IMPRESSIES VAN EEN OPTOCHT DRIE - OKTOBER - ALLERLEI Lekker kliederen op de Breestraat Handel aan de wandel wajang* 0e films Para's hadden last van wind en wolken Smijten voor n kwartje nu( Koraalmuziek onder Ab v. Kapel 5 ZATERDAG 4 OKTOBER WW I LEIDEN Al voor half tien klonken er' carillon- Manken over het Stadhuisplein. Er echter geen beiaardier te beken ten. Drie kleine meisjes probeerden ,un muzikaliteit uit op de „Reizende eiaard" met zijn 35 klokken. Het :lonk nog goed ook en het drietal id er veel plezier in, maar een igent maakte er een eind aan. Even later kwam stadsbeiaardier Rien Ritter en begon het eigenlijke con cert met bekende en minder bekende melodietjes. Aan de voorkant van het Stadhuis was het inmiddels flink druk g-e worden. Blue Planet was bezig met de voorbereidingen van een optreden en intussen waagden de eerste jon gens zich aan de paint-in. Aanvan kelijk wat schuchter, maar langza merhand al met wat meer flair werd het „doek" gevuld met kleuren. Men ontdekte, dat slaan met de kwasten ook leuk was en even later ging de verf met bus en al ertegen aan. Leuk om te zien en leuk om te doen. Iedereen, die durfde, kon zich heerlijk uitleven en lekker kliede ren. Bewonderaars waren er genoeg. Een jongetje was heel serieus bezig de Saint te verven compleet met au reool. Even later spijkerde hij er een ballon naast, die ook werd beschilderd. Het was gewoon je reinste popart. Een andere jongen, die z'n werk wilde verkopen aan de omstanders, maar naar zijn idee er niet genoeg voor kreeg, riep misprij zend: jullie hebben geen kijk op kunst. En daar konden ze het dan weer mee doen. DE LAKENHAL heeft gisteren zijn historische afdeling weer opengesteld. Deze is lange tijd voor het publiek gesloten geweest. Er zijn altijd wel mensen die op Leidens feestdag belangstelling Rebben voor de voorwerpen in het stedelijk museum die betrekking hebben op het beleg en ontzet van de stad. Zij moesten zich tevreden stellen met een hoekje in een schilderijen zaal. Nu waren de Leidse en Spaanse relieken te zien in een deel van een speciaal in gerichte historische zaal. De zaal heet Het Paviljoen en ligt boven de Grote Pers. Wij rekenen de tentoonstelling in De Lakenhal tot de zinrijke punten van het feestprogramma, omdat zij de bezoekers dii-ect con fronteert met het historische ge beuren waaromheen dit feest is opgezet en waaraan het zijn zin ontleent. Dat de directie van het museum deze kleine expositie nu in een passende omlijsting heeft gezet, kan de belangstelling slechts ver groten. De inrichting van de zaal en de opstelling van de voorwer pen gebeurde grotendeels door museumpersoneel, waarbij gebruik werd gemaakt van adviezen van de Amsterdamse ai-chitect Bart van Kasteel. tJET WAS opnieuw het politie- JL muziekgezelschap dat de dag met een Reveille opende. De taak van de politie is er 'door de toe lating van het verkeer in de stad niet gemakkelijker op geworden, maar dat had geen invloed op haar welwillendheid om toch deze stijlvolle opening van de dag op het achterbordes van het stadhuis te verzorgen. AAN MEER dan 8.000 mensen is dit jaar de feestgave haring en wittebrood uitgereikt. Voor het eerst was de inschrijving hiervoor pas in de tweede helft van sep tember. Vroeger gebeurde dat in augustus, maar de vakantie maak te het sommigen onmogelijk, van deze gelegenheid gebruik te ma ken. Vorig jaar lieten bijna 7.000 mensen zich inschrijven. De be slissing van het bestuur om de datum op te schuiven heeft dus een goede uitwerking gehad. De ingeschrevenen kregen ook direct hun toewijzingskaart mee. De feestelijke uitreiking was weer omgeven door voor de lief hebbers heerlijke geuren en een echte drie-oktober-sfeer. Voor dat laatste zorgen alle deelnemers, de stemmig geklede bestuursleden, de aanvankelijk