VOORKEUR GAAT NIET vAAR PARLEMENT UIT" Arjosleden kiezen voor CH Den Toom beducht voor troepenverminderingen en PPR krant van formaat Minister Bakker mijmert over toekomst Schoolmelkcomité: Het gaat maar om kwart liter Contouren Flevohoi - zichtbaar %er stakingen in Italië Gevaar atoomwapens vergrootn Te vroeg voor definitieve uitspraak VVD en KVP komen niet aan bod Prille aversie Zuid-Afrika mag niet naar congres uitbetalen Ongeregeldheden bij herdenking dood Che Guevara Tv vertelt of giro kan Veel gespaard in eerste halfjaar Den Toom biedt Canada hulp aan RIJSWIJK Volgens het Centraal schoolmelk comité berust de mening van de Rotterdamse arts A. W. Melle- ma, dat het drinken van melk op scho len nadelige gevolgen zou kunnen heb ben, op onjuiste feiten. VRIJDAG 10 OKTOBER 1969 (Van een onzer verslaggevers) 5URG Met het projekt Fle- dat in 1971 gereed komt zal bedrag gemoeid zijn van 11,5 «n gulden. iii bestuur van Flevohof deelde dat de contouren van de plan die vijf jaar geleden zijn ge- k al zichtbaar worden. Flevo- I en combinatie van ontspanning infrontatie met land- en tuin- zal 140 hectare grond beslaan, kosten worden gedekt door n smersleningen, hypotheken en ai i, terwijl men de grond in erf- heeft. Naast een aantal restau- en een permanente land- en ei >uwmanifestatie zal voor de Ml ren een kinderboerderij en een ïendorp worden gebouwd, ds nu zijn ondermeer de par- laatsen (voor 1000 auto's en 100 laiussen), de bosaanplant en het rk gereed. In januari 1971 moe- e aannemers het terrein hebben en, opdat de Flevohof in mei of van dat jaar voor het publiek rorden opengesteld. Het bestuur levohof verwacht voor deze in II a unieke bezienswaardigheid aarlijks bezoekers aantal van 'eer 650.000. e verwachting is gebaseerd op 'ie miljoen toeristen, die elke op de Veluwe verblijven en de k ke dagjesmensen, die met name jet weekend de Noord-Veluwe rijden, waaraan de Flevohof ME De arbeidsonrust in Ita- lurt voort. Ook gisteren is weer ïonstreerl 20.000 metaalbewer- hebben een protestmars door :a a gehouden en in Naüels werd iCifeen zitstaking van 500 staalar- rs het treinverkeer tegengehou- metaalbewerkers eisen een verhoging, die de productie- i met ruim 36 procent zou ver- De onderhandelingen bevin- iich al vijf weken in een impas- ui -li! Dokter Mellema gaat er volgens het comité van uit dat de kinderen op school dagelijks een halve tot drie kwart liter melk krijgen. Maar ze krij gen een kwart liter. Dat betekent acht en geen 16 tot 24 gram melkvet per dag. Het comité meent dat de vergissing verband houdt met het feit dat de Voedingsraad een dagelijkse melkcon- sumptie aanbeveelt van een halve liter voor de vier- tot zevenjarigen en van driekwart liter voor de zeven tot een entwintigjarigen. Een onderzoek zou hebben bewezen dat de melkvoorzie- ning op scholen een belangrijke bijdra ge levert tot het gewenste melkge bruik. I (Van onze parlementsredactie) EN HAAG De verkiezingen van 1971 >ren. Voor vele partijen is het nog de i vraag: wie worden lijstaanvoerder en feullen hoog op de lijst komen te staan? een kans dat minister drs. J. A. Bak- !van Verkeer en waterstaat, een van de uitgeschoven posten van de ARP in het net-De Jong, zich in het politieke strijd- >el zal storten? Zijn reactie: „Ik sta niet fappelen van ongeduld en verlangen. I persoonlijke voorkeur gaat niet uit j de parlementaire kant loop al een tijdje in de ARP mee, maar iltijd aan de bestuurlijke kant. Eerst wet- er, daarna burgemeester, staatssecre- I Nu minister. Ik vraag me dan ook af of irel voldoende zitvlees heb voor het erwerk. ,ar persoonlijke ambities kunnen en mogen 'onder alle omstandigheden doorslaggevend En