)e klant eet en is konini Hulp voor assistentes Taalles voor kleuters in praatpakke S i ZITTEN BLIJVEN VOORKOMEN Onderzoek oorzaken ademhalingsklachten Tissot PR 516 GL.' met dag en datum Revolutionair restaurant: publiek mag prijzen bepalen KRO maakte één miljoen winst AGATHA'S „TIEN NEGERTJES" De nieuwste aanwinst in de revolutionaire PR serie. Verend opgehangen tmrwerk Robuuste kast Grote waterdichtheid Extra versterkt glas Mannelijk van vorm 11 afgeboekt SEASTMl Roestvrij staal met stalen band f236.-* doublé f23t»« VRIJDAG 10 OKTOBER 1969 een onzer redacteuren) JlECHT Op een aantal |erscholen in de Domstad is interessant experiment je, dat achterstanden in ebruik poogt weg te nemen. ;de kleuters die dit betreft irbij hèt grote feest, dat ze n speciaal „praatpak" voor ij gen: een overalletje met ïrop. Juist daardoor kan de cht van de kleine woelwa- evangen gehouden worden, het is toch wat als je op je en vijfde al echt „les" kwam op die gedachte, omdat jpters tijdens de spraak- en an- 'fefeningen gemakkelijk afgeleid h, vooral door aan hun eigen en s kleren te frunniken, waar- er niet goed „bij" waren, „praatpakken" vormden de ze weten dat ze daarin hun best moeten doen. A. Kohnstamm, lector in de telingspsychologie en verbon- in het Pedagogisch instituut rijksuniversiteit in Utrecht, 't de uitvoering van het experi- >elast is, vertelde er gisteren in Tivoli aan de daar verzamelde chris telijke kleuterleidsters, belangwek kende dingen over. Alles ter gelegen heid van de eerste jaarvergadering van de protestants christelijke bond van onderwijzend personeel, sectie kleuteronderwijs. Voor men met het experiment be gon heeft men gezinsmilieus van 800 tot 900 kinderen in vieren ingedeeld en toen onderzocht. Groep I: oplei ding ouders alleen lagere school; groep II: vader geschoold arbeider; groep III: een der ouders mavo-op leiding en groep IV: een der ouders middelbaar onderwijs of een daar mee gelijkstaande opleiding. Anderhalf jaar Het bleek dat bij kinderen uit de minst geschoolde milieus de achter stand het grootst was. Het groepsge middelde wees uit, dat kinderen uit groep I een achterstand in taalge bruik vertoonden van anderhalf jaar vergeleken met kinderen uit groep IV. Zo'n achterstand, niet alleen bij taalgebruik, maar dit speelt toch wel de belangrijkste rol, kan voor het kind fataal worden. Vandaar, dat men het taaiproject juist met deze categorie begon, opdat er zo min mo gelijk anders onvermijdelijke kortsluiting bij de intrede op de la gere school zal ontstaan. Kortsluiting, die zich uit in het niet mee kunnen komen, of in het blijven zitten, om nu maar de ergste gevolgen te noemen. Men baseerde zich op Amerikaanse methoden die „verkieuterd" werden en aangepast aan Nederlandse ver houdingen. De lessen in beter taalge bruik, waarbij de kinderen o.m. ingewikkelder zinnen moeten nazeg gen, of wel vragende zinnen bevesti gend moeten beantwoorden (tansfor maties) worden elke dag door spe ciaal daarvoor opgeleide kleuterleid sters gegeven aan groepjes van zes tot zeven kinderen, die in en halve kring om de juffrouw zitten. Bemoedigend Uit de gevolgen van het experi ment, dat nu enkele jaren is gehou den, is gebleken dat anderhalf jaar lessen bemoedigende resultaten blij ken op te leveren. Een kortere pe riode heeft veel minder effect. Om dat men gelooft dart nog betere resul taten verkregen worden indien al voor de kleuterschoolleeftijd wordt begonnen, probeert men zijn activitei ten nu ook uit te strekken tot drieja rigen, die in crèches te vinden zijn. Voortdurend worden de kinderen