TOCH DUITSE HEFFING 0LGA Auto Commentaar Na aanvaring zes zeelui vermist VU-studenten staan terecht KUSTVAARDER ZINKT Het Kwartet VAN KORTE DUUR Ambtenaren niet LdlldboUWexpOrt Vdlt BeaZ bevalt er 80 Al, CA® STUDENTEN DRINGEN AULA BINNEN Cals selecteerde meisjes voor komende Expo filitCIIK (RITA) Meer wind Nieuwe Leidse Couraiit Dinsdag 7 oktober 1969 - 50s»e jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Westduitse regering mag de he fingen slechts opleggen zolang de mark geen vaste waarde heeft gekregen. Deze periode dient volgens de Europese ministers zo kort mogelijk te duren. Compromis in Euxemburff Verbod trertl ingetrokken Hoffelijks overleff in EEG LUXEMBURG De Europese ministerraad is gisteravond over eengekomen dat tachtig procent van de Nederlandse landbouw- export naar West-Duitsland buiten de Duitse invoerheffingen valt. Erkenning DEN HAAG De ambtenaren zul len geen vrijaf krijgen op de dag dat prinses Beatrix bevalt. Dit geldt wel voor de onderwijsinstellingen, aldus heeft de RVD bekendgemaakt. De geboorte van het derde kind van de kroonprinses wordt in de tweede helft van deze maand ver wacht. Als de bevalling bekend gemaakt wordt bij de nieuwsuitzendingen van zeven uur 's morgens, dan zullen de leerlingen dezelfde dag vrij zijn. Is de bekendmaking na die uitzending, dan hebben zij de volgende dag vrij en in het geval, dat de gebeurtenis meegedeeld wordt op,een zaterdag of op een zondag, wordt vrij gegeven op de daarop volgende maandag. Deze regeling geldt voor rijksscho len. Het zal op prijs worden gesteld - als de besturen van gemeentelijke en van bijzondere scholen dezelfde ge dragsregels willen volgen. Protest NW-jeugd in Den Haag DEN HAAG De werkende jonge ren. aangesloten bij de Raad voor de Werkende jeugd van het NVV zullen op zaterdag 1 november bij vertegen woordigers van overheid, parlement en politieke partijen eisen op tafel leggen. De eerste november is door deze jon geren uitgeroepen tot „dag voor de werkende jeugd". Het gaat hen niet al leen om onderwijs- en vormingskansen maar om de gehele achterstelling, die zij bij de jongeren signaleren. In optocht "gaat men naar de Hout- rusthallen, waar een kort congres wordt gehouden. Na langdurige beraadslagingen kwamen de Europese ministers tot een compromis dat de Duitse rege ring toch in staat stelt heffingen in te voeren ter bescherming van de Duitse boeren, die ernstig worden ge dupeerd door de „zwevende" koers van de mark. De heffing mag overi- PERFOLATEX matras super aktiverende nachtrust AMSTERDAM De 66 studenten van de Vrije Universiteit in Amster dam, die in de nacht van 19 op 20 juni het administratief gedeelte van het provisorium van de VU bezetten, zullen allen voor lokaalvredebreuk voor de Amsterdams politierechter in de komende maanden terecht staan. In juli deelde de officier van justi tie en hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker, al mee, dat hij tot zijn spijt niet kon voldoen aan het ver zoek van de president-directeur van de VU, prof. dr. G. J. Sizoo, om de zaken te seponeren. Mr. Hartsuiker achtte het niet tole rabel, dat studenten, na eisen te heb ben gesteld en hun zin niet te hebben gekregen, welbewust over gaan tot het plegen van strafbare feiten. De president-directeur had zijn verzoek om de studenten niet te ver volgen gedaan, omdat overeenstem ming was bereikt met directeuren en curatoren over toetreding van een af vaardiging van beide colleges tot de stuurgroep voor het opzetten van een nieuwe bestuursstructuur van de VU. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE J80NNEE OPGEEFT. Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van dit blad hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. gens niet meer dan vijf pi'ocent be dragen. De ministerraad heeft hiermee zijn besluit, alle heffingen te verbieden en slechts een volledige invoerstop toe te staan ingetrokken. De minis ters waren .van oordeel dat on der de huidige omstandigheden geen andere noodmaatregelen mogelijk zijn. Voor wat de Nederlandse export betreft zullen met name eieren, slachtpluimvee, varkensvlees en de produkten uit. de sector groenten en fruit niet door de Duitse heffing wor den getroffen. VASTE KOERS De Bondsrepubliek zal de invoer heffingen overigens slechts mogen toepassen tot het moment waarop de nieuwe Duitse regering beslist de mark weer aan een vaste koers te binden. Voorts kwam de ministerraad, die in spoedvergadering in Luxemburg bijeen was onder