Studenten publiceren een geheime waarschuwing Ruim 200 miljoen „blikschade" Hoorzitting Tweede Kamer Kritiek op Nota-Veringa INVALIDE MAN MET GEWEER MISHANDELD VOL FORMIDABELE POPMUZIEK Beatles maakten met Abbey Road enorme elpee Minder branden in woonhuizen krant van formaat PRIMEUR IN NAALDWIJKS WIP -INN Klant mag zelf prijs van menu bepalen A112 nieuwe auto in kleine klasse Sterker voor Mercedes sneller dan auto 13 DONDERDAG 9 OKTOBER 1969 haar rondrit door Oost-Gronin- gen ook even gestopt bij het Pékelerdiep, berucht om de min der aangename geur door de waterverontreiniging. De Konin gin moest daar wel zelf consta teren dat de vele klachten niet uit de lucht waren gegrepen. Naast de vorstin de huidige commissaris van de Koningin in Groningen, mr. C. L. W. Fock. (Van onze correspondent) VRIEZENVEEN De 52-jarige invalide bouwvakarbeider Evert Harsevoort uit Westerhaar is door de assistent van een jachtopziener met de kolf van een geweer afge tuigd. Harsevoort reed met zijn zoon en enkele vrienden in zijn auto door het natuurgebied Hei en Veen, waai de laatste tijd veel wordt gestroopt. De auto werd voor controle aange houden door de jachtopziener en zyn assistent. Er ontstond een ru zie, die zo hoog opliep dat de assi stent zijn geweer nam en Harsevoort enkele malen op het hoofd sloeg. De man moest door een dokter worden behandeld. In de auto werd niets gevonden wat erop zou kunnen wijzen dat het gezelschap op stro- perstocht was. De mannen zeiden al- Teen een ritje te hebben gemaakt. ROTTERDAM Abbey Road de nieuwste langspeler van de Beatles barst bijna uit z'n voegen van de formidabele popmuziek die dit top-viertal nu al jaren en nog steeds op een evenhoog peil maakt en brengt. Een elpee waar op het ongeëvenaarde duo Len- non McCartney weer zijn stevige stempel heeft gedrukt. Alle va riëteiten van wat er zoal in die popmuziek is gebracht, bergt deze plaat in zich. Met Abbey Road leveren de Bea tles nog eens het bewijs dat zij niet voor niets 's werelds meest ver kochte musici zijn. Hun verkoopcij fer van honderden miljoenen pla ten zal met deze elpee zeker naai nog hogere toppen worden ge stuwd. Abbey Road in Engeland door critici hier en daar al de beste plaat ooit gemaakt, genoemd is inderdaad een geweldig brok mu ziek. Zestien songs op het Apple-la bel, liggend tussen romantisch lief deswerk en ruige rock. Een tocht door de popmuziek van het ene eind naar het ander: leuk ina de hoes gesymboliseerd door een straat (Abbey -i-npri- Beatles. De elpee licc.it Ic r>n- (Vaii onze onderwysredacteur) DEN HAAG De Groningse hoogleraar dr. W. K. B. Hofstee die een actieve rol heeft gespeeld bij de democratisering van de subfaculteit der psychologie, neemt aanstoot aan de suggestie alsof deze universitaire hervor ming ten doel zou hebben de be staande maatschappelijke orde omver te werpen. Prof. Hofstee zei dit gisteren tij dens een hoorzitting van de Onder wijscommissie der Tweede Kamer die de meningen peilde over Verin ga's nota voor de bestuurshervor- ming van de universiteiten. In de Kamer werden exemplaren verspreid van het Groningse studen tenblad „Der Clercke Cronike". Dit blad publiceert deze week een in terne departementale nota die zich bezig [houdt met het ondermijnende van de studentenacties. 'geveer twee jaar terug gelanceerde Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band: ook van alles wat. En even eens gevuld met invloeden van anderen waaraan ook de Beatles niet ontkomen. Maar bij hen is dat een pré: de Beatles maken van el ke invloed van elders toch iets eigens. Op Abbey Róad is daar het num mer Maxwell's Silver Hammer" een voorbeeld van. Het is een ..verpopte" honky tonk - achtige ong. uit de ..jaren twintig"-stijl. In ..Because" is een Bee Gees-ge- 'uid te horen en bij „Golden Shum- bers" moeten de Beatles ongetwij feld aan Tom Jones hebben ge dacht. ..Come together" is de openings ong van de plaat en meteen een •>an de beste, zowel in tekst als muziek. Nog een keiharde topper is Octopus' Garden", ietwat