Absurde werkelijkheid AC MILAN NIET IN MOEILIJKHEDEN: 3-0 vakken spreken voor van God Grootmachten Feijenoord en Ajax onverslaanbaar? Guus Brox: Het wordt zeer lastig HARTOCH VERLOOR Verhalen over de macht van muziek ANTIEK IJZER 1 Feijenoord en PSV op zelfde dag ontkent controverse Ruimte maken in Nauwelaerts d'Age Estudiantes vrijwel hansloos TRIOMF IN AZ VERSLOEG MILITAIREN Deense leiding bij Nederl and-Bulgar ije BEGUM SARAH Slanken kwiek De mooiste tijd 17 DONDERDAG 9 OKTOBER 1969 ROTTERDAM „We krijgen het volgende maand erg moeilijk tegen AC Milan", zei Feijenoord-manager Guus Brox, toen hij gisteravond de televi siebeelden had gezien van de wed strijd AC MilanEstudiantes. „Het was een ordinaire gooi- en smijtpartij, vooral van de kant van de Zuidamerikanen. Zoals Estudian tes zullen wij volgende maand in het San Siro-stadion niet spelen. Hoewel er erg fel gevoetbald werd, heb ik kunnen zien dat AC Milan een elftal van wereldklasse is." ,,Ik vind de Italianen zeker zo goed els vorig seizoen, toen ze Ajax in de finale van de Europa Cup uitschakel den. Sormani en Prati waren de ge vaarlijkste Italianen, omdat zij in hun eentje soms drie of vier tegenstan ders kunrien passeren. Hun indivi duele acties zorgden voor zeer gevaar lijke momenten." Guus Brox zag ondanks alles de i kansen van zijn elftal niet zo somber in: „In elke wedstrijd moet je geluk hebben. Je kunt tegen een zwakke tegenstander door domme pech verlie zen maar door wat geluk van een ster ke club winnen. Eéné ding zal Feijenoord tegen AC Milan moeten doen, dat is de aanval len over de vleugels leiden. Zoek je de weg naar het doel door het cen trum, dan ben je tegen die uitsteken de Itailaanse verdediging verloren. De aanvallen komen in een trechter, waar ze onmiddellijk worden gesmoord." Feijenoord-linksbuiten Coen Mou- lijn, die al voor de loting gehoopt had dat Feijenoord AC Milan zou ontmoe- bleek niet zo onder de indruk. „Het is natuurlijk nog wel een uit stekende ploeg, maar ik dacht toch niet meer die klasse van het vorige seizoen. Die Franse scheidsrechter was bijzonder slecht. Ik ben er nog ver baasd over dat de Zuidamerikanen de wedstrijd met elf spelers beëindig- Moulijn was vooral geïmponeerd floor het spel van Sormani en Prati: l?,Die twee jongens kunnen voetbal- jlen. Ze kunnen door hun snelle indi viduele acties een hele defensie ont- /richten. Toch zijn wij volgende laand niet zonder meer kansloos, lappel heeft de wedstrijd gezien en hij zal echt wel dingen ontdekt heb- sn waarmee wij ons voordeel kun nen doen." In Europa Cup DEN HAAG Feijenoord en PSV tullen hun wedstrijden voor de Euro- r:se bekertornooien op de door de EFA vastgestelde data, 12 en 26 november, spelen. De besturen van I beide clubs hebben geen mogelijkhe den gevonden naar andere data uit (te wijken. f Hierdoor zullen 26 november twee Europa cup-ontmoetingen in Neder land plaats vinden: in Rotterdam Speelt Feijenoord in het tornooi voor landskampioenen voor de tweede teer tesen AC Milan, terwijl in Eind hoven PSV in de strijd voor beker- tinnaars AS Roma voor de tweede ier treft. Over eventuele televisie- uitzendin- n is nog niets bekend. Ben van leider, secretaris van PSV, sprak gis- ïrenmorgen berichten dat reeds een kkoord zou zijn bereikt, tegen. Eerst als beide stadions de voor erkoop van PSV begint eind deze Ihaand zijn uitverkocht, volgen on- I erhandelingen over een uitzending. Ilerder is er geen overleg." Ook over '(en mogelijke vervroeging van een an de wedstrijden staat nog