VAN HET DRAAIBOEK1 Al het slechte van de mens toont Sjöman in zijn '491' Alleen één zijn in Christus, anders niet TUSSEN DE BLADZIJDEN Uphense gastvrouw in tv-zeskamp IE0PEND: donderdag Polyether matrassen, 2 zijden doorgestikt NU GELD TERUG VOOR UW GEBRUIKTE MATRAS! UNIEK VOOR LEIDEN MERKDEKENS. Bij aankoop van één deken TWEEDE DEKEN VOOR HALVE PRIJS! 69.- 109.- 129.- Ds. De Jong in Alphen Radicaal Bedrijfsleven steunt Zeska mpkandidaten Eén zijn Overdracht fontein in Benthuizen ^VOORLICHTINGSCENTRUM |UWE IEIDSE COURANT 11 VRfIDAU 10 OKTOBER 196* 80/190 89.bij" inlevering 120/190 139.bij inlevering 130/190 159.bij inlevering En natuurlijk alleen bij Interieur P. van der HofSf N.V. Vijf Meiplein 3-5-34 - Leiden - Tel. 22705 v. d. Horst heeft 't ooken voordelig ALS KLAP OP DE VUURPIJL: erfruinf LIDO Nadat de film eerst in Zweden was verboden en daar na drie keer in Nederland een aantal jaren geleden, wordt dan nu toch de film ,.,491" van Vilgot Sjöman vertoond. Lars Goerling schreef het boek en het scenario. De film verhaalt over een socio logisch experiment in Zweden, waar een aantal jeugdige delin quenten bjj elkaar wordt gebracht in een huis om hen voor te be reiden op de terugkeer in de maatschappij. Dit alles onder leiding van een jonge sociaal werker, die erg serieus zijn best doet om het experiment te doen slagen. De deliquenten zelf kan het echter niets schelen. Ze leven los van elke moraal en verantwoor delijkheid. En in deze sfeer van per versiteit moet de sociaal werker pro beren de jongens nog enige moraal bij te brengen. Dit mislukt falikant De jongens leren de zwakke kanten van hem kennen en eigenlijk voor dat hij het beseft wordt hij hun slachtoffer. Op dezelfde manier vergaat het de begrijpend ingestelde politie-in specteur, die door zijn homoseksua liteit eveneens het slachtoffer wordt. Van deze „autoriteiten" blijft niets heel en ook niet van de jongens. De film blijft verstoken van liefde en medelijden en eindigt zonder een enkel hoopvol teken of lichtpuntje. Alle slechte eigenschappen, die er in een mens kunnen zitten, laat Sjöman opdraven en soms krijgt men het gevoel, dat hij er een zeker genoegen in schept. In ieder geval laat de film een erg naargeestige indruk achter, maar desondanks blijft er nog ge noeg over om dieper over na te den ken. (Naargeestig) De vernietiging van Frankenstein LUXOR Peter Cusihinig schit tert als Frankenstein in „De ver nietiging van Frankenstein". Voor al door zijn spel is de film van begin tot eind een thriller van hoog ge halte. Hij speelt de rol van de me dische maniak, een chirurg op het gebied van de hersentransplantatie, die belangrijke gegevens tracht te ontfutselen aan een inmiddels krankzinnig geworden collega. Door middel van chantage brengt hij een jonge dokter en diens ver loofde ertoe hem bij te staan in de uitvoering van zijn plannen. Vooral de sfeer, waarin deze jonge mensen moeten leven wordt op suiblieme wijze geschilderd. Zowel de medicus Brandt als de chirurg, die hem in het krankzinnigengesticht behan delt, wordt ontvoerd. Weliswaar bloederig, maar vol spanning in beeld gebracht, is de hersentransplantatie, waardoor Brandt de hersenen ontvangt van de behandelend geneesheer. Na di verse bijzonder knap neergezette spelsituaties, die van spanning niet zijn gespeend, ontstaat de twee strijd tussen Frankenstein, die ten koste van alles en iedereen zijn kennis wil vergroten, en „Brandt", die weigert zich aan Frankenstein over te geven. Terence Fisher heeft zich met deze film een bekwaam regisseur getoond. Prachtig getimed weet hij de spanning tot in het absurde op te voeren. De kleuren in de film dra gen in