Daisy China's vondst Labour begint eensgezind aan verkiezingscampagne Spoedig gesprek over toetreding tot EEG Maleisische kreeg heimwee in Rijksmuseum Dollen met Julia Bezielende Wilson gaf partij vertrouwen Indringers nemen voor negen ton aan juwelen mee Bijna f 70,000 gulden voor Trienske Beimers 9 ZATERDAG 4 OKTOBER 1969 Een haag van mensen verdringt zich voor Rembrandts werken. Dit is een van de dolle scènes van het liefdespaar Romeo en Julia in de ZDF-showversie van dit gegeven. In een schuimbad wordt het tweetal naar Buckingham Palace geslingerd, maar dit is in de show lang niet het hoogtepunt. Julia wordt „vertolkt" door Frank Sinatra's jongste doch ter Tina nog lang niet zo beroemd als zus Nancy, maar toch aardig op weg naar een grote toneel- en film carrière. Partner Romeo is acteur Hampton Fancher. Deze totale tv- show van ZDF kunt u zien morgen avond, Nederland 2, 20.55 uur. Geen wachtlijst in Groningen DEN HAAG Door het aantrek ken van extra personeel zal kunnen worden voorkomen dat een aantal tweedejaarsstudenten van de me dische faculteit in Groningen op een wachtlijst worden geplaatst. Dit ant woordt minister Veringa van Onder wijs op vragen van negen Tweede- Kamerleden. Bij het oversteken van de au tosnelweg Emmen-Klazienaveen is de 24-jarige J.S. uit Witteveen gister morgen in Emmen door een auto ge grepen. Hij was op slag dood. amsterdam/den haag Huib Goudriaan Daisy Chua, de vrouwelijke globetrotter van Maleisië, heeft in Nederland heimwee gekregen. Ze is al een jaar van huis, ze was in vijftien landen, maar in het Amsterdamse Rijksmuseum kreeg ze het voor het eerst te pakken. Daisy, die een week in ons land is, moest natuurlijk de Rembrandt-tentoon6telling zien. Ter loops bekeek ze ook andere schilderijen. Dè verrassing was een doek van Pieter Saenredam (1597- 1665) van het oude stadhuis van Amsterdam. De kleine, gitzwarte Maleisische (een beetje opgewonden): „Precies zo'n stadhuis hebben we in ons land, in het stadje Malakka! De Hollanders bouwden het omstreeks 1660, toen ze ons bezet hielden**. Daisy moest door dit schilderij even aan thuis denken. Maar niet alleen hierdoor. Nederland veroverde ons land na de Portu gezen en had daardoor een grote invloed op onze levensstijl. Veel woorden in onze taal (Maleis) zijn van Nederlandse afkomst. En ik ben geboren in de „Heerenstraat", waar nog veel oud-Hollandse koopmanshuizen staan." Ze logeert bij een Nederlandse familie in Loosduinen, en ook daar tijdens de maaltijden herinnerden sommige gerechten, vooral de groente, haar aan Maleisië. Ook nog een erfenis van de Nederlanders." „Crazy Daisy" Daisy Chua trekt liftend door de wereld. Volgens Maleisische opvat tingen is dat voor een meisje nogal uitzonderlijk, om niet te zeggen een beetje gek. Toen ze een jaar geleden vertrok kreeg ze veel publiciteit. De Straits Times, die haar interviewde, gaf haar zelfs een bijnaam: Crazy Darsy. Ze houdt het geen maand vol, dachten ze in Maleisië. „In India het eerste land, dat ik bezocht was het ook moeilijk", vertelt ze. Daisy zette de tanden op elkaar en het ging steeds beter. Ze studeerde thuis in haar vrije tijd sociologie. Overdag werkte ze bij een informatiebureau voor het toe risme. Met het oog op haar studie en haar werk begon ze deze wereldreis. ..Ik wil weten hoe de mensen in an dere landen leven en hun gedachten leren kennen." Daarom probeert Daisy met zoveel mogelijk mensen in contact te ko men. Zo raakte ze vorige week zater dagavond op het Utrechtse station in Foto's: Herbert Behrens gesprek met Jannie Kroon, een meisje uit Loosduinen. Toen bleek dat de jeugdherberg al was gesloten, nodigde Jannie haar uit bij haar ou ders te komen logeren. Dat vond Daisy een goed idee. „De laatste zeven maanden trok ik door Europa en meestal kon ik bij particu lieren logeren. De mensen willen al tijd graag iets over Maleisië weten; ze vinden dat interessant, en zo leg ik vaak contacten." Ondernemende Daisy woont op het ogenblik in Stockholm, waar ze Zweeds leert. Ze wil in Zweden haar studie sociologie voortzetten. In Eu ropa bezocht ze verder Italië, Grie- kenhandel, Denemarken en Duitsland. Over