niets ast. MILAAN Gerben Karstens is isteren als vierde geëindigd in een 'egwedstrijd over 239 km. in de uurt van Milaan. De Nederlandse renner 'werd in de indsprint verslagen door Franco Bi- )ssi (It) en de Belgen Monsere en choeters, die de eerste tot en met erde plaats bezetten in vijf uur en sec. Met een achterstand van 12 eindigde Herman Hoogzaad ex equo als negende. Opdracht christelijh onderwijs AFFAIRE GEESINK MILAAN Zonder ook maar een moment serieus te zijn be dreigd heeft de houder van de Europese voetbalbeker voor landskampioenen, AC Milan, gisteren de eerste wedstrijd tegen Estudiantes de la Plata voor de „wereldbeker" gewon nen. Net als bij de laatste finale van de Europacup tussen Ajax en AC Milan was het verschil drie doelpunten ten gunste van de Italiaanse ploeg. Maar Estu diantes is, zo mogelijk, nog kans lozer geweest dan Ajax. Doelman Cudicini van AC Milan is in de gehele wedstrijd nauwelijks serieus bedreigd en aan de andere kant van het veld heeft Poletti ook slechts incidenteel de handen uit de mouwen behoeven te steken. Toch werd de doelman van de Argentijnse ploeg driemaal gepasseerd en dat te kent het kwaliteitsverschil tussen beide ploegen. AC Milan kan bij vlagen uiterst doeltreffend spelen, zoals Ajax dat in Madrid heeft ondervonden. In zulke vlagen heeft AC Milan maar een halve kans nodig om een heel doel punt te maken. De Italiaanse ploeg kreeg drie van die kansen, Sormani gebruikte er twee en Combin, die in het laatste kwart van de wedstrijd werd vervangen door Gognoni, één. VERVELEND De drie doelpunten van Milan wa ren incidentele hoogtepunten uit een bijzonder vervelende wedstrijd, waarin volstrekt tempoloos werd gevoetbald. Estudiantes demonstreerde een grote balvaardigheid, maar kwam in 90 mi nuten niet één keer dreigend in het Italiaanse strafschopgebied. Nooit maakten de Zuidamerikanen gebruik van de dieptepass als onderbreking van hun statisch, tijdrovend en wei nig sprankelende combinatiewerk. AC Milan kon zich rustig in de verdediging opstellen, zonder ooit in paniek te raken. AC Milan behoefde eigenlijk slechts in één opzicht bang te zijn voor Estudiantes de la Plata, namelijk voor het oplopen van bles sures. De spelers van de Europese bekerhouder slaagden er redelijk in de Argentijnen te ontwijken. In een reeks van 32 bestrafte overtredingen van Estudiantes (tegen AC Milan werd 19 keer gefloten) raakte alleen Nestor Combin g'eblesseerd. Stopbord wordt achthoekig NEW YORK Het stopteken op het ogenblik een rode driehoek in een cirkel zal in Europa en in de Verenigde Staten achthoekig worden. Deskundigen uit 22 landen in de com missie wegvervoer van de Economische commissie voor Europa van de Ver enigde Naties, hebben hiertoe beslo ten. Rusland en Amerika zijn ook ver tegenwoordigd. Landbouwschap: verruim afvloeiingsregelingen DEN HAAG Het landbouwschap zal het ontwikkelings- en sanerings- fonds voor de landbouw vragen om een verruiming van de afvloeiingsrege lingen. Motieven: volgens berekenin gen van hel landbouw-economisch in stituut zal, als de afvloeiing niet wordt bevorderd, de gemiddelde agrarische bedrijfsgrootte in 1980 niet groter kun nen zijn dan twintig hectare. Als niet levensvatbare bedrijven nu worden be ëindigd, voorkomt men moeilijkheden later. Het eerste doelpunt voor Milaan tijdens de gisteravond gespeelde voetbalwedstrijd om het wereld kampioenschap een bikkel hard gevecht met het. Argentijn se Estudiantes de la Plata werd gescoord door Sormani (rechts). Milaan zou het veld