aanzienlijke mate bü tot de suggestiviteit van de beelden. De muziek is tot een belangrijke onder steunende factor geworden. (Subliem gegriezel.) Als adelaars vielen ze aan TRIANON Naar het boek „De genadelozen" van Alistair Maclean maakte regisseur Brian G. Hutton de film „Als adelaars vielen ze aan" (Where eagles dare). Tijdens de laat- Leif Nymark vn zijn rol van de delinquent Nisse. ste wereldoorlog wordt een groep spionnen van de geallieerden achter de vijandelijke linies neergelaten. Het doel is een Amerikaanse ge neraal te kidnappen uit een Beiers kasteel, dat zwaar wordt bewaakt. De man blijkt in werkelijkheid geen generaal te zijn. In feite is de hele zaak opgezet om er achter te komen wie de verraders zijn. Voordat dat echter aan het licht is gekomen roeit men en passant vrijwel het hele hoofdkwartier van de Duitse weer macht uit. Het is eigenlijk goed beschouwd maar een merkwaardig allegaartje, die film van Hutton: een door en door serieuze oorlogsfilm, een bloedig ver haal a la James Bond en nog een beetje Tarzan-avontuur. Richard Burton is voorbestemd om de onverwoestbare held te spelen en ook Clint Eastwood loopt er nog in rond. Burton probeert net als Tarzan stoer te kijken en goed te klimmen, maar het lukt allemaal niet zo best. Hij is duidelijk hier niet op z'n plaats. De film is perfect opgenomen en dat is eigenlijk alles, wat er over te zeggen valt. (Allegaartje) De afpersers REX David McCallum, bekend uit The man from Uncle, doet naast deze eindeloos durende televisie serie, ook wel gewoon filmwerk. In „De afpersers" (They only kill once) geeft de blonde held hem van katoen. Het gaat weer om een strijd voor rechtvaardigheid en daarvoor moet hij in de huid kruipen van een nar cotica-handelaar om in opdracht van de politie nu eens precies uit te zoe ken, hoe dat nu gaat met die handel in verdovende middelen. McCallum slaagt daar natuurlijk voortreffelijk in en niemand is hem te slim af. Hij krijgt trouwens nog de mooie Stella Stevens als tegenspeelster en het drama kan zich in alle hevigheid afspelen. Wat opvalt is alleen, dat er wat minder wordt geschoten dan ge bruikelijk is in dergelijke films. De inhoud is echter zo ongeloof waardig en zo echt Amerikaans, dat misschien iemand, die dit genre voor het eerst ziet, er nog wel plezier aan beleeft. Voor de rest is het allemaal gesneden (ouwe) koek. (Ouwe koek) Inspecteur Clouseau blundert verder STUDIO Een duidelijke persi flage op de films van James Bond is „Inspecteur Clouseau blundert verder". Alan Arkin in de rol van stupide inspecteur Clouseau, die erg ijdel is en in geen enkele politie zaak welkom, omdat ihij alles in de war stuurt. Toch is de Franse regering zo at tent geweest deze heldere figuur af te staan aan Scotland Yard in ver band met een roof op alle Zwitser se banken. Iedere politie-inspcteur wordt tot wanhoop gedreven door de heldere invallen van de Franse gast. Eén inspecteur echter, die zich la ter tot 'boef ontpopt, weet gebruik te maken van het gezicht van Clou seau, dat enkele dagen later tege lijkertijd in alle Zwitserse banken wordt gesignaleerd. Door zijn blunders weet de in- sipecteur toch weer een goed eind aan deze zaak te brengen. Een film die vol zit met soms wel erg gefor ceerde grappen en grollen. (Lach of ik schiet.) Rebellion CAMERA Moviement, een twee weken durend „filmifestival1- letje" in het Camera-tehater, heeft gisteren een zeer sterfoe start gehad met de Japanse film „Rebellion" ofetiwel Joi-udhi van Masaki Ko- bayashi.