UITSTEL VERHOGING BTW Krant van FORMAAT Commentaar Ondernemingsraad moet fusie adviseren Politie Montreal staakte decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel Rusland kan Polaris- onderzeeër opsporen Het Kwartet (ÜTA) HET WCER J Fraaie herfst choc, menagerie JAMIN Regering tornt niet aan inflatie-correctie Massaal gevecht in Oost-Berlijn -bon Vermiste toerist teruggevonden Rakelings Wetsontwerp volgt SER-advies I Prins bij gouden KLM Onderwereld kreeg vrij spel Nieuwe Leidse ComramU Woensdag 8 oktober 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Nieuwe Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur I novstcl spoedig te verwachten Omvang volgend jaar te bepalen Men moet zijn leed nimmer strelen. FEUILLET „Mam, mijn kussen is kapot..." DE BILT Een omvangrijk hogedrukgebied strekt zich uit van het Iberisch schiereiland over Duitsland en het Alpenge bied tot boven Rusland. Het ver oorzaakt in zijn omgeving vrij wel overal fraai najaarsweer. Op de oceaan handhaaft zich een grote aktiviteit van depres sies. Een depressie die over IJs land is getrokken, vervolgt zijn weg naar de Poolzee. Een volgen de trekt op een afstand van ruim 500 km van Ierland naar het noordoosten. De fronten ervan veroorzaken tijdelijk regen in Ierland en Schotland en zullen wegtrekken in de richting van Noorwegen. Om het continentale hogedruk gebied blijft met een zuidelijke wind warme en droge lucht naar onze omgeving stromen, zodat ook voor morgen tamelijk zonnig weer wordt verwacht. VOORUITZICHTEN Voor vrijdag: Aantal uren zon: 2 tot 8; Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; Max. temp.: 0 tot 6 graden bo ven normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar), constant. Zon en maan 9 oktober zon op 6.54, onder 18.00; maan op 4.26, onder 17.17; 11 okt. N.M. morgen melk en puur 150 gram van 124 voor 114 niet te geloven voor die prijst (Van onze partem entsredactie) DEN HAAG Volgens politieke kringen in Den Haag zal de regering de Tweede Kamer volgende week voorstellen de verho ging van de BTW uit te stellen van 1 juli 1970 tot 1 oktober 1970. Bovendien wil de regering ingaan op de suggestie uit ch-kringen, de BTW in principe te verhogen, maar de omvang daarvan pas volgend jaar vast te stellen. Dit zou het resultaat zijn van spoed overleg, dat de drie christelijke rege ringsfracties en de VVD met de rege ring hebben gevoerd. Met name de fracties van de ARP en de CHU zijn het niet eens met de plannen van minister Witteveen de BTW te verho gen, .hoewel deze verlhoging op zich zelf weinig invloed zal hebben op de kosten van ,het levensonderhoud. Beide fracties vrezen vooral het psychologisch effect van een BTW- verhoging. De eis van de ARP, dat de verlaging van loon- en inkomsten belasting voor de helft in 1970 moet worden doorgevoerd (waarmee 450 miljoen gulden is gemoeid in plaats van de 600 miljoen van Witteveen) maakt in het kabinet weinig kans. De voorgestelde uitvoering van tweederde van de inflatie-correctie is hpt -uiterste waartoe de VVD-fraktie -gaan wil. Het is zelfs zo dat de nieu we fractieleider van de VVD, mr. Geertsema, er nog niet van overtuigd is, dat de correctie niet in zijn geheel, kan worden doorgevoerd. Open datum Behalve het uitstellen van de ver hoging van de BTW waarschijnlijk dus ook geen vaststelling van de om vang. Vorige week lanceerde het CH-Kamerlid mr. W. Scholten dit plan voor een 'open datum'. In princi pe kan de AR-fractie zich er wel mee verenigen. OOST-BERLIJN Ongeveer tweeduizend Oostduitse jongeren zijn gisteravond, op de laatste dag van de viering van de twintigste verjaardag van de DDR, slaags geraakt met de politie. De jongelui hadden zich bij de 'muur' verzameld om te luisteren naar de Britse popgroep de