twee jaar hoopt ze weer naar haar land terug te keren. Hoe haar ouders het vinden? „Vader, die on derwijzer is, vindt het goed. Ik heb een zuster en die is ook buitenslands: ze is verpleegster in Engeland." De Rembrandt-tentoonstelling (van 13 september tot 30 november) trekt veel enthousiaste bezoekers: 4000 per dag. Maar Daisy spande, wat interes se betreft, wel de kroon. Ze bestudeerde, aan de hand van de catalogus, nauwgezet elk schilde rij. „Ik kan het allemaal niet bijhou den". zei haar Nederlandse vriendin Jannie (Daisy hield er ook nog een tempo op na). De kleine Maleisische, die van Chi nese afkomst is, viel overigens niet op: bezoekers van verschillende natio naliteiten zijn in nog groter getale dan normaal present. „Alleen maar mensen" Voorlichter C. Sipkes van het Rijksmuseum: „Vooral de Duitsers tonen grote belangstelling. Êr zijn al drie Duitse tv-ploegen geweest. Bo vendien komen de BBC en de CBS om opnamen te maken. Tot nu toe hebben we ruim 60.000 bezoekers ge teld; er werden 15.000 catalogussen verkocht." „Deze tentoonstelling is tot op ze kere hoogte nieuw van opzet. De vo rige Rembrendt-tentoonstelling van 1956 streefde naar volledigheid. Met DAISY CHUA: Nederland doet me aan thuis denken aandacht op zijn werk te richten." Een bezoekster, die kunstgeschiede nis studeert, Marianne van der Kaay uit Amstelveen, geeft desgevraagd als commentaar: „Zo'n selectie heeft het voordeel dat je niet, zoals bij de Van Gogh-tentoonstelling in Londen, door de bomen het bos niet meer ziet. Maar wel vind ik dat er niet meer bezoekers dan honderd per uur moe ten worden toegelaten." Een beetje boos zegt mejuffrouw Van der Kaay: „Met zo'n drukte als nu lijkt het de Kalverstraat wel. Ik heb tot nu toe alleen maar mensen gezien"' Daisy Chua lijkt zich van de rijen bezoekers weinig aan te trekken. Ze schiet me aan en wijst me op het schilderij „Bath- seba met Davids brief". „Hebt u gezien hoe beschaamd Rem brandt Bathseba laat kijken?" Daisy die vrijdagavond weer naar Stockholm is vertrok ken gaat wel met een indruk van onze grootste schilder naar huis. Maar dat niet alleen. Ze heeft ook een levend souvenir meegenomen: een twee maanden jong katje, cadeau gekregen van de familie Kroon. Jannie Kroon: „Ze neemt het katje in een tas mee, en ze noemt hem Jantje." BRIGHTON De Britse Labourpartij maakt zich op voor een nieuwe verkiezingscam pagne, bezield door de bewering van premier Wilson, dat het land weer kan rondkomen en het vooruitzicht op goede tijden heeft. De zes miljoen leden tellende La bourpartij beëindigde deze week haar- jaariijks congres met de belofte de gelederen te sluiten, de onderlinge twisten te staken en zich te concen treren op een derde achtereenvolgen de overwinning op de conservatieve partij van Edward Heath. Wilson bleek zich over de verschil len binnen de partij, die hij het le vensbloed van een democratische be weging noemde, geen zorgen te ma ken. Overvloeiend van vertrouwen in zijn partij stelde de Britse leider drie hoofdpunten: Het land is op weg naar een door de export geleide hausse, waar door het niet meer met verlies wehkt en in staat is geweest om een miljard dollar een derde in de eerste helft van dit jaar van zijn buiten landse schulden terug te betalen. Labour is vastbesloten om verdere LONDEN Drie gewapende man nen zijn gistermorgen het huis van mevrouw Kathryn Miller binnenge drongen, en hebben juwelen ter waarde van bijna negenhonderddui zend gulden buitgemaakt. Het drietal ha?d zich uitgegeven voor schilders die reeds enige dagen bezig waren het huis, in de deftige wijk Mayfair, op te knappen. Eenmaal binnen dwongen de man nen het kamermeisje op de grond te gaan liggen, sloegen de butler be wusteloos en terwijl een de rest van het personeel in bedwang hield drongen de twee anderen de slaapkamer van de weduwe binnen, die op dat moment het ontbijt op bed gebruikte. Zij dreigden de vrouw het perso neel te doden, wanneer ze de sleutel van de brandkast niet zouden krij gen. De ontstelde weduwe gaf de sleutels, waarna de bandieten de ju welen uit de brandkast haalden. Zij verdwenen door de tuin, en vluchten