Kamerlidmaatschap zou erebaan kunnen zijn Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! Film De la Parra goede stimulans Men zegt dat 'kaas uit het vuistje' alleen maar propaganda is van de kaasjongens. Ophouden met ageren krant van FORMAAT aonnen iishandekp jnderen Mr. Van Riel: „Ze staan te dringen Boer schaamde zich: doodde pasgeboren kind manslag op files davis iIdaat ging er et ziekenauto vandoor in Nederlands nitiatief bij -erleg Genève Jubileum Jolo-Couture werd een modefestijn Verrassend werk van Hall Tories willen herinvoering doodstraf Vorming Delta-lichaam gewenst Promotie aan VU 17 VRIJDAG 10 OKTOBER 1969 AGLIARI Een moeder-overste een non zijn uit een weeshuis in lus op West-Sicilië verwijderd, lat vast kwam te staan, dat zij aan zorgen toevertrouwde weeskin- in veel te streng hadden gestraft niet genoeg te eten hadden gege- worden ook onderzoeken in- eld naar de toestanden in andere shuizen in Sicilië. Het toezicht op shuizen is strenger geworden, na indwording van de schandelijke be deling, die achterlijke kinderen irgingen in een tehuis bij Rome. eze zomer kwam aan het licht, de kleintjes werden vastgeketend I hun bedjes, vaak werden afge leid en bespoten met koud water teel te weinig te eten kregen. flOSKOU De Rassen zullen jens Oosteuropese mededelingen Ie eerstkomende dagen een experi- it in de ruimte uitvoeren met het l vorderingen te maken voor de w van een .ruimtestation. Min- s zes kosmonauten zullen aan de deelnemen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De liberale Senator mr. H. van Riel pleit voor het invoeren van een één- Kamerstelsel. Deze Kamer zal op basis van evenredige verte genwoordiging moeten worden gekozen en twee dagen per week moeten vergaderen. De toekomstige Kamerleden zullen een lage honorering moeten krijgen, een goede reis- en verblijfkostenrege ling en een zeer ruime wetenschappe lijke bijstand. De besten uit het la-nd zullen zich dan verdringen om lid van een dergelijke Kamer te worden, als hoogste eervolle nevenfunktie, al dus het Eerste-Kamerlid. Een groot aantal taken van dit par lement moet worden overgedragen aan de vier provinciale parlementen, die moeten worden gekozen door de bevolking van de vier grote provin cies, die mr. Van Riel voor ogen staan. Deze parlementsleden zullen het sa laris moeten krijgen van de huidige Tweede-Kamerleden. De provinciale parlementen moeten verder een aan zienlijke eigen autonomie krijgen en eigen belastinggebied. Het grote voor deel van dit systeem is, dat de volks vertegenwoordiger dichter bij de kie zer komt te staan en het „werven" van parlementariërs geen moeilijke zaak meer is. politieke strijd een reële inhoud en wordt een eind gemaakt asrn het streven van sommige lagere organen het voorzieningenpeil konstant op te voeren zonder de eigen kiezers recht streeks met de financiële gevc^n daarvan tc confronteren. VVD'er Van Riel Inspraak Het gehele welzijnsbeleid en een deel van het welvaartsbeleid moet van het landelijk parlement worden overgeheveld naar de provinciale Ka mers. Ook zullen deze Kamers beter een eind kunnen maken aan de moei lijke financiële toestand van de ge meenten. De bevolking van elke grote pro vincie zal haar eigen prioriteiten moeten stellen en dat bij de verkie zingen tot uitdrukking kunnen bren gen. Alleen op deze wijze krijgt de BRUSSEL In Brussel is gisteren een 53-jarige boer tot negen jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het doden van het pasgeboren kind van zijn ongehuwde dochter in april 1968. De man, vader van acht kinderen, was ervan beschuldigd, dat hij de baby drie dagen na de geboorte le vend had begraven bij de varkensstal om een schandaal te voorkomen in het dorp Edingen, waar hij veel aan zien genoot. Tijdens het onderzoek verklaarde hij: „Ik kon het niet dood maken. Ik hou veel van kinderen." Hij had nog met een vinger een kruis over het hoofd van de baby gemaakt. WEGGELOPEN ZUID-LAREN Sinds zaterdag wordt uit de psychiatrische inrich ting Dennenoord de 58-jarige onge huwde J. Brouwers uit Ruinerwold vermist. Voor een ongeluk wordt ge vreesd. Signalement: lang 1.77 meter, mager postuur, ziet er erg oud uit en heeft wit haar. Getuigen worden ver zocht zich in verbinding te stellen met de rijkspolitie in Zuid-Laren, tel. 05905 1374. e creaties uit de jubileum- collectie van Jolo-couture. 