Er is in Katwijk voor recreatie en jeugd nog zoveel te doen Ouders bij vernieuwing onderwijs betrekken Helikopter en lampions bij opening najaarsbeurs i Cultureel centrum niet verantwoord Piena en Sannes moeten kleur bekennen nu 'Ademloze' aandacht voor jonge violist Perlman Burgemeester Vermeulen zegt zijn mening Recreatie Jeugd Bejaarden Lisse over bi jstandswet Badplaats Geen taak Katwijkse sfeer Onderwijsdag in Leiden op 11 oktober: Feest in VOORSCHOTEN more COURANT 4 WOENSDAG 8 OKTOBER li KATWIJK Het is mij hier enorm bevallen99zegt burgemeester Vermeulenook na Herwijnen. Ik ben een geboren Betuwnaarmet (le mensen sprak ik in hun eigen dialect. Dat was gemoedelijk en wekte ver trouwen. De band is nog altijd sterk: ik krijg telkens uitnodigingen voor dit of dat. Maar de overgang naar Katwijk ging vlot; je kant je hier als burgemeester toch altijd nog beter uitleven. Jadan wordt je wel ineens geconfronteerd met een stel andere problemen99 „Van de woningbouw bijvoorbeeld. Die grenswijziging met Noordwijk moet er komen. Katwijk is over drie jaar tot aan de rand volgebouwd. Dat wordt, met een geboorte-over schot avn 60 per maand, wel een erg benauwde situatie Wij kunnen die toename, zoals het er nu bij staat, niet opvangen. Ook omliggende gemeenten zijn vol. En je mag de mensen niet dwin gen hun geboortestreek te verlaten. Dit houdt mij echt voortdurend be zig. .M YUAT VINDT u het belangrijkste Katwijkse probleem? „De recreatie: die is de kurk, waarop wij drijven. Niet de in dustrie, we kunnen genoeg grond voor vestigingen kwijt. Maar we zijn kieskeurig, we willen alleen maar schone, bovendien arbeidsintensieve industrie. Maar ook dan is voorzich tigheid geboden. Als hier steeds meer mensen in de industrie werk vinden, wordt het woningprobleem des te groter. Daarom moeten we de industrievestiging niet geforceerd bevorderen. Al die aangetrokken werkers mogen niet gedwongen wor den, zich elders te vestigen. Als ie mand in onze welvaartsstaat niet eens mag wonen waar hij wil, wijst dat op een ernstige verarming, vind ik". Ik behoef maar even een onder werp, een probleem aan te tippen, of de woordenstroom breekt los. Burge meester Vermeulen spreekt gemak kelijk en formuleert helder. Maar achter de uiterlijke nuchterheid van de argumentatie leven het gevoel, de overtuiging, de persoonlijke betrok kenheid. „Het openluchtzwembad? Ja, dat zal wel erg in trek zijn. In de zee kun je niet écht zwemmen. Ook de bad gasten zullen er veel gebruik van maken. Ik ben er van overtuigd, dat het een positieve bijdrage tot de re creatie is". „Ik heb ook veel vertrouwen in een kunstijsbaan. We zijn er in Til burg en Den Bosch naar wezen kij ken en we dachten dat zo'n baan in Katwijk ook wel mogelijk zou zijn. 'VlET U, we moeten om de Kal- wijkse jeugd denken; dat langs de straat slenteren is een zorgelijke zaak. Tachtig jongelui hebben een petitie bij het gemeentebestuur inge diend. Ze vragen daarin om moge lijkheden zich te vermaken, zoals dansen, en ook tot gesprek. Dit pleit enorm voor hen, ik heb er veel respect voor. Al pratend, komen we bij de Meerpaal in Dronten terecht. „Ja, dat is een heterogene gemeenschap K.V.P. LEIDEN: LEIDEN De voorzitter van de afdeling Leiden van de KVP, mr. M. Hanssen, heeft gisteravond op een ledenvergadering in de Burcht krasse taal gesproken ten opzichte van het PAK. „Die samenwerking