Romantiek is ontmanteld Plan tv-show was fantasie Dr. A. Vondeling, inbreker in ondernemersland 2 dagen Brussel f45. Opnieuw pleidooi voor openhouden Oosterschelde i'ijn 3 dagen Twente f49.50 Man in 885 tophits populairder dan vrouw NS- Snippertrips Tien Koop een aandeel en kom Memorandum aan Tweede Kamer Brief MAN HIELD ZOETERMEER VOOR DE GEK Portefeuilles verdeeld in W.-Duitsland Broodfabriek uitgebrand Sonia Gas keil nam afscheid 'VI -J DONDERDAG 1 OKTOBER 1969 Vele Deense leraren staken al enige dagen voor hoger salaris, maar als men nu denkt dat de leerlingen deze gang van zaken niet anders dan met gejuich begroeten, vergist men zich. Tijdens de opening van het parlement in Kopenhagen demonstreerden leerlingen van verschillende scholen in de hoofdstad voor het parlementsgebouw Zij zorgden voor lessen in Deens, Engels en geschiedenis. Hier de openluchtlessen voor het parlementsgebouw zonder docenten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De voorzitter van de PvdA, dr. A. Vondeling, zegt een inbreker te zijn in de vreemde wereld van de onderne mingen. Het is zijn bedoeling de rare en verstarde verhoudingen open te breken. y Hoe dr. Vondeling zijn inbre- kerswerk verricht? Het is heel een- voudig. Hij zorgt een aandeeltje van een bedrijf in handen te krijgen en bezoekt de aandeelhoudersverga deringen, die zonder zijn bezoek an ders een saaie aangelegenheid zouden rijn. Niet dat de voorzitter van de PvdA kapitalist is of uit de bijna lege par tijkas het geld haalt. Dr. Vondeling zegt: „Als je 1.000 hebt of leent kun je honderden aandeelhoudersverga- deringen bezoeken. Gezien de gunsti- ge ervaringen van inbreker Vonde ling is de PvdA van plan op grotere Uitgaan, winkelen, eten en drinken in het Parijs van België Volledig verzorgd. van elk station Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Vondeling schaal in vennootschapsland te gaan opereren. Een werkgroep van de partij on derzoekt op het ogenblik welke on dernemingen voor een bezoek aan de aandeelhoudersvergadering in aan merking komen en wie van de partij de aandeelhouder zal worden. Die kersverse PvdA-aandeelhou- ders zullen dan gaan pleiten voor een betere verslaggeving over het bedrijf, voor een „fatsoenering" van de ver goedingen en het openbreken van de besloten commissarissenclubs. ■fe Verstard De ondernemerswereld, vertelt dr. Vondeling, is voor de meeste Neder- IJ VEERE De „Studiegroep I Oosterschelde" heeft zich met een memorandum gewend tot de vaste commissie voor verkeer en waterstaat van de Tweede Ka li mer. De studiegroep pleit voor H het openhouden van de Ooster schelde en schaart zich daarmee achter enkele andere instellingen die eveneens tegen afsluiting 1 In een broch ire van vijftig bladzij den voert de groep in veertien stel- Jf lingen bezwaren aan tegen afsluiting van de zeearm. In plaats van de door de regering en rijkswaterstaat ge wenste afsluiting is de studiegroep n| voor verhoging van de dijken tot deltahoogte, zoals dat ook bij de 0 Westerschelde gebeurt. Tn maart van dit jaar zijn de veer- üen «tellingen al besproken met de "■«den van de vaste commissie. Bij dat gesprek werd hun een memorandum beloofd. De studiegroep dringt er bij de commissie op aan zich te bezinnen op de problemen die samenhangen met de afsluiting van de Oosterschelde. De groep vraagt of aan de Oosterschelde niet een geheel andere bestemming zal moeten worden gege ven, die aansluit bij de ontwikkeling van de Oosterschelde na de totstand koming van het Deltaplan. Een bestemming, die ook aan de bestaan de bedrijven in en aan de Oosterschelde een bestaansrecht toe kent, aldus de studiegroep. Het memorandum besluit met de hoop van de studiegroep, dat van de zijde van de vaste kamercommissie een politiek initiatief zal worden ge nomen. Het memorandum is onuertekend door de volgende leden van de groep: de heren dr. H. A. H. Boelmans Kra nenburg, Scheveningen; ir. J. van der Linden, Bergschenhoek; A L S Lockefeer, Hulst; ir. J. Loeff, Vee- re en