Directie NS gaf minister voorlichting verkeerde 'Kaas uit het knuistje' is soms een serieuze zaak. Als kinderen gebrek aan kalk hebben. Vervoer op West-Duitsland belemmert handelsvrijheid verliesgevend Al jaren Uitspraak parlement over Drie van Breda L Schakel verwacht hard spel Geen cent belastinggeld nodig voor het goederenvervoer Ka(b)belbaan STUDIESTOP TWEEDEJAARS MEDICIJNEN Initiatiefwet Kamerlid Van Schaik: Zes wensen bij nieuw verdrag Sombrero voor Neil Armstrong Drie uren eadeau Lijsttrekkers Zweven 5 WOENSDAG 1 OKTOBER 1969 M. W. SCHAKEL geen cent MINISTER BAKKER winst? Af. G. DE BRUIN Een karwei op langlopende ter mijn, maar als het weer enigszins meewerkt, zal het wel van een leien dakje gaan. Dit is de Long- Lines, het kabelschip van de Ame rikaanse telefoon- en telegraaf- maatschappij, gisteravond uit Pro vidence vertrokken om een tele foonkabel aan te leggen van Rhode Island tot de rrnd van het plateau voor de Spaanse kust bij San Fer nando. Arabiertje (2) De heer A. van Leeuwen uit Cannes «telt voor, het handgranaten gooiende Arabische jongetje voor heropvoeding naar Israël te zenden. Want in Neder land is het „te kil". Joden houden van kinderen, zegt hij, en ze zijn altijd goede vaders en moeders geweest. Ik hou ook van kin deren en tracht ook een goede vader te zijn. Laten wij van het moderne Israël a.u.b. geen afgod maken! Overigens: die Arabische jongen zal wel ouders hebben. Misschien is het gewenst hen uit de ouderlijke macht te ontzetten (als zoiets bestaat in zijn vaderland). De heer Van Leeuwen spreekt daar niet over. Hij rept zelfs niet van hen te horen of hen in te lichten. Ziehier waartoe mateloze eenzijdig heid drijft. Want de jongen in Israël onderbrengen zonder toestemming van ouders of voogden is doodgewoon kin derroof en dus een misdaad. Wat de heer Van Leeuwen gemakshalve ook nog vergeet zijn de represailles die de Arabische landen zouden nemen tegen zo'n handelwijze. Hij vergeet ge makshalve, dat in de Arabische lan den nog enige tienduizenden Joden wonen, die ook kinderen hebben.... Laten wij de zaak duidelijk stellen, Dat die knaap heropgevoed moet wor den spreekt vanzelf. Dat dit nu juist niet in Israël kan is nèt zo duidelijk. En zelfs in dit afschuwelijke geval kan men niet buiten de Arabische ou ders of voogden om handelen. Net zo min als men een minderjarige verste keling uit Rusland, de Balkanlanden. Cuba of noem maar op, ergens in een ander land kan laten heropvoeden. Men moet de wereldsituatie en ook de toestand in het Nabije Oosten leren zien zoals ze is. Pas dèn kan men zinvol handelen. Of is men vergeten wat met eniee duizenden Griekse kin deren is gebeurd tijdens de rode opstand aldaar? Alphen a. d. Rijn W. Boshuis Hoe lanti nog? (2) De heer H. Vlaardingerbroek heeft zich afgevraagd hoe lang de protesten van studenten nog „genomen" zullen worden. Gelukkig dat er nog e'en groep stu denten is (en ook wel anderen) die de moeite nemen om zich heen te kiiken naar onze maatschappii (en ook in groter verband: wereldmaatschaopii). om daarin de rotte plekken te signale ren. En wat die welvaart betreft: voor studenten blijft er ook niet zoveel over van de 4snn gulden oer iaar (maximale toelage) of minder, met kamerhuren die kunnen oplopen tot zo'n 125 gulden in de maand voor een zolderkamer (totaal per jaar 1500 gul den). Maar je kunt ervan leven. Eigenlijk zouden we allemaal wel van minder kunnen leven. En het overschot zou voor iets. nuttigs gebruikt kunnen worden. Ik denk büvoorbeeld aan een rechtvaardiger verdeling van het we reldinkomen. voor betere le vensomstandigheden voor die mensen daar, ver weg. Ik geloof dat daarover on1-- iets in de bijbel staat. Rijswijk (ZH) Jim Kortland (Van onze sociaal-economische redactie) RIJSWIJK Bij de Nederlandse Bond van Protestants-christe lijke beroepsgoederenvervoerders bestaat grote ontstemming over het beleid van de directie van de Nederlandse Spoorwegen. De president-directeur van de NS, mr. M. G. de Bruin, heeft