OPNIEUW EEN PRINSJE Vijf doden bij treinbotsing iüt Commentaren Hoger personeel wil medezeggenschap Bank beroofd: Buit bijna tien mille Luns wijzigde inhoud rede in de VN niet Het Kwartet Droog Vanmorgen in Utrecht „Een flinke zoon Alles wel met prinses en haar derde kind Gelukwens premier Verkeerschaos bij Breda Rust bij het ziekenhuis Veel kritiek op de naam AKZO Leidse Courant Zaterdag 11 oktober 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen acteur: F. Diemer jifdredacteur: Dr. E. Die CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" «kantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. f 1,10, p. m. 4,70, p. kw. f 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur vele partijen is reeds een litsing opgetreden, omdat iee van HAAR LEIDERS tzelfde wilden. WEISS indaag in ZO: Socioloog dr. G. Dekker over „Kerk in perspectief" M. Dorsday: Over honderd jaar dreigt watertekort Dr. C. Rijnsdorp over een merkwaardig vijftal J. den Boef: Atlantis zoeken Huib Goudriaan was in Waterloo C. A. Verhoeven: Erasmus anders bekijken Link v. Bruggen: Come-back Piet Sybrandy Kirsten Emous: Kinderboek heeft profijt van concurrenten Ton Hulst: Kinderwereld in mini-museum Jeanne de Vlieger: Moderne meubelen om u te dienen 97 e lcncu het maar even om inmy's broertje thuis te brengen." )E BILT Overwegend Dg, plaatselijk zonnig, maar gebieden met mist. In het emeen weinig verandering in ïperatuur. Meest zwakke id. Us gevolg van de hardnek- e mistgebieden in de mor- luren werd de middagtem- atuur vandaag minder hoog. steren werd in Zuid-Holland 22 graden bereikt, maar nner de mist eerst ver in morgen oplost zal het kwik er blijven. Het hogedrukge- >d houdt stand met stabiel en >og weer. Tijddhs zonnige pe len ongeveer 18 graden, in itgebieden niet meer dan 13 15 graden. Vooruitzichten voor maandag: ital uren zon: 1 tot 7, min. np.: omstreeks normaal, max. ,^np.: van ongeveer normaal graden boven normaal, N is op een droge periode van jistens 12 uur: 95 procent, op een geheel droog et- al: 99 procent. larome terstand: lieden 10 uur 6 cm (1021 mililbar), constant. Zon en maan 2 oktober zon op 6.59, onder 53; maan op 8.24. onder 17.51; 1 okt. E.K. 13 oktober zon op 7.01, onder 51; maan op 9.51, onder 18.10; I okt. E.K. Vierde in rij van troonopvolgers Aller belangstelling is dit weekeinde geconcentreerd op het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht, waarin prinses Beatrix gisteravond werd opgenomen in verband met. de geboorte van haar derde kind, dat vierde zal zijn in de rij van troonopvolgers. Na prinses Beatrix zijn dat haar zonen Willem-Alexander, Johan- Friso en de vandaag geborene. Na hen volgen prinses Margriet en haar kind(eren) en prinses Christina. Vreugde QPNIEUW' vreugde in ons konink- 1 lijk huis en voor heel ons volk: (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In het Academisch Ziekenhuis heeft prinses Beatrix heden het leven geschonken aan een flinke welgescha pen zoon. Dit blijde nieuws is door de Rijksvoorlichtingsdienst bekendgemaakt. Het volgde op de berichten dat vanmorgen het medische team onder leiding van prof. dr. A. A. Haspels was opgeroepen nadat prinses Beatrix gisteravond omstreeks acht uur in het ziekenhuis was opgenomen in verband met de op han den zijned geboorte van haar derde kind. Dat betekende enkele dagen vroeger dan men had gedacht, want algemeen was de verwach ting, ook in het ziekenhuis, dat Prins: 3240 gram en 49.5 cm UTRECHT De Rijksvoorlichtings- heeft meegedeeld dat het gewicht van de vanmorgen geboren prins 3240 gram bedraagt. Zijn lengte is 49.5 cen timeter. DEN HAAG De Minister-presi dent De Jong heeft vanmorgen ter gelegenheid van de geboorte van de derde zoon van Prinses Beatrix en Prins Claus een gelukwens uitge sproken voor de radio. „Het besef, dat het gezin van onze kroonprinses op de meelevende bui tenstaander een harmonieuze indruk maakt, geeft aan onze gevoelens van verbondenheid een nieuw accent. Bij alle onrust en de hardheid, die we in de wereld die ons omringt er varen. wekt vooral de menselijke kant, die de uitbreiding van het gezin van prinses Beatrix en prins Claus met de geboorte van hun derde kind