tussen PvdA, PPR, PSP en D'66 is nu wel heel leuk en aardig, maar als er bij de samenstelling van het programma geen prioriteiten worden gesteld heb je bitter weinig aan die samenwerking. Bovendien, in het conceptprogramma van het PAK ontbreekt iets wezenlijks: de finan ciële paragraaf. Bij het Pak heeft men wel wensen en eisen, maar het geeft niet aan hoe de financiële middelen moeten worden verkregen. De houding van het Pak noemde de heer Hanssen militant. Dit naar aanleiding van de conceptovereen komst. waarin staat, dat indien het Pak geen raadsmeerderheid haalt, er geen Pak-wethouders zullen ko men. De heer Hanssen: De gemeente raad is eigenlijk een meer zakelijke affaire en daar moet een partij-po litiek aan te pas komen. Tot slot zei de heer Hanssen over het Pak en de huidige socialistische wethouders: De KVP zal aan haar raadsfractie vragen het Pak bij de algemene be schouwingen in december aan de or de te stellen. De socialistische wet houders Piena en Sannes zullen dan kleur moeten bekennen. We willen weten waar we aan toe zijn. Onderschrijven de heren Piena en Sannes het programma van het Pak, GEMEENTE ALKEMADE WEDEROPBOUWWET Het Hoofd van het gemeentebestuur van Alkemade brengt hierbij ter openbare kennis, dat Burgemeester en Wethouders van die gemeente voornemens zijn om aan H. Reijn- goud te Oude Wetering met toe passing van artikel 20 der Weder- opbouwwet in afwijking van hel geldende bestemmingsplan voor ge noemd dorp vergunning te ver lenen voor het bouwen van een ma- garijn aan de Kerkstraat aldaar Belanghebbenden worden ervan in kennis gesteld, dat zij eventuele be zwaren tegen het realiseren van bovenbedoeld bouwplan binnen 7 dagen na de dagtekening van deze bekendmaking, gedurende welke termijn het plan ten kantore van de Dienst van Openbare Werken ter visie zal liggen, schriftelijk ter ken nis van Burgemeester en Wethou ders kunnen brengen. Roelofarendsveen, 8 oktober 1969 Het Hoofd van het Gemeente bestuur voornoemd: P. M. F. SMOLDERS dan zullen ze. nu de niet-Pak-par- tijen nog de meerderheid hebben, nog voor de verkiezingen dienen tc verdwijnen. LISSE Gistermiddag werd in het gebouw van de Luchtklievers de najaarsvergadering gehouden van de afd. Lisse van de Alg. Be- jaardenbond. Wegens bedanken van de heer W. Eveleens als voorzitter werd de vergadering gepresideerd door de heer M. Hordijk (2e voor zitter) die tot voorzitter werd ge kozen. De heer Hordijk blijft voorlopig aan tot het voorjaar om de leden gelegenheid te geven een andere voorzitter te zoeken. De afdeling telt 282 leden; maar op de vergadering werd sterke drang uitgeoefend tot een leden werfactie te komen. Op de vergadering kwam het probleem van de Alg. Bijstandswet aan de orde, waarbij kon worden vastgesteld, dat men in het alge meen geen idee heeft wat deze Bij standswet nu eigenlijk inhoudt, wie voor uitkering in aanmerking kun nen komen en welke normen bij een uitkering worden aangehouden. Iemand, die alléén van de AOW moet leven, heeft zonder meer recht op bijstand. Dorpsraad Abbenes ABBENES Gisteravond heeft de Dorpsraad de gemeenschapsbelan gen van Abbenes besproken. Daarbij kwam de actie voor het nieuwe Dorpshuis ter sprake, maar men zal pas verder kunnen werken, wanneer de plannen voor een nieuwe school in de Tonncnkamp gereed komen, omdat de plannen voor een dorps huis moeten harmoniëren met de