Deze handen maken kunst, meneer "éStÊa 9 WEEKAGEND Expositie Thomas Mann in Louise de Coligny Flitsen uit het onbuigzame leven van Sassenheimse mandenmaker Willem Jacobus van Biezen Uitstervend beroep Anderhalf uur Nu mandflessen Op zolder Reuzenmand Davos Huizen vol flessen Invlechten Wethouder Van der Zwaardschool GROFVUIL OPHAALDIENST Voorlees-finale in Volkshuis Goedkeuring vo verpleegtehuis in Warmond NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 OKTOBQ (Van een verslaggever) SASSENHEIM „Ik ben maar een eenvoudige mandenmaker. Dat geef ik op als mijn vak. Mijn vader was ook mandenmaker en welgesteld. Toen kwam de crisistijd en het ging steeds slechter, zodat hij zijn zaak moest verkopen. Hij zei tegen mij: „Willem, koop jij mijn zaak". Ik had maar één tientje. Daar kon ik net m'n vrouw en kinde ren een week van te eten geven. Ik heb 'm niet gekocht. M'n vader had eerst geld genoeg om me van alles te laten worden, om me te laten studeren. Ik kon een witte-boordjesman worden. „Je kunt ook bij mij in de zaak komen", zei hij. „Ik kom bij u in de zaak" was mijn antwoord. „Dat heb ik geweten. Ik heb het vak moeten léren. Mijn vader was vreselijk precies. Hij wilde een vakman van me maken en liet me het werk rustig weer uithalen als het een geringe afwijking had. Toen zei ik op een gegeven moment tegen m'n moeder: „Ik stop er mee, dit kan ik niet". Zo heb ik een paar keer op de wip gestaan om te zeggen: „Vaarwel". Maar ik ben er mee doorgegaan en ben er mijn vader nu dankbaar voor, want deze handen maken vakwerk". Dat zegt Willem Jacobus van Biezen. Mandenmakers moeten emotioneel Zijn. Je handen moeten constant be zig zijn; dan is ook je lichaam bezig. Als een mandenmaker niet helemaal vol beweging is, kost hem dit de helft van z'n werk. Je staat er van te kijken, wat er allemaal door een mandenmaker gemaakt kan worden. Ik ontdek steeds weer nieuwe din gen. Een mandenmaker die z'n vak verstaat behoort beslist bij de kunstenaars. AL MIJN mensen hier maken vak- werk. Maar ze moeten werken en ik betaal ze ervoor. Dit wordt een uitstervend beroep. Dat is de schuld van onze vakorganisatie, want ze be ialen de mensen veel te weinig. Die CAO, daar deugt niets van. Zo krijg je niemand meer. Ik ben dolblij, dat ik nog wat goeie vaklui heb. We hadden een paar jaar geleden een vergadering in Utrecht over ons vak. Toen is het voorstel over die te lage CAO aangenomen. Ze wilden er 96 gulden söhoon van maken terwijl het minimumloon tot 80 was opge trokken. Toen heb ik gezegd: „Ik ben er tegen. Zo richten jullie je eigen vak ten gronde. Zo krijg je niemand meer. Mandemakers wer ken hard. Dat moet 125 gulden wor den." TR IS VASTGESTELD dat er an- derhalf uur nodig is om een bol- lenmand te maken. Tegen een van m'n eigen vaste klanten heb ik ge zegd, het is geen kunst om in een dag een hoop manden af te leveren, maar dan zijn ze slecht, het is de kunst om vakwerk te maken. Maar ik kreeg die verhoging er niet door. Ik heb hier overal bij bollenkwekers gevraagd wat hun CAO is, maar ze sturen je met een kluitje in het riet. Iedereen gooit er een schepje op. anders krijg je geen mensen meer. Ik ben helemaal opnieuw voor mezelf begonnen, eigenlijk al toen ik nog bij m'n vader werkte. Onze zaak bestaat nu ongeveer 70 jaar en we kunnen het werk niet meer aan. Ik hou m'n hart vast met die grote klanten. Dit werk kan niet machinaal gedaan worden. Er is ook geen school voor. De mensen hier hebben het van mij moeten Ieren. Als ik mensen tekort heb, ga ik naar thuiswerkers toe. In Gelderland bij de rivieren zitten er zo'n 20 