dr. J. A. van de Poel uit Breda. landers een volkomen onbekend ge bied. Het is ons nooit verteld en daarom interesseren we ons er niet voor. Alle verhoudingen zijn verstard. Het is niet alleen een onbekend, maar ook een bijzonder raar gebied. Dr. Vondeling: Ik koop voor 76 een aandeel van Thomassen en Drijver en kan op de vergadering van de aan deelhouders het hoogste woord heb ben. Maar zij, die het bedrijf jaren en jaren trouw bleven, mochten niets zeggen. De meeste vergaderingen van de aandeelhouders stellen niets voor. Het wordt alleen interessant wanneer er ruzie is. Ja en dan die raad van commis sarissen. Vooral bij banken en verze keringen komen in de commissaria ten bejaarden voor, die daar alleen maar zitten ter opsiering van het ge heel. •fe Experimenteren Aandeelhouder - inbreker Vondeling wil eigenlijk gaan experimenteren in het rare vennootschapsland. Hij krijgt nu de hulp van enkele partij genoten. De zaak moet opengebroken worden. Zonder met de wet in conflict te komen, is veel mogelijk. Een handte- keningenaktie tegen een college van B. en W. is toegestaan. Maar waarom dan ook geen groot bedrijf met een petitionnement bestoken? Hoe lang zijn we al niet bezig? Hoe lang bestaat de commissie Verdam al, zucht dr. Vondeling. Ja, en de vakbeweging dan? Er komt een aarzelend antwoord: „Ik geloof, dat de vakbeweging het wel aardig vindt". Daar wat concre ter: „De vakbeweging ziet kennelijk op het gebied van de lonen in de eerste plaats haar taak... Het terrein van de stuctuur van de ondernemin gen is gewoon verwaarloosd." De PvdA-voorzitter trok zeer de aandacht toen hij de aandeelhou dersvergaderingen van Thomassen en Drijver (Verblifa) en de Etna be zocht. -fe Directies Men zag hem wanneer er moeilijk heden waren. Daarna kwam men hem vragen een aandeeltje te kopen en de vergadering van het bedrijf te bezoeken. De verzoeken kwamen niet alleen van het personeel, maar ook van directies, die moeilijk zaten met de aandeelhouders of commissarissen. Tijdens de vergadering van de Et- na vroeg dr. Vondeling het personeel van Etna en Daalderop te betrekken in de voordracht van de nieuwe com missarissen voor de Etna-Daalderop holding NV. Voor het aantrekken van een be kwame commissaris zou je een adver tentie kunnen plaatsen. Dat doet men ook al voor hoogleraren. Naar aanleiding van deze kwestie schreef dr. Vondeling een brief aan president-commissaris ir. H. B. J. Witte. Deze brief kreeg flink wat afschriften en lekte uit. Dr. Vonde ling kwam weer in de publiciteit. Wat kennelijk de bedoeling was. Want: „Door de openbaarheid kan de zaak worden opengebroken. Publici teit is het tegengif." Een zin uit de Etna-brief luidt: „Ik ben ervan overtuigd, dat een handelwijze als hiervoor geschetst (voorkeur van personeel voor com missarissen) een reële bijdrage, is in het streven naar democratisering van het bestuur van de ondernemingen en het lijkt mij bijzonder eervol als Etna voorop loopt". Bij Etna moet dus de victorie beginnen. Bij andere bedrijven zullen de so cialistische politieke kopers van de toegangsbewijzen (aandelen) voor de In de wereld van het populaire lied wordt de figuur van de vrouw zelden met iets ver geleken. Wordt dat toch gedaan, dan komen bloemen, vooral de roos, op het toneel. In één liedje werd de vrouw vergeleken met een nijl paard en één keer met een perzik. Zeelieden, soldaten, cowboys en sheriffs komen regelma tig in het populaire lied voor, maar ministers, bakkers, slagers of machinebankwerkers wordt geen ról toebedeeld: ze zijn kennelijk niet avontuurlijk genoeg. In het poplied worden dieren geïntroduceerd als een idyllische sfeer nodig is, maar in negentig procent van de liedjes is dat niet het geval. Mode speelt nauwe lijks een rol, in tegenstelling tot liefde en/of erotiek. Dat laatste thema is verreweg het belangrijkst. Als vreugde en verdriet voorkomen, Is dat meestal met betrekking tot de liefde. Dit blijkt uit de eerste resultaten van het in 1963 begonnen onderzoek „Het populaire lied". Er