voorzitterschap van minister Witte veen, tot de volgende conclusies: De EEG-partners en de commissie hebben begrip voor de Duitse mone taire politiek van dit ogenblik; De periode waarin de koers van de mark vrij wordt gelaten moet zo kort mogelijk worden gehouden; Voor de vaststelling van de nieu we koers van de Duitse mark zal dagelijks vooroverleg binnen dé EEG moeten geschieden. R ijks liniversiteit Utreeh t UTRECHT Ongeveer honderd j Utrechtse studenten zijn in de afge lopen nacht na het forceren van een raam de aula van de Utrechtse j Rijksuniversiteit binnengedrongen j uit protest tegen het optreden van de politic van gisteren (toen werd i tegen 52 studenten procesverbaal op- gemaakt wegens lokaalvredebreuk). Om kwart over vier vanmorgen ontruimden de „bezetters" de aula. maar veertig van hen keerden la ter terug. Zij zetten de discussie' voort. De studenten zeiden vanmorgen zich bewust te zijn van hun onwet tige methoden, maar zij menen daar mee een nieuwe fase te hebben in geluid in hun actie tot democrati sering van de universiteit. Het was de bedoeling dat de discussies de he le dag zouden doorgaan, vanavond gevolgd door een plenaire vergade ring. POLITIE De politie liet zich wel af en toe in de aula zien, maar trad niet op. j De curatoren zouden vanmiddag j opnieuw in het openbaar vergade- ren. Wanneer deze vergadering net als gisteren zou worden gestoord, zal het experiment van openbare vergaderingen als mislukt worden beschouwd, zo werd gezegd. DEN HAAG TwaalfNederlandse meisjes, zorgvuldig uitgezocht, z(jn aan gewezen om gastvrouw te zjjn in het Nederlandse paviljoen van de wereld tentoonstelling in Osaka, Japan, die midden maart 1970 open gaat. De Rijkspsychologische dienst heeft de dames getest. De laatste selectie werd mede verricht door mr. J. M. L. Th. Cals, commissaris-generaal van de Nederlandse inzending op de tentoon stelling. De beroepen van de meisjes zijn on- I der meer tolk, directie-secretaresse, in- formatrice, studente, receptioniste, pu- I 'olie relations-assistente. Er zijn ook! twaalf Japanse hostesses voor het Ne- I derlandse paviljoen aangewezen. Zij I komen midden februari naar Neder land, om te leren wat ze moeten ver kopen. Begin maart gaan alle 24 meisjes dan j naar Osaka, waar ze in flats worden gehuisvest. ROTTERDAM Wrakstuk ken, verspreid over een afstand van ongeveer honderdvijftig meter. Die bleven over van de BMW 2800, die gistermiddag met grote snelheid tegen een pijler van het viaduct over de rijksweg Rotterdam-Den Haag (rijksweg 13) bij luchthaven Zestienhoven reed. De bestuurder van de wagen, de 41-jarige ir. H. van Rossen uit Vlaardingen, kwam om het leven. Ir. Van Rossen was directeur van het Havenbedrijf Vlaardingen- Oost. Het ongeluk, dat omstreeks half drie gebeurde, veroorzaakte enor me filevorming en vertragingen op de rijksweg. Het politieonder zoek naar de oorzaak van het on geluk is nog gaande. Getuigen van het ongeluk dach ten, dat zij vlak voor de botsing een knal hadden gehoord, dat zou kunnen duiden op een klapband. Op de plaats, die de pijl op de bovenste foto aangeeft, ligt het restant van de BMW, zoals op de onderste foto is te zien. In Blantyre (Malawi) zijn drie mensen door bijlslagen vermoord op enkele kilometers van de plaats, waar eerder dit jaar dertien mensen op soortgelijke wijze om het leven werden gebracht. Men neemt aan dat hét rituele moorden zijn. J^E aanwezigheid van de Russische partijbaas Brezjncf te Berlijn heeft nog eens onderstreept, dat de Duitse Democratische Republiek zoals men de Russische bezettings zone van Duitsland noemt niet meer uit de Europese samenleving valt weg te denken. Nu de 20ste verjaardag van de DDR wordt gevierd, is er opnieuw reden zich af te vragen, of niet op eniger lei wijze moet worden overgegaan tol erkenning van dit verschijnsel. Zulks ondanks bezwaren die ook de nieu we regering te Bonn zal hebben. Daarbij dient vooropgesteld, dat er kenning niet mag leiden tot een si tuatie, waarin oplossing van het Duit se vraagstuk door hereniging van beide van elkaar gescheurde delen wordt uitgesloten. Meer dan feitelijke erkenning zal niet mogelijk zijn. Hereniging van Duitsland blijft een van de voornaamste punten van de Europese landen die streven naar toenadering in groter verband. Ook al lijkt een oplossing als deze steeds moeilijker te verwezenlijken, het streven mag niet worden opgegeven. Men kan het feit dat naast de Bonds republiek de DDR bestaat niet blijven