aan de hand van speciale tests „geme ten" om de vooruitgang te kunnen registreren. Bij de gevolgde methode gaat men uit van een basiswoorden lijst, die is „afgecheckt" bij een aan tal kleuterleidsters. De vraag daarbij was: vindt u dat de betekenis van dit woord op de kleuterleeftijd begre pen moet worden? In het bevesti gende geval werd zo'n woord aan de basislijst toegevoegd; waarmee dan weer in de dagelijkse lesjes wordt gewerkt. Dr. Kohnstamm wil straks een nieuwe basiswoordenlijst, waarvoor hij al vast de medewerking van de kleuterleidsters in Tivoli wilde inroe pen. Op deze manier kan er met gro tere aantallen „afchecksters" worden gewérkt zodat er een verfijning ontstaat. Gouden doos Tot het taaiproject behoort onder meer ook een les met de „gouden doos", waarin een voorwerp is ge daan, dat de kinderen moeten „ra den". Maar raden is het eigenlijk niet, want de kleuters kunnen er door te vragen en denkend te redene ren achter komen welk voorwerp het is. Een spannend en zeer instructief spel, dat mede aan de verbale ontwik keling van de achterop gekomen kleuter ten goede komt. Overigens is het taaiproject nog HILVERSUM Voor het eerst na lange tijd heeft de KRO in 1968 geld overgehouden. Het jaarverslag maakt melding van een batig saldo dat ruim een miljoen gulden betreft. Dit geld is niet bestemd voor programma's, maar voor studiobouw en andere interne za ken. De KRO is wel tevreden, maar kan met dit geld toch niet al haar voor genomen plannen uitvoeren. Het ledental van de KRO daalde in het boekjaar 1968 met 4.000 tot 564.000. kunt een heel goeie Chateaubriand brengen met pommes parisiennes en asperges, maar ook met bloemkool en frites." De heer Droog is uiteraard bedrijfseconomisch /geïnteres seerd in de afloop van zijn ex periment. Toch (hij studeerde enige tijd economie) is hij er ook ideëel sterk bij betrokken. „Weet u, tijdens mijn studie interesseerde ik me sterk voor het utopisme van Saint Simon. Ik zou met deze opzet ook het gemeenschapsgevoel wat willen stimuleren. Mijn uitgangspunt is een po sitieve instelling van mezelf. En ik verwacht van u dat u mij correct behandelt, als ik u cor rect behandel. Als dit experi ment niet mogelijk is, zou ik dat een aanfluiting vinden voor onze samenleving." Steekproef in Vlaardingen De „Wip Inn" met chef-kok en ober A. A. van der Walle: inzet eigenaar Ph. Droog (foto Hei-bert Behrens) NAALDWIJK, donderdag au Alkmaar begon de victorie, van Naaldwijk begint de demo- isering van bet horecabedrijf. „Wanneer dit lukt worden alle :gelingen van bovenaf een lacht ertje. Wij beginnen hier van eraf aan!" Dit zegt de heer Ph. Droog, eigenaar van café- uirant „Wip Inn" in het Westlandse Naaldwijk, et ingang van woensdag 15 oktober kunnen bezoekers van zijn die een maaltijd gebruiken, zelf de prijs vaststellen. Een lanig revolutionair idee, dat toen Droogs plannen bekend len niet alleen verbaasde collega's opbelden, maar ook pro oren in de economie, die het experiment van belang achten lit hun wetenschap. Huib Goudriaan rat vermoeid vertelde de heer g (27) me gistermiddag de I rgronden van zijn nieuwe 1 znsysteem. Hij is een beetje I usd van de publiciteit, die eeft gekregen. „Zo'n dertig 1 alisten hebben om informa- 1 3 vraagd, dat had ik niet ver- t." zijn Wip Inn" wijst niets e komende veranderingen, pijskaart, waarop voorge len als Russisch ei, Salade gnol, Crab Cocktail en pchotels als kip met kerry- i Steak Stroganoff maar ook fcte biefstuk, pommes frites operwten, geeft nog prijzen ||Igende week is dat niet meer 5 zullen dan ook met opschrif- n