REISVERBOD TSJECHEN Commentaar Trein vermorzelt vier militairen ARP houdt handen vrij decoratief en zo'n Valt BTW tegen, dan elders geld vandaan Het Kwartet SPREUK HIT WEER Veel mist aggeld zeer drastisch verlaagd Slechts eenmaal per jaar naar het Westen —bon- Aarden: De PPR heft zich niet op ZOMERS NAJAAR Bomen vergeten te sluiten Stijging premie ziektekosten Middenstanders eisen afwijzing BTW-verhoging BIESHEUVEL NIET BIJ BERAAD pindarotsjes JAMIN Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 10 oktober 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" loofdkantoor Leiden - Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. v. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 - Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Men leert zijn vaderland het grondigst kennen in den vreemde. SIRIUS .Natuurlijk is hel jammer dat liet regent, maar er blijven wel fijne modderplassen achter." BILT In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist, overigens droog en zonnig weer met weinig wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. DE BILT Een omvangrijk hogedrukgebied, waarvan het cen trum boven de Balkan ligt, heeft nog een verdere uitbreiding on dergaan in westelijke richting en reikt nu tot boven de Britse eilan den. In West-Europa zijn hierbij de luchtdrukverschillen zeer klein geworden, zodat bij weinig wind een flinke daling van tempera tuur optrad, en op veel plaatsen mist is ontstaan, Aan de westkant /an het hogedrukgebied bevindt •ich tussen de Azoren en de Golf /an Biskaje een depressie, die weinig van plaats verandert. Een andere depressie trekt over le zuidpunt van Groenland naar IJsland. In onze omgeving blijft iet continentale hogedrukgebied lepalend voor het weer. Het ziet >r naar uit, dat zich vanavond en vannacht opnieuw op uitgebreide chaal mist zal vormen, die mor gen in de loop van de ochtend op de meeste plaatsen zal optnekken. Bij zonnig weer zullen in de mid dag ongeveer dezelfde temperatu ren worden bereikt als vandaag. Vooruitzichten voor zondag: lantal uren zon: 0 tot 6; nin. temp.: van ongeveer normaal ot 5 graden boven normaal; nax. temp.: van ongeveer normaal ot 5 graden boven normaal; tans op een droge periode van ninstens 12 uur: 95 procent; :ans op een geheel droog etmaal: 0 procent. Barometerstand. Heden .10 iir 76.6 cm (1021 millibar), tijgend. Zon en maan 11 oktober zon op 6.57, onder 7.55; maan op 7.01, onder 17.38; lie uwe Maan 'AMSTERDAM Het tarief or daggeld (call money) is ndaag zeer drastisch verlaagd wel van 63/i tot 3*/2 procent, e geldmarkt is plotseling van zeer i naar ruim overgeschakeld. Dit t hoofdzakelijk dor de aankopen dollars door de Nederlandsche k en het daartegenover afgeven guldens. Hierbij speelt het vlucht- taal vanuit West-Duitsland een ■name rol. aldus geldkringen. J 4 augustus 1969 werd het tarief een vol procent verhoogd van tot 6% procent. Een zo forse ver- tg als vandaag komt niet vaak In april 1968 werd het tarief aagd van 4!'2 tot 1 procent. Gwu tveehrnil-risti voor toeristen Geltl trordt en treft if/ uitgevoerd Tsjechoslowaken mogen alleen nog emigreren als het gaat om hereniging van gezinnen ouders en minderjarige kinderen) en huwelijkssluiting in het buitenland. Ook gepensioneerden mogen in bepaalde gevallen het land verlaten. Herhaling IT PRAAG De Tsjechoslowaakse regering heeft krachtige maat regelen genomen tegen de massale uittocht van haar onderdanen naar het Westen. 'De Tsjechoslowaken zullen in het algemeen nog slechts eenmaal per jaar, in de vakantietijd, naar niet-communisti- sche landen mogen. Bovendien kunnen buitenlandse toeristen geen weekend-visa meer krijgen, zoals die werden verstrekt aan de Oostenrijkse grens en bij de Tsjechoslowaakse ambassade in Wenen. Het persbureau Ceteka gaf gister avond als verklaring voor deze reis beperking dat de laatste jaren te veel geld naar het buitenland is gevloeid. Ook wil men speculaties voorkomen met Tsjechoslowaaks geld, dat onwet tig wordt uitgevoerd door Tsjecho slowaakse toeristen en weer ingevoerd, eveneens onwettig, door buitenlandse toeristen, die hun deviezen omwisse len op de zwarte markt en ze daarmee aan de Tsjechoslowakse economie ont houden, aldus Ceteka. Voorts maken veel