Vergaderende priesters zich „solidairen" noemen 1 PRAATMIDDAG MET SYNODELEDEN In het geloof la geluk vinden KTOOE TISSEXARM EiX RIJh GROTER I V OOI T Hongkong betekent Chinezen bittere voor miljoen armoede Een woord voor vandaag Reactie met rookbommen Concurrerende collega's Voor tijdelijke paus Uw probleem is het onze.. Experiment in Utrecht BEROEPINGSWERK Barnabas Nagy overleden Ds. Zijlstra voor geref. vrouwen! Hc Vermenselijk! van toerism VRIJDAG 10 OKTOBER 1969 „U groeten alle heiligen, inzonderheid die aan het huis des keizers verbonden zijn." Dit is de laatste groet van Paulus aan de gemeente van Philippi. Het is tevens het bewijs dat Paulus zijn tijd in de gevangenis goed besteed heejt. Want hoe komen er „heiligen aan het huis des keizers"? Op die vraag kan maar één antwoord zijn: Zij zijn de vrucht van het getuigenis van de gevangene Paulus. Alles leek tegen te zitten, toen Paulus naar Rome werd ge bracht. Zijn gevangenschap leek het einde van zijn werkzaam heden als apostel te brengen. Er was een punt gezet achter zijn vruchtbaar leven. Het leek er op een gegeven ogenblik op of ieder de moed liet zinken, ledereen, behalve Paulus zelf. Hij herhaalde steeds weer dat God hem deze weg liet gaan. Hij bleef blijmoedig. Hij bleef getuigen van zijn Heer en Heiland. En juist dat getuigenis van deze gevangene won velen voor Christus, ook mensen aan het hof. Het geheim van Paulus is, dat waar hij ook kwam, hij sprak over Christus. Geldt dat ook voor ons? Als wij ergens een paar jaar zijn, leven er dan om ons heen „heiligen op de plaats waar wij gesteld werden", omdat wij hen van Chrisstus heb ben gesproken? Of zeggen we dat van Christus spreken de taak is van de predikant? Niets is minder waar. De taak van de predikant is om ons, zijn gemeenteleden, te leren getuigen van Christus, waar we ons ook bevinden. We lezen vandaag: Spreuken 3 1935. (Van onze kerkredactie) ROME Vandaag, één dag voor de bisschoppensynode, is de conferentie van Europese priesters begonnen, die al de bqnaam „schaduwsynode" heeft gekregen. „Rebellen" worden zij genoemd om hun kritische houding jegens de kerkelijke hiërarchie. Zelf noe men zjj zich „solidairen". Daarmee willen zjj met nadruk hun solidariteit uitdrukken met de kerk, met de bisschoppen die in de geest van het Vaticaans con cilie willen werken, maar ook met hen die de kerk verlaten hebben, met degenen die ljjden en met de wereld. Brieven die niet zU_ van naam en adres knnnen niet in behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Mijn vrouw kocht bij een antiquair een driedelig haardstel naar men zei van smeedijzer (pook, schop en tang). Het was vol gens de antiquair een gaaf stukje antiek. Op de schop staat ingedrukt: „Gesetzlich geschützt". Kwam dat vroeger ook voor bij handwerkers? Antwoord: Volgens een door ons geraadpleegde siersmid kan dit inschrift niet voorkomen op echt antiek. Vroeger had namelijk elk ambachtsman zijn eigen teken of •keurmerk. Bovendien is handwerk 0.m. te herkennen aan de afwezig heid van las- of andere verbin dingsnaden. Vraag: Hierbij zend ik u een teke ning van een tinnen kannetje. Op het dekseltje is een keurmerk, dat er apart is bijgetekend en twee ei keltjes. In het midden van het keur merk staat een engeltje met een ba zuin. Eromheen zie men de letters, 1. V en M. Gaarne zou ik hierover bijzonderheden willen weten. Antwoord: De tinnegieters brach ten hun kwaliteitsmerken door mid del van stalen slagstempels op hun gietprodukten aan en het was verbo den ongemerkte stukken tinwerk te verkopen. Het „engelmerk" geldt sinds de tweede helft van de zeven tiende eeuw als merk voor de beste kwaliteit tin. De letters I, V, M zijn de initialen van J. van Maurik Oudegracht 31, Utrecht (van 1774 tot 1835). Vraag: In enige verhuurde wonin gen is de elektrische leiding afge keurd. Ze zeggen: verdroogd. Nu moet het volgende gemaakt worden: 1. de installatie verdelen over meet groepen. 2. voor aansluiting van de koelkast een stopcontact met aard- contact. 3. de aarding centraal uit voeren en de verdroging vernieu wen, 4. de installatie met enige wandcontactdozen uitbreiden. 5. alle uitbreidingen en de aansluiting van de keukenventilator verbeteren Daar dit eigenlijk gevolg is van te veel aansluitingen is dat nu alles voor rekening van de verhuurder? Antwoord: Vernieuwingen zijn ten laste van de verhuurder, uitbreidin gen van de huurder. Vraag: In Nederland bestaat een nspectie schriftelijk onderwijs. In wel ke Europese landen bestaat eveneens een dergelijke inspectie? Antwoord: In Denemarken en in Noorwegen. Inlichtingen bij de mi nisteries van onderwijs te Kopenha gen en Oslo. gisteren weer max temp neersia Amsterdam mist 23 0 Brussel onbew 2:: 0 Frankfort misl 15 0 Genéve mist 18 0 Inn»brucK h.bew. 21 0 Kopenhagei geh.bcw 18 0 Locarno mist 20 t> Londen mist 25 0 Luxembuit mist 19 0 Madrid i.hew. O Majorca I.bcw 15 0 München m ist 0 Nice 24 0 Parijs mist 23 0 Rome l.bew 24 0 Wenen rw bcw 19 0 Zü.-lch mist 21 0.2 POTTERS linia:^6^ MI»"101'" Tc,„„hoest t Uitwerking frappun (eoctj en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Ail—n bij apothekers en.drogisten Inmiddels heeft hun optreden felle reacties opgeroepen. Gister avond werden enkele ruiten in gegooid van de theologische ho geschool van de waldenzen, waar zij vergaderen omdat er in heel Rome voor hen geen andere zaal beschikbaar was. Ook arriveerden gisteren in Rome veertig man van een concurrerende priesterorganisatie, de „Europese broederschap van priesters", die zich met nadruk opstelt achter de paus en de conferentie van de solidairen be titelde als „een grensgeval van ket terij". Op de zes dagen, dat de solidaire preisters vergaderen, zal telkens een werkdocument aan de orde komen dat vervaardigd is door een van de na tionale groepen. Het is de bedoeling, dat deze rapporten aan de bisschop pensynode zullen worden aangebo- (Van onze kerkredactie) UTRECHT Terwijl in de Nederlandse Hervormde Kerk de voorbereiding begonnen is van een algemene kerkvergade ring als experiment om het „grondvlak" meer inspraak te geven, gaan de gereformeerde synodeleden in de provincie Utrecht dit volgende week pro beren met een „praatmiddag". Iedere gereformeerde uit de provin cie Utrecht krijgt op deze samen komst de gelegenheid, om niet alleen zijn afgevaardigden in de generale synode te leren kennen, maar ook om hen zoveel mogelijk zijn mening kenbaar te maken. Om te voorkomen, dat de praatmid dag verzandt in oeverloos gepraat, zal de discussie beperkt blijven tot twee belangrijke punten van het sy nodaal agendum: het oorlogsvraag- stuk (in september al op de synode aan de orde geweest, maar nog lang niet afgehandeld) en de vragen rond het gezag van de belijdenis. De samenkomst wordt