è Deze film kreeg terecht de persprijs op de cinemanifestatie Utrecht 1968. Kobayachi heeft op zeer indrin gende wijze één facet van het aan traditie en strenge zeden zo rijke Japan verfilmd. Toch heeft Joi-udhi ook een universele waarde: het be handelt in feite de rechten van de mens. Met de precisie, die de Ja panners eigen is, heeft regisseur Kobayashi de tragiek geregistreerd in het liefdeleven van een 18de eeuws Japanse familie; levend in een feodale maatschappij, waarin men absolute gehoorzaamheid ver schuldigd is aan zijn heer. Zwaardvechter Sasaihara en zijn zoon Yogoro komen in opstand als hun heer onmenselijk wordt en de vrouw opeist van Yogoro. Zij beslui ten de *yrannie van hun heer aan de kaak te stellen. Slechts de dood houdt hen daar vanaf. (Indringend.) C. Stroo geen voorzitter meer van C.H.U. KOUDEKERK Onder goede be langstelling vergaderde de c.h. kies vereniging in het Verenigingsgebouw. Er werd besloten, dat de AR en de KVP benaderd worden, om zo moge lijk tot samenwerking te komen bij de Staten- en gemeentcraarsverkie- zingen. De heer C. Stroo, die 47 jaren ziijn beste krachten aan de CHU heeft ge wijd, nam afscheid als voorzitter. De tweede voorzitter dankte de heer Stroo voor het vele werk dat hij voor de Unie heeft gedaan en bood een cadeau aan. Voor mevr. Stroo werden bloe men aangeboden. Tot bestuurslid werd gekozen mevr. A. v/d Vlugt- van Wijngaarden en de heer J. de Boer. Mevr. Slot-Schouten, lid van hoofdbestuur en Unieraad, sprak over de huidige stand van za ken in de CHU op het gebied van de activiteiten van de groep van„Acht- tien". Ook het ontwerp-partijpro- ma werd onder de loep genomen. Zij wekte de leden op dit ontwerp te be studeren, want de kiesverenigingen zullen hierover een oordeel moeten geven. Er volgde nog een geanimeerde rondvraag waarbij er op aange drongen werd de nieuw ingekomenen bij het CHU-werk te betrekken. WOUBRUGGE De openbare kleuterschool houdt maandag om 8 uur een ouderavond in de school. LEIMUIDEN De Doorzetters speelde in de nieuwe zaal van J. Keyzer de eerste officiële competi tiewedstrijd voor de Leidse Schaak bond. De tegenstander was de schaakvereniging „Koudekerk". De uitslagen waren als volgtt G SteinhartChr Kuypers 01, C P Beuk jrL v d Wulp 01„ C Zemel—H van Vliet 0—1, G J RoestJ Kruyt (res) 10, P Vroon land—J Cok (res) 0—1, J J v d MeerA Snellenburg 01, L J Ho- genboomH Boelee 01, W J Kin kelD de Braver 01, J F Stiens P Vernet (res> 01. C Th C Beuk (res)G Snatersen (res) 01. Van de tien wedstrijden hebben „de Doorzetters" er nu negen ver loren. ALPHEN Onder leiding van ds. H. Koudstaal hield de afdeling Al phen aan den Rijn van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk haar eerste vergadering in het nieu we winterseizoen. Ds. A. J. de Jong uit Leiden sprak over „De Oecume ne". Spreker begon met een tekening van de situatie. In 1948 werd de Wereldraad van Kerken in Amsterdam opgericht. De bedoeling was, om zoveel mogelijk te komen tot éénwording van de ve le christelijke kerken. Is deze bedoe ling er nog, of is er een ontwikke ling gaande? Inderdaad is er verschuiving. Aanvankelijk stonden de Gereformeerde kerden afwijzend evenals de Rooms-Katholieke kerk. Beide kerken zijn dichter bij de We reldraad gekomen; men is op weg erheen. Er is sinds 1948 nog een andere ontwikkeling gaande. We kregen de radicale theologie, de God-is-dood-theologie, de nieuwe Schriftbeschouwing enz. Het begrip „kerk" is van minder waarde gewor den. Aanvankelijk wilde men tot één kerk komen. Hier gaat het nu niet meer alleen om. Het woord „oemu- mene" betekent wereldwijd. Het kan ook betekenen: op de wereld gericht. De oecumene verklaart zich solidair met de wereld, het gaat om het rijk van de volle menselijkheid, om de eenheid van de ganse mensheid. Sommigen zeggen het al: De kerk moet het veld ruimen. Het eind van het Kerk-zijn is op handen. Heeft de wereld de kerk nodig? Neen, an dersom, de kerk heeft de wereld no dig. De kerk is te introvert; als er een kerkelijk blok gevormd zou worden, dan zou dit nog erger wor den. Daarom moet de kerk zoveel mogelijk samenwerken met niet- ALPHEN De kandidaten voor het sporlteam, dat Alplien op 8 no vember in Sassenheim bij de eerste T.V.