Voor het eerst aandacht voor sociale structuren Priesterrebellen willen ambtstermijn voor paus Meer dan uitspraak dat oorlog zonde is Artsen op woonboten helpen Oost-Nigeria Een woord voor vandaag Latijnsamerikaanse protestanten tweemaal bijeen Uw probleem is het onze... Landmacht meer in burgerpak Schacluwsynode begint vrijdag Dodencijfer Biafra 1,5 miljoen De nood is onbeschrijfelijk groo Daders „sexuel doodslag" zijn intelligent BEROEPÏNGSWEI WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 „Groet tedere heilige in Christus Jezus", schrijft Paulus aan de gemeente van Philippi. Stel u voor dat de brief aan u ge adresseerd was. Kunt u een paar heiligen opnoemen die u zou kunnen groeten? Het is merkwaardig. We hebben tegenwoor dig zondaars genoeg in de kerk, maar het ontbreekt nogal aan heiligen. Een Amerikaanse predikant die al enkele jaren geleden over leden is zat eens in een treincoupé met een rooms-katholieke non. Het was nog voor het Vaticaans Concilie. Zij hoorde dat hij predikant was en in de loop van het gesprek verweet ze hem, dat hij niet in heiligen geloofde. De al oudere predikant zei: „Maar ik geloof echt wel in hei ligen. Alle protestanten geloven in heiligen. Trouwens ik ben zelf een heilige." De non vroeg, „welke heilige dan wel?" „Ik ben de heilige Henri", antwoordde hij. En toen begon hij haar uit te leggen dat de bijbel alle kinderen van God heiligen noemt. Heiligen zijn geen mensen die een zeer vroom talent hebben. Heiligen zijn ook geen mensen die beter zijn dan alle anderen in hun omgeving. Het zijn geen gouden medaillewinnaars in de morele marathon. Heiligheid is geen kwaliteit, maar een, localiteit. Heiligen zijn mensen die door God zijn uitverkoren om Hem in deze wereld te openbaren. Het zijn mensen die God wil gebruiken om de aandacht op Hemzelf te vestigen. We lezen vandaag: Spreuken 2 1-22. (Van onze kerkredactie) BUENOS AIRES Twee maal komen de Latijnsamerikaanse christenen dit jaar bijeen. In juli vergaderden zij in Buenos Aires. Daar werd het Latijnsamerikaanse congres voor evangelischen gehouden. Binnenkort komt in Bogota het Latijnsamerikaans congres voor evangelisatie bijeen, een regionale vrucht van het wereldevangelisatiecongres in Berlijn, dat in 1966 door Billy Gra ham werd georganiseerd. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Is het fokken van hanen en houden van legkippen een vrij beroep? Antwoord: Hiervoor is geen vesti gingsvergunning vereist. Wel dient men zich te laten inschrijven bij de Kamer van koophandel. Raadpleeg ook de gemeente. Vraag: Is het waar dat in aardap pelen vergif zit? Men zegt dat in rauwe aardappelen blauwzuur zit. Wordt dit bij koken onschadelijk? Antwoord: De aardappel behoort tot de familie van de solancaneën en alle planten van die familie bevat ten vergiftige stoffen. In de aardap pel zit het gif hoofdzakelijk in de schiL Het gif in de vlezige delen is te verwaarlozen en dit gaat bij het koken verloren. De gekookte aard appel is dus onschadelijk. Vraag: Ik ga een vierkamerflat, die 103,55 huur doet, en geen cen trale verwarming en lift heeft, ver laten voor een vierkamerflat met c.v. en lift, waarvan de huur 183 bedraagt. Kom ik in aanmerking voor doorstromingspremie? Antwoord: Naar onze mening niet, omdat u waarschijnlijk niet in een kleinere woning komt, en het huur- verschil met het oog op de aanwe zigheid van c.v. en lift in het nieu we huis niet groot is. U kan altijd op het gemeentehuis gaan praten. Vraag: Een hulp in de huishou ding verdient 100 per maand met inwoning voor dag en nacht, vrije