de wanden laten zien dat het :o is. De mensen geloven het lijk niet: ze denken dat ze wor- eetgenomen. ik de laatste tijd in mijn omge- eens hardop dacht over mijn werd ik met heel grote ogen ikeken." Restaurateur Droog heeft sinds hij in het vak zit, de „tegenstelling" tus sen de prettig sfeer tijdens het serve ren van de maaltijd en het ogenblik van het afrekenen als banaal erva ren. „Het afrekenen heeft iets van het betalen van een afkoopsom." Twee weken geleden ontwikkelde hij met chef-kok A. A. van der Walle (35) het denkbeeld het aan de gast over te laten hoeveel hij wil betalen. Beiden begonnen enthousiast met de uitvoering van het idee. De heer Droog geeft toe dat het een experiment is, dat verkeerd kan uitpakken, maar: „Ik hoef van deze zaak niet te eten, dus ik kan risico's nemen. Ik kan me voorstellen, dat iemand die maar één zaak heeft zoiets niet zou doen omdat het dan onver antwoord is". Twee jaar geleden, toen hij de zaak overnam was het een dorpscafé, een café-biljart en dat beviel hem niet. Daarom veranderde hij het café in een sfeervol ingerichte „grillroom". Hij is in het horecabedrijf opge groeid: „Opa begon in 1905 in Naald wijk." Zijn motieven Droog brengt zijn motieven om voortaan het publiek te laten beoor delen hoeveel de maaltijd waard is, als volgt onder woorden. „In de eerste plaats is het betalen altijd een nare afsluiting van het menselijk contact: na het ontvangen met een glimlach komt er dan zo'n materiële toestand. Wij gaan ervan uit dat als we de mensen vrij laten de meesten rede lijk genoeg zijn om ook te willen betalen. Vertrouwen in het publiek is ons uitgangspunt Normaal is het zo dat als iets u niet bevalt u met de ober moet gaan debatteren. Dat is met dit nieuwe systeem niet zo: u kunt weglopen en u hebt ook het reöht daartoe. In de tweede plaats geloof ik dat veel mensen, die nog drempelvrees hebben voor restaurants, door dit systeem ertoe zullen komen wel meer buitenshuis te eten. Ik zou graag de deur open willen gooien voor iedereen, voor alle bevol kingsgroepen. Vaak lopen mensen nog voorbij met de gedachte dat een restaurant niets voor hen is. In Ne derland is de horeca nog niet voor het hele volk zoals in Frankrijk en Spanje. Dat komt, omdat in ons land door de eeuwen heen het klasseverschil een grote rol heeft gespeeld. Door middel van „prijzenklassen" werden in de horeca deze klasseverschillen gehandhaafd". Positief opstellen Maar zullen sommigen juist door dit nieuwe systeem niet worden af geschrikt, omdat ze niet voldoende op de hoogte zijn van de prijzen? De heer Droog: „Er zullen zeker mensen zijn, die na afloop denken „nu moet ik oppassen, het was zo goed en de ober was zo vriendelijk" en dan teveel geven. Toch heb ik liever dat ze te weinig geven en wat dankbaarheid tonen, cfan dat ze teveel betalen. Dit wil ik duidelijk ma'ken door opschriften aan de wand: mensen, jullie moeten er echt geen probleem van maken." Hij gelooft in het welslagen van zijn plan. „Zeker hier-, in de stad kan ik het niet beoordelen. De kans op grote verliezen acht ik niet aanwezig. Er zullen mensen zijn die te weinig betalen, en er zullen zijn die teveel betalen. Dat hangt ervan af wat ze in de horeca gewénd zijn. Het zit er na tuurlijk in dat iemand drie gulden geeft voor schnitzel, maar ook dat er tien gulden voor wordt betaald. In elk geval komen het publiek en wij vrijer tegenover elkaar te staan: we hebben beiden onze verant woordelijkheid. Maar wij blijven ons in de eerste plaats positief opstellen, ook tegenover figuren die een com plete maaltijd