Hongaars vliegtuig bijna verongelukt op Schiphol Nestor Combin in voorhoede Milan Ned. Bank pompte ƒ400 milj oen in geldmarkt Ziekteverzekering voor bejaarde minder zwaar Ondernemingsraad moet bij fusie adviseren Angstig avontuur voor 47 passagiers Directeur van De Efteling mag blijven Zaak Schutte: Nu cipier cel Deze man is gevaarlijk en agressief i in Geen gesprek afdelingsbesturen van WD en D'66 Verrassing van Nereo Roccoi Goud voor Adamo VYD-senatoren tegen centraal antennesvsteem Couwenberg legt „bommetje" onder Achttien J. D. F. van Halsema (directeur VU) overleden Post-Duyndam rukten op Geesink boos op judobond Grenzeloze politiek In 1970 werk genoeg voor kleuterleidsters WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 SCHIPHOL Slingerend en met brandende vleugeltop raasde gistermiddag een Hon gaars vliegtuig met een snelheid van 250 km over de landings baan van Schiphol. Het toestel kwam tenslotte veilig tot stil stand dank zij de bekwaamheid van gezagvoerder Iwan Mezaros, die de machine met veel tegen stuur van het neuswiel toch op de baan kon houden. Bredase rechtbank: BREDA De president van de Bredase rechtbank heeft de neer Diender, directeur van het sprook jespark De Efteling, die een kort ge ding had aangespannen tegen zijn bestuur, in het gelijk gesteld. De president heeft bevolen dat het bestuur de directeur op geen enkele wijze mag hinderen in de uitoefening i van zijn functie. Het personeel moet Sn dezelfde verhouding worden gela- ten of hersteld naar de toestand vóór 1 oktober, zolang hierin niet op wet- tige wijze verandering is gekomen. t>it alles op een dwangsom van dui zend gulden per dag. Het Eftelingbestuur had de heer Diender per l oktober niet herbe noemd en een van de personeelsleden met de leiding van het bedrijf belast. De directeur was echter in maart al voor vijf jaar herbenoemd. De 47 passagiers van de tweemolo- rige Hongaarse straalmachine beleef den een angstig avontuur, toen het toestel op het moment, dat de wielen de landingsbaan raakten, door de rechterpoot van het landingsgestel zakte. Het gevolg was, dat de machine scheef op de baan hangend met de rechtervleugel een hele rij lan dingslampen vermorzelde en daarbij uiteraard ook de vleugeltip ernstig beschadigde. Een begin van brand veroor zaakt door de wrijving met het beton werd snel en vakkundig door Schiphols brandweer gedoofd. Nog voor de karavaan van brandweerwa gens en ambulances de baan had be reikt, had de bemanning van het toestel reeds de deur en een noodluik geopend, zodat de passagiers via een trap het vliegtuig konden verlaten. Zij waren danig geschrokken, maar liepen geen verwondingen op, met uitzondering van een der vrouwelijke passagiers, die bij het haastig verla ten van het toestel haar voet verstuikte. V er ontM aar digd Een van de passagiers, de heer G. Zwaan uit Rijswijk, toonde zich ver ontwaardigd door het feit, dat tijdens en na het ongeluk de bemanning in alle talen bleef zwijgen. Hij was ook niet te spreken over het feit, dat de „glijbaan" bij de uitgang, die in ge val van nood het verlaten van het vliegtuig moet vergemakkelijken niet functioneerde. Over de oorzaak van het ongeval is nog niets bekend gemaakt, hoewel men aanneemt, dat het te wijten is aan een technisch mankement van het landingsgestel. Officier in Arnhem: AMSTERDAM De rijksrecherche heeft gisteren een 36-jarige bewaker van het huis van bewaring aan de Weteringschans-Kleine Gartman- plantsoen gearresteerd omdat men hem ervan verdenkt de moordenaar Gerard Schutte te hebben geholpen bij diens vlucht. De man, die hardnekkig ontkent iets met de vlucht te maken te heb ben, is van oorsprong