kamer. enz. Moet zij loonbelasting en sociale lasten betalen? Antwoord: Geen loonbelasting, wel maandelijks ƒ22,10 premie AOW-AWW. De werkgever dient haar aan te geven bij de be drijfsvereniging Detam, Nijenoord 1, Utrecht. Hij krijgt dan de formulie ren en tabellen toegezonden. De hulp dient zichzelf bij een zieken fonds te melden. Vraag: Een bejaard echtpaar van bijna 80 jaar oud wilde een kleinere woning betrekken. Bijna hadden zij een woningruil voor elkaar met een keurig gezin. Het echtpaar zou dan komen te wonen in de buurt van een dochter. De huisheer weigerde omdat de nieuwe kandidaat-bewo ner in dienst was van een groot concern, waaraan hij een hekel had. Mag hij zomaar weigeren? Antwoorl: De huiseigenaar kan een nieuwe huurder weigeren. De kans dat de gemeente ten behoeve van de nieuwe gegadigden de wo ning zou willen vorderen, is zeer klein. Meestal heeft een dergelijk concern wel bekwame lieden in dienst, die de bezwaren door een tactvol gesprek kunnen wegnemen. Vraag: Hoe lang kunnen gipsen beelden in de gunstigste omstandig heden bewaard blijven? Antwoord: Als ook de kwaliteit van het gips niets te wensen laat, is onder de gunstigste omstandigheden en bij goede zorg die tijdsduur OTij- wel onbeperkt. Ontbreken deze voorwaarden, dan gaan deze beelden snel achteruit. DEN HAAG Met ingang van 11 oktober komen de paraatheidsappels voor militairen van de landmacht in hun huidige vorm te vervallen. De aanwezigheid van de militairen zal daarna op andere wijze worden ge controleerd. Dit opent de mogelijkheid voor diegenen die dit wensen 'voortaan na de diensturen uitsluitend burgerkle ren te dragen. Militia Christi verwach t van synode (Van onze kerkredactie) HAARLEM Eind deze maand zet de gereformeerde synode de in september begonnen besprekingen over oorlog en vrede voort. .Militia Christi", het blad van Kerk en Vre de, hoopt, dat de synode aan het slot van dit overleg zich uitspreekt tegen de moderne oorlog als zonde voor God en misdaad tegen de mensen; zich ook keert tegen het in voor raad hebben, het produceren, het ver der ontwikkelen van en het zich oefe nen in moderne wapens; zich beraadt samen met des kundigen over de konsekwenties hiervan in allerlei opzichten (politiek; hoe moet een hieruit voortvloeiende vredespolitiek eruit zien; wat moet er met het defensie-apparaat gebeuren; en is er aanvaardbaar veiligheidssys teem op te bouwen; op welke wijze kan ontwapening gerealiseerd wor den; enz. economisch: hoe kan de voor defensie producerende industrie omgeturnd worden? de dagelijkse levenspraktijk van de gemeenteleden: in dienst gaan, dienst weigeren, be roepsmilitair zijn, legerpredikant- schap, in de bewapeningsindustrie werkzaam, enz.); zich bezig gaat houden met de bestudering van de geweldloze weer baarheid en de training yan haar le den daarin bevordert; zich afvraagt op welke wijze hulp verleend kan worden aan de ge meenteleden die de moderne bewape ning afwijzen, in de periode waarin Velen in Latijns-Amerika betreu ren het dat er zo weinig tijd tussen de beide conferenties ligt. Dat was niet helemaal te voorkomen, want het eerste congres moest maanden worden uitgesteld. Het stuitte vooral op verzet van bepaalde Amerikaanse geloofszendingen die nogal beïnvloed zijn door de ICCC van dr. Carl Mclntire. Latijns-Amerika is nimmer erg „oecumenisch" geweest, tenminste niet zoals dat woord vanuit de We reldraad van Kerken geïnterpreteerd wordt. Nimmer is deze beweging erin geslaagd een sterke oecumenische re gionale raad in het leven te roepen. Toch zijn er wel oecumenische ver