smetteloos witte uitdelers en uitdeelsters, de ont vangers van dit feestbanket en het jeugdorkest De Burcht dat op het Waaghoofd een ruim een uur durend concert ten beste gaf. Deze traditie zal niet verloren gaan zolang 3 oktober bestaat. Het is iedere Leidenaar nu wel duide lijk, dat het in ontvangst nemen van deze gave niets met bedeling heeft te maken. Het heeft iets van een herleving van de uitdeling van brood en haring in 1574, ofschoon men zich dat in een welvaarts staat als de onze nauwelijks zal kunnen voorstellen. In ieder geval herinnert het eraan dat de be volking van Leiden haar vrijheid niet zonder offers en tranen heeft herkregen. Het was weer voortreffelijke haring, bevestigde een consument ons later op de dag. Hij was uit de diepvries gekomen en was vóór de uitreiking ontzouten. Men moest hem alleen schoonmaken en op eten. HET KINDERPROGRAMMA in de morgenuren speelde zich weer op vier plaatsen af, maar nu ook in de Meerburgerwijk, aan de Leiderdorpse kant van de Wil- helminabrug. Devilé's' poppen theater kwam om kwart voor tien in de Zaanstraat Dergelijke programmapunten lenen zich heel goed voor wisse ling van plaats. Wil het bestuur de hele, zich naar alle kanten uit breidende stad bij het feest blijven betrekken, dan zal het de nieuwe wijken niet moeten vergeten. Zuid-West kreeg ditmaal de wielerronde, Noord kan zich ver gapen aan de verplaatste kermis en in het kinderprogramma zit dus ook beweging. Een goed stre ven Devilé weet de aandacht te voeden door zijn programma te actualiseren; het ging ditmaal over Jan Klaassen en de maan- schat. Astronauten boeien de jeugd niet minder dan de groten. ER ZIJN nog steeds groepen Leidenaars die ervan over tuigd zijn dat het karakter van het feest fundamenteel zou wor den aangetast, als de kerk op deze dag haar woord niet zou spreken. De strijd tegen Spanje had wel degelijk ook een religieus aspect. Wordt in de Pieterskerk de officiële herdenking gehouden als onderdeel van het programma in de Feestwijzer, in een aantal klei nere kerken zijn ook diensten, waarin de voorgangers zowel stil staan bij de feitelijke geschiedenis als bij de achtergronden en de doelstellingen van het verzet tegen de overheerser. De diepste mo tieven zijn nog geldig, blijkt dan. Zo ging in de chr. geref. kerk aan het Steenschuur ds. Carlier voor, in de kerk van de geref. gemeente aan de Nieuwe Rijn ds. Vergunst en in het gebouw Hoge Rijndijk 24 voor de geref. gemeente in Neder land (tweemaal) ds. Mallan. Voor een korte weergave van de dienst in de Pieterskerk ver wijzen wij naar een andere plaats in deze krant. HET bestuurslidmaatschap van de Drie-October-vereeniging heeft voor de echtgenoten van de bestuursleden het gevolg dat zij de dag vóór het feest bejaarden en verpleegtehuizen met een smakelijke gift verrassen. Het be stuur hecht eraan, deze traditie te handhaven, omdat dit gebaar zo bijzonder op prijs wordt gesteld, vooral door die bewoners, die niet in staat zijn om ook nog maar iéts van deze dag mee te maken. EEN VERONTRUSTE oud- Leidenaar bekende ons, naar Leiden te zijn gekomen om te zien hoe de afbraak van het feest al was gevorderd. Hij kon het zich eigenlijk niet veroorloven, deze vrijdag niet te werken maar toen hij had gelezen dat er zoveel ver anderd zou worden (verkeer in de stad, verplaatsing van kermis en feestmarkt) moest hij er het zijne van hebben. „Ik wil nou niet zeggen dat dit het begin van het eind is, want zolang er Leidenaars zijn zal er wel 3 oktober gevierd worden, maar ik vrees dat het feest te veel wordt verspreid en dat de intimi teit ervan verloren gaat. Zal het op den duur niet ontaarden in een herstel van de Leidse kermis uit het Verleden, zonder méér Ik heb duidfliik het gevoel, dat dit het oude feest al niet meer is". Bij