later verlaten met een eclatante 30 overwinning met nog een doelpunt van Sormani en een van nieuweling Combin. Maar of het 22 oktober in Argentinië ook zo van een leien dakje zal gaan DEN HAAG De heer Nauwe laerts d'Age, chef d'équipe van de Nederlandse judoploeg die zich in Mexico-slad voorbereidt op de we reldkampioenschappen, ontkende gis teren het bestaan van een contro verse met Anton Geesink, die dinsdag negen van zijn leerlingen heeft verboden aan de centrale trai ningen deel te nemen. „Ik heb geen ruzie, ik weet ner gens van. Voor zover mij bekend heeft niemand zich teruggetrokken. Ik heb sinds de ploeg vorige week donderdag vertrok met niemand con tact gehad, ook niet met de heer Geesink." Aanleding van het meningsver schil zou een brief met raadgevingen en een financiële tegemoetkoming zijn, die Anton Geesink drie leerlin gen Ernst Eugster en Peter en Jan Snijders) voor het vertrek naar Mexico-stad meegaf. „Het is mij niet bekend dat zij een brief meekre gen, laat staan dat ik de inhoud ken", aldus de heer Nauwelaerts d'A ge. RAACH Rob Hartoch heeft gisteren in het internationale schaak- tornooi in Raach de hangpartij uit de tweede ronde tegen de Hongaar Barczay verloren. De Tsjech Smejkal heeft na drie ronden de leiding met drie punten voor de Oostduitser Uhl- mann, die 2,5 punten heeft. ALKMAAR De traditionele wedstrijd tussen AZ '67 en het Ne derlands militair elftal, die jaarlijks begin oktober wordt gespeeld, is gisteren met 10 door Alkmaar ge wonnen. In de door 3000 toeschouwers bij gewoonde en uiterst vriendschappe lijk, bijna gezapig, gespeelde wedstrijd, maakte Vredenburg negen minuten voor tijd het enige doelpunt. DEN HAAG De laatste wedstrijd van Nederland in de voor ronden van het wereldkampï- oenschap voetbal tegen Bulgarije op 22 oktober in stadion Feijenoord in Rotterdam staat onder leiding van de Deen Gunnar Michaelsson. Hij wordt geassisteerd door Kaj Soe- rensen en Kjeld Svanevig. De Aga Khan, geestelijk leider van twintig miljoen Ismaëlische mohammedanen in 32 verschil lende landen, heeft aangekondigd te zullen trouwen met de Engelse Sarah Frances Croker Poole. Hier het gelukkige, paar. Men verwacht dat het huwelijk eind van deze maand in Genève of Parijs wordt voltrokken. Het wordt een groot feest en de bruid heeft alvast de godsdienst van haar toekomstige gemaal aange nomen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Een school met de bijbel liever spreek ik van: school vanuit de bijbel, tot de bijbel is geen milieuschool, waar .gebeden wordt en uit de bijbel gelezen, waar godsdienst een der vakken is. Nee, op zo'n school gaat het erom op welke wijze en in welke gezindheid de vakken gegeven worden. Uw taak, docenten, is: het ruimte maken in uw vak voor het spre ken van God, voor het belijden van het geloof. Dit bond dr. J. J. Buskes in een bewogen referaat over nieuwe theolo gie en christelijk onderwijs docenten en besturen van het christelijk voort gezet onderwijs gistermiddag op het hart. In Esplanade vergaderden die dag namelijk de bond van christelij ke mavo-scholen en de bond voor christelijk vwo en havo. Eerst apart om vervolgens gezamenlijk dit plei dooi voor waarlijk christelijk onder wijs aan te horen. Na in enkele lijnen de nieuwe the ologie geduid te hebben, waarin God in het wereldbeeld getrokken wordt en in feite geen gekende God meer is en Christus „een van ons", zoals bij voorbeeld een figuur als Martin Lu ther King was; waarin de hemel aar de wordt en het bidden mediteren; waarin