country nd western-achtig. Gecomponeerd oor drummer Ringo Starr en ge- ongen ook; de achtergrondmuziek 'aarbij is ongelooflijk goed. In het bekendere Beatles-genre passen songs als „Mean mr. Mus- ardpolythene Pam" en She ca me in through the bathroom win- :low". Het eind komt met „The End een mengeling van alles wat de Bea tles perfekt beheersen. Het beleid moet erop gericht wor den te voorkomen dat de gematigde studenten door de radicalen op sleeptouw worden genomen. Dat wil zeggen dat voorop blijft staan dat met voortvarendheid onderwijskun dige hervormingen moeten worden doorgevoerd, zo zegt het stuk dat eni ge tijd geleden werd opgesteld naar aanleiding van het bekende SVB-ca- hier nr. 3. Het geheime stuk schijnt niet door de minister zelf te zijn geschreven, maar Veringa deed er wel een begeleidend briefje bij. De interne nota zegt dat nog nooit zo duidelijk als uit het SVB-cahier is gebleken dat het de leiding van de studentenbeweging niet gaat om uni versitaire onderwijskundige verbete ringen of hervormingen, maar om omverwerping van de bestaande or de. Men heeft een in details uitge werkte strategie ontworpen die op faculteitsniveau moet beginnen. Het is niet aan te nemen dat alle betrokkenen bij de herstructurerings actie van de Groningse subfaculteit psychologie deze actie uitsluitend hebben gesteund omdat zij ondermij nend is, doch wel staat vast dat een groep studenten die dit nu ook in geschrifte hebben verklaard, deze ac tie willen gebruiken om in alle facul teiten zelfbeheer en directe democra tie („one man one vote") in te voeren en een grote politisering te bereiken. Nieuwe onrust nen die dwars door de geledingen heen lopen. De Leidse sociologen ga ven dit weer met de uitspraak dat het beter is ideeën te vertegenwoordi gen dan geledingen. De Twentse hoogleraar ir. W. Draijer zei, dat de vertegenwoordigende democratie na tuurlijk niet moet worden afgewezen, maar dat het zeer de vraag is of men daarbij een indeling volgens de uni versitaire geledingen moet volgen. Als men een raad uit geledingen opbouwt, zal er uit die raad nooit een aandrang komen om die opbouw te veranderen. Hij pleitte voor een „functionele coöperatie" op grond van taken en functies. Radicalisering Vertegenwoordigers van de stafcon venten lieten waarschuwende gelui den horen over de radicalisering in hun kring. Al tien jaar wordt er ge zegd dat men tot één wetenschappe lijk corps wil komen, doch het schiet maar-,niet op met die verandering. Deze knoop moet principieel worden doorgehakt. Er ontstaat binnen de staven een neiging zich aan te sluiten bij mili tante studentengroeperingen die wel succes lijken te hebben. Dit leidt tot een verscherping van de tegenstellin gen binnen het wetenschappelijk corps. Reeds nu blijkt dat het enkele con- ventsbesturen grote moeite kost hun achterban te overtuigen van de waar de van redelijk overleg. Prof. Hofstee zei gisteren dat van j het SVB-cahier de suggestie uitjgaat alsof men zich in Groningen heeft laten manipuleren door een minder- j heid. Hij ontkende dit en distantieer- I de zich van d emanier waarop het I SVB-cahier gelezen wordt, „Ik houd er rekening mee dat de minister zelf die interne nota niet zal onderschrij ven", voegde .hij eraan toe. Het stuk verwacht nieuwe onrust en zegt dat men goed' in het oog moet houden wat de voorhoede in het cahier vaak „elite" genoemd beoogt wanneer zij met de autoritei ten in overleg treedt. Het overleg zal de radicale groep nooit kunnen bevre digen. Zij zal eerder trachten het of te saboteren, of uit te buiten door een sfeer van onzekerheid te schep pen door te verregaande concessies uit te lokken. De Delftse hoogleraren De Wijs en Van Nauta Lemke toonden zich be ducht voor een te vergaande en te snelle bestuurshervorming. Bij het experimenteren moeten duidelijk voorwaarden worden gesteld: een chaotische ontwikkeling dient voorko men te worden; Op een vraag uit de kamercommissie of er bij de experi menterende afdeling bouwkunde een chaos is, antwoordde prof. De