Luchtvaart nog maar in de kinderschoenen Halve-eeuwfeest KLM Veelbelovende opening van Arnhems filmweek Ir. F. BesanQon (KLM): Gedood eis 10 op verzoek: maanden Onderwijs onderweg KLM-ers door minister onderscheiden Medice nieuwe leider Brazilië Nog net op tijcl voor de film(week) Reclamebestedingen met 16 pet. gestegen Dronken man viel verpleegster met scheermes aan Last Summerverrassende film BBK biedt haar bankroet aan „Rain People" knappe film Kritiek op Oostduitse wapenschouw 9 WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 (Van een onzer redacteuren) DELFT De KLM in het goud (gisteren precies was het de dag) maar vice-president ir. Frits Besangon vindt de luchtvaart nog maar in de kinderschoenen staan. Op de zesde in de aula van de Delftse TH gehouden Dr. Plesman Memorial Lecture de blik op het jaar 2000 richtend, zei hij: „al in 1985 vervoeren de luchtvaartmaatschap pijen viermaal zoveel passagiers als thans en in 2000 zelfs veertien maal zoveel. In datzelfde jaar zal er aan vracht vijftig maal zoveel worden vervoerd." Basis voor deze optimistische toe komstvoorspellingen vormen voor hem de cijfers van de Amerikaanse futuroloog Herman Kahn, die o.m. stelt, dat de wereldbevolking in 2000 is verdubbeld, dat de wereldbewoner dan gemiddeld 1,6 maal zoveel ver dient als thans en dat het aantal werkuren van 2000 zal zijn terugge bracht tot 1600. De luchtvaartmaatschappijen zul len deze toevloed van passagiers en vracht efficiënt moeten kunnen op vangen. Een van de middelen daartoe is het inzetten van grotere vliegtui gen met meer comfort. SNELHEID Vooral dit laatste blijkt voor een grote groep van groot belang. Zo leerde een recent onderzoek van de KLM, dat 73 procent van degenen, die niets voor vliegen voelen, hun negatieve houding argumenteren met de geringe plaatsruimte in de vlieg tuigen van vandaag. Ook de snelheid zal moeten worden opgevoerd. Met de Concorde, de (Russische) Tupolev 144 en de Ameri kaanse SST (de laatste met een snel heid van Mach 2,7) wordt daaraan al gewerkt. Ir. Besangon vond deze snelheid voorlopig voldoende. Hij ziet de eerste dertig jaar weinig in toestellen, die een snelheid van twaalf maal die van het geluid berei ken omdat deze nog teveel problemen met zich brengen. Overigens gaf hij toe, dat sneller vliegen tot nu toe steeds ook econo mischer exploitatie betekende. De in troductie van straalvliegtuigen hield een reductie van 50 procent van de kosten per stoel in èn met nieuwe I vliegtuigen zal in de naaste toekomst zeker nog eens 25 procent kunnen worden bespaard. COMPUTERS Evenals vele andere deskundigen vn de luchtvaart, meent ook ir. Besangon, dat de problemen van de toekomst vooral op de grond zullen liggen. Het vervoer van en naar luchthavens kost nu nog te veel tijd. Als oplossing voor dit probleem ziet hij rond 1975 de verticaal landende en stijgende toestellen, die vanuit de steden directe en snelle verbindingen DEN HAAG Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de KLM heeft minister Bakker gisteren in ho tel Witte Brug onderscheidingen uit reikt. President-directeur dr. G. van r Wal werd benoemd tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau. Directeur J. Luymes werd ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, de algemeen secretaris H. I. Borel Rinkes officier in de orde van Oranje- Ridder in deze orde werden gezag voerder J. Stroeve en het hoofd van ie motorenafdeling B. Lugten. De iremedaille in goud werd uitgereikt lan mejuffrouw C. S. Carrière, secre- ?sse van de afdeling agenten en de ifdwerkmeester D. P. van den Adel, de chef van het busstation J. K. van Dmmeren en de chef scheepsacquisi- tie J. van der Lugt. De oprichting van de KLM was s morgens herdacht tijdens een krans- egging bij het Plesmanmonument in )en Haag. Toen de krans werd ge- egd, vloog de DC-8 Albert Plesman aag over. id In Amstelveen metselde de echtge note van directeur Luymes een ge- lenksteen in het nieuwe hoofdkantoor. Voor het personeel was er 's middags feestelijke bijeenkomst in een langar op Schiphol. 