gaderingen gehouden, maar dat wa ren meer vergaderingen van de zoge naamde „evangelischen". Zij kwamen in 1949 voor het eerst bijéén in Bue nos Aires en in 1961 in Lima, Peru. Problemen De problemen voor de derde verga dering begonnen toen bekend werd dat UNELAM, een oecumenische or ganisatie, voor de financiën zou zor gen. Het gevolg was een fundamenta listische boycot. Weer waren het niet de Latijnsamerikaanse tegenstellin gen die moeilijkheden veroorzaakten, maar de Noordamerikaanse geschil len die naar het zuiden geëxporteerd wedden. De gereformeerde dr. L. Schuur man, docent aan de Facultad Evange- lica de Theologia in Buenos Aires, woonde de conferentie bij. In zijn verslag in het gereformeerde maand blad „Zending" schrijft hij dat de conferentie een houding zocht ten aanzien van het rooms-katholicisme en ten aanzien van de sociale toestanden. Ten aanzien van het laatste punt is de situatie totaal veranderd. In Christianity Today schrijft W. Day ton Roberts van de Latin American Mission, dat je zou kunnen verwach ten dat de Rooms-Katholieke Kerk de economische en sociale status quo verdedigt en de protestanten zich zouden inzetten voor een sociale re volutie. mensen die dat nodig hebben, maar aanneemt dat het sociale kwaad wel vanzelf zal verdwijnen". Het is duidelijk dat vooral de Amerikaanse geloofszendingen, die zich na de oorlog op Latijns-Amerika gingen richten, toen de deuren van China en andere Aziatische landen dichtvielen, een enorme invloed heb ben gehad op deze ontwikkeling. Zij kunnen vrijwel alle als politiek conservatief bestempeld worden, en exporteerden met het evangelie ook het felle, na-oorlogse, Amerikaanse anti-communisme. Conservatief Hij zegt: „Historisch kan dat waar zijn. Maar de zaken veranderen. Ter wijl aan de ene kant de rooms-katho lieke hiërarchie begint te beseffen dat er blinde plekken in haar sociaal denken waren en zich nu afkeert van haar vroegere kolonialistische instel ling en zich gaat inzetten voor sociale hervormingen, begint aan de andere kant de protestantse gemeenschap in wezen conservatief zich meer en meer te verzetten tegen het com munisme en andere linkse groeperin gen. Het richt zich vrijwel uitslui tend op het hiernamaals zodat het de overheid nog niet het door de sy- zich uitleeft in een ijverige prediking node ingenomen standpunt deelt. van het evangelie aan individuele Sociale situatie Maar in hun werk worden zij hoe onwillig vaak ook toch gecon fronteerd met de economische en so ciale situatie van Latijns-Amerika. Hun zendingsdrang bracht hen vooral in aanraking met de vergeten groe pen, vooral met de werklozen en los se arbeiders in de grote steden en de pachtboeren, die hun heren steeds rijker en zichzelf steeds armer wer ken. Dit heeft invloed gehad op hun denken, dat bleek op deze derde con ferentie. Dr. Schuurman schrijft: „Voor het eerst, voor zover ik zie, is het thema van de kerk en de sociale structuren laten we samenvatten: de rechtmatigheid van de sociale ethiek op het agendum gekomen zonder veel tegenstand te ontmoe ten." Hij vervolgt: „Men had oog ge kregen voor de opdracht van Christus, die één opdracht is voor de mens en zijn wereld, die onafscheid baar zijn," Roberts op zijn beurt zegt dat dit mede een gevolg is van het feit dat de veel meer autonome pinkstergroe- pen aan de conferentie deelnemen. Zij maken zich niet zoveel zorgen, schrijft hij, over de Amerikaanse christenen omdat zij niet financieel van hen afhankelijk zijn, zoals wel vele baptisten, methodisten en presbyterianen. Katholicisme Ook de houding tot de