Nederlandse zendingsraad werd in stilte 40 jaar Gereformeerden blijven achter bij groei van bevolking Wat in Rome gebeurt gaat iedereen aan Een woord voor vandaag Mislukte start in 1911 Aarzelend op gang in 1929 Samenwerking na de oorlog Karl Rahner waarschuwt priesters BEROFpWrswERK J. D. F. van Halsema in Hilversum ter aarde besteld Servische Kerk Door prof. dr. J. Verkuyl STATISTIEK GEEFT VERTEKEND BEELD Ruim 4000 gereformeerden spoorloos zoekgeraakt Raad kerken bezorgd over Ulster Twee milioen voor SSK Cernik ontkent monetaire hervormingen ZATERDAG 11 OKTOBER ,JDe genade van de Here Jezus Christus zij met uw geest". Dat zijn de laatste woorden van Paulus aan de gemeente van Philippi. Het is tevens de laatste keer dat we mediteren over een uitspraak van Paulus in deze brief. Maandag beginnen we aan een ander onderwerp. Maar deze zin mogen we niet overslaan. Het is niet zo maar een vanzelfsprekend slot aan het einde van een brief. Het is geen „hoogachtend", aan iemand die we helemaal niet hoog achten. Het zijn ook geen „hartelijke groeten", terwijl het ons een zorg zal zijn of die groeten overkomen of niet. We heb ben zo van die geijkte woorden, waarmee we een brief be ëindigen. Maar het zijn holle woorden geworden. Maar Paulus gebruikt geen holle klanken. Anders hadden nooit zoveel mensen naar hem geluisterd Hij meent wat hij zegt. Hij wil dat wij deel hebben aan de genade van de Here Jezus Christus. Hij wenst ons deze genade toe met heel zijn hart. Waaruit bestaat die genade? Uit het feit dat Jezus Christus, de hemelse Heer persoonlijk tot ons komt en bij ons wil zijn. Hij wil een realiteit zijn in ons leven, waarmee we rekening kunnen houden. Hij wil God voor ons aanwezig maken. We lezen vandaag: Spreuken 4 1-27. We lezen morgen: Spreuken 7 1-10. Het oudste oecumenische zendingsorgaan in Nederland, de Nederlandse Zendingsraad, is definitief van start gegaan in 1929 (10 oktober). Maar het is interessant er even aandacht aan te schenken, dat daaraan in 1911 reeds een mislukte start was voorafgegaan. In 1910 was namelijk de eerste vverldzendingsconferentie ge houden in Edenburgh, onder voorzitterschap van dr. John Mott, de conferentie die eigenlijk de stoot heeft gegeven tot de oecumenische bewegipg. Tot secretaris werd benoemd dr. J. H. Oldham, die enkele maanden geleden op 94-jarige leeftijd in Engeland is over leden. VATICAANSTAD De progres sieve rooms-katholieke theoloog dr. Karl Rahner en twee andere theolo gen van het Vaticaan hebben de bijeenkomst van "rebellerende" priesters erop attent gemaakt, dat de ideeën die zij bespreken te radicaal zijn. Ook menen zij dat het tijdstip niet juist is gekozen. De "rebellerende" priesters hebben gezegd, dat de ontmoeting nuttig is geweest, maar dat er geen over eenstemming is bereikt De drie theologen hebben met vijf tien van hen gesproken en gezegd, <jlat de zes onderwerpen op de agenda waaronder een voorstel tot het ont nemen van de macht die de paus en het Vaticaan in de Rooms-Katholieke Kerk hebben, ondoordacht waren. De drie theologen, leden van de nieuwe theologische commissie van het Vaticaan, zeiden de goede bedoe lingen van de priesters te respecte ren. NED. HERV. KERK Beroepen te Goudswaard, A. J. Mul der te Ter Aa: te Ooltgenaplaat, G. van Estrik te Genemulden. Bedankt voor Ede, G. H. van Kooten te Delft; voor Nijverdal, S. van den Bos te Hillegersberg (verb. berd. HILVERSUM Ruim 250 belang stellenden namen gistermiddag op de begraafplaats Zuiderhof afscheid van notaris J. D. F. van Halsema. die maandag overleed. De heer Van Hal sema heeft buiten «ijn werkkring vele functies in het maatschappelijk leven