's Avonds werd in het Haagse Con- jresgebouw een receptie gehouden, lar ook prins Bernhard aanwezig vas. Democratie kom t er RIO Generaal Emilio Gerrasta- Medice, gisteren door de Brazi- aanse strijdkrachten aangewezen Is opvolger van de zieke president bsta e Silva, heeft de Brazilianen ia radio en tv plechtig -beloofd dat ij het land naar een democratisch estel zal terugvoeren. Hij knoopte daar de waarschuwing an vast, dat hij terreur zou bestraf- ;n en nimmer zou gedogen, dat cor- uptie en ondermijning gedijen. „Aan et einde van mijn bewind hoop ik e democratie definitief in ons land evestigd te kunnen achterlaten, als- ok vaste grondslagen voor de econo- lische en maatschappelijke ontwik- ding van Brazilië", aldus Medice. met de luchthavens zullen onderhou den. Ter illustratie van de ver- keerscongesties in de lucht haalde hij New Yorks John F. Kennedy Airport aan, waar de gemiddelde vertraging per vliegtuig in vier jaar opliep van zeven tot honderd minuten. Dit probleem ziet Ihij in de toe komst opgelost door navigatiesatel- lieten, die de vlieger al geruime tijd voor de landing in staat stellen zijn komst aan te kondigen. Computers op de grond zouden hem dan moeten binnenleiden. De lezing van de heer Besangon werd o.a. bijgewoond door mevrouw Plesman. Regisseuse en scenarioschrijfster Nouchka van Brakel met de doos, waarin haar net op het nip pertje klaargekomen film De baby in de boom. De nieuwe Nederlandse rolprent, die in Am sterdam speelt, ging gisteren in Arnhem tijdens de filmweek in première. President-commissaris dr. J. E. de Quay en president- directeur dr. G. E. van de Wal gisteren na de kranslegging in Den Haag bij het monument van dr. A. Plesinan. de grondlegger van de KLM. Minister Bakker hangt president-directeur dr. G. E. van de Wal van de 'jubilerende KLM de onderscheiding om van het commandeurschap in de orde van Oranje-Nassau. AMSTERDAM Het totale be drag dat in Nederland in 1968 aan reclame is uitgegeven bedroeg 650 miljoen gulden. Deze stijging van 16,1 procent ten opzichte van 1967 is voor het grootste deel veroorzaakt door de invoering van de radiorecla me; deze steeg met 90,7 procent van ongeveer 8 tot ongeveer 15 miljoen. Het slechtst is het de bioscooprecla me vergaan; hier viel een daling te constateren van 42 procent. Dit schrijft de Nederlandse vereni ging van erkende reclame - advies bureaus, in haar jaarverslag. Voor de vrijdag te houden jaarvergadering heb ben prof. dr. J. Wemelsfelder en prof. dr. W. van de Woestijne pre-adviezen uitgebracht, AMSTERDAM Tegen de 60-jari- ge ex-barkeeper H. F. H. uit de hoofdstad die op 10 april dit jaar zijn 55-jarige invalide Engelse vrouw Ma rie Ethel op haar uitdrukkelijk ver zoek en ernstig verlangen om het le ven bracht, eiste de officier gisteren tien maanden celstraf niet wegens moord doch wegens doodslag, omdat ij in een opwelling tot zijn daad zou zijn gekomen. „Euthanasie is niet toegelaten. Wij mogen dat niet toelaten, zelfs als het leven nauwelijks meer aanwezig is," zei de officier van justitie. Na zijn daad had de verdachte kal merende middelen geslikt en gepro beerd in de keuken zichzelf van het leven te beroven door gas. „Niet we tend, dat ons tegenwoordige aardgas niet giftig is", zei de president van de rechtbank. Snikkend bekende de man dat hij zijn vrouw had gewurgd. In zijn requisitoir merkte de officier op, zijn requisitoir merkte de officier op, dat alles wat in verdachte's voordeel spreekt moet gelden. „De vrouw kon praktisch niet meer spreken en was DEN HAAG De 26-jarige ver pleegster C. W. M. is gisteravond in het Haagse ziekenhuis Zuidwal met een scheermes door een dronken man aangevallen. Deze verscheen even na half zeven in het ziekenhuis met een bloedende wond. De verpleeg ster wilde de man helpen, maar werd plotseling aangevallen. De politie riep de man met de gummistok tot de orde en nam hem mee naar het bureau. Onderweg was hij zo opstandig dat hem de knevel ketting moest worden aangelegd. In het politiebureau sliep hij zijn roes uit zonder zijn identiteit bekend te maken. ARNHEM Als de hoofdfilm voor de openingsdag symptoma tisch mag zijn voor de gehele Arnhemse filmweek, dan kun nen we voor de komende dagen veel goeds verwachten, al heeft men gepoogd het programma aan een bepaald thema te bin den nl. de maatschappelijke odyssee van de hedendaagse mens. Dat moet toch ergens van