het Koninkrijk Gods ons vre derijk is en het Woord niet meer wordt gehoord, want God zwijgt, wil de dr. Buskes deze theologie wel eens heel ouderwets onderbrengen bij „allerlei wind van leer", een bij belse uitdrukking die onze vaderen nogal eens plachten te gebruiken. Ramen dicht Hun veel gevolgde methodiek ech ter, die erop neerkwam alle ramen en deuren daarvoor maar te sluiten om op die manier „allerlei wind van leer" aan de kinderen te onthouden, zou hij echter niet graag tot de zijne maken. Dat is namelijk volslagen on mogelijk. Het is net als bij luchtver vuiling. we ademen die „wind van leer" allemaal zonder uitzondering in. Daar is niet aan te ontkomen en daar mag niet aan worden ontkomen. Vragen van jongelui als: Is God er wel? Wat merken we van Hem? Hoe kan dat nou met dat onrecht en ge weld in de wereld? waar ze via tv, radio, tijdschrift en krant dagelijks mee worden geconfronteerd is een stuk realiteit, waar we als mondige mensen allemaal mee hebben te ma ken. En wat de nieuwe theologie betreft kunnen we zelf medeverantwoorde lijk voor het ontstaan ervan worden gesteld. Die nieuwe theologie is na melijk een reactie op wat wij ervan gemaakt hebben. Wij hebben God ver weg geduwd en zijn het Immanu- el (God met ons) vergeten. Wij heb ben de bijbel gezien als „rechtstreeks uit de hemel gevallen" en niet als een lamp voor de voet en een licht op ons (anno 1969) pad. Wij hebben het geloof op een verleden gefixeerd en het niet gericht op de (open) toe komst. Altijd te laat Wie dat vroeger allemaal zei werd gekwalificeerd als „iemand die van ons was uitgegaan, omdat hij niet van ons was". Dat kon toen nog, omdat het er maar enkelen waren, maar nu zijn het ontelbaar velen. Zo gaat dat: de kerk spreekt pas als het 25 jaar te laat is. Waar het derhalve bij het christe lijk onderwijs om moet gaan is om de bijbel als bron en fundament voor heel ons menselijk bestaan. toegeT spitst: wie leraar is aan een schoöl tot de bijbel moet dat alleen maar willen uit innerlijke noodzaak, uit ge loof. (Hij moet persoonlijk door de bijbel in zijn vak aangesproken wor den en dat dan aan zijn leerlingen overdragen. Laten de jongens en meisjes s.v.p, alles horen over bijvoorbeeld de evo lutie. Maar zorg ervoor dat ze schep ping en evolutie niet gaan harmonise ren of scheiden. De bijbel legt de wetenschap niets in de weg: (ge loofswaarheid en (wetenschappelij ke) juistheid zijn namelijk niet identiek maar van verschillende or de. Het gaat erom dat de jongens en meisjes worden opgeleid tot vertrou wen in het Woord. Groeiproces God geeft u, leraren, aan ons, om in uw vakken dé jongelui toe te rus ten tot ze allen de eenheid in geloof bereiken. Dat is een proces: dan groeien ze, zich aan de waarheid hou dende. hopend en verwachtend mqt u naar Christus toe. waardoor ze boven alles uit Zijn liefde gaan kennen, die alle wetenschappelijke kennis te bo ven gaat. Zo bezien is de school tot de bijbel geen gegeven meer, aldus besloot dr. Buskes, maar een gebeuren of nog duidelijker, een stuk heilsgesehiede- Bijbels. kerkboeken, theologische lektuur en goede leesboeken vindt u in grote verschei denheid alleen bij: Lindenbergs boekhandel en antiquariaat I Slaak 8; Rotterdam-16 (bij Oostplein). Telef. 