Euromast volgend jaar bijna 190 meter hoog Toeristisch menu jkost maar f 7,50 NSR: Studenten monstrueus rad voor de ogen gedraaid Bijna kwart van omzet geslikt buiten arts om Binnen twee weken start van operatie Helicopter als hulpkraan' Bootje vanaf Dolfinarium - WEDSTRIJD OM ZILVEREN VORK Veel kritiek op nota-Veringa Verbruik medicamenten stijgt snel •j Leven duurder Karper- kampioen ZATERDAG 11 OKTOBER 1969 Nu er al één gebouw hoger is dan de Euromast en er over enke le jaren nog meer zullen zijn, gaat de attractie van de Euromast verloren. Om de mast interessant te laten blijven, en in het kader van het evenement C'70krijgt de Euromast een „opzet- stukje". ROTTERDAM Over twee weken zullen op de Euromast de eerste voorbereidingen worden getroffen om de mast op 1 mei een hoogte van ongeveer 190 meter te doen hebben (187 precies). Bezoekers kunnen dan de stad, en een flink eind erbuiten bekijken van een hoogte van ongeveer 171 meter. Het allereerste begin zal reeds spectaculair zijn. Euromast NV probeert van de Amerikaanse luchtmacht in Frankfurt een zware helicopter te krijgen die in staat is de vijf ton zware vlaggemast van de toren te tillen en op de begane grond te zetten. Ook zullen reclames worden aange bracht op drie schilden helemaal in het topje van de mast. n' 'u'ee Euromasten op één plaat: Voorgrond een klein toekomstmodel, n achtergrond de huidige mast, die er een flinke „kop" bovenop krijgt.... (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Binnenkort zullen er in talrijke Nederlandse aS reca-bedrijven toeristische menu's verkrijgbaar zijn tegen een prijs it 7,50, alles inbegrepen. Een dergelijk menu zal bestaan uit een lorgerecht, een hoofdschotel en een nagerecht. Vandaag is deze actie in start gegaan tijdens het vijftiende congres van „Tourjour", de leniging van toeristische publicisten dat in Rotterdam is gehouden. Na allerlei technische voorberei dingen, ondermeer een onderzoek van de Röntgen Techn. Dienst met een koboltstrale.r naar de juiste plaats van de bewapening van de huidige toren, zal het volgende bij zondere karwei worden geklaard in de eerste week van februari. Dan zal de grote mobiele Gott- wald-kraan van de firma Van Twist uit Dordrecht in twee dagen worden opgebouwd. Daarna is de 138 meter hoge kraan in staat de acht meter lange segmenten van de door Willy Bühler te Bern, Zwitserland, gelever de „space tower" op het boxdes te zetten. Daarvoor zijn andere onder delen, zoals het overstapplatform, de tank waarin 40.000 liter water tegen het zwaaien van de mast, en een hy draulische lift aangebracht. Daarna komt de speciale twaalf I man sterke montage-ploeg van Bühle.r die gewend is in de Alpen te operen naar Rotterdam om de slanke stalen mast met een middellijn van 2.5 meter en een lengte van 75 meter op te bouwen en om ook de tech nische installatie aan te brengen. Op 1 mei hoopt de Euromast-directie het „opzetstukje" voor exploitatie gereed te hebben. Vermoedelijk zal voor het reisje naar boven 1,50 boven de normale entreeprijs van 2,50 wor den berekend. De als een ring om de toren draai ende liftcabine heeft aan alle zijden glas. De dertig passagiers kunnen al len zitten. De cabine zal bij het stij gen en dalen driemaal rond gaan. Boven blijft de cabine ook en kele malen draaien voor hij weer zakt. De cabine zal over een retourrit vier tot vijf minuten doen. Reclame ki Dc deelnemers zullen in de actie !li or de toeristische menu's een actief de ndeel krijgen. Twee bedrijven en t nationaal Bureau voo-r Toerisme S bben namelijk een wedstrijd uit- »d schreven voor het toeristische me- van het jaar 1970. Voorwaarde is eerder genoemde samenstelling en ju maximumprijs van 7,50. ia De jury, bestaande uit vakmensen leken, zal het menu beoordelen op urjiaak, uiterlijk en originaliteit. Tij- ns de Horecava-vakbeurs