daarom doe ik voor 1971 geen definitieve raak. Daar is het nog te vroeg voor". AR-kringen gaan stemmen op drs. Bakker op de AR-kandidatenlijst te plaatsen, zodat lis de lijstaanvoerder, mogelijk mr. Biesheu- ninister wil worden diens plaats in de fraktie memen. - red.) is kritiek geweest op het feit, dat de rappor- 'an de Achttien onvoldoende tot uiting komen t beleid van het kabinet-De Jong. Vindt u dat it? ben het wel met Veerman eens als hij op het convent (eind 1968) zegt, dat het kabinet niet den is aan de rapporten van de Achttien lotte hebben wij ons eigen regeringsprogram. Merkwaardig r ik ben het niet met hem eens als hij zegt e geest die uit de stukken van de Achttien ct, niet in het beleid van het kabinet door- Jit zou hoogst merkwaardig zijn als het niet zo |want de rapporten betekenen tenslotte geen lie breuk van de christelijke partijen met het len, maar een nadere uitwerking, verdieping (spitsing van essentiële programmapunten. Ije de oogst van het kabinet over twee jaar lijkt met de wensen van de Achttien, dan zal n dat er veel gerealiseerd is. Op allerlei ge in het bijzonder op het gebied van de onder- gsstruktuur en de macht in de onderneming. ben ook blijk met de nota over de inkomens- rmogensverdeling. Een goeie nota, die wel- r geen nieuwe maatregelen aankondigt, maar inde stof tot discussie geeft, zonder al te ng te worden. eert u als kabinet niet teveel vanuit een sposilie, omdat er geen politiek alternatief in? e, zeker niet. Er valt met ons over heel veel 1 te praten. We dicteren niets, ook niet aan geringspartijen. Er zijn ook niet veel me- 'erschillen, want we komen per slot van reke- elf uit die partijen". Minister Bakker Geen machtspositie „Nogmaals, we regeren niet vanuit een machtspositie... behalve dan misschien bij de Löon- wet", voegt hij er lachend aan toe. Zo komt het gesprek op de Loonwet, het aktuele politieke probleem van vandaag en morgen: „Het wezenlijke motief van het kabinet was: wij moeten kunnen beschikken over instrumenten om in de conjunctuur corrigerend op te treden. Je moet als het ware een instrumentenkast hebben, niet om ze altijd te gebruiken, maar ze mbeten er wel zijn. „De ministerraad vond unaniem, dat de moderne overheid de loonwet niet kan ontberen. Het dreigen met aftreden, als middel veelal ongewenst, was in dit geval kennelijk nodig". W aterweggebied Burgemeester Thomassen van Rotterdam heeft dezer dagen een nota over zijn havenbeleid gepro duceerd. De prognoses van de Maasstad gaan ver der dan die van de regering. Is drs. Bakker niet bang dat het beleid van Den Haag op den duur zal moeten worden omgebogen? „Het Rotterdamse beleid is niet in overeenstem ming met het standpunt van de regering over de ruimtelijke ordening van Zuid-West-NederLand en de zo gewenste spreiding van ekonomische aktivi- teiten. Ik heb dat standpunt van harte verdedigd. „Ik vindt dat Rotterdam mogelijkheden moet houden voor die industrieën, die werkelijk aan zeer diep vaarwater zijn gebonden. Ik heb mij daarom niet verzet tegen de Rijnpoorthaven en ook niet tegen een zekere uitbreiding van de Maasvlakte. „Maar voor de industriële aktiviteiten, die ge noeg hebben aan schepen van bijvoorbeeld 60.000 ton zijn elders voldoende mogelijkheden aanwezig: Amsterdam, Sloegebied, Eexshaven. Het beleid moet er in de eerste plaats op gericht blijven deze ekonomische aktiviteit van het Waterweggebied af te leiden. „Nu weet ik heel goed dat je de ondernemers niet aan een touwtje hebt en dat agglomeratievoorde- een een rol kunnen spelen. Ik weet ook dat het bui tenland dikwijls naar onze idustrieën lonkt. Daar moet je rekening mee houden. Maar het maakt toch wel een groot