stuks die voor me wer ken. Zo kom ik nog aan mensen. TT/E ZIJN begonnen met bollen- manden, zoals iedereen in de Bollenstreek. Nu maak ik alleen al 10.000 mandflessen per jaar. Eerst waren dat er duizend, toen vijftien honderd. Daarom hebben we het hier druk zat met z'n vijven: ik heb twee zoons en twee knechten in de zaak. In 1940, vlak na de inval van de Duitsers, zaten we helemaal zander werk. Bollen manden hoefden we niet meer te maken. Toen kwam er een telefoontje van Tielemaan en Dros, die fabriek in Leiden, die fail liet is gegaan. Ze moesten ook man den hebben; of ik die kon leveren. Maar ik had geen materiaal. Toch heb ik ja gezegd en toen werd de handelsgeest in me wakker. Er was nog iemand, die maakte manden voor Duitsland. Daar kocht ik ze voor f2,50 per stuk en ik verkocht ze met een gulden winst, het vervoer inbegrepen. Ik verkocht er 300. Toen kon ik voorlopig weer voort, want ik had een zuinige vrouw. 'TOEN M'N VADER z'n zaak ver- kocht had ben ik in Molenstraat 5 met niets op een zolder begonnen. En nu zit ik hier. We hebben het steeds verder uitgebreid en zijn met een kunstwinkel begonnen. Dat za kelijke begon al voor de oorlog, toen we op een gegeven moment niets om handen hadden, want dat maken van bollenmanden is seizoenwerk. En bollenkwekers kijken niet vooruit. Ze kunnen, nadat de voorraad de deur uit is, wel zien welke manden slecht of op zijn en hoeveel nieuwe er bij moeten komen. Maar ze zijn erg makkelijk. Voor de oorlog dan. kwam Amstel utt met een mand om z'n biervaten. Dat was toen een beetje mode. Toen ben ik naar een barkeeper gestapt rn heb hem gevraagd of ik die mand mocht bekijken. Ik zag het al gauw: er sat een bepaalde rand aan die kruik, waardoor ze gauw zouden kunnen breken en de mand niet vol doende bescherming bood. Daarop ging ik zitten denken hoe het wel zou moeten. Toen liet ik een kennis van me, die in de handel zat, een brief opstellen voor de Amstelbrou- werij, want ik was zelf niet zo'n schrijver. Later kwam er bericht of ik langs wilde komen. Ik erheen. Een ontvangst meneer. Een portier, een grote entree. Ik kom op een kamer, daar zaten vijf ingenieurs. Of ik mijn plan maar wilde ontvouwen. Ik aan het werk, die lui om me heen. En ik kreeg m'n uren ook nog uitbetaald. Ik kreeg opdracht die manden te maken. TOEN WILDEN ze op een keer een grote mand hebben, van reuzenaf- metingen voor reclame op een bier wagen. Ik had meteen een ontwerp in gedachten, maar de bedrijfstim- merman kon dat niet maken. Toen heb ik zelf een smid opgezocht, die het geraamte voor me laste. Daar heb ik die mand omheen gevlochten. Ik heb die mand een week thuis laten staan. Anders zouden ze den ken, dat 't maar niks was, om zo'n mand in drie dagen te maken. Later moest ik de rekening presenteren. Ik dacht toen aan f75; dat vond ik al heel wat. want je maakte toen voor vier dubbeltjes een bollenmand. Mijn broer die in de bollen zat en erg zakelijk was hij is nu miljo nair zei toen: „Ben je gek, die mand moet f250 kosten." Dat vond ik veel te veel. Toch liet ik hem de rekening schrijven. En laat ik nou die 250 gulden krijgen; met een dankbetuiging! Ik heb ook voor Sikkens gewerkt Bemachtigde een paar flessen, waar ze manden omheen maken, voor het beschutten van de chemicaliën. Ik bedacht een manier, waardoor die manden niet steeds weggegooid hoefden te worden, omdat ze om de fles heen werden gemaakt De mijne konden ze steeds weer gebruiken. Ze waren wel duurder maar het bete kende een enorme besparing. Ik schreef naar Sikkens, dat ik een idee had, dat ze veel geld zou opleveren. Ik moest