Uitjes worden elektronisch op kleur gesorteerd. Firma Uyttewaal jubileert Zwembad Hazerswoude geopend SIMON JANSEN SPEELDE IN NIEUW-VENNEP De lente van 1970 zit in een Vendex-flora doosje van Vroom &Dreesmann Kicker-festijn,, werd succes Hercules won wisselbeker Capriolen uit de pruikentijd VROOM DREESMANN NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 29 SEPTEMBER IWf Ter AAR De firma Uyttewaal gaat het veertigjarig jubileum vieren. De heren P. J. en J. A. Uyttewaal, die nu samen deze wereldzaak bestu ren, vertonen nog dezelfde trekken als hun vader: zelf doen en zelf pro beren om dan. als het juiste is ge vonden, daarvan te profiteren. De grondlegger van dit bedrijf wij len de heer L. P. Uyttewaal, leerde in 1910 de Duitse taal en was in 1911 al in Berlijn. Dat was voor die tijd ondernemingsgeest. Maar dat was voor de toekomst van groot belang. Want door de contacten met het bui tenland kwam de fabriek tot stand. In 1929 kwamen er moeilijkheden met het buitenlandse geld. Er waren wel augurken, maar de afzet stokte vrijwel geheel. Daarom werden die augurken verduurzaamd. Dat bete kende toen: in pekel inmaken, omdat andere vormen van verduurzaming nog in de kinderschoenen stonden. De kennis, die de heer L. P. Uytewaal in Duitsland had opgedaan, deed hem besluiten om de augurken dan maar in potten te doen, om daarvoor afzet te vinden. De eerste vijftig vaten die in de zomer waren ingepekeld, wer den in het najaar in glazen potten ge daan. De fabriek werd dus geboren uit bittere noodzaak. Naast de zuurfabriek, had de 'heer Uyttewaal ook zijn tuinderij en toen de jongens wat groter waren, was elk uur er èèn; na schooltijd 'moesten ze in de tuin helpen. De Tweede Wereldoorlog verlam de alle verdere ontplooiing; wel werd de fabriek draaiende gehouden. Op de zogenaamde „augurkenwerf" nabij 'Papenveer lagen in 1944 wel twee duizend vaten „zuur", die in de zo mer waren ingpmaakt en in de win ter in potten werden gedaan. Omdat er vlak na de oorlog geen voldoende vervoer beschikbaar was, lagen de prijzen van augurken in Limburg veel lager dan in het wes ten van het land en daarvan hebben de huidige firmanten weten te pro fiteren. Zoetzuur De ontwikkeling in de laatste twin tig jaar is veel sneller gegaan dan in de eerste twintig jaren. Café Zomer- zorg aan Kattenburg (van „Tante Jet") kon worden gekocht. De eerste schuur, waarin de fabriek werd ge sticht, staat nog op het bedrijfster rein als symbool van het sobere be gin. In deze kleine fabriek werd het door vader begonnen werk voortge zet en snel uitgebreid. Eerst augur ken in het zuur en daarna in zoet zuur, wat bij de consumenten bijzon der aansloeg. Daarna ging alles snel in zijn werk: uitbreiding van het fa brieksgebouw, aankoop van grond, pakhuizen en werkplaatsen en aan trekken van personeel. Nu hebben ruim honderd perso- ;elsleden een volautomatische fa- dek als arbeidsterrein. Naast augur- ien worden enorme hoeveelheden ien en kroten verwerkt. De afzet gaat naar diverse landen en de ge hele verkoop en het systeem daar aan berust onder leiding van P. J. Uyttewaal, die zestien vertegenwoor digers in dienst heeft en een aantal agenten in het buitenland. Receptie en feest De inkoop komt geheel voor re kening van broer Jan, die duizenden kilometers per week aflegt van de ^ene veiling naar de andere, commis- Diplomaztvemmen in Koudekerk KOUDEKERK In het Prins Willem-Alexanderbad is zaterdag morgen door 41 leerlingen diploma gezwommen. Voor het diploma C ,slaagden: Brigetta den Hollander, Nelly Nagtegaal, Peter Verboon, Bert van Stuijvenberg, Bram van der Vis, Graddy de Wit, Ann. van Wetten, Joke Drost, Piet van He- 1 mert, Betty van Hemert, Bea van 1 Brakel, NeJie van der Voorst, Ton- j neke de Groot, Hetty de Jong, Agatha Blokland, Theo Visser, Joke Pijnacker, Jacintha Sstraver, Caro- lien de Kan, Jeanneke Schouw. An- inelies Slingerland. Ina van der Vis, j Aletta van der Vis, Hanno Wols, 'Marian Beyer, Anneke Bijsterbosch, Rieta Reyneveld, Liesbeth Jonger- bloed, Ronald Fok, Carla Arendse. 