Verminder aantal bonden binnen de vakcentralen Zy Meerderheid in Kamer zou voor vrijlating zijn D'66: Biesheuvel in 1971 premier Blad Terug van muzikale reis Willeke Alberti voor tv: wie nam mijn bagage mee? Advies Albeda aan CNV: •Bundeling van krachten Lutherse radio is neutraal Nog deze maand debat over drie van Breda Mogelijk kabinet met ARP, CHU, PvdA en PPR VU-studenten willen collectief voor rechter Lening 10 min. dollar Middenstandsbank VERSTOPT GEVOEL KRIJGT GEEN KANS 11 WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 AMSTERDAM Willeke Alberti heeft gisteren in een uitzending van AVRO's Televizier een beroep gedaan op de eigenaar van een witte Volvo, die er gisteren na" haar aankomst uit Ame rika op Schiphol waarschijnlijk on bewust met al haar bagage vandoor is gegaan. In de koffers zaten behalve haar kleding ook haar muziek en prui ken. De verdwijning van de bagage berust op een misverstand bij de kruier. Toen zij aankwam, had haar man deze ge vraagd de koffers alvast naar buiten te brengen en in een witte Volvo te zet ten. De kruier deed dit inderdaad, maar omdat er achter de auto van Willeke nóg een witte Volvo stond ook met een geopende kofferruimte vergiste hij zich en plaatste de bagage in de verkeerde auto. Even later is deze met onbekende bestemming verdwenen. Willeke Alberti, die net een succes volle tournee door Amerika achter de rug had, was er helemaal van in de war. „Dit is vreselijk, ik ben alles kwijt, ik weet niet wat ik moet beginnen". Zij hoopt nu maar, dat de onbekende automobilist spoedig zal ontdekken, dat hij de verkeerde koffers in zijn auto heeft en zich zal melden. Een groep Nederlandse artiesten, die een toernee door Canada heeft gemaakt langs Nederlandse clubs daar, is gisterochtend teruggekeerd op vaderlandse bodem. Hier van links naar rechts mevrouw Alberti, Willy Alberti, Joop Oonk, Willeke Alberti en dochter eh Jan Blaaser. Geen prijsharp HILVERSUM In totaal 27 lan den hadden folkloristische tv-pro- gramma's ingezonden voor het in Dublin gehouden festival om de Gou den Harp. Nederlands „Sa- menspraakje" met Oudhollandse lied jes viel niet in de prijzen. (Van onze sociaal-economische raad) UTRECHT De sprekers op het jubileumcongres van het CNV op 22 oktober, gewijd aan het onderwerp „De positie van de werknemer in de toekomst", hebben hun redevoeringen ge bundeld en vandaag gepubli ceerd in het boekje „Werkne mers van morgen". Het artikel van prof. dr. W. Albeda, hoogleraar in sociaal-economisch be leid te Rotterdam, is het meest con creet. De andere referenten zijn prof. dr. J. A. Jonge (sociale en economische geschiedenis aan de Vrije Universi teit), dr. A. L. van Schelven, weten schappelijk hoofdmedewerker aan de Technische Hogeschool Twente en prof. dr. P. J. Roscam Abbing, hoog- êraar in de ethiek te Groningen. Prof. Albeda ziet in de toekomst GENÈVE Dr. Sigurd Aske, de directeur van de radiodienst van de Lutherse Wereldfederatie, heeft met beslistheid het verwijt afgewezen, als zou de radiozender „Stem van het Evangelie" eenzijdig zijn in zijn be richtgeving over de oorlog in Ni geria. Dit lutherse radiostation zendt uit vanuit Addis Abeba, maar de op namen worden gemaakt in vele stu dio's verspreid door Afrika en Azië, waaronder ook twee in Jos (Nigeria). Het Nigeriaanse blad „Daily Ex press" had aangedrongen op een poli- tie-onderzoek. Deze krant noemde de zender „Stem van de duivel", omdat in de nieuwsuitzendingen meermalen de aanduiding „Biafra" gebruikt wordt ivoor het nog onbezette deel van de i afvallige oostelijke provincie. Aske zei, dat het gebruik van de naam „Biafra" geen politieke erken ning betekent. De organisatie voor Afrikaanse staten doet hetzelfde. Het is louter voor het gemak van de luis teraars. De zender is strikt neutraal, aldus Aske. Prof. dr. W. Albeda