vervuld. Aan de begrafenis ging een kerk dienst vooraf in de Westerkerk, waar ds. J. L. Wielenga voorging. Er werd gesproken door zowel ds. Wielenga als aoor ds. Van Halsema. een zoon van de overledene. Aan het graf sprak namens de Vrije Universiteit een der directeuren, prof. dr. G. J. Sico. Namens het Comenius College in Hilversum sprak dr. H. Turkstra, Als afgevaardigde van Groot Bronswijk sprak de heer K. Ausman. BELGRADO Met een plechtige liturgie, gecelebreerd door patriarch German, heeft de Servische Ortho doxe Kerk herdacht, dat zij 750 jaar zelfstandig is. Na het grote schisma tussen Rome en Konstantinopel in 1054 kozen de Serven in het jaar 1219 definitief voor het oosten. In hetzelfde jaar wérd Sint Sabbas door de patriarch van Konstantinopel tot aartsbisschop gewijd. Sabbas (eigenlijk Sava) geldt als de beschermheilige van de Servsche Kerk. Hij was prins, maar met zijn vader, de regent van het land, werd hij monnik. Samen stichtten zij het klooster Hilendar op de Athos. Oldham bracht in 1911 een bezoek aan Nederland en werd ontvangen door ds. J. L. van Wijk, de toenmali ge secretaris van het Nederlands Bij belgenootschap, dat vooral in het be gin van deze eeuw zulk een belang rijke rol heeft gespeeld als convoca- tor en coördinator van oecumenische contacten. Als gevolg van dat bezoek werd in 1911 door het hoofdbestuur van het NBG besloten om in Neder land een Nederlandse Zendingsraad op te richten. Dit besluit werd echter niet uitge voerd. Het bleef bij een organisa tie-ontwerp en bij de instelling van een Raad van Advies voor het even eens door het NBG in het leven ge roepen Zendingsconsulaat in het voormalige Nederlands-Indië. Intussen groeide de door Oldham geleide Internationale zendingsraad uit en ontstonden vele nationale zen dingsraden. Deze groei werd verder gestimuleerd door de Jeruzalem-Con- ferentie van 1928 en als gevolg daar van werd in 1929 eindelijk het prin cipe-besluit van 1911 uitgevoerd „Wat na Edinburgh reeds beraamd werd. kwam na Jeruzalem tot stand ■fe Vertrekpunt Vanaf dit wat moeizame vertrek punt heeft de Nederlandse Zen dingsraad onder wisselende omstan digheden gefunctioneerd als een con tactorgaan tussen de meeste pro testantse zendingsinstanties en als verbindingsschakel met de organen der wereldzending. Nu ik toch even teruggrijp naar het begin moet tevens vermeld wor den, dat vlak voor de Tweede We reldoorlog een fusie ontstond tussen de Nederlandse Zendingsraad en een orgaan dat op oecumenische wijze de zendingsstudie stimuleerde, de Zen dingsstudieraad (ZSR). Deze raad bestond reeds vanaf 1909 en werd eveneens opgericht op initiatief van het Nederlands Bijbelgenootschap De oudsten onder ons herinneren zich nog de naam van de heer J. W. Gunning J.H.zn. en zien wellicht nog De meeste organisaties en be wegingen beginnen met een boem. En als ze ouder worden sissen ze nog wat na. Zo niet de Nederlandse. Zendingsraad. Daar beton de lont al in 1911 van te sissen, daarna volgde in 1929 wat gesputter en de echte explosie kwam vas na de oorlog. Sommige mensen weten niet eens dat deze raad al zo lang bestaat. Daarom hadden we van daag graag ook een artikel gepu bliceerd over die vooroorlogse nerinde. Maar we slaagden er niet in iemand te vinden die er een zinnig woord over kon zeg gen. Een deskundige zei ons zells: Als het verhaal niet ge publiceerd wordt Hebben uw le zers niets gemist. Prof. dr. J. Verkuijl, die tot voor kort algemeen secretaris van deze Nederlandse Zen dingsraad was, zou de naoorlogse periode beschrijven. Hij werpt echter nu ook maar een korte blik terug naar een periode waarin zendingsmensen met el kaar alleen maar