werden 885 tophits geselecteerd, die op 164 kenmerken wer den onderzocht en per computer geanalveeerd. Het onderzoek heeft tot doel inzicht te verkrijgen in het leven en denkpatroon van het Nederlandse volk over de periode 1912-1962. Flinke vertraging Drs. T. J Kamphorst, wetenschappelijk medewerker aan het sociologisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht, heeft op zich genomen de?e studie, onder supervisie van prof dr. Sj Groenman, te voltooien. Het onderzoek had door de ziekte en het overlijden van een der belangrijkste medewerkers en initiatiefne mers, drs. H. J. de Groot, een aanzienlijke vertraging ondervonden. Vermoedelijk eind volgend jaar zal het eindrapport van de cultuurkritische studie worden uitgebracht. Nu is al gebleken dat de romantiek in liefdesliedjes meer en meer ontmanteld is, dat de zinnen steeds korter worden (men richt zich directer tot elkaar) en dat de populariteitsduur van een „song" sterk is gekrompen. Het populaire lied is als medium gekozen omdat het doordringt tot alle lagen van de bevolking. Het bestu deren van klassieke muziek, jazz, de stripverhalen of de avonturen vön Tante PolleWop, het ganzebordspel of het kaarten zou te enge resultaten hebben afgewor pen, omdat hun liefhebbers onmogelijk tot „het volk" kunnen worden gerekend. Zonnige tekst De onderzochte populaire liedjes hebben vaker een zonnige tekst dan een sombere inhoud. Klassen en standen komen niet veel voor. Misschien is dat ver klaarbaar uit het feit dat de tekstschrijver en de componist voor een zo groot mogelijk publiek willen treden en zij niet graag hun oordeel vellen over -#• Prof. dr. Sj. Groenman -#• Grammofoonplaten onderzocht De roos, een vrouw bepaalde klassen om een deel van het publiek niet af te schrikken. Koningschap en adel worden nog het meest genoemd. Van de levensgenietingen in de enge materiële zin komen eten en drinken met elk drie procent voor. Waar 63 procent van de toppers over de liefde gaat, zal het duidelijk zijn dat in het populaire lied de liefde niet door de maag gaat. Slechts driemaal komt het vermaan voor, dat alcohol een slechte invloed op de mens heeft. Vrouw geen niilpaard In 85 procent van de popliedjes bewegen de mensen zich niet voort. In de overige vijftien procent is wandelen de favoriete wijze van voortbewegen, waarbij een belangrijke bijdrage wordt geleverd door „in de maneschijn wandelende geliefden". Overigens komt in liefdesliedjes „de avond/nacht" tweemaal zo vaak voor als „ochtend/middag". „Maneschijn, stra lende sterren" zijn evenals „mooi en/of warm weer" erg In trek. Man populair De man is tweemaal zo populair als de vrouw. Zij wordt slechts in drie procent als „enige partner" voorgesteld, hij één procent. Uit de vergelijking van deze cijfers zou men wellicht een dubbele moraal kunnen constateren, namelijk: de vrouw behoort voor de man wél de enige te zijn, maar de man voor de vrouw niét. In 97 procent van de liedjes is er gelukkig geen sprake van meisjes die weerstand bieden aan verlei ders, vertelt drs. Kamphorst. Wél verontrustend noemt hij het dat van de 25 meisjes die weerstand moeten bieden, er veertien zijn die dit alleen maar voor de vorm doen en dat slechts drie meisjes dit weerstand- bieden met succes bekronen. Begrippen als altijd, Immer, for ever en für"8 Leben, en nooit of never komen met elk twaalf procent in de popsongs voor, de zondagen en voorjaarsmaanden De zee wordt in veel tophits bezongen. worden veel benut en het begrip „levensweg" Is de meest gebruikte symboliek. Huwelijkstrouw Over het kind wordt in 94 procent van de populaire liedjes niet gesproken, evenmin over het huwelijk (85 procent). Wordt toch over het motief huwelijk gepraat, dan springt de trouw naar voren. Meisjes komen In acht procent van de liedjes als centraal thema voor. Over homofilie wordt vrijwel niet gezongen. De vraag naar de reden of oorzaak van de liefde wordt In de hits meestal niet aangeroerd. In veertig procent wordt niets gezegd over liefde, van de overi