langs komen. Ik ging er heen op mijn fiets, met zo'n mand fles, want ik had nog geen auto. Die fiets moffelde ik ergens weg bij het gebouw, want ik wilde natuurlijk een goeie entree maken. Maar ze hadden me toch gezien. Die opdracht kreeg ik. Ik heb heel wat van die manden voor ze gemaakt Jammer dat ze nu op plastic zijn overgegaan. TAE GROTE OMMEKEER, dat ik andere dingen ging maken dan bollenmanden begon in 1955. Toen kioam de grote klap in m'n leven. Ik kreeg tbc. Na een röntgenon derzoek moest ik terugkomen. Toen dacht ik helemaal niet dat het zo erg zou zijn. Maar ik moest naar Davos. Daar ben ik een jaar geweest en heb ik liggen denken aver m'n leven en m'n werk en kwam op het idee het heel anders aan te pakken als ik terugkwam. Mijn bedrijf ging ondertussen door en een neef hield de administratie en de boekhouding bij. Toen ik terugkwam was ik weer helemaal arm. Mijn ziekte had veel geld ge kost en de rest van mijn spaarpo tje was in het bedrijf gestopt. Vlak voor mijn thuiskomst kreeg ik een brief van mijn neef dat het geld op was. Alle voorraden waren gebruikt om bollenmanden te ma ken. Daar lag het bedrijf vol mee. Toen ik terug was had iedereen er lucht van gekregen dat ik met een overschot aan bollenmanden zat. En de mandenmakers hier in de streek kwamen bij me om ze voor een prikkie over te nemen. Dat heb ik geweigerd. Toen kwam ik op het idee om mattenkloppers te gaan maken. Daar had ik materiaal en geld voor nodig. Dus ik verkocht die voorraad man den toch maar. Alle mandenmakers in de bollenstreek lachten me uit: „Die Van Biezen is gek, die gaat mattenkloppers maken." Maar op een gegeven moment verkocht ik er 750 per dag. Daarna ben ik begonnen allerlei andere dingen te maken, wat ik me in Davos al voorgenomen had. Zo ben ik ook aan die opdracht voor de chemische fabriek Naarden geko men. Dat is een van m'n beste rela ties. Ik breng soms hele wagonladin gen manden naar het stationnetje in Noordwijkerhout. Daar heb ik na tuurlijk de flessen voor nodig, die speciaal in Naarden worden ge bruikt. Die laat ik uit Duitsland ko men. /^P EEN GEGEVEN dag komen er een paar Duitsers bij me die zeggen dat de flessen niet meer bij kleine beetjes geleverd worden. Er is een nieuwe machine gekomen. Die gaat alleen draaien voor een halve dag, als er 3.000 tegelijk wor den besteld. Wat moest ik doen daar ging m'n handel. Ik kon niet anders; ik heb ze maar besteld, een kapitaal aan flessen. Ik heb hier aan de overkant nu vijf onbewoonbaar verklaarde woningen; die liggen vol met flessen. Daarom ben ik ze ook gaan verkopen aan mensen, die er een aquarium of plantenbak van willen maken. Ik werk nu niet alleen voor de industrie maar ook voor m'n eigen winkel. Die winkel werd ook steeds groter en is nu een hele toonkamer. En ik hou me bezig met import en Kin derboe.kenex posi t ie BENTHUIZEN Morgenmiddag om drie uur zal burg. I J P Keijzer de opening verrichten van de ten toonstelling ter gelegenheid van de Kinderboekenweek 1969. De ope ning vindt plaats in de hal van het gemeentehuis. De organisatie van deze manifestatie berust bij de Eve nementencommissie Benthuizen. De tentoonstelling is geopend tot -en met vrijdag 24 oktober a.s. Woensdag 15 oktober geeft de Eve nementencommissie een feestmiddag voor de schooljeugd in het Ver enigingsgebouw aan de Dorpsstraat. Rein de Goeje en Judith Elfferich zullen twee korte verhalen voor lezen, om half vier komt een be- export. Met een van mijn zoons ga ik elke internationale beurs af. We kopen alleen het aparte. Ik heb nu een zaak in kunstnijverheid in alge mene zin. TK ZAL