BESPREKINGEN IN PEKING maak uw postgiro-saldo rentegevend: ERNSTIGE KRITIEK OP DR. MANSHOLT ,Geen reden oorlog te voeren over conflict' Meer krotwoningen door uitstel huurverhoging Nachtlogies in aula Kiesinger opnieuw "in opspraak Barnard verloofd met 19-jarige Bezetters" eisen openbaarheid Pompidou: geen devaluatie Franse frank Nederlanders overvallen bank in België open een renterekening bij de RPS! EBTPS3 óók rente voor postrekeninghouders AVOB-VOORZITTER VERSLOOT: Zoeken naar bemanning Donau is gestaakt REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN «WWt tsrpst COURANT 5 WOENSDAG 3 OKTOBER 1969 ..Dooi" in gespannen betrekkingen tussen de Soiejetunie en China laandagnacht zijn studenten van de Utrechtse universiteit na een istructievertoning van de Maag denhuis film het Academiegebouw op het )omple\n te Utrecht binnengedrongen. Ongeveer 200 studenten hebben in !e aula overnacht. Gistermiddag bleven zo'n twintig studenten daar nog bivakkeren. Orgaan voedselvoorziening: (Van een onzer verslaggevers) 4 DEN HAAG Als het. ge- eelte van het plan-Mansholt dat p de commercialisatie van land- tpuwprodukten betrekking heeft ordt gerealiseerd, dan blijven geen zelfstandige onderne- lers over, noch in de landbouw itf, noch in een aantal bedrijfs takken van de agrarische handel ;Vi industrie. In het twintigste rapport van 't orgaan voedselvoorziening iordt gewaarschuwd tegen de ibeschermende tendens, die in de HEG-landbouw aanwezig is en gïe veel erger wordt bij de toe passing van de plannen van jfansholt. 1 et orgaan meent daarom dat de indel in de EEG geen enkele be- (efte heeft aan subsidies, mits deze niet worden verleend aan ande die dezelfde of soortgelijke acti- leiten als de ondernemingen in de [rarische handel ontplooien. gevolgen van het protectionisti- le beleid binnen de EEG zijn vol- het orgaan: de uitschakeling [$n de handel, een ongunstige ar- 'idsverdeling in de landbouw zowel J :rtFR ANKFORT De aftredende ■qestduitse kanselier Kiesinger dreigt inieuw in opspraak te komen over Nazi-verleden. Het Westduitse inisterie van buitenlandse zaken ieft erin toegestemd, dat de ad- 3jicaat Egon Geis de politieke ar- ieven nazoekt over de functionaris- n van de vroegere Nazi- propagan- afdeling, onder wie Kiesinger. ■(De advocaat wil bewijzen, dat per- nen die hoge functies bekleden op bewuste afdeling alles wisten van door Nazi's bedreven gruwelen, lis is betrokken bij de verdediging a drie mannen, die in Frankfort rechtstaan op beschuldiging van ideplichtigheid aan moord op gees- szieken onder het Nazi-regime. Geis is van mening, dat de drie 'klaagden slechts kleine radertjes rmden in het geheel. Hij wil Kiesin- r als getuige laten dagvaarden. Diepenhorst: 'een erwtensoep op warme dagen [DEN HAAG Het tweede kamèr- B dr. I. A. Diepenhorst (ARP) heeft jagen gesteld naar aanleiding van j moeilijkheden in de Scheveningse jvangenis over de samenstelling jn de maaltijden. .,Is de minister jet van mening, dat de ongestadig- feid van het Nederlandse klimaat jeds het onwenselijk maakt de keu- fen van justitiële inrichtingen te bin- èn aan vaste voorschriften voor een jmer- en wintermenu" tDr. Diepenhorst wil ook vernemen [het geen aanbeveling verdient aan fe koks ruime inspraak te geven in Jt keuze van de gerechten. binnen de EEG als daarbuiten, een steeds zwakkere concurrentiepositie van de landbouw in de EEG en ho gere prijzen voor gebruikers, die de ze ongezonde politiek direct of indirect moeten financieren. Als één van de middelen hier te gen voert men aan een liberale en constructieve handelspolitiek ten op zichte van landen buiten de EEG zon der kwantitatieve beperkingen en zonder uitzonderlijke invoerrechten en tot dumping leidende exportsubsi dies. Geen alternatief Het orgaan concludeert dat als de welvaart toeneemt er meer kritiek komt op de ondernemer en de onder neming. Mensen met meer verant woordelijkheidsgevoel daarentegen gaan steeds meer inzien dat er geen bruikbaar alternatief is voor de eco nomische bedrijvigheid van de onder neming en de ondernemer, aldus het twintigjarige orgaan. Gewaarschuwd wordt tegen