Rolling Stones, die zou optreden op het dak van het hoog boven de 'muur' uitto renende aan de rand van West-Berlijn staande gebouw van uitgever Axel Springer. Toen ze daar op de voorstelling, die overigens niet doorging, stonden te wachten, arriveerden plotseling circa 200 politieagenten die tot charges met de gummiknuppel overgingen. Achtervolgd door de politie reden de pop-liefhebbers naar het Alexan- derplatz in het centrum van Oost-Berlijn, waar zich juist een kwart miljoen leden van de Oost duitse communistische jeugdbewe ging gereed maakten voor de slot- festiviteiten. De groep van de 'muur', losjes ge kleed en langharig, vormde een scherp contrast met de in uniform gestoken leden van de jeugdbewe ging. Aan het eind van het plein be gonnen de jongelui zich te versprei den, terwijl de politie er een aantal in overvalwagens stopte. Er zouden ongeveer vijftig personen zijn aange houden. Ou ÜVu VOUM*. aJxnvHAJL. F Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: D.per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis. Mr. Scholten gaat er vanuit, dat de opbrengst van de BTW aan het eind van dit jaar veel groter zal zijn dan is geraamd. Hoe groot deze extra opbrengst echter zal zijn, kan men pas in april van het volgend jaar be oordelen. Bij de miljoenennota in 1971, die september van het volgend jaar bij de Kamer wordt ingediend, kan de regering definitief .aangeven met hoe veel procent de BTW met ingang van oktober van dat zelfde jaar moet worden verhoogd. Dit heeft als voor deel dat de regering het advies van de SER opvolgt. Valt de BTW-opbrengst dit jaar namelijk toch mee. en dat is waar schijnlijk, dan heeft minister Witte veen de 150 miljoen van de nu voor gestelde verhoging niet nodig om zijn inflatie-correctie te financieren. Geen geknabbel Valt de opbrengst van de BTW onverhoeds toch tegen, dan kan in september 1970 alsnog worden beslist de BTW met ingang van oktober te verhogen. Maar valt die opbrengst mee, dan is in het geheel .geen verho ging nodig. Dan kan het percentage per 1 januari 1971 gewoon op vijftien worden gebracht, wat toch al de be doeling- van het kabinet is. Met dit plan kunnen alle drie de christelijke regeringsfracties zich ver enigen. Ook de WD zal zich er niet tegen verzetten, als er maar niet aan de verlaging van loon- en inkomsten belasting zal worden 'geknabbeld'. Slaagt minister Witteveen er niet in deze correctie buiten de verhoging van de BTW om te financieren, dan zal een parkeerbelasting worden inge steld, hoewel dit natuurlijk voor het hele bedrag (150 miljoen) weinig sou laas biedt. Er blijft dan niets anders over dan op andere posten te bezuini gen. Maar in Den Haag neemt men aan, dat dat niet nodig zal zijn. LANNEMEZAN Een 26-jarige Nederlandse toerist, die sinds 20 sep tember in de Pyreneeën werd vermist, is gisteren in de buurt van het Spaanse dorp Broto teruggevonden. Hij blijkt ruim twee weken in de pressieve toestand door het Frans-Spaanse grensgebied te hebben gezworven. Zijn naam zou H. Ver- kooyen luiden. Hij was destijds verdwenen op de Col des Tentes tijdens een autotocht, met enkele landgenoten. Dc Spaanse grenspolitie heeft de toerist voor re patriëring overgedragen aan de Franse politie. Gistermiddag is een tweemotori- ge Tupolev van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Malev bij de landingop Schiphol bijna ver ongelukt. Het toestel zakte op het moment van de landing dooi de rechterpoot van het landings gestel. De rechtervleugel raakte daarop de grond en vermorzelde een rij landingslampen. Een be gin van brand in de vleugeltip werd snel bedwongen. Zekerheid LJET Russisch-Amcrikaanse ont- werp-verdrag over het vrijwa ren van dc zeebodem voor een bewa peningswedloop is een stap in de goe de