gehouden za terdagmiddag 18 oktober in de Pniël- kerk aan de Calderonlaan (Oog in NED. HERV. KERK Beroepen te Alblasserdam (toez.): J. Th. W. Quak te Koudekerk a.d. Rijn. Aangenomen naar Dronten (O. Fle voland): P. H. Borgers te Warnsveld: Den Haag: A. Krijger te Grijpskerke: naar Nijverdal: S. v. d. Bos te Rotter - dam-Hillegersberg. Bedankt voor Waarder fZ.H.l: T Langerak te Veenendaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Uden-Grave: H. J. Zel- denrust te Venlo: te Bleiswijk: A. M de Hoogh te Dalfsen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam-centrum: J Karens te Nieuwerkerk (Z.). Hol «eer in Ijiriipa Kruiswoord-puzzel Hor.: 1-. deel van een kachel. 5. iemand dc achting geven welke hem toekomt. 9. vogel. II. afgeknotte boomstam. I?. bladvezels van ver schillende agave-soorten tot hennep verwerkt. 15. bars. I" gindse. 18. voorvoegsel. 19. plaats in C trecht. 21. manneliTk dier. 22. vazal. 24. lus. 26. gekheid. 27. vermits. 28. spaans wijs geer en leermeester van Philips II. 30. bereide dierenhuid. 31. fel pla gend. 32. drinkbeker op hoge voet. 33. zoon van Jacob. Vcrt.: 2. laddertrede. 3 speer. 4 vaartuig. 5. vordering. 6 vogel. 7. graveur 8. vuurspuwende berg. 10. plaats. 12. rond gebouw. 14. kleur loze vloeistol. 16. aardappel. 19. deel van de helm. 20. onbep. voomaamw.. 21. snor. 22. salaris. 23. keur of kern. 24. drijftil. 25. uitgedorsic halmen. 27. verlangen. 29. vaartuig. 30. meis jesnaam. OPLOSSING VORIGE PUZZEL I. enkel. 2. stoet. 3'. keten. 4. kreet. 5. eigen, t» smelt. kapel. steel. 9. orscl. 10. emelt. II kamer. 12 eroet. 13 schel I TTF.N 1A1PEI OVIMP1 Al). Synodelid ds. P. Heinen uit Utrecht heeft de leiding, terwijl ds. K. A. Schippers uit Amersfoort als gespreksleider optreedt. De Utrechtse afvaardiging of deze gereformeerde synode zorgde reeds eerder voor novums. Zo werd be paald, dat er geen verschil meer zou zijn tussen de primi, secundi en tertii afgevaardigden, zodat het onder werp, dat ter synode aan de orde komt, bepalend zou zijn voor wie Utrecht zou vertegenwoordigen. Ook was mevrouw M. Korthals- Pas, ouderlinge te Baarn, de eerste vrouw, die als synodelid optrad. Jeugd De jeugd heeft op haar eigen ma nier ingehaakt op de praatmiddag. De actiegroep Synoodzaak Utrecht nodigt alle Utrechtse jongeren uit, om ter voorbereiding van de samen- bijeen te komen in de Maranatha- komst in de Pniëlkerk 's morgi .is al kerk (Vaartserijnstraat). BOEDAPEST Op zestigjarige leeftijd is onverwacht overleden de bekende Hongaarse theoloog Barna bas Nagy. Nagy geldt als een groot kenner van de geschiedenis van de Reforma tie in de zestiende eeuw, in het bij- Het meest heeft het rapport van de Duitse groep over „Het Pe trus-ambt in de kerk" de aandacht getrokken. Het begint met de zin „Het pausdom is voor veel mensen niet een hulp voor hun geloof, mastt een ergernis." Veel pausen hebben hun positie misbruikt, om hun materiële belan gen te bevorderen. Zij hebben hun persoonlijke feilbaarheid niet willen erkennen en kozen de kant van de machtigen tegen de verdrukten. De paus, aldus deze priesters, moet een leven leiden, waaruit blijkt, dat hij aan de zijde van de verdrukten staat. Dit rapport pleit voor een „oer- christelijk vernieuwde zingeving en praxis" van het Petrus-ambt. Concreet stellen de Duitse priester- groepen voor, dat de paus voortaan gekozen wordt door de