CHINA WIJZIGT HOUDING Spoedig besluit over coalitie SPD - FDP Commentaar Twijfel over volksstemming iim '<9 M H LUNS IN VN OVER TOEKOMST PAPOEA'S Biesheuvel en Bakker in '71 lijsttrekkers van de ARP decoratief en praktisch zo'n j el i Het Kwartet Betere betrekkingen Crita) HfT fffK* Minder buiig krokantjes JAMIN Alle troepen aan de grens terugtrekken Protest mars in Belfast Hard spel Schippers- zoontje in stuurhut verbrand Liberalen lang niet eensgezind Russen wilden Mirage stelen bon Nieuwe Leidse Courant Woensdag 1 oktober 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Nieuwt Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10- Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur „Voorzitter" Mao en zijn tweede man in Rood China, L ,i Piao, beiden pas nog door sommige persbureaus ernstig ziek gemeld, verschenen weer in het openbaar. Het lijkt erop dat Peking naar betere betrekkingen wil streven met Moskou. Sinds het grensconflict hebben de Chinezen keer op keer geweigerd met de Russen te praten. Het voorstel om de ruzie door onderhande lingen bij te leggen, komt voor Moskou dan ook als een verrassing. Men verwacht nu dat binnen twee maanden de bespre kingen zullen beginnen. Ê'vnion over yronsgosehi! Gesprek over tivee ntuantlon 3luo tveer in het open hour Bescheidenheid is vaak slechts eerzucht die haar tijd afwacht. DE BOISSON „Wie krijgt de boete als we op de bon gaan de duwer of ik?" DE BILT Een lagedrukge bied, dat gisteren nog ten westen van Schotland lag, trok naar Scandinavië en diepte daarbij verder uit. Het koufront van deze depressie passeerde vannacht ons land, waarbij slechts op enkele plaatsen regen van betekenis viel. Achter dit front wordt met een noordwestelijke stroming on stabiele lucht aangevoerd, waar in zich buien ontwikkelen. De noordwestelijke stroming die om het eerder genoemd lage drukgebied staat, wordt nog ver sterkt door een hogedrukgebied, waarvan het centrum ten noord oosten van de Azoren ligt en dat zijn invloed tot over de Britse eilanden doet gelden. Hierdoor ontstond aan onze Waddenkust een harde wind. Het lagedrukgebied trekt ver der naar het oosten weg, terwijl het hogedruksysteem zijn invloed geleidelijk meer naar ons land uitbreidt. De buiigheid zal hier door afnemen, waarbij de wind zwakker wordt. In het tempera- tuurverloop komt over het alge meen niet veel verandering. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 pet. Barometerstand: Heden 10 uur 76.2 cm (1015 millibar), dalend. Zon en maan 2 oktober zon op 6.42, onder 18.16; maan op 21.12, onder 14.50; 3 okt. L.K. morgen melk en puur 200 gram van 114- voor 99 niet te geloven voor die prijst MOSKOU/PEKINK Rood-China heeft laten weten dat het bereid is zijn grensgeschillen met de Sowjetunie door onderhan delingen te regelen. Uit betrouwbare bron in Moskou is bericht dat de Sowjetunie de Chinezen zou hebben voorgesteld de troe pen aan beide kanten van de grens terug te trekken. Dit voorstel zou zijn gedaan door premier Kosigin tijdens zijn gesprek met zijn Chinese collega Tsjoe En-lai. Ds. Ian Paisley en zo'n vijf dui zend aanhangers trokken giste ren op naar Stormont Castle in Belfast, zetel van het Noordierse parlement, om te protesteren te gen de parlementaire discussie over de burgerrechten van hun katholieke medeburgers. bJt*. WK 1W ■- i Het lijkt erop dat Peking streeft naar betere betrekkingen met Mos kou. Sinds het grensconflict hebben de Chinezen keer op keer de Russen van agressie beschuldigd en laten blijken er geen prijs op te stellen de twist via onderhandelingen bij te leg gen. De Chinese bereidheid om te praten over de grensgeschillen komt voor de Sowjetunie dan ook min of meer als een verrassing. De Sowjetunie reageerde vriende lijk. In een telegram ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de communistische volksrepubliek Chi na zegt Moskou samenwerking