vroegere vrienden genoot deze oud-Leidenaar een overheer lijke hutspotmaaltijd. Hij gaf toe, dat dit alléén al de tocht naar Leiden (uit Almelo) had goed gemaakt. Overigens blijft hij erbij, dat de veranderingen de sfeer in de binnenstad niet ten goede zijn gekomen. ..Alles wordt wegge drukt ndar de rand en die is zo groot dat er van een samenhan gend feest geen sprake meer is". Met weemoedige gedachten is hij naar het oosten teruggereisd. Maar volgend jaar komt hij toch weer. Want dan is het op de vrije zaterdag. HPOEN DE laatste vuurwerkbom de lucht had vaneengescheurd, ging het leger stadsreinigers in de houding staan. De stad was weer goed vuil. De route van de schoonmaakploegen was vanzelf sprekend ook anders geworden, met de verplaatsing van de feest markt en het Lunapark. De reinigingsdienst maakt dit weekeinde wel een krachtproef door. Eerst de 3-oktober-romme! en dan nog de opruiming na de zaterdagmarkt. Als dit werk ge daan is, past het elke Leidenaar, even voor deze mensen in de hou ding te gaan staan. plantenmargarine Sfeer in 't gezin De „Nieuwe Leidse" er in l LEIDEN Een uur vóór de stoet zal langs komen: geduldige men nen staan alvast langs de weg, zitten op de stoeprand. De mensen houden •an elkaar als het feest is, wamit wanneer de optocht passeert staan die 1 geduldige kijkers hun plaatsje, dat zij een uur eerder al innamen, glim lachend af aan een moeder met drie kindierenaan een oude, invalide De stoet is erg lang. Als men bij de Rembrandt-scholengemeenschap aan de Buirggravenlaan de wagens nog staat te rangschikken, is het ieerste muziekkorps al op de Princessekade. Schrik o schrik. Hoe moet die kilometerslange rij wagens op Turfmarkt, Nieuwe Beestenmarkt, yiolenwerf, Schuttersveld, Stationsweg en Steenstraat worden gepropt. 'e stoet moet immers de Haarlemmerstraat in, en dat zal niet gaan als iet afsluitende muziekkorps niet op de Turfmarkt is aangekomen. Maar .et veel inschikken en opschuiven lukt het ten slotte toch. Muziekkorpsen zijn er in alle ma- en en kleuren. Een mooi overzicht krijg je op de Hoge Rijndijk, waar 'Jij in één rij marcheren voor de op tocht wordt geformeerd. Veel ka- paal, dat wel, want ieder korps peelt zijn eigen mars en dat bete kent voor de toeschouwer drie mar en tegelijk. Eén korps heeft dat wel LlDO„Groene ogen in de nacht". *3 Een af en toe zeer spannende film gi over een rijke weduwe, die erg veel van katten houdt, maar ook veel van haar neef Wylie, die al- lergisch is voor katten. Voor hem ij doet ze deze de deur uit, waarna Sgi ze Wylie tot enige erfgenaam to maakt. De broer van Wylie wil j echter tante vermoorden en hoe dat ten slotte toch nog mislukt, wordt in deze film uit de doeken gedaan. [UXOR „Rif if i in Rio". Een adembenemende inbraak in een jn bankkluis met tien miljoen dollar aan diamanten is het gegeven in deze film. Alles loopt op rolletjes. Een geniale planning staat borg voor het resultaat, totdat in Rome alles wordt verijdeld. Voor lief hebbers van misdaad en liefde uitstekend amusement op hoog ni veau. •ui EX „Tarzans grootste gevecht". Tarzan is weer terug. Hij is wat bezadiger geworden, iets vetter ook en minder atletisch, maar ver der in hetzelfde leren broekje en met dezelfde vrienden. Het gaat om een verdwenen goudschat, die boeven willen hebben, maar Tar zan is ze allemaal te slim af en maakt ze een voor een onschade lijk. De film is wel geroutineerder in elkaar gezet, maar heeft niet de sfeer van de Tarzan-films van ;er. Prolongaties ag rUDIO „Skammen". Tweede week. Een menselijk document van Bergman en niet zozeer een filmisch experiment. Met deze film is hij teruggekeerd naar zijn oeu vre van vroeger. Hij brengt een lci(l moderne oorlog in beeld, waarin twee mensen zich moeten zien staande te houden. Op prachtige wijze