negeren. Evenmin mag men zich ech ter neerleggen bij de weigering van Moskou, een vredesverdrag te slui ten met een in vrijheid gekozen re gering van een herenigd Duitsland. De deur naar hereniging moet open blijven, hoe onwezenlijk het ook lijkt en hoe verleidelijk het voor de mees te Europese landen kan zijn, ook ju ridisch het bestaan van twee Duitse staten te erkennen. Een herenigd Duitsland ziet men liever niet. Het zou echter een vergissing zijn. te menen dat een vredesverdrag met twee Duitse staten het Duitse pro bleem uil de wereld zou helpen. In tegendeel moet worden aangenomen, dat het als een zware hypotheek op de Europese boedel zou blijven rus ten. Feitelijke erkenning van de DDR, met -name door de grote mogendhe den, kan wenselijk zijn als aan be paalde voorwaarden (zoals ten aan zien van West-Berlijn en het ver keer van en naar déze stad) zou worden voldaan. De DDR zal daar echter niet tevreden mee zijn. Het Russische optreden in Tsjecho- slowakije heeft een eind gemaakt aan de illusie, dat Moskou in Oost-Euro pa de teugels zal vieren. In Oosl- Duitsland, waar de DDR slechts een filiaal met een zetbaas is, laten de Russen zeker niets aan het toeval over. Zij zullen met niets minder dan vol ledige erkenning genoegen nemen. Ook een tussen-oplossing als een con federatie van beide staten, die her eniging op den duur mogelijk kan maken (of die althans niet uitsluit), zal Moskou niet in overweging ne men. Zoon van Zwitserse consul in Colombia ontvoerd COLOMBIA Vier mannen in le geruniformen hebben zondagavond de Zwitserse consul levensgevaarlijke schotwonden toegebracht en zijn vijftien jaar oude zoon en de secreta ris van het consulaat ontvoerd. Zij eisen een losgeld van 300.000 dollar. Consul Straessler is gistermorgen geopereerd ter verwijdering van ko gels in de borst en het rechterbeen. De twee ontvoerden zijn nog in han den van de bende, die de laatste tijd Colombia terroriseert. DELFZIJL Zes Nederland se zeelieden zijn vanmorgen om streeks half vier zeer waar schijnlijk verdronken toen hun kustvaarder, de Donau (357 ton) uit Delfzjjl, in aanvaring kwam met het 8606 ton metende West duitse vrachtschip Kariba uit Hamburg. Hei ongeluk gebeurde bij dikke mist in de monding van de Eems. Eén opvarende van de kustvaarder, de stuurman, is door het Duitse vracht schip opgepikt. Om acht uur vanmorgen seinde de reddingboot van de Koninklijke Noord en Zuidhollandse reddingmaatschappij, de „Gebroeders Luden", die van Schier monnikoog was uitgevaren, dat men nog geen spoor had gevonden van de vermiste bemanningsleden van de Do nau. De aanvaring eiste geen slacht offers op de Kariba. Reddingsactie Onmiddellijk na het ongeluk, dat en kele mijlen uit de kust gebeurde, kwam een grootscheepse reddingsactie op gang. Loodsboten, de reddingboot en in de nabijheid varende schepen, koersten naar de plaats van de aan varing. Volgens een mededeling van de Eit- gelse kustwacht is de Donau direct na de aanvaring gezonken „als een bak steen". Negen landen hebben zich achter Nederland geschaard en willen de kwestie van de luchtpiraterij op de agenda van de Algemene vergadering van de VN geplaatst hebben. Wat er ook gebeurt, men kan elk lot overwinnen door het rustig te dragen. VERG1L1US Barometerstand: heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar), constant. Zon en maan 8 oktober zon op 6.52, onder 18.02; maan op 3.11, onder 17.07: 11 okt. N.M. UKY UfffBII DE BILT Nevelig en op de meeste plaatsen droog weer met tijdelijk meer bewolking. Meest matige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. DE BILT Een krachtig ge bied van hoge luchtdruk, dat de laatste dagen voor mooi weer zorgde in grote delen van Euro pa, is geleidelijk naar het oos ten getrokken en lag vanochtend boven West-Rusland. De afge lopen nacht kwam er opnieuw in ons land op vele plaatsen mist voor, die in de loop van de ochtend weer oploste. Intussen- heeft een frontensysteem beho rende bij een diepe depressie ten zuiden van IJsland Ierland be reikt. De komende vierentwin tig uur trekt dit systeem over Engeland in de richting van ons land, maar neemt geleidelijk in betekenis af. Wel zal het meer wind brengen terwijl er tijdelijk ook meer bewolking zal zijn. Vooruitzichten voor donder dag: aantal uren zon: 2 tot 8, min. temp.: omstreeks normaal, max. temp.: 0 tot 6 graden boven normaal, kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 90 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1