bouwvakarbei der en sinds anderhalf jaar in dienst van het gevangeniswezen. Vermoed wordt, dat hij Schutte het vuurwapen en het doosje met veertig patronen in handen heeft gespeeld. Al geruime tijd hield de recherche er rekening mee, dat er een lek was bij het huis van bewaring. Dat bleek onder meer toen de zaak-Betje Schevenhoven voorkwam. Er werden toen brieven naar buiten gesmokkeld, waarin getuigen werden bedreigd of forse bedragen in het vooruitzicht ge steld kregen als zij valse verklaringen aflegden. Gedetineerden hebben verklaard, dat Schutte al geruime tijd plannen had te ontvluchten. Volgens de politie was de ontsnapping tot in de finesses geregeld. Dat Schutte hulp van buitenaf heeft gekregen, staat voor haar vast. De foto van de ontvluchte is in middels aan Interpol verstrekt. Gisteren heeft de Utrechtse politie een speurtocht uitgevoerd naar Schutte nadat men een telefonische tip had gekregen. Toen men een ar restatie verrichtte bleek het iemand te zijn die veel gelijkenis vertoonde met Schutte. Wel is inmiddels komen vast te staan dat de man zaterdagmiddag in de omgeving van Utrecht betrokken is geweest bij een aanrijding. Hij reed toen in een zwarte Mercedes. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De leden van D'66. die deelnemen aan het gesprek met het Liberaal Dcmokratisch Centrum in de VVD (LDC) voelen weinig voor een gesprek tussen de afdelingsbestu ren van beide partijen. Het LDC heeft dat tijdens de laatste bijeenkomst van de gespreksgroep voorgesteld. De deel nemende Demokraten zullen het ver zoek evenwel overbrengen aan hun afdelingsbestuur. De kans op een gesprek is echter nihil. Wel gaat de gespreksgroep dit na jaar door. Er zal een „program" van tien punten worden opgesteld, waar over men het volledig eens zou kun nen worden. Het eerste gesprekspunt is de inkomens- en vermogensdeling. Aan het gesprek neemt ook een lid van de PvdA deel. Bereikt men overeenstemming over de tien punten, dan zal, zo mogelijk binnen een jaar, worden besproken wat de groep verder te doen staat, nu zowel het hoofdbestuur van D'66 als van de WD weinig voelen voor een gesprek tussen beide partijen, al thans op dit moment. (Van onze correspondent) .ARNHEM „Deze man is bijzon der gevaarlijk en agressief. Hij ziet er niet tegenop anderen naar het le ven te staan, omdat ze hem iets in de weg leggen. Evenmin schroomt hij liftende meisjes desnoods met geweld te nemen,,. Dit zei gisteren de officier van jus titie bij de Arnhemse rechtbank, mr. J. H. C. Pieters, over de 26-jarig® woonwagenbewoner Antoon K. Hij eiste acht maanden gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de rege ring. In blinde woede had Antoon in het woonwagenkamp in Renkum zijn pis tool leeggeschoten op een medebewo ner om een kleinigheid. De man moest dekking zoeken achter een autowrak om het vege lijf te redden. K. stond ook terecht, omdat hij in januari van dit jaar een paar meis jes, die van Arnhem naar Amster dam wilden liften, trachtte aan te randen op de hei in Ede. De meisjes hielden er een paar gescheurde pan ty's aan over. Een ander geval van aanranding bleek onlangs nog aan de rij. toegevoegd. De schietpartij in het woonwagen kamp ontstond nadat K's auto. ver keerd was neergezet. Er werd met messen gezwaaid en K's moeder werd aan de haren getrokken. „Ik ga mijn pistool halen, straks schiet ik iedereen dood", zei K., nadat de ge moederen waren gesust. Teruggekeerd in het kamp, liep hij Tinus G. tegen het lijf, die niets met de ruzie had te maken. Anton schoot zijn pistool leeg op het auto wrak. waarachter Tinus dekking zocht. De rechtbank wees een verzoek van de officier om onmiddellijke