overlegden. Zijn artikel maakt duidelijk dat dit orgaan nu steeds meer een samenwerkingsorgaan wordt. En nieuwe plannen staan op stapel. voor zich de gestalten van ds. H. D. J. Boissevain en mevrouw Boisse- vain-Fabius, die o.a, de bekende zen dingsconferenties organiseerden op het terrein waar zich nu „De Blije Werelt" in Lunteren bevindt, De ZSR heeft veel gedaan om de zendingsbe langstelling te verdiepen. Op baeis van adviezen die uitgebracht werden in 1939 werd tot een fusie met de Nederlandse Zendingsraad besloten vlak vóór de Tweede Wereldoorlog. •fe Samenwerking Het is niet mogelijk binnen her bestek van dit artikel de geschiedenis (Van onze kerkredactic) UTRECHT Gisteren ont vingen w(j de uitgewerkte leden statistiek van de Gereformeerde Kerken over 1968. Volgens deze publikatie is het ledental van de Gereformeerde Kerken vorig jaar gegroeid met 1,22 procent. Het jaar daarvoor was de toe name 1,19 procent. Conclusie: de gereformeerde groei neemt nog toe. Als men daarbij bedenkt, dat de bevolking als ge heel vorig jaar met 1,08 procent toenam, dan suggereren de cijfers, dat de gereformeerden sterker groeien dan de rest van de bevol king. In werkelijkheid maakt het Algemeen Kerkelijk Bureau echter elk jaar een storende fout in zijn bereke ningen. die ditmaal wel een bijzon der vertekend beeld geeft. Als we deze fout corrigeren, dan blijkt de groei van de Gereformeerde Kerken in 1988 niet 1.22 procent te bedragen, maar slechts 0.92 pro cent. In 1967 was het geen t.19 procent, maar 1,12 procent. Verbeterde conclusie: de gereformeer de groei is niet toe-, maar afgeno men. De gereformeerde groei blijft thans achter bij de rest van de bevolking. Attestaties De moeilijkheid zit hem in het attestatieverkeer tussen de plaatse lijke kerken. Gelijk bekend is het gebruikelijk, dat een kerklid, die naar een ande rs ©laats gaat verhuizen, aan zijn kerkeraad een attestatie vraagt, om die in te leveren bij de kerkeraad in zijn nieuwe woonplaats. Niet ieder doet dat. Blijkens de statistiek moesten vorig jaar 361 belijdende leden en 520 doopleden worden afgeboekt, omdat zij ver huisd bleken te zijn uit de gemeen te zonder hun attestatie op te vra gen. Dat gaf de statistiek nog geen moeilijkheden. Maar wat blijkt er nu boven dien? Dat er elk jaar meer attesta ties worden aangevraagd, dan dat er worden ingeleverd. Dit jaar is dat bijzonder frappant. De totale optelsom van alle plaatselijke kerken laat zien dat 27.125 belijdende leden en 23.745 doopleden een attestatie meekre gen, terwijl er maar 26.087 respec tievelijk 22.281 ..met attestatie bin nenkwamen" Dat betekent, dat 2502 attestaties (vijf procent van het totaal) niet ziin ingeleverd. Nu zal niemand verwachten, dat deze ciifers precies gelijk zullen zijn. Het zal allicht voorkomen, dat op 1 januari (de datum van de jaarlijkse momentopname) mensen rondlopen met een attestatie op zak, die ze net gekregen hebben. Het feit is er evenwel, dat er elk jaar een dergelijk tekort is: in 1966 952, in 1967 563 en in 1968 zelfs 2502. In drie jaar zijn zo meer dan vierduizend gereformeerden zoek geraakt, een kerkelijke gemeente tweemaal zo groot als die van Gou da. Het zou de moeite waard zijn. om te onderzoeken wat daarvan de oorzaak is. Vond men geen aanslui ting aan het kerkelijk leven in zijn nieuwe woonplaats? Of was het domweg laksheid, gevolg van al langere randkerkeliikheid? We kunnen hier maar gissen. In ieder geval is het bepaald niet juist, dat de statistiek lakoniek dit verschil elimineert met de opmer king: „Ter eliminering van admi- nisratieve verschillen zijn voorts ook thans de mutaties binnen de Gereformeerde Kerken