V er zekeringspaleis van 75 meter hoog Stemmen meer Arabieren op communistische partij? Commentaar Evangelist Kieviet over werk in België Jan v. d. Berg eerde Adr. C. Schuurman Ruimte(vaarders) op het balkon Maaninterview Griekenland in december uit Raad van Europa HONGAARS VUUR BUEEK AANSTEKELIJK Israël op 28 oktober naar de stembus CHU:~Erken Oost-Duitsland Melkhandelaar aeen kreeg parkeerplaats |j VRilJ'DAG 10 OKTOBER 1969 Het korte bezoek van de Amerikaanse astronauten aan Nederland gisteren bestondhoe kan het anders, voorna melijk uit hoogtepunten. Een rustig ogenblik in hun stormachtige dagindeling was wel het gesprek met de konink- lijke familie. Hier de ruimtevaarders en hun echtgenotes met Koningin en Prins op het balkon van het paleis te Amsterdam. Een geëigende af sluiting van het „staatsiebezoek" van de maanpioniers. Ondanks een brief van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, ondanks de steun van de Stichting Melksanering Rotterdam en van het Centraal Bureau Rotterdamse Melk handel, ondanks een gloedvol betoog van de heer L. den Adel (soc.), die vaststelde, dat het hier niet ging om een wagen, die een bedrijfspand zou moeten bevoorraden maar om een rijdende winkel van een melkhande laar. Wethouder mr. H. C. G. L. Polak hielp hem uit de droom: reeds lang voor er parkeerbepalingen voor de Zoutmanstraat bestonden verkocht de heer Van der Meer niet van zijn wagen uit, maar van een ruimte in de benedenverdieping van een flatge bouw. Hij zag de afwijzing als een „glorie dag van de heer C. N. van Dis (sgp)." Want deze zag indertijd reeds, toen aan een daar gevestigde handelaar parkeerontheffing werd verleend, een stroom verzoeken om parkeeront heffing aankomen. Welnu, die stroom is er en als men daaraan toegeeft is parkeren in de Zoutmanstraat een onmogelijkheid. TILBURG Oud-staatssecretaris van buitenlandse zaken, mr. M. van der Stoel, gelooft dat de Raad van Europa in december zal besluiten Griekenland uit de raad te verwijde ren. Dan immers zal een rapport ter tafel liggen van de commissie die zich verdiept heeft in de vraag of in Griekenland via de kolonelsrege ring de mensenrechten worden ge schonden. Mr. Van der Stoel stelde in zijn lezing voor studenten van de katho lieke hogeschool te Tilburg dat het duidelijk is dat de Griekse dictators het statuut van de raad van Europa aan hun laars lappen. De Westelijke landen dienen vol gens hem via de NAVO druk uit te oefenen op de junta. Mr. Van der Stoel meent dat de wijze waarop de VS zich opstellen in de Griekse kwestie van essentieel be lang is voor de oplossing ervan. Ook stelde hij dat de EEG er verstandig aan zal doen de associatie van Grie kenland met de zes op te schorten. Zestig miljoen voor tweeduizend mensen Tijdens de rondgang op de ex positie Maanvaart in de RAI te Amsterdam liet Henk Terlingen zich de unieke kans niet ontgaan om oog-in-oog met de ruimte vaarders te staan, aan wie hij tijdens hun reis en landing zoveel aandacht had besteed: hij stelde Armstrong, Aldrin en Collins kernachtig geformuleerde vra gendie de ruimtevaarders even slagvaardig wisten te beantwoor den. ROTTERDAM In het vorige gei teen heeft het Hongaars Staatszigeu- lerorkest geconcerteerd in de Grote toelenzaal, waar men in de enorme uimte onmogelijk de sfeer kon schep- i, die de toehoorders bij zo'n orkest- f erlangen. Nu treedt het gezelschap enige ma- en op in de Groote Schouwburg aan iet Zuidplein waar die intieme sfeer i listeravond er wèl was, wat vooral en goede kwam aan de solisten en aan de drie dansparen. Zo was het ien genoegen te luisteren naar de ang van Mimi Endrédi en Séndor iakucsi, die met levendige voordracht rachtten te vergoeden, dat misschien 'vel niemand van de toehoorders hun -iedjes begreep. (Van een medewerker) JERUZALEM Met meer dan gewone belangstelling kij ken de Israëlische politieke lei ders uit naar de houding van de Arabische