Rooms-Ka- tholieke Kerk is gewijzigd, omdat de ze kerk zichzelf heeft veranderd. „Men is zich ervan bewust dat het met traditionele bestrijdingsmetho- den niet meer gaat. Men heeft er kend dat vooral bereidheid tot een gesprek ontbroken heeft, en alle af gevaardigden waren het erover eens, dat dit nu plaatselijk op gang moet komen. Te lang heeft men geleefd in een theologisch beredeneerd isole ment," schrijft Schuurman. De rooms-katholieken drukken de pro testantse kerken weer met hun neus op hun protestants zijn. Zij moeten nu onder woorden brengen wat hun eigen inbreng is. Binnenkort komen deels dezelfde, deels andere afgevaardigden weer bijeen voor een Latijnsamerikaans congres. Roberts, zelf leider van een geloofszending, maakt zich zorgen, omdat dit congres evenals in Ber lijn sterk door Noord-Amerika ge domineerd zal worden. Kritisch schrijft hij in zijn uitda gend artikel in Christianity Today: „Het aangekondigde programma ge tuigt maar van heel weinig besef van „Ruimer toelatings beleid voor vluchtelingen"" DEN HAAG De Tweede Kamer leden drs. Voogd en mejuffrouw Ba- rendregt (beiden PvdA) hebben bij de minister van justitie een ruimhar tig toelatingsbeleid bepleit ten aan zien van vluchtelingen uit landen, waar niet of onvoldoende waarbor gen bestaan voor een behoorlijke rechtsgang en die veelal als politieke vluchtelingen moeten worden beschouwd. De Kamerleden vinden dat de vreemdelingenpolitie zich te weinig in de politieke achtergronden van de vluchtelingen verdiept. Hierdoor lo pen zij de kans over de grens te worden gezet. De vragenstellers wij zen in dit verband op een aantal jon ge Portugezen wie dit onlangs over kwam. Horizontaal: 1. kist van latwerk. 4. de twaalf machtige goden der Germanen. 7. betaald. 10. zonne scherm. 12. hersens. 14. houten vat. 15. opening. 17. rivier in Engeland. 18. plaats in Gelderl.. 20. Europeaan. 21. plaats in Het Gooi. 22. boom. 24. meisjesnaam. 26. gem. in N.-Brabanl. 27. achting, 29. boomloot. 31. zijtak Rh óne. 33. plaats in N.-Brabant 35. ontzag. 36. soort van kabeljauw. 37. maal. Verticaal: 1. getimmerde bewaar plaats. 2. deel van de dag. 3. kever. 4. bloeiwijze. 5. snee. 6. interval van negen tonen, 8. laag schoven op de dorsvloer. 9. kloostervoogd. II. toethoorn (meerv.). 13. land in Euro pa. 16. planeet. 19. verouderd woord voor ivoor. 20. meisjesnaam. 23. lans. 25. rangtelwoord. 26. slot, 27. voor zetsel, 28. steensoort. 30. zwak. 32 zaak (Lat.), 34. eikeschors. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: I. brons. 5. appel. 9 melodie, 11. op. 13. rakel, 14. es, 15 raaf. 17. soes, 19. tra, 20. ore. 22. ere. 23. dril, 24. part. 25. bod. 26. mee. 28. lijm, 30. reep. 32. bede, 33 34. reder. 37. se, 38. Venetië. 40. droes, 41. sloot. Verticaal: 1. boort, 2. om, 3. nerf. 4. sla. 5. adé, 6. pils, 7. p.e.. 8. Lisse. 10. oker, 12. pardoes, 14. eertijds. 16. aarde, 18. Oerle, 20. olm, 21. Epe, 25. brand. 27. ende, 29. meent, 31. pree. 32. bril. 35. Ens. 36; ets. 38. v.o., 39. e.o. BRUSSEL Tientallen op- j standige priesters ztfn gisteren uit de Belgische hoofdstad naar j Rome vertrokken om daar hun j schaduwsynode te houden. Ze hebben een rapport bij zich dat er niet om liegt. En als de bis schoppen zich wat schuw tonen voor publiciteit, zullen ongetwij feld deze rebellen, die tamelijk anti-paaps zijn de schijnwer pers op zich gericht zien. Het rapport zegt: „Vaak hebben de pausen het evangelie verraden. Zij lieten een verlangen naar persoon lijke macht zien. In plaats van hun feilbaarheid te erkennen, legden zij nadruk op hun onfeilbaarheid. In