invloed zijn geweest op de keuze. Daar stellen de organi satoren echter tegenover, dat men moet blijven bedenken, dat Arnhem geen filmfestival orga niseert, doch een filmweek waar in iedereen, die er maar belang stelling voor heeft een overzicht krijgt van wat het komende filmjaar te bieden heeft. In ieder geval bood de film „Last summer" van Frank Perry met aan de camera Gerald Hirschfeld een rijk entree. Wat in „Last summer" ver rast is de openheid en eerlijkheid. Vier jonge mensen beleven een zo mervakantie die meer dan onvergete lijk zal zijn, daarom, omdat die door hun zij het dan begrijpelijke onbedachtzaamheid een tragisch ein de vindt, die ook een verrukkelijke jeugdperiode afsluit. Het verhaal is verre van spectacu lair en we zouden haast zeggen ouderwets en ook de vorm waarin het filmisch wordt verwerkt is nave nant. De verrassing ligt dan ook in de reeds genoemde factoren. Boven dien boeit het acteren van deze jonge acteurs buitengewoon. De kroon spant daarin Cathy Burns, als het lelijke meisje in dit viertal, dat in feite de show steelt. Meeuw Sandy (Barbara Hershey) is een vrolijk gezond en sprankelend meis je, Zij vindt aan het strand een ge wonde meeuw met een vishaak in de keel, die zij wil redden en daarbij komen twee jongelui, Peter (Richard Thomas) en Dan (Bruce Davidson) haar helpen. Sandy kweekt het dier met zorg op totdat het weer vliegen kan. In die tussentijd wordt er gezwom men, gezeild, „pot" gerookt en bier gedronken. Dan komt plotseling het vierde meisje opdagen, lelijk, onaan trekkelijk, humorloos, psychisch geha vend, doch niettemin wordt een van de jongens verliefd op haar, wat San dy moeilijk verdraagt. Een reactie is, dat de bijna genezen meeuw door haar wordt gedood als het dier haar gebeten heeft, om zo haar frustratie af te reageren. Ze wordt driester en brutaler in haar optreden en uiteindelijk leidt dit tot de catastrofe, de verkrachting van de twee meisjes, waarmede elke spel radicaal is afgelopen. Dit slot is jammer ondanks het feit dat iedere toeschouwer kan aanvoelen dat het daarop moest uitlopen. Een ander bezwaar is, dat er een verholen kritiek wordt geleverd op het gedrag van de ouders, al treden zij nergens zichtbaar op, doch dia loog en gedrag van de jongelui zijn duidelijk reacties op de tekortkomin gen van de opvoeders. We dachten dat we dit standpunt al overleefd hadden, want de normen voor wat de ouderen dan een maatschappelijke orde noemen, zijn door zoveel facto ren ondermijnd, dat geen moderne psycholoog nog op dit thema, zoals in de film gegegen zal voortborduren. Niettemin heeft dit werk zoveel goede aspecten dat het de moeite waard is, de titel te onthouden als deze straks op het bioscoopprogram ma verschijnt. Na deze voorstelling wachtte de ve le deelnemers aan dit filmfestijn nog een verrassend gezellige ontvangst op het prachtige Arnhemse stadhuis die tot diep in de nacht voortduurde en waar men tegelijkertijd nog vele gesprekken kon opvangen over „Last summer". alleen maar verstaanbaar voor haar echtgenoot. De president zei tot de verdachte: „Samen met uw vrouw hebt u een vreselijk eenzaam leven gehad. Dat hoeft nu niet meer zo te zijn. De buurt en de familie staan sympathiek tegenover u." Uitspraak over 14 dagen. DEN HAAG Het bestuur van de beroepsvereniging van beeldende kunstenaars heeft het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk gisteravond in „De Posthoorn" het bankroet van de vereniging aan geboden. Geëist werd, dat onverwijld een bedrag van ƒ50.000 wordt geschon ken en dat het ministerie zich garant stelt voor een accountantsonderzoek opdat orde op zaken kan worden gesteld. Symbolisch werd het hoofd van de afelingen kunsten van het ministerie, mr. J. F. M. J. Jansen en het hoofd van de afdeling beeldende kunst, drs. Th. van Velzen, een doodskop aangeboden. Het geschenk werd niet geaccepteerd. ARNHEM Gistermiddag werd de filmweek vervolgd met (al weer) een uiterst boeiende film, en wel „The Rain People" van de jonge Amerikaan Francis Ford Coppola. Een sfeervolle karakterfilm handelend over een jong getrouwd vrouwtje dat plotseling vol komen op het huwelijk afknapt; zy neemt op een druilerige morgen de auto en begint een onbestemde trip door