in het 11-gebouw op 8 januari zal de fi- i.l le worden gehouden. De winnaar M ijgt een „zilveren vork" en een ldprijs. Er zijn verder nog negen idi 'izen- r" D? journalisten zullen in de ko- ;nde tijd steekproefsgewijs gaan w oeven en hun oordeel kenbaar ma- S aatssecrétaris drs. L. J. M. van li woonde een deel van het congres !gi In een toespraak stelde de heer J. Strijkers, directeur van de stich- g Nederlands Nat. Bureau voor ■di erisme, vast dat Nederland vol ui inde troeven heeft om het toerisme ïieuw te doen stijgen. at Volgens hem is de kentering onder- ter te wijten aan het feit dat Neder- id duur is geworden en dat er ach- dc service in de toeristische bc- ^Jijvcn vraagtekens gezet kunnen wden. Toch is het volgens de heer urjrijkers belangrijk geld te stoppen. overheid en bedrijfsleven, in hel njlrrisme om het te entameren want t vreemdelingenverkeer is dc (1st groeiende industrie, stelde hij r»|st. Professioneel kt De heer Strijkers meent dat er in 11 komende tijd heel veel moet veran- 0 ren. Zowel de horeca en als toe- tische pers zullen meer professio- el moeten gaan werken, meer in j 5 ereenstemming met de belangrijk- aq! id van het toerisme. De heer Strij- ;t. rs meende dat in de komende drie T het nationaal inkomen uit het toerisme kan stijgen tot drie miljard gulden. Hij hoopte op mee.r belangstelling bij de kamerleden voor het toerisme en bij de behandeling van de begro ting meer kritiek op het regeringsbe leid ten aanzien van het toerisme. Er zullen maar dertig passagiers tegelijk meegaan. De tweede verdie ping zal worden gebruikt voor een unieke lichtreclame die zijn weerga niet vindt in ons land of in Europa. Als de toren niet door passagiers wordt gebruikt zal toch een gegaran deerd minimum aantal ritten per uur I bedrag van vijftien tot twintig worden gemaakt ten behoeve van de den huurders van deze reclame. Het liftje dat de passagiers van het gewone platform naar het overstap platform (een hoogteverschil van acht meter) zal brengen, is hydrau lisch en beweegt zich in een glazen schacht. Er kunnen vijf mensen in. Het overstapplatform biedt plaats aan 75 bezoekers. C'70 organisator, A. J. Fibbe heeft toegezegd dat zo lang het dolfinarium in de Leuveha- ven ligt er een bootje zal varen tus sen het dolfinarium en de Euromast. De betonvoet en andere voorberei dende werkzaamheden zullen waarschijnlijk worden uitgevoerd door J. P. van Eesteren. De architec tonische begeleiding van het geheel is in handen van het architectenbu reau Maaskant. Van Dommelen, Kroos en ir. Senf. Alle onderdelen voor de „space tower" (Euromast wil een prijsvraag uitschrijven voor een originelere naam) zullen per schip of wagen in Rotterdam arriveren). Proeven hebben inmiddels aange toond dat dankzij het gebruik van de eerder genoemde bak met water de opzeltoren bijzonder stabiel zal zijn. Alle veiligheidsmaatregelen worden genomen. Er komt een telefoonver binding met de cabine en zelfs een gesloten tv-circuit. Met de liftcabine zal ook een Euromast-man meegaan meer als psychologische geruststel ling dan uit technische noodzaak. Men hoopt met deze nieuwe activi teit weer het hoogste bouwwerk van Rotterdam te worden en opnieuw een opleving te krijgen van het bezoe kersaantal dat inmiddels is gezakt tot ongeveer 525.000 bezoekers per jaar altijd nog meer dan bij de planning aan het begin berekend. Euromast gaat nog meer doen om het bezoek te stimuleren. In het naseizoen van 1 november tot 15 maart zal "s avonds een tarief gelden van 1.25. In die tijd zullen in het Euromast-restaurant speciale culinai re diners worden geserveerd ojider de naam „diner-amical" tegen een Te.r wille van de balans van de toren zal de cabine om acht uur 's a- vonds op 135 meter (een derde van de hoogte) worden vastgezet en daar gedurende de nacht blijven draaien. Er is nog niets