NEDERLAND VOLGT NIET -"V Vier doden bij frontale botsing INDRINGER SLAAT SLAPENDE VROUW Gevaarlijke man ontsnapt Lange startbaan Zestienhoven üniiiinmvi Het Kwartet SPRÈVK Crita) Vrij warm Na revaluatie Duitse mark Klein overschot op betalingsbalans OVERVAL MISLUKT Met get.rokke.1 Drie bewakers in cel opgesloten Eerst studie geluidshinder CAFETARIA'S BOTEREN GOED Milan tevreden met Feijenoord Greyvandaag vrijgelaten Meisje (2) in sloot verdronken Vragen raadslid over uitzetting jong echtpaar Nieuwe leidse Courant Zaterdag 4 oktober 1969 - 50ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steensfraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Er schuilt een andere man in mij die kwaad op mij is. BROWNE Vandaag in ZO: -#• Prof. dr. J. van der Hoeven schrijft bij de 75e verjaardag van prof. dr. H. Dooyeweerd, grondlegger van de Calvinistische wijsbegeerte der wetsidee -#■ Dr. C. Rijnsdorp over „De Jakobsladder" De machine spreekt Alles zien met infrarood Koken voor de Koningin -)(- Justitie geeft weinig service Als 't Rijk zijn tanden zet in goud Zomaar een eiland erbij -ïf Dominee stookte whisky Ongehuwde man geen vrolijke vrijbuiter -#■ Gehandicapte kind voor chaos behoeden Zwendelgeschrift leverde wapen voor anti-semitisme Regeren met computer niet in één hand -#• Autobiografieën „Wat hebt u liever... de kortste of de mooiste nveg?" Utf ft ff I» Na enkele koude dagen in het begin van de week is er snel een verbetering gekomen. Een sterk hogedrukgebied boven west- en midden-Europa geeft een fraai herfstweekeinde met zon. De zuid-westen wind voert vrij war me lucht aan met een middag- temperatuur tussen 18 en 20 gra den. Het is waarschijnlijk dat dit fraaie herfstweer ook na zondag nog zal voortduren Vooruitzichten voor maandag: aantal uren zon: 3 tot 9; min. temp: omstreeks normaal; max. temp.: Otot 5 graden boven nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Zod en uiaau 5 oktober zon op 6.47, onder 18.09; maan op onder 16.28; 11 okt. N.M. 6 oktober zon op 6.49, onder 18.07; maan op 0.40, onder 16.44; 11 okt. N.M., DEN HAAG Wanneer de Duitse mark wordt gerevalueerd, dan zal de Nederlandse gulden niet volgen, zo verzekerde gisteren minister Witteveen van financiën na afloop van de wekelijkse kabinetsvergadering. De vorige keer gebeurde dat wel, maar thans ligt de situatie volkomen anders. Beide landen hadden toen een igroot overschot op hun beta lingsbalans. Op dit moment is dat alleen bij de Bondsrepubliek het ge val. Het overschot op de Nederlandse betalingsbalans is vrij klein. Boven dien zijn in ons land de kosten de laatste tijd sterk gestegen. Een revaluatie van de Duitse mark zou voor Nederland weinig voordelen opleveren. Onze uitvoer naar West-Duitsland zou wellicht groter worden maar daar staat tegenover dat de invoer duurder wordt waar door de prijzen verder zullen stijgen. In het algemeen ziet minister Witte veen een ongunstig effect van een Duitse revaluatie voor ons land. JLandbouw Minister Lardinois van landbouw verklaarde dat de voorstellen van de Duitse delegatie naar de EEG-mi- nisterraad, die maandag in Luxem burg bijeenkomt, net zo weinig aan trekkelijk voor Nederland zijn als die van de Europese commissie. De invoerstop voor agrarische pro- dukten, die de Europese commissie West-Duitsland wil toestaan, vindt de minister gevaarlijk omdat de bondsregering die invoerstop naar ei gen inzicht mag toepassen. Dit is vol gens hem een te zwaar wapen. Na de devaluatie van de Franse frank heeft Nederland er naar gestreefd de heffingen en subsidies bij in- en uitvoer zoveel mogelijk te beperken. Een dergelijke houding zal vermoedelijk ook nu worden ingeno men. Nederland verwacht wat dit be treft maandag steun van