de V.S. om zodoende wat nader tot haar-zelf te komen. Het vrouwtje (dat 2 maanden in ver wachting is) krijgt al gauw een lifter in haar gezelschap, een sympathieke jongeman die echter niet helemaal normaal is. De vrouw wil spoedig van deze dommekracht af maar dat lukt haar deels uit medelijden deels door het toeval niet. Wanneer het vrouwtje met een andere man in moeilijkheden komt blijkt de lifter haar redding. De sukkel moet zijn nobele daad echter met het leven bekopen. Coppola heeft er een bijzonder fijn filmwerkje van gemaakt waarin de ka rakters er stuk voor stuk „uitspringen". Shirley Knight (bekend uit „Petulia") speelt op uitstekende wijze het knappe vrouwtje dat dolgraag wil leven maar door innerlijke onzekerheid de proble men des levens nauwelijks aan kan. De film is door Coppola prachtig uit gebalanceerd en doet geen moment overdreven aan. Het camerawerk is bijzonder knap (o.a. enkele fascine rende montages waarin het verleden in het heden overgaat), evenals het spel van James Caan en Robert Pu- vall. „The Rain People" die door de Ne derlandse films „Surprise, surprise" gemaakt door de filmacademie en „De baby in de boom" van Nouchka van Brakel werd voorafgegaan, komt ge lukkig zeer spoedig in roulatie Nationaal De nota „Opstaan tegen het Zit tenblijven" is het zoveelste stuk dat reclame maakt voor een li chaam dat maar niet tot stand schijnt te kunnen komen, hoewel iedereen zegt het te wensen. De kwaliteit en de ontwikkeling van het onderwijs moeten gecontro leerd worden door een onafhanke lijke instantie, steunend op de ouders, de mensen van de onderwijs praktijk, de besturen, de samenle ving, de wetenschap en de over heid aldus de nota van de Stich ting voor Onderzoek van het On derwijs. Mooi zo. Onderwijsinspecteur dr. C. M. Geerars pleitte vorig jaar voor op richting van een nationaal insti tuut voor onderwijsplanning: we tenschapsbeoefenaars en praktijk mensen zouden met oriëntatie op buitenlandse ontwikkelingen het gehele onderwijs van kleuterschool tot universiteit in één samenhang moeten ontwikkelen en begeleiden. Niet minder mooi. In het begin van dit jaar sprak mr. C. E. Schelfhout, directeur van het Centraal bureau voor het ka tholiek onderwijs, zich uit voor een nationale raad voor het onderwijs, die op geregelde tijden de onder wijssituatie zou evalueren en op grond daarvan voorstellen zou doen aan de regering. Alweer mooi. En wat zegt de situatieschets die voor het NV V-congres van vorige week werd opgesteld: primair is het oprichten van een nationale on derwijsraad die als centraal orgaan de „instrumenten" moet ontwikke len om de voortdurende verande ring van het onderwijssysteem ethisch en wetenschappelijk onder steund voor te bereiden, in te voe ren en te evalueren. Ook dit is mooi. De ene formulering wijkt wat af van de andere, maar als men het voor een heel groot deel nou toch zo nationaal met elkaar eens is, waarom komt er dan niets van? Coördinatie Op het NVV-congrcs waar het onderwijs aan de orde werd ge steld met twee discussiestukken sig naleerde prof. dr. L. van Gelder het verschijnsel dat allerlei instan ties en organisaties zich bezig hou den met de vernieuwing van het onderwijs, maar ongecoördineerd. Men zou zeggen: dan zullen de vak centrales wel niet in die onderwijs- fout vervallen maar dat bleek een te optimistische verwachting. Het NW heeft een onderwijsbeleid uit gedacht zonder dat NKV en CNV eraan te pas kwamen. Over coördi natie gesproken. Terugbetalen Overigens is het NVV in z'n een tje, hoewel niet helemaal oorspron kelijk, een spits bedenker. Vooral het rapport over het terugbetalen van studiekosten is een interessant stuk. Ieder moet zonder financiële moeilijkheden kunnen studeren, maar de studiekosten (niet de toela gen, maar de werkelijke studiekos ten dat is een pietsie meer) die nen voor een flink deel terugbe taald te worden. Want, zo redeneert het Weten schappelijk en Scholingsinstituut van het NW, waarom zou iemand zich op kosten van de gemeen schap een extra goed betalende baan mogen verwerven en waarom zou het bedrijfsleven zo goedkoop zijn dure ingenieurs (enz.) mogen betrekken door Ton Elias Het discussiestuk dat de terugbe taling propageert, is een document