bekend over hel aanbrengen van een radio- of tv-an- tenne op de mast. Wel heeft de KNMI belangstelling voor het plaatsen van weerkundige instru menten. KANTTEKENING IJET lijkt mij onmiskenbaar dat, in het algemeen gesproken, maar ook wanneer men let op details, het leven bezig is in nog snel toenemende mate moeilijk te worden. Dat geldt niet wat we gewoon waren en zijn te noemen het leven in materiële zin. In dat opzicht zijn er in het verleden soms zelfs nog niet zo lang afgesloten vele moeilijke tijden geweest. En op onze gemeenschap pelijke aarde wordt nog in verscheidene gebieden bitte re armoede geleden. Maar onze tijd wordt toch geacht er een van welvaart te zijn. Men is in staat in eigen onderhoud te voorzien, en indien niet, dan is er een net van sociale voorzienin gen. Toch een moeilijke tijd, met problemen die zich stel lig ook tot de materie uitstrekken maar die vooral betrekking hebben op de geestelijke potentie van de mens. Hoevelen ontmoet men er niet die bekennen „het niet leuk meer te vinden". WAT gaande is, mag bekend helen. Alles lijkt in bewe ging gekomen, ja op drift geraakt. Het betreft allang niet meer uitsluitend hel hogere onderwijs. Schijnbare rusteloosheid heeft zich inmiddels ook van andere on derwijssectoren meester gemaakt. En hoe het bijvoor beeld in de politiek toegaat, daarvan heeft de krant bijna dagelijks nieuwe informatie te verstrekken. De verklaringen van dit verschijnsel in zijn algemeen heid zijn al aan het loskomen. Men kan dan noemen de schokken die de mensheid te verduren heeft gehad. Binnen de mensheid bleken er tot krankzinnige exces sen in staat. Overgeleverde waarden konden de proef op betrouwbaarheid niet altijd doorstaan. Wat zeker leek, bleek onzeker, en ook overtuigingen die diepge worteld schenen bleven lang niet altijd overeind staan. Daarnaast is er de toeneming van de kennis, van de informatie en van het geïnformeerd-zijn, op zichzelf situaties van belang. Jongeren worden, ook aan kennis, heel wat vroeger rijp dan met vorige igeneraties het geval was. Krant, radio en televisie verwijden niet alleen het blikveld, maar wekken bij wie van hun boodschappen kennis neemt tegelijk het besef dat men bij het gebeuren, dichtbij maar ook veraf, ieder voor zich betrokken is. MEE door dit laatste is de mens van vandaag kritischer gaan denken. Wat echter nog niet behoeft te betekenen dat hij in dit kritische denken op zichzelf voldoende is geschoold. Misschien schuilt in dit laatste wel een heel bijzondere moeilijkheid. Kritisch denken betekent het bezit van een zeker onderscheidingsvermogen. Maar ook dat moet worden aangeleerd. Hoe echter het aan te leren in een tijd waarin het „aanleren door anderen" in een crisis lijkt geraakt? Vandaar, dunkt me, het bange gevoel bij velen, „waar dal naartoe moet". Hervormen zit ons nog wel in het bloed, maar dan zijn uitgangspunt en doelstelling als het ware voorgeschreven en kunnen we de zaken toetsen aan een vertrouwd normenpatroon. Thans ech ter gevoelt men argwaan dat ook wal doorgaat voor hervorming die men hog wel wil in wezen zal neerkomen op een vernietiging van het bestaande en een omverwerping van het maatschappelijk bestel als zodanig. A RGWAAN is misschien een typerende karaktertrek van deze eeuw. Ze is er ook aan de overzij: bij de hervormers, bij de vernieuwers, of hoe men hen noe men moge. Argwaan namelijk tegen een geveinsde mee gaandheid bij de anderen, om zo de vernieuwingsbewe gingen af te remmen, af te leiden, zelfs als het kan op dood spoor over te schakelen. Daarom wellicht ook de hardheid in de positiekeuze. Er wordt hard spel gespeeld door verscheidene vernieu wers en bewegers, zo hard dat het nauwelijks nog iets in zich heeft van het spel. In elke relativering wordt door hen een verleiding gezien zoals die nog uitgaat van de bestaande