stemmers bij de op dinsdag 28 oktober te houden parlements- en gemeenteraads verkiezingen. Onder de 1.748.451 stemgerechtig den in Israël bevinden zich ongeveer 150.000 Arabische burgers. Twintig duizend van hen brengen voor het eerst een stem uit in de staat waar zij zijn opgevoed en onderwijs heb ben genoten, maar waar zij volgens vele banden met de Arabieren buiten Israël vijandig tegenover moeten staan. Verscheidene politici hebben laten doorschemeren dat de wijze waarop ■de Arabieren stemmen bepalend zal zijn voor de Israëlische binnenlandse politiek jegens de Arabischei minder heid, die ongeveer vijftien procent van de bevolking uitmaakt. Helemaal gerust is men niet .op .de Arabische stemmen. Hoewel deze kiezers de keuze hebben uit lijsten van zestien politieke groeperingen, is hun in werkelijkheid een beperkt heid opgelegd. De Arabieren kunnen Vrouwen Geref. Gemeenten bijeen J (Van een onzer medewerksters) GOUDA Gisteren kwamen ionderdvijftig leden van de tach- ig verenigingen uit het hele land 'aar Gouda voor de jaarlijkse ontactdag van de Bond van aeisjes- en vrouwenverenigingen 'er Geref. Gemeenten, 's Mor- ens had de vergadering een iet-officieel karakter, waarhij Vooral ideeën uitgewisseld wer- len over de organisatie en het verk der verenigingen. In de middagvergadering viel het «ent meer op de bezinning. Ds. H. - üjksen, erevoorzitter van de bond n predikant te Gouda, zei dat iedere 'egeerte te herleiden moet zijn tot Pt verlangen om God lief te hebben, - eren, de gemeenschap met Hem te Waren door het offer van Christus. Wanneer die begeerte in ons leeft, zullen we ook naar de vervulling zoe ken. Die begeerte en dat zoeken moe ten hun stempel zetten op het werk van de verenigingen: het arbeiden in Gods Koninkrijk. Spreker van deze middag was ouder ling-evangelist Kieviet. Hij is in ja nuari door de gemeente van Gouda uitgezonden naar Merksem: een voor stad van Antwerpen met 30.000 inwo ners. De laatste jaren hebben verschil lende kerkelijke instanties Antwerpen en omgeving als evangelisatieterrein uitgekozen met het gevolg dat er nu ongeveer 700 kerkelijk meelevende protestanten zijn. De boodschap van het evangelie vindt maar weinig ge hoor bij deze mensen, daar ze dikwijls teleurgesteld zijn In Rome en nu van geen godsdienst meer willen weten. Dat is ook de ervaring van de heer Kieviet. Toch brengt hem dit niet tot moe deloosheid. in feite slechts stemmen op een van de twee aan de socialistische Verenig de Arbeiders Partij verbonden Arabi sche lijsten, op de Verenigde Arbei ders Partij zelf, op de rechtse tegen hanger daarvan, de Gahal, of op de (pro-Nasser) communistische partij, Rakah. Steun Bij vorige verkiezingen bracht de meerderheid van de Arabische kie zers zijn stem uit op de Verenigde Arbeiders Partij. Nu wordt echter ge vreesd dat de Arabieren de tegen Israël agerende communistische Ra kah zullen steunen. Bij de in septem ber jl. gehouden verkiezingen voor de Histadroeth, de vakbond, stemde 32 procent van de Arabieren commu nistisch. Dit heeft onder meer tot gevolg dat onder de negentien afge vaardigden uit Nazareth er negen communist zijn. Om in de gemeenteraad niet zo'n grote, de Arabische terroristen welge vallige communistische fractie te krij gen heeft de Israëlische regering nu alvast bepaald dat op 28 oktober in Nazareth wel parlements- maar geen gemeenteraadsverkiezingen zullen worden gehouden. Deze gemeente raad zal zijn vierjarige periode volle dig uitzitten, hetgeen betekent dat eerst volgend jaar raadsverkiezingen zullen worden gehouden. Ook hebben 860 notoire Arabische communisten een reisbeperking door Israël gekregen. Het mag dan niet helemaal volgens de spelregels van, de democratie zijn, begrijpelijk Is dat Israël zich verzet tegen een partij binnen zijn grenzen die openlijk Ara bische aanvallen toejuicht. Televisie Dat in Israël de televisie zijn in trede heeft gedaan