Wijs dat in deze afdeling onmiskenbaar onrust heerst; de docenten zwaaien er voortdurend met hun portefeuil les. Een woordvoerder van de helft van de Delftse Studentenraad bestem pelde de universitaire „geledingen" die herhaaldelijk ten tonele worden gevoerd, als tegennatuurlijk. Deze ge dachte keerde, met diverse variaties, herhaaldelijk in de uiteenzettingen te rug. Men wees erop dat zich verschil lende meningen kunnen gaan afteke- DEN HAAG Het aantal branden in woonhuizen neemt de laatste ja ren voortdurend af, zo blijkt uit gege vens van het CBS. Het aantal bran den in 1968 bedroeg 4.062. In boerde rijen woedden 1.032 branden (1.029), in fabrieken en werkplaatsen 1.243 (1.315) en in motorrijtuigen 1.532 (1.587). Het aantal bos-, heide- en veenbranden nam toe van 513 in 1967 tot 866 in 1968^ Spelen met vuur en baldadigheid is in hoofdzaak oorzaak van branden; Bagage terecht (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Zangeres Willeki Alberti's bagage, die dinsdagmiddag na haar terugkeer uit Amerika dooi een kruier op Schiphol in een verkeer de auto was neergelegd, is terug. Dc bagage, waaronder Willeke's paspoort bleek terecht te zijn gekomen in Al phen aan den Rijn in de bagageruim te van een auto van hetzelfde merk er dezelfde klem- als de auto van dc zangeres. (Van een onzer verslaggevers) NAALDWIJK Bezoekers van de Naaldwijkse counterbar Wip -Inn kunnen met ingang van 15 oktober zelf de prijs bepalen van het menu waaraan zij zich te goed hebben gedaan. Er zijn geen minimum- of maximumprijzen vastgesteld. De bezoekei waardeert de maaltijd naar kwaliteit en persoonlijke smaak en drukl deze waardering uit in geld. Een rekening wordt niet gepresenteerd. De directie van Wip -Inn heeft dit waarschijnlijk unieke besluit genomen om de drempelvrees weg te nemen die naar haar mening bij een deel van het publiek bestaat. Met de „smaak"-prijsservicc wil men deze vrees wegnemen. Het omdraaien van het tariefstelsel geldt niet voor dranken. De auloschadebedrijven, die aan gesloten zijn bij de Nederlandse Vereniging van Ondernemers in het Ca.rrosseriebedrijf (FOCWA), heb ben een jaaromzet van 210 miljoen gulden. De ongeveer 350 FOCWA-bedrij- ven, die zich geheel of gedeeltelijk op nieuwbouw toeleggen, geven werk aan 3500 mensen en zetten jaarlijks 130 miljoen gulden om. De FOCWA heeft zich onlangs sterk opgesteld tegen de beunhaze rij. Deze zou niet alleen een ernstige economische bedreiging vormen, doch tevens de verkeersveiligheid in gevaar brengen. „Hel is nu eenmaal heel eenvou dig", aldus FOCWA-voorzitter, de heer W. J. Lith, „om doorgeroeste carrosseriedelen te bedekken met de mantel der liefde: een laklaag of wat teer of bitumen aan de onder zijde. Hierdoor kan echter op grove wijze worden gezondigd tegen de veiligheid van een wagen in het verkeer." BMLC brengt 1300 GT Nieuws van BMLC: de Austin en Morris 1300 GT, een pittiger uitvoe ring van de bestaande 1300. De basis ervan is de 1100/1300, waarbij men er echter van is uitgegaan, dat een volledige familie-auto GT-prestaties moest leveren. De 1300 GT wordt aangedreven door de „A" versie motor van 1275 cc, die 70 pk ontwikkelt bij 6000 Loeren per minuut. Evenals bij de andere modellen is deze dwarsge- plaatst en drijft hij de voorwielen aan. Het interieur is luxer uitgevoerd lan dat van de andere modellen: Droom wagen Op de automobieltentoonstelling in Frankfort heeft Opel de CD ge toond. Dit experimentele model aan produktie wordt voorlopig nog niet gedacht is een luxueuze tweepersoons coupé, gebaseerd op de eerder dit jaar geïntroduceerde Di plomat. De krachtbron is de beken de 5.4 liter V8 motor met een ver mogen van 230 pk. De carrosserie met zijn krachtige, maar elega'nte lijn en een hoogte van slechts 111 centimeter, biedt een uitzonderlijk ruim en comfortabel interieur. Opmerkelijk is de voorruit, die met de zijruiten één geheel vormt. Door het ontbreken van stijlen wordt een uitstekend uitzicht naar voren en opzij geboden. Voor het gemakkelijk in- en uitstappen