MODERNE MEUBELEN OM ONS TE DIENEN Schoolmelk van belang voor slechte ontbijters Waar voor ons geld KONINGSHUIS IN WOORD EN BEELD WIJ ETEN TE VEEL VET moord aart de [Vesta dreef Huisdammen ZATERDAG 11 OKTOBER 196? :r zit een stoel als een modern Frans beeld aan fel" schreef de dichter Guillaume van der Graft, was het ook in onze binnenhuisjes. De meu- slen „bevolkten" de kamer. Moeder de vrouw as hun slaaf; het hout werd iedere week gewre- »n, het pluche moest schoongemaakt worden en »ns per week werden de meubels de kamer uit gezet voor de „grote beurt". Met de heerschappij van het meubilair is het goeddeels gedaan. De slavenrol is omgedraaid: de stoelen, tafels en kas ten dienen ons. Wij willen de ruimte. En we krij gen die ook dankzij de moderne meubelen, die de Nederlandse meubelindustrie in vele variaties vervaardigt. consumptiemelk vlees (geen spek) en vleeswaren boter en margarine spijs- en slachtvetten spijsoliën (chips, frites, slasausen) spek Gemidd. hoeveelheden per persoon per dag zoals op het moment ge bruikt wordt vet aandeel per gram melk, karnemelk, yoghurt, taptemelk e.d. ruim 4 dl 12 ongeveer 20 gram 5 ongeveer 95 gram 17 ongeveer 65 gram 1 eetlepel ruim y2 eetlepel ongeveer 12 gram (1 boterhambelegging) Dezelfde hoeveelheden, maar dan zoals de voedingsdeskundigen het graag gezien hadden vet aandeel per gram '/4 I melk I karnemelk of taptemelk, -yoghurt 9 ongeveer 20 gram gevarieerd w, 40 20+ kaas 4 ongeveer 95 gram mager rund-, varkens- en kalfsvlees (of magere vis) 6 ongeveer 40 gram 33 1/2 eetlepel 6 eetlepel 3 6 gram (i/2 boterhambelegging) Totaal 65 i)e meeste Nederlandse inte- ivrs vertonen een modern ikje. Onze meubelindustrie ialct moderne meubelen, die i gestemd zifn op de beurs de gewone man en ouw. Dit in tegenstelling tot lië, Frankrijk en Amerika, sar is het moderne interieur exclusief dat er slechts en- len belangstelling voor heb- B Onze meubelen zijn gelukkig t bedoeld om mee te pron- [j, maar om dagelijks te wor- i gebruikt. Hoewel de Neder- ontwerpers wel open an voor weelderige en vaak ierige lijnwerking van het liaanse meubel, speelt de iktische bruikbaarheid bij de grootste rol. )e Skandinavische, met na- de Deense vormgeving, idt zijn weg in onze inte- iurs. Een aantal fabrikanten internationaal georiënteerd, produkten van deze bedrij- a gaan naar vrijwel alle lan- Het gaat meest om progres- ve modellen, ontworpen door oraanstaande binnen- en bui- ilandse ontwerpers. Sen mooi voorbeeld daarvan het Royal-systeem, van de ense architect Poul Cado- Dit is in 48 landen ver- iaar. Royal schept ruimte Drdat de wand wordt be- ïouwd als een voortzetting a de vloer. De indrukwek- mde aanbouw-wand heeft [een poot aan de grond", alles ingt aan wandlijsten met ankdragers, die om de vier ntimeter verstelbaar zijn. De wandlijsten worden op on- irlinge afstand van tachtig ntimeter bevestigd, in de lijs- worden losse meubelele- enten gehaakt, zoals ladekast- vitrines, planken, grote isten en zelfs een eettafel. De De kubussen van Pastoe zjjn ruimtescheppende meubejen waarmee vele variaties mogelijk zijn. wand biedt bergruimte aan boe ken en pullen, glas- en servies goed, tijdschriften en handwer ken, planten en fruit. De televisie staat op een uit- schuifbaar draaiplateau. Overdag schuiven we er een deurtje voor en weg is het hin derlijke bakbeest. Met zo'n wand kun je klein beginnen, als wandje in de meisjeskamer bijvoorbeeld. De wand groeit met de leeftijd en het inkomen mee. Het Deco-wandsysteem staat op eigen benen: kastelementen kunnen op en naast elkaar ge- POLITIEVERHAAL N. A. M. WIJCHGEL Ie VZ „Dat zou ik wel denken, ja." „Weet je het merk?" „Het was een buitenlands wapen. Want 'ns, wat stond er ;niok weer op...? Het had iets van een meisjesnaam met een 0f-klnk erin." „Was het misschien een Astra?" „Ja, dat is het, nou weet ik het weer." Verster bukte zich en nam zijn tas op en haalde de evolver te voorschijn. „Kan het deez geweest zijn?" vroeg lij en hield het wapen zo dat Boekels het zien kon. „Ja, dat is hem, dat geloof ik tenminste wel. Onderaan de n echterkant van de kif moet een klein krasje zitten.' 