geeft hij de totale ontredde ring weer. Het beeld is bij hem primair en begeleidende muziek ontbreekt totaal. RIANON „Funny girl". Vijfde week. Een complete tegenstelling met het gebruikelijke musicalpa troon. Regisseur William Wyler en hoofdrolspeelster Barbra Streisand hebben kans gezien er een soort kunstwerkje van te maken. De film laat eens te meer zien hoe diep triest het leven van een clown vaak is, die mensen aan het lachen moet maken. in de gaten en beperkt zich tot een sinister slaan op de grote trom. De handel, die nog aan de wandel moet gaan, staat alvast opgesteld op de Burggravenlaan. Maanmannetjes "\7"EEL bloemen, veel mooi opge- sierde auto's. Sublieme vond sten, die dan ook telkens applaus krijgen onderweg. Eén daarvan is een witte auto, reclame voor een drogisterij, die helemaal is volgeplakt met roze, lichtblauwe en zwarte Engelse dropjes. Ervoor lopen met hetzelf de snoepgoed beklede mannetjes. Een rijschoolhouder heeft een lis tig apparaat geconstrueerd. Een maanauto die eerst aan één stuk rijdt, dan openklapt en in twee de len naast elkaar gaat rijden. Je vraagt je dan af hoe zo'n man dat klaar speelt. Het-moet toch wel een hobby geworden zijn. „Een hobby Mevrouw, het is een passie voor me geworden!" Iemand naast hem ver klaart„Doet ie helemaal zonder tekeningen, zomaar uit zijn hoofd!" Er zijn overigens nog veel meer maanauto's, -apparaten en manne tjes te zien. Veel alluminiumfolie, zilververf en zwetende gezichten achter de helmraampjes van het ruimtepak. Ook mijnheer de uil ontbreekt niet op het appèl. Aandacht yiJN er veel wagens die de aan- dacht trekken door hun schreeu wende kleuren, door hun glimmen de bekleding, door de grappige vondsten die men erop heeft ge bouwd. andere vallen weer op door hun gevoelige kleuren. Zo is er een paarse pioniers-automobiel die is versierd met okergele bloemen. Wat de bloem-versieringen be treft kon men hier toch zijn hart LEIDEN Toch nog goed gemutst verliet gisterochtend om elf uur een van de leden van de Hilversumse paraclub Icarus een woonhuis aan de Zeemanlaan, nadat hij, niet geheel volgens de opzet, in de tuin was geland. Hy maakte deel uit van een groep van zes parachutisten, die in het kader van de 3 oktober-festiviteiten op het NBLO-terrein aan de Zoeterwoudse singel had moeten landen. Slechts twee springers lukte het op het witte kruis in het midden van het terrein vaste grond onder de voeten te krijgen. Voor een van hen was die landing niet zo geluk kig: met een gebroken been is Hans van den Brink uit Den Dolder naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Hij was de laatste springer van het gezelschap, dat gebruik maakte van twee vliegtuigjes. ophalen. Enkele zeer opvallende wagens zijn versierd met plastic blommekens. Dat vloekt eigenlijk een beetje in zo'n feestelijke op tocht. Als er op een wagen een groep mensen zit, wuiven zij uitbundig, Eenzame menselijke versieringen kijken wat ongelukkig. Het lijkt niet prettig om zo te worden be keken. De stoet wordt afgesloten door een mini-kermisje. Een draaimolen, een turks rad dat helemaal vol zit met geüniformeerde meisjes. Het rad draait en draait. Op de Burg gravenlaan lachen zij nog, de meis jes. Bij de Blauwpoortsbrug heb ben de meesten wit weggetrokken gezichtjes. Twee zingen nog dapper. Ik vraag me af of die vanavond de kermis nog zullen bezoeken. LEIDEN De koraalmuziek in het Van der Werffpark, deze keer verzorgd door het gemengd- en kin derkoor Ex Animo en de chr. mu ziekvereniging Concordia, stond on der leiding van Ab van Kapel, om dat Herman de Wolff ziek was. Aan de overkant van het water luister den een paar honderd mensen, bij het standbeeld enkele tientallen. De, door Concordia correct bege leide, zang was éénstemmig en, wat de kwaliteit betreft, pittig, zuiver