'Elly van der Vendel, Marieke Vonk, Yvonne Slijp. Anja van der Meijden. Marja van Egmond, Marianne Slot, |Lucie van der Voort, Adrie Leen- 'heer, A. Hoppenbrouwer, Dick Kruit. Priizen voor Riüpers RIJPWETERRING Twee van 'de drie groepen van de Rippers die zaterdag hebben meegedaan aan de j wandeltochten rond de pyramide van Austerlitz zijn met prijzen naar huis teruggekeerd. De geüniformeerde groep jongste -eden behaalde onder leiding van 'na Uit de Boogaart en Jaap Pes- schier de le prijs op 5 km. De onge- uniformeerde groep, die onder lei ding van Anneke Borst en Wim v- d. Berg stond, sleepte de tweede prijs °P de 5 km weg. Puzzel prominen ten De prijswinnaars van de kruis woordpuzzel in ons zondagsblad van 13 sept. zijn: le prijs f 10: D. L. ZemelVan den Oever, Dorpsstraat 62 te Leimuiden; 2e Prijs f 5: J. van NamenSegaar, Leidseweg 170 te Voorschoten; A. v d BosMonster, Douzastraat 38 Noordwijk-Binnen. De winnars van de puzzel van 20 september zijn: le prijs: J. de Jong, Adrianastraat 41, Katwijk aan Zee; 2e prijs: J. van Gent de Forel, Pesthuislaan 1, Leiden; 3e prijs: H. van Veen, Jan Steen- straat 33, Hazerswoude-dorp. sionairs opdracht geeft en de hoe veelheden moet bepalen, die nodig zijn om het bedrijf dagelijks bezig te houden. Door dit hele bedrijf aan de Kat tenburg laapt nog steeds diezelfde draad, het zelf doen en het leveren van kwaliteit. Dat voert zelfs zover, dat de uitjes, voordat ze in de potten gaan, elektronisch op kleur worden gesorteerd. Eigen vrachtauto's brengen het pro- dukt naar iedere plaats. Andere vrachtauto's brengen de gekochte ar tikelen naar de fabriek voor verwer- Vrije woensdagmiddag in Nieuw-Vennep NIEUW-VENNEP De ver. voor ohr.-nat. schoolonderwijs hield in De Rank een ledenvergadering, waarvoor niet zoveel belangstelling bestond. In zijn jaarrede zei voorzit ter Eynatten, dat men van plan is op de lagere scholenen de vrije woensdagmiddag door te voeren- Het bestuur werd uitgebreid met vijf leden, noodzakelijk omdat de taak van het bestuur omvangrijker is geworden. Gekozen werden: J. P. Bouterse, mevrouw E. L. Paunds- Reinders. C. G. van Wijk, C. Broek hoven en R. J. van Dijk. Bij enkele opmerkingen over schoolzaken kwam ook het verzoek naar voren van het bestuur van de BLO-school in Hoofddorp om een afgevaardigde uit Ndeuw-Vennep aan te wijzen. De heer L. A- Sol uit Rijswijk sprak over „Veranderingen in ons basisonderwijs", waarin hij verschil lende vormen van 't oude en nieuwe systeem van lesgeven schetste. In 't laatste systeem is het zelfstandig, onderzoekend leren denken, zowel op technisch als op medemenselijk vlak het hofddoel. Diploma ziekenverzorgster ALPHEN Bij het examen voor ziekenverzorgster in het ziekenhuis „Rijnoord" te Alphen op donderdag 25 en vrijdag 26 september j.l. slaag den de volgende leerlingen: mej. M. Bos, mej. W. Hogewoning, mej. W. Keyser, mej. A. Koolwijk, mej. M. Kortekaas, mej. G. Koster, mej. Z. Lindhout, mei. H. Meijers, mej. W. v. d. Streek en mej. A. Ultee. Herexamen: één. king en wie dit alles in ogenschouw neemt, gaat beseffen dat er weinig rust is voor de broers die dit grote bedrijf moeten besturen. Morgen wordt het feest gevierd in het parkrestaurant van Avifauna in Alphen, waar van vier tot zes uur receptie wordt gehouden en waar in de avond directie en personeel samen een feestmaal gebruiken. Voetballer brak been WOUBRUGGE Tijdens de voetbalwedstrijd Woubrugge 2 VWS 2 (31) brak de speler van de bezoekers J. de Haan door een ongelukkige samenloop van om standigheden een been. Na behan deld te zijn door de EHBO-ster mevrouw N. van 't Wout en dokter A. M. van Dongen te Nieuwveen, werd de man naar een Leids zie kenhuis vervoerd. Max Tailleur in Ter Aar TER AAR Een zaal vol mensen heeft zaterdagavond in het Parochie huis gekeken en geluisterd naar Max Tailleur, die, dan zittend dan staan de, zijn ervaringen vertelde, door spekt met moppen. Voorts zong Mie- ke Bos liedjes van allerlei aard. De Culturele Vereniging, die hier mee het winterseizoen begon, kan tevreden zijn. TER AAR Voor de bazaar die de nieutvbouwcommissie van de voetbalvereniging TAW vrijdag en zaterdag heeft gehouden, bestond veel belangstelling. Geschat wordt dat ongeveer f 4000 aan de kas van de commissie is toegevoegd. De num mers die bij de verloting een prijs hebben gekregen, zijn 851 met een televisietoestel, 1130 met een bon- bonsschaal, 115 met een fiets, 961 met een cassette en verder 691, 1284 452, 1121 en 551. BENTHUIZEN Ds. Chr. van der Poel te Icrsckc heeft bedankt voor het beroep dat de geref. gemeente op hem had uitgebracht. BENTHUIZEN