17 YORK De Amerikaanse Jmpetist Miles Davis is gisteren lewond geraakt, toen hij in New in zijn auto werd beschoten. Een f, die bij hem in de wagen zat, ongedeerd. s was juist voor het huis van [uw gestopt toen een man, die uit ixi sprong, vier kogels op hem rde. Een kogel schampte zijn lin- hp. hegermusicus was eerder telefo- bedreigd in verband met een foomen optreden in een zaak in lyn. Hij had zich aan deze be- !6 niet gestoord. JlE RIJEN Een 25-jarige mi- Van de Koninklijke Luchtmacht Istcravond plotseling vandoor ge net een ziekenauto. Omstreeks .voor acht reed hjj de poort van ijs Gilze-Rijen uit voor een rit agen keuze. Kmsterdam werd de militaire •f omstreeks half elf aangehou- aj gaf zich onmiddellijk gewon- er op de dag had een arts de F enkele kalmeringstabletten ge- lOmdat hij tekenen van opwin- onevenwichtigheid vertoonde, jtd daarna in het ziekenzaaltje [medische dienst op bed gelegd. >jn vertrek had de soldaat geen moeilijkheid, omdat de wacht ft altijd direct opent als de zie- MP passeert. |HAAG Een Nederlands ini- i°m tot een afzonderlijk ak- komen, dat voorziet in de fekking van Russische* en Ame- P chemische wapens binnen P grenzen, is onder de huidige pigheden niet mogelijk. Dit Premier De Jong meegedeeld Sen van het Tweede-Kamerlid der Stoel (soc). Vapens liggen opgeslagen in p Oost-Duitsland. Van der Stoel had ge- om een Nederlands initiatief j overleg in Genève over voor- I van gebruik van chemische pgische wapens. Hij zei te vre- het Geneefse overleg nog ge- in beslag zal nemen. (Van onze moderedactrice) UTRECHT Dertig jaar Ne derlandse confectie-couture is wel een jubileum, dat gevierd mag worden. Dat gebeurde gis teren bij Jolo-Couture, een naam de fijnproevers welbekend. De confectie is verantwoordelijk voor de „vertaling" der modellen, die de modekoningen dicteren. Bij een vertaling kan men naar een bepaald doel streven, men kan het letterlijk doen of er een eigen stijl in brengen. Jolo-couture brengt er bewust een eigen stijl in. Men streeft naar een functionele mode, waarin de wer kende vrouw zich even thuis voelt als de vrouw, die naast haar man naar buiten optreedt. De directeur van Jolo-Couture, die met echtgeno te en schoonzuster de zaak drijft, spreekt graag over „kleren om in te wonen". Wij zouden durven zeggen, dat hier mode gemaakt wordt die de mode kan overleven. Ouverture Dat toonde reeds de ouverture van de show: drie ensembles in zwart, die allerlei combinatiemogelijkheden hadden. Een ander voorbeeld was een zwart-grijze mêlee japon met grijs geruite blazer. Veel zwart en Ook stemrecht voor 22 Westberlijners in de Bondsdag? WEST-BERLIJN Westduitslands vermoedelijke nieuwe bondskanse lier, Willy Brandt, heeft gisteren in Münstereifel gesproken met burge meester Schütz van West-Berlijn over toekenning van volledig stem recht van 22 Westberlijnse afgevaar digden in de Bondsdag. Deze funge ren thans slechts als waarnemers. Krijgen ze volledig stemrecht, dan zal de meerderheid van Brandts soci- alistische-llberale coalitie in de Bondsdag van twaalf tot achttien op lopen. De drie westelijke Geallieerden, die hiervoor toestemming moeten ge ven, schijnen echter niet bereid te zijn verandering aan te brengen in zijn tot verandering van de status van de Westberlijnse afgevaardig den. Voorstanders voeren aan dat Oostberlijnse vertegenwoordigers in de Volkskamer van de DDR onlangs ook stemrecht hebben gekregen. Een Amerikaanse B-52-bommenwer- per is gisteren bij een oefenstart op de vliegbasis Castle in Californië neer gestort. De zes inzittenden kwamen om het leven. Het toestel explodeerde en vloog in brand. wit, ook dikwijls gecombineerd, en gegarneerd met dubbel gestikte na den. Opvallend was de verzorging van de details van knopen en bijzon der mooie moderne ceintuurs. Ideaal de overgooiers met pullover, gebreid van draden uit het overgooi- ermateriaal, waardoor een harmo nieus effect ontstaat. Enkele overgooi ers hadden een heel diep uitgesneden armsgat met piepklein strikje precies op de heuppunt. Maximodellen in een wolle grijze visgraat met korte bolero, die voor de chique vrouw volkomen aanvaard baar zijn. Tot slot lange rokken met luxe pullovers, waarvan één een grappige ceintuur had, die als het ware was opgehangen aan een paar bretels. Zo werd de jubileumshow een klein festijn, waar overigens elke Ne derlandse vrouw haar deel aan kan hebben, want de modellen hangen in tal van winkels. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Nederland voelt voor het politieke systeem van wij len de heer Stalin weinig of niets, maar hij was onze bondgenoot. In dat raam moeten wij ons ook over onze scrupules tegenover Grieken land en Portugal heenzetten". „Ieder regime, dat mensen laat mis handelen, is stuitend, maar aan het mechanisme van de internationale machtspolitiek kan een Nederland dat politiek vrij blijven wil zich nu eenmaal niet onttrekken". Aldus de VVD-senator mr. H. van Riel, gister avond op een bijeenkomst van zijn partij in Eindhoven. Praktisch gesproken komt het vol gens mr. van Riel op het volgende neer: „Wie ooit met D'66 of de PvdA wil gaan regeren mag er wel voor zorgen omtrent deze punten buitenge woon duidelijke afspraken te ma ken". Wie een defensiegemeenschap voor Europa wil opbouwen, en Portugal en Griekenland daarbuiten wil hou den, voegt in de ogen van de Russen slechts een hoofdstuk toe aan het boekwerk „De Lof der Zotheid". Nederland moet ophouden met het ageren tegen beide landen. Want het resultaat daarvan is duidelijk: Neder land heeft in dit geval zijn prestige van serieus land weer eens te grabbel gegooid. Als opvolger van minister Luns van buitenlandse zaken, „die wij ove- j rigens niet dankbaar genoeg kunnen j zijn", zou mr. van Riel graag een 1 niet aan partijen gebonden diplomaat willen zien. Rod Steiger als Steve Howard in de film „De man, de vrouw en de liftster", met de 19-jarige actrice Ella Patterson als de liftster. FILMSTAD ARNHEM beleef de woensdagavond de première van de Nederlandse film „Ob sessions" van Pim de la Parra, die na zijn bekende „Katus" een thriller is geworden vol span ning. De dialoog wordt in het Engels gesproken waardoor deze film reeds een goede versprei ding kreeg in het buitenland. Niettemin is de locatie Amster dam en een origineel grachten huis. Dat is een misvatting. Reeds in de 80-jarige oorlog grepen de musketiers van Willem de Zwijger naar een stuk kaas. Het schijnt zelfs dat kaas uit het vuistje de enige leeftocht was in het turfschip van Breda. Het is gewoon een oude, nationale gewoonte. En nog altijd grijpt een Nederlander naar het mes als hij trek heeft in iets hartigs. En snijdt een ferm stuk van zo'n groot, gouden brok. Onze kaasmannen hadden het best zelf willen verzinnen, daar niet van. Maar kaas uit het vuistje is zo klassiek als een glaasje recht op en neer. Zou je ze daarom zo vaak bij elkaar zien Dit produkt is duidelijk gericht op een bepaald publiek, dat meer dan de gebruikelijke sensatie wenst, want heel het werk is opgebouwd uit uit bundige liefdestaferelen, alles zichtbaar door een gaatje in de muur van een kamer die wordt bewoond door een medisch student. Dat gat ontstond doordat een schilderij van de muur viel en daarmee werd hij tegen wil en dank betrokken in een mysterie dat hem in levensgevaar brengt en ten slotte zijn dood veroor zaakt. Ongetwijfeld is de film tech nisch goed opgebouwd, maar het blijft ondanks alles naar inhoud toch maar een zeer oppervlakkig produkt dat men gauw vergeten zal, al moe ten we toegeven dat met deze film een poging is gedaan om de Neder landse speelfilmproduktie een nieu we stimulans te geven. Het voorprogramma gaf daarbij twee korte films van Nederlandse bo dem met name „Het oponthoud" van Nico Crama, een niet ongeestige fan tasie en „Joop" van Pim de la Parra, een goed geslaagde karakterschets van een onhandige minnaar. De man, de vrouw en de liftster In de middagvoorstelling werden we verrast door een film van de jon ge regisseur Peter Hall, maker van o.a. de sfeerfilm „Wachten op Godot" die we in Nederland zeer bekend mo gen achten. „De man, de vrouw en de liftster" is een nogal gekunstelde