is ook aan de verkiezingsstrijd te merken. Zij speelt zich af vóór de televisie, de radio en in kranteninterviews en niet zoals bij de vorige verkiezingscam pagnes in zalen met sprekers. De sinds de zesdaagse oorlog van 1967 gewijzigde situatie door het bezet houden van grote delen Arabisch ge bied en de sterke Israëlische drang naar vrede spreken eveneens een woordje mee. De Nationaal Religieuze Partij (pro pageert) meer Israëlische landbouw nederzettingen in de gecontroleerde Arabische gebieden, „de groene grens j die ons veiligheid geeft". In een ver- j kiezingsmanifest van deze partij heet het: „Wij geloven onvoorwaardelijk j in de goddelijke belofte, uitgesproken door de profeten, dat het volk van Israël zal terugkeren tot de grond van zijn voorvaderen om het te die nen en' het te beschermen". J Een van de vier nieuwe partijen die meedingen naar zetels in het 120 leden tellende parlement, de Erets Jisraeelpartij, heeft een program dat slechts „vrede" omvat. Voor dat doel wenst zij dat de gecontroleerde Ara bische gebieden bij Israël worden ge trokken en dat de daar wonende Ara bieren worden aangemoedigd te emi greren naar de Arabische landen. „Geen Arabisch land heeft ooit in Israël bestaan. Israël wil vrede en als de Arabische landen dat niet wen sen, dan moeten zij ondervinden dat Israël hun eenzijdig een vrede op legt", zo redeneert deze groepering. Het is niet te verwachten dat zij veel stemmen krijgt. Hoe zeer de vrede inzet is van de verkiezingen bewijst ten overvloede de splinterpartij die onder de naam van Vredeslijst de verkiezingen in gaat. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Prins Bern- hard zal dinsdagmorgen een van Nederlands hoogste kantoorge bouwen openen, namelijk dat van de Nationale Nederlanden aan de Prinses Beatrixlaan. Het gebouw bestaat uit enorme kel ders, parkeerterreinen, een klei ne laagbouw, waarin garages en een gigantische kantine en een kantorentoren, die met zeven tien verdiepingen en een hoogte van 75 meter het hoogste kan toorgebouw van Den Haag is. Het is tevens een kostbaar ge bouw geworden: 60 miljoen. President-directeur J. van der Vel den zegt hierover: „Wat je in het wonen investeert, is goed geïnvesteerd. U moet begrijpen, dat liet complex een dagelijkse woonka mer is voor tweeduizend mensen. Als werkgever ben je verplicht voor deze mensen een aangename sfeer te scheppen. Daartegenover staat, dat dit op de duur voor de maatschappij ook z'n nuttig rendement zal afwer pen". Per personeelslid is precies een be drag van ƒ28.326 geïnvesteerd, bijna net zoveel als de kosten van een zie kenhuisbed. Het interieur van dit gi gantische verzekeringspaleis is ont worpen door het architectenbureau Ooyevaar, Stolle en Van Gooi. Dit bureau was de winnaar van een prijsvraag onder een, aantal gerenom meerde architecten. Half werk Toch is er tot nog toe slechts „half werk" geleverd, omdat het oorspron kelijke plan uitging van twee hoge kantoortorens voor vierduizend werknemers. Nadat het eerste plan was ingediend, ging de Nederlanden van 1845 op het fusie-pad en kwam tot een goed contact met de Natio nale Levensverzekeringsbank. Toen werd besloten, dat de aldus Sympathiekverzorgd en duidelijk DELFT De organist van dc Nieuwe Kerk, Jan J. van den Berg, heeft op sympathieke wijze zijn leermeester Adr. C. Schuurman gc huldigd voor zijn 40- jarig jubileum als organist-kerkmusicus met een concert te zijner ere, waarbij de sopraan mevrouw Annie Gnossen medewerking verleende. Vele composities van de jubilaris stonden in het middelpunt van de belangstelling. In de orgelwerken, waarin het kerklied centraal is ge steld, viel steeds een persoonlijk ge luld te beluisteren, waarbij het voort bouwen op de compositorische arbeid van voorgangers (met name van Schuurmans leermeester Cornelis de Wolf) geleidelijk tot een nieuwer klankidioom heeft geleid, zoals in de tot besluit gespeelde