bisschop pensynode en dan maar voor een be paalde periode. Het college van kar dinalen zou dan kunnen worden af geschaft. Ook willen zij, dat het Vati caans systeem van de nuntiaturen verdwijnt. De curie zou onder geschikt moeten worden gemaakt aan de bissschoppensynode. R.kOe Thant" Het rapport van de Nederlandse groep handelt over de „vrijheid der bisschoppen". De paus moet volgens dit rapport optreden als „voorzitter en secretaris-generaal van de vere nigde katholieke kerken". Het Belgische rapport („Eenheid en pluriformiteit") gaven wij reeds weer. Verder zijn er rapporten uit Oostenrijk (gemengde huwelijk), Frankrijk (christelijke vrijheid) en Italië (priesters). Een losse greep uit de wensen in al deze rapporten: een energieke actie van de kerk tegen de armoede, hon ger, kapitalistische uitbuiting en an dere sociale mistoestanden, verkie zing van de bisschoppen door de plaatselijke kerken in plaats van be noeming door de paus (en weer voor een beperkte periode); volledige vrij heid van meningsuiting in de kerk, een grondige hervorming van het kerkelijk recht, de mogelijkheid voor priesters om te kunnen trouwen, een maatschappelijke functie te bekleden en actief te zijn in de politiek en de vakbeweging en ten slotte een echte, arme kerk, die haar bezit heeft weg geven en zich niet langer druk maakt om de handhaving van de orthodoxe leer, die haar tot een gevangene van het verleden maakt. „Oude truc" Dc felste veroordeling, die tot nu toe uit Vaticaanse bron gekomen is, verscheen deze week in de „Osserva- tore della domenica". Waarnemend hoofdredacteur Frederico Alessandri- ni schreef, dat vele van de opstandi ge priesters die naar Rome zijn geko men. de Rooms-Katholieke Kerk in feite al hebben verlaten. Immers, het behoren tot de kerk impliceert het aanvaarden en belij den van bepaalde grondwaarheden, zonder in Zwitserland (Calvijn en j die door velen van deze priesers in Bullinger) en Hongarije. Hij vertaal- twijfel worden getrokken, aldus de werken van Calvijn in het Hon- Alessandrini. gaars en heeft verschillende nog nooit gedrukte preken van Calvijn ontcijferd en uitgegeven. Hij was vanaf 1937 hoogleraar, eerst aan de theologische hogeschool van Sarospatak en vervolgens aan die van Boedapest. De laatste jaren was hij wetenschappelijk medewer ker van de synode van de Hongaarse Hervormde Kerk. Aan de voorberei ding van de assemblees van de We reldraad van Kerken in 1948 en 1954 had hij een actief aandeel. Hij noemde de rebellie van deze priesters een zuiver negatief verschijnsel en betreurde het, dat hun conferentie nu al meer publici teit heeft gekregen dan de bisschop pensynode. Voor Baby POEDER - CREME - OLIE - ZEEP In een eerste commentaar noemde de priesters dit artikel „de oude truc". Wij loochenen geen enkele fundamentele waarheid. Dit artikel is alleen maar een poging om angst te zaaien onder priesters, die met ons sympatiseren. Een instelling, die het van de angst moet hebben, veroor deelt daarmee zichzelf." Kruistochten De reacties zijn fel. Gisteren open de de „Europese broederschap van priesters", die zegt meer dan vier duizend priesters in Frankrijk en Spanje te vertegenwoordigen, een te genoffensief. In een communiqué zeggen zij. dat er maar één waarheid bestaat: die van Christus, de apostelen, de kerkvaders, de concilies en de pausen. „Tegen deze waarheid bestaat een duidelijke