228934. Gratis thuisbezorging in Rotterdam. Ridderkerk en Capelle a. d. IJssel, Postver zending franko. LONDEN Derby County heeft gisteren in de Engelse league een le- j lijke steek laten vallen. De debutan- I ten, hoog geklasseerd op de ranglijst, I lieten zich op eigen veld volledig verrassen door 'Coventry City: 13. Everton profiteerde maar gedeeltelijk van deze misstap. Het kwam bij Crystal Palace niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel. Opmerkelijk is het herstel van Manchester United. Gisteren versloegen de Mancunians Southampton met 30. DEN HAAG Fejjenoord en Ajax. Het liedje wordt eentonig haar er is evenals dat al vele jaren het geval is, geen enkele andere ersie mogelijk. Want Rotterdam en Amsterdam maken in ons Vaderlands voetbalwereldje de dienst uit, wensen in hun adembe- emende race naar de nationale titel geen banddikte prijs te geven. teams manoeuvreren zich we- lijks door de jungle van valstrikken, gezet door een opponent die tuk is voor een jaar als verkoopetiket: nnaar van Feijenoord of Ajax, te eren. Ach ja ze zijn er nu ook bij negende speeldag. Die mensen die weren: maar nu vallen er kleer^ leuren, nu raken de beide groot- ichten punten kwijt. Een suggestie larop slechts cén antwoord past: dat best mogelijk. Maar of het peloton r resterende clubs daar nou munt t zou slaan, bijvoorbeeld een van de plopers binnen zichtafstand zou krij- n. ach kom nou. Wc verwijzen in dit rband slechts naar de ranglijst na it duels, waarop de nummer drie. •V, met een achterstand van zes pun- over de meet gaat. dat qua professioneel voetbal al niets voor de stadionformatie onderdoet, krijgt het natuurlijk evenals Feijen oord bij Twente moeilijk. Maar met een Piet Keizer in Europese vorm, kan de ploeg immers niet verliezen. SVVGVAV (zaterdag al gespeeld) I wordt een drie. TelstarADO laat zich moeilijk raden, al zijn we geneigd de kansen van ADO iets hoger aan te slaan. Holland Sport wordt op Hout- rust geconfronteerd met Haarlem dat j tot nu toe slechts van Ajax verloor. Een pittige opgave voor Cor van der j Hart c.s. DWSMVV is een typisch duel voor j een remise, hetgeen overigens ook ge- zegd kan worden van NACGo Ahead. DOS, na Sparta toch weer een punt rijker, krijgt NEC in de Galgewaard. Maar of Zalai er in zal slagen zijn 3e wedstrijden voor het komende I ploeg tegen de Nijmeegse formatie tot ekeinde. FeijenoordSparta, de der- j een derde of zelfs een vierde winst van Rotterdam. Sparta, de laatste punt te inspireren betwijfelen wij. Jan iken van slag. lijkt daarbij al bij j Remmers' pupillen en dan vooral Jen- c baat kansloos. Ondanks die derby, ne Jendrossek draaien namelijk uitste- da~ -s de vaak verrassende ontkno- kend. Linders elf. PSV, wint zomaar ig in co'n plaatselijk treffen. Ajax, van AZ'67. De korte verhalen van de Argentijnse schrijver Julio Cor- tézar trekken steeds meer de aandacht. Na Het kwijlen van de duivel verscheen bij J. M. Meulenhoff te Amsterdam Brief aan een meisje in Parijs. Het boek bestaat uit een keus uit de verhalenbundel Bestiario (1951) en Final del juego (1956). Julio Cortazar woont in Pa rijs, waar hij werkt als free lance vertaler en als supervi sor is verbonden aan de Ver enigde naties en de Unesco. Hij is een enthousiast jazz musicus. Een van zijn verha len draagt Cortazar dan ook op aan Charlie Parker. In Argentinië wordt Julio Cortazar zeker gerekend tot de avant garde. Sinds 1959 is hij een aanhanger van de Cu baanse revolutie. Regelmatig bezoekt deze schrijver Ha vanna. Van de politiek is in de ver- Mini-trein Nadat vorig jaar bij Uitge verij Keesing in Amsterdam van N. S. Wiersma een boek je over gelijkstroom- syste men bij miniatuursporen uit kwam, is nu van hem versche nen Miniatuurspoor, werkboek voor wisselstroom- systemen voor opbouw