U VERTELLEN hoe dat gekomen is. Iemand in Sassen- heim heeft me destijds verraden. Daar ben ik hem nu dankbaar voor.Er kwam namelijk een keer een man langs met aardewerken pot jes. Ik had toen al een winkel met kunstvlechtwerken en die potjes kon ik er best bij gebruiken. Iemand hier kon dat blijkbaar niet zetten en heeft me toen aangegeven. Er kwam een man van economische zaken bij me. Zo'n controleambtenaar. Die be gon heel formeel: ik kom namens de minister, en zo. Toen zette ik al m'n veren op, maar het werd al gauw een gemoedelijk praatje. Ja zei hij, u bent een winkel begonnen, u ver koopt hier spullen en handelt in ke ramiek. Dat mag niet, daar heeft u geen vegunning voor. Toen zei ik: die potjes wil ik desnoods wel weg doen, maar die kunstnijverheid gaat nooit m'n winkel uit, dat is m'n werk. Deze handen, die maken kunst meneer, zei ik verontwaardigd. En als de minister dat niet gelooft, dan zal ik hem persoonlijk komen in vlechten. Geeft u maar 'n seintje dan kom ik. Ik beriep me op mijn kunstnijver heid. Toen liet ik op een gegeven moment zonder dat ik daar bij had stilgestaan, het woord „historisch recht" vallen. Toen veranderde die ambtenaar op slag. „Maar dat veran dert de zaak", zei hij. En ik vertelde dat mijn vader al mandenmaker was geweest, en zijn vader daarvóór. En in de wet is er zoiets bepaald, dat je op grond van historisch recht een winkel mag bedrijven. Toen kreeg ik niet alleen een vergunning voor kunstnijverheid, maar ook voor ke ramiek, en voor glaswerk, dat ik nog nooit had verkocht. Toen m'n zoon van school kwam heb ik die winkel groot opgezet. Ze nemen nu een hoop werk van me over. Mijn HAARLEMMERMEER Aan de Drakenstraat te Rijsenhout werd don derdag de nieuwe openbare lagere school door de rijksinspecteur van het lager onderwijs, de heer K. H. van Faassen officieel geopend. Op zichzelf was dit reeds een belang rijke gebeurtenis voor deze buurt schap. Maar er was meer: aan de school werd de naam „Wethouder van der Zwaardschool" gegeven. Het was de heer Van der Zwaard, die als wethouder van onderwijs in het algemeen, maar vooral ook voor Rijsenhout, waar men tot voor enkele jaren een groot tekort aan schoolruimte had. De oude openbare lagere school was volkomen uit de tijd en bovendien veel te klein. Zoals men weet kwam de wethou der bij een auto-ongeluk half april van dit jaar om het leven. Juist een week daarna zou hij zelf de school hebben geopend. Helaas mocht dit niet zo zijn. De school is inmiddels wel in gebruik genomen, maar de officiële opening bleef tot donder dag jl. uitgesteld. Burgerlijke stand Nieuwkoop NIEUWKOOP Geboren: Yvette Jaquéline Irène, d v B J Burink en A Bakker, Corina Helena Antonia, d v J H Knaap en M M C Loos; Al- bertus Philippus, z v J van Leeuwen en J M Koomans. Overleden: M Boeren, 41 jaar, echtgenoot van Z Pleit, W van Die- men, 80 jaar. Gehuwd: J Tamboer, 41 jaar en C Bokhorst, 37 jaar. Ondertrouwd: G N J van Rossum, 20 jaar en A J E M van Dam, 18 jaar, A van Veen, 27 jaar en H van Dam, 28 jaar. kende goochelaar. Ook zal een pop penkastvoorstelling worden gehou den. De hele middag kost één gulden per kind. LEIDEN In de aula van de Louise de Coligny-scholen- gemecnschap aan de Kagerstraat wordt onder auspiciën van het Goe- the-Instituut tot en met vrijdag 17 oktober een tentoonstelling gehou den over de Duitse schrijver, we tenschapsman en politicus Thomas Mann. De opening werd gistermid dag verricht door de ambassadeur van de Bondsrepubliek in ons land dr. H. Arnold. De expositie is hoofdzakelijk bestemd voor leerlingen van het middelbaar