ge vangenneming af. Uitspraak over I veertien dagen. Daggeld mogelijk verlaagd AMSTERDAM In de geld markt is een sterke verruiming opgetreden en gisteren is gehan deld op het officiële call money tarief van 6% procent. Men acht zelfs de mogelijkheid van een verlaging van daggeld aanwezig. De verruiming is vooral veroor zaakt door de interventie van de Ne- derlandsche Bank op de wisselmarkt als gevolg van de zwevende positie van de Duitse mark, waardoor de bank dollars heeft gekocht en daarte- tegenover guldens in de markt heefi gepompt. In totaal, zo schat men in be voegde kringen, is gisteren voor circa (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Bij de Twee de Kamer is een wetsontwerp in- I gediend met het doel de finan- ciële positie van enkele groepen minder draagkrachtigen te ver- i beteren. Het gaat om de wijzi- j ging van de Algemene ouder- j domswet, de Ziekenfondswet en I de Kinderbijslagwet. De voorgestelde maatregelen ver gen een bedrag van tachtig miljoen gulden. Minister B. Roolvink van So ciale zaken en staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga denken dit bedrag te vinden door de rijksbijdrage aan het fonds Algemene ouderdomswet met veertig miljoen gulden te verminde ren. De andere helft komt uit de algemene middelen. Met ingang van 1 januari 1670 zou dan het volgende gelden: Opgetrokken 1. De inkomensgrens van de zieken fondsverzekering voor beiaarden vvvc wordt opgetrokken tot 10.395. Go- go„ van 5.900 tot 7~450 volg: Meer bejaarden kunnen profi teren van het ziekenfonds. Bij de vrijwillige verzekering wordt de premie lager. Verder wordt voorgesteld de drie pre mietariefklassen in de bejaarden verzekering met een vierde klass uit te breiden. De premiedruk in de derde klas wordt enigszins la ger. 2. Aan de vrijwillige ziekenfondsver zekering wordt nog een bedrag van veertien miljoen gulden extra be steed Gevolg: Ook minder draag krachtige echtparen (geen bejaar den) kunnen profiteren van de pre- miereductieregeling. 3. Verbetering van de kinderbijslagre geling voor kleine zelfstandigen. De maximum inkomensgrens voor het tweede kind voor recht op uit kering wordt opgetrokken tot het minimumloon, vermeerderd met zes procent vakantiebijslag. De grens van het maximuminkomen voor het recht op kinderbijslag voor het eerste èn tweede kind wordt overeenkomstig verhoogd. Kinderbijslag Voor de nu geldende maximum inkomens wordt het recht op kin derbijslag voor het tweede kind ver hoogd van ruim 6300 tot ƒ7950, in dien de regeling reeds van kracht was. De verhoging voor het eerste en tweede kind om kinderbijslag te krij- ZEVENBERGEN De waterver vuiling van de Mark bij Zevenbergen lijkt naar een hoogtepunt te groeien. Vele dode vissen drijven aan de op pervlakte. De lucht word! steeds on draaglijker. 400 miljoen in de geldmarkt ge komen. De circulatie is thans weer bene den negen miljard gulden gebracht en een verdere terugvloeiihg op de volgende weekstaat wordt verwacht. De schatkist is versterkt met ƒ403 .miljoen als gevolg van het binnenko men van zowel niet-kohierbelastingen als van vennootschapsbelastingen. De banken hebben een forse aderla ting ondergaan en zijn ingezakt tot een saldo van slechts 19 miljoen, nadat zij voor ƒ52 miljoen aan dure voorschotten hebben afgelost, waar door deze post is teruggebracht tot f 603 miljoen. De deviezenreserve is toegenomen met ƒ114 miljoen terwijl het goud onveranderd Is gebleven. Goud en deviezen samen staan nu op 6972,6 miljoen. 6 okt. 29 sept. Activain duizenden gids. i Goud 6.126.609 6,162.609 Vord. in goud. enz. 1.151.347 1.176.889 Buiten!, betaalm. 148 148 Guldensvorder. op buiten!. 