verschil of je beleid de spreiding voorop stelt, zoals wij doen. De prognoses uit sommige Rotterdamse rapporten zijn volgens mij ook overtrokken. Zo gaan wij uit van maximaal een staalbedrijf op de Maasvlakte, Rot terdam van twee. Prognoses „Ik moet er, om correct te zijn, wel bij zeggen dat de prognoses in de Zeehavennota te laag zijn. We zijn al hard bezig die te herzien. We proberen er zo snel mogelijk mee klaar te komen zodat we, mede door de studies van het Centraal Plan Bu reau, meer inzicht krijgen in de toekomstige ont wikkeling en ons beleid naar die nieuwe cijfers kunnen richten". „En laten we wel wezen: Ook Zeeland heeft geen onbegrensde mogelijkheden in het Sloegbid n bij West-Brabant-red.) Behalve voor Verkeer en wa tomstreeks 1978 gepland ten behoeve van Wesz-Brabant -red.) Beyalve voor Verkeer en wa terstaat is minister Bakker ook verantwoordelijk voor het beleid met betrekking tot Suriname en de Nederlandse Antillen. Statuut Is de aankondiging in de Troonrede dat Neder land met de nieuw optredende regeringen van de twee landen gaan praten over wijziging van het Statuut toch niet juist het initiaicf van Nederland, da Den Haag wilde vermijden? „We hebben niet gezegd dat we nooit het ini tiatief zouden nemen. We hebben wel altijd op het standpunt gestaan dat het niet in de eerste plaats op de weg van Nederland ligt om het initiatief te nemen. „Dat betekende niet dat we passief zouden zijn als Boeddha: van hier zitten we en we doen niets. Nu blijkt dat op de Antillen en in Suriname wijziging van het Statuut duidelijk in de verkiezingsstrijd heeft gespeeld (en nog speelt) zou wachten struisvogelpolitiek zijn." Bedrijfssluiting Wekt dit niet de indruk dat het standpunt van de egering och is gewijzigd na het Cura^debat over de 30ste mei (de onlusten in Willemstad)? „Dat debat was een slechte gelegenheid om te praten over wijziging van het Sta tuut. Het ging er toen alleen om: was het zenden van mariniers naar Curasao juist of niet? Ik vond het praten over wij ziging van het Statuut toen erg onplezierig. Het maakte zo de indruk alsof het over een bedrijfssluiting ging". C. M. Honcoop (NCAB) benoemd tot ridder (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Van de leden de A.R. jongeren-studie clubs voelen de meesten zich naast de AR-partij vooral aangetrokken door de CHU. Op de voet volgt de PPR met maar één procent minder (23 tegen 22). De PvdA krijgt 17 procent, D'66 16, VVD 6, KVP 5, PSP en GPV ieder 2 en SGP 1 procent. Dit blijkt uit een enquête onder Arjosleden. Driekwart van de inzen ders blijkt geen lid van de ARP te zijn. Mr. B. W. Biesheuvel is bij de jon geren verreweg favoriet wat betreft de actieve politici in de ARP. Op grote afstand volgen de heren Goud zwaard, Boersma en Roolvink. Den Uyl Buiten de partij kreeg de socialist Den Uyl de meeste stemmen (41), gevolgd door Luns en Van Mierlo (ieder 30), Vondeling (29), De Jong (24), Jongeling (23) en Schmelzer Ziveden mist order vanwege steun aan Noord-Vietnam FALUN Het Zweedse mijnbe drijf Stora Kopparberg heeft een or der tot een bedrag van ruim 120 mil joen gulden van een Amerikaanse onderneming verloren, doordat Zwe den hulp verleent aan Noord-Viet nam. De naam van de Amerikaanse on derneming is niet meegedeeld, even min om welke goederen het ging. Zoals bekend besloot de Zweedse regering wederom een bedrag van 40 I miljoen dollar beschikbaar te stellen voor Noord-Vietnam. Dat de aversie tegen de onge breidelde militaire uitgaven in Italië zich ook bij de prille leden van het gezin manifesteerden, blijkt uit dit voor een buiten staander misschien wel idyllisch tafereel: terwijl een Romeinse moeder haar baby