een verstarring in de landbouwsector: „De massadistributie van verpakte merkartikelen komt in een zodanig tempo tot stand, dat zowel de produk- tie als de verhandeling van land- bouwprodukten dit niet altijd en over al bijhouden." Het orgaan steil vast dat naarmate de sociale en andere collectieve voor zieningen voor bepaalde groepen van de samenleving meer uit belastingen worden gefinancierd, de druk daar van op de zelfstandige ondernemer met geen of weinig personeel oneven redig groot is. In Frankrijk ,waar dergelijke prak tijken op basis van slechte Franse tradities reeds jaren bestaan, tracht thans ook de Europese Commissie on der leiding van de Nederlander Mans- holt systematisch en hardnekkig een ergerlijke concurrentievervalsing ten koste van de agrarische handel en een deel van de agrarische Industrie door te voeren. Wij rekenen erop, dat de Neder landse regering zich krachtig tegen deze vorm van onrecht zal blijven verzetten, aldus het rapport. Inhalen Van de doeleinden van het land bouwbeleid vindt het orgaan dat de grote achterstand, die de landbouw in veel gebieden vertoont ten op zichte van andere sectoren van het bedrijfsleven moet worden inge haald. Door combinatie van activiteiten binnen en buiten de landbouw zijn er talrijke combinaties mogelijk, waardoor ondernemingen met een zeer uiteenlopend karakter toch wel varend kunnen zijn. Als taak. die men in de wereld heeft te vervullen ziet het orgaan Voedselvoorziening dat we kennis, or ganisatiemethoden en kapitaal moe ten aanwenden om anderen te leren zichzelf te helpen. De invoer van sub tropisch en tropisch fruit mag niet aan banden worden gelegd omdat dit zou kunnen concurreren met ons bin nenlands fruit. JOHANNESBURG De moeder van de 19-jarige Barbara Zoellner uit Johannesburg Zuid-Afrika heeft gisteren bevestigd, dat haar dochter verloofd is met de bekende hartspeci alist professor Barnard. Barbara zelf weigerde commentaar te geven, maar het blad „De Johan nesburg Star" deelde mee, dat het meisje tegenover een van zijn verslaggevers over de verloving had gesproken, daarbij onder meer zeg gend: „Professor Barnard is een su per menselijk wezen." De datum voor 1 het huwelijk is nog niet vastgesteld. PEKING/MOSKOU China en de Sowjetunie hebben besloten besprekingen te gaan voeren ter oplossing van bun grens conflicten. Deze besprekingen zullen op een nog overeen te komen tijdstip in Peking beginnen op het niveau van vice-ministers van buitenlandse zaken. Dit heeft de Chinese regering gistermiddag bekendgemaakt. De grensconflicten moeten, naar Peking verklaarde, op vreedzame wij ze worden opgelost. Toegegeven werd dat er tussen de twee landen "onverzoenbare principe - verschil len" blijven. Maar dat mocht normale betrekkin gen op basis van vreedzame coëxis tentie niet verhirtderen. Kon de grenskwestie momenteel niet gere geld worden, dan moest in ieder ge val de status quo bewaard worden en „beslist geen toevlucht tot ge weld" worden genomen. China en de Sowjetunie hebben to taal geen reden een oorlog over de n UTRECHT Met overgrote'meer derheid van stemmen hebben de „be zetters" van de aula van de Utrecht se universiteit vannacht beslist dat alle voorbereidende, beleidsbepa lende en beleidsuitvoerende stukken en organen, in welke structuur ook, nu en in de toekomst openbaar die nen te zijn. Deze uitspraak werd gedaan in een motie, waarin ook de mogelijkheden voor een grotere openbaarheid wer den geformuleerd: een publieke tri bune, het ter inzage leggen en publi ceren van alle stukken en spreek recht voor de toehoorders. Voorts werden vier moties over principiële punten aangenomen. Be slist werd dat de universitaire gemeen schap zijn eigen dagelijks bestuur moet kunnen bepalen. Voorts dat de universiteit autonoom de verdeling van de beschikbare gelden moet kun nen vaststellen. Bovendien werd af keuring uitgesproken over de proce dure, die minister Veringa heeft ge volgd met betrekking tot de kwestie van de bestuursvorm. Voor de universiteit een uitspraak kon doen, heeft de minister de discus sie naar het parlement verlegd door het indienen van zijn nota. De