samenzwering, die aan de kaak ge steld en bestreden moet worden." Deze conservatieve priesters zeggen zelfs, dat nieuwe vervolgingen of nieuwe kruistochten te verkiezen zijn boven een overwinning van de vijan den van de kerk. Ook beweren zij, dat een groot aan tal van de solidairen door de burger lijke en kerkelijke autoriteiten in hun eigen land veroordeeld zijn. Scherp is ook het oordeel van het Vaticaanse blad Osservatore della domenica. Waarnemend hoofdredac teur Frederico Alessandrini schreef, dat vele van de solidaire priesters de Rooms-Katholieke Kerk in feite al hebben verlaten. Immers, het behoren tot de kerk impliceert liet aanvaar den en belijden van bepaalde grond waarheden, die door velen van deze priesters in twijfel worden getrokken, aldus Alessandrini. Op een persconferentie noemen de solidaire priesters dit artikel „de oude truc". „Wij loochenen geen enkele fundamentele waarheid. Dit artikel is alleen maar een poging om angst te zaaien onder priesters, die met ons sympathiseren. Een instelling, die het van de angst moet hebben, veroor deelt daarmee zichzelf." Ook wezen zij er met nadruk op, dat al hun mensen him ambt als geestelijke uitoefenen. Rookbommen Op een tijdstip, dat er geen enkele priester in het gebouw aanwezig was, werden gisteravond rookbommen ge gooid door de ruiten van de waldenzer hogeschool. Dat gebeurde door een groep jeugdige rooms-katholieke acti visten. Zij lieten vlugschriften achter, waarin de solidaire priesters „heilig- schennende en schaamteloze circus clowns" genoemd worden. „Wij protesteren als verdedigers van het enige geloof van de Rooms- Katholieke Kerk om het godsvolk te tonen, dat het niet is overgeleverd aan de duivelse greep van een hand vol avonturiers, die zich verschuilen achter het masker van hun gewijde kleding om persoonlijke belangen na te jagen en om het geloof van de ware kerk van Rome te niet te doen stond in de pamfletten te lezen. Bij een Engelse uitgever is Psalm 23 verschenen in 26 verschillende vertalin gen vanaf de zestiende eeuw. Joost Reuten uit Nederland, Al- bert Bastenier uit België, Robert Detry uit België en Join Trillard uit Frankrijk, vier „solidaire" priesters tijdens een perscon ferentie aan het begin van de conferentie, die zij in Rome houden. Preeklezers meer status in Duitsland (Van onze kerkredactie) WINNINGEN/MÜNCHEN Verschillende Duitse kerken j zinnen zich op maatregelen, b het verwachte grote tekort aj I geestelijken op te vangen. -1 De Evangelische kerk van Rijnl moet steeds meer gebruik maken Q leesdiensten. Verwacht wordt, dalP in deze kerk in enkele jaren kon vierhonderd vacatures bij zullenWn" men. De leesdiensten worden gc door „kerkdienst-assistenten". ppp{ Er wordt nu aan gewerkt, om i ibai mensen meer status te geven. Zij jnig len officieel in het ambtelijk w worden ingeleid, maar geen ambt waad dragen. In voorbereiding is „Rijnlandse werkgroep voor ki dienst- assistenten". Deze zal gaan bezighouden met de aans^m- en uitwisseling van preken, die schikt zijn voor de leesdienst. In het rooms-katholieke aarti dom München gaat bijna zeve noe procent van de seculiere prie, va (850 van de 1250) binnen tien Let met emeritaat. Zoals de aanwai na! het ogenblik is (en die wordt eet k0 minder dan meer) zullen daar ongeveer 150 - 200 priesters vooj de olaats komen. "p* Kardinaal Döpfner heeft zijn I miljoen