schoolbouwplannen. Verder werd besloten een algeme ne avond te beleggen, waarop de Dorpsraad verantwoording aan de burgerij zal afleggen over het be heer en de verdere plannen voor de ze winter. Een Amsterdams gezel schap zal de avond opluisteren. Ook werd besloten de Dorpsraad uit te breiden. Burgemeester Vermeulen uitleven in een wijd land. Het rijk heeft dat centrum betaald; het idee van zo'n ontmoetingspunt is geweldig leuk. Maar is Katwijk óók zo'n geïso leerde gemeenschap? Ik meen, dat het niet ónze taak is, zo iets als De Meerpaal te maken. Leiden wél, dat is een streekcentrum, daar hebben de concertzaal en straks de nieuwe grote schouwburg een centrale func tie". TAE BURGEMEESTER heeft ook zijn mening over het modernise ren van de badplaats Katwijk. „Ik ben van dat idee teruggekomen, vooral ook na de laatste enquête, van kleine vissersplaats. Verleden houcn zo.Een grote groep Neder landers en Duitsers vond het tegen woordige rustige, gemoedelijke ka rakter dus heel goed. Katwijk heeft nog altijd de image van kleine visscrplaats. Verleden jaar was ik bij de opening van de Zandvoortse sporthal. De wethouder daar dacht, dat Katwijk nog geen 14.000 inwoners had. De burgemeester heeft overigens geen bezwaar tegen die image van zijn gemeente. Onvermijdelijk werd op een ogen blik de wending naar het, veel besproken, zeer gewenste „cultureel centrum". Ik had er, eerlijk gezegd, al naar toe zitten dringend De burgemeester ging er graag op in, met cijfers gewapend. Uit eigen omgeving wist hij van Tiel, dat er één had gebouwd, ten dele nog uit de oorlogsschade-pot be kostigd. Ze moesten daar rekenen op een jaarlijks tekort van een ton En dan Gorkum, dat voor drie en eert half miljoen een mooie schouw burg liet zetten. „U weet, dat Gor kum als verzorgingscentrum veel gunstiger ligt dan Katwijk. Maar het kan niet betalen; als de omliggende gemeenten niet bijsprongen zou het er aan kapot gaan. Katwijk zou, als het er aan begon op een jaarlijks explóitatie-tekort van 7 8 ton moe ten rekenen Rotterdam of Leiden, neemt daar een abonnement. Wij kunnen hier geen concertgebouw of cultureel centrum onderhouden en ik geloof, dat Katwijk, als niet-verzor- gingscentrum, hierin geen taak heeft. Je steekt er drie miljoen ren teloos in en wat kunnen wij er mee doen?" Hij spreekt gedecideerd, kennelijk overtuigd. „U bent het niet met mij eens, hè? Kaats maar rustig terug „Nu niet, maar ik hoop er vast eens over te schrijven De burgemeester acht andere za ken, waarin Katwijk nog altijd ach ter staat, heel wat belangrijker. „Neem nou eens het middelbaar onderwijs. Een zeker deel van de Nederlandse jeugd krijgt op één of andere school middelbaar onderwijs. Katwijk haalt maar 60 pet. van het landsgemiddelde. We hadden al veel hoger kunnen liggen, als men vijf tien jaar geleden, toen Katwijk aan de 25000 inwoners toe kwam, niet om ontheffing van de lyceum-plicht had verzocht. En er zijn nog wel meer achterstanden Wat streeft het gemeentebestuur in de komende tijd na? "jV/TAAR is het hier nodig? Wie er bij ons eens echt „uit" wil zijn, gaat naar Amsterdam, Den Haag, TEERST DE muziekschool, dan de kunstijsbaan. Dat soort ontspan ning past in de Katwijkse sfeer. Geen tingeltangels, maar gezonde bezigheden, waar de jeugd energie kwijt kan". „Verder de jeugd honken; de raad is daar nu mee bezig. Verleden jaar is „De Springplank" geopend. En