in een gereedstaande bestelauto. De politie heeft de mannen nog niet op gespoord. Wel vond zij de bestelauto, waarin een stuk of wat vergeten ju welen lagen. HAROLD WILSON overschotten niet roekeloos voor be paalde objecten uit te geven, maar te gebruiken om een program van alge hele economische groei te financle- Vrienden Hoe bitter de geschillen in de Labourfamilie ook mogen zijn, zij mo gen niet als voedsel dienen voor de conservatieve oppositie. Wilson haal de de woorden aan van een belang rijke linkse vakbondsleider die op het congres zei: „Ondanks deze verschillen weten we wie onze vrien den zijn." (De onenigheid betrof zowel de vraag of een Labourregering al dan niet bevoegdheden moest hebben om loonstijgingen in bedwang te houden, als de voorwaarden waarop een wel varend Engeland moest trachten lid te worden van de EEG, juist nu sta kingen, geweldpleging en politieke beroering over het Europese vaste land rondwaren); De Labouraanhangers dienen te vermijden zich alleen maar de fouten van hun regering te herinneren en haar prestaties gewoon te vinden. Deze prestaties zullen in feite „onze geloofsbrieven zijn voor de voortzet ting van ons mandaat, waarnaar we streven", en ze zijn heel belangrijk, aldus Wilson, die erop wees dat het vertrouwen in Labour is herboren. Nog beter Na jarenlang in de opiniepeilingen te hebben achtergelegen op de conservatieven bestaat er nu geen twijfel over, dat dc mannen van Wilson die achterstand snel zullen inlopen. De conservatieve voorsprong van twintig punten voor het congres is teruggelopen tot acht, en over het algemeen denkt men, dat Wilson met nog een jaar speelruimte, alvorens de verkiezingsdatum te bepalen, tijd ge noeg heeft om het nog beter te gaan doen. De regeringsperiode van vijf jaar eindigt in mei 1971, maar het Britse stelsel geeft hem het recht op elk ogenblik dat hij dit wenst verkiezin gen uit te schrijven. Morgen zal Wilson zijn plannen be kend maken voor een herstructure ring van enige historische ministeries ter bevordering van rationalisatie en efficiency, tezamen met een aantal kabinetswijzigingen. Europese commissie tot ministerraad BRUSSEL De Europese commis sie meent dat de EEG zo spoedig mogelijk moet gaan onderhandelen met Engeland, en ook met Ierland, Noorwegen, Denemarken en Zweden over toetreding tot de gemeenschap pelijke markt. In een nieuw rapport aan de Europese ministerraad ver klaart zij dat de Zes het echter eerst eens moeten zijn over de uit gangspunten. Tegelijk met de uitbrel- Z«»n«r.«» scÊtoHorvn waren uvtivf Het stadhuis in Malacca, dat de Maleisiërs nog steeds Stad- huys" noemen. maar 23 schilderijen is nu meer op kwaliteit gelet. Dit houdt verband met de huidige tendens om de ver heerlijking van de persoon Rem brandt wat af te breken, en meer De het afgelopen voorjaar in do ze rubriek voor zendelinge Trienske Beimers gevoerde actie is door me vrouw L. H. van der Ster-Bouw meester ook in de zomermaanden voortgezet. De stand is nu ook dankzij de activiteiten van Zeeuwse scholieren 9495,47, dus niet ver meer van de tienduizend gulden! Over het ver loop van de actie kreeg ik deze brief van mevrouw Van der Ster: „Nadat in mei de bedankbrief van zuster Beimers in de krant had ge staan, kreeg ik een telefoontje van Iemand uit Goes, die onbekend wenst te blijven. Deze meneer deed me een voorstel. Hij had mapjes ballpennen te koop, die tegen inkoopsprijs voor het goede doel beschikbaar gesteld werden. Me neer X legde me zijn plan voor: hij zou verschillende scholen in Zeeland afgaan en vragen of de kinderen de mapjes pennen, vier in een etui, voor 1 mochten verkopen. Hij zou voor alles zorgen, ik hoefde alleen maar te zeggen of het een goed plan was, Ik liep geen enkel risico. Natuurlijk was ik blij met zo'n re actie. En een SUCCES dat het werd! Dertien scholen uit Walcheren, Zuid en Noord - Bevel and deden mee, plus nog een school in Zuid-Beijer- land. De kinderen hebben geweldig hun best gedaan. De actie moest heel vlug gaan, want de vakanties stonden voor de deur. Binnen drie weken was alles voor elkaar. 