betekent, extra sympathie. Het is iets wat ieder van ons kan meevoelen en begrijpen. Het goede gezin, als we zenlijk fundament van onze maat schappij, is datgene waarnaar wij allen verlangen en streven. De basis van de erfopvolging is opnieuw verbreed, maar de jong geborene zal, menselijkerwijs gespro ken, niet degene zijn die eenmaal tot de troon wordt geroepen. Dit kan inhouden dat het jonge mensenkind, dat thans zijn intrede heeft gedaan, meer mogelijkheden zullen worden geboden voor een eigen levenskeuze. Het is ons aller wens, dat de jonge Prins een leven tegemoet moge gaan, waaraan geluk en voorspoed niet zul len ontbreken", zei de premier. de geboorte pas in de loop van volgende week zou zijn. De bevalling, die langs opera tieve weg heeft plaats gevonden, is geheel naar wens verlopen. De toestand van moeder en kind is goed. Prinses en Prins arriveerden gister avond omstreeks acht uur voor de ingang van het ziekenhuis in een groene auto. Om kwart over negen vertrok prins Claus weer naar Drakesteyn, waar hij de nacht zou doorbrengen. In de loop van vandaag arriveerde hij opnieuw in Utrecht. Voor de hekken van het ziekenhuis stonden gisteravond nog maar enkele belangstellenden, maar vanmorgen, in de aanvankelijk kille mist, groeide dit aantal geleidelijk aan. In verband met de geboorte-aan gifte waren alle maatregelen al ge nomen. Deze zal. naar men aanneemt, dindsdagmorgen om tien uur op het stadhuis in de Domstad geschieden. Burgemeester De Ranitz deelde des gevraagd mee, dat liet geschenk zowel geschikt voor een jongen als een meisje gereed lag. Het derde kind van prinses Beatrix en prins Claus is de vierde Oranje telg in de rij van degenen die rechten op de Nederlandse troon kunnen la ten gelden. I De volgorde zal zijn: 1. prinses Beatrix. 2. prins Willem-Alexander, 3 prins Johan Friso, 4. het pasgeboren prinsekind, 5. prinses Margriet en 7. prinses Christina (prinses Irene komt niet meer voor troonopvolging in aan merking). Zoals gebruikelijk, zullen de namen van de jongste telg uit het konings huis pas bekend worden gemaakt bij de geboorte-aangifte. ïnquête onder 10.000 werknemers Philips INDHOVEN De Vereni- van hoger personeel bij ips, die ruim 2000 leden telt, t vandaag een congres ge- niseerd over een enquête ssSpr de 10.450 man hoger per- el, die Philips Nederland over de wens tot medezeg- f» diap. ewel bij de vereniging slechts 18 pet. van het hoger personeel is esloten, ontving de enquête- lissie 9400 ingevulde formulie- lui terug. De vereniging nam het jalmitief tot de enquête, waarna de ing sociale zaken van het be de uitvoering van het plan lam. overduidelijke mate sprak het >neel de wens tot medezeggen- 7 uit. waarbij vrijwel geen ihil in opvatting viel waar te in tussen de mediale groepen en roepen, die het nauwst bij de tie zijn betrokken. Ter verontschuldiging voor het la ge ledental deelde vice- voorzitter L. P. Fluitman mee, dat het lager per soneel bij Philips slechts voor 13 pet. is geoganiseerd. Hij vond het erg vreemd, dat de Philips- onderneming bij een metaalbond is aangesloten. Hij wilde als vereniging van hoger personeel niets weten van onderhan delingen, maar zei alles bij de di rectie te kunnen bereikendoor overleg en overtuigende argumenten. Van aansluiting bij een vakcentrale was hij een sterk tegenstander. Loyaliteit Uit de enquête is gebleken, dat het hoger personeel medezeggenschap wil bij de jaarlijkse bepaling van de inkomensnorm en de regeling van de overige arbeidsvoorwaarden. In de derde plaats kwamen zaken als reorganisatie, fusie en opheffing van bedrijfsonderdelen en ten slotte de inspraak bij benoeming van chefs en directeuren. Voor vervolg zie pag. 9 Ongeluk gebeurde in dichte mist BRUSSEL Een botsing tussen de internationale trein van Parijs naar Keulen en een goederentrein heeft gisterochtend nabij Namen in België vijf doden en verscheidene gewonden geëist. BREDA Een enorme verkeerschaos ontstond gisteravond bij Breda tenge volge van de zeer zware mist. Er deden zich twee kettingbotsingen voor, waarbij vijftien auto's betrok ken waren en één man dodelijk werd gewond. Het is de 21-jarige L. C. A. Wijnants uit Breda. Het zicht op de rijksweg