plaats van broederlijke solidariteit te openbaren, lieten zij hun gezag gelden. In plaats van zich aan de zijde van de verdrukten te scharen, sloten zij een compromis met de machthebbers." Het rapport zegt het ronduit: „Door zyn manier van re geren is de paus ongeloofwaardig." Kwamen in het Zwitserse Chur honderd priesters bijeen, toen daar de Europese bisschoppen gingen ver gaderen, in Rome zullen er zeker 200 zijn. Volgens deze priesters groeit hun beweging. In Europa hebben zich al 2000 priesters erbij aangesloten en in Amerika hebben zich al 3000 priesters verenigd in een eigen be weging om tegen het kerkelijk beleid te gaan protesteren. ENCYCLIEK De beweging is deze zomer in Frankrijk opgericht en noemt zich de Europese Priestervergadering. In het be^jn bracht vooral het geza menlijk verzet tegen de pauselijke encycliek (over. de pil) „Humanae Vitae" hen bijeen. Nu gaan zij ook sterk pleiten voor een totaal andere hiërarchische structuur. In het rapport, dat zij van 10 tot 16 oktober willen gaan bespreken, staat: „Voor velen is het pausdom tot een schandaal geworden." Deze priesters zijn van mening dat een volledige hervorming van de hiërar chie absoluut nodig is. De kerk moet worden aangepast aan het moderne leven. „Wanneer is de kerk ooit naar voren gekomen als een instituut van vrijheid?" vragen ze sarcastisch. „Heeft zij, wanneer zij aan de macht was, ooit een andere dan een con tra-revolutionaire indruk gemaakt? Heeft zij niet altijd geleken op een ideologische superstructuur, die be paalde sociale situaties bekroonde?" KASTE Een belangrijk deel van het rap port is gewijd aan het priester ambt. „Priesters vormen een kaste," zo wordt gezegd. „Hun ambt wordt geacht verheven te zijn boven ande re ambten de clerus verenigd in een overheersende kaste, streeft er naar hulp en steun te krijgen van politieke en economische machten," Volgens het rapport moet de paus voor een bepaalde ambtstermijn ge kozen worden door de bisschoppen, die op hun beurt door de leden van hun bisdom gekozen moeten worden. De eerste rebellerende priesters die gisteren in Rome aankwamen waren allen Belgen. Zij zeiden ook priesters te verwachten uit Italië, Oostenrijk, Duitsland, Nederland, Frankrijk, Spanje, Chili en België. Gehoopt wordt op afgevaardigden uit de Ver enigde Staten, Portugal, Engeland en Zwitserland. BRAZILIË Inmiddels beginnen ook priesters in Brazilië hun eigen weg te gaan. de diep invretende sociale problemen die de Latijnsamerikaanse kerken tot op hun grondvesten doen schudden." Hij hoopt dat het congres zelf daar alsnog verandering in zal brengen. Wil Bogota werkelijk op evangelisa- torisch gebied een bijdrage leveren dan zal dat tweede congres van dit jaar moeten luisteren naar het eerste van Buenos Aires,' waarschuwt hij. GENEVE Volgens schattlngcj van de hulporganisaties zijn i Biafra tot nu toe anderhalf miljotj mensen van de honger omgekomei Op het ogenblik ligt het dodenci fer per dag omstreeks de duizend. I kerken kunnen via hun luchtbn per nacht maar een derde aanvoere van het noodzakelijke minimum. I Rode - Kruisluchtbrug ligt sinds ju stil. Rondom de Zuidamerikaanse stedt vormen zich de krottenwijken. Mm daar juist wordt het eerste gelrdsta naar de protestantse evangelisten zendelingen. In een kerk in een buitenwijk van de stad Brasilia hebben zondag twee gehuwde priesters de mis op gedragen. Beiden trouwden een non. De parochiepriester had zich er van te voren van overtuigd dat hij de overgrote meerderheid van zijn pa rochie achter zich had. De mis werd opgedragen in de ar