voor het CNV vele wenselijkheden. Vermindering van het aantal bonden betekent goedkoper functioneren van het apparaat. Beperktheid der finan ciële middelen is voor een klein vak verbond een belangrijke hinderpaal voor een goede taakvervulling. Meer armslag is nodig voor aan passing van de uitrusting van de vak beweging als vereniging en apparaat. Meer geld is ook nodig voor verster king van de wetenschappelijke voor- nomische planning en een inkomens politiek. Bereidheid moet er zijn om bereiding en begeleiding, modernise ring van de ledenadministratie, effec tiever bijstand aan leden bij arbeids problemen en hulp aan vakverenigin gen in ontwikkelingslanden. Nauwere samenwerking is ook no dig met NVV en NKV. Prof. Albeda noemt als voorbeelden wetenschappe lijk onderzoek en werkvoorbereiding, hulpmiddelen als auto's en elektrische apparatuur en in het algemeen sa menwerking bjj opzet en uitvoering van het werk. Er moet grotere nadruk gelegd wor den op de begeleiding in ruime zin van de arbeidende mens binnen de individuele onderneming, grotere aan dacht voor de kwaliteit van het per soneelsbeleid en inhoud van de ar beid. Vermogen Prof. Albeda vraagt bereidheid tot medewerking aan een sociaal-eco- spectaculaire successen op het ter rein der loohvorming te laten val len in ruil voor een bijdrage tot ver beterde inkomensverhoudingen. Aan dacht moet er komen voor vermo gensvorming door werknemers. Een blijvende actie voor democratisering van het bedrijfsleven, zowel door ver andering van de structuur der on derneming als door het stimuleren van werkoverleg is noodzakelijk. De democratisering van het bedrijfs leven en met name een verandering in de samenstelling van de raden van commissarissen is buiten het parlement om niet te regelen. Het is onder deze omstandigheden merkwaardig, dat de vakbeweging zich zo passief opstelt met betrek king tot de partijpolitieke vernieu wing. Noch het NKV noch het CNV heeft kunnen (of willen?) voorkomen dat de christelijke partijen het bondge nootschap met de Partij van de Ar beid verwisselden voor dat met de VVD. Prof. Albeda heeft de indruk, dat deze passiviteit is terug te voeren op de omstandigheid, dat de leiding van beide confessionele vakcentrales vreest dat een politiek engagement der vakbeweging zoveel interne twee spalt zou geven, dat een eventuele politieke winst zou wegvallen tegen de interne moeilijkheden. Andere punten in het betoog: Blijvende grote aandacht voor scholing en vorming van werk nemers en voor de begeleiding van leden van ondernemingsraden en andere organen van medezeggen schap. Versterking van hel karakter der vakbeweging als arbeidsmarkt- organisatie. Binnen de vakbeweging moet ruimte zijn voor zelfstandige actie en meningsvorming voor de ver schillende groeperingen van werk nemers. Verschillen Het streven naar een vakbeweging, waarin slechts één sociaal-politieke visie gehoord kan worden, moet op den duur als een splijtzwam werken en met name arbeiders, beambten en hoger personeel van elkaar vervreem den. Het succes van de categorale organisaties, met name in de over heidssector waar het rangbesef nog zo sterk is, kan uit zulke vervreem ding worden verklaard. Bereidheid naarmate de Europese eenheid groeit, ook de vakvereni gingsactie te europeaniseren. Bereidheid tot een effectieve bij drage aan de arbeid van de Inter nationale arbeidsorganisatie. Offerbereidheid (geld en man kracht) ten behoeve van vak verenigingen in de ontwikkelings landen. Prof. Jonge geeft een uiteenzetting over de verschuivingen in de econo mische structuur en de maatschappe lijke verhoudingen van 1850 tot heden. Dr. Van Schelven vraagt aandacht voor de sociale positie van de ar beider. Ongelijkheid Prof. Roscam Abbing noemt de verschillen in positie en de waar dering van deze