Groot schandaal ontdekt in het Amerikaans leger ABN Spaarbiljet 1969175 Uit del ri Bewogen pleidooi voor l een moordenares Algemene Bank Nederland Modern veebedrijf stelt eisen aan veeartsenij Nederlands voorstel tegen ■vliegtuigkaperij RTER VLIEGTUIG GEKAAPT Generaals beschermen stelende militairen Leerplichtige leeftijd tot achttien jaar Nixon intensiveert de oorlog f.100.- groeit naar f.150.- }in vijf en een kwart jaar Lijk gevonden zonder hoofd Incidenten bij Maagden- huisproces V. d. Doel vraagt over „vri ij af" 7 VRIJDAG 10 OKTOBER 196? Een senaatscommissie heeft ondanks tegenwerking van twee ex-generaals ontdekt dat vier onderofficieren zich schuldig hebben gemaakt aan talrijke oplichterijen en diefstallen in West- Duitsland en Zuid-Vietnam. Bovendien kwam aan het licht dat één der generaals in beslag genomen wapens aan het regime van Papa Doe doorverkocht. Wapens verkocht aait Haiti Lcyeruutoinuten geledigd jud-KLM-gezagvoerder Evert van Dijk (67), nu woonachtig in Italië, pas gisteren de speciale gast van de LM-directie ter gelegenheid van vernoeming naar hem van een \okker Friendship. Evert van Dijk vooral bekend om de beroemde bansatlantische vlucht in 1930 sa- tien met sir Charles Kingsford mith in een Fokker F-VII. Bij zijn pensionering in 1947 had fe er 27.000 vlieguren op zitten, een nauwelijks haalbaar aantal in het *uidige straaltijdperk. Hier Evert nti Dijk met in de cockpit KLM-di- teur ir. J. Luymes en KLM-direc- ur J. J. Abspoel als toeschouwer. NEW YORK De Algemene verga- ering van de Verenigde Naties zal ;t voorstel van Nederland en acht idere landen om maatregelen tegen ft kapen van vliegtuigen in be- indeling nemen. De gedelegeerde van Nederland, de ier D. G. E. Middelburg, deed een :roep op de lidstaten van de VN, de inventie van Tokio inzake overtre- ngen aan boord van vliegtuigen te tfficeren. Het door Nederland ge- ane voorstel stuitte op verzet van >wjet- en Arabische afgevaardig- NEW YORK Een Amerikaans iegtuig, dat gisteren op weg was in Los Angeles naar Miami, heeft )ers moeten zetten naar Cuba. Aan iord bevonden zich 75 personen. Dit is het 46ste toestel, dat dit jaar ïvrijwillig naar Cuba heeft moeten iegen. WASHINGTON In het Amerikaanse leger is een schandaal ont dekt, waarbij twee generaals en vier onderofficieren betrokken zijn. De bewuste generaals zijn de voormalige stafchef van de land strijdkrachten, Johnson, en de ex-bevelhebber van de Amerikaanse politie, Carl Turner. De laatste zou in beslaggenomen wapens aan Haïti hebben doorverkocht, terwijl generaal Johnson ervan wordt verdacht de vier stelende onderofficieren te hebben beschermd. Ook Turner zou dit hebben gedaan. Het schandaal kwam aan het licht na een onderzoek door een senaats commissie. Aanvankelijk richtte het onderzoek zich op de talrijke oplich terijen in West-Duitsland en in Viet nam. Toen men de zaak verder onder zocht stootte de commissie op de na men van de twee generaals. De "maffia" van vier onderofficie ren hadden vanaf 1967 automaten voor militairen in het gebied van Augsburg geledigd en op deze ma nier meer dan 350.000 dollar per jaar gestolen. Toen zij naar Vietnam wer den overgeplaatst, stalen zij als ra ven in manschappen- en officiersver- blijven. Ze opereerden onder de Voorstel PvdA: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede-Kamer fractie van de PvdA heeft een voor ontwerp van een program voor de werkende jongeren opgesteld, dat als basis moet dienen voor een definitief plan. De fractie pleit daarin voor het verhogen van de leerplichtige leeftijd tot achttien jaar. De Arbeidswet moet zo gewijzigd worden, dat alle jongeren tot acht tien jaar