in Neder land buiten beschouwing gelaten." Geruisloos liet blijkt dus. dat steeds meer deren zich op deze wijze aan hun kerklidmaatschaD onttrekken. Ge ruisloos verdwijnen zij uit het ge zicht en uit de kaartenbakken door in hun oude woonplaats wel een at testatie aan te vragen, maar die in hun nieuwe niet meer in te leve ren. Prognose Dat deze fout zich wreekt bij het maken van prognoses, is duidelijk. Volg jaar publiceerde het bureau ..Kerkopbouw" een rapport over de groei van de Gereformeerde Ker ken op basis van de gesevens van het AKB. Hierin werd de verwach ting uitgesproken dat de Gerefor meerde Kerken in 1980 een miljoen leden zullen hebben 'het waren er 1 ianuari 1969 857.277). Daarbii nam Kerkopbouw naast een groeifactor van gemiddeld 1.3 Drocent een iaarliiks „overgan- eensalrfo" aan van duizend perso nen. Dat is inderdaad luist, als men alleen de cijfers .toegelaten" en .onttrokken" met elkaar vergelijkt. Telt men er echter het attestatie- verlies bii op. dan komt men voor 1968 tot een negatief ..overeanesal- do" van meer Ion drieduizend Op basis van onze horberekening zullen de gereformeerden in 1980 nog niet eens op 950 000 zitten. Het miljoen zal zeker niet voor 1987 gehaald worden. Hergroepering Ten slotte nog de nuchtere ci.i fers van deze statistiek in onze hergroepering. Er kwamen vorig jaar 22.226 ge reformeerden bij (in 1967: 22.029): 16.953 door de bediening van de doop aan kinderen van leden der gemeente (17.113), 4.637 door toetre ding van buiten (4.086) en 636 door immigratie uit het buitenland (830). Er gingen er aan de andere kant 14.359 af (in 1967: 11.815): 5.871 door overlijden (5.696), 1.297 door emi gratie (1.368) en 7.191 doordat zij zich op de een of andere wilze van de Gereformeerde Kerken losmaakten (4.751) Van de 4.637. die tot de Gerefor meerde Kerken toetraden, waren er 2.022 afkomstig uit de Nederlandse Hervormde Kerk, 1.090 uit de Ge reformeerde Kerken vrijgemaakt (opmerkelijk meer dan het iaar daarvoor, toen het er 486 waren). 665 die tevoren tot geen kerk be hoorden. 293 christelitk gerefor meerd. 228 rooms-katholiek en 111 uit de Gereformeerde Gemeenten. Van de 7.191. die door welke oor zaak dan ook uit de gereformeerde kaartenbakken verdwenen, deed iets meer dan de helft (3685) dat door zich officieel te onttrekken. 2502 vertrok met attestatie, maar leverde die niet meer in, 881 ver trok zonder attestatie en 123 werd •feesneden. Alleen van de 3685 onttrekkers kon het AKB een nadere specifica- Me geven, waar zij heen gingen: 1729 werden hervormd. 273 christe- lük Gereformeerd. 158 vriigemaakt gereformeerd. 127 rooms-katholiek en 56 naar de gereformeerde ge meenten. Naar een pinkstergroep gingen er 200 (het jaar daarvoor nog maar 128) en 809 werden on- kertaliik (in 1967 671). Het vermoeden ligt voor de hand. dat bii de andere helft het aantal dat onkerkelijk is geworden aan merkelijk groter is. Wie bij een andere kerk lid wil worden, zal zich Gauwer officieel af laten schrijven, al was het maar om en doopbewijs te kriieen Al met al is liet statistisch beeld van de Gereformeerde Kerken dus bepaald minder roos kleurig. dan uit de gepubli ceerde groepering van de cijfers blijkt. van de Nederlandse Zendingsraad in veertig jaren te vertellen en de na men te noemen van al degenen, die als voorzitter of secretaris de Zen dingsraad hebben gediend. Slechts enkele namen om de herinnering le vend te houden: Van de vroegere voorzitters na de Tweede Wereldoorlog noem ik prof. dr. J. M. Schepper, mr. F. L. S. F. t>aron van Tuyll van Serooskerken van de oud-secretarissen noem ik dr. J. C. Hoekendijk, dr. J. Blauw, dr. F. L. Bakker en