posities in het maat schappelijk leven. Hij geeft verkla ringen voor de bestaande sociale ongelijkheid. Voor de toekomst ver wacht hij ontwikkelingen in de richting van meer vrije tijd, meer dienstverlenende beroepen, meer wel vaart en meer scholing en teamwork. Het boekje is uitgegeven bij Druk kerij Edecea in Hoorn en kost ƒ5,40. Kokend water- automaat Dit is behalve een aardi ge toiletspiegel met lamp Voering- stof Veel meisjes en vrouwen kopen weer een lap stof voor een herfst- of winter- creatie. Wil het eindpro- dukt van buiten aantrekke lijk zijn, dan moet het van binnen keurig zijn afge werkt. Een voeringstof is de oplossing. Een lichte, soepele stof van geweven viscoserayon heet ponge", is wasbaar en krimpvrij, sterk, en wekt geen sta tische electriciteit op zodat het kledingstuk niet op: kruipt, knettert of kleeft. Ponge' ruist niet. en is ge schikt voor alle soorten kleding zwaar of licht, syn thetisch of niet-synthetisch. In zeventig kleuren, voor handen bij stoffenzaken. Keukenni eu ws Houtnerf-structuur is een nieuwtje op het gebied van keukenin richting, de warme houtkleur heeft het klinische van onze keukens op. Zo ook dit nieuwe gasfornuis voorzien van een elec- trische ontsteker op de regelbare midden- brander, waarmee ook 'de overige vier branders zonder ge bruikmaking van luci fers ontstoken kunnen worden. De waak vlamfunctie van de middenbrander ver valt hiermee, dat spaart weer op het gasverbruik. Het teak houten geëmailleerde paneel past bij vrijwel iedere kleur in de mo derne keuken. De prijzen van deze for nuizen variëren van 460.--tot 500.-- Kam reiniger Kammen gaat prettiger en beter met een schone de borsteltjes heen en tertje. Michaela kan een heel weer halen en de kam is repertoire afdraaien, mits u gereinigd van stof en ha ren. Zo af en toe toch uw kam maar een sopje ge ven, bijvoorbeeld wanneer u uw haar wast, met de zelfde shampoo er plaatjes bij koopt, er komt een hele serie. Michaela kost om en nabij veertig gulden, gezien op de Femina, bin nenkort ook in warenhuizen verkrijgbaar. Sprekende en zingende pep Se heet Michaela en is een schattige pop met mooi kap sel en leuke kleertjes. Dat is nog niet alles: Michaela is een poppekind dat spreekt en versjes zingt door middel van een piepklein grammo foon-laatje dat in haar body wordt gestopt. Aan de ene kam. Een houdér met twee staan zinnetjes, aan de borstels die tegen elkaar andere kant van het plaatje r~0~ r indraaien is de kamreini- kleuterliedjés als Slaap kind een kokendwater-automaat die êer- Pe ev®n tussen je slaap en Klein klein kleu- vijf liter water van 90 - 95gr.C fi 1 1 kan leveren. Rechts ziet u eén peilglas waaraan u de hoeveel heid water waarmee het toestel wordt gevuld kunt aflezen. U kunt het water ook op heet (90 - 60 gr.C) en warm (60 - 30 gr.C) 'afstellen, en wel automatisch. Aftapping van koud water, van gemengd koud en warm water is eveneens mogelijk. Het stroomverbruik is 2 KW, 220 Volt. Het reservoir kan uitslui tend worden aangesloten met een geaard stopcontact. Het ap paraat is tegen droogkolcen be veiligd. Geschikt wanneer u zoekt naar een aftappunt, bij voorbeeld in een keuken waar al een vaatwasmachine en was automaat voor heet water zor gen. Ook heel geschikt voor bungalows en weekendhuisjes mits het vermogen van dit toestel niet te hoog is! Even na vragen dus, eer u tot aankoop besluit. Deze Sadiaspiegelthcr- me is'niet nachtstroom-gescha- keld en u telt er 195.