onderwijs. De ope ningstijden zijn van 's. morgens 9 tot ongeveer 2 uur 's middags. Met be hulp van foto's, films en boekwerken zal worden getracht de scholieren met de activiteiten van Thomas Mann, die zich bijzonder leent voor lezing en behandeling door docenten en leerlingen, te laten kennismaken. Op deze wijze wordt een poging ge- daön een bijdrage tot de vernieu wing van het ondetwijs te leveren. Behalve in Leiden, zal de ten toonstelling ook in 25 andere mid delbare scholen, verspreid over het gehele land, alsmede in de Vrije Universiteit in Amsterdam worden getoond. Op de foto, een portret van Tho mas Mann. V.I.n.r.: ambasadeur Ar nold, diens echtgenote en organisa tor Koldfjk, voorheen docent aan de Louise de Coligny-scholengemeen- schap. Buurt 9, maandag: Mareslngel (van Ju- llanastr. tot Zwarte Pad), Prins Freder- ikstr., Konlngstr., Bronkhorststr., Wll- lemstr., Prins Hendrikstr. plein. Mau- rltsstr.. Louise de Colignystr.. Waldeck Pyrmontstr., Marnixstr. (van Mareslngel tot Willem de Zwijgerlaan). Amallastr., Johan Willem Frisostr., van Hogen- dorpstr., van Limburg Stirumstr., v.d. Duinstr.. Falckstr., Anna van Saksenstr., Kemperstr., Molenstraat. Buurt 11. maandag: Maresingel (van Zwarte Pad tot Haarlemmertrekvaart). Pasteurstr., Hansenstr. 4- Korte Hansenstr.. Leeuwenhoekstr., Groe- noordstr. plein, Mussenbroekstr.. Lucas van Leydenstr., Bakker Korffstr.. Jan Lievenstr.. Frans van Mlerisstr.. Gabrlël Metzustr.. Broekweg, Stadspolderweg, Haarlemmerweg, Raampoort. Raamstr., Maredljk, Plet Heinstr., Vendelstr., Poel- geesterstr., Schutterstr,, Maredijkhofje. Vaartkade, Aloëlaan, Rijngburgersingel, Marlslaan. Buurt 10. dinsdag: Ter Haarkade. Boshulzerlaan, Boshulzerkade, 5-Mellaan, 5-Meipleln, Bevrijdingsplein, Gerrit v.d. Veenstr., Titus Brandsmalaan, Montgome- rystr.. Joh. Poststr., Walraven van Halstr.. Wiardl Beckmanstr.. v.d. Helm laan. Arent Brunsstr., Lieven de Keystr.. Zocherstr.. Van Banchemhol. De Ba- zelstr., Jac. Romanstr., Jan Kelder- manstr., Vlngboonshof. Jacob van Cam- penlaan, Voorschoterwcg, Stalpaerthof, Van s-Gravensandsestr., Berlagestraat. Buurt 12, dinsdag: Veilingkade. Lam- menschansweg (van Veillngkade tot Lam- menschansplein). Lammenschanspleln. Zoeterwoudseweg, Meloenstr., Appelstr.. Tomatenstr., Druivenstr., Kersenstr., Car- butreweg, Planteynstr., Kanaalweg :van Lammebrug tot spoorlijn), Vlletweg. Vrouwenweg. Cronestein (woonschepen). Buurt 13, donderdag: Rljnsburgerweg, Terweepark. Boerhaavelaan, Ma- riënpoelstr., Kagerstr., Zweilandlaan, Van Swletenstr., Faljerilstr., Houtlaan, Anto- nie Duycklaan, Van Beunlngenlaan. Van Slingelandtlaan, Johan de Wlttstr., Johan van Oldenbarneveldstr., Fagelstr., Leden- berchstr., Hogerbeetsstr., Warmonderweg, Nachtegaallaan, Mezenstr.. Vinkenstr., Lljsterstr., Roodborststr., Merelstr., Was- senaarseweg. Leeuwerikstraat. Buurt 15, donderdag: Stationsweg, Pa viljoenshof, Stationsplein. Morssingel, Pesthuislaan, Piet Paaltjespad, Morsweg (van Morspoort tot Lage Morsweg), Paul Krtlgerstr., Pres. Steynstr., Transvaalkade hof, Joubertstr., Wilmaranstr., v.d. Tasstr., Lopsenstr., Rijnzlchtstr.. De Wettstr., Reitzstr., De la Reystr., Pretorl- usstraat. Buurt n, vrijdag: Herenstr., Prinses Wllhelmlnastr., Bloemistenlaan, Lellestr., Pieter de la Courtstr., Konnlginnelaan, Acaciastr.. Tulpenstr., Zoeterwoudseslngel (van Herenstr. tot Lammenschansweg). Buurt 16, vrijdag: Schelpenkade, An- dries Schotkade, Luevenstr., Gerrit v.d. Laanstr., Leeuwkenstr., Valdezstr., Stad houderslaan, Magdalena Moonsstr., Drie