Tsjechoslowaken gebruik van de mogelijkheid, op grond van een eenvoudige schriftelijke, „vaak gefantaseerde" uitnodiging, wanneer en waarheen ook maar te vertrekken. Zij accepteerden zonder toestemming van de autoriteiten func ties in het buitenland of volgden er een voortgezette studie. Kritiek De regering in Praag verwijt de toe risten die naar Tsjechoslowakije ko men zich kritisch uit te laten over de politieke koers die het land volgt. Daarom worden de weekend-visa in getrokken. Waarnemers maken uit deze mede delingen op dat de reisbeperkingen ongelimiteerd kunnen worden toege past. Sinds de invasie van de War- schaupact-strijdkrachtcn vorig jaar augustus zijn ongeveer 50.000 mensen naar het Westen uitgeweken. De maatregelen waren gisteren al merkbaar. Aan de grenzen werden U zult er een uniekë'colleojie electronische orcfels én piano's aantreffen van' vele merken;- modellèn en prijzen. betalingssprè'iding inruilen .'•franco levering landelijke service-dienst enzovoort HARTELIJK WELKOM BIJ ORGEL- EN PIANOHANDEL Kerkstraat 2-28 BODEGRAVEN Telefoon 01726-2541 GGATtS al* u* c aJboilnju, apfyuM'l Ik geef op als nieuwe abonnee: ^naam: betaalt; per kwartaal per maand _._B Als beloning voor mijn aktiviteit :r-: ontvang ik een onderzettegel. V"-*i J I De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Tsjechoslowaakse toeristen uit trei nen en bussen gehaald. Het Oostenrijkse ministerie van buitenlandse za'ken stelde vast, dat Tsjechoslowakije zijn grens met Oos tenrijk vrijwel heeft gesloten voor Tsjechoslowaakse toeristen. Emigratie is ook niet meer mo gelijk. Uitzonderingen zouden alleen worden gemaakt voor gepensioneer den en Tsjechoslowaken die zich bij geëmigreerde naaste families willen voegen. Voor reizen naar het buitenland voor beroeps- of studiedoeleinden zal in 'het algemeen geen toestemming worden verleend. De minister van onderwijs zal moe ten beslissen over aanvragen van stu denten die enige tijd buiten het land willen studeren. Het bezoeken van familie in het buitenland zou nog wel worden toege staan, evenals reizen met de officiële reisorganisaties. De familie in het buitenland moet daar wel legaal ver blijven. DEN HAAG Het radi cale Tweede- Kamerlid drs J. M. Aarden heeft van morgen ge ruchten dat de topleiding van de Poli tieke Partij Radikalen lieeft beslo ten de partij na de raadsverkiezingen in 1970 op te heffen, ten stelligste ontkend. Het zou ook niet waar zijn dat de be sprekingen met D'66 over vérgaande samenwerking zijn mislukt. Die besprekingen zijn nog in volle gang. Volgens drs Aarden zit er geen fusie in. Toen vorig jaar december de besprekingen met de Democraten begonnen, was de opzet een moge lijke fusie. De besprekingen zijn nu i op kleinere basis voortgezet. Enkele bestuursleden van de PPR hebben de moed echter reeds op- gegeven. Men wil nog wel meedoen i aan de gemeenteraads- en statenver- I kiezingen om de meningen van de I kiezer te peilen. Aan de hand van die uitslagen zou moeten worden be slist over het voortbestaan van de partij. Aanhang Het overgrote deel van de PPR- leiding blijft echter volhouden dat ér voor de PPR onder de kiezers vol doende aanhang is te vinden. Zij vinden het argument van de ,,op- heffers" dat de partij financieel aan de grond zit en te weinig leden heeft (4000) niet juist. Bijna alle politieke partijen kampen met financiële moeilijkheden. Partijen als de KVP, PvdA en CHU hebben de laatste ja ren tienduizenden leden verloren. Een diepgaande samenwerking met de PvdA wijst de PPR vooralsnog van de hand, omdat dan veel r.k. kiezers zich zouden laten afschrik ken. Qua mentaliteit voelt de PPR meer voor D'66, omdat daar veel oud-KVP'ers op stemmen. Drs. J. Aarden Gisteren, 9 oktoberdoken in Hoek van Holland nog Duitse badgasten in zee. De familie Borgelt uit Wedel zwom met welgevallen rond. Herrlichzei vader Borgelt na afloop, „het is lekker water". Zijn vrouw: „De - kinderen hebben herfstvakantie en we logeren bij vriendens in Den Haag, zodoende kunnen we er nog fijn van genieten.'' Genieten van het prachtige nazomerweer deden gisteren niet alleen verlate badgasten. De terrassen waren vol, en de meis jes liep ener weer zomers bij. Maar op kantoren en in werk plaatsen werd gepuft: wat