ds. A. de Haan (nu in Almelo). Wanneer wij de periode overzien waarin deze en dergelijke figuren door hun arbeid en toewijding het gezicht van de NZR bepaalden, dan kan gezegd worden, dat de NZR in de vooroorlogse periode een zéér aar zelend consultatief lichaam was, maar dat de NZR na de oorlog is uitgegroeid tot een stevig samenwer kingsorgaan, dat vele activiteiten coördineert, die de kerken en zen- dingsinstanties niet meer op zichzelf staande, maar gezamenlijk willen verrichten. Moment opname tk wil nu graag in een momentopna me daarvan iets vertellen. 1. Verantwoordelijkheden Het secretariaat voor algemene zaken en buitenlandse aangelegenheden, dat nu gediend wordt door ds. R. J. van der Veen. onderhoudt de con tacten met de andere oecumenische organen in Nederland, met de Eu ropese Raad van Kerken met de zendingsorganen van de Wereld raad, met de oecumenische organen in Azië en Afrika en houdt zich bezig met die zaken die de Neder landse zending als geheel aangaan. Het secretariaat binnenland waaraan ds. A.Rigters verbonden is, bevor dert de samenweking en coördina tie tussen de activiteiten op het „thuisfront". Het secretariaat „Kerk Overzee", dat geleid wordt door dr, P. L. Schram, coördineert en stimuleert de pasto rale zorg en missionaire toerusting voor duizenden Nederlanders die overzee werkzaam zijn in be drijfsleven gouvernementele dien sten, enz. Het secretariaat „Onderwijs en jeugdzaken" dat aan drs. C. Plomp is toevertrouwd, organiseert publi- katies voor de jeugd en stelt zich tot taak door werkgroepen uit alle geledingen van het onderwijs de aandacht wakker te roepen voor de missionaire dimensie in opvoeding en onderwijs. Tot voor kort was er ook een sociolo gisch studiesecretariaat, dat geleid werd door mevrouw M. A. Laeyen- decker-Thung. die op velerlei ter rein de kerk-sociologie stimuleerde. Het is de bedoeling, dat deze ar beid van het sociologisch studiese cretariaat zal worden geïncorpo reerd in het Interuniversitair Insti tuut voor Misslologie en Oecumeni- ca. dat op 23 juni 1969 werd opge richt. De arbeid van de secretariaten wordt gesteund vanuit interkerkelijk sa mengestelde commissies. 2. Speciale commissies In de loop der laatste jaren heeft de NZR vele speciale commissies be noemd met het doel bepaalde deel taken te behartigen. Wij noemen hier de commissie 'Brood voor het hart' (tot steun aan literatuurar- beid), de radio- en tv-commissie (tot steun aan de christelijke ar beid via de massamedia). Een van de nieuwste commissies, die samen met de Nederlandse Missieraad is gevormd, is de contactcommissie Nederlandse Zendingsraad Ne derlandse Missieraad, een eerste ooging om contact en overleg te organiseren tussen „zending en missie". WH moeten in dit verband ook mel ding maken van het feit dat de \T7P vaak studiecommissie' in het leven roept om bepaalde onderwerp- Den gezamenlijk te bestuderen Zo ig tViaejs een studier-omr-v'S'0 ha-zlg aan de voorbereiding van het thema van de volgende wereldconferentie voor zending en evangelisatie, dat gewijd zal zijn aan de vraag wat de evangelie-boodschap te zeggen heeft aan de mensen van deze tijd en hoe deze boodschap gebracht moet worden The good news of salvation today"). Het is onmoeeliik om binnen het bestek van d't artikel alle sectoren van de arbeid te noemen. Wij ho pen, dat deze korte notities inch een indruk geven van het wijde spectrum van de activiteiten var de NZR. Tevens maken wij in dit kader mei ding van het Zendingswetenschan oeliik werkverband en hp+ -mm dingswetensehappelijke tijdschrift van de N7R. De Heerhaan" da1 tweemaandelijks achergrond-infor- matie geeft over de zendingssitua tie en de zendingsproblematiek in de huidige wereld, een blad dat de steun en belangstelling verdient van allen die behoefte hebben aan diepere informatie. 