liefdestrage die, de kracht van deze film is echter de sfeer waarin de tragedie zich vol trekt en het gevoel voor alle nuances, waardoor dit werk een in dringende kracht krijgt. Prachtig speelt Claire Boom de rol van Frances als eerbare echtgenote van Steve Howard (Rod Steiger) die van zelfverzekerde man tot een besluitelo ze figuur wordt door zijn noodlottige ontmoeting met de lifster Ella (Ella Patterson) die zich in zijn huwelijks leven dringt. Ella treft Steve ui zijn meest kwetsbare plek: zijn kinderloos hu welijk. Zij suggereert op een gegeven ogenblik zwangerschap en dit drijft Steve zo ver dat hij Frances wil ver laten om met Ella te trouwen. Op het beslissende ogenblik echter laat Ella verstek gaan en zegt dat ze geen kind verwacht, doch dan is het on heil al geschied. Frances is vertrok ken en Steve, totaal uit het even wicht gaat ook het huis uit en ten laatste vertrekt dan ook Ella... het huis is leeg. Het thema van de indringster is bepaald niet nieuw en is al in vele variaties verwerkt, doch niettemin heeft Peter Hall kans gezien een su blieme film te maken van Andrea Newmans roman, naar een scenario van de bekende schrijfster O'Brien. Al met al een boeiend hoogtepunt in de filmweek Arnhem. c? LONDEN Het congres van de Britse conservatieve partij oppositie j in Brighton heeft zich gisteren met 1.117 tgen 958 stemmen uitgesproken over herinvoering van de doodstraf. Het congres gaf uiting aan zijn „ernstige ongerustheid" over de toe neming van het aantal misdrijven en met name het aantal gewelddaden. Volgens de motie moet het wetboek van strafrecht zodanig worden gewij zigd, dat misdadigers op passende wijze moeten bijdragen tot de schade loosstelling aan hun slachtoffers. Met 1.452 tegen 475 stemmen sprak het congres zich vervolgens uit voor toetreding van Engeland tot de EEG. Dit gebeurde na een rumoerig debat, waarbij rond dertig moties tegen toe treding werden ingediend. Sir Alec Douglas-Home, de oud premier die optreedt als conservatief woordvoerder op het gebied van bui tenlandse zaken riep de „zes" op zich eerst gezamenlijk uit te spreken voor een uitbreiding van de gemeenschap. Volgens hem heeft de EEG op in dustrieel en handelsgebied opmerke lijke resultaten geboekt, terwijl zij op landbouwgebied echter zou heb ben gefaald. Door de op dit gebied aan de gang zijnde hervormingen zou echter de toetreding van Engeland kunnen worden vergemakkelijkt. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Een nieuwe bestuurs structuur voor het Deltagebied zal een organisatorisch cn procedureel raamwerk moeten verschaffen, dat een bevredigende vertegenwoordiging zowel als afweging van de verschil lende belangen waarborgt. De ge dachten gaan hierbij uit naar een openbaar Delta-lichaam, naar het voorbeeld van het recreatieschap Grevelingen. Het lichaam zou belast moeten zijn met de algemene ruimtelijke orde- ningstaak, en daarnaast een taak ten aanzien van de haven- en industriële ontwikkeling. Bovendien zou het Del talichaam een uitvoerende functie moeten krijgen voorzover deze zaken het gemeentelijk niveau te boven gaan." Dit zei de heer dr. A. F. Leemans, van het Institute of Social Studies te Den Haag, gistermiddag op de Delta dag van de afdelingen Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant, nadat mi nister Schut van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening tevoren duide lijke uitspraken had gedaan over be paalde ontwikkelingen in de Delta. De heer Leemans, die ook wees op de mogelijkheid dat het hele Deltage bied onder een provinciaal bestuur zou kunnen worden gebracht, zei over de huidige situatie rond de toe komst van Zuidwest Nederland: „De bestuurlijke gebreken in het Deltage bied zijn niet, of slechts ten dele specifiek. Ze zijn wel duidelijker en ernstiger dan elders in het land, we gens de omvang van de belangen die er gemoeid zijn, en de hevigheid van belangentegenstellingen." AMSTERDAM Drs. P. Vink te Roelofarendsveen is vanmiddag aan de Vrije Universiteit gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen op The structure of Grignard-ether complexes in soluti on.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17