een warmte op deze 9de oktober. Oktober gedraagt zich wel uit zonderlijk warm, met, in het wes ten temperaturen tot 23, in het oosten van 24 graden. Na 1921 zijn niet meer zulke hoge tem peraturen gemeten. En goed nieuws voor het week end: het hogedrukgebied dat dit mooie weer brengt, houdt stand, zodat de nazomer blijft. De mist in de nacht en ochtend wordt hardnekkig, maar overdag is ook de komende dagen de zon weer present. UTRECHT In kringen van ziektekostenassuradeurs verwacht men een forse stijging van de ta rieven der particuliere ziektekosten verzekeringen. Verhoging van tien tot twintig procent zou nodig zijn door de gestegen kosten van me dische verzorging. In ziekenfondskringen wekt dit bericht geen verwondering, omdat de particuliere ziektekostenverze keraars tot nu toe nauwelijks ta riefsafspraken hebben kunnen ma ken met de dienstverlenende me dische sector. Het Bureau voorlichting schade verzekering ontkent echter dat er een stijging op komst is. „Ieder jaar worden de premies aangepast aan de gestegen medische kosten en ook dit jaar zijn de premies met tien tot twaalf procent verhoogd. Pas volgend jaar gaan we deze zaak opnieuw bezien". NUNSPEET Met een snel heid van 140 km per uur ver morzelde gisteravond om zeven uur de sneltrein Groningen Amsterdam een auto met vier militairen. Het ongeluk gebeur de op de beveiligde overweg nabij het station te Nunspeet, doordat de overwegwachter vergeten had de overwegbomen te sluiten. De slachtoffers zijn de 21-jarige H- H. M. Derkx uit Venlo, de 23- jarige H. Pol uit Kollum, de 23-ja- rige D. Wisseman uit Berlikum en de 25-jarige J. P. Noordeveld uit Zuid hom, allen afkomstig uit de leger plaats Nunspeet. De trein kwam pas drie kilometer na de botsing tot stilstand. Wrakstuk ken van de auto lagen over grote afstand langs de spoorbaan verspreid. Overstuur Volgens de eerste gegevens treft niet alleen de overwegwachter schuld, maar ook de treindienstlei der, die het sein reeds op veilig had gezet, terwijl de overwegwachter nog niet was gewaarschuwd. Een nader onderzoek moet nog worden ingesteld, omdat beide spoor wegemployés zo overstuur waren, dat zij naar huis zijn gestuurd. [ERHALING is de kracht van de reclame. Adverteerders weten het en houden er rekening mee. En als zij staan achter hetgeen zij heb ben aan te bieden, werpt hun in-her- haling-vallen rijke vruchten af. Resultaat blijft echter uit als belang hebbenden in hun verwachtingen worden teleurgesteld en zich bedrogen voelen, omdat men hun knollen voor citroenen wil verkopen. Niemand laat zich graag beetnemen. We kunnen nog moeilijk beoordelen, of president Nasser van Egypte een man is die anderen blij tracht te ma ken met een dode mus. Het zou echter niet voor het eerst zijn. Enkele weken geleden liet hij weten, dat zijn land bereid is met Israël te spreken. Het zou indirect moeten ge beuren volgens de Rhodosformule. Hetgeen wil zeggen met de VN aife vredesmakelaar. Er gebeurde echter niets. Eér volgde er verheviging van de strijd langs het Suezkanaal, waar Egypte zich al vele maanden niet meer wenst te houden aan de in 1967 overgekomen bestands- grens. Nü heeft Egypte herhaald, dat het volgens de Rhodosformule indirecte besprekingen met Israël wil voeren. Zulks ter gelegenheid van de behan deling van het conflict in de Assem blee van de VN. Nog maar enkele dagen tevoren had de speciaal aangewezen VN-bemid- delaar de Zweed Gunnar Jarring zich genoodzaakt gevoeld te laten weten dat hij voorlopig geen moge lijkheid zag zijn werk voort te zetten. Aangenomen moet worden, dat Jar ring na de eerste Egyptische bereid verklaring alles in het werk heeft ge steld om president Nasser te bewegen een begin te maken met voorberei ding van zulk een Rhodos-gesprek. Blijkbaar heeft hij bot gevangen en moet het herhaalde Egyptische aan bod worden gezien als een doekje voor het bloeden. De propagandisti sche waarde die het bedoelt te heb ben gaat echter dan verloren. Voor de volken van het Nabije Oos ten valt te hopen, dat Nasser niet vol staat met gelegenheidsbeloften. Het wordt tijd dat hij gaat staan achter wat hij zegt. De wrakstukken van de auto lagen over een grote afstand verspreid langs de spoorbaan. Uitstel BTW voor België en Italië STRAATSBURG