Variaties en Fuga over de 116e psalm. Van de vocale composities noemen wij vooral psalm 126 voor sopraan en orgel. Annie Gnossen heeft deze moeilijke compositie met haar fraai stemgeluid muzikaal voorgedragen. Van de orgelwerken mogen wel af zonderlijk vermeld de Passacaglia over psalm 51 (waarbij het ostinate basthema is ontleend aan de eerste koraalregel) en een bijzonder mooi Ricecare over psalm 22. Combinatie In een meditatie over een melodie van Schuurman (Gezang 250) heeft de concertgever op een gelukkige ma nier een combinatie tot stand ge bracht met „Verlosser Vriend", Het programma werd door de or ganist aangevuld met de d-moll Toc cata en Fuga en het koraal „Vater unser im Himmelreich", beide van Bach, een Benedictus van Max Reger, Francks nogal langademige Prière en een Finale over psalm 72 van Cor nelis de Wolf. Een boeiend program ma, dat technisch verzorgd en met grote duidelijkheid (Van den Berg stemt zijn spel terdege af op de ko lossale ruimte van de Nieuwe Kerk) ten gehore werd gebracht. Dat in ons land de orgclcultuur in het algemeen hoog genoteerd staat is bekend. Maar dat het orgelreper toire vooral in deze eeuw met vele goede Nederlandse composities Is ver rijkt heeft Jan J. v. d. Berg nog eens duidelijk aangetoond. W. H. Wolvekamp ontstane Nationale Nederlanden twee hoofdkantoren zou krijgen, één in Rotterdam aan de Schiekade en het nieuw te bouwen kantoor in Den Haag. Alle zaken die te maken heb ben met levensverzekeringen zijn of worden nog in Rotterdam geconcen treerd, terwijl de activiteiten op het gebied van de schade in de nieuw bouw is ondergebracht. Dit bracht als het ware een echte volksverhuizing met zich mee: perso neel moest van Rotterdam naar Den Haag en omgekeerd. Samen met de ondernemingsraad heeft de directie hiervoor goede regelingen in het le ven geroepen. Ieder morgen vertrekt er nu van het Rotterdamse Centraal Station een speciale „Nationale Ne derlanden-trein" met vijfhonderd werknemers naar station Laan van Nieuw Oost Indië in Den Haag en 's middags na voldane arbeid ulte- uitermate in omgekeerde richting. Parkeerterrein Op de plaats waar men aanvanke lijk de tweede toren had gedacht, is een ruim parkeerterrein. Dat blijft er tot er inderdaad de behoefte ontstaat om die tweede toren alsnog te bou wen. Over de drukke Schenkkade is men ook nog bezig met de bouw van een parkeergarage voor het perso neel. Als deze volgend jaar voltooid is, is er parkeerruimte voor ruim ze venhonderd auto's. Probleem voor directeur Van der Velden: Hoe krijg je je mensen veilig over de straat. „Het beste zou zijn een ondergrondse tunnel van garage naar kantoor. Dan ben je van alle narigheid af. Ik moet toch serieus deze mogelijkheid eens gaan onder zoeken". De verhuizing van Rotterdam naar Den Haag en van Den Haag naar Rotterdam is volgens een schema door eigen mensen op de minuut uit gevoerd. Het is een gigantisch karwei geweest. De mensen die niet bereid waren om vanuit Rotterdam in Den Haag te gaan werken en omgekeerd, zijn echter te tellen. Witteveen Dinsdagmorgen is het dan zover, dat het gebouw wordt geopend. Daarna zal minister Witteveen van I Financiën spreken over: „De kapi- (aalmarkt als zenuwcentrum in onze j economie". Verwacht wordt dat hij j dan ook iets zal zeggen over de posi- tie van onze gulden, nu in Duitsland de koers van de mark „zwevend" is. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Volgens de twee- j de versie van het Ontwerp politiek program van de CHU, dat morgen in de Unieraad zal worden be sproken, moet Nederland grotere politieke druk uitoefenen op de re gimes in Portugal en Griekenland. De CHU vertrouwt op de NAVO als een bondgenootschap, gestoeld op de beginselen van democratie, persoonlijke vrijheid en rechtsorde. Dc regering moet daarom alles in het werk stellen om de democratie in Portugal en Griekenland te her stellen. De Unie streeft ook naar erken ning van de DDR. „Een feitelijke erkenning van de Oder-Neissegrens door de NAVO (met West-Duitsland voorop) is een eerste vereiste. In het ontwerp wordt er rekening mee I gehouden, dat de Bondsrepubliek zich niet meer tegen erkenning van I deze grens zal verzetten (vooral nu de sociaal-democraten in Duits- i land zonder CDU gaan regeren - Red I Wat de ontwikkelingshulp be- Het nieuwe hoofdkantoor van de Nationale-Nederlanden in Den Haag, een imposant bouwwerk van majes tueuze architectonische allure. Wel beter J-Jet VPRO-televisieprogramma is ten dele beter geslaagd dan ver leden week, doordat er meer eigen werk in te vinden was en er later op de avond enige actie ontstond vanwege in de uitzending gevoerde telefoongesprekken met reagerende kijkers. Verdrietig was het daarbij wel te horen hoe zinloos zulke reacties zijn, wanneer men een handige discussiant als Jan Haasbroek tegenover zich heeft. De klachten gingen stuk voor stuk de mist in bij nietszeggende antwoorden. Maar het kijkpubliek heeft er nota van kunnen nemen, en dat is ook al belangrijk. Het nieuwe programma van de gebroeders Haasbroek, „Zendtijd" genaamd, was uiterst onevenwichtig van opzet. Kitsch met een extra trein vol banaan-etende meisjes, die hadden gesolliciteerd naar de titelrol in de musical Tjeempie, die de VPRO (naar de roman van Remco Campert) gaat maken, plus een slor dige happening op het perron en ge wilde spot met de beide „schattige dames uit de rij" (zoals Jan Haas broek ze eerder in het NOS-radio- programma „Iks" noemde). Die spot was, naar wij uit een van de tele foongesprekken vernamen, bedoeld als bewijs „hoe ondeskundigen met het medium televisie kunnen knoeien". Daartussenin plotseling een serieus gesvrek met een vooraanstaande SPD-er in Duitsland, die Nederland verweet arme Willy Lages verkeerd beoordeeld en veel te zwaar gestraft te hebben. Een onderhoud dat moest dienen om te demonstreren dat de VPRO de drie Duitsers in Breda wenst vrij te zien. Ook deze uitzen ding riep telefonische reacties op. Het geheel was vrij aardig om aan te zien voor een kritiekloos publiek. Te lang Veel te lang echter duurde de re portage van de prijsuitreiking aan Louis van Gasteren; er werd zolang naar de redevoeringen geluisterd, dat de uitreiking zelf n.b. niet meer kon worden uitgezonden. Anderzijds konden we weer gelukkig zijn met de vertoning van de bekroonde film „Bronbeek bijv.". Adèle Bloemendaal toonde zich nog eens de uitzonderlijk knappe, heerlijk-onbeschroomde cabaretière in een eigen show, en omdat het al lemaal zo uitliep moesten toe de show met Rosita Bloom en de echt- parenquiz bij de TROS missen. De VPRO had ook nog een goede documentaire over Che Guevara en interessante informatie over werk en inzichten van jonge cineasten in Italië. Een mankement bij dit totaalpro gramma blijft de gebrekkige presen tatie: er wordt te veel voorgelezen om ook maar aan enige spontaneïteit te kunnen denken. Saab-motor met inspuiting Saab brengt begin volgend jaac naast het bestaande type 99 het type 99E Automatic, uitgerust met een motor met benzine-inspuiting en met een automatische transmissie. Het brandstof-inspuitsysteem is af komstig van Bosch. In de nieuwe versie van cïe Saab 99 zal de motor 10 DIN pk meer ontwikkelen, d.w.z. 87 DIN pk of 95 SAE pk totaal. De prijs is nog niet vastgesteld. treft, pleit het ontwerp-program voor een verdubbeling in vier jaar (tussen 1971 en 1975). Het volgen de kabinet zal dus moeten streven naar twee procent van het nationaal inkomen, iets wat de PvdA al eer der heeft bepleit, maar dan op een vroeger tijdstip, bijvoorbeeld al in 1972. 1 sflRHnip (Van een onzer verslaggevers) ipjp ROTTERDAM Met 25 tegen 15 stemmen besloot de gemeenteraad donderdag dat de melkhandelaar C. H. van der Meer geen ontheffing krijgt van de parkeerbepalingen voor de Zoutmanstraat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9