een harde onderhandelingspolitiek aangekondigd om ook de tekorten op het goederenvervoer uit de schatkist gefinancierd te krijgen. De heer AL W. Schakel, voorzitter van de PCB, vindt dit een ontoelaat bare houding van de NS-directie. Voor het goederenvervoer van de NS behoeft geen cent belastinggeld op tafel te komen, aldus de heer Scha kel, omdat de vervoerssector in het particuliere bedrijfsleven dit ver liesgevende vervoer van de NS ge makkelijk kan overnemen. Wanneer de heer De Bruin hard spel wil spe len dan zullen we hem met hard spel antwoorden, aldus de heer Schakel. Het is naar het oordeel van de PCB onnodig, dat de NS een verlies lijdt van meer dan ƒ50 miljoen op het goederenvervoer. Deze sector van het bedrijf kan gemakkelijk afgesto ten worden. De heer Schakel citeert 'hierbij de minister van verkeer en waterstaat, die bij de behandeling van de NS-Garantiewet vorig jaar in de Tweede Kamer stelde, dat de rijksbijdrage alleen verleend zal worden voor het reizigersvervoer. Het goederenvervoer van de NS zou meer opleveren dan de eigen speci fieke kosten en zelfs een positieve bijdrage leveren tot het exploitatie resultaat van het NS-bedrijf. Onvoorstelbaar Thans blijkt uit de kostensplitsingsnota van de regering, dat het goederenvervoer van de NS in 1965 voor het laatst winstgevend was, namelijk met ƒ9 miljoen. In 1966 sloeg dit bedrag om in een ver lies van ƒ30 miljoen, dat in 1967 groeide tot 51,6 miljoen. Terwijl de directie van de NS dit wist, liet zij de minister vorig jaar in de Kamer nog rustig verklaren, dat het goederenvervoer winstgevend was. De heer Schakel noemt deze gang van zaken op z'n zachtst gezegd onvoorstelbaar. Op korte termijn valt de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van het wetsontwerp Financiering sanering NS. De heer Schakel zal bij de debatten in de Tweede Kamer een frontale aanval openen op de NS-di rectie. Naar zijn oordeel mag er geen cent belastinggeld betaald worden voor het goederenvervoer van de NS. Ook wil hij duidelijk nagaan, hoe de NS-directie het verlies van 50 miljoen op het goederenvervoer over 1967 heeft berekend. Hij vraagt zich af, of hier wel een juiste verdeelsleu tel is gebruikt. Bij een onjuiste ver deling van lasten over het personen- en goederenvervoer zou het verlies op het soederenvervoer nog wel eens groter kunnen blijken. Onderzoek De PCB heeft daarom besloten het initiatief te nemen tot een nabereke- ning van de NS-sleutel. Het Econo misch Bureau voor het Weg- en Wa tervervoer zal gevraagd worden dit werk te verrichten; de minister zal daartoe het nodige cijfermateriaal beschikbaar moeten stellen. Ver wacht wordt, dat het gehele georga niseerde bedrijfsleven in de ver voerssector zich achter dit initiatief van de PCB zal scharen. Het Econo misch Bureau zal kunnen vaststellen of de verdeelsleutel juist is of niet. „Wij laten ons niet met ons eigen belastinggeld beconcurreren", aldus de heer Schakel. Als belangrijkste punten in het wetsontwerp van de regering over Financiering sanering NS, verwacht de heer Schakel: 1. Plannen om de tekorten weg te werken. 2. Opheffing van bedrijfsvreemde lasten, waarbij de rekensleutel voor het personen- en goederenvervoer een rol zal spelen. 3. Sluiten van onrendabele lijnen. Het beroepsgoederenvervoer ziet met belangstelling naar het wetsont werp uit en is voornemens de hoofd directie van het NS-bedrijf fors te genspel te leveren. Wetsontwerp Veringa DEN HAAG Minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen heeft zijn reeds aangekondigde wetsontwerp ingediend dat het moge lijk moet maken het aantal medische studenten te beperken. Het wetsontwerp beoogt in de eerste plaats de instelling van een commissie, die de minister moet ad viseren over de van jaar tot jaar te bepalen opleidingscapaciteit van de medische faculteiten. Wordt de uiterste grens van die capaciteit overschreden, dan komt er een vergelijkend examen en zal een aantal van de voor het propedeu tische examens