voert, zittend op de kofferdeksel van een auto, staat de grote broer van de zui geling op het dak van de wagen druk te zwaaien met een plak kaat waarin wordt geëist de militaire uitgaven stop te zetten en meer huizen te bouwen: dit alles tijdens de demonstratie gisteren voor het parlementsge bouw in de Italiaanse hoofdstud. TOKIO Zuid-Afrika is uitgeslo ten van het congres in Tokio van de Wereldpostunie, een instelling van de VN, wegens zijn apartheidspolitiek. Een motie van 32 Afrikaanse landen is gisteren aangenomen met 63 tegen 53 stemmen. Een motie Zuid-Afrika van de unie zelf uit te sluiten, is verworpen. Het I congres vond, dat zo'n besluit een meerderheid van twee derden be hoefde. De stemming was 57 voor en °pn gelijk aantal tegen. Het congres heeft Portugal ge- I vraagd de rassendiscriminatie in de 1 Afrikaanse gebieden op te heffen. AMSTERDAM Het personeel van de gemeentelijke girodienst van Amster dam zal vooraan op tv-schermen kun nen zien of houders van een giroreke ning (250.000 in de hoofdstedelijke ag glomeratie) kredietwaardig zijn. Dit is mogelijk geworden door de ingebruik neming van vier beeldbuisstations in het hoofdkantoor. De tv-apparaten staan in directe verbinding met de computer Ook in 100 agentschappen is de appa ratuur aangebracht. De nieuwe aanschaf betekent, dat men vla een toetsenbord aan de com puter kan vragen of er al dan niet be zwaar is tegen uitbetaling. Binnen en kele seconden komt het antwoord dan op het scherm. De directie wil de automatisering in de toekomst nog uitbreiden; zij denkt o.m. aan verdubbeling van het aantal beeldstations. Het girokantoor is eveneens gestart met de uitgave van gemeentegirobe- taalpasjes tegen overlegging waarvan i men by 1700 winkeliers met een girobil- iet kan betalen. Het girokantoor garan- I deert dit girobiljet sinds 1 oktober tot I 100 gulden. FEEST IN ALKMAAR De stad Alkmaar werd vierhon derd jaar geleden ontzet na een meedogenloos beleg van de Spaanse „strijdkrachten" en dit feit is nu een gerede aanleiding voor een spectaculair feest. In de Langstraat werden kortebaan- wedstrijden gehouden op „skee lers", rolschaatsen op drie achter elkaar geplaatste wieltjes. Op de foto de nationale kampioene Ad je Keulen-Beilstra in actie. Zij won ook deze strijd niet op het gladde ijs, maar op het asfalt. BUENOS AIRES In Zuid-Ameri ka werden gisteren bomaanslagen ge pleegd en demonstraties gehouden bij de herdenking van de dood van de Cubaanse revolutionair Che Guevara, twee jaar geleden. Aanslagen werden gemeld uit Chileense en Braziliaanse steden. Over doden en gewonden is niets bekend. In de hoofdstad van Bo livia. waar Che Guevara werd gedood, La Paz, gebruikte de politie traangas om betogende studenten te versprei den. (19). Duidelijk bleek uit deze en quête dat het de PPR, maar vooral de CHU, aan aansprekende figuren ontbreekt. De Arjosleden blijken trouwe kerk gangers: 42 procent gaat tweemaal per week naar de kerk en 43 procent eenmaal. Van de ondervraagden is 84 procent gereformeerd en negen procent hervormd. De Dokumentatie Kommissie Ar- jos merkt op dat het onderwijsniveau van de ondervraagden ver boven het gemiddelde van de Nederlandse 16- tot 30-jarigen ligt. SCHEVENINGEN De heer C. M. Honcoop te Veen (N. Bp, die gedu rende ruim twintig jaren hoofd bestuurslid is geweest van de Neder landse Christelijke Aannemersbond, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De minister van verkeer en wa terstaat, drs. J. A. Bakker, heeft de onderscheiding uitgereikt in de eerste algemene ledenvergadering van het Algemeen Verbond Ondernemers Bouwnijverheid, ontstaan uit de fusie tussen de r.k. en prot. christelijke