de behuizing voor de padvinderij aan de Rijnmond is in voorbereiding. „We moeten de jeugd opvangen; ze hebben veel meer geld dan wij vroeger. Alles verandert snel. Ou ders vragen: hoe voed ik op? Ik ge loof, dat wij, gemeentebestuur en ouders daar samen mee bezig moe ten zijn". De burgemeester wil aan schaal vergroting doen; afstanden spelen geen rol meer en daarom vindt hij, dat een schouwburg of concertzaal voor Katwijk niet nodig zijn. Voor zeer veel zijn we al onder de pannen: de Triumfatorkerk, de zaal naast de sporthal met 400, het nieu we gebouw op de plaats van de Ka pel (als het er tenminste komt) met 500 600 zitplaatsen. We doen graag met de kerk mee voor dat Hervorm de centrum „De kerk is een dienstverlenend orgaan in de samenleving. In Her- wijnen werkten wij allemaal in het dorpscentrum samen „Ach, er is nog zoveel te doen. Eigenlijk moet je op de 6000 inwo ners één maatschappelijk werkster hebben. In Katwijk zijn er niet zes, maar tweeLaten wij met dat cul tureel centrum maar wachten, tot wij niet meer weten, wat wij met ons geld moeten doen Joh. van Wolfswinkel Slordig Res.-Orkest KATWIJK De 46-jarige H. R. uit Katwijk werd in het Academisch Ziekenhuis in Leiden opgenomen met een gebroken bovenbeen. Hij was aan 't verspringen in het Pan- bos, waarbij hij verkeerd terecht kwam. GEMEENTE ZOETERWOUDE bestemmingsplan Westeinde, part. herziening 1968. De burgemeester van Zoeterwoude brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 9 oktober 1969 gedu rende een maand ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage ligt het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland d.d. 26 maart 1969 G.S., nr.: 551 strekkende tot goedkeuring van het bij raadsbesluit van 13 septem ber 1968 nr. 2374 vastgestelde be stemmingsplan Westeinde, part. herziening 1968. Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland hebben gewend, kun nen gedurende bovengenoemde ter mijn beroep instellen bij de Kroon. Zoeterwoude, 8 oktober 1969 De burgemeester voornoemd. DETMERS. LEIDEN Ouders móeten willen meewerken aan de vorming van het onderwijs van hun kin deren. Er is een gelegenheid nodig waar ouders en onderwijskrachten kunnen discussiëren, plannen kunnen maken. Een commissie van ouders heeft een dergelijke ge legenheid geschapen in de vorm van de Onderwijsdag die zaterdag vanaf kwart voor tien in de Stadsgehoorzaal plaats heeft. Enkele leden van deze commissie, mevrouw E. W. Seters, mevrouw L. Gerth van Wijk en de heer H. P. de Lange gaven gisteren een toelich ting. De dag is voornamelijk bedoeld voor de ouders en onderwijzers van kinderen van kleuter- en basison derwijs. „Wij willen de ouders nauwer be trekken bij het onderwijs van hun kinderen. Hoeveel vaders en moe ders denken niet dat hun kinderen nog steeds hetzelfde leren als zij vroeger." Zal het er niet op uitdraaien dat het toch weer de ouders zijn die zich altijd al met het onderwijs van hun kinderen bezgïhielden die de dag gaan bezoeken? „Deze kans zit erin. We hopen al leen maar dat er veel ouders komen. De dag is gratis, dus dat hoeft geen beletsel te zijn. Er moet iets uitko- VOORSCHOTEN Een helicop ter van de KLM verrichtte gister middag een perfecte landing bij liet watersportcentrum aan de Hofweg. Uit de helicopter stapten burge meester L. de Kool, de wethouders A. F. van der Laan en W. J. Iestra, de gemeente-secretaris