geslaagden op een wachtlijst worden geplaatst. Deze studenten zullen voor het volgen van het tweede studiejaar voorrang ge nieten. De op de wachtlijst geplaatste stu denten kunnen in aanmerking komen voor financiële steun. Je zou zeggen dat het niet meer mag voorkomen. En toch zegt een onderzoek - zijn er nog veel kinderen in ons land die niet genoeg zuivel krijgen. Is dat dan werkelijk zo belangrijk Ja. Kinderen hebben kalk nodig omdat hun botten en tanden van kalk 'gemaakt worden'. In de groei vraagt hun lichaam om véél kalk, anders kén het gewoon geen sterke botten en tanden maken. Melk is het enige voedingsmiddel dat genoeg makkelijk opneembare kalk bevat. Genoeg melk of yoghurt drinken en kaas eten zijn dus noodzaak. (Weet u dat één pond kaas gemaakt wordt van 5 liter melkt) Zo ziet u dat kaas uit het knuistje meer is dan zomaar een hapje. Het is ernst. Gelukkig geen bittere, maar een lekkere (Van onze soc.-econ. redactie) RIJSWIJK De bijzonder geringe groei van het Neder landse vervoer over de weg naar (Van onze parlcmentsredactie) DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid dr. Th. E. E. van Schaik (kath. v.) zal zijn pogin gen voortzetten een uitspraak uit te lokken van de Kamer over de drie Duitse oorlogsmis dadigers in Breda die, zoals gis teren in een deel onzer editie is gemeld, niet zullen worden vrij gelaten. Dr. Van Schaik verwacht dat de meerderheid van de Ka mer vóór vrijlating is. In welke vorm hij een Kamer-ui- spraak wil krijgen, is og niet be kend. Daarover zal in de eerstko mende vergadering van de KVP- fractie worden gesproken. Waar schijnlijk zal de heer Van Schaik een initiatief-wetsontwerp indienen. Polak „Doen we er in 1969 goed aan deze ménsen zonder uitzicht op vrijheid vast te houden voor mis daden die ze lang geleden hebben bedreven? Stemt dit nog wel over een met onze rechtsopvattigen?" Minister Polak van justitie stelde gisteravond deze vragen in Scala naar aanleiding van het besluit van het kabinet de drie Duitsers niet vrij te laten. Uit dit televisie-interview bleek dat de miister geneigd was de drie niet langer vast te houden- -Een mens. kan zo diep vallen dat het on voorstelbaar is"', zei de minister, „maar het blijven mensen." Minister Polak ontkende dat het lot van de „Drie van Breda", door de fractievoorzitters in de Tweede Ka mer te raadplegen, afhankelijk was gesteld van een politieke grootste gemene deler. De verdeeldheid over de zeer menselijke vraag van de vrijlating liep immers door alle politieke partijen heen. Een nieuwe wet zou een voor waardelijke invrijheidsstelling m* gelijk moeten maken- Voor een gra- tieverleniging was immers geen en kele grond- Bij de behandeling van deze zaak is het de minister duide lijk gebleken dat de gevolgen van de misdaden van de drie nog steeds zeer smartelijk zijn. Apollo-ll-astronaut Neil Arm strong (rechts) neemt hier een sombrero in ontvangsttenoijl zijn ruimtecollega Mike Collins de handen van enthousiaste be wonderaars drukt tijdens de over weldigende ontvangst van de Apollobemanning in Mexico-Ci ty, de eerste stop van een 38- daagse reis door 24 landen. Vol gens Collins is hel doel van deze reis de „rest van de wereld" te laten delen in de „geest van de Apollo". Geen alarmerender geluid dan te- lefoongerinkel in de zwartheid van de nacht. Eerst val je in een se conde die uren duurt in een droom. Iets verwards van een trein die ver trekt en een koffer die niet dicht wil, je mist de trein maar zit er toch in. De locomotief gilt en je weet heel zeker dat locomotieven tegenwoordig niet meer gillen. Het gegil wordt gebel en dan is het opeens de telefoon. Met kloppend hart struikel je naar het apparaat. Zielsbang dat het zwijgen zal. Nog banger voor wat het zeggen gaat. Er komen onverstaanbare klan ken uit de hoorn een heel langzaam worden die toch tot woorden. Franse woorden want het is een me neer uit Parijs die iemand in Am sterdam wil spreken. Ik heb er geen flauw idee van hoe een Parijzenaar moet draaien