tenminste twee dagen in de week beroepsonderwijs kunnen vol gen. De jongeren hebben recht op zeker 25 dagen vakantie per jaar, zon- en feestdagen niet meegere kend. De jeugdlonen moeten snel om hoog. Andere punten in het plan: Actief en passief kiesrecht voor alle werkne mers, ongeacht hun leeftijd, voor on dernemingsraden. Verbod van over werk voor jongeren tot achttien jaar. Beter beroepsonderwijs, waardoor de jongeren op latere leeftijd een defini tieve keuze kunnen maken. Er moeten verder plaatselijke en regionale raden komen, die oplei- dings- en vormingscentra voor de werkende jongeren moeten oprich ten, deze opleiding moeten verzorgen en controle moeten krijgen op de op- leidingsbedrijven. Konkrete maatregelen: ontkoppeling van leerovereen komst en arbeidscontract. nieuwbouwplannen voor vormings instituten en streekscholen. Vrouiv vergiftigde haar man DEN BOSCH „Hier past al- fen maar veel clementie en de iinimumstraf". Dit zei gisteren picier van justitie mr. J. Boos- ïr voor de rechtbank in Den •osch in de zaak tegen de 64- ïrige C. N.-van den B. uit Me en. Zij had haar man om het sven gebracht door tussen de- 2mber 1968 en 19 maart 1969 erhaaldelijk een dodelijk che- lisch middel aan zijn bier toe i voegen. De officier eiste drie iar met aftrek. Na een trieste jeugd was de vrouw in bescheiden erfenis toegevallen, ndat ze te weinig contacten had om igs de normale weg aan een ^enspartner te komen, had ze dit .idaan via een advertentie met de fpmerking „niet onbemiddeld". Daar was de postbode J. N. op af- Ikomen, die haar om haar geld jouwde. Dit verbraste hij in korte Al spoedig had hij relaties met pdere vrouwen en raakte hij aan de ank. Zo had hij haar leven dertig r b.ng tot een hel gemaakt. IC Invalide Eenmaal was het tot een scheiding fr^el c.n bed gekomen, mair de ^an was teruggekomen met de belof- >1; leven te beteren. Toen de mes invalide werd, was het echtpaar naar Megen (bij Oss) verhuisd en daar was de man wat de drank betreft uit verveling van kwaad tot erger geko men. Driemaal per dag volkomen dronken was geen zeldzaamheid. Scheldpartijen waren aan de orde van de dag en nu en dan ook mishandelingen. Van scheiden wilde de man niet weten. Hij degenereerde geestelijk en lichamelijk zodanig, dat er niet meer met hem te leven was. Televisie De vrouw, die zelf al geruime tijd wegens tbc was verpleegd, kon het niet meer aan. Toen zij op de tele visie de opmerking had gehoord „als je iemand wilt vergeven, moet je het in zijn bier doen", besloot zij telkens kleine hoeveelheden in het bier van haar man te doen. Op 20 maart over leed hij hierdoor. Na een aanvanke lijke ontkenning, legde de vrouw een volledige bekentenis af. Het requisitoir van de officier was een bewogen pleidooi voor deze vrouw, die uit ellende geen andere uitweg meer zag. „Voor haar misdrijf staat levenslange gevangenisstraf ma-ar voor het slachtoffer dat dertig jaar lang haar leven heeft vergiftigd, kent de wet geen strafmaatregelen", zei hij. Raadsman mr. K. Witlox vroeg barmhartigheid voor deze „stakker". naam Maredem, een samentrekking van de namen van hun echtgenoten: Marian, Edith en Emily. Onderscheiding Hun aanzienlijke verdiensten depo neerden zij onder valse namen op Zwitserse en Duitse banken. De onderofficieren deden zich naar buiten voo rals model-militairen. Het hoofd van de bende was de 25- jarige sergeant-majoor William Wooldridge, die door generaal Johnson, is onderscheiden met de „distinguished service medal" we gens „buitengewone verdiensten". Zijn decoratie en die van generaal Turner zijn intussen door de stafchef van het leger, generaal Westmore- land, verwijderd. Generaal