Octoberstr., Duivenbodestr., Staalwljkstr., Buitenruststr., Kastanjekade, Mel- doornstr., Hyacinthenstr., Serlngenstr., Dallastr., Anjelierstraat. dodhter staat nu in de win kel, want m'n vtouw wil dat niet. De drukke tijd is nu net weer voorbij. Nu ga ik rustig een dag vissen, als het mooi weer is. Dan stuurt m'n zoon me soms weg. TK HEB NU OOK een keer Hil versum gebeld. Ik zei, ik zit altijd naar jullie tv-decors te kijken. Dat kan ik ook maken. Geef mij maar eens een opdracht. Daarvoor heb ik alle omropen gebeld. Uiteindelijk kwam ik bij de NOS, afdeling decor, terecht. Ik heb al vlechtwerk ge maakt dat bij toneelstukken op de televisie werd gebruikt, maar nog geen decors. Wel in winkels en grote gebouwen. In een winkel in Rijnsburg maakte ik een plafond van fineer en in een psychiatrisch ziekenhuis in Katwijk een wand van pitriet. Als ik een ideetje krijg, werk ik het uit. Ik kan alles voor u vlech ten. U hoeft het maar te zeggen; ik maak het. Ja meneer, deze handen maken kunst" LEIDEN In het kader van de Kinderboekenweek (15-25 oktober) hebben de beide openbare bibliothe ken, „Reuvens" en de Katholieke, in samenwerking met Het Nieuwe Boek huis voorleeswedstrijden georgani seerd; 25 Leidse scholen en drie uit Leiderdorp hebben aan deze wed strijden met enthousiasme deelgeno men. Twee kinderen van elke school (een 5e en een 6e klasser) lazen drie minuten voor uit hun lievelingsboek voor een jury bestaande uit een on derwijzer, boekverkoper, jeugdbiblio theek-assistente en een huismoeder. Na twee voorronden zijn er nog 6 leerlingen overgebleven voor de fi nale die zal gehouden worden op 14 oktober a.s. tijdens een Kinderboe kenweekavond in het Leidse Volks huis. De Leidse finale wordt ingelast in een aardige musical, „Een droomreis" geheten. Auteur is de heer J. Ravens- bergen, hoofd van de Du Rieuschool. De uityoerenden zijn leerlingen en oud-leerlingen. Prijs voor Bei Oost er man LEIDEN Tijdens de sociët avond van de kunstenaarsvei ging Buut HO werd vrijdag ai de Leidse kunstenaarsprijs door voorzitter Willem Brei uitgereikt aan de heer Bert terman. De heer Oosterman de prijs gekregen, omdat hij en jaren geleden een der opricl was van de Stichting Kunsten huisvesting. Deze stidhting bei nog steeds, zij het dan tegenic dig als een afdeling van Buut De prijs bestaat uit een van f 150. Deze avond werd nog een tw prijs -Jitgereikit, groot f 100, bes baar gestéld door. de firma 11. Melzën-v. Vegten, die de socië ruimte beschikbaar stelt en be Deze prijs is bestemd voor die sant in de sociëteit, die in he van de schenkster de aardigste toonstelling heeft gehouden. P Vroomen werd met deze pry dacht. De prijsbedragén kunnen wi besteed voor een willekeurig werk, gemaakt door een der van Buut 110'. DEN HAAG De staatssecr van Soc. Zaken en Volksgezon dr. R J H Kruisinga. heeft zyn keuring gehecht aan de plann verbouwing van een onderdee het voormalig Groot-Seminari namelijk het Philosophicum Warmond tot een verpleeg voor geestelijk gestoorde bejaa De capaciteit van dit verpl huis zal maximaal 200 beddei dragen. Deze voorziening is het oordeel van dr. Kruisinga zakelijk vanwege het nog best tekort aan akkommodatie vooi categorie van patiënten in het Rijnland. Tegen deze achtergrond zal stuur van het verpleegtehuis bij het opname-beleid in het b der op dit verzorgingsgebied richten. Terwille van eèn zo v woord mogelijk functioneren v verpleegtehuis, zal over het opi beleid, de medische begeleiding personeelsvraagstukken een ni samenwerking gaan plaats vi met het in Katwijk a.d. Rijn gi tide verpleegtehuis De Wilbert. Zaterdag 11 oktober Vestestraat 40, 8.30 uur: microtheater Imperium, Droom der Gevangenen (Fry). IVN-herfstwandellng o.l.v. CJN. half 3. Ingang Warmonderbos. School de valk, Rijnsburgersingel, 2.30 UUR: Esperantovereniging Pacen. Maandag 13 oktober Schouwburg, 8 uur: „Globe" met „Oom Wanja". Stadhuis, 7.30 uur: gemeenteraadsver gadering. Dinsdag 14 oktober Schouwburg, 8 uur: „Globe" met „Oom Wanja". Camera, Hogewoerd, 7 en 9.15 uur: K. en O.