structuren. Filosoof Marcuse van deze tijd heeft dc leer gedeponeerd van de bestaande samenle ving die zichzelf listig in stand houdt door zelf scherpe kritiek op die samenleving toe te laten mits die samen leving zelf in stand wordt gelaten, en die deswege ontmaskerd behoort te worden. Er zullen er ook in deze tijd stellig zijn die zich juist nu voelen als een vis in het water. En er zit veel boeiends in. Beoefenaars van „gedragswetenschappen" hebben dan ook nauwelijks te zoeken naar onderwer pen van studie en van onderzoek. Even zeker echter is de moeilijkheid bij anderen. WAT hiervan nu te zeggen? Wellicht allereerst dit. dat aan de mens niet de keuze is gelaten van de lijd en de situatie waarin hij geboren wordt. Hij weet wel waarmee hij geboren is: met een opdracht en met beloften. Opdracht om het leven te leven naar de zin van het leven en dus overeenkomstig de hem toevertrouwde verantwoordelijkheid. In een tijd van stabiliteit is dat gemakkelijker dan in een tijd die één stroomversnelling is waarin een onafgebroken adem nood het lot schijnt te zijn. Die ademnood behoeft overigens niet totaal en dus ook niet fataal le wezen. Eens is over de mens de adem gegaan van de Geest, en dat is het dan tegelijk wan neer er behalve van een opdracht ook van beloften mag worden gesproken. Een bonte tijd dus, een wervelende tijd, een tijd waarin mensen het mensen lastig maken, waarin wederzijdse verwijten niet van de lucht zijn, waarin argwaan afstand schept en het gevaar van verstarring niet denk beeldig is. Waarin ons bovendien voor de komende tijd nog allerlei neuroses en frustraties worden voorspeld. Maar waarin dc mogelijkheid van het rustpunt niette min blijft toegezegd. En waarin dan ook voor het pastoraat kansen zijn weggelegd, rijker stellig dan in eeuwen voorafgaand. DIEMER (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG,Het verbruik, gemeten aan de omzetcijfers, van geneesmiddelen is in vijf jaar meer dan verdubbeld. Dit jaar is er een omzet van 275 miljoen (in 1964 nog 162 miljoen) uit de eigen industrie en van eveneens 275 miljoen (in 1964 nog 107 miljoen) uit import. Met de in apotheken bereide medicamenten komt men op een jaarverbruik van 800 miljoen, waarvan iets minder dan een kwart wordt uitgegeven aan vrije geneesmiddelen, die vallen onder het begrip zelfmedicatie. Over dat laatste ging het gistermid dag od een speciaal daartoe belegde vergadering van de farmaceutische industrie in het Nederlands Congres gebouw. Het is evident, dat de zelfmedicatie eveneens toeneemt. De centrale vraag was nu: Wat moeten we aan met dit verschijnsel: kunnen we erop gerust zijn of niet? En zoals dat meer gaat. er waren verdeelde menin gen over. De aardigste definitie over zelfme dicatie gaf drs. H. G. Snijders van de bond van importeurs: het is de be handeling in eigen beheer, niet van een ziekte, maar van een tijdelijk ongemak, met huismiddelen die. mits met mate en nooit permanent ge bruikt. niet veel kwaad kunnen. nai °EN HAAG Het prijsindexcijfer er in de gezinsconsumptie liep van j.7 in augustus op tot 127,5 in sep- 'v, nber, aldus het CBS. Dit komt G< op een stijging van 0,6 procent, oydeu 1 er de volgende componen- 0,2 procent voor voeding, 0.3 w kleding en 0,1 procent voor de ?rige groepen Hieronder vallen ISingen voor schoeisel, vaste brand- j 'fifen en bloemen. (Van onze onderwysredacteur) DEN HAAG Veringa's nota voor de bestuurshervorming van de universiteit is het ordinaire veiligstellen van de gevestigde belangen, aldus de Nederlandse Studentenraad. De nota schept in het bestuur een nieuwe twee slachtigheid die minstens zo erg is als de oude, aldus de Gro ningse rector prof. dr. W. F. Dankbaar. Veringa beoordeelt het systeem van „de man één stem" („one man one vote") ongenuanceerd, aldus een vertegenwoordiging van Leidse stu denten. Een lange