en dc voor zitter van de winkeliersvereniging. Hiermee werd de najaarshuishoud beurs van de Voorschotense winke liers op een moderne wijze geopend. Dit jaar is deze beurs voor het eerst in het nieuwe watersportcen- trum Kamsteeg N.V. aan de Hofweg. De uitbreiding (m deelnemers en oppervlakte) vroeg om meer ruimte, zodat het vertrouwde Culturele Centrum werd verlaten. Vijftig bedrijven tonen hun nieuwste snufjes en de eerste avond was de toeloop groot. Niet in het minst door de beide harmoniegezel schappen Benvenuto en Laurentius, die na een rondgang door het dorp een sleep van een paar duizend kin deren met lampions mee voerde naar de beurs. Voor zwembad Tijdens de opening werden woor den van lof en waardering gericht aan de Voorschotense middenstand door burgemeester L. de Kool, de heer D. Planje als voorzitter van de Algemene Winkeliersvereniging en de heer J. Kamsteeg, die tevens f 1000 aanbood voor het toekomstige Voorschotense zwembad. De organisatie van de beurs is in hande>n van de heren Van der Hoek en Van der Zwan. Naast kijken en keuren is er een ruime gelegenheid voor een gezellig zitje. Verscheidene attracties op de beurs zijn ten bate van het zwem bad. men. We beogen met deze dag dat de vernieuwing van het onderwijs een blijvend onderwerp van gesprek wordt. Het is maar een begin. Sommige ouders denken dat hun kind niets leert op school omdat hij geen rijtjes hoeft te maken. Op een dergelijke dag kan het kun duidelijk worden wat er voor hun kinderen wordt gedaan." De uitnodigingen zijn gestuurd naar alle ouderverenigingen van scholen uit Leiden en omliggende gemeenten. De meeste mensen rea geerden positief. Een enkeling vond het te lastig op zaterdag naar vijf sprekers te luidteren. Er is inmiddels een informatiemap verschenen. Daarin staan enkele pu- blikaties over kleuter- en lager on derwijs. Voornamelijk krantenarti kelen. Er staat in hoe een 12-jarig kind er zou moeten uitzien: kritisch, zelf werkzaam, ontwikkeld verantwoor delijkheidsgevoel, bewust van eigen creatieve mogelijkheden, bekend met oorlog- en vredeprobleem, in staat zich mondeling en schriftelijk goed in het Nederlands uit te druk ken. Bovendien moet het een positie ve instelling hebben ten aanzien van het streven om de mensen geduren de hun hele leven de gelegenheid te geven zich te blijven ontwikkelen. Dit alles moet het thuis en op school, nóast de aardrijkskunde- en taallessen, leren. Daarom is er een nauwer contact tussen ouders en onderwijzers nodig en dat kan ontstaan door bijvoor beeld een onderwijsdag. Deze dag is opgezet in kringen van de PPR, PSP, D'66, PvdA EN SVB in samen werking met de ABOP (Alg. Bond Onderwijzend Personeel). LEIDEN Het Residentie Ork opende zijn serie abonnementsc certen gisteravond onder leiding y de Tsjechische dirigent Bohu Gregor. Onze vroegere indruk, Gregor veel gevoel voor het kestrale palet heeft endat folklo tisch getinte Slavische werken 1 inspireren, werd bevestigd, al v den we ditmaal meer reserve i verleden jaar. Het symfonisch gedicht Wassermanin" op. 107 van Dvoraj zeker een kleurrijk stuk, een delijke illustratie van Dvor laatste scheppingsperiode. Hij refflkit hier niet de dramatische sp nimigen, die sommige van zijn sj fonieën kenmerken: het werk uiteen in een reeks losjes sam hangende zelfstandige secties mndovorm. Gregor slaagde er niet in, oaidia zijn kleurgevoel