tussen Tilburg en Breda is de hele avond gering geweest; tussen de tien en twintig meter. De politie moest alle beschikbare manschappen inzetten om het zeer drukke verkeer in goede banen langs de vele autowrakken te leiden. De kettingbotsingen ontstonden on der meer, doordat men tp de midden- baan van de driebaansweg probeerde voorgangei's in te halen, ondanks het geringe zicht. Het verkeer kwam pas tegen middernacht weer op gang. Zes personen zijn om het leven gekomen hij een treinbotsing tussen de expresse Parijs Hannover en een goederentrein. Het ongeluk gebeurde in dichte mist bij Sclaigneaux tussen Namen en Huy in België. Op de foto een beeld van de ravage UTRECHT Het was vanmorgen in tegenstelling tot vorige malen bijzonder rustig bij het Academisch ziekenhuis in Utrecht, waar de jonge prins ter wereld kwam. Ongeveer vijftien fotografen en journalisten wachtten geduldig op de dingen die komen zouden. Er stonden geen drang hekken en er was geen versterkte po litiemacht op de been. Veel vorbij gangers reageerden heel nuchter op .het blijde nieuws. „Ik lees het maandag wel in de krant", zei een toeschouwer. Velen wisten nog niet eens dat prinses Beatrix in het zie kenhuis was opgenomen. De internationale trein reed om- I streeks elf uur in dichte mist bij het verlaten van een tunnel te Claig- I neaux van achteren in op een goeder- entrein, die op hetzelfde spoor reed. De lokomotief van de D-trein ont spoorde, gleed van de spoordijk en kwam teg^n een huis tot stilstand. De beide treinbestuurders kwamen om het leven, evenals drie reizigers in de voorste wagon. Voorts werden nog vijf passagiers min of meer ernstig gewond, terwijl velen lichtere kneuzingen opliepen. De schok van de botsing was zo groot, dat het wrak van de achterste wagon van de goederentrein over de lokomotief van de D-trein heen op de voorste wagon van deze trein te recht kwam. Naar deze wagon sloeg ook een brand over, die in de diesel- lokomotief ontstond. ARNHEM Op de gisteren gehou den bijeenkomst van aandeelhouders AKU en KZO is veel en uitvoerig kritiek geleverd op de nieuwe voorge stelde naam AKZO. Een aandeelhouder achtte de naam buitengewoon onbeduidend. „Een mooie dame krijgt ook een mooie naam", zo riep hij uit. Een suggestie de naam om te do pen in „Akuzout" werd door het be stuur afgewezen. „Dit 'zou interna tionaal moeilijkheden geven", werd gezegd. Prins Bernhard heeft gisteren, gesierd met de bekende (ver plichte) witte veiligheidshelm, de nieuwe Flevocentraledie op een kïinstmatig eiland nabij Lelystad ligt, officieel in gebruik gesteld. De nieuwe centrale kan overschakelen op kernenergie en vergde f 365 miljoen. Er is vijf jaar aan gebouwd. lijk een prinsekind is geboren, j De geboorte van elk kind is belang- I rijk en zal reden mogen zijn tot blijd schap voor de eigen kleinere kring. Voor een prinsckind is die kring wijd. omdat hij, behalve de verwanten, heel een volk omvat. Onze oprechte gelukwensen gaan uit naar de vader en moeder, naar de beide broertjes en naar de groot ouders, en aan de dankbaarheid voegt zich de wens dat het ook dit kindje wel mag gaan. Ongekneveld Deze week heeft prof. Pen de hou ding van het NVV ten opzichte van de Loonwet belachelijk gemaakt door in het geestverwante dagblad Het Pa rool het NVV te wijzen op de conse- kwentie van zijn standpunt. Prof. Pen suggereerde, dat, wanneer men de Loonwet-Roolvinlt verwerpt omdat de regering kan ingrijpen in individuele contracten, men in elk op zicht de totale vrijheid in onze sa menleving moet proclameren. Het verbieden van een te hoge prijs voor een kopje koffie is dan helemaal absurd, de Wet Toezicht Credietwezen moet snel afgeschaft worden, dc Ar beidswet is een ergerlijke overbodig heid, Motorrijtuigenbelasting en BTW zijn overbodig, evenals de wet op dc Inkomstenbelasting en de Vennoot schapsbelasting. Allemaal wurgwet- ten, die moeten verdwijnen, aldus prof. Pen in zijn hekelend artikel. Het economisch verkeer moet over gelaten worden aan de ongehinderde beslissingen van kartels, prijszetters. vakbonden, onderhandelaars, huis eigenaren, kapitaalbezitters, banken en consumenten. De consumenten zul len in deze jungle het loodje leggen, maar