van banen en landschappen HO/TT/N. Het is een handig boekje waarin op overzichtelijke wij ze de wisselstroomsystemen worden behandeld, (ƒ9.25, 238 blz.). Slank en kwiek met gym nastiek van Marianne Rinec- ker is uitgegeven bij Uitg. Helmond te Helmond. In het boekje is gedacht aan ont spanningsoefeningen voor de genen die veel zitten, maar ook voor de> huisvrouw die haar ongebruikte spieren '"ert losmaken. Bij elk van de ruim 300 oefeningen staat een zeer dui delijke tekening. Misverstan den kunnen niet voorkomen. Elke dag 5 minuten en u blijft fit. Een uitstekend boek je voor dames van alle leeftij den. f174 blz. 6.90). halen van Cortazar evenwel weinig te bespeuren. Vaak roept hij een fantastische we reld op. Waarin het echter heel gewoon toegaat, zodat het onwerkelijke haast nor maal lijkt. Soms is alles zo alledaags, dat er nauwelijks iets gebeurt. Alleen is er al tijd iets absurds. In een heerlijk vakantie oord moet bijvoorbeeld altijd even gekeken worden, waar de tijger is. Broer en zus wo nen in hun huis, maar wor den verder in de hoek ge drukt door indringers. Een jongeman huurt een mooie ka mer van een meisje in Parijs. Zij wordt door één onhebbe lijkheid geplaagd: af en toe braakt de jongeman een ko nijntje. De speelse diertjes zijn funest voor het keurige meubilair. Deze absurde feiten worden slechts en passant vermeld. Het effect is fascinerend. Zo heeft Cortazar meer middelen om zijn fantastische werke lijkheid te scheppen. Wie Cortazar leest, weet steeds verrast te worden. (155 blz., 5). Charles Dickens Paardenboek Vakantie in Lipizza door Vladimir Carin is een uit gave van La Rivière en Voorhoeve Zwolle, geïl lustreerd. Bij haar oom Mitja gaat Julka, een jong spontaan meisje, logeren. Hij staat aan het hoofd van een grote paardenfok kerij in Lipizza, waar door het sappige gras van de weilanden de paarden zich tot een edel en prachtig ras kunnen ontwikkelen. Borej is de trotse herigst die de trouwe begeleider is van het meisje bij alle avonturen. Een boek zowel voor de jonge als de oudere lezer, maar in de eerste plaats voor de echte paarden liefhebber. 152 blz., 7,90. In dc serie Antiek kopen van Uitgeverij Helmond heeft An ton van Oirschot, onder meer bekend door zijn werken over meubels, koner en tin, klokken en pendules en open haarden en schouwen, ditmaal een over zichtsbeschrijving gegeven over het ijzer van oorsprong tot nu In vogelvlucht krijgt men een levendige beschrijving van de geschiedenis van het ijzer van de Merovingische tijd tot aan het eind van de vorige eeuw. het geheel geïllustreerd met duidelijke fotografische voor beelden. Het is boeiend te. zien welke fraaie en interessante resulta ten te bereiken zijn met dit eerlijke materiaal dat echter in de vorm van ornament of sier voorwerp al zo spoedig werd verdrongen door koper of tin. Ook interessant is het feit dat dit boekje verschijnt in een tijd waarin het ijzer weer in de be- 'angstelling komt; enkele jaren geleden immers zocht men bij ie antiquairs nog vergeefs naar izeren voorwerpen. Het ijzer, dat eens als een ..wonder des hemels" werd aan vaard en later op alle mogelijke manieren gebruikt en wegge gooid, is weer in ere hersteld en niet alleen als het belangrijkste of het meest gebruikte van alle materialen, maar ook als an- 'iek. Voor liefhebbers van voor beelden van oude am bachtskunst is het boekje over ijzeren voorwerpen een plezie rig bezit. (140 blz.. f 7,25). De mooiste tijd moet nog komen (168 blz.), door Martha Marijn. Annelies neemt, als