op elk gebied, normalisatie van de be trekkingen en regeling van de ge schillen langs vreedzame weg na te willen streven. In het telegram spreken de Russi sche leiders zich voorts uit voor de „ontwikkeling van samenwerking op alle gebied tussen de volkeren van Rusland en China. In Moskou wordt verwacht, dat de besprekingen met China binnen twee maanden zullen beginnen. Mao in openbaar Partijleider Mao Tse-toeng heeft vandaag op het Tien An Menplein in Peking een parade gadegeslagen. Het was de eerste maal sinds meer dan vier maanden dat Mao in het openbaar is verschenen. De partij voorzitter wuifde en lachte naar de menigte, aldus radio-Peking. Honder dduizenden op het plein juichten hem toe met een „lang leve voorzit ter Mao." In de afgelopen weken gingen hard nekkige geruchten dat de Chinese lei der stervende zou zijn. Radio Peking verzekerde: de partijvoorzitter geniet een uitstekende gezondheid. Mao was in gezelschap van vice- voorzitter Lin Piao, premier Tsjoe En-lai en de leden van de vaste commissie van het politieke partijbureau. Lian Piao. die tot opvolger van Mao is aangewezen, spoorde in een toespraak het volk aan, eensgezind de proletarische voorschriften van Mao op te volgen en de culturele revolutie tot een goed einde te bren gen. Belangstelling Uit Washington wordt vernomen dat de regering- Nixon tracht via diplomatieke kanalen aan de weet te komen of China belangstelling heeft voor een hervatting van de bespre kingen met de V.S. De laatste tijd zijn er enige aanwijzingen gekomen, dat het bewind in Peking zijn fel vijandige houding ten opzichte van Amerika enigszins heeft laten varen. Voor de V.S. zou dit een hervatting kunnen betekenen van de besprekin gen op ambassadeursniveau, die in 1955 begonnen en die jarenlang in Genève of Warschau zijn gevoerd. Deze besprekingen vormden de enige geregelde verbinding tussen Peking en Washington. Het laatste van deze gesprekken werd in januari 1968 ge houden in Warschau. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De vierjarige Johnny Pedersen is dinsdag middag omgekomen in de vlam men van een brand in de stuurhut van het motorschip Viking. Zijn tienjarige broertje Kees kon worden gered. Het ongeluk gebeurde toen hun ouders even de kant op waren om boodschappen te doen. De kinderen speelden in de stuurhut van hun vaders schip, dat aan de Maasboulevard ligt. Vermoedelijk hebben de jongens een oliekachel om gegooid. Het vuur verspreidde zich zeer snel. Desondanks kon de 31-jarige schip per L. Hellaar van het ernaast lig gende schip St. Johannes Kees uit de brandende stuurhut halen. Hij slaagde er niet in, ook Johnny te redden. De heer Hellaar heeft daarop samen met de toevallig passerende 42- jarige W. Mostert het vuur geblust. Daarbij gebruikten ze eerst de schuimblussers van de St. Johannes en later enkele waterstralen van dit schip. In de verbrande stuurhut vond men daarna de verkoolde res ten van het kind. BONN Vermoedelijk van daag nog zullen de voorzitters van de socialistische en de libe rale partij in West-Duitsland, Willy Brandt en Walter Scheel, aan bondspresident Heinemann officieel meedelen dat zij be reid zijn een regeringscoalitie te vormen. Deze twee partijen bezetten 253 van de 496 zetels PAK tevreden over a.r.-radicalen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De gebeurtenissen in de Twc Kamer van vorige week (de buuandeling van de Loon wet van minister Roolvink) hebben aangetoond hoezeer vernieuwing van de politieke situatie nodig is. Deze uitspraak is van de werk groep Progressief Akkoord. De groep vergaderde gisteravond in Den Haag. Het PAK is zeer tevreden over de anti-revolutionaire radicalen die in Bunnik voor eenzelfde vernieu wing pleitten. Men vindt het jam mer, dat de partijraad van de PSP besloot zich van het PAK-werk te distanciëren. NEW YORK Minister Luns heeft vanmiddag in de Algeme