- voor neer. Sterrenbeeld Zoekt u een klein ca deautje voor een keuken prinses? Seahorse brengt een fleurige keukendoek met sterrenbeeld: Tweelingen, Schorpioen, Maagd, Stier of Leeuw, ze zijn er allemaal. Een persoonlijke, noot voo.r „haar". Kindergordijn De Smurfjes, grappige kleine dwergen, wandelen,vrolijk door een populair stripverhaal. Ze beleven hun avonturen nu ook op doek, namelijk krimpvrije gordijnstof in fijne kleuren. Gezellig voor de kinderkamer. Koffie filters De Kaja-Wonderfilter is een moderne versie van Het Tante Betje, u weet wel het linnen koffïezakje waarmee we voor de oor log filterkoffie zetten. Het is van onbreekbaar hosta leen, je kunt er duizend maal koffie mee zetten zonder de gebruikelijke fil terpapiertjes. Die zijn na melijk vervangen door een perlon-filter. Is dat zakje na een jaar versleten, dan kunt u zelf een nieuw zak- je inzetten: de hostaleenfil- ter in heet water leggen, de ring wordt soepel zodat u hem kunt afnemen, zak je verwijderen en nieuw inzetten: bovenop de (om gekeerde) filter gaan staan, dan sluit de zaak weer ste vig. Wonderfilter 4.25, vervangingszakje 1.50, gezien op de Femina bin nenkort ook bij warenhui zen verkrijgbaar in geel blauw en rood. Van Widex is er een nylon-koffiefilter in de handel. Uitxet sparen Een weverij ._in ..Bra bant heeft een Uitzet'Club opgericht, waar meisjes naar hun eigen inzicht en smaak een uitzet samen stellen en op hun naam kunnen reserveren rentevrij en spaarvast,. geen koop contracten en voor prijzen die op het moment van de bestelling gelden. Onge bruikte goederen kunnen zelfs na een jaar nog wor den geruild, inlichtingen: Walra Weverijen, HH 68, Waalre (N.-B) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de Tweede Kamer zal dinsdag 21 oktober een debat worden gehouden over de vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers, die nog in Breda gevangen zitten. Het KVP-lid van de Tweede Kamer dr. Th. E. E. van Schaik is dan van plan een motie in te (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In Peper bek, het maandblad van D'66, schrijft L. A. van Montfoort, dat in 1971 mogelijk een kabi net kan worden gevormd tus sen de twee grote protestants- christelijke partijen, democra ten, socialisten en radicalen. Een dergelijk kabinet zou moeten worden geleid door een premier, afkomstig uit D'66, ARP of CHU, mogelijk mr. Biesheuvel, de a.r.-fractieleider. Voor de v&rkiezingen in 1971 zul len de fractievoorzitters overleg moeten plegen over de vorming van een bepaalde regeringscombinatie. Van drie partijen is bekend dat zij niet met elkaar in zee willen gaan. De PvdA wil nooit meer samen met de KVP, de VVD wil niets van de PvdA weten. Er zal dus moeten worden gekozen tussen enerzijds VVD en KVP, anderzijds de PvdA. Er zijn twee criteria, schrijft Var Montfoort. Aan de ene kant met welke partij het gemakkelijkst overeenstemming kan worden be reikt over de hoofdlijnen van het te voeren regeringsbeleid en voorts van welke partij D'66 de meeste kie zers zal aantrekken. Vit KVP Op beide gronden komt de PvdA als beste partner uit de bus. Vele katholieke kiezers immers zullen de KVP verlaten en gaan stemmen op D'66. Het christelijke „aanhangsel" van de PvdA, de PPR, wordt dan meteen het snoepje van de week. „Blijven over ARP en CHU, die een sleutelpositie gaan innemen. Zo wel aan het conservatieve als aan het pragmatisch-progressieve ver bond kunnen zij de laatste hand leggen". Van bijzonder belang daa.rbij is het tot stand brengen van een scheuring tussen beide protestantse partijen en de KVP. „Puntje ont ploffingen", schrijft Van Montfoort. ARP, CHU, D'66, PvdA en PPR gaan dus samen praten over de norsoon van de formateur en de hoofdpunten van het regeringsbe leid. De eerste drie partijen kunnen er voor zorgen dat de formateur in ieder geval niet uit PvdA- of PPR-kringen komt. Hoofdpunten De hoofdpunten moeten het vol gende omvatten (daar hangt dc- deelneming van de democraten blijkbaar van af): het kabinet zal een herziening van de staatsinstellingen in radi caal-democratische zin moeten be vorderen; het beleid zal planmatig efficiënl moeten zijn; een nieuwe aanpak van het