-wedstrijd Zeskamp zal verte genwoordigen, zijn zich serieus aan het voorbereiden. Onder leiding van de technische staf, bestaande uit de heren C. Boer, C Boonstra, P. Goe- deraad en W. Verkerk, wordt al meer dan een maand intensief ge traind. Deze training is mede mogelijk door de steun van het bedrijfsleven Van een aantal bedrijven mocht de commissie een financiële bijdrage ontvangen. Beelden over de training van het Alphense team zullen za terdag 11 oktober a.s. tussen 16.00 en 17.00 uur od de televisie te zien zijn in het N.C.R.V.-programma „De Twaalf van de Zeskamp". De definitieve samenstelling van het uit 20 personen bestaande team zal nog wel enkele weken op zich laten wachten. Tot heden zijn slechts twee personen zeker van een plaats in het team. De commissie Zeskamp- Sport heeft de heer A. van Ommen aangewezen als non-playing captain van het team. Voorts is mejuffrouw Juul van der Lugt, groepsleidster in Rijnstroom, gekozen om als gast vrouw en scoremeisje op te treden. De keuze van de „denker" in het team zal dinsdag plaats vinden. Dan zullen 's avonds in het raadhuis de zeven "kandidaten door de commissie getest worden op hun kennis van muziek, sport en aktualiteiten, als mede op hun reactievermogen. Voor ingezetenen, die de verrich tingen van het Alphense team van nabij willen volgen zal de mogelijk heid geschapen worden de wedstrijd in Sassenheim bij te wonen. De com missie hoopt dat hiervoor bij de Alphense bevolking veel belangstel ling zal bestaan. kerkelijke instanties. Geleidelijk aan zal de kerk opgaan in de wereld. De liefde tot God gaat op in de liefde tot de naaste. Er wordt een eenheid opgebouwd, waarbij God niet meer nidig is. Hoe hebben wij tegenover deze opvatting te staan? Het is nodig om scherp te onderscheiden en na te gaan, wat de Heilige Schrift zegt Johannes 17 leert stellig een andere eenheid, dan die men wil nastreven in het éénworden met de wereld. Wij leven in de eindtijd. De anti christ komt en ieder zal hem aan bidden, behalve zij, die het merkte ken van het beest aan hun voor hoofd niet hebben. In deze ontwikkeling, aldus ds. De Jong, zal de kerk van Rome voorop gaan. Het gaat, in tegenstelling met wat de Schrift leert, bij deze kerk en bij vele protestantse kerken om „mensen van goede wille". Men heeft in plaats van Luther Erasmus gekozen, in plaats van de knechte- lijke wil de vrije wil. Wij zullen echter alleen één zijn- in Christus en anders niet. En vra gen wij ons af: wie kan dan zalig worden? Bij God zijn alle dingen mogelijk. Wij zullen de weg moeten gaan als een vreemdeling op de aar de, maar mét het Woord. Raad Leimuiden LEIMUIDEN De raad komt van avond om acht uur in openbare ver gadering bijeen. Op de agenda staan de volgende' punten: verbetering in richting en meubilering raadhuis, wijziging gemeenschappelijke rege ling Vleeskeuringsdienst, pachtont- binding gronden H. Kofoed, pach- tontbinding gronden Fam. Stuyt, verkoop diverse percelen bouwter rein, aankoop grond van C. Th. C. Beuk, verbetering aansluiting Dorps- straat-Kerklaan, beschikbaarstelling krediet aan de stichtinghtot oprich ting en instandhouding van christe lijk kleuteronderwijs voor de bouw van een derde lokaal en benoeming leden adviescommissie