2,765 6.368 Pap. in disconto 392.239 387.304 Papier door bank gekocht 1.436.400 1.306.400 Voorsch. en beleningen 602.606 654.738 Nederl. munten 22.549 23.789 Passiva: Bankbiljetten 8.969.292 9.036.555 's Riiks schatkist 445.944 43.132 Banken in Nederl. 19.048 217.960 Andere ingezetenen 42.551 44.105 Banken in buitenl. 138.698 137.084 Andere niet-ingezet. 13.452 11.568 Saldi buitenl. geld 6.046 5.020 Totaal goud en deviezen 6.972.639 6.858.805 waarvan convertibel 1.151.495 1.177.037 Dekkingseprcentage 75.90 77.28 MILAAN Vanavond spelen te i Gianni Rivera zal op het midden- I Dertig miljoen platen zijn ver tegenwoordigd in deze gouden plaat, die gisteren in Parijs werd uitgereikt aan de Belgische zan ger Salvatore Adamo. Geen won der dus, dat hij en echtgenote Nicole dolgelukkig kunnen lachen bij de ontvangst van zulk een kleinood. J (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteravond zonder hoofdelijke stemming het voorstel van minister Bakker van verkeer en waterstaat voor de installatie van een centraal antenne systeem goedgekeurd. Alleen de WD wenste aantekening tegen te hebben gestemd. Het grote bezwaar van de VVD-fraktie was, dat het Cas wel licht zal leiden tot een „griezelige bevoogding" van de kijkers. Minister Bakker was het daar niet mee eens. Op de begroting van 1970 is reeds zes miljoen gulden voor het systeem beschikbaar. Als het systeem gereed is, zullen in 1.8 miljoen woningen meer zenders, waaronder buiten landse, kunnen worden ontvangen. Bovendien zullen deze uitzendingen storingsvrij zijn. De VVD-er mr. F. de Wilde stemde ook tegen de wet op de ven nootschapsbelasting, die door de ka mer werd aanvaard. Hij had vooral grote bezwaren tegen die bepalingen in de wet, waardoor de coöperaties er beter van worden. Zonder hoofde lijke stemming ging de senaat ook akkoord met het initiatief wetsvoorstel van de socialistische Tweede-Kamerleden Van den Doel en Wierenga, waardoor de huur dersbescherming in geliberaliseerde gebieden wordt verbeterd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het Democratisch Centrum in de KVP wil geen princi piële uitgangspunten btf de samenwer king in de groep van Achttien. „Weg met de confessionele grondslag", zegt dr. S. VV. Couwenberg, voorzitter van dit Centrum. In een interview met De Volkskrant vraagt dr. Couwenberg: „Wat willen ze nu? Gewoon vlug bij elkaar krui pen om een stuk macht vast te hou den of echt een nieuwe start". Dr. Couwenberg roept om duidelijk heid. „Deze roep", legt hij uit, „bete kent een bommetje onder de Achttien. Als men daar niet tegen kan. is de samenwerking geen stuiver waard". Het bommetje zal op of na de par tijraad van de KVP op 28 en 29 no vember moeten ontploffen. Vorige week is dr. Couwenberg uit de KVP- commissie gelopen, die het partijpro gramma moet uitdiepen. Een bezwaar van de leden van het Democratisch Centrum is, dat de groep van Achttien onder druk van de anti revolutionairen te veel vast houdt aan de confessie als basis. HILVERSUM Op 68-jarige leeftijd is maandag plotseling overleden de heer J. D. F. van Halsema, notaris te Hilversum en één der zeven direc teuren van de Vrjje Universiteit te Am sterdam. Hij bekleedde ook tal van an dere functies op het terrein van kerk. school en liefdadigheid. Notaris Van Halsema was vrijdag middag in het ziekenhuis opgenomen voor een maagoperatie, die hij uitste kend doorstond en waarvan hij zich goed herstelde. Zijn overlijden kwam als een grote slag. zei men ons van VU-zijde. De heer Van Halsema werd reeds op 28-jarige leeftijd notaris in Assen en 23 jaar later werd hij benoemd in Hil versum. In februari van dit jaar vierde hij zijn veertigjarig