bestellen en dan met één gulden afrekenen." Dranken niet Het nieuwe systeem geldt niet voor de dranken. De heer Droog is rea listisch genoeg om in te zien dat sommigen daarvan zouden profiteren. „Ik zou dan een soort bierwinkel krijgen." Mocht de komende maanden blij ken dat er een neiging is bij het publiek bij het afrekenen „aan de veilige kant" te blijven dan zal „Wip Inn" zich daarbij aanpassen. „Wat kwantiteit en garnituren betreft: je (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De leden van de gereformeerde Cypreskerk in Moer- wijk (adres: Raaphorstlaan 206) gaan een actie voeren voor de ver pleegsters Dea van der Leij (Den Haag) en Teus de Ruiter ('s-Graven- zande) die over enkele weken naar Tanzania in Afrika zullen vertrekken om de Friese zendelinge Trienske Beimers te helpen. Zij zullen toezicht gaan houden op het kinderhuis en tevens zullen zij het medische werk in Kilangala gaan begeleiden. Bij deze werkzaamheden hebben de verpleegsters een sterk vervoer middel nodig om medicamenten en andere dringende artikelen te ver voeren. De heer J. Steensma, evange lisatie-ouderling van de Cypreskerk, geref. kerk van 's-Gravenha- heeft met twee andere leden van de ge-Escamp het initiatief genomen om Dea en Teus een Landrover te schen ken die ongeveer twintigduizend gul den kost. Het is niet de eerste actie, want op 29 april 1965 werd 1600 ingezameld en bovendien een grote partij kinderkleding voor de Afrika Zending. Beide verpleegsters zullen vrijdag avond 31 oktober in de Cypreskerk, aanvang 8 uur, iets vertellen over het werk dat hen wacht. Daarbij worden dia's vertoond. Op deze avond wordt tevens een collecte gehouden voor de aankoop van de Landrover. Er is al heel wat babykleding inge zameld voor het kinderhuis. (Geen wol!) Grote behoefte is er aan ver bandmiddelen, lakens en slopen. De kleding kan bij de koster van de Cypreskerk worden ingeleverd, ter wijl giften welkom zijn op giroreke ning 650799. ten name van de Stich ting Afrika Zending te iJmuiden on der vermelding van „Landrover". Het is de bedoeling dat de kerk een soort thuisfront zal zijn voor Dea van der Leij en Teu9 de Ruiter, die hun driejarige studie aan de Bijbelschool in Brussel geheel zelf hebben be kostigd. Ook zal in december een zendingsavond worden gehouden in de Cypreskerk met medewerking van verschillende koren ten bate van de ze actie. (Inlichtingen: de heer J. Steensma, tel. 070 - 614401). (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Eind oktober j zullen tweeduizend Vlaardingers in de leeftijd van vijftien tot veertig I jaar deelnemen aan een onderzoek j naar de oorzaken van chronische luchtwegaandoeningen, zoals astma en chronische bronchiits. Deze „steekproef" vormt een onderdeel van een uitgebreid plan om meer te weten tc komen van de duistere fac toren, die aandoeningen van de luchtwegen kunnen veroorzaken. Om aan goed vergelijkingsmate riaal te komen heeft men in ons land gekozen voor het stedelijke Vlaardin gen, temidden van de grote in dustrieën, en het landelijke Vlagtwed- de in Groningen. Met deze keuze ho pen de onderzoekers de invloed op het spoor te komen, die de zoge- tiaamde stadsfactor kan uitoefenen op het ontstaan van luchtwegaandoe ningen. Vier jaar geleden zijn in Vlaardin gen en Vlagtwedde mensen onder zocht in de leef tij dsgroep van 40 tot 65 jaar. Gebleken is toen, dat dertig procent van de onderzochte mannen en vrouwen ademhalingsklachten had en dat tien procent zich onder dok tersbehandeling moest stellen. STADSFACTOR Verder is gebleken dat de „stadsfactor" van invloed