ne Vergadering van de Verenig de Naties gezegd, dat het Neder landse volk twijfelt aan het stel sel dat de Indonesische regering heeft gekozen voor de raadple ging van de Papoea's en aan de wijze waarop het werd toege- VoOr de toekomst hoopt de Neder landse regering echter oprecht, aldus de heer Luns, „dat de Indonesische regering in nauwe samenwerking met haar vrienden en wij rekenen ons daarbij het gebied in ontwik keling zal brengen, terwijl zij daarbij rekening houdt met de eigen aard van de bevolking." Minister Luns vroeg de vergade ring het kapen van verkeersvliegtui gen als een dringende zaak op de agenda te plaatsen. De VN dienen maatregelen te ne men voor de veiligheid van het lucht verkeer en de levens van luchtreizi gers, en bovendien dienen er stappen genomen te worden, dat de vliegtuig kapers niet langer vrij uitgaan. Over de oorlog in Nigeria zei mi nister Luns, dat ofschoon Neder land de wens van de Afrikaanse lan den een oplossing van het conflict te vinden zonder inmenging van buiten begrijpt de Nederlandse regering het nog steeds betreurt dat de zaak niet op de agenda Vjtn de Verenigde Naties staat. Voor de verslechterde toestand in het Nabije Oosten heeft Nederland actieve belangstelling, onder meer vanwege het gevaar voor de vrede dat verbonden is aan dè huidige ge spannen situatie. Een Europese veiligheidsconfe rentie, zoals die is voorgesteld door Finland, wil Nederland daadwerke lijk bevorderen, en er ook aan deelne men, zodra er aanwijzingen zijn, dat een zekere mate van succes verze kerd is. in de nieuwe Bondsdag, wat twaalf meer is dan de CDU/CSU. De SPD en de FDP hebben gister avond „een grote mate van overeen stemming bereikt over bepaalde pun ten van de binnenlandse politiek" Het gesprek zou vanmiddag worden voortgezet. De standpunten van de twee par tijen op het gebied van de buitenland se politiek komen vrij dicht bij el kaar. De grootste moeilijkheden wa ren dan ook verwacht over binnen landse kwesties als belastingen en in spraak van de werknemer in de be drijfsvoering, hetgeen een van de be langrijkste punten van de SPD is. De pogingen van bondskanselier Kiesinger (CDU) om een regering te vormen met de liberalen, waardoor de socialisten dus naar de oppositie- banken zouden verhuizen, zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Een uur lang hebben vertegenwoordigers van bei de partijen gisteravond op de kanse larij in Bonn over een coalitie gespro ken. Dit was slechts een „informatief gesprek". Eerder op de dag besloten de liberalen officiële onderhandelin gen te beginnen met de SPD. Het interne overleg van de FDP duurde niet minder dan zes uur, waarbij een hevige strijd ontstond tussen de con servatieve en de progressieve vleu gels in de partij. CDU en SPD hebben sinds het mo ment dat de uitslag van de verkiezin gen bekend was zondagavond een verbeten gevecht gevoerd om de gunst van de liberalen, de grote ver liezer, die nauwelijks zes procent van het totaal aan stemmen wist te be machtigen. Beide grote partijen hou den FDP-voorzitter Scheel het lok aas van de portefeuille van buiten landse zaken voor. De liberalen waren overigens niet eenstemmig wat de samenspreking met de socialisten betreft. Vier leden I van de fractie waren er vierkant op i tegen en vijf leden onthielden zich van een oordeel. Zij wel De socialisten, die wel eensgezind waren over de partnerkeuze, zijn be reid vergaande concessies aan de libe ralen te doen. Zij zouden zich niet graag een reële kans laten ontglip pen. dat er voor het eerst in de twin tigjarige geschiedenis van de Bonds republiek een SPD'er kanselier wordt. Men vraagt zich in Bonn overigens J wel af of een „kleine coalitie" tussen 1 SPD en FDP een lang leven hescho- ren zal zijn, gezien het feit dat de conservatieven in de liberale gelede ren, onder leiding van oud - partij voorzitter Erich Mende, niet gering in