soci ale pakket; prioriteit voor het onderwijs; alle gebied; bevordering democratisering op bezuinigingen, met name in dr militaire en culturele sector; een zelfstandig buitenlands be leid; desnoods eenzijdige opheffing van het Statuut met de West; verruiming van de financiering door verhoging van kapitaalsde lingen. mr. B. W. Biesheuvel dienen, waardoor het mogelijk zou worden de drie van Breda vrjj te laten. De vrijlating van de levenslang ge straften is mogelijk volgens wijziging van artikel 15 van het wetboek van strafrecht: het voorwaardelijk in vrij heid stellen bij een levenslange straf. Minister Polak van justitie heeft, zoals bekend, de Tweede Kamer ge schreven niet van plan te zijn een dergelijke wetswiziging voor te stel len, gezien de grote verdeeldheid, die er bestaat. Vandaag vergaderde de vaste ka mercommissie voor justitie om de agenda vast te stellen voor het begro tingsdebat. De brief van de minister van justitie aan de Tweede Kamer zou een punt van deze agenda zijn en dus eveneerts een aanleiding zijn voor heft debat over de Duitse oor logsmisdadigers. Meerderheid Dr. Van Schaik kwam tot zijn be sluit een motie in te dienen nadat vandaag, de overgrote meerderheid (circa 30 stemmen) van de KVP-frac- tie achter zijn streven staat tot vrijla ting van de drie gevangenen. Een bijzonderheid is dat de KVP- ractie gisteren voor het eerst het on derwerp van de drie van Breda be- Het neer in Europa gisteren weer max. temp. neerslag Amsterdam h.bew. 21 0 Brussel l.bew. 23 0 Frankfort mist 12 0 Genève mist 18 0 Innsbruck h.bew. 20 0 Kopenhagen geh.bew. 20 0 Locarno mist 14 0 Londen zw.bew. 19 0 Luxemburg mist 20 0 Madrid onbew. 22 0 Majorca 24 0 München ski,: 12 0 Nice 24 0 Parijs zw.bew. 24 0 Rome h.bew 23 0 Wenen Zürich mist 14 0 handelde- Eerst gisteren bleek dui delijk hoe de KVP over het vraagstuk denkt. Wat het lot zal zijn van de motie van dr. Van Schaik is moeilijk te voorspellen. Aangenomen kan wor den, dat er een meerderheid in de Kamer zal zijn. Een belangrijk deel van de c.h.-fractie zou voor vrijla ting zijn, de a.r.-fractie zou als ge heel voor zijn. Delicaat PPR en D'66 zouden ook voor zijn en verder zou dr. Van Schaik steun vinden bij 3 van de WD en tien van de PvdA. Bij deze cijfers moet wel worden aangetekend, dat alle me ningen over deze delicate kwestie nog niet zijn gevormd. Overigens, een meerderheid voor Van Schaiks motie betekent geen vrijlating. De minister zou de motie naast zich neer kunnen leggen. AMSTERDAM De 66 studenten, die enkele maanden geleden het VU- provisorium bezetten, geven er de voor keur aan collectief voor'de rechter te verschijnen. In een brief, die alle be zetters is rondgestuurd, wordt hun ge vraagd hiermee in te stemmen. Het ar gument is, dat de bezetting een collec tieve daad was en dat dus ook het pro ces een collectief gebeuren moet zijn. Wanneer het verzoek niet wordt in gewilligd, zullen de studenten collec tief weigeren op de rechtszitting te ver schijnen. Zij zullen in dat geval bij ver stek worden veroordeeld. AMSTERDAM De Nederland- sche Middenstandsbank gaat over tot de uitgifte van US dollar 10 miljoen in aandelen converteerbare obliga ties. Zoals gebruikelijk bij dergelijke uitgiften, zullen conversieprijs en ren te na sluiting van de inschrijving worden bekendgemaakt. Gedacht wordt aan een rente van 6Vï procent en een conversieprijs van maximaal 10 procent boven de huidige beurs koers. De koers van uitgifte bedraagt 100 procent. De lening heeft een looptijd van 15 jaar. Aktieve Witte Kruis poeders bestrij den verkoudheid en griep radikaal. U voelt u weer opgelucht en fit. Witte Kruis poeders: ook tegen hoofdpijn en kiespijn. j Witte Kruis spaart bovendien de maag! -üi&'-x.-. y r"ï itifcn'' i riffmrrr

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11