om zo'n gesprek tot stand te brengen en wat is kengetal in het Frans. Enfin, op een of an dere manier leg ik hem uit dat Den Haag een andere stad is en wens hem succes. Daar zit ik klaarwakker midden in een slapende wereld, het is nog op een stoelleuning. Hij verbeeldt zich zeker op een boomtak te sla pen. Langzaam doet hij een oog open, rekt zich, strekt zich en klau tert naar beneden, bedelt om een aanhaling en trippelt naar de keu ken. Ontbijten, waarom niet. Dan zie ik mijn speeldingetje staan. Miniatuur radiootje op batte rijen uit verkoopje, waar ik nog nau welijks van genoten heb. behalve dan voor nieuwsberichten. Zou er ergens op de wereld nu een mu ziekje zijn? Knopje indrukken, een zee van klanken stroomt in de kamer. Klaar wakkere muziek. Even later een Ita liaanse omroeper die onverstaanba- re dingen zegt. Dan een zanger die Bon giorno tenort. Hoe vroeg begin nen ze daar? Even later een hevig getik dwars - door de tenor. Hilversum I onl- geen vijf uur. Poes Jeroen dommelt waakt en voorspelt weer met buien hier en daar. Tot dusver is het voor mij aldoor daar geweest en daar reken ik vandaag ook op. Ergens aan de helem glimt licht. De tijd vliegt met muziekjes her en der. Om zeven uur heeft Mao een pa rade afgenomen. Hij leeft. Naast Hilversum liggen de Bel gen. Een sombere stem houdt een soort arbeidsbeurs en roept om dat in Antwerpen analisten dp acade misch niveau gevraagd worden en in Roesselaere schoenherstellers. Een streepje verder is er net een meneer in Gibraltar, die zegt dat het een rustige nacht is geweest en de telefoon nog werkt. Een opmer king die mij in de ziel snijdt, want zonder telefoon zou ik een rustige nacht hebben gehad. Als ik Hilversum II bereik, hoor ik net „laatste zwaai". Gelukkig, aan de ochtendgymnastiek ben ik ontkomen. Buiten knetteren de bromfietsen en zoeven de auto's. De dag is er nu' helemaal. Met de agenda de gewone routine. Die gekke Fransman was toch eigenlijk een aardige kerel, hij gaf me zo maar drie uren lummelen cadeau. en door Duitsland gedurende het eerste kwartaal van dit jaar en de uitzonderlijke toeneming van het Duitse vervoer naar Ne derland zijn voor de heer M. W. Schakel, voorzitter van de Ne derlandse Bond van Protes tants-christelijke beroepsgoede renvervoerders, aanleiding een aantal eisen te formuleren met betrekking tot het komende nieuwe overleg tussen Neder land en West-Duitsland. In het lopende verdrag mag Neder land per dag 1950 wagens op de Duitse wegen hebben en omgekeerd Duitsland 1950 wagens op de Ne derlandse wegen. Dit loopt tot eind 1970. Op niet te lange termijn kan echter reeds het begin verwacht wor den van de onderhandelingen voor een verdrag met Duitsland, dat op 1 januari 1971 van kracht moet wor den. Als punten, die bij dit overleg dui delijk naar voren zullen moeten ko men, noemt de heer Schakel: 1. Het voortdurend groeiende Ne derlandse handelsverkeer wordt door de Duitsers in een te nauw keurslijf perst. De markten worden steeds verder geliberaliseerd en de tarieven aan de grens vrijwel afgeschaft, maar via de beperking van de ver voersmogelijkheden wordt toch indi rect deze vrijheid weer ingeperkt. Dit is in strijd met het principe van de EEG. Via het vervoer komen weer nieuwe contingenteringen tot stand. 2. Het huidige systeem dwingt bij na tot overtredingen en is daarom verderfelijk. 3. Het gelijke aantal van 1950 dag vergunningen zowel voor ons land als West-Duitsland is in hoge mate on billijk, gelet op het verschil in om vang van beide landen. 4. Nederland behoort tot de ver- voersspecialisten in Europa, maar door geforceerde maatregelen dreigt onze groei overvleugeld te worden door de groei van het Duitse vervoer. 5. Minister Leber beoogde met zijn maatregelen de verlieslijdende Duitse spoorwegen te bevoordelen. Dit is niet gelukt, maar wel profiteert het Duitse wegvervoer ten koste van het Nederlandse vervoer. 