Frankrijk. Schweitzer Lang zal de koers van dc Duitse mark niet meer vrij blijven, zei gisteren de directeur van het Inter nationale 'Monetaire Fonds, Pier- re-Paul Schweitzer, op een bijeen komst van het IMF in Washington. BERGEN Vier personen zijn gistermiddag om het leven gekomen bij een frontale botsing tussen twee auto's op de weg Alkmaar-Den Hel der. De bestuurder van een Daf, de 76-jarige J. Zwart uit Velsen, wilde in een bocht een vraclitwagen inha len. Een uit de andere richting ko mende Opel botste tegen de Daf. Het echtpaar J. Ph. van Laar (66) en A. M. L. van Laar-Schumacher die in de auto van Z. zaten, kwamen om, evenals een vierde inzittende, een vrouw die nog niet kon worden geïdentificeerd. De bestuurder van de Opel, H. van Riesen (35) uit Schoorl, werd ernstig gewond. Korte tijd later gearresteerd HAARLEM Met een beeldje heeft de 26-jarige keukenknecht T. van B. gistermorgen de even oude mevrouw B. in haar woning zodanig op het hoofd geslagen, dat zij ernstig gewond raakte. De politie heeft de man ge arresteerd. Hij heeft zijn daad toegegeven. De echtgenoot van de vrouw had, toen hij naar zijn werk ging, de voordeur van zijn woning laten openstaan. Van B., die bij de politie bekend staat als gluurder en daar voor reeds enige malen is veroor deeld, ging de woning binnen. Hij zag de vrouw met haar zoontje in bed liggen. Mogelijk in paniek ge raakt sloeg hij haar daarop met een beeldje op het hoofd, en pakte ver volgens uit een geldkistje vijfentwin tig gulden. De man ging hierna naar zijn werk, maar keerde later terug om de wonden met een washandje te reini gen. Weer buitengekomen vertelde hij een agent, gehoord te hebben dat er op het bewuste adres een vrouw ziek was en hulp nodig had. De politie stelde een onderzoek ih, en trof de vrouv) gewond op bed aan, Zij werd naar een ziekenhuis ge bracht. In de loop van de middag hield de politie Van B. aan. De 81-jarige mevrouw L.H. van Koningsbergen uit Laren is gister morgen geschept door een auto, toen zij plotseling dc Hilversumseweg overstak. In een ziekenhuis is zij aan de opgelopen verwondingen overle den. De Nederlander Jan Krekels heeft vrijdag in het Belgische Varse- nare een wielerwedstrijd voor be roepsrenners gewonnen. Krekels leg de de 110 kilometer in 2 uur en 55 minuten af. Het Westduitse besluit kan zijns in ziens als tijdelijke maatregel gebil lijkt worden. Het voorkomt onge wenst kapitaalverkeer. De overkoepelende organisatie van boerenbonden in de EEG heeft ge pleit voor het houden van een confe rentie ter opstelling van een ge meenschappelijk monetair beleid. Of er zal een nieuw stelsel van land bouwprijzen moeten komen. De organisatie schrijft dit in een telegram aan de huidige voorzitter van de Europese ministerraad, mi nister Luns, en aan de voorzitter van de Europese Commissie, Jean Rey. AMSTERDAM Twee jonge man- I ncn hebben gistermiddag tevergeefs geprobeerd de botergroothandelaar P. j Har tog in zijn kantoor aan de Brou- wersgracht te beroven. Terwijl de 1 ene man bij de deuropening bleef staan, stapte de ander het kantoortje binnen en vroeg de eigenaar om geld. Hij dreigde daarbij met vermoedelijk I een gaspistool. De groothandelaar antwoordde dat het geld juist de dag tevoren naar de bank was gebracht. Inmiddels was ook dé tweede overvaller naderbij gekomen. De groothandelaar voelde zich nog meer bedreigd, greep een kantoorboek en sloeg daarmee naar 1 de gewapende man. Deze spoot hem een bijtende stof in het gezicht. De overvallers vluchtten, de groothande laar met tranende ogen achterlatend. pistool speurde een menigte agenten vannacht en vanmorgen vroeg in het Vondelpark naar de ont snapte misdadiger Sch. AMSTERDAM - De hoofd stedelijke politie heeft vanmor