zwenkt deze ruit met een deel van het dak en de zijkanten naar voren. Tegelijkertijd klappen de stuurkolom en het stuurwiel om. De bagageruimte is bereikbaar via de grote opklapbare achterruit. De achterlichten zijn vrij hoog ger plaatst (optimale zichtbaarheid), ter wijl de richtingaanwijzers aan de voorzijde zijn voorzien van schijn werpers, die met de voorwielen meedraaien. De thermostatisch geregelde air conditioning verzekert onder alle klimaatsomstandigheden een aange name temperatuur en vochtigheids graad. De Vauxhall-afdeling van Gene ral Motors zal binnenkort een nieuw model van de VX 4/90, een uitvoe ring van de Victor met een hoger prestatievermogen. in produktie brengen. De nieuwe VS 4/90 is uitgerust met een 4-cilinder 2 liter motor met bovenliggende nokkenas, die met 2 carburateurs 114 rem-PK ontwik kelt. De VX 4/90 wordt in stan daard-uitvoering geleverd met een 4-versnellingsbak, die van een nieu we bediening is voorzien. De motor heeft een speciaal in- en uitlaatsysteem, dat de prestaties ten goede komt. Het uitlaatsysteem heeft een dubbel uitlaatspruitstuk, een gealuminiseerde knaldemper, alsmede een speciale ophanging, die de geluidsisolatie bevordert. Prototype van stadswagen De 23-jarige Brit Dawson Seller (op foto met bril), die aan de Royal College of Art in Londen automobielontwerpen stu deert, heeft een supercom- pacte stadsauto geconstru eerd, waarvan vooral de besturing revolutionair is. Het wagenttje is slechts 1.65 meter lang en 1.28 meter breed. Het heeft drie wielen: twee aan één kant, waarmee gestuurd wordt, en het andere aan de andere zijde tussen bei de in (alleen voor stabili teit). De krachtbron, een 150 cc tweetaktmotor van 6 pk, is op het achterste wiel gemonteerd en is goed voor een snelheid van 64 tot 72 kilometer pei Om te kunnen parkeren heeft men slechts een ruimte met een lengte van 1.90 meter nodig. In de versnellingsbak ontbreekt de achteruit. Deze is over bodig, omdat het mogelijk is het wagentje om z'n ei gen as te laten draaien. De heer Fred Ray, direc teur van het Ontwerpcen- trum van Ford Engeland zei over het prototype: „Seller heeft op een inge nieuze wijze snelheid en manoeuvreerbaarheid ge combineerd. Ofschoon Ford op dit moment niet van plan is het ontwerp voor commer ciële doeleinden te gebrui ken, geloof ik dat het wer kelijk grote kansen, heeft. Niet meteen als stadsauto misschien, maar zeker ten behoeve van grote fa briekscomplexen, luchtha vens enzovoorts." Een geheel nieuwe achtcilindei motor in V-vorm zal voortaan in d Mercedes 300 SE Coupé en Cabriolet alsook in de 280 SE sportmodeller worden gemonteerd. De krachtbron heeft een vermogen van 200 pk en b goed voor een topsnelheid van 21 f kilometer per uur. De uitlaatgassen zijn „schoner" ge worden dank zij een systeem van brandstofinjectie, dat elektronisch werkt. Als extra is een vijfversnel- lingsbak leverbaar. Dit is de nieuwe Autobiancbi, die deze maand in produktie gaat: de A 112. Het wagentje, dat uitwendig veel lijkt op de kleine Honda, heeft een 900 cc motor, die een top van 135 km per uur garandeert (vermo gen 44 DIN pk) en kreeg voor schijfremmen (achter trommelrem- men). De voorgeplaatste dwars lig gende motor drijft de voorwielen aan. De A 112 wordt pas volgend jaar voor de export geleverd. De prijs is nog onbekend. Uit zijn onderzoek blijkt dat de gemiddelde snelheid van de tram in de spitsuren ongeveer 8 kilometer per uur bedraagt, die van een auto 10 kilometer en die van fiets en bromfiets 12 kilometer. Ir. 't Hart verwacht dat de tram en de auto in de naaste toekomst nog langzamer zullen gaan rijden, In Amsterdam zijn de fiets en de bromfiets tijdens de spitsuren snel lere vervoersmiddelen dan de auto en de tram. Dit heeft ir. AL 't Hart, hoofdinge nieur van de dienst Stadsontwikke ling van de gemeente Amsterdam, meegedeeld. Dit als gevolg van het steeds toene mend autogebruik ook voor korte afstanden en de daaruit voort vloeiende opstoppingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13