'k Hij strekte zijn linkerhand ernaar uit en Verster gaf hem de revolver. Boekels betastte de kolf en draaide toen het k wapen om. sf „Kijkt u zelf maar. Hier, bij mijn wijsvinger ziet het. Het s bijna niet te voelen maar ik wist dat het er zat' zei hij ft voldaan. „Dan kun je dus nu wel onder ede bevestigen dat dit de evolver is die Geurtsema bezat?" vroeg Verster. „Als dat nodig is, zeker, waarom niet," antwoordde Boe- 'd tels rustig. „Dan kan ik je nu ook wel vertellen dat de kogels waar die beide dames te Utrecht gedood zijn uit dit wapen lv ifkomstig zijn," zei Verster. Er viel even een zwijgen. „Dus het is waar... Gelukkig dan maar dat hij bij die botsing omgekomen is," overpeinsde Boekels daarna halfluid. lij „Het heeft maar een haartje gescheeld of jij was er ook geweest. Je mag het wel als een groot wonder beschouwen dat je het er levend afgebracht hebt," hield Verster hem bJ voor. „Dacht u dat ik dat niet weet? Dat ik ooit het ogenblijk B zou kunnen vergeten toen die trein ons greep....? De zuster moet mij telkens wakker maken omdat ik zodra ik in slaap val in een droom het opnieuw beleef en dan begin te gillen. Het is onbegrijpelijk dat ik niet ook vermorzeld ben. Alsof ik dat niet besef....? Ik zal u 'ns wat zeggen meneer. Dit is "een les voor mij geweest die ik mijn hele verdere leven s onthoud. En ik zal u nog wat zeggen. Als ik dit te boven 01 kom en weer beter ben dan ga ik naar huis om mijn vader te 01 zeggen dat hij groot gelijk had en ik ongelijk. Hij is timmer man en vroeger wilde hij altijd graag dat ik bij hem in de zaak kwam. Als hij dat nu nog wil, dan doe ik dat en ik kan u verzekeren, dat hij geen klagen meer over mij zal heb- 'r ben', bekende Boekels op ontroerende toon. „Het doet mij oprecht genoegen, Boekels, dit te horen," zei l6iVerster hartelijk. „Maar je zult eerst nog wel moeten getui gen voordat je naar huis kunt gaan." Hij stond op, drukte ^Boekels' linkerhand en wenste hem spoedige beterschap. „Dank u, meneer," antwoordde Boekels en sloot toen ver moeid zijn ogen. In de gang gekomen ging de deur van het naaste vertrek open en de zuster kwam naar Verster toe. „Kan ik de behandelende geneesheer nog even spreken?" vroeg hij haar. „Gaat u maar mee, dan zal ik u erheen brengen." Ze ging hem voor naar de lift waarmee ze naar de eerste verdieping stegen en bracht hem door een brede gang naar een deur waarop een naamkaartje bevestigd was. „J. van Vreeswijk, arts", las Verster. Op haar kloppen werd met een «ja, binnen" geantwoord en zij opende de deur. „Meneer Verster, dokter," diende zij hem aan en beduidde met een handbeweging dat hij naar binnen kon gaan waarna zij hem groette en naar de lift terugkeerde. De dokter kwam hem tegemoet en reikte hem de hand. „Ik dacht haast wel dat u nog ev-n zou komen, gaat u litten," zei hij. (WORDT VERVOLGD) plaatst worden, naar eigen in zicht en smaak in palissander- kleurig hout, teak, met witte fronten en kleurige achterwan den. Moderne eengezinswoningen kennen vaak een grote woonka mer. We kunnen zo'n kamer meestal splitsen in een zithoek, eethoek, speel- en werkhoek. Fijne kamerverdeler is die met telescopische staanders, welke tussen plafond en vloer ge klemd