ze geslaagd is voor haar eind examen, een tijdelijke baan op een groot kantoor. Ze heeft het daar best naar haar zin, maar om eens wat an ders te zien en voor de taal gaat ze naar Parijs. Er 'komt een blief van Jaap en spoe dig hoopt ze terug naar Hol land te kunnen. Een vlot geschreven ver haal. evenals Carolientje Ver meulen (162 blz.) door Tjits Veenstra. Als Carolientje toch haar vlechten laat af knippen, tegen de zin van haar vader, krijgt ze kamerar rest enz. Na de straftijd komt er heel toevallig een uitnodi ging voor een leuke logeer partij. Beide boeken ƒ7.25 p.st zijn uitgegeven bij J. M. Voor hoeve, Den Haag. In Das ungewöhnliche Konzert (uitgegeven bij Jakob Hegner te Keulen) zijn vertellingen van 24 auteurs opgenomen, die ieder op eigen wijze schrijven over beroeps musici en componisten, over dilettanten, impresa rio's en wonderkinderen. Een stuk muziekgeschie denis belicht vanuit de wereldliteratuur, verha len over de macht van muziek en de invloed van de muziek op het mense lijk leven. De titel geeft de sfeer van :Iit boek uitsluitend weer. Een concert van ongewone omvang met een programma zo uitgebreid, zo veelzijdig en zo afwisselend, dat men zich toeschouwer en toehoorder waant bij presentaties, die zo geheel van het gewone, het alledaagse afwijken. Een enkele greep uit de Blauw baard Als Grote ABC no. 122 verscheen bij de Arbeiders pers van Louis Paul Boon Blauwbaardje in wonderland, aangevuld met „andere grim mige sprookjes voor verdor ven kinderen". Deze laatste serie was in 1957 al apart ver tekenen en in 1962 samen met „Blauwbaardje" als ABC - pocket uitgegeven. Met als uitgangpunt het werk van de gebroeders Grimm, brengt Boon het sprookje open en bloot, vol van wreedheid en erotiek, waar in het echte sprookje één en ander verhuld aan wezig is, zoals de psycholo gen hebben aangetoond. Tevens heeft Boon in zijn onomwonden, vaak ondeu gende verhaaltrant, de eigen lijke sprookjessfeer knap we len te bewaren, hoewel niet alle „sprookjes" even ge klaag genoemd kunnen wor den. (141 blz.. f8.50). -X- Julio Cortazar veelzijdige voorraad. Aller eerst het humorvolle verhaal Der Irrtum der Putzmacherin van Dickens, waarin zelfs sprake is van de bespeelbare wandelstok. De ware Dic kens- fan zal het verhaal on getwijfeld liever in het En- °els lezen. Hoffmann dist de geschiedenis op van Röder- lein met zijn twee dochters. Een geheel andere geest ademt Eine Pilgerfahrt zu Beethoven, de lofzang van Wagner op zijn collega- com ponist. Nu 1970 is uitgeroepen tot Beethoven- jaar, zullen ve len zich geroepen voelen deze componist te beschrijven. Geen zal in staat zijn zulk een gloedvol, pathetisch en ly risch verhaal te schrijven als Wagner eens deed. Andersen's sprookje Die Nachtigall zal bij de operalief hebber ongetwijfeld herinne ringen oproepen aan de Stra- winsky- voorstellingen met Eliane Manchet in de titelrol. Doch ook zonder muziek blijft dit een kostelijk sprookje. Van grote klasse is de pennevrucht van Thomas Mann over het wonderkind Bibi. Met het noemen van het 'ntpressante verhaal Quartet- satz von Schönberg van Ar nold Zweig willen we deze oosomming besluiten. Das ungewöhnliche Kon zert is geen boek om in één adem uit te lezen. Het nodigt de geïnteresseerde lezer uit muziek en literatuur in één glas te schenken en deze sa mengestelde drank met aan dacht en smaak, met overga ve te nuttigen. Dat genót maakt het de aanschaffings- orijs (DM 19.80) ten volle waard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17