richting, maar levert zelf nog geen wezenlijke bijdrage tot ontwapening. De bewapeningsrace zal worden voortgezet en het gevaar dat zij uit de hand gaat lopen blijft toenemen. Een gesprek over afremming van die wedloop lijkt geen kans van slagen te hebben. Dat Rusland en Amerika het wèl met elkaar eens konden worden over hel schoonhouden van de zeebodem duidt erop, dat ook Moskou geen belang heeft bij het plaatsen van kernwa pens. Evenals de Amerikanen beschikken de Russen over grote onderzeeërs die met kernwapens zijn uitgerust. Zij kunnen in alle zeeën en oceanen door dringen en maken het gebruik van de zeebodem overbodig. Eenzelfde situatie deed zich voor. toen Rusland en Amerika het eens werden over het verbieden van bo vengrondse kernproeven. Ook de Rus sen waren toen zo ver, dat zij met ondergrondse proeven konden vol staan. Het non-proliferatie-verdrag (tegen spreiding van kernwapens) had een zelfde achtergrond. Moskou wilde er voornamelijk mee voorkomen, dat Bonn in het kader van dc Navo over die wapens zou gaan beschikken. Een echte bijdrage tot ontwapening, ofwel het terugdringen van de bewa peningswedloop, waren die verdragen niet. Zij bevestigden slechts wat in de praktijk al mogelijk of wenselijk was gebleken. Intussen gaan Amerikanen en Rus sen door met het bouwen van een anti-raket-systeem, dat vele miljar den kost en hun landen bij voltooiing niet meer zekerheid zal geven dan zij reeds hadden. Besprekingen hierover zijn ook onder Nixon niet van de grond gekomen. Het wederzijds wantrouwen is zo groot, dat zowel Washington als Mos kou het zekere voor het onzekere wil len nemen. Niet te ontkennen valt, dat r veel op het spel staat. Deze wet nschap is echter geen vrijbrief om de zaken maar op hun beloop te laten, zoals ook president Nixon tot dusver nog te veel heeft gedaan. DE POLARIS kwetsbaar Spionagegroep verstrekte informatie (Van onze parlement sredactie) DEN HAAG Een wetsontwerp op de ondernemingsraden is ingediend, dat de wet van 1950 moet vervangen. De regering is bij het opstellen uitgegaan van het SER-advies, dat vorig jaar is uit gebracht. Een van de belangrijkste ver anderingen betreft de inspraak van de ondernemingsraad bij in grijpende beslissingen. Tenzij zwaarwichtige belangen van hemzelf dan wel van de onderne ming zich daarentegen verzetten, moet de ondernemer de raad daarover om advies vragen. Het gaat om besluiten met betrek king tot: overdracht van de zeggenschap van de onderneming, beëindiging van de werkzaamhe den van (een onderdeel van) de on derneming, belangrijke inkrimping of uitbrei ding van de onderneming, wijziging van de vestigingsplaats van het bedrijf, Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. LONDEN Spionnen, die acht jaar geleden in Engeland werkten, hebben de Russen zo veel inlichtingen verstrekt, dat zij in staat zijn Polarisonder- zeeërs op te sporen en te ver nietigen. Dit wordt beweerd door professor Geoffrey Williams, die aan de uni versiteit van Southampton militaire strategie doceert, in een televisiepro gramma over Russische spionage in het marinecentrum in Portland, dat vandaag wordt uitgezonden. De belangrijke inlichtingen werden aan Moskou doorgegeven door de Britse spionagegroep onder leiding van de in Amerika geboren meesterspionnen Morris en Lola Co- hen. Deze zullen op 24 oktober aan de Russen worden uitgeleverd in ruil voor de Britse lector Gerald Brooke. Formidabel Volgens Williams moeten de Rus sen in ieder geval tegen 1972 beschik ken over een werkelijk formidabel arsenaal van onderzee-wapens en ook beschikken over de middelen om de Polaris-onderzeeër op te sporen en deze door middel van satellieten te vernietigen. Ander nieuws over spionage: de Zwitserse minister van justitie heeft de 