ge zestig procent wordt In 44 procent niet over een specifieke bron gesproken: de liefde is of was zonder meer aanwezig. Fysieke en uiterlijke eigenschappen fungeren in acht procent van de liedjes als „het begin". „Dit duidt ons inziens op een zekere oppervlakkfgi heid in de benadering van de liefde in de populaire liedjes", aldus het rapport, dat verder meedeelt dat na de geliefde de moeder waarschjinlijk de persoon Is waartoe men zich het meest voelt aangetrokken. Van de 855 liedjes was er maar één die „schuine" woor den in de tekst had. Hoopvolle inhoud Over God, engelen, duivels, hel en eeuwigheid wordt in de populaire liedjes weinig of niets gezegd. Wel blijkt dat de tekstschrijvers de liedjes van een hoopvolle Inhoud voorzien en eerder naar de hogere, goede machten wijzen dan naar de kwade machten. Het onderzoek is ook gespitst op het voorkomen van koos- en troetelnamen. De eerste groep geldt wanneer iets serieus wordt bedoeld (schat, lieveling, love, chérie, sweetheart), de tweede categorie is min der serieus bedoeld (poppedijn, liefje, sweetie, Herz- liebchen, enz.). De zee neemt bij de catgori „landschappen" In het populpire lied de belangrijkste plaats in, daarna komt de beurt aan rivieren, beken en kanalen, daarna duinen, stranden en kusten. Akkers, velden en weiden, prairies en tuintjes „doen" het nog wel, maar heide en bos komen nauwelijks meer aan bod. Weinig emotie In het populaire lied steekt weinig emotie: 94 pro cent van de onderzochte wijsjes zegt niets van de emoties van de man (voor het overige lacht en huilt de man steeds voor twee procent) en 93 procent van de liedjes zegt niets over de gevoelens van de vrouw (hoewel zij minder huilt en evenzeer als de man lacht). De meest voorkomende aard van het populaire lied is de speelse, gevolgd door de romantische aard en de idealistische. Het fantastische liedje speelt het niet gauw klaar populair te worden. Dat geldt, zij het in gunstiger mate, ook voor het spottende of ironische, humoristische en pikante liedje. (Van een onzer verslaggevers) ZOETERMEER De met veel tam-tam aangekondigde te levisieshow rond Rosita Bloom, waaraan tientallen kinderen uit Zoetermeer zouden meewerken, gaat niet door. De plannen waren louter fantasie van een zekere Dagje hier, dagje daar? Kiest u maar! Leuke interessante dagtrips Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS bedrijfsvergaderingen het weer an ders spelen. Er zijn verzoeken ontvangen om wat te doen in een belangrijk textiel bedrijf en een metaalbedrijf in het buitenland. Meer wenst dr. Vondeling niet los te laten. Politiek Wel verklaart de PvdA-voorzitter met dat kopen van aandelen (heus je hoeft er niet rijk voor te zijn) aan politiek te doen. De aandeelhoudersvergaderingen zijn heel belangrijk. Als aandeelhou der zoek ik het belang van de on derneming in de maatschappij. Ja, zo doe ik ook aan politiek. Politiek in het belang van de werknemer. Zo gaan de toekomstige politieke houders van kleine aandeeltjes op pad. Om zich te laten horen in de aandeelhoudersvergaderingen. Ze trekken het voor hen onbeken de, rare ondernemersland in. meneer B., die nooit een kon trak heeft gesloten met Rosita Bloom. Alleen reeds in Zoetermeer heeft B. voor honderden guldens aan onbe taalde rekeningen lopen. Voor twin tig kinderen betekent het niet door gaan van hun televisie-debuut een grote teleurstelling. In het verenigingsgebouw Het Cen trum werden ongeveer vijftien repe tities gehouden door een kinderkoor tje, dat in de Rosita Bloom show zou assisteren. In een lokaal van de oude openbare lagere school repeteerde dit groepje ongeveer tienmaal voor bal- letdansen. „Alles berust op pure fantasie van de heer B., aldus de vader van Rosita Bloom. „Het vervelende is, dat er reeds mensen waren geëngageerd voor de grote showballetgroep. Ge lukkig is deze zaak nog geregeld. In Zoetermeer had B. ook nog grootse plannen voor het maken van een documentaire over Zoetermeer. Deze zou worden gefinancierd door een grote plaatselijke