aannemersbonden. In de voorberei dingen van deze fusie heeft de heer Honcoop als man achter de schermen een groot aandeel gehad. SCHIPHOL Minister Den Toom is bezorgd over de voor genomen troepenverminderingen van de Westerse bondgenoten in Europa. Met name is de be windsman beducht voor het zo genaamde verschijnsel van de redemployment, waarbij in cri- sisgevallen troepen en materieel naar bedreigde gebieden worden overgevlogen, die daar tevoren zouden zijn verminderd. Hij heeft dit de afgelopen dagen, gezegd op persconferenties in Ottawa en Montreal. Hij is van mening, dat het zenden van troepen en materieel op crisisogenblikken door de andere partij kan worden uitgelegd als een escalatie. AMSTERDAM Het totaal van stortingen en terugbetalingen bij en door de bondsspaarbanken is in de eerste helft van dit jaar met bijna 1 miljard gulden gestegen ten opzichte van dezelfde periode van het vorig jaar. Het spaaroverschot bedroeg 327 miljoen, 15 procent meer dan in het eerste halfjaar van 1968 en zelfs 20 procent hoger dan in 1967. Het hoog ste spaaroverschot 77 miljoen) werd in februari geboekt. Het aantal spaarrekeningen nam toe met 65.000. Het gemiddeld tegoed steeg met 49 tot 1459. Daarbij komt nog, dat als een land de minister noemde geen namen zijn troepen in West-Europa gaat verminderen het dan ontstane „gat" uiteraard moet worden opgevuld. Gevaarlijk De minister acfht zulk een gezamen lijke vermindering van troepen en bewapening gevaarlijk, juist door de verandering van strategie, die thans op de verdediging met conventionele wapens is gericht. Zijns inziens wordt daardoor het gevaar van het gebruik van atoomwapens vergroot. Minister Den Toom vestigde er de aandacht op, dat zolang landen ach ter het IJzeren Gordijn nog elk jaar naar schatting tenminste tien pro cent van hun nationale inkomen be steden aan bewapening en hun militai re kracht nog elk jaar toeneemt, het door een land van de Navo terugtrek ken van troepen een gevaarlijke zaak is. Als men gemeenschappelijk tot de zozeer gewenste wapenvermindering en -beheersing besluit dan is dat een heel andere zaak. De minister zei het, gezien de poli tieke druk in de VS, niet onmogelijk te achten, dat dit land te eniger tijd troepen uit West- Europa zal terug trekken. Ir. W. A. den Bakker Mreg als EN CK-dir ecteur ROTTERDAM Op 1 november zal ir. W. A. den Bakker zijn ruim veertigjarige loopbaan bij de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Kunst- mestfabriek in VLaardingen afsluiten. In verband hiermee wordt donder dag 30 oktober, 's middags van 15.30 tot 17.30 uur in het Delta Hotel een afscheidsreceptie gehouden. Als bedrijfsingenieur op 1 juni 1929 begonnen en in 1935 benoemd tot mededirecteur, voerde hij van 1953 af alleen de directie van de ENCK. Ter voorbereiding van zijn opvolging wordt hij de laatste jaren terzijde gestaan door twee directeuren: drs. G. Valkier en dr. Ir. W. A. Dekker. SCHIPHOL Minister Den-Toom van Defensie heeft Canada aangebo den om, als dat land een deel van de in West-Europa gelegen strijdkrach ten zal terugtrekken, voor de squa drons van de Canadese Luchtmacht de verzorgende taak te laten uitvoe ren door de Nederlandse Luchtmacht. Bij die vermindering van Canadese troepen in Europa zullen ook delen van de luchtmacht zijn betrokken. De verzorgende taak voor de resterende squadrons zou dan erg duur worden. Het gaat om het onderhoud van de straalmotoren en van de elektro nische apparatuur van de Canadese CF104-vliegtuigen. Verkleinde editie van Panorama <jezien?ïan nu de grote Panorama kopen. Minstens pagina's. Met] kan-niet-krallen-omslaj.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15