voor ongekneveldc mensen, die van het geringeloor van de overheid niet houden, is dit niet erg. Een bijzonder aparte benadering van het probleem door prol. Pen, maar misschien daarom wel de beste. Hij toont glashelder aan, waar wc in Ne derland terecht komen, wanneer wc van de overheid volstrekte vrijheid vragen voor het maatschappelijk le ven. Het verbazingwekkende is bo vendien, dat hier het NVV opkomt voor ongebreidelde vrijheid: het vak- j verbond dat tot het laatste moment heeft vastgehouden aan de geleide loonpolitiek. Het NKV heeft gemeend het grote NVV niet alleen te kunnen laten staan, hoe vreemd dc stellingname van het socialistische vakverbond ook is. Gelukkiger zijn wij daarom met de houding van het CNV, dat de op vattingen van NKV en NVV heeft ge trotseerd en thans alleen met ge zonde argumenten een meer nuchtere en realistische kijk op de loonpolitiek verdedigt. Weinig tijd czbu UèzaUM/nzzi INTERIEURVERZORGING CPJN55UPGU MEEP KEUS IN I PASSENDE OMGEVING VOORAL de laatste jaren is de be langstelling voor de buitenlandse po- I litiek sterk toegenomen. Tegelijk is I dc rol die de Nederlandse minister van buitenlandse zaken in het inter- j nationale politieke 'spel speelt be langrijker geworden. Door de vele J ervaring die hij in zijn lange mi nistersloopbaan heeft opgedaan. Zeventien dagen is minister Luns nu in de Verenigde Staten en Canada geweest. In die tijd confereerde hij met 32 collega's. Gisteren had dc be windsman slechts weinig tijd voor dc Nederlandse pers om verslag uit t« brengen, omdat elders in het gebouw van Buitenlandse Zaken in Den Haag zijn 33ste collega (van Chili) op hem wachtte. Jammer dat minister Luns niet de kans had dc groeiende interesse van het „thuisfront" te honoreren door meer tijd uit te trekken voor de pers. Dc zo drukke en gehaaste be windsman heeft dat „thuisfront" echt wel nodig. Anders gaat het contact verloren en blijft wrijving niet uil. UTRECHT De Nutsspaarbank in de Utrechtse Jan van Scorelstraat is jisteren beroofd door een man. die de chef van het kantoor, de heer P. A. G. Geyskes onder bedreiging met een pistool ƒ8.000 afhandig maakte. De po litie Is direkt een intensieve speuractie begonnen. De overvaller is ongeveer dertig jaar, heeft donker haar en een snor. Toen de man de bank binnenstapte, vroeg lokettiste mejuffrouw G. van der Lee „Kan ik u helpen." „Nee," zei de man. „Ik moet meneer hebben". Met getrokken pistool liep hij daarop naar de heer Geyskes en zei, dat hij geld moest hebben. De politie moest telefonisch worden gewaarschuwd, omdat de zaak geen alarminstallatie heeft. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Luns van buitenlandse zaken heeft de inhoud van zijn redevoering voor de Algemene Vergadering van de VN materieel niet gewijzigd op verzoek van de Indonesische delegatie. Wel heeft hij na lange discussie vooraf met de Indonesiërs de passage over de volksraadpleging in West-Irian in een wat vriendelijker toon gesteld. Teruggekeerd van een bezoek aan de VS en Canada deed minister Luns gisteren deze mededeling. (Meer hierover zie pagina 9.) Gezegd MINISTER Luns heeft de inhoud van zijn rede in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties over West-Irian niet wezenlijk veranderd. Hoewel zijn Indonesische collega tij dens een stevige discussie hierom met klem verzocht. „Zeg maar dat de rapporten nog niet zijn ontvangen", luidde het Indonesische advies, gege ven in de „wandelgangen" van de Wereldassemblee. De Nederlandse minister van buiten landse zaken is zijn eigen gang ge gaan. Hij kon zich dat, gezien zijn internationaal gezag, wel veroorlo ven. Maar belangrijker is, dat daarin New York de waarheid geen geweld is aangedaan door te zwijgen waar gesproken moest worden. Ook al zou dc verhouding met het bevriende In donesië eronder lijden. FRANKFORT Onder de kreet „weg met apartheid en rascisme" hebben ongeveer honderd betogers de stand van Zuid-Afrika op de interna tionale boekenbeurs in Frankfort vernield. De jongelui, die onder lei ding stonden van een meisje met een rode vlag. rukten affiches af, gooiden rekken om en verspreidden de boe ken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1