industrie. Modeshow Bij Vroom en Dreesmann in Den Haag kwam de man enkele weken geleden met apparatuur en een ca meraman, om naar zijn zeggen opna men te maken van een modeshow voor de NOS. Een topfunktionaris van V en D. deed navraag bij de NOS, waarbij bleek, dat B. opnieuw op eigen houtje aan het werk was gegaan. Men heeft B. toen de zaak uit gezet. Hetzelfde zou gebeurd zijn bij opnamen op de Firato in Amster dam. Men vraagt zich af, hoe het moge lijk is, dat deze man zoveel mede werking van zowel de gemeente Zoe termeer, die het Wilhelminapark in richtte voor een tweetal filmopna men, particulieren als bedrijven kon krijgen. Kennelijk heeft men zich la ten imponeren door namen als Rosita Bloom en de aangekondigde Heintje. Volgens de heer B. gaat het alle maal toch door. „Ik sta er zelf garant voor" Hij brengt de moeilijkheden terug tot een controverse, die tussen PARIJS Het officiële disconto in Frankrijk is gisteren verhoogd van zeven tot acht procent. Deze stap werd genomen In ver band met het. verlies in september van 275.3 miljoen dollar aan goud en buitenlandse deviezen. de AVRO en de TROS zou zijn ontstaan, toen bekend werd dat Rosi ta voor de TROS een aantal shows ging maken, terwijl zij door de AVRO zou zijn gepousseerd in het programma VA star is born". Geen kontrakt Hij erkent wel, dat er nog geen kontrakt met Rosita Bloom is af gesloten." Dat komt wel voor elkaar" zegt B. „Er was met de vader van Rosita een afspraak gemaakt, dat we over de show niets zouden vertellen, maar dat is toch gebeurd en daardoor kon ik ook niet meer bij de NOS blijven werken. B. wil de show aan een andere omroep verkopen. In Zoetermeer vraagt men zich af of B zelf ook geen show opvoert...... BONN De Westduitse liberalen zullen in een eventueel coalitiekabi net met de socialisten drie van de vijftien ministerportefeuilles krijgen, zo heeft Wolfgang Mischnick, voorzit ter van de parlementsfractie van de FDP, gisteren gezegd. Walter Scheel zou vice-kanselier en minister' van buitenlandse zaken worden. Dietrich Genscher zal de por tefeuille van binnenlandse zaken krij gen en Josef Ertl die van voedsel voorziening. Schade miljoen gulden TILBURG Een brand, die gis teravond en vannacht heeft gewoed in de gebouwen van de Varopa- bakkerijen aan de Oude Lind in Til burg, heeft het oude bedrijfsgedeelle in de as gelegd. Het nieuwe gedeelte kon worden gespaard. De schede be draagt zeker een miljoen gulden. De brand, onder massale en veelal hinderlijke belangstelling van h?t publiek, greep met razende snelheid om zich heen. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Waar nog rust en ruimte is voor heerlijke tochten! Volledig verzorgd, inclusief hotel en reizen. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. van elk station voordelig uit met NS Minister zegt steun toe aan Nationaal Ballet AMSTERDAM Minister Klompé heeft tijdens de huldiging van mevrouw Sonia Gaskell gisteravond in de Stads schouwburg haar medewerking toege zegd om het Nederlandse ballet die steun van het Rijk te verlenen die het als Nationaal Ballet verdient. De minister antwoordde dit op een I verzoek van een der vrienden van dü grondlegster van het Nederlandse bal let. Het verzoek bereikte haar vanaf een filmdoek, waarop de film „Dag me vrouw" van Jan Huiskes werd ver- j toond. Deze film. een produktie van de NCRV. is bedoeld als hommage aan de leidster van het Nationaal Ballet, die dit werk nu definitief heeft neergelegd. De film wordt op 29 oktober op de te levisie uitgezonden, i In de wandelgangen van' de Stads schouwburg wordt een tekening of beeld van mevrouw Gaskell aange bracht ter herinnering aan wat zij deed voor het ballet in Nederland. Tijdens de afscheidsavond werd zij geëerd met een uitvoering van „Les Sylphides" welk stuk zij voor het eerst op de Neder' ndse planken bracht, met „NachtPiland" van Rudi van Dant- i zig en met de première van „Time out i of mind" van Brian MacDonald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7