opstel ler van deze motie vond hierin het bewijs van het centralistisch denken van de minister. De vergadering duurde tot ver na het middernachtelijke uur. PARIJS President Pompidou heeft gisteren geruchten over een nieuwe devaluatie van de Franse frank tegengesproken. Hij deed dat bij de ontvangst van het „bureau" van de Nationale Vergadering op het Elysee. Hij zei met nadruk dat de geruch ten alle grond missen. Pompidou gaf blijk van een zeker optimisme ten aanzien van de economische situatie in Frankrijk. grenskwestie te gaan voeren, aldus Peking. Koeznetsov De eerste vice-minister van buiten landse zaken, Koeznetsov, zal waar schijnlijk de Russische delegatie lei'-, den. Hij staat bekend als de man „voor moeilijke zaken" van het Krem lin. Koeznetsov vertoefde vorig jaar na de invasie der Warschaupact- strijdkrachten in Tsjechoslowakije en kele weken in Praag. De verklaring van radio-Peking volgt een week na de Chinese mede deling dat Peking de grenskwesties met de Sowjetunie door middel van besprekingen wil regelen. Tegelijker tijd beloofde de Sowjetunie in het openbaar ook voor een vreedzame oplossing te zullen ijveren. ,DooV De „dooi" in de gespannen betrek kingen tussen de twee communisti sche grootmachten volgde na een on verwacht bezoek van premier Ko- sygin aan Peking na de begrafenis van president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam. Uit betrouwbare bron in Moskou en andere Oosteuropese hoofdsteden was vernomen dat de Sowjetunie had voorgesteld wederzijds troepen van het grensgebied terug te trekken om gewapend treffen te vermijden. BRUSSEL Twee Nederlands sprekende jongemannen hebben gisteren een overval gepleegd op een bijkantoor van een bank te Retie bij Turnhout in België. Zij zijn met een buit van ruim 10.000 gulden gevlucht in een auto met Nederlandse nummerplaten. De leider van het bijkantoor werd door het tweetal opgewacht toen hij I dinsdagmiddag om twee uur het kan toor wilde openen. De mannen, van naar schatting 20 en 25 jaar, duwden hem naar binnen en dwongen hem met een pistool de inhoud van de brandkast af te geven. 1 Dat kost niets - ook geen moeite. Zo kunt u 3J% rente trekken van girogeid dat u niet onmiddellijk nodig hebt. Toch kunt u er door middel van uw giro- rekening altijd over beschikken. Schrijf de Postgiro om een renterekeningformulier. Ze liggen ook bij elk postkantoor. RIJKSPOSTSPAARBANK Kahn Abdul Ghaffar Khan, be kend als de „Frontier" Gandhi, hij werkte met Gandhi samen in de strijd om de onafhankelijk heid, en nu nog ijverend voor een aparte staat Pakhtunistan voor de .Pathams in Pakistan, is na een afwezigheid van 22 jaar in New Delhi aangekomen om de grootscheepse feestelijkheden tergelegenheid van Gandhi's honderdste geboortedag bij te wonen. Hier de 82-jarige vrij heidsstrijder op het Palamvlieg veld van New Delhi, verwelkomd door premier Indira Gandhi en de leider van de Sarvedaya-groe- pering, Jayaprakash Naraya n. (Van onze soc.-econ. redactie) De heer Versloot memoreerde, dat door elkaar dan verzeilen we op- SCHEVENINGEN Voor zitter Versloot van het Alge meen verbond ondernemers bouwnijverheid (AVOB) heeft in de officiële oprichtingsver gadering van deze organisatie, die een samensmelting betekent van de r.k. en prot. chr. bonden van bouwvakpatroons, zijn ont stemming uitgesproken over het uitstel van de huurverhoging per 1 januari a.s. Hij noemde dit kortzicht-politiek ten koste van de woningvoorziening op langere termijn, ten koste van het vertrouwen van de beleggers in het woningbouwbeleid en ten koste van de krotopruiniing in ons land. Hij vond het hoogst ongelukkig, dat dit juist gebeurt op een moment, dat de financiering meer dan ooit het knel punt In de bouwproduktie is. De statigste straten van Den Haag zijn ongetwijfeld de Lange Vijver berg en het Voorhout. Bijna elk pand staat op de lijst van Monu mentenzorg en heeft een geschiede nis van eeuwen elegant Haags le ven. Het Voorhout is het meest geva rieerd. Naast het paleis „van Konin gin Emma" zoals wij Hagenaars het nog altijd zeggen, de kleinste sier lijkste pandjes. Diep instekend naar de