28 juni kwam de afreke ning. Er waren toen 5675 mapjes ver kocht. Dat leverde schoon 2553,75 op. We vinden het heerlijk dat ook kinderen zich willen inzetten voor dit prachtige werk in Gods konink rijk. We hopen echt en dat zal wel want het is onze christelijke onder wijzers wel toevertrouwd, dat de kin deren verteld is van de enorme nood die er in Afrika heerst en dat zr. Beimers daar Gods woord mag bren gen en ook de mensen helpen in hun ziekten en moeilijkheden. Er gaan nu binnenkort twee ver pleegsters naar Tricns toe om daar te helpen. Het zijn Dea v. d. Ley en Teus de Ruiter, die hun studie aan de Bijbelschool in Brussel afgemaakt hebben en nu klaar zijn om te ver trekken. Heerlijk dat dit kan! God zal ma ken dat het geld er komt. We zullen u dringend verzoeken veel te bidden voor zr. Beimers en haar mensen. God wil ook hierom gebeden zijn. Hier volgt nog een stukje uit een brief van zuster Beimers: „Het is zeer noodzakelijk dat voor ons werk gebeden wordt. Nu wij een groter offensief mogen beginnen, komt de tegenwerking van de satan. Vorige maand heeft iemand gepro beerd de motor van mijn auto te vernielen en zand in de cilinders ge stopt. Alle cilinders kapot plus nog enkele andere dingen. Nu zijn we be- z.ig een garage te bouwen die op slot kan. Dan zijn er zoveel baby's gestorven. Zoiets maakt die mensen bang. Ik heb onze evangelisten gewaarschuwd dat ze wel eens tegenwerking kun nen verwachten en dat ze op een aanval voorbereid moeten zijn. iHet beste is met het werk door te gaan en op onze hoede te zijn voor de tegenpartij. We weten in ieder geval dat we Iemand aan onze kant hebben, die sterker is dan de tegenpartij." Tot zover dan de brief. Nu nog even iets zakelijks: Misschien is het mogelijk dat er meer scholen zijn die de mapies pennen willen gaan verko pen. Meneer X heeft er nog vele in voorraad. Mocht U. schoolhoofden er voor voelen dan kunt U zich tot mij wenden. Ook als U voor Uw school eens een dia - middag over dit werk zoudt willen dan kunt U bij mij te recht. De stand van giro's sinds 8 maart en de pennenactie is ƒ9495,47. Dit is heel fijn, maar met grote vrijmoedig heid durf ik nog veel meer te vra gen, omdat het voor Gods koninkrijk i^ en omdat de nood groot is. Ik vraag niet om een fooi. maar om een offer. Er is enorm veel geld nodig, want volgend voorjaar hoopt een artsen echtpaar ook naar Kilangala te ver trekken. Giro 191613 t.n.v. L. H. v. d. Ster- Bouwmeester, Westvlietweg 14, Voor burg, tel. 070-864222. ding van de gemeenschap zal men ook de versterking moeten behande len. Uitbreiding zal niet remmend mogen werken op de verdere ontwik keling van de huidige Zes. De commissie heeft een nieuw rap port uitgebracht op verzoek van de ministerraad met het oog op de top conferentie van november in Den Haag, waar de versterking en uit breiding van de EEG ter sprake zul len komen. Over de onderhandelingsprocedure met de kandidaten voor het EEG-lid- maatschap zegt de commissie, dat zij zelf tijdens een eerste, meer tech nische fase de onderhandeling na mens de Zes willen voeren aan de hand van de richtlijnen, die de EEG-ministerraad kan geven. In deze fase zou dan gepraat worden over het gemeenschappelijk buitentarief, de landbouwpolitiek e.d. Daarna zouden de lidstaten zelf aan een tweede fase deelnemen, die meer politieke vraagstukken dient te omvatten zoals de algemene politieke problemen als gevolg van de vergro ting der gemeenschap, de institutione le problemen en de aanpassing van de verdragen. Aanvraag Toetreding van nieuwe leden houdt in, aldus de commissie, dat deze niet alleen de verdragen aanvaarden, maar ook de EEG-beslulten die se dert 1958 zijn opgenomen.* De com missie gelooft, dat concrete proble men over het algemeen niet door wijziging van de bestaande EEG-re- gelingen moeten worden opgelost, maar door middel van over gangsmaatregelen. Over de aanvraag van het neutrale Zweden zegt de commissie, dat de EEG de toetreding van dit land slechts zou kunnen overwegen, alsi uit de onderhandelingen zou blijken, dat Zweden in staat is de politieke doelstellingen van de gemeenschap zonder voorbehoud te aanvaarden. 1.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9