3. Concrete vormen In de laatste jaren zijn van de NZR samen met de Stichting Oecume nische Hulp aan Kerken en Vluch telingen e.a. vele initiatieven uitge gaan tot concrete vormen van sa menwerking. Wij noemen „Dienst Over Grenzen" (Utrecht), die zich heeft ontwikkeld tot een belangrijk bemiddelingsbureau voor hen die belangstelling hebben voor arbeid in de ontwikkelingslanden. Wij denken aan de „Interkerkelijke Coördinatie Commissie Ontwikke lingshulp", die functioneert als protestants koepelorgaan voor het contact met instanties overzee, die projecten voordragen voor het me definancieringsprogram van de Ne derlandse regering. Wij denken aan het bureau „Audio-Visie" in Baarn. waarin de vele instanties samen werken om de kerken te helpen aan audio-visuee] materiaal. Tevens verdient hier vermeld te wor den, dat beide bovengenoemde instanties de stichting aktie „Kom over de brug" in het leven riepen, die niet alleen tot de eerste geza menlijke aktie tot fondsenwerving leidde, maar tevens de eerste geza menlijke poging ondernam om aan de kerken en het Nederlandse volk een inzicht te geven in de noden van de jonge kerken in hun samen levingen ..daar en nu". (j fc van Azië en Afrika hun plaats nemen in een één-wordende werlj' vol spanningen en conflicten. Toen was het proces van de zelfst Q' digwording der jonge kerken begonnen en fungeerden de j 1) dingsmensen als leermeesters dat proces. Nu is de rol van Westerse zendingsinstanties van assistent van de jonge keitf in samenlevingen, die geen enk vorm van paternalisme meer v »t dragen. ""oen leefde de optimistische v wachting, dat het christendom v wel de enige macht zou wore die het gezicht van de toeko ioi zou bepalen. Nu verkeren de li ken, zowel in het westen als in andere continenten, in de weer] diaspora-positie temidden van weldige machten van herleveiL religies en de macht van idee gieën als het communisme. Opdracht •fe Toen en nu In het begin van dit artikel heb ik herinnerd aan de eerste wereldzen- dingsconferentie, die de aanleiding werd tot de eerste start van de NZR. Als wij de huidige situatie bezien, dan zijn er zeer grote verschillen. Toen werden „christendom" en „westerse beschaving" nog met el kaar geïdentificeerd. Dat is nu niet meer het geval. Van de kritische afstand tussen het Evangelie en het Westen zijn wij ons dieper bewust geworden. Nu leren wij beter verstaan, dat het Evangelie een steen des aanstoots is in alle cultu ren. Toen stond men nog midden in het Vasco da Gama-tijdperk, het tijd perk van het kolonialisme. De zen ding stond midden in de spanning tussen kolonialisme en nationale bewegingen. Nu is dat tijdperk voorgoed voorbij en staan wij in een wereld waarin de jonge staten Het triumfalisme van Edingburgh voorbij. Maar de opdracht tot ding geldt niet minder dan toen, is geen anachronisme en ze vra ,t van ons ook nu gemeenschapr lijke gehoorzaamheid in diep-gewijzigde wereldsitua Meer dan ooit is in deze situ: gemeenschap met de jonge kerl vereist, samenwerking tot assist}10 tie van de jonge kerken en flexibel en gevoelig beleid, dat gestemd is op hun noden en op uitdagingen, kansen en mogelijk] den waarvoor zij staan. Moge het de huidige voorzitter de NZR, dr. J. L. Swellengrebel, de secretarissen, ds, R. J. van Veen, ds. A. Rigters, dr. P. Schram, drs. C. Plomp, en hun n dewerkers gegeven worden vanuit het kantoor Prins Hendrije laan 37 Amsterdam deze meenschap en deze samenwerk te dienen en de NZR op niem wegen de toekomst