'arrestatie van een Franse han delsreiziger bekend gemaakt, die heeft toegegeven buitenlandse identi teitskaarten te hebben verkocht aan een Rus. Deze documenten worden door spi onagediensten gebruikt voor hun agenten om als model te dienen bij het vervaardigen van vervalste pa pieren. Over de Mirage-spionage is in middels bekend geworden, dat de Zwitserse ingenieur Alfred Frauen- knecht aan Israël zeker 132.000 blauw drukken en tekeningen voor de fabri cage van de motoren van de Franse Mirage-straaljager heeft gestuurd. Hiervoor heeft hij een beloning van de Israëlische inlichtingendienst van 200.000 dollar ontvangen. Prins Bernhard betrokken bij kettingbotsing DEN HAAG De hofauto, waar mee Prins Bernhard naar Soestdijk zou worden gereden, raakte gister avond betrokken bij een kettingbot sing. Het ongeluk gebeurde toen de limousine op de Laan van Nieuw Oost-Indië stond voorgesorteerd om linksaf te slaan richting paleis Huis ten Bosch. De Prins kwam van de KLM-receptie in het Congresgebouw. De wagen werd van achteren aan gereden door een auto, die eveneens moest afslaan. Deze laatste wagen kreeg een duw van een derde, die werd bestuurd door een dame. Niemand liep verwondingen op. Wel kregen de bij de aanrijding be trokken auto's schade. het aangaan of verbreken van be trekkingen (o.a. fusies) met andere ondernemingen. De ondernemer moet aan de raad een overzicht voorleggen van de be weegredenen die tot het nemen van bovengenoemde besluiten zouden kunnen leiden. Hij ie verplicht een sociaal plan op te maken. In gevallen waarin een besluit tot ontslag van een aanmerkelijk deel van het personeel zou kunnen leiden, moet de ondernemer overleg plegen met de vakbonden over het tijdstip, waarop de verplichtingen jegens de raad moeten worden nagekomen. (Zie ook elders deze krant) LAS VEGAS Een vijftigjarige blanke is vannacht doodgeschoten in Las Vegas toen daar in de negerwijk voor de derde achtereenvolgende nacht rellen waren. De noodtoestand is afgekondigd en er is een avond klok ingesteld. Gisteravond recipieerde de direc tie van de KLM ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan in het Haagse Congresgebouw. Een van de duizenden genodigden was prins Bernhard, hier in ge animeerd gesprek met mevrouw Plesman. Meer over het feest van de gouden KLM elders in dit blad MONTREAL De 3700 politie mannen en 2400 brandweerlieden van dc Canadese stad Montreal, die gis teren een wilde staking begonnen, hebben vannacht besloten met direc te ingang liet werk te hervatten. Zij gaven daarmee gehoor aan een noodwet die het parlement van de provincie Quebec aanvaardde. Daar in werden de stakers met strenge straffen bedreigd. Montreal heeft het overigens goed kunnen merken dat de politie een dag „verlet" had genomen. Een solidariteitsbetoging van taxichauf feurs liep uit de hand toen de chauf feurs bij het gebouw van de onder neming Murray Hill Limousine kwa men, die de exclusieve (maar zeer betwiste) rechten heeft op het ver voer tussen Montreal en de lucht haven Dorval. Tweehonderd chauffeurs bestorm den het gebouw en richtten er grote schade aan. Er werd geschoten tus sen bewakers van de onderneming en betogers. Verscheidene mensen raakten gewond. Er zou ook een do de zijn gevallen. Canadese militairen werden per vliegtuig van de basis Valcartier bij Quebec naar Montreal gezonden. Er kon evenwel niet worden voorkomen dat in deze grootste stad van Canada de onderwereld de afwezigheid van politie uitbuitte. Inbrekers kregen bijna vrij spel, er werden minstens negentien overvallen gepleegd en tien bankroven. Enkele minuten nadat de agenten vannacht hadden besloten het werk te hervatten, ontploften op een kruis punt drie bommen. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1