-film. Koningskerk, 8 uur: afd. Noord Christenvrouwenbond. Gehoorzaal, 8 uur: filmlezing Ned. Reisverenlging. Stadhuis, 7 tot 8 uur: spreekuur Bouw fonds. Breestr. 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Woensdag 15 oktober Trouwkamer stadhuis, 4 tot 6 uur; spreekuur soc. raadsvrouw. Schouwburg, 12.45 tot 3.15 uur: ml- me-mlddag Wassenaarse Schoolvereni ging. Schelpenkade 6. 8 uur: lezing afd. Lel den Tuinbouw en Plantkunde. Hotel Centraal, 8 uur: openbare leden vergadering PPR. Donderdag 16 oktober Kantine Rooseveltstraat 20, 8 uur: con tactavond De Natuurvriend. Gehoorzaal, 8 uur: K. en O.-concert, Slowaaks Kamerorkest. Kantine Clos en Leembruggen, Derde Blnnenvestgr. 3, 2 uur: Ned. Ver. Huisvrouwen, dia-kijk-hoorspel. Vestestraat 40, 8.30 uur: Microtheater Imperium, „Droom der gevangenen" (Fry). Vrijdag 17 oktober Foyer Gehoorzaal, 8 uur: ouderavond oudercommissie Rembrandtscholenge- meenschap voor atheneum, havo en ma vo, beroepskeuze. Brcestraat 85, 8 uur: grafische film avond voor directie- en stafleden van grafische Industrieën, Bührmann's Papier groothandel. Burgerzaal stadhuis, 4.15 tot 5.45 uur: afscheidsreceptie lr. Y. Ykema. APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 20552. Apotheek R. van Breest Smallen- burg te Leiderdorp ls de gehele week geopend. De Oegstgecstse Apotheek ls op zondag 12 oktober gesloten van 8 uur tot 24 uur. De zaterdag-, zondag-, avond- en nachtdienst van Apotheek Voorschoten wordt waargenomen door de Centraal Apotheek. Doktersdienst Tot zaterdagmorgen 10 uur de eigen dokter raadplegen. Daarna, tot zondag 24 uur. 5 maal 2 bellen FILMS IN LEIDEN CAMERA (9 t.m. 13 okt.): Bebellion. 18 Jaar). 14 okt.: Falstaff, 18 jaar. (15 okt.): Oktober. 18 Jaar, dag 2.30. 7 en 9 15 uur. zo 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; vr- 'en zat- nacht: 23.30 uur Le rage au corps. 18 jaar. LIDO 49r. 18 jaar. dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. zo 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur LUXOR De vernietiging van Franken stein.'18 Jaar dag. 2.30, 7 en 9 15 uur. zo 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. REX De afpersers. 18 Jaar dag. 2.30, 7 en 915 uur. zo 2.30, 4 45. 7 en 9.15 uur; vrij- en zat-nachl 23.30 uur; Mondo Bi- zarro. 18 jaar. STUDIO Inspecteur Clouseau blun dert verder. 14 jaar. dag 2.30. 7 en 9.15 uur. zo 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur. TRIANON Als adelaars vielen ze aan. 14 jaar. dag 2.30. 7 en 9.15 uur. zo 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Behandeling na ongevallen De poliklinische Dahandeiing na onge vallen wordt van dinsdag 12 uur. Cs mid dags tot woensdag t2 uur waargenomen door het Dlaconessenhuls Vrijdag 12 uui tot zaterdag 12 uur door het St Elizabeth- ziekenhuis (Hooigracht) Op andere werkdagen en op zondagen door nel Aca demisch Ziekenhuis. Gemeenschap Zuid-West Hulpverlentngs- en informatiedienst LEIDERDORP De filatelisten vereniging Rijnstreek houdt op maan dag 13 oktober van 7 tot. 11 uur de maandelijkse ruilcontactavond in het dorpshuis. voor Lelden-Zuld-west, secretarial; ques Urlusplantsoen 83: voor hiAt nlng: telef. 24101 bU geen gehoor! 