tegemoet voeren. Een van de eerste vereisten zal daa te voor zijn een fusie tussen de NI i( het werelddiakonaat, zoals die de laatste beleidsnota van de NZf1 is voorgesteld en zoals het van „Kom over de brug" die moedige, concrete voorstellen nad heeft uitgewerkt. En moge in de komende jaren samenhang tussen dat gefusiorfi orgaan en de Raad van Kerken» ik - Nederland zo duidelijk worden, I ieder die het waarneemt ontder dat de kerken niet voor zichzrf bestaan en niet alleen voor Nede land, maar dat ze samen met al kerken gericht ziin op de taak de gehele bewoonde wereld. O AC VRAAGT SOLIDARITEIT DRIEBERGEN Het oecu menisch actiecentrum (OAC) heeft alle Nederlandse kerken gevraagd, zich solidair te tonen met de Rooms-Katholieke Kerk in haar conflictsituatie, zoals die op het ogenblik aan de dag treedt in en rond de bisschop pensynode te Rome. De andere kerken zullen zich er daadwerkelijk van bewust moeten UTRECHT De Raad van Kerken in Nederland heeft in een brief aan de Wereldraad van Kerken zijn diepe be zorgdheid uitgesproken over de moei lijkheden in Noord-Ierland. De raad hoopt, dat de bestaande oecumenische verhoudingen tussen zo vele kerken een betere verstandhou ding tussen de verschillende in het conflict betrokken groepen zullen kun nen bewerkstelligen. Elke steun, die de kerken kunnen geven om de betreurenswaardige toe stand te verbeteren, zal de zeer zorg vuldige aandacht krijgen van de Ne derlandse raad van kerken, aldus de brief. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Het begint ernaar uit te zien dat de gereformeerde kerk- bouwactie een succes gaat worden. Terwijl nog vele gemeenten bezig zijn hun gaven te innen voor dit doel, is er reeds meer dan twee mil- 'opp gulden ontvangen. Toch hebben nog maar 275 ge beenten hun voorlopige opbrengst fgedragen. In tal van gemeenten i? te actie nog aan de gang. terwiil eer aantal gemeenten in verband met an dere verplichtingen besloten hebber de actie begin volgend jaar te hou den. zijn, dat het hier niet gaat om e interne zaak van de Rooms-Katholi ke Kerk. Dit conflict heeft de ei kerk van Jezus Christus als aldus de oproep van het OAC, in samenwerken Kerk en Wert (hervormd), de Willibrord-verenigi en De Horstink (rooms-katholiek). Het OAC verklaart zich in de oproep, die is opgesteld door de b leidsraad, solidair met het strev van de priestergroep Septuagint, c samen met gelijkgezinde pfieste ook in Rome vergadert. Septuagint vertolkt 'Me stem vi velen, zowel priesters als andere g lovlgen, die zich geheel hebben ing zet voor een nieuwe leefbaarheid vi de kerk van Jezus Christus in Nede land". De bisschoppensynode zal zich, i dus het OAC, ten volle gewust ma ten zijn, dat er geen alternatief is: c vernlewing van de kerk zet door. het wereldepiscopaat of zónder. PRAAG Premier Oldrich Cerni van Tsjechoslowakije heeft gisten ontkend dat er een „monetaire bei vorming" in zijn land op handen en dat er troeDen naar de grote sti den zullen worden gebracht om even tuele opstootjes als gevolg van de hervormineen de kop in te drukke In Praag doen eeruchten de roni dat de kroon maandag vervangen z worden door een munt die 20 krone waard is. Voor winkels en postkant ren stonden gisteren riien mensen d hun kronen kwijt wilden. Hot woor iw ünropa gisteren oeersl wee? max temp Amsterdam mist 19 0 Brussel mist 19 0 Frankfort mist 12 0 Genève mist 15 0 Innsbruck zw.be \v 18 0 Kopenhagen 17 0 Locarno mist 0 Londen 0 Luxemhure mist 19 0 Madrid 'w hpw ?1 0 Majorca 0 Münchp? •nlst 14 0 Mice 'Ohew 21 0 Parir rust 24 0 Rome nnbew 0 W'nen l.bew 10 9 Ztiricb mist i2 0.1

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2