waarmee het NW zich evenveel waardering als kritiek op de hals kan halen. Pro: eindelijk wordt er eens op gewezen hoe bevoorrecht degenen zijn die op ons aller kos ten de topfuncties in de maatschap pij krijgen; contra: alsof nog iemand een studie zal kiezen met hét vooruitzicht dat hij een schuld van ƒ50.000 tot 100.000 op zich laadt; men gaat de inkomens zwaar nivelleren. Pro: zo vloeit er van die enorm stijgende onderwijsuitgaven tenmin ste wat terug in de schatkist; contra: je zult het aan de doktersta rieven wel merken wanneer de arts z'n studie moet terugbetalen... (enzovoorts). Verboden handdruk Voor het examen moest elk meis je onder het spiedend oog van de rectrix iets op het bord schrijven; zo werd gecontroleerd of de rok ken aan de vereiste lengte volde den. Op het examen kwamen de jongens van „Norbertus" en de meisjes van „Gertrudis" met elkaar in contact. De rectrix stelde het allerminst op prijs dat de mannelij ke en vrouwelijke leerlingen el kaar na de diploma-uitreiking de hand drukten. Zij moest er een maal in berusten dat het toch ge beurde toen een gecommitteerde vroeg of de jongens en meisjes el kaar hand mochten geven. De strijd tegen contacten van jongens en meisjes werd zover doorgevoerd dat het bestuur erop geattendeerd werd dat de mannelijke en vrouwe lijke leerlingen samenkwamen op concerten en bijeenkomsten van „Geloof en Wetenschap". Het was verboden „De kleine Jo hannes" van Frederik van Eeden te lezen omdat de auteur dit boek geschreven had voor zijn bekering. Een geschiedenisleraar moest zich bij de moderator verantwoorden omdat hij op De Telegraaf geabon neerd was zonder dat hij er een landelijk katholiek blad naast las. Dit had men gehoord van de schoenmaker; de leraar was na melijk zo argeloos geweest een nummer van De Telegraaf te ge bruiken om er zijn te repareren schoenen in te pakken. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Norbertuslyceum en het Gertrudislyceum te Roosen daal hebben dr. J. G. L. Theunisse en drs. A. J. M. L. van Can een lezenswaardige geschiedenis te boek gesteld, waarin zij de kramp achtigheid van „Het rijke roomsche leven" niet sparen. Er wordt ook begrip gevraagd voor dit verleden, maar het is soms moeilijk dat op te brengen. De strenge docentenplaat op de om slag van het gedenkschrift typeert een tijd die ons zeer vreemd gewor den is. En verder Leeft van de discipline van weleer nog wel iets voort in het he den. Aan een hogere pedagogische schooi (kweekschool) in Twente is uitvoerig gediscussieerd over het heengaan van een theologiedocent Het bestuur en de studentenraad hebben elkaar enige maanden ach tereen beleefd-boze brieven ge schreven die gebundeld zijn in een soort witboek. De schoolleiding heeft het echter zo vergekregen dat men de exemplaren van deze publikatie is gaan verbranden. Het helpt even weinig als het Roosen- daalse verbod van jaren her om „De kleine Johannes" te lezen: het geschrift is natuurlijk opnieuw ver menigvuldigd en het gaat alsnog van hand tot hand. Streng verleden LAGOS De onlusten in het oos telijk deel van Nigeria, die al weken duren, hebben aan minstens tweehon derd mensen het leven gekost. In deze onrustige streek wonen voorna melijk leden van de zeer grote stam zijn naar het rebellerende gebied ges tuurd. Het hechte groepje teenagers in „Last Summer". OOST-BERLIJN De Westelijke geallieerden hebben gisteren kritiek geleverd op de grote militaire parade in Oost-Berlijn ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de DDR. In een gezamenlijke verklaring wordt gezegd dat „dergelijke de monstraties in strijd zijn met de spe ciale gedemilitariseerde status van de stad, en dat deze moeilijk te rijmen zijn met de Russische uitspraken over de vreedzame aard van het Oostduitse regime." „Door de aanwezigheid van Sow- jet-officieren werd duidelijk getoond, dat dit militaire vertoon door de Russische autoriteiten wordt toegela ten", aldus de geallieerde verklaring. Ervaren waarnemers beschouwen de parade als de grootste die zij de laatste jaren in Oost-Berlijn hebben gezien. Er werden tijdens de wa penschouw reusachtige lanceerinrich- tingen voor drietrapsraketten ge toond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9