ambtsjubileum. In Drenthe was hij nauw betrokken bij het schoolverzet, waarvoor hij nog een poos door de Duitsers als gijzelaar ge vangen werd gehouden. Na de oorlog bekleedde hij functies in het christelijk onderwijs en was hij ook op kerkelijk terrein actief. Zijn werkzaamheden op het terrein van de christelijke liefdadigheid kwamen voor al tot uiting in zijn werk voor de psy chiatrische inrichting „Groot Brons wijk" te Wagenbergeen, die hij 31 jaar lang diende, waarvan acht jaar als voorzitter. Ook was. hij curator van het Comenius College te Hilversum. Heel nauw was de heer Van Halse ma ook betrokken bij de Vrije Univer siteit, van wier directeuren-college hij vele jaren lang deel heeft uitgemaakt, nl. in de perioden 1941-1948, 1949-1956, 1957-1965 en van 1967 tot aan zijn over lijden. Ook was hij vanaf de oprich ting in 1951 voorzitter van de Vere niging voor wetenschappelijk onder wijs op geref. grondslag, waarvan de VU uitgaat. Vrijdagmiddag a.s. om 1 uur wordt in de gereformeerde Westerkerk te Hilversum een rouwdienst gehouden, waarna om 2 uur de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraaf plaats „Zuiderhof". BERLIJN Vanmorgen, na de laatste nacht in de Zesdaagse van Berlijn, gingen drie koppels aan de leiding. Schulze-Oldenburg, Post-Duyndam en Bugdahl-Kcmper hadden een of meer ronden voorsprong op de andere combinaties. De stand is: 1. Schulze-Oldenburg (Wdl) 382 punten; 2. Post-Duyndam (Ned) 331: 3. Bugdahl-Kemper (Wdl) 306; Op één ronde: 4. Frits Pfenni- ger-Louls Pfenniger (Zwi) 246; 5. Ser- cu-Verschueren 273; 6. Renz-Fritz (Wdl) 223. Milaan de ploegen van AC Milan en Estudiantes uit Buenos Aires tegen elkaar. De tweede wedstrijd zal op 22 oktober in Argentinië worden gespeeld. De duels zijn gepland in het kader van de wereldkampi oenschappen voor clubs. Als het totaal uitloopt op gelijk spel moet er binnen de 72 uur een beslissingswedstrijd worden gespeeld op een neutraal terrein in Zuid-Ame- rika. Naar verwachting zal de wedstrijd van vanavond door 80.000 toeschou wers worden bijgewoond. Vele mil joenen kijkers zullen het duel boven dien via de beeldbuis kunnen aanschouwen. Feijenoordspelers dus opgelet. Nereo Rocco, trainer van AC Mi lan, neemt voor de eerste wedstrijd om de wereldbeker van zijn ploeg tegen Estudiantes de la Plata grote risico's. Hij heeft voor de wedstrijd in het San Sirostadion zijn nieuwe ster Nestor Combin (aangekocht voor 2,3 miljoen) in de voorhoede op gesteld, hoewel zijn grote troef een hinderlijke beenblessure heeft. Rocco nam dit besluit om in de eerste wedstrijd een zo groot moge lijke voordelige marge te bereiken tegen de club uit Buenos Aires, zodat men de return, die op 22 oktober in Argentinië wordt gespeeld, hoopvol tegemoet kan zien. Combin, een in Argentinië geboren Fransman die van Turijn naar AC Milan kwam, krijgt als medeaanval lers Pierino Prati en Angelo Sormani naast zich. Dit drietal heeft de zware taak om de uiterst solide verdediging van Estudiantes vorig jaar win naar tegen Manchester United te verschalken. veld proberen de Argentijnse acties te ontregelen en zijn voorhoede van de) nodige „voeding" te voorzien. De trainer van Estudiantes, Osval- do Zubeldia heeft al zijn hoop ge vestigd op zijn aanvalstrio Juan Echopar, Marco Conigliaro en Juanj Veron. Bejaarde man zou Rembrandt hebben MAASTRICHT Er schijnt al- weer een Rembrandt te zijn ontdekt De bejaarde oud-paardenhandelaar G. Habets beweert dat hij een doek van de meester bezit, dat voorsteil de farao van Egypte en zijn dochter met de kleine Mozes op haar schoot Het doek is 2 meter bij 1.60 metei groot. Bij de restauratie kwam d< naam Rembrandt en