Harold K. Johnson, 57 jaar oud, had een schitterende staat van dienst in Eu ropa en Amerika. De wapens die generaal Turner vol gens de New York Times zou hebben doorverkocht aan Haïti, waren door de politie in Chicago en Kansas City in beslag genomen tijdens razzia's en betogingen. Turner, die in 1968 met pensioen is gegaan, verkreeg de wapens door te zeggen dat ze „voor het legermuseum en voor mijn collectie" bestemd wa ren. Na zijn pensionering kreeg hij een hoge functie bij het ministerie van justitie, maar werd op 2 septem ber op staande voet ontslagen toen verdenking tegen hem was gerezen. V PARIJS Hanoi heeft gisteren in Parijs op de vredesbesprekingen ver klaard, dat de regering-Nixon „niet alleen haar rug heeft toegekeerd aan haar vredesbeloften aan het Ameri kaanse volk, maar de agressie-oor loog in Vietnam nog heeft geïntensi veerd". De Noordvietnamese ambassadeur Ha Van Lau verklaarde gisteren dat de regering-Nixon het spoor van mis lukkingen van het Johnson- beleid blijft volgen. Intussen heeft de Amerikaanse mi nister van defensie Meivin Laird ge zegd, dat de huidige militaire activi teit in Vietnam bemoedigend is maar hij wil toch nog een of ander teken zien van communistische zijde op de Parijse vredesconferentie. Maar intussen zijn de VS van plan de hoogste voorrang te geven aan de overdracht van meer gevechtsverant woordelijkheid aan de Zuidvietname- se troepen. Aan minister Laird is de vraag ge steld of het mogelijk was dat Ameri kaanse troepen over acht tot tien jaar nog in Vietnam zijn. De minister zei dit niet te verwachten, maar sloot de mogelijkheid niet uit. Hij merkte hierbij op, dat ook in Europa, 24 jaar na het eind van de Tweede Wereldoor log nog steeds Amerikaanse troepen gelegerd zijn. gïale o ver ij ver Reuters correspondent in Peking Anthony Grey is na 26 maanden huisarrest de Britten hebben eerst de laatste Chinese journa list betrokken bij rellen in Hong kong moeten vrijlaten weer in Londen. Hier is hij nog in Karachi, to aar hij in een auto probeert te stappen, wat geen gemakkelijke handeling is: als middelpunt van wereldnieuws ervaart hij nu zelf de niets ont ziende interesse van fotografen, filmers en collega's. dat is een samengestelde interest van 8% per jaarl de inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaar- plan, 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de finan ciële voordelen van het ABN spaarbiljet 1969/75 U bent welkom bij de Medicijnresiduen ontoelaatbaar Groot overschot aan studenten ROTTERDAM De schaal vergroting in de pluimvee- en varkensteelt en min of meer ook in de rundveehouderij heeft di recte gevolgen voor de veeartse nij, aldus vanmorgen de Lunte- rense dierenarts drs. H. A. van Riessen, voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Maas schappij voor Diergeneeskunde, in zijn jaarrede tijdens het in het Hilton-Hotel gehouden congres. De heer Van Riessen meende, dat het bijeenbrengen van een groot aan tal dieren in één ruimte met daardoor grote toeneming van infectiekansen een deskundige veterinaire begelei ding vraagt, met dientengevolge een opleiding en nascholing die de vragen van de moderen veehouderij kent. Moderne begeleiding van grote be drijven kan nooit worden opgelost door afgifte van geneesmiddelen zon der diagnose. De heer Van Riessen Gisteren was ik de gast van de American Women's Club in Den Haag en ik heb er mijn ogen uitge keken en de oren gespitst. Er was zo'n gonzende activiteit, zo'n perfecte organisatie, dat menig Nederlandse vrouwenorganisatie er in de leer zou kunnen gaan. Elk lid een duidelijk naambordje op en voor de gasten een extra groot in de vorm van (kan het be