gen om acht uur een groot scheepse achtervolging op de ontvluchte misdadiger Gerhard Sch. gestaakt. Een kern van re chercheurs en agenten blijft ech- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Lucht haven Rotterdam moet, althans voor een periode tussen nu en het gereedkomen van een twee de nationale luchthaven (20 tot 25 jaar), blijven functioneren. In die periode moet de lucht haven de ontwikkeling van de internationale luchtvaart volgen. Een van He voorzieningen die DEN HAAG De winsten in de cafetariabranche zijn een van de gun stigste van de hele horecasector. De meeste ondernemers van cafetaria's kunnen er een goede boterham in verdienen. In tegenstelling tot de ca fé-restaurantbedrijven en de hotel café-restaurants is bij de cafetaria ook de keuken winstgevend. Dit blijkt uit een onderzoek van het Economisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf. De oorzaak van deze resultaten ligt in de eenvou dige opzet van de bedrijven en aan de eenvoudige maaltijden. De winst loopt in verhouding terug in die be drijven waar de omzet het grootst is. Zuiveringen in coniilé Slowaakse corrtmunisten PRAAG Het centrale comité van de Slowaakse communistische partij heeft negen leden uit zijn midden verstoten. Van het partij presidium verloren vier leden hun functie. On der hen is ook de voormalige vi ce-premier Samuel Faltan. In de Sowaakse regering zijn di verse ministersposten in andere han den overgegaan. Tot het centrale co mité zijn voorts 24 leden toegelaten die „ten onrechte tijdens het parij- congres waren beschuldigd". Tot hen behoort Vasil Bilak lid van het presi dium van de Tsjechoslowaakse com munistische partij. daarmee gepaard gaat is de aan leg van een 3500 meter lange startbaan. De bouw van een hangar zal voor lopig kunnen worden uitgesteld. Het beheer van de luchthaven moet kri tisch worden bezien. Mogelijk zijn kostenbesparingen het gevolg. Tot deze vijf conclusies is ir. Th. Brou wer, waarnemend directeur van de luchthaven gekomen in zijn rapport dat reeds in januari gereed was maar pas nu openbaar is gemaakt. Het heeft al veel stof doen opwaai en. Talrijke protestcomités zijn in middels opgericht. B en W hebben nog geen standpunt ingenomen. De conclusies zijn nog slechts „aanbeve lingen" aan het college. In zijn beleidsnota bij de begroting heeft wethouder mr, H. C. G. L. Po lak van stadsontwikkeling, verkeer en volkshuisvesting, meegedeeld dat een verantwoorde beslissing over de toekomstige ontwikkeling van de luchthaven pas kan worden genomen wanneer de resultaten van een studie naar de geluidshinder bekend zijn. De raadscommissies voor het ha venbedrijf en voor stadsontwikkeling en verkeer hebben zich, aldus de wet houder. met verschillende stellingen die door de heer Brouwer zijn ont wikkeld, kunnen verenigen. Voorbe houd is gemaakt ten aanzien van de financiële consequenties en van de geluidshinder. Wat dat laatste betreft is een voorstel in voorbereiding om een onderzoek naar de geluidshinder te laten uitvoeren. De wethouder is van mening dat de nieuwe plannen voor de aanleg van een tweede startbaan geen doorgang kunnen vinden als voor het vraagstuk van de geluidshinder geen verantwoorde oplossing zal gevonden worden. Daarbij merkt wethouder Polak op dat het belangrijk is te we ten in hoeverre de geluidshinder wordt veroorzaakt door de zoge naamde kleine luchtvaart (reclame- vliegen, sportvliegen e.d.) en door dc grote machines. Bovendien moet worden bekeken of het mogelijk is de aanvliegroute voor de nieuwe baan naar het noor den te verleggen. Wel vindt de wet houder dat „in een niet te verre toe komst'' een beslissing moet worden genomen over het al of niet aanleg gen van een tweede lange baan. (Zie ook