het jaartal 1621 tevoorschijn. De heer Habets heef het werk al vier jaar in zijn bezit, Hij zegt dat hij het heeft gekoch van een dame uit „Holland", die hi niet bij name wil noemen. Voorts beweerde hij dat deskundi gen het doek voor zeer waardevo houden, maar wie de deskundigei zijn, wil hij niet zeggen. Sinds df ontdekking wordt niemand, behal ve familieleden, meer in zijn huis toe gelaten. I UTRECHT Oud-wereldkampioen Judo Anton Geesink heeft negen leerlingen van zijn Judoschool Kodo- kan Dojo verboden op de centrale training van de Nederlandse Judo en Jiu Jitsu bond te verschijnen. Dit is een gevolg van een contro verse tussen Geesink en de heer Nauwelaerts d'Age, chef d'équipe van de ploeg die eind vorige week naar Mexico is vertrokken om aan de strijd om de wereldtitels deel te nemen. Geesink had drie van zijn pupillen (Eugster, Jan en Peter Snijders), die in Mexico uitkomen, een brief mee gegeven met aanwijzingen en tips. Nauwelaerts d'Age beschouwde dit als een doorkruising van de plannen van de bond en liet zich ook in deze zin uit. Anton Geesink reageerde met het verbod aan zijn leerlingen om aan de centrale training deel te ne men. De geselecteerden zijn: Eugster, Jan en Peter Snijders, Van der Mo len, Kooy, Marchand, Kruys, Tukker en Bontrop. PARIJS De Franse wielerbond heeft een telegram gestuurd aan Ad- riano Rodoni, de president van de Wereld Wielerbond (UCI), waarin hij protesteert en zijn verbazing uitspreekt over de maatregelen met betrekking tot de ctappewedstrijden en in het bijzonder de Tour de Fran ce. Zaterdag besloot de UCI het aantal etappes in de Tour te beperkep tot twintig. Tevens werd bepaald dat de etappes niet meer dan 200 kilometers mochten tellen. Door het intensieve internatio nale verkeer lijkt het er even op of Rotterdam ook in de partij politiek van onze nabuurstaten wordt betrokken. Hier een aan val op de Westduitse minister van verkeer, Lebér, op de ach terzijde van een vrachtwagen. (Vervolg van pag. 1) Maakt de ondernemer gebruik van de uitzonderingsmogelijkheid. dan zal hij de raad daarvan in ieder ge val in kennis moeten stellen en het advies inwinnen over de uitvoering van zijn besluit. Het wetsontwerp voorziet verder in de instelling van centrale onderne mingsraden bij grote concerns. Deze bestonden al. maar hadden geen wet telijke basis. De regering is het eens met het advies van de SER dat geschillen tussen raad en ondernemer moeten worden geregeld en dat het opleggen van sancties mogelijk moet worden. In afwijking van het SER-adviés wil de regering de beslissing van ge schillen in handen leggen van de kan tonrechter. Deze kan namelijk in zijn vonnis bepaalde bevelen opnemen en aan het niet nakomen daarvan een dwangsom verbinden. De regering is met de SER van oordeel, dat het karakter van de raad als overlegorgaan behouden moet worden, maar dat dit niet uit sluit dat in de ondernemingsraad te vens de vertegenwoordiging van de werknemers gestalte krijgt. Dit tweeledig karakter en met name de vertegenwoordigende functie ervan heeft de SER willen versterken door de gekozen leden het recht te geven tot onderling overleg buiten de raads vergaderingen. De regering stelt de Kamer voor het gezamenlijk beraad van de geko zen raadsleden te laten leiden door een vice-voorzitter uit de kring van de gekozenen zelf. Verder zal voor dit beraad geen tijdsbeperking gel den. Een punt waarop de ministers nog verder zijn gegaan dan het SER-ad- vies en het advies van de commissie- Verdam, betreft de bevoegdheid tot meebeslissen. Zij zijn in tegenstelling tot deze adviezen van mening, dat de medezeggenschap van de werkne mers ook wel op bepaalde punten