worden zonder beschadi ging op te leveren. Ze zijn dus ook makkelijk verplaatsbaar. De architect adviseert dan een open wandje waardoor de ruim tewerking blijft, maar het eigen hoekje afgeschoten wordt, met een laden- of servieskastje, een plantenbak of boekenrek. Zo'n systeem laat ruimte voor eigen fantasie en flexibel wonen. Ruimtescheppende moderne meubelen zijn eveneens de ku bussen van Pastoe, op en naast elkaar, als bijzettafel, wand kast, speelgoedkist eindeloos te variëren. Dit jaar nog zullen we in de winkels een nieuwe serie aan bouw - zitmeubelen zien naar Deens ontwerp. Revolt is de naam van het ontraditionele bankstel bestaande uit vier kante kussens, waaronder poot jes geschroefd worden, rugleu ningen al dan niet bevestigd, armleggers geplaatst, aan - el kaar gekoppeld of een hoek bank vormend. Je kunt in kor te tijd op vele manieren combi neren en hergroeperen. De zit ting past ook op een kunststof- bak, die op zijn beurt weer dienst kan doen als aquarium of plantenbak. Bij het' Revolt systeem hoort een salontafel van dezelfde afmeting als de stoelen, namelijk 70 x 70 cm, ook leverbaar in 70x 100. Wilt u de „stoel van Mies" of een lange sofa, 't kan, want de arm leggers en rugleuningen zijn be weeglijk en kunnen naar wens verplaatst worden. De bekle ding van dit systeem is wpl in voor- en najaarskleuren: Oranje geel, donker oranje, rood en rose, maar ook blauw, tur- koise, kerry of flessengroen. De kleuren harmoniëren met el kaar. Het Nederlandse meubel kent een grote verscheidenheid in materiaal, afwerking en vorm geving. Het grootste deel van onze vierhonderd meubelfabrie ken beperkt zich tot het produ ceren van betrekkelijk kleine series. Voor de consument bete kent dit soms een lange lever tijd. Wanneer het begeerde net uit de produktie is, zal gewacht moeten worden tot het weer le verbaar is. Zes weken levertijd vindt de meubelhandel heel ge woon. Loopt u met trouw- of verhuisplannen rond dan is het zaak, daar rekening mee te hou den, of.... uw keus te wijzgen. De arts A. W. Mellema, directeur der Afdeling Rotterdam van het Nederlandsche Roode Kruis, trok onlangs aan de alarm bel om ons nog eens te wijzen op de te vette voeding. Des kundigen nemen aan dat het toenemen van hart- en vaatziekten en suikerziekte te wijten is aan overvoeding. Hij wees ook op de schoolmelk als mogelijke oorzaak van te vette voeding voor schoolkinderen en „grondslag voor het hartinfarct". Wat is er nu precies met die schoolmelk aan de hand? De kin deren krijgen een kwart flesje, meestal vier, bij sommige scholen vijfmaal per week, op een tijdstip dat vele ouderen verlangend uit zien naar hun kopje koffie; gezel ligheidsfactor en stimulans in de morgen, wanneer meestal de grootste prestaties gevraagd wor den. Het is met de schoolkinderen, die meestal van acht uur tot omstreeks half één niets meer eten al niet anders. Melk is een welkome pauze. Het levert een aantal uiterst belangrijke voedings stoffen o.a. kalk, goedkope eiwit ten en vitamine B2. Wat kalk be treft: het is vrijwel onmogelijk de benodigde hoeveelheid op te ne men als men geen melk gebruikt. Een kind, dat op school melk drinkt, krijgt dus één liter, hooguit 1 liter melk per week naar binnen. Dat betekent een hoeveel heid vet van zeven a acht gram per 1/4 flesje! Bij afschaffing van schoolmelk zal het kind nog eerder dan nu het geval al is, grijpen naar snacks, frites met mayonaise, chips enzo voort. Daarmee krijgt het nog meer vet naar binnen dan de hoe veelheid waarvoor dr. Mellema nu beducht is. De strekking van zijn betoog i3 niettemin wel juist: laat onze voeding van iongsafaan so- beriaan vet zijn. „Ik kom pas uit