aantal zijn. Zij hebben een diepe afkeer van de hervormingsplannen van de SPD op sociaal gebied. Het partijbestuur van de CSU (Beieren) heeft zich unaniem uitge sproken voor de vorming van een coalitie tussen CDU/CSU en de libe ralen. De huidige regering zet haar werk zaamheden voorlopig normaal voort. Vermoedelijk zal de bondsdag op 21 oktober voor het eerst in zijn nieuwe samenstelling bijeenkomen. BEIROET Twee Russen, onder wie de eerste ambassadesecretaris Cho- miakof, z(jn gisteravond bij een vuur gevecht in een flatwoning gewond, toen de Libanese veiligheidsdienst er binnendrong. Twee agenten werden eveneens gewond. De diplomaten hebben volgens Li banon samengezworen met een Liba nese ex-luchtmachtofficier om een Mirage-straaljager te stelen. Op de Russen is een cheque van 100.000 dol lar gevonden op naam van de vijf jaar geleden ontslagen officier Hassan Radawi. A f INI STER Bakker heeft vorig jaar de Tweede Kamer meegedeeld, dat het goederenvervoer van de Ne derlandse Spoorwegen in positieve zin bijdraagt tot de exploitatie van dit bedrijf. De Garantiewet zou dus uitsluitend ten goede komen aan de verliezen op liet personenvervoer van het spoorwegbedrijf. Deze opmerking van de minister was een vanzelfsprekende zaak, omdat het onbillijk zou zijn ook eventuele ver liezen van het spoorwegbedrijf op het goederenvervoer ten laste van de schatkist te brengen. Het particuliere beroepsgoederenvervoer immers kan in Nederland het goederenvervoer wel rendabel verzorgen. Deze vervoerders zouden met hun eigen belastinggeld beconcurreerd worden, wanneer ver liezen op het NS-goederenvervoer ook via de schatkist zouden worden ge financierd. De minister had het be drijfsleven op dit punt gerustgesteld. Verbazingwekkend is het echter, dat nu uit de kostensplitsingsnota van de regering blijkt dat het NS-bedrijf reeds over 1967 op het goederenver voer een verlies leed van ruim 50 miljoen. De hoofddirectie van de NS moet hiervan op de hoogte zijn ge weest, toen zij vorig jaar minister Bakker liet verklaren dat het goede renvervoer van NS gunstig bijdroeg tot het exploitatieresultaat van het spoorbedrijf. Op korte termijn valt de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van het wetsontwerp Financiering Sane ring NS. Ongetwijfeld zal de volks vertegenwoordiging dan opheldering vragen over deze vreemde gang van zaken. Over het beleid van de NS- directie zal dan wel een woordje ge sproken moeten worden. Nog kortgeleden liet de president- directeur van de NS weten een harde onderhandelingspolitie te zullen voe ren om ook voor de tekorten op het goederenvervoer schatkistgeld los te krijgen. Ilij moet voorlopig maar op hard tegenspel rekenen. Kamerlid Aantjes: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid mr. W. Aantjes (a.r.) vindt dat zowel de huidige frak- tieleider van de Antirevolutio naire Partij, mr. B. W. Biesheu vel, als minister drs. J. A. Bak ker van Verkeer en Waterstaat zich beschikbaar moeten stellen voor de functie van lijstaanvoer- d- bij de verkiezingen in 1971. Daarbij moet de afspraak worden gemaakt, dat een van beiden zal toe treden tot het na die verkiezingen te formeren kabinet, en dat de ander de fractie zal gaan leiden. „Het is best mogelijk, dat mr. Biesheuvel in 1971 minister wil worden. In dat ge val zal drs. Bakker de fractievoor zitter moeten worden." Bekwaam „Minister Bakker is een van de bekwaamste mensen in de regering en de partij. Zijn beleid drukt een dui delijk stempel op de Troonrede. Ik hoop dat hij dan ook de politieke consequenties daarvan zal trekken, als de kandidatenlijst voor de ver kiezingen zal worden samengesteld en zich niet zal terugtrekken zoals drs. Zijlstra heeft gedaan", aldus mr. Aantjes. Voor vervolg zie pag. 5 Ik geef op als nieuwe abonnee: gratis U* c tvutMse oAnwui. plaats: betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1