een recht tot medcbcslissen kan in houden. Dat geldt met name voor sociale zaken, zoals het vaststellen van het arbeidsreglement, pensioenre gelingen, bedrijfsspaarregelingen en winstdelingsregelingcn. Dergelijke regelingen zullen nietig zijn als de raad ze niet heeft goedge keurd. Dat geldt niet, als dergelijke regelingen al in een cao zijn opgeno men. De minimum-grens voor een ver plichte raad wordt, van 25 op 100 werknemers gebracht. Andere wijzi gingen: Verruiming kiesrecht, verlaging' kiesgerechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar. voor de raadsleden van 23 tot 21 jaar. Verkiezingsuitslag: de ondernemer moet de uitslag van de verkiezingen aan zijn werknemers bekendmaken. Ook moet hij ervoor zorgen dat de namen en functies van de raadsleden zodanig bekend worden gemaakt, dat de werknemers daarvan te allen tij de kennis kunnen nemen. Staatssecretaris DEN HAAG Staatssecretari Grosheide van onderwijs is opti mistisch over de plaatsingsmogelijb heid voor kleuterleidsters, die d; jaar afstuderen. Niet alleen komt ee vrij groot aantal betrekkingen vri door vertrek en door uitbreiding va kleuterscholen, ook zal de verlagiij van de leerlingenschaal (van 40 tot 3 op 1 januari 1970 en van 39 tot 38 o 1 augustus 1970) in de loop van voi gend jaar voor ongeveer 1100 klei terleidsters boven het huidige aant een plaats vrijmaken. in an| en v? De staatssecretaris zegt dit woord op schriffelijke vragen enkele Tweede-Kamerleden. Op 31 augustus van dit jaar stoij den bij de gewestelijke arbeidsbil reaus 852 kleuterleidsters ingeschri ven als werkzoekenden. Op diezelfó datum waren door bemiddeling va deze arbeidsbureaus 237 leidsters i een functie buiten het onderwijs t( werk gesteld. Van hen kozen f leidsters een aan het onderwijs aar verwant beroep en 175 andere bero( pen. De staatssceretaris deelt ook mé dat het aantal meldingen voor hj schooljaar 1969-1970 bij opleidingl scholen voor kleuterleidsters bijna I procent hoger ligt dan vorig jaar. H aantal scholieren dat kleuterleidsfl wil worden, is gestegen van 1800 t 2460. De bewindsman ziet geen redi tot wijziging in zijn beleid. Britse vrouw krijgt niet veel bloemen ROME De Engelse vrouw krijgt van haar man niet zo vaak. een bos bloemen., Misschien geeft zer er wel niet veel om, want de Britten, zo blijkt uit een overzicht van dei Voedsel- en landbouworganisa tie van de VN, besteden het j minste geld aan bloemen in Europa, namelijk ongeveer ne pen gulden per persoon per jaar. De Denen lijken meer roman-1 tisch te zijn, want die geven maar liefst 57 gulden per jaar uit. Na de Denen komen de Noren, de Westduitsers, de Ne derlanders (27 gulden), de Bel gen, de Fransen en de Italia nen. Binnen Europa is Nederland' het belangrijkste bloemen- uit voerende land met zestig pro cent, gevolgd door Italië mev, 33 procent. Jeugdcommissie: voorgesteld wol dat raden in ondernemingen, wf minstens 25 personen beneden de' jaar werken, een vaste jeugdcomm' sie moeten instellen. Deze commisj moet voor minstens de helft uit jeij dige werknemers bestaan. Nieuw is ook de mogelijkheid de raad zich op bepaalde punten 1 voorlichten door een of meer desku digen van binnen of buiten de ondf neming. Ter waarborging van de onafhant lijkheid van de raadsleden w-">ro enkele bepalingen voorgesteld die het volgende neerkomen: de ondernemer moet erop toezi' dat de raadsleden niet uit hooi van hun lidmaatschap van die ri worden benadeeld in hun positie! dc onderneming. de ondernemer heeft voor I bcëind'Ten van de dienstbetrekkl met een raadslid voorafgaande I' stemming nodig van de kantonre< ter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 12