ter?) een klomp! Wie wie was dus nooit een vraag. Vóór de zaal een rij van tafeltjes, ieder met een eigen taak, hetzij ad ministratief, hetzij commercieel, dat commerciële dan ten bate van het Charity Fund, de pot die de club elk jaar uitdeelt aan instellingen of personen, die werken voor gehandi capte kinderen. Zo werd in 1969 het clubhuis de Mussen bedacht, kreeg de heer Van Hal voor zijn judoles sen aan geestelijk gehandicapte kin deren een nieuwe mat, ontving het Leger des Heils een gift e.d. Presidente mrs. John Bridges leidt dit jaar de 450 leden, maar tal van commissies hebben eigen be voegdheden. Er zijn uitgebreide agenda's met feesten (batige saldo's voor het Charity Fund), cursussen, excursies en wegwijzers voor de nieuwelingen in ons land. Hoe dit zo kan groeien en bloei en? Mrs. Marie Morton, belast met de Public Relations van de club, legt het kort en krachtig uit: „Bijna elke vrouw in Amerika neemt actief deel aan het leven in haar plaats of kring. In school en kerk, in liefda digheidswerk. Komt ze in een vreemd land, waar deze activiteiten praktisch wegvallen, dan voelt ze zich eenzaam, uitgesloten. Door de club wordt ze weer betrokken bij het werk, dat is aangepast aan de nieuwe omstandigheden". Ook Rotterdam heeft een club. die ->o dezelfde voet werkt. Er is en maandblad, waarin o.a. ■*en „winkel"- rubriek is. Mrs. Mor- 1 'routvcii ton, die deze verzorgt, kan me din gen vertellen die zelfs voor een Ha- -">nqar nieuw zijn! Ze heeft ontdekt, waar de Scheve- ningse vrouwen hun mooie omslag doeken kopen en gaat dat in haar eerstvolgende rubriek onthullen, om dat ze het een prachtig ker-tcadeau vindt voor de „folks back home". Onderling is er geen eerbiedig en op een afstand „mevrouw" tegen el kaar, do voornaam is de pan«nre- king, terwijl het totaal der leden wordt benaderd met „girls'. In de vergadering werden ook riubzaken behandeld en wel gewich tige, want de begroting moest wor den goedgekeurd. Iedere commissie moest verslag doen. Het gemak waarmee ieder haar speechje le verde, daarbij zo nodig statuten cite- -end om bevoegdheden toe te lich en...! Hoeveel bestuurderen van on- 'e clubs kennen de eigen statuten? Ook een zestienjarige afgevaar digde van de padvindsters deed het woord. Doel was de moeders te be wegen hun dochters ter padvinderij te sturen. Zij deed het met verve als was speeches afsteken in een zaal met ruim tweehonderd ouderen de gewoonste zaak. Zelfs fungeerden twee leden tij dens de daarop volgende bontshow als mannequin en hanteerde een an der als ladyspeaker-op-beroepsni veau de microfoon. En na afloop stond ieder weer bij de kraampies en lokte koopsters voor de mini-miniatuur bloemstuk- jes in heel kleine blauwe klompjes de glas-in-lood raampjes met mo lentjes, de kerstkaarten en alles wat er meer was. Allemaal voor de pot. waaruit straks weer zoveel Haagse instellingen en klinkende verras- 71lU<*r> Vr'iaen! meent, dat de steeds klemmender eisen die worden gesteld omtrent residuen van geneesmiddelen dit on toelaatbaar maken. Naar zijn stelli ge overtuiging heeft de moderne veehouderij, in tegenstelling met de tendens die men in de praktijk waar neemt, behoefte aan een steeds in tensievere bemoeienis van de dieren arts. PLUIMVEE Ook in de pluimveeziektenbestrijding vreest de heer Van Riessen een onjuis te ontwikkeling. Hij constateert dat instituten op dit gebied vaak veel overbodig werk verrichten en dat er een groot aantal diagnoses is, dat de dierenarts zelf op het bedrijf kan stellen. Er moet, zo meent drs. Van Ries sen, een zodanige regeling met de gezondheidsdiensten en onderzoe kingsinstituten worden gemaakt, dat de dierenarts