20460; voor Informatie: telef. 33921. Bezoekuren Ziekenhuizen j Academisch ziekeuhuls voor pad in klasse ia lb en 2e c"~ 10.30—11.30. 14.30—16 en 19—20 uur. Voor patiënten in klasse 3 mai dinsdag 13—14 zaterdag 15—16, i algemeen christelijke en nationale dagen 14.30—16 uur. Vrouwenkliniek: maandag t/m f 18.45—19.30 uur, zaterdag 15.30—I6.fl zondag 15.3017 uur. KJassepatlënten op de vrouwenl dagelijks 10.30—11.30. 14—16.30 en uur. Op de afdelingen verloskunde er dergeneeskunde kunnen kinderen den de 6 resp. 12 laar niet worden laten. In het belang van de patiënten ld niet meer dan twee bezoekers tegell een patiënt worden toegelaten. Elisabethzlekenhuts Letden derde dagelijks van 2 tot 3 uur en 's avoni kwart voor 7 tot half acht, kraamal dagelijks van 3 tot 4 en 's avond kwart voor 7 tot half acht; tweedi dagelijks van half 12 tot 12, 2 tot dagelijks van half 7 tot half 8. Annakllnlek Lelden dagelijks van twee tot half drie en bovendlc dinsdag-, vrijdag- en zaterdagavon zes tot zeven. Klassepatiënten dal van zeven tot acht. Psychiatrisch ziekenhuis Endi dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uui dags ll tot 12 en 2 tol 3. Dlaconessenhuls, dagelijks eerste tot 12, 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.; tw« 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.; derde kl. 1.1! en 7 tot 8 u.i kinderafdeling dagelijl 2.15—3 en 8.30—7 15 uur ALPHEN - Rijnoord alle klassen iljks van half 5 tot half 8. op zondl 4 tot 6 met bovendien op dinsdag a derdag een halfuurtje voor vader tot half 7. NOORDW1JK - Sole Mtlo Klal tlënten dagelijks van 3 tot half 5 i avonds van 7 tot 8. zaalpatlëntei dgs. van 1 tot 3. dinsdag van 1 tot donderdags van half 7 tot half 8 en dags van 1 tot half 3. KATWIJK - Zeehospitium, longl dagelijks van half 3 tot half 4. din9 donderdag evenwel van 7 tot 8, tb Ung dagelijks van half 3 tot half 5. Iidatlecentrum dinsdag en donderdi 7 tot 8 en zaterdag en zondag van lot hal! 5. Revalidatiecentrum kl! woensdag van 7 tot 8 zaterdag en van half drie tot half vijf. Longkllf tbcéafdellng kinderen woensdag va 8 en zaterdag en zondag van hall half 4. Musea en Hortus Museum Volkenkunde, Steenstra werkdagen van 10 tol 5 u., ook za zondag van l tot 5 uur Museum Oudheden. Rapenbui werkdagen van 10 tot 6 u.. ook za zondag van l tot 5 uur. Sted Museum De Lakenhal. Out gel op werkdagen van 10 tot 4 uti dag van 1 tot 4 uur Hortus Botanicus (Rapenburg werkdagen van 9 tot 12 en van 1 uur. kassen zaterdags en zondags g< ten. Tentoonstellingen Heempark Oegstgeesterweg (Kik! der): Flora van elRen bodem, dl van 3—5 uur van mei tot en met i op zat en zon 2—5 uur De Lakenhal- „Kunstenaars in tijd" (25 sept.—13 oktober dag. I' zond. 1—5 uur) KUNSTZAAL HEUFF. Hoflaan 7,- naar. tentoonst. v: schilderijen en ai len van Johan Bunlng van 22 sept. okt., maand, t/m zaterdag 10 tot dinsdagavond 8 tot 10 uur. Galerie Van der Vllst, Botermi bronsplastieken van Frank Lette aquarellen van Thijs Buit. Van 1 tot 23 okt dlnsd t.e.m zat. 9 tot Galerie 't Duyvenhuys. Rapenbi wandkleden van Piet Heldring en Hadpldakls, vanaf 2 oktober. Soc Buut 110. Nieuwe Beestenma werk van Jan Kok. van 10 oktober met 10 november. WASSENAAR Kunstzaal Heul laan 7: schilderijen en grafiek Biesiot, keramiek van Elisabeth G emaille van Jan de Valk (van 20 i en met 12 nov., maand, t.e.m. zat. tot 17 u.. dinsdagavond van 8 tol zond. na afspraak. Alarmnummers Brandweei i maai 8. Politie: 5 maal 4 Doktersdienst: 5 maal 2 (zat. 10 u middag tol zondag 24 uur). EHD: 20645.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4