en zijn geesfcd: 'het orkest mee te krijgen en zo langdradigheid van dit werk compenseren. Slordigheden onts den de uitvoering te vaak, zelf: het slotakkoord. Zoals Dvorak een typisch vo beeld is van de aarzeling, zo k merkend voor Tsjechische com; rtislfeen, tussen kleurige folklore (Duits) classisme (Brahms in geval), zo levert Bohuslav Mart een voorbeeld van dezelfde omzefo beid in zijn Sinfonfiëtta „La Jol uit 1950. Martinu ging, zoals landgenoten, in de emigratie en dertging Franse en Amerikaanse 'vloeden (hij werkte veel samen Stokowsky in Amerika); toch 1 hij zijn afkomst niet verloochei en het voorbeeld van Janacek trigeerde hem. Deze sinfondëtta daardoor een nogal tweeslaeh onduidelijk werk geworden, dat nu al bijzonder verouderd lijkt. Gregor 'hield voor Martinu warm pleidooi, ziin directie 1 hier in elk geval doelmatiger en resultaten waren bevrediigem maar geboeid waren we niet. De 24-jarige Israëlische vlo Itzhak Perlman, die de door niervergiftiging getroffen Fran catti verving, trof het bepaald i onder deze dirigent Beethovens sterfelijke vioolconcert te moe verklanken. Dat hfj het ondanks log, slordig en onverzorgd spele orkest toch presteerde zijn toehi ders ademloos te laten luiste naar deze bekende klanken en tot een bijna eindeloos applau: inspireren, bewijst, dat bij een k stenaar van grote allure is. grote ingetogenheid en magist eenvoud speelde hij deze klassi partij, in een opvallend rustig tei en toch zonder ooit de spannlnj verliezen. Mocht zijn inzet wart. voorzie? zijn, al spoedig bereikte hij eigenlijke niveau, waarbij alle tails tolt hun recht kwamen, in stijgende intensiiteilt, die eersrt het sloitalkikoord van de finale ontlading kwam. Hoe mooi Francescartrti ook speeld zou hebben, we zoudfen P man niet. hebben willen missen we kunnen slechts hopen hem s] dig weer te zien in deze zaal een betrouwbaarder dirigent. Perlman zal de muzikale we: srtetllig meer vernemen. De kl van zijn Stradivarius blijft, in c herinnering. Dr. J. van der Vi Jeugdige dierenfokkei LISSE Gisteravond zijn „kleine" en de „grote" dierenfok!* bijeen geweest in clubhuis de Luc klievers. De jeugd was enthous over een „eigen" vereniging was zij met al haar belangen naar vo kan komen. Men stelde in deze eerste ver dering al zóveel vragen, dat de vo zitter de besprekingen moest afk pen. Op volgende vergaderingen 2 len keurmeesters worden uitge digd om over meegebrachte fok< ren te spreken. Tot secretaris van jeugdvereniging werd Kors Ruig gekozen. Aansluitend werd de gewone denvergadering gehouden, was vertegenwoordigers van de "Sav uit Amsterdam een serie dia's toonden. Men zal spoedig 250 le hebben. KLEDINGPROBLEMEN IN ZWART en DONKERGEKLEURD van de baan I Nu w(j met onze nieuwe wintercollectie weer op zalen staan. EEN UITGEBREIDE COLLECTIE in ZWART en DONKERGEKLEURD zowel in dames als herenconfectie staat voor U gereed op vrijdag 10 oktober in zaal „Orion' Meerburgkade, Katwijk aan Zee De zaal is geopend van 10.0017.00 uur. Voor meer keus in japonnen - mantels - mantelkostuums - japonnen mi jasje-deux-pièces - rokken - blouses enz. Herencostuums en Overjassen hoeft U niet meer te zoeken. Ga gelijk naar het adres voor zwarte en donkere kleding, Fa. J. SPEKSNIJDER Hoofdstraat 105, Bergambacht Tel. 01825-295 Rouwgevallen worden binnen 24 uur behandeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4