daadwerkelijk betrok ken blijft bij diagnostiek en therapie. KEURING Voor wat betreft de vleeskeuring en het slachthuiswezen heeft drs. Van Riessen veel waardering voor de initiatieven van de regering, die er van uitgaat dat het repressieve toe zicht moet worden geïntensiveerd. Er is, constateert drs. Van Riessen. reeds geruime tijd een accentverschuiving naar het zo hygiënisch mogelijk win nen van vlees. In de nabije toekomst zal, zo meent hij, het probleem van de geneesmid- delenresiduen en veevoedertarieven in het vlees een steeds belangrijker rol spelen. De consument heeft er recht op dat hij voedingsmiddelen koopt die onschadelijk zijn voor zijn gezond heid. MEER MOGELIJKHEDEN Met voldoening constateert drs. Van Riessen de verschuivingen in de zorg voor kleine huisdieren en paar den: er komen, waar economische motieven wegvallen, steeds meer mo gelijkheden ter beschikking voor een zo goed moteliike behandeling. Ook de Dlattelandsprakticus ziet zich door uitbreiding van dorpen en steden meer en meer geplaatst voor een ge heel andere manier van behandeling dan het geval is in de door econo mische motieven bepaalde landbouw- dierenpraktiik. Ten slotte waarschuwde drs. Van Riessen tegen de toevloed van stu denten in de diergeneeskunde Er zijn in Nederlands thans 1100 studen ten in de diergeneeskunde legen on geveer 1300 werkzame dierenartsen. De heer Van Riessen verwacht in de komende viif jaar een overschot van ongeveer 500 dierenartsen voor wie 'n Nederland peen emnlooi is. Tijdens het congres hield voorts Drof. dr. A. G. M. van Melsen van de Nijmeeese universiteit een inleiding over de plaats en functie van de uni versiteit in de moderne samenleving Prof. dr. S. R. Numans hield een re feraat over de onderwijssituatie aan de faculteit der diergeneeskunde. HELMOND In het riviertje de Aa is gistermorgen het in verregaan de staat van ontbinding verkerende lijk van een vrouw gevonden, waar aan het hoofd ontbrak. Vandaag zal in het riviertje een dam worden aangebracht om het zoe ken naar het vermiste hoofd te verge makkelijken. De mogelijkheid bestaat, dat het hier een inwoonster van Helmond be treft, mevrouw Van Os, die sinds tweeënhalf jaar wordt vermist. De politie heeft tot dusver geen aanlei ding om aan te nemen, dat misdrijf in het spel is. AMSTERDAM Bij de behande ling van het gerechtshof in de zaak tegen de 25-jarige student Wouter N. de B., twee keer als Maagdenhuis bezetter veroordeeld, omdat eerst een ander zich voor hem had uitgegeven, heeft zich gisteren driemaal een inci dent voorgedaan. Vanaf de publieke tribune werden telkens luide opmer kingen tot het hof gemaakt. Onder meer: „U hoort nog meer van de dubbelganger" en „Wie zegt, dat hij de pseudo-verdachte niet is." Nadat de president twee keer een schreeuwer van de tribune had laten verwijderen, gelastte hij na de derde reeks interrupties de ontruiming van de publieke tribune en schorste eni ge tijd de zitting. De onbekende werd veroordeeld tot een boete van ƒ300 en drie we ken voorwaardelijk en De B. kreeg ƒ250 boete en twee weken voorwaar delijk. De student meende, dat pas met zijn proces kon worden begon nen als eerst de zaak van de dubbel ganger was uitgezocht. DE HAAG Het Tweede-Kamer lid drs. H. van den Doel (PvdA) heeft de minister van binnenlandse zaken j gevraagd of hij zich realiseert, dat I werkende moeders overlast kunnen ondervinden van het besluit leerlin- i gen van rijksscholen niet een van de vclgende dagen, maar dezelfde dag vrijaf te geven, indien de bekendma king van de te verwachten „blijde gebeurtenis" 's morgens om zeven I uur gebeurt

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7