6. Andere vervoerstechnieken zijn niet aan beperkingen gebonden zoals de Rijnvaart en het vervoer per rail. Hier is een oneerlijke concurrentie tussen de verschillende vervoerstech nieken. (Vervolg van pag. 1) Het Kamerlid deed gisteravond een felle aanval op het buitenlands be leid van dit kabinet. „Het wordt hoog tijd dat daar verandering in komt". Met name de houding van de Wester se landen ten opzichte van de Oost- europese communistische staten, ver toont een duidelijk gebrek aan visie. „Alle communisten, of ze nu uit Roe menië, Tsjechoslowakije en Zuidsla- vië komen of uit Polen, Hongarije of de DDR, worden over één kam ge schoren. De regering schiet hier zeer ernstig tekort". Moeilijk Mr. Aantjes gelooft dat het kabinet- De Jong het goed doet, ondanks de zeer moeilijke positie die het in de Nederlandse politiek inneemt. Aan de ene kant de opposotie die elke gele genheid in de Kamer aangrijpt om het heengaan van De Jong te eisen. Aan de andere kant de drie christe lijke partijen, die wel loyaal zijn, maar keer op keer duidelijk verkla ren er niets voor te voelen dit kabi net inzet van de verkiezingen te ma ken." Een weinig aanlokkelijk pers pectief voor deze regering," aldus mr. Aantjes. Volgens hem doet het er weinig toe met welke partner de drie christe lijke partijen in 1971 in zee gaan, PvdA, VVD of D '66. De grote conti nuïteit in het beleid moet toch van de drie christelijke partijen komen. VVD en PvdA brengen alleen een nuance verschil. De tweede wedstrijd voor de - eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars j tussen PSV en Rapid Wien zal van- avond worden geleid door de Portu- j gese arbiter Campos. Hij wordt ge- i assisteerd door zijn landgenoten j Alexandre en Dias Nunes. TJET zwevende bestaan van de Duit se mark, dat niet noodzakelijk op revaluatie hoeft uit te lopen, heeft een goede kant omdat het voorlopig een eind maakt aan het ondergraven de werk van speculanten. Een nieuwe monetaire crisis, waarin ook andere valuta's meegesleept zou den worden, is voorkomen. Bonn heeft nu gelegenheid de gevolgen van vrijlating van de koers van de merk te overzien. Na verloop van tijd kan in een sfeer van betrekkelijke rust een beslissing worden genomen. Mogelijk wacht men daarmee totdat een nieuw coalitie kabinet is gevormd, zodat dit niet aan handen en voeten gebonden is. Minister Schiller, die al bijna een jaar achtereen revaluatie heeft gepleit, weigert thans toe te geven dat de jongste maatregelen een verkapte op waardering zijn, in afwachting van een definitieve. Hoe dan ook de Duitse stappen (vrijlating van de koers van de mark en compenserende maatregelen ter bescherming van de Duitse boeren) hebben ook zeer bedenkelijke kan ten, met name voor Bonns Europese partners. In Nederland wordt de zaak hoog opgenomen, omdat het duurder wor den van de mark de prijzen vanuit Duitsland ingevoerde goederen om hoog brengt en het landbouwbeleid in de Europese gemeenschap in gevaar komt. De prijsverhoging zal na verloop van tijd doorwerken, en de Nederlandse huisvrouw zal tot de ontdekking ko men dat zij voor talrijke produkten meer moet betalen dan vóór de jong ste manipulaties met de mark. Ook de boeren en tuinders, die toch al niet erg met de Europese gemeen schap weglopen, zullen niet alleen als gevolg van de compensatie voor de Duitse landbouw met nog meer onzekerheid moeten leven. Eerst heeft Frankrijk ter gelegenheid van de devaluatie van de frank dc land bouw klok in Europa jaren terug gezet. Nü hebben de Duitsers het Franse voorbeeld gevolgd. Er moet bijna weer van de grond af worden begonnen. Optimisten merken op, dat het mis lukken van het Europese landbouw beleid wellicht toetreding van Enge land tot de gemeenschap zal verge makkelijken. Want juist op land bouwgebied waren er grote moeilijk heden. Dit optimisme kan echter nauwelijks de aandacht afleiden van de schade die kleinere landen als Nederland moeten lijden, als de grote partners hun eigen problemen oplossen zon* der zich aan de spelregels (e houdeni

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5