Het Europees parlement is gisteren in Straatsburg akkoord gegaan met een richtlijn van de Europese commissie waarin België en Italië wordt toegestaan op een later tijdstip in te voeren. Dat had moeten gebeuren op 1 ja nuari volgend jaar. België heeft, vol kregen en Italië anderhalf jaar. Beide landen vroegen hun uitstel niet voor niets. Voorwaarden zijn on der meer dat zij bij invoering van de BTW meteen ook de kleinhandel bin nen het toepassingsgebied van deze belasting brengen; dat ze vanaf 1 oktober van dit jaar de percentages van de compenserende belasting bij invoer en de teruggave bij uitvoer niet meer verhogen en vanaf 1 ja nuari 1970 deze percentages vermin deren. Deze voorwaarden zijn ook gesteld om de opheffing van de fiscale gren zen op 1 januari 1974 te vergemakke lijken. DEN HAAG De Ondernemersfe deratie (protestantse en r.k. midden standers) heeft besloten in een brief aan de Tweede Kamer te eisen, dat verhoging van de btw-tarieven in 1970 wordt afgewezen. Zij vindt dat alle maatregelen die de rust op het prijzenfront opnieuw zul len verstoren, achterwege moeten blij ven. De federatie vreest dat aanpas sing van de prijzen op de markt niet te verwerkelijken zal zijn. Ook tabaksaccijns brengt minder op kegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. (Van onze parlcmentsredactic) DEN HAAG Mr. B. \V. Biesheuvel, leider van de AR- Tweedc-Kamerfractie, heeft gis termiddag niet deelgenomen aan het gezamenlijk beraad va;i de regeringspartijen over de begro ting. De financiële experts van de drie overige fracties hebben wel vergaderd. In politieke kringen neemt men aan dat de AR-fractie hiermee te kennen heeft gegeven, bij de algemene beschouwingen over de miljoenennota, die volgende week dinsdag beginnen, de handen vrij te willen hebben wat betreft de ver hoging van de BTW en Witte- veens inflatiecorrectie. De drie andere fractievoorzitters waren op zijn minst verbaasd over de plotselinge omzwaai van mr. Biesheuvel, omdat in principe was overeengekomen in de Kamer één hlijn te trekken. Binnen de AR-fractie zou men echter niet geheel gelijk over de twee grootste problemen denken. Bovendien wil de AR-fractie de schijn vermijden, dat zij zich zonder meer op één lijn stelt met de andere drie regeringspartijen. Uiteindelijk zullen de AR-Ka- merleden niet tegen de voorstellen van Witteveen stemmen, hoewel zij alles in het werk zullen stellen die voorstellen gewijzigd te krijgen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering ziet uit naar een tijdelijke dek kingsmaatregel wanneer de op brengst van de BTW in 1970 lager zal zijn dan het verwachte bedrag. Maar het kabinet re kent er op, dat de „inspeelmoei- lijkheden" van de nieuwe belas ting, die de oorzaak waren van de lagere opbrengst, het volgend jaar overwonnen zullen zijn. Minister van financiën, dr. H. J. Witteveen deelt dit mee in antwoord op de vragen, die naar aanleiding Van de miljoenennota door de leden van de Tweede Kamercommissie voor financiën zijn gesteld. De bewindsman geeft nog de vol gende cijfers: de BTW en de bijzon dere verbruiksbelasting van perso nenauto's zullen in 1969 vermoedelijk 425 miljoen gulden minder opbrengen dan was gedacht. Hierbij komt dan nog een derving van 175 miljoen gul den door de genoemde „inspeelmoei- lijkheden." Een definitief oordeel van het resultaat van de BTW in 1969 kan pas in februari 1970 worden gegeven. Minister Witteveen verzekert de Kamerleden, dat het percentage van de AOW premie in 1970 niet zal wor den verhoogd, hoewel de rijksbijdra ge met 40 miljoen zal worden ver minderd. Zoals men weet komt dit bedrag ten goede aan de bejaarden en de kleine zelfstandigen. Andere mededelingen van de mi nister: De tabaksaccijns brengt ook min der op dan was geraamd. 850 miljoen in plaats van 960 miljoen. Oorzaak: men is goedkopere merken gaan ro ken. In 1971 zullen alleen nog maar nikkelen guldens en rijksdaalders in omloop zijn. morgen 210 gram van 130 voor IIS niet te geloven voor die prijst B rom fie tspla at je in 1970 hlauw DEN HAAG Het bromfietsplaatje noodzakelijk voor een snelle con trole op de WA-verzekering zal vol gend jaar blauw zijn. De kleuren wis selen ieder jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1