stoet van gedele geerden uit diverse geledingen van diverse universiteiten is gisteren weer langs de onderwijscommissie van de Tweede Kamer getrokken. Ook de tweede dag van de hoorzit ting leverde veel kritiek op de minis teriële nota op en die kritiek kwam van zeer verschillende kanten. de maatschappij vertegenwoordigt. Dit bezwaar werd ook van andere zijden aangevoerd. Andere hoofdpunten van kritiek blijken te zijn dal de universiteits raad in de opzet-Veringa niet het hoogste bestuursorgaan is; dat de ver schillende groepen van docerenden niet als een eenheid behandeld wor- den (alleen Leiden aanvaardt op dit punt een deling in twee geledingen), en, in het algemeen, dat men vindt dat de nota te vroeg verschenen is omdat de discussies en ontwikkelin gen nog niet zijn afgerond. De NSR-voorzitter Wilfried Uitten- hoeve noemde de nota een tegenaan val van Den Haag op de eisen van de studenten. Men wil de democrati seringsbeweging onschadelijk maken. Als de kritiek van de studenten geka naliseerd wordt via een elite van Vas te vertegenwoordigers, wordt de stu denten een monstrueus rad voor dc ogen gedraaid. Er zijn genoeg hoofdlijnen aangege ven (projectonderwijs, radenuniversi- i iteit). maar de NSR zal „binnen af zienbare tijd nog wel iets op papier zetten". De NSR-voorzitter sprak de hoop uit dat het parlement zal uitstij gen boven het niveau van de naïve teit waarop het zich tot nu toe heeft laten manipuleren. Chaotisch' Voor het bestuur van de Amster- damse universiteit voerden de heren Samkalden en Belinfante het woord. De rector wees op stagnaties die zich i thans voordoen in de meningsvor- j ming. Het is bijvoorbeeld uiterst moeilijk bij benoemingen tot beslis- j singen te komen. Prof. Belinfante I sprak van een chaotische toestand. Blijvend Vroeger heeft men wel gemeend, dat zelfmedicatie of autotherapie De Enschedeër H. Mattemaker poseert hier vol trots met. een karper van liefst 93.5 cm lang, waarmee hij in de KRO-kanjer- koningcompetilie-1969 kam pioen is geworden in de karper- catagorie. Algemeen winnaar is de heer Sinton Tsin uit Amster dam met een snoekbaars van 101 cm. Misbruik De voorzitter van de Studentenraad kritiseerde ook het parlement dat zich, volgens hem, permanent laat misbrui ken. Het verdoezelt de onverzoenlijke politieke tegenstelling tussen de stu- dente en de universitaire en maatschap pelijke machthebbers en het functio neert als kussen waarin de directe stu- Prof. Dankbaar gaf o.a. een duide lijke uiteenzeting waarin hij bezwaar aantekende tegen de wijze waarop de jdentenactie gesmoord wordt, minister de maatschappij bij de uni versiteit wil laten vertegenwoordi gen. De uhiversiteit heeft behoefte aan bekwame bestuurders, maar die moet zij zelf aantrekken; deze figuren moeten niet een geleding vormen die De voorzitter van de Kamercom missie, dr. Tans, vroeg de NSR om concrete voorstellen tegenover de no ta-Veringa. Uittenhoeve antwoordde dat de studenten er niet zozeer be hoefte aan hebben alternatieven te formuleren. (dus jezelf behandelen) een voorbij gaand verschijnsel was. die met de verder gaande medische zorg zou ver dwijnen. Maar daar is men nu al of niet met tegenzin wel van af. Het is een blijvend fenomeen aldus een andere spreker uit de produktie- sector. dr. M. Dukes. Het komt er nu maar in hoofdzaak op aan overeen stemming te krijgen over welke ge neesmiddelen het mag gaan en de regels die de gebruikers daarbij in acht moeten nemen. Hij wilde vaststellen, dat de samen stelling van het vrije geneesmiddel door de jaren heen eigenlijk nauwe lijks veranderd is. Met andere woor den, men blijft werken met stoffen die generates 1?"