Amerika" zegt mejuffrouw Th. F. S. M. van Schalk van het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding. Magere melk is daar helemaal ingeburgerd Laten we de schoolmelk niet afschaffen. Het totale voedselpak ket moet onder de loupe en d3n kunnen we met enige maatregelen best vijftig gram vet per persoon bezuinigen. Schoolmelk afschaffen is niet gerechtvaardigd. Het betekent ontspanning en een aanvulling van de voeding voor slechte ontbijters. Geef magere sohoolmelk, of zoek het in het verstrekken van een stukje magere kaas" aldus mejuf frouw Van Schaik. Wie het naadje van de kous wil weten wijzen wij op de brochures „De voeding voor de schoolgaan de jeugd" met menu's en recepten, en „Melk". Het eerste kost twintig, het tweede vijftien cent. De boekjes zijn te bestellen bij het Voorl. Bureau voor de Voeding (Ln. Copes van Cattenburch 44, Den Haag). Aan de adreszijde van de briefkaart dient het bedrag aan postzegels te worden bijgeplakt. J. DE V Op 19 september was onze Warenwet precies een halve eeuw van kracht. Deze wet leidde ertoe dat wij ver trouwen kunnen stellen in de kwaliteit, die ons als „waar" wordt aangeboden. Oorspronkelijk beoogde de wet het weren van schade lijke voedingsmiddelen, maar bij behandeling van het wetsontwerp kwam naar voren dat de volks gezondheid alleen doeltref fend beschermd kon wor den als het toezicht op het gebied van levens- en genot- De algemene belangstel ling, die het Koninklijk Huis met name na de oorlog is gaan genieten en vooral het „jonge leven" van de laatste jaren, veroorzaken een toenemende stroom foto-albums, die met grote regelmaat uitkomen. On langs verschenen weer twee boeken' over ons Koninklijk Huis. Jong Leven op Draken- steyn werd door Zomer en Keuning in Wageningen uitgegeven. Het boek bevat ruim honderd foto's en tekst van Phé Wijnbeek. Het kost 6,50. Bij Hollandia in Baarn verscheen Juliana Regina, jaarlijks overzicht in woord en beeld van ge beurtenissen rond het Koninklijk gezin. Dit boek kost 3,50. Jong leven op Drakensteyn bevat een keur van foto's, waaronder ook een aantal in kleur. Zoals gebruikelijk bij de ze uitgaven heeft onze redactri ce Phé Wijnbeek er een bladzij of vijftien lezenswaardige kopij aan toegevoegd onder de. titel Bloesem van onze dynastie. Het spreekt vanzelf dat prins Willem Alexander de hoofdrol speelt in deze boeiende fotore portage, die met zorg is samen gesteld. Het al'bum maakt deel uit van een serie, waarvan on der meer reeds eerder versche nen Beatrix van baby tot bruid, het Prinses Margriet foto-al bum en het Prinses Irene fo to-album. Ook is verschenen de afleve ring 1969 van de serie Juliana Regina, die een overzicht geeft van de activiteiten van onze koningin in de afgelopen perio de. De uitgever levert overwe gend in foto's helaas alleen nog maar zwart-wit maar toch ook in een flink stuk tekst een bijdrage aan een populaire soort nieuwste geschiedschrij ving van ons land, waarbij het koningshuis een actieve rol speelt, Het is de bedoeling dat vijf jaargangen één geheel gaan vor men. De paginering gaat steeds door en is nu op bladzijde 1008 beland. Het jongste nummer bevat 48 pagina's. m= (Diagram I) Zwart: 10, 14, 16/21, 23, 24, 29. Wit: 25/28, 30. 32. 35. 37, 38. 40, 42. Zwart won door: 2933; 28x39 of? 23—28 32x12, 21x45; 12x21, 16x27. (Diagram II) Zwart: 6, 8. 9, 12, 13. 16. 18. 19, 23/26, 30. Wit: 27, 28, 31/33, 35/40, 45, 48. Na 914? volgde een simpele Coup Royal: 27—22, 18x27; 32x21, 23x23; 40x7, 16x27; 35x2. (Diagram III) Zwart: 3, 6, 7, 10, 12. 14/16, 20, 24, 25. Wit: 22. 26. 32, 33, 35, 36, 38, 40, 42, 44, 45. 24—30; 35x24, 20x29; 33x24, 14—19; 24x13, 3—8; 13x11, 6x48. Correspondentie aan de heer A. I. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. Hoewel wij deze rubriek zoveel mogelijk proberen af te stemmen op de gemiddelde dammer, ontvan gen wij van tijd tot tijd brieven met verzoeken, van bepaalde cracks bij voorkeur standjes te plaatsen dan wel om het nog een voudiger te houden. Uiteraard kan men het niet een ieder naar de zin maken. Van zelfsprekend zijn wij bereid zowel sterke als zwakke fragmenten in onze rubriek op te nemen. Hoewel wij over veel materiaal beschikken, is het ondoenlijk alle partijen, die waar ook gespeeld worden, te kennen. Daarom: lezers die menen een bijdrage te kunnen leveren, kunnen deze inzenden. Zo mogelijk volgt plaatsing. De Haagse Christelijke Dam Vereniging wil het nu eens zeer eenvoudig houden. Wat echter de clubspelers niet de moeite waard vinden, is voor menig huisdammer nog abacadabra. Deze keer derhalve aandacht voor de nlet-clubspeler, hoewel onderstaande fragmenten alle op da olub HCDV zijn voorgekomen. middelen zich ook uitstrekte tot de naamgeving. Onder „waren" verstaat de wet: eet- en drinkwaren, arti kelen die worden gebruikt bij de bereiding, samenstelling of bewaring van eet- en drinkwa ren en artikelen aangewezen bij Algemene Maatregel van Bestuur. Artikelen voor eigen gebruik (bakken van koekjes en brood) vallen erbuiten. Vlees en vleeswaren vallen onder de Vleeskeuringswet, kippen, gevo gelte en wild evenals vis vallen onder de Warenwet. Verpakkin gen kunnen stoffen afgeven aan levensmiddelen, en dus vallen ook verpakkingen van eet- en drinkwaren onder de wet. Speelgoed hoort er ook toe, voor zover het in de handel wordt gebracht, evenals be hangselpapier. In het verleden werden namelijk in het behang arseenhoudende kleurstoffen gebruikt, die aan de lucht een vergiftigende werking gaven. Er zijn trouwens veel dingen die „onder toezicht" staan: eet gerei, schoenkleurmiddelen, ba bykruikjes en zelfs Cosmetica. Voorlopers van de warenwet waren gemeentelijke keu ringsdiensten. In 1893 kreeg Rotterdam zo'n keuringsdienst. Deze hield toezicht op de nale ving van een gemeentelijke verordening betreffende de keuring van eet- en drinkwa ren. Eenzelfde controlesysteem volgde in andere grote gemeen ten: Leiden, Den Haag en Nij megen. En of het nodig was: melk bleek vaak vervalst, in de meeste monsters werd vuil en etter aangetroffen, vaak werd slechts een conserveermiddel, formaline, verkocht. Zestig pro cent van de melkbroden bevatte geen melk, bessensap bestond uit dunne stijfselpap, gezoet, ge aromatiseerd en gekleurd. Ca cao was soms niet anders dan zetmeel, gekleurd met rode oker, en consumptie-ijs wemel de van de bacteriën! Vaak was de prijs van de vervalsingen omgekeerd evenredig aan de kwaliteit. Dankzij de Warenwet worden wij tegen deze praktijken beschermd, niet in het minst door het werk van de keur meesters die achter zich een staf van scheikundigen en ana listen hebben. Handel en in dustrie zien het belang van de Warenwet in. Men verleent veel medewerking bij het handha ven van de kwaliteitsstandaard volgens de richtlijnen* der Wa renwet. Veel besluiten komen tot stand na overleg met het Nederlands bedrijfsleven. Ons land telt zestien keu ringsdiensten van Waren. Wie meer over de Warenwet wil weten, bestelle het aardige boekje Waar of niet?, dat besteld kan worden bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding voor ƒ0.75 per stuk (Bij afname van 50 of meer ex. ƒ0,50). Adres: Laan Copes van Cattenburch 44 in Den Haag. Sjoerd de Vries schreef het en Ted Schaap gaf het vorm. Het is een soort wetboekje met leu* ke illustraties. _x

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17