achter kant, waar binnenplaatsjes en tui nen verborgen zijn, maar miniatuur smal aan de voorzijde. Tussen Kloosterkerk en Hotel des Indes de ambassades en de Konink lijke Bibliotheek, machtige paleizen, soms nog met wand- en pla fondschilderingen. Aan de overzijde het vermaak van Diligentia en Pulchri en dan het pand no. 27 met blauwe stoep en smeedijzeren hek. Eind juni werden er de archieven en andere paperassen van de voor lichtingsdienst der Britse ambassade uitgedragen om te verhuizen naar het gerestaureerde pand schuin aan de overzijde. Toen stond het huis met dode ogen, lege kamers en uitgebluste haard. Het was die negen jaar dat het in gebruik was van de Engelse ambassade nooit helemaal „kantoor" geweest, al was de oude luister van de laatste particuliere bewoners, jhr. mr. E. Quarles van Ufford en zijn echtgenote C. J. S. gravin van Limburg Stirum, wel verdwenen. Na de dood van de douairière in 1914 l.a Petite werd het kolossale huis in tweeën gesplitst, een soort gigantische du plex woning (al kende men toen dat woord nog niet). Maar behouden bleef de ge pleisterde gevel met dubbele deur in omlijsting met hoofdgestel van guir landes en maskers, gesneden in hout en Empirevormen vertonend. En binnen bleven de betimmerin gen en stucplafonds met bloemslin gers en engeltjes. Vergane glorie, die snel vervalt, wanneer geen zorgzame bewoners het bijhouden. Het is dan ook een Haagse vreug de, dat nu nog geen drie maanden later er nieuw leven in komt. Vrijdagochtend zo ongeveer kwart over elf zal er een Rolls Royce, anno 1932, voorrijden met als passagiers superdwaas Albert Mol en Ingrid Valerius. Ze komen er de verhuizing vieren van de compagnoms, mevrouw C. W. Huynen-Spamer en de heer J. A. Jonker, die van nummer 80 van het Lange Voorhout, het piepkleine pandje naast het paleis naar num mer 2 met zijn grote salons gao... na drie en tweederde jaar succesvol zaken doen in La Petite Boutique in nummer 80. Een Haags modezaakje, waar de clientèle niet zo maar een jurk komt kopen, maar „zich laat kleden", zo als dat heet. Dat betekent, dat men geen stuk uit een rek grist, maar zich laat raden en ernstig luistert naar adviezen over al wat bij en op en om de jurk hoort. La Petite zal vrijdag uitgegroeid zijn tot Une Grande! de SER in het verleden sterk heeft aangedrongen op een jaarlijks terug kerende verhoging van de huren om tot een harmonisch huurpatroon te komen. Nu raken we in een vicieuze cirkel, aldus de heer Versloot. Er is geen harmonisch huurpatroon, van de doorstroming komt niets terecht, er is onvoldoende geld voor nieuw bouw en krotopruiming, het woning tekort blijft bestaan en daarmee ook de huurprijsbeheersing. SER en regering zijn voorbijgegaan aan de schadelijke gevolgen van een uitstel van de huurverhoging: „minis ter Schut heeft deze gevolgen wél gezien, maar men heeft hèm en de bouwnijverheid in de kou laten staan". Op dit moment zijn er al 375.000 krotten, jaarlijks komen er 25.000 bij. Ongeveer 250.000 huizen zijn drin gend aan verbetering toe. Er moeten volgens de AVOB-voorzitter veel gro tere bedragen op tafel komen dan de 152 miljoen, die de regering in haar begroting voor het komende jaar voor krotopruiming heeft uitgetrok ken. Prioriteit Hij vroeg zich af, of de goede wo ningvoorziening bij het Nederlandse volk werkelijk prioriteit geniet. „Krij gen voor het oog verleidelijke zaken als auto's, elektrische apparaten en een keur van vacantiereizen geen ho gere prioriteit?" Het aantal bouwvergunningen in de eerste helft van dit jaar verstrekt voor woningen was 9 pet. lager dan in dezelfde periode vorig jaar. De heer Versloot vroeg om se rieuze beteugeling van de bouwkos ten. Van de theoretisch beschikbare arbeidstijd in de bouw, exclusief de feestdagen, gaat 7 pet. verloren voor vakantie, 10 pet. voor ziekteveriet en 8 pet. aan vorstverlet, samen 25 pet. Hierin zijn nog niet meegeteld de gevolgen van onwerkbaar weer en korte verzuimen, die binnen het be drijf moeten worden opgevangen. De voorzitter vroeg de grootste aan dacht voor een stipte controle op de juiste naleving van de sociale voorzie ningen. Als