woonruimte- wet. Raad Haarl.meer bezoekt Flevoland HAARLEMMERMEER De ge meenteraad van Haarlemmermeer zal volgende week donderdag op ex cursie gaan naar Flevoland. Na een korte raadsvergadering vertrekt men per bus naar Lelystad. Drs. A. J. Venstra, hoofd van de afdeling voor lichting van de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders, zal een inleiding houden over de opbouw van de pol ders. Tijdens de middaguren staat een bezoek aan Dronten op het program ma. Bezocht worden het ge meenschapscentrum „De Meerpaal", jachthaven „Ketelhaven" en het Roggebotsebos. In Biddinghuizen wordt het landbouwbedrijf van de heer J. P. Suidgeest (oudraadslid van Haarlemmermeer) bezocht. ALPHEN Woensdagavond om- steeks 10 uur heeft een werkster een man betrapt, die had ingebro ken in het accountantskantoor Kooij aan de Julianastraat. De vrouw liep door de poort naast het pand toen de inbreker de vlucht nam. Hij rende de Castellumstraat in, waar het juist erg rustig was en ver dween spoorloos. In het kantoor lag een geldkist op de grond, waaruit een bedrag van 25 was ontvreemd. Een speurhond van de politie werd aan het werk gezet en deze volgde een spoor via de Castellumstraat naar de Paradijslaan. Hier werd een jas gevonden die vermoedelijk van de dader is. Bij het onderzoek is verder nog geen resultaat geboekt. LPHEN De 26-jarrige Juitl der Lugt, werkzaam in de I thasüchting Rijnstroom als ^ster van de Jongensgroep vn Biljoen II is uitgenodigd om ^ns de televisiewedstrijd Zes- tip zowel in het culturele als ■ara Egmond geel'l orgelconcert in ueuw -Vennep JEU W-VENNEP Zaterdag 18 per geeft Piet van Egmond in de llormeerde kerk een orgelconcert f de serie „Orgelavonden jw-Vennep." een enquete is gebleken dat avonden niet alleen door uw-Vennepers worden bezocht, |r vooral ook door orgelliefheb- uit de omgeving, zoals Lisse, fgom, Sassenheim en zelfs uit ijk. het sportieve gedeelte van het pro gramma als gastvrouw op te tre den. Tevens zal zij het scorebord bijhouden. BENTHUIZEN— Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Drinkwaterleiding „De Tien Ge meenten" in november 1968 is aan de gemeenten een fontein geschon ken. In deze gemeente werd de - eerste fontein geplaatst in het Bee- laertspark naast het gemeentehuis. Inmiddels is het ook mogelijk geble ken de fontein in de avonduren te verlichten. Dit cadeau zal op maan dag 10 november om 19.30 uur in de hal van het gemeentehuis, door de voorzitter van de Stichting „Drink waterleiding De Tien Gemeenten" aan het gemeentebestuur worden overgedragen. bter- en Lichtbedrijven der gemeente Alphen aan den Rijn, Prins Berhardlaan 1 - Tel. 01720-4991. I Hooftstraat 53 - Tel. 01720-4991 - toestel 57. - —4 dinsdag vrijdag I koopavond(en) J Jnaf heden kunt u in ons nieuwe voorlichtingscentrum, Hooft- raat 53, gratis alle gewenste inlichtingen ontvangen met betrek- hg tot de aanschaffing en het gebruik van veilige en doelmatige |H|Bstellen op het gebied van gas, water en elektriciteit. 'vindt er een keur van toestellen opgesteld, zoals gashaarden, ir4nuizen (ook elektrische), heetwatertoestellen, was- en droog- Schines en keukenapparaten. Ook is er een hypermoderne keu- alh ingericht, waarin u al deze toestellen ingebouwd kunt bezich- jen. nodig kunt u naar aanleiding van uw bezoek een afspraak ma- ain met onze voorlichtingsambtenaar, die bij u aan huis - rekening udende met de situatie ter plaatse - alle gewenste inlichtingen I n verstrekken. Rit u gerust een kijkje nemen, het verplicht u tot niets. De ver- op en aanleg blijft geheel in handen van uw erkende installateur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11