menwijk Gama, wiens 20.000 inwo ners hoofdzakelijk analphabeet zijn. Zij worden pastoraal verzorgd door zeven priesters, waarvan er nu twee getrouwd zijn. De verantwoordelijke parochiepriester Jose da Silveira Du in ont stond het experiment toe, om dat hij de hulp van de twee gehuwde priesters eenvoudig niet 1 kan mis sen. De bisschop van Brasilia, Jose Newton, werd pas later op de hoogte gesteld. Hij ontving van een groep „Re flectie en actie" een rapport, waar in gesteld werd dat het een experi ment betrof om gehuwde priesters jn volled e ambtsbediening te krijgen. Volgens De Volkskrant van vanmor gen werken aan die groep ook twee Nederlandse priesters mee, J. Blan- kendaal en J. Terlinden, beiden tot voor enkele jaren werkzaam in het bisdom Haarlem. Zij hebben een on derzoek ingesteld naar de opvattin gen van de bevolking van Gama over de ambtsbediening van ge huwde priesters. PAUS Inmiddels heeft de paus nog weer eens de volle nadruk gelegd op zijn leergezag dat essentieel zou zijn voor de eenheid van de kerk. Wie dat ge zag bestrijdt, pleegt een aanslag op de ene en ware kerk, zei hy. Hij zei dit, toen hij de Internatio nale Theologische Commissie toe sprak die hem in dat leergezag moet bijstaan. Kennelijk moest hij hun even goed duidelijk maken dat hij zelf, en niet zij uiteindelijk de theologische beslissingen nemen. (Van een onzer verslaggeefsters) GENÈVE De afdeling hulp verlening van de Lutherse We reld Federatie is bezig met de inrichting van een dokterspost op het water en met het opstel len van een programma voor herscholing in de Oost-Nige- riaanse provincie Rivers State. Dit project wordt in samenwer king met het Nigeriaanse Rode Kruis en de plaatselijke mili taire autoriteiten uitgevoerd. De provincie Rivers State is wat medische verzorging betreft ver ach tergebleven. Ook in de oorlog was er maar een minimum aan doktershulp en de levensomstandigheden waren vreselijk, maar nu schijnt de nood onbeschrijfelijk groot te zijn. Oorspronkelijk was Rivers State deel van het afgescheiden deel van oostelijk Biafra. Sinds mei van het vorig jaar is het echter weer in han den van de Nigeriaanse centrale re gering. Het overlijden van de bewo- nfers en de vlucht van velen hebben de bevolking tot de helft: 750.000 ver minderd. Twee grote woonboten en twee snelle ambulanceboten zullen worden gebruikt om medische diensten te verlenen aan de dorpen, die daar zo lang van zijn verstoken geweest. Bo vendien zullen er distributicposten met medicijnen worden ingericht. Het programma voor herscholing en beroepsopleiding houdt in het uit delen van landbouw- en visserij werktuigen voor ongeveer 11.000 ge zinnen van wie de bezittingen tijdens de oorlog verloren gingen. Bovendien zullen naaimachines en stoffen wor den verschaft, zodat het vrouwelijk deel van de bevolking de kleding kan maken. Dr. Yvonne von Stedingk uit Genève, die in dienst staat van de afdeling hulpverlening van de Lu therse Wereld Federatie, leidt het werk in de Nigeriaanse provincie Ri vers State. Ingenieur Ingvald Godal Nederlands geld voor medisch centrum in Semarang DJAKARTA Als bijdrage uit ontwikkelingshulpgelden stelt Neder land 1 225 000 gulden ter beschikking voor de bouw van een gezond heidscentrum met verpleegstersoplei ding te Semarang (Indonesië). Het project heeft betrekking op een nieuw centrum met een opleiding voor ruim vijftig verpleegsters, ge koppeld aan de medische faculteit van de Islamitische universiteit Sul tan Agung, in samenwerking met de staatsuniversiteit Diponegoro, beide te Semarang. Initiatiefnemer is de