dat niet helpt en het misbruik blijft voortwoekeren, zal men niet terug moeten deinzen voor drastische maatregelen. De mogelijkheden, die de computer biedt, zullen voor het bouwbedrijf wellicht wijziging brengen in het va- cantiebonnensysteem en de wijze van loonbetaling. Bedrijfsstructuur Over de nieuwe ontwikkelingen binnen het bedrijfsleven zei de heer Versloot, dat een krachtige leiding de eerste boorwaarde is voor het vinden I van nieuwe vormen van gezag. Hij I ging er van uit. dat de werknemers niet op de stoel van de leiders willen zitten. De werknemers zouden altijd nog de meeste interesse hebben voor de verbetering van materiële voor- waarden. De leiding van de onderneming moet deskundig zijn. Daarvoor heeft men meer respect dan voor de pa triarchale leidersfiguur. Particulier eigendom en ondernemersinitiatief j blijven bestaan zolang de onderne- I mers de mogelijkheden, die hierin lig- 1 gen. waar maken. Het gezag van de ondernemer moet aanspreken, begrij pelijk en overtuigend zijn en geen dubbele bodem hebben. J\iet hardleers Volgens de heer Versloot zijn on dernemers niet zo hardleers als som migen denken, evenmin als de werk nemers zulke doordravers zijn als de vakbondsleiders willen doen voor komen. De voorzitter gaf toe, dat de werknemer tegenwoordig meer ont wikkeld is en sociaal volwassen en daarom meer behoefte heeft aan me dezeggenschap. De onderneming is een zaak van alle mensen, die er werken; maar vergeten mag niet worden, dat de onderneming niet het eigendom is van het personeel Haalt men dit nieuw in de oude klassenstrijd. De heer Versloot vond, dat het nieuwe stakingsrecht de werkgevers de handen bindt. Het machtseven wicht is hier zoek. De staking bij de Engelse Fordfabriteken leverde een produktieverlies op van 40 miljoen pond. Met de AVOB valt te praten over de toepassing van de Wet op de on dernemingsraden in hel bouwbedrijf. De ondernemers geven de voorkeur aan winstdelingsregelingen per onder neming boven collectieve regelingen. Investeringsloon noemde voorzitter Versloot onverstandig, omdat dit kos tenverhogend werkt en niet tot be tere prestaties leidt. De conrurrentie binnen het bouw bedrijf zou de heer Versloot in meer normale banen willen leiden. Over het systeem van aanbesteden was hij niet tevreden. Soms wordt het werk gegund aan hen, die ook de aanbeste ding hebben geleid of als adviseur zijn opgetreden. Zo komt de Nederlandse Heide maatschappij met medewerking van gemeentebesturen aan werken en zo worden aanbestedingen tot scherts vertoningen. De heer Versloot voegde hieraan toe, dat de Heidemaatschap pij dit niet kan versluieren door bij het uitvoeren van bouwwerken nieuw opgerichte dochtermaatschap pijen te laten optreden. Aga Khan trouwt met mannequin LONDEN De Aga Khan, geeste lijk leider van 20 miljoen Ismaëlisdhe mohammedanen in 32 verschillende landen, heeft gisteren aangekondigd, dat hij zal trouwen met de Engelse Sarah Frances Croker Poole. De 32-jarige Aga Khan heeft de dochter van. kolonel Arthur Croker Poole afgelopen winter tijdens een vakantie in Zwitserland ontmoet. Zij werkte tot voor kort als mannequin en wordt gerekend onder de mooiste vrouwen van de Britse society. HAMBURG Het zoeken naar zes vermisten van de Nederlandse kust vaarder Donau, die in de Noordzee gezonken is na een aanvaring met het Westduitse vrachtschip Kariba, is gisteren gestaakt, zo heeft de Duitse marine meegedeeld. Aan het zoeken, dat bemoeilijkt werd door de mist, hebben koopvaardijschepen, mari neschepen en helicopters deelgeno men. Een schip is op de plaats van de aanvaring bij Terschelling achterge bleven om vast te stellen waar het schip is gezonken. Alleen de eerste stuurman van de Donau is tot nu toe gered. Onmiddellijke verlichting vnn "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten lleumaUsche pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels ln tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of Irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig Is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog;

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5