en, in elk lied, goed van stijl. Van Kapel droeg zijn frisse opvatting en voor drachtsintenties gemakkelijk op deze geoefende zangers over. Hij wist daarbij de algemene bedoeling, van de teksten, het muzikale karakter van de melodie, tot uitdrukking te brengen, zonder zich in détailwerk te verliezen. De acht liederen waren voor het overgrote deel op het drie-okto- ber-gebeuren te betrekken. Op zich zelf was dit reeds een verdienste. Alleen „Mijn kwd" bleef in het alge mene steken. Het klonk allemaal goed en men luisterde er dus met genoegen naar. Alleen Koppelstok kreeg applaus. Na de hymne traden Caroline de Bree en Marian de Jong met een grote krans naar voren. Ze bestegen de heuvel en boden hem, namens de zangeressen en zangers, de burge meester aan. Ook dit huldeblijk werd opgetrokken en aan Van der Werff overgedragen. Van de eerste drie parachutisten, onder wie een meisje, landden er twee op het hockeyveld bij het Roomburg-complex. De derde kwam zoals reeds vermeld, in de nabij heid van de Zeemanlaan terecht. Hij had daarvoor enkele hachelijke ogenblikken beleefd: rakelings scheerde hij langs de Petruskerk aan de Lammenschansweg. Toen hij bemerkte dat een landing op het grasperk in het midden van de Ze— manlaan een riskante aangelegen heid zou worden, daarvoor was hij nog te hoog trachtte hij over de daken van de huizen te komen. Hoewel hij een deel van de nok in zijn vlucht meenam, liep de lan ding in de tuin verder goed al Van de tweede en laatste serie springers kwamen er twee op het NBLO-terrein terecht, de derde voorzien van de Leidse vlag, in de Van de Sande Bakhuyzenlaan. Ook zijn uitstapje verliep verder zonder complicaties. Bewolking De parachutisten hadden niet al leen veel last van de wind, maar ook de laag hangende bewolking belemmerde hen in hun opzet. Zij sprongen van een hoogte van 1000 meter, nadat eerst twee windpei- lers waren uitgeworpen. De vrije val bedroeg ongeveer 150 meter, in tijd niet meer dan vijf seconden, voordat de parachutes werden ont vouwd. Door de weersomstandighe den waren zij gedwongen reeds op 500 meter hoogte de beslissing te nemen, aldus één van hen, de üit Haarlem afkomstige A. van Zalinge. die in de Van de Sande Bakhuyzen laan landde: of te trachten op het terrein terecht te komen, of uil te zien naar een andere geschikte lan dingsplaats. Sommige springers moesten zich tijdens de vlucht oriënteren op de muziek uit de luid sprekers op het terrein. .Dat hun sprongen nog zo goed afliepen, von den zij allerminst opmerkelijk. Ruim vijf jaar springervaring stond daar borg voor. Hoewel de overgrote meerderheid van de zeer vele aanwezigen voor de parachutisten was gekomen, ont lokten de Franse majorettes uit Cournay sur Maine en de Rotter damse Euroband veel applaus met een wervelend optreden. Afscheid ds. Van Drie LEIDERDORP Ds. Van Drie zal op zondag 30 november in de Scheppingskerk afscheid nemen van de Geref. Kerk. De avonddienst in de Hoofdstraatkerk vervalt. De afscheidsdienst zal uitsluitend woorddienst zijn. LEIDEN De studentenvereni ging Catena heeft een nieuw pand gekocht. Dat dat nogal wat kos ten met zich heeft gebracht, spreekt vanzelf. Daarom ook pro beerde men op 3 oktober Leide naars wait geld uit de zak te klop pen. De studenten poetstem, de schoenen van langskomende feest gangers en hadden tevens op de Beestenmarkt een geïmproviseerd schamdblok opgesteld. Een „bereidwillige" student, in het blok opgesloten, bood zijn hoofd aan om dat voor een kwar- je te laten bekogelen met rotte tomaten. Om de Leidenaars, die nog aarzelden, een beetje uit te dagen, had men op het schand- blok een bord getimmerd met de leus: deze student'.heef t de pest aan Leijenaars. Dat heeft-ie an ders wel geweten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5