medische fa culteit van eerstgenoemde universi teit, die zelf voor dit doel 408 000 gulden voteert. Het project past bin nen het raam van het regionaal ont wikkelingsplan voor Midden-Javg en heeft de Instemming van de Indone sische regering, gezien vooral de be tekenis van dit project voor het ge hele land. De bedoeling van het plan is om mede tegemoet te komen aan de gro te vraag naar uitbreiding van het aantal onderwijsinrichtingen ten dienste van de gezondheidstoestand in het dichtbevolkte Midden-Java, met zijn 21 miljoen zielen. De bouw en inrichting van een ge zondheidscentrum onder auspiciën van de Stichting Rumah Sakit Islam te Djakarta, waarvoor Nederland in maart 1968 1.7 miljoen gulden bij droeg, stond model voor dit nieuwe centrum. Het bouwplan zal binnen enige jaren gerealiseerd zijn. uit Noorwegen, en de Noorse dr. H; vor Nordskag staan haar bij. Hoev er nog een arts en vier verpleegst bijkomen, wil men het aantal Nige aanse helpers naar verhouding groter hebben. Het hulpprogramma voor de Nif ria-Delta zal door de Skandinavis* kerken de Duitse protestantse hu aotie Brot für die Welt en de An rlkaanse lutherse wereldhulp word gefinancierd. Proefschrift dr. Hoekstra GRONINGEN Mensen die dot uit sexuele gevoelens zijn mees normaal of bovennormaal intelligt Dit blijkt uit een onderzoek in Rijksasiel dr. S. van Mesdag in G ningen bij acht patiënten, die er 2 opgenomen vanwege een „sexu doding". De conclusies gelden on enig voorbehoud voor alle mens die een dergelijk misdrijf hebben 1 gaan, aldus dr. R. C. Hoekstra, vanmiddag op „sexuele doding" i de Rijksuniversiteit in Groninger gepromoveerd. Volgens dr. Hoekstra vertonen d mensen geen aantoonbare hersen wijkingen. Ze hebben wel een e stige storing in hun persoonlijkhei ontwikkeling met een sterke nadi op de periode voor de geslachts'ri heid. Uitingen van deze storingen onder meer het onvermogen tot aangaan van een bestendige, waardige object-relatie, een gebr kige partnerkeuze en gevoelde kortkomingen betreffende ei sexuele potentie. Dr. Hoekstra meent dat verwa lozing tijdens de jeugdjaren een voldoende integratie van agressiei sexueel gedrag in de persoonlijk! van de patiënt tot gevolg heeft had. De Groningse psychiater, verb den aan het Rijksasiel, concludi dat agressief en sexueel ged nauw met elkaar samenhangen. 9 Vijf Arabische saboteurs zijn 1 gens Israël de afgelopen nacht sneuveld tijdens een treffen ten ni den van de Allenbybrug, in het van de Jordaan. Israël leed geen liezen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuw-Vennep (vac C. J. Bronsgeest)S. G. J. Govert Naaldwijk: niet beroepen te Vlaai gen: J. Th. W. Quak te Koudekerl d. Rijn (verb, ber.); te Austerlitz: I Petri, pred. v. buitengew. werkzrt stafdocent a. d. academie De H te Driebergen; te Soest: J. No mans te Tjamsweer (Gr.). Aangenomen naar De Bilt (Nie wijkgemeante De Bilt-Morgenster) Korpershoek te IJsselstein; naar pik (toez.): kand. Joh. H. Schri te De Bilt, die bedankte voor M ren en Est. Bedankt voor Emmer Compascu M. J. Pool te Slooten (Fr.). Beroepbaarstelling: T- H. Ooi brug, eervol ontheven predikant rechten van emeritus, die bijstand leent in het pastoraat voor geestel verzorging in het Bergwegziekenl Bergselaan 374a te Rotterdam, l zich beroepbaar. Geref. Kerken (vrUgem.) Bedankt voor Haarlem: T. J. K stra te Ermelo. Geref. Gemeenten Beroepen te Franklin Lakes (U? A. Vergust te Rotterdam-centrum Unie van Bapt. Gem. Aangenomen naar Brugge eveng. gem.): A. J. H. v. d. Beé Nieuwe Pekela.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2