rooms- katholieken dan A-' al voorbereid op priesterloze g dienstoefeningen. Hij voegde er toe, dat hij nog niet precies weet, kleine parochiegemeenschappen godsdienstoefeningen zonder p ters zullen kunnen houden, maar zal domweg moeten. Hij zoekt bi de richting van een goede pasto: liturgische vorming van de gerne* leden met hulp van deskuni Ook wordt gewerkt aan een rai herindeling van taken en par «g i ang naa zei 'C (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Hoe komt het. dat we in Nederland, dat zo langzamerhand heidens begint te worden, ons evangelie niet meer kwijt kunnen?" Deze vraag stelde de dominee dichter Jaap Zijlstra gistermiddag in de Stadsgehoorzaal van Leiden aan een publiek, dat bestond uit meer dan 400 leden van de Gereformeerde Vrouwenbond Zuid-Holland-Noord. Hy gaf de raad, niet bij de pakken te gaan neerzitten. Nieuw ziekenhuis in 1975 in Lombar ene LAMBARENE Als in 1975 wordt herdacht, dat honderd jaar geleden dr. Albert Schweitzer werd geboren, wil men in Lambarenë in de Afri kaanse staat Gabon een nieuw zie kenhuis, grenzend aan het oude ge reed hebben. Mevrouw Rhena Eckert-Schweit- zer, de dochter van dr. Albert Schweitzer heeft thans de leiding op zich genomen van het bestaande zie kenhuis in Lambarene. Faculteitsraad in Groningen GRONINGEN De juridische fa- cultiet van de Rijksuniversiteit in Groningen heeft gisteravond besloten een faculteitsraad in te stellen. Deze raad zal bestaan uit vijf hoogleraren, vijf leden van de wetenschappelijke staf en vijf studenten. De raad krijgt de bevoegdheden om besluiten te nemen, maar wan neer belangrijke zaken zoals de be groting, ontwikkelingsplannen en wijzigingen in de studieregelingen aan de orde komen, is de goedkeu ring van de faculteitsvergadering no dig. Voorlopig zal de faculteitsraad voor één jaar functioneren. (Van een onzer verslaggeefsters) ONGKONG Niemand kent de getallen precies, maar ongeveer een miljoen ge- ivluchte Chinezen leeft in het aardse paradijs Hongkong in de grootste armoede. In deze stad, die met zijn toerisme en industrie vee1 buitenlands kapitaal aantrekt, heeft het groot ste deel van de inwoners geen dak boven he' hoofd. Dit heeft in een artikel in het blaf The China Mail. de directeur van de lAitbei se hulpdienst in Hongkong, ds. Karl Stump1 bekendgemaakt Igressie Tegenover de man met zijn Bentley met inge- I bouwde bar staan tallozen zonder slaapplaats. Dc industriële vlucht heeft gemaakt, dat de kloof tus sen arm en rijk groter is dan ooit. Ondanks de miljoenen, die met produkten uit Hongkong zijn verdiend, betekent de toekomst voor duizenden ge zinnen bittere armoede, die in veel gevallen moe' litlopen in agressie. Hoewel de regering veel huizen heeft gebouwd er oorzieningen heeft getroffen voor de ontwikkeling n op medisch gebied, blijft de armoede bestaan >e lonen in Hongkong zijn ontzaglijk laag. Voor gezinnen, die een zieke hebben te verzorger veduwen en invaliden is het een kunst om in leve» blijven. De armen in de Engelse kroonkoloni- vonen in hutten, barakken of onder bruggen. In ft ïieuwe stadswijken kunnen velen de huur nie •pbrengen Deze mensen zijn in een kringloop van de armoe de gevangen, wordt weieens gezegd. Alles hebben ze tegen: onvoldoende opleiding, een klein inkomen. een slechte gezondheid en verschrikkelijke woon toestanden. Kinderen De kinderen zijn er vaak de dupe van, dat