is op de ademhalingsorganen. In Vlaardingen was het aantal klachten groter dan in Vlagtwedde. Het is nog niet bekend of deze stoornissen worden veroor zaakt door de uitlaatgassen van het verkeer, de luchtverontreiniging, het werken in fabrieken of door het dichter op elkaar wonen (infectie). Hiernaar zal later een onderzoek worden ingesteld. Gebleken is dat rokers incer klach ten hebben, zoals hoesten en het op geven van sputum. Maar dat roken een vermindering van de longfunctie en kortademigheid tot gevolg heeft, valt nog niet te zeggen. De resultaten van het onderzoek, dat een we tenschappelijk karakter heeft, zullen worden uitgewisseld met andere lan den. Hei onderzoek wordt verricht door een team van ongeveer zestig mensen, onder auspiciën van de ge-, zondheidsorganisatie TNO. Het team bestaat uit artsen, vergevorderde me dische studenten en analistes van de universiteitsklinieken voor longziek ten uit Groningen en Utrecht. Ook een röntgenteam van de stichting Tu- berova verleent medewerking. Dr. R. van der Lende, longarts van het Aca-* demisch Ziekenhuis te Groningen, heeft de leiding. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Vanavond kunt u bij- de AVRO ruim anderhalf uur lang kijken naar een bewerking van Agatha Christie's befaamde detecti veverhaal „Tien kleine negertjes", waarin moorden aan de lopende band worden begaan. Walter van der Kamp vertaalde cri bewerkte het boek. Agatha gebruikte voor haar boek het rijmpje van de tien kleine neger tjes, die stuk voor stuk verdwijnen... maar bij haar komt niemand terug op het onbewoonde eiland, want elk van de mensen die daar tezamen zijn hebben iets op hun kerfstok zonder dat de politie hen kon grijpen. Wie van de tien neemt hier het recht in eigen hand...? Een moeder, drie doohters en een zoon allen leden van een ge heimzinnige christelijke secte zijn vandaag na het innemen van vergif in Seoel gestorven. Ze waren ervan overtuigd dat het vergif hun niet kon deren. Hier een groepje kleuters dat meedoet aan het zg. taalexperi ment van het pedagogisch insti tuut der rijksuniversiteit in Utrecht. De kinderen dragen „praatpakken" (overalls met Pipo erop), waardoor hun aan dacht voor de les bevorderd wórdt. Commentaar van de pre sidente van de sectie kleuter onderwijs die gisteren in Tivoli vergaderde en over dit experi ment werd voorgelicht: „Nu nog zwijgpakkenvoor de klas, daar zou een fabrikant miljoenen mee kunnen verdienen maar één facet van een groter ge heel, want min of meer synchroon met het taaiproject loopt voor kleu ters een z.g. schoolvoorbereidingspro- gramma dat bijvoorbeeld al aan voor bereidend rekenen doet, alsmede een gezinsbeïnvloedend programma want ook de houding thuis is immers uitermate belangrijk. Beide program ma's zijn ook weer ontworpen dooi en in handen van medewerkers van het Utrechtse pedagogische instituut. Hoewel het experiment nog geens zins'is afgesloten wettigen de tot nu toe verkregen gegevens de noodzaak tot algemenere toepassing. Dr. Kohnstamm die zijn uiteenzet ting met behulp van de bandrecordei waarop spreekoefeningen van kleu ters waren opgenomen verduidelijk te, boeide zijn gehoor bijzonder. Voor zijn causerie namen de kleu terleidsters afscheid van hun secreta resse, mejuffrouw I. van den Heuvel die zeventien jaar deel heeft uitge maakt van het bestuur. Haar werden de versierselen behorende bij de ko ninklijke onderscheiding, die ze al op koninginnedag ontvangen had, over handigd. Van diverse afdelingen ont ving ze bovendien nog cadeaus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13