doch dan verkeert zijn haar in een passie. Ulla Jacobson weet deze jonge vrouw, Maud, levensecht te maken Zij houdt de jongen steeds op een afstand, doordat zij door hem herin nerd wordt aan zijn vader, temeer waar hij dezelfde romantische plaat sen met haar bezoekt. Een zwanger schap als gevolg van haar verhouding met Christen sr maakt een eind aan elke illusie van de jongen. Niet sterk Dit is de 50ste film van de bekende Zweedse regisseur Arne Mattsson en het wordt zijn beste genoemd! Als geheel is deze film niet sterk; we NIJMEGEN Iedereen, die dat wil, is in staat zijn gebit gezond te houden. Dit betoogde gisteren dr. K. G. G. Konig bij zijn aanvaarding van zijn ambt als hoogleraar in de preventieve tandheelkunde aan de katholieke universiteit te Nijmegen. Als oorzaken van de buitengewoon slechte toestand van de gebitten, zag dr. Konig het gebrek aan informatie hoe de tanden gezond te houden en hel gebrek aan wilskracht bij mensen, die het wel weten. Kinderen, aldus prof. Konig, weten niets en hebben ook geen motief om de snoepjes, die zij krijgen en waarvoor de tv reclame maakt, te weigeren. De ouders moesten echter verstandiger zijn. Fluoridering zag hij als een belangrijk hulpmiddel, dat het tandbederf echter maar tot zestig procent remt. Hij meende, dat iedereen ervan door drongen moet raken, dat suiker geen onschadelijk voedingsmiddel is. vragen dus maar niet naar de kwali teit van zijn andere films. Het spel krijgt nergens diepte en levenswarmte. Deze film, die in feite als een kritische generatiefilm is be doeld strandt op een te klinische be handeling van wat een ontnuchte rend drama had moeten zijn. Dat de echtgenote een pleidooi houdt voor haar zoon bij Maud, die hem afwijst, wordt niet aanvaard baar. Zo ook de ontmoeting tussen beide vrouwen, die niet de drama tische kracht krijgt die zij in feite hebben moest, Alzo een niet geslaagd werk. Van der Rijn prijs Tevoren werd in deze middagvoor stelling de Van der Rijnprijs door de heer Hans de Witte uitgereikt aan René van Nie voor zijn korte film „Bronbeek bijvoorbeeld" en „Hol land". De voorkeur van de jury ging uit naar de eerstgenoemde film; een uitstekende impressie van het Bronbeekse legermuseum en zijn oude bewoners. Van de 31 films die ter beoordeling waren ingezonden be reikte -4 naar het inzicht van de jury De Nie het beste evenwicht tussen gegeven en bedoeling van de maker door een juiste vormgeving. Een tweede prijs werd toegekend aan Jan de Bont en Trino Flothuis voor hun film „De bezetene", die in opdracht van de V.P.R.O. is gemaakt. Het is een T.V. portret van de jazz- drummer Han Bennink. Helaas moest de prijs postuum aan de heer Flothuis worden verleend, daar deze journalist-cineast kortgeleden is overleden. De onderscheiding werd in ontvangst genomen door Jan de Bont. Na deze plechtigheid werd de film van De Nie „Bronbeek" ge-, draaid. Mr. H. C. J. M. Kronenburg lijsttrekker CDU DEN HAAG Het onafhankelijke Tweede-Kamerlid mr, H. C. J. M. Kro nenburg is tot politieke overeenstem ming gekomen met de Christen De mocraten Unie. Hij zal zijn politieke activiteiten vanaf heden bedrijven on der de naam van deze (tot dusver niet in het parlement vertegenwoordigde)! partij, waarvan hij bij de eerstkomen- ide Kamerverkiezingen ook de lijsttrek ker zal zijn. De CDU zal nu zo spoe« dig mogelijk politieke zendtijd aanvrat gen. Jg

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7