elders deze krant) Gerhard Sch. ter naarstig speuren naar de ge vaarlijke Sch. Vanmorgen ont braken alle aanwijzingen waar de man zich zou kunnen be vinden. Rond een uur vannacht wist de 45-jarige Sch. te ontsnappen uit het Huis van Bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen. Hij bedreigde met een pistool, dat hem vermoedelijk tijdens een bezoekuur in handen was gespeeld, drie bewakers, die hij ver volgens in een cel opsloot. Achtervolging Onmiddellijk begon de politie een uitgebreide speurtocht, waarbij alle afdelingen werden ingeschakeld. Het Vondelpark, waar Sch. was gesigna leerd, werd volledig uitgekam d. Toen dit geen resultaat opleverde, werd de achtervolging op bescheide ner schaal voortgezet. De politie beschouwt Sch. als een zeer gevaarlijke misdadiger, die niet voor geweld opzij gaat. Hij wordt onder meer verdacht van de moord op Tante Betje uit de Halve maansteeg, die in 1956 door Sch. in zijn auto zou zijn meegelokt. On danks een speuractie in de duinen bij de Bloemendaalsezeeweg, is het stof felijk overschot van het slachtoffer nimmer gevonden. Het signalement van Sch. is: onge veer 1.75 meter lang, blauwgrijze ogen, donkerblond dun ingeplant haar met inhammen, tenger postuur, bril dragend, meestal met donkere glazen. GENèVE De president van AC Milan, de heer Carraro, toonde zich zeer tevreden met Feijenoord, als te genstander in de tweede ronde van het tornooi om de Europa - beker voor landskampioenen. „Leeds, Celtic en Real Madrid waren de clubs die we vreesden te ontmoeten." Herinne rend aan de wedstrijd in de finale van het afgelopen seizoen tegen Ajax: „We moeten weer tegen een Hollandse club spelen, maar onze ze ge op Ajax is in elk geval een gerust stelling met de ontmoeting tegen Fei jenoord in het vooruitzicht." De secretaris van Feijenoord, de heer Groeneweg, die bij de loting in Genève aanwezig was, sprak van „pech" bij het vernemen van de vol gende tegenstander van de Rotter dammers. MOSKOU China heeft de Brit se zaakgelastigde in Peking meege deeld dat Reuter-correspondent Anthony Grey vandaag nog zal wor-* den vrijgelaten. Grey (31) heeft ruim twee jaar in Peking onder huisarrest gestaan en is steeds in strikte afzon dering gehouden. Het grootste deel van de tijd moest hij in één kamer blijven en in die twee jaar mocht hij slechts driemaal bezoek ontvan gen van Britse diplomatieke verte genwoordigers. Grey, een vrijgezel, is zonder for mele aanklacht gevangen gehouden als represaille voor de arrestatie van dertien Chinese journalisten in Hongkong. De laatste van deze der tien is gisteren door de autoriteiten van de Britse kroonkolonie in vrij heid gesteld. NIEUW-LEKKERLAND Gister middag is de tweejarige Cornelia Groenendijk uit Nieuw-Lekkerland in een sloot bij de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. ROTTERDAM De heer H. J. v.d. Meiden, fractievoorzitter van de ARP in de gemeentèraad, heeft B en W een schriftelijke vraag gesteld naar aanleiding van de kwestie der uitzet ting van het jeugdige echtpaar Vink uit het huis Noorderhavenkade 153b, waar het door een besluit van wet houder J. Worst uit moest trekken omdat de woning zonder vergunning, maar afgaande op een mondelinge be lofte van een volkshuisvestingsamb tenaar. werd betrokken. De heer v.d. Meiden vraagt: „Is het college van B en W, gezien de be richten in de pers over de ontrui ming van een woning aan de Noor- derhavenkade, bereid de raad in te lichten over de feitelijke situatie en over de overwegingen, die tot de on derhavige beslissing hebben geleid." czbu U&uijuu/n^ INTERIEURVERZORGING CPUNSbURGU MEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. per maand per kwartaal Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1