de tuders de moed verloren hebben en geen steun kunnen geven. Daar het hun aan de nodige kennis cn vertrouwen ontbreekt, zijn ze voor het werk oraktisch niet te gebruiken. Velen komen tot de -nisdaad. In nieuwe wijken wil de regering nu binnen zes ïar 800.000 mensen onderbrengen. Dit jaar kunnen •venhonderd gezinnen een huis verwachten. De Lutherse hulpdienst wil het eerstkomende! aar met dertien miljoen gulden diegenen helpen, lie van minder dan dertig gulden per maand moe ien leven. Maar zowel de plannen van de regering als die van de Lutherse Kerk blijven voor het miljoen armen in het rijke handelscentrum een druppel op een gloeiende plaat. „Wij hebben ook aan ons danken dat we geen gehoor Denk eens hoeveel misdaden het verleden zijn gepleegd in van God. Hoeveel mensen sti omdat het evangelie moest verbreid. Denk eens aan de w oorlogen. Vroeger werden, wa christenen kwamen, volken get Was dat een manier om een gods te verspreiden? Wij moeten eers schuld bekennen en dan aan het De gereformeerde vrouwen naar de Stadsgehoorzaal gekome hun jaarlijkse provinciale dag. Ds. Zijlstra pleitte voor een s gaan van de Kerken. Hij zei da ook eens bij de andere kerken gaan kijken. „Ik heb in mijn geri op het ogenblik een discussii opgericht die bestaat uit 20 herfB de, 20 gereformeerde en 20 rooien tholieke jongeren. Deze mensen naar een rooms-katholieke mifle weest en naar een avondmaalsvjoi Allen waren van mening dat <irs dere kerken zeker dingen hebbelei men in zijn eigen kerk ook gra^n zien. Op deze manier komen de j ken dichter bij elkaar. Men moër kaar accepteren." re< Ds. Zijlstra zei dat men de L niet moest opgeven als er bij hejj, spreiden van het geloof steeds cl dichtsloegen. „Door zelf goed ten te zijn, door eerlijk te zijii eigen weg te gaan en in het je geluk te vinden, valt men opfc] gemeenschap. h De mensen zeggen, wat heeft) zij voor een geheim, dat ik nie) Waarom is hij gelukkig? De nfei zullen naar u toekomen, omdabo vertrouwen. Zo kunt u het gelo<' spreiden." Tussen de psalmen, de jaar) gen en het referaat van ds. door zong Roel Slofstra enkele h van de Fries Fedde Schurer, f dente mevrouw C. Boer-v. leidde de bijeenkomst. 's Middags was weer het woi Jaap Zijlstra, dit keer als dichte werd er gediscussieerd over als: Kan iedere christen de blijd< van het geloof bezitten? en: f onze kinderen mee aan het i' magl? Taak voor de kerf TUTZING De kerken zulle moeten inzetten voor een ven lijking van het thans zeer eet commercieel ingestelde toerisme Dat kwam naar voren op een national conferentie over he risme, die de Wereldraad van I in het Duitse vormingscentrun zing organiseerde. Het toerisme werd een rev naire verandering van deze en een uitdaging voor de kerk noemd. Aan de Wereldraad za den verzocht, een speciaal riaat voor toerisme en vakantii stellen. De kerken moeten bij hun r< gen en parlementen aandring een wettelijk vastgelegde minii kantie van drie weken, voor i< Dr. W. A. M. van der aanvaardde ambt aan AMSTERDAM Dr. W. A. 1 der Kwast heeft vanmiddaj ambt van hoogleraar in de heelkunde en de kaakchirurg) de Vrije Universiteit aanvaai een inaugurele oratie onder FJementen in doorbraak". Prof. dr. v. d. Kwast is va van de Nederlandse verenigij mondheelkunde en hoofdbesf I van de Nederlandse maatscha I bevordering der tandheelkunf

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2