? zo ve!,ig moge' il- zijn gebleken. Ook in de toekomst zou het volgens hem om lang beproef de preparaten moeten blijven gaan. Zo bezien blijken er dan nog vragen als: waar trekken we de grens? en: lichten we het publiek wel voldoende voor? In plaats van arts? Ja. maar kom je er met voorlich ting? zo vroeg prof. dr. A. Querido. hoogleraar in de sociale geneeskunde in Amsterdam zichzelf en zijn gehoor j af. Ten onrechte wordt namelijk ge- mcend dat alle mensen die zelfmedi catie bedrijven dit doen in plaats van de arts te hpzoeken, Dat is niet waar en daar wordt veel te wei nig aandacht aan besteed want dc groep die bet meest intens zelfme dicatie beoefent blijkt dezelfde groep te zijn die vaak een arts consulteert. Het blijkt hier ménsen te bétref- fen. die hetzij sociaal, hetzij psy chisch of ujt een combinatie van de ze factoren een gevoel van onzeker heid hebben gekregen, een 'evens- •ngst. waarvoor zij hulD en sJeun zoeken bij de meest gerede partij: de arts. Daarnaast trachten ze hun onbe- '''•di7dh'",:'' °n heirl dan nop 1 tan te vullen met wal apotheek en 'rogist hun „verder kunnen verschaf fen". Dat deze belangrijke groep zo han- 'elt ligt aan hun eigen structuur. Daarom is hel uitermate moeilijk, zo "tiet onmogelijk hier iets aan te ver- nderen. Met andere woorden, voor 'eze wat prof Querido noemde ,irra- 'onele zelfmedicatie" zullen we'ke naatreeelen ook praktisch vrt'"htp- -,0S5 blijken placebo's, dat zijn in feite „neppillen of -tabletten", te doen kopen die geen enkele schade veroorzaken. De aanprijzing zal terughoudend moeten zijn en zo scherp mogelijk gericht op bepaalde klachten (in feite onjuist dus red.), instructies en waarschu wingen (in feite pseudo red.) die nen bij het „middel" gevoegd te wor den. Een originele gedachte, maar of de ze uitvoerbaar zal zijn? De industrië le heren trokken nogal bedenkelijke gezichten. Het was illustratief voor hetgeen een andere spreker, ir. J. P. H. Nieukerke van Nepropharm (de industrie) in zijn slotbeschouwing constateerde: We hebben helaas géén pasklare oplossingen voor de proble matiek waarmee de ontwikkeling van de zelfmedicatie ons confron- teert. Toch wilde hij de hele kwestie graag wat relativeren door te wijzen op de strenge wettelijke voorschrif ten en het meer dan consciëntieus zijn van de industrie ten deze. Ver dere bezinning is inderdaad nodig, maar evenzeer moeten misvattingen en vooroordelen die de gedachtevor ming over zelfmedicatie beïnvloeden gezamenlijk worden ontrafeld. In eerste instantie gaat het er vol gens ir. Nieuwkerke om de zelfmedi catie door instanties en industrie goed te doen begeleiden. Een goede illustratie hiervan achtte hij de vuist regels, die de Algemene Neder landse Drogistenbond in brede kring tracht te verspreiden en die neerko men op I uistregels i\*>l)-nPlev Hel enige dal nou gedaan nen worden voor deze categorie is ze I in het toilet. Wees voorzichtig met elk ge neesmiddel, hoe onschadelijk het ook mag lijken, want geneeskrachtige en vergiftigende werking zijn gewoon lijk twee uitingen van eenzelfde ei genschap, zij het in verschillende doseringen. Lees aandachtig dc gebruikaanwij- zing, die altijd moet zijn ingesloten. Behandel geen enkele klacht langer dr-i een week zonder dc arts. Blijft het te verwachten effect ach terwege. ga naar de dokter. Geef jonge kinderen een preparaat alleen als het uitdrukkelijk op ver» pakking of etiket is aangegeven. Geen enkel geneesmiddel gebruiken tijdens zwangerschap of daarna (borstvoeding) zonder de arts te raad plegen. Bent u onder artsenbehandeling neem dan nooit een andere ge neesmiddel dan hij heeft voor geschreven. Bewaar medicamenten in een af gesloten kast op koele plaats buiten bereik van kinderen. Bewaar p,ni"esm'ddelen nooit lan ger dan een jaar en schrijf de datum van aankoop het etiket. Vernietig nadat de medische be vende geni evr^ 'de'cn. Gooi ze nooit in de vuilnisb. k. maar spoel ze weg handeling is afgelopen alle ovcrbllj-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5