Voor de geref. gemeente zal morgenavond om half acht ds. C. Harinck uit Utrecht voorgaan. OEGSTGEEST Onder de titel Capriolen uit de pruikentijd" bracht de Oegstgeester afdeling van de ver eniging Vrienden van het lied" een buitengewoon onderhoudend pro gramma, waaraan medewerking ver leend werd door de sopraan Jeanne Companjen, de bariton Max van Eg- mond, de fluitiste Ottolien Vrees wijk en de clavecinist Jaap Spigt. Het is een hele onderneming, een avondvullend programma te bren gen met luchtige liedjes en salon- muziek uit de 18e eeuw en het was dan ook een goede gedachte, er een gecostumeerde illustratie aan toe te voegen; dankzij dit visuele aspect werd een dreigende eentonigheid ver meden. Terecht had men Frans Boerlage met de regie belast; het re sultaat was, dat een zinvolle panto mime en juiste mimiek een kostelij ke aanvulling gaven op het muzikale optreden. In bijzonderheden treden in kort bestek is hier ondenkbaar; wij vol staan met de opmerking, dat Max van Egmond volkomen overtuigend in z'n rol was en z'n stemgeluid alles zins wist uit te buiten (misschien had den we een enkel werk van Purcell zo als b.v. Music for a while wat lang zamer willen horen) en aller harten stal met zijn komische voordracht (b.v. van de 3 kinderen en Purcells Dog-star). Het materiaal van de so praan is iets minder van kwaliteit, haar voordracht echter uitstekend, al trok zij een enkel lied wat te veel in het komische. Lof past ook de flui tiste, zeker voor het virtuoze Magie Lawder. Dat Jaap Spigt een onzer beste clavecinisten is, behoeft nau welijks te worden opgemerkt; hij wist alle mogelijkheden van het kleine clavecimbel te benutten. Al was de ooncertruimte wat aan gepast, groot genoeg voor het publiek was zij nauwelijks, zodat we hopen dat eventuele nieuwe verbouwings plannen spoedig hun beslag mogen krijgen; zowel voor de gastvrije fa milie Ekker als voor de gemeente Oegstgeest zou dat een prettige op lossing van het „zalenprobleem" zijn- Dra. A. van der Veen-Wiersma NOORDWIJKERHOUT B en W stellen de raad voor de subsidie aan de sportvereniging te verrui men. Het voorstel zal dinsdagavond t(jdens de raadsvergadering in be handeling worden genomen. NIEUW-VENNEP Het programma, dat de Amsterdamse organist Si mon C. Jansen zaterdagavond in de greformeerde kerk verklankte, ver schilde aanmerkelijk met dat van een week ervoor in Lisse. Hij had blijk baar gerekend op een anders gericht en ingesteld publiek. Bovendien was hij nu niet afhankelijk van vocale bijdragen. De meeste werken waren op de éen of andere manier- op een koraal, een ander lied of melodiestuk ge bouwd. Bij Simon Jansen betekent zo'nwat populaire, opzet zeker geen nadeel, omdat deze speelse muzikant dan juist in zijn kracht is. Vóór hij begon, besteeg de concert gever de kansel, om op een prettige manier het publiek voor te berei den op de komende muzikale din gen. Veel variatiewerk dus; van Bach, het tiental op „Ach, was soil ich Sünder machen?" Op dit orgel, juist zo geschikt voor luchtige be weeglijke muziek, kwamen de ver anderingen duidelijk uit. Jansen, geholpen door de heldere register - stemmen, maakte er een amusant gebeuren van. men vergat de nogal sombere tekst. Nog vrolijker klonken de vier variaties op het lustige lied: Ei. d' feiner Reiter" van de grote Samuel Scheidt (Sweelincks leerling). Hier goochelde de organist met heel Bloembollen voor een lenteweelde aan Sneeuwklokjes (10 stuks 4 in een doosje voor 1.-). lange Tuintulpen (10 stuks in een doosje voor 1.50). Hyacinten (5 stuks in een doosje voor 1.50). gemengde Krokussen (20 stuks in een doosje voor 1.50). Rotstuinnarcisjes (10 stuks in een doosje voor 1.40). Anemonen (10 stuks in een doosje voor 1.-). Van Narcissen, verkrijgbaar in de soorten Cheerfullness, Yellow Sun (gemengd) of Flower Record, 5 stuks in een doosje 1.50. Dan zijn er ook nog bloembollen die op glas geschikt zijn voor kweek binnenshuis om wat fleur te geven aan de grauwe winterse dagen: Hyacinten 60 c en Paperwhites 3 bloembollen 1.50 Op de doosjes waar de bollen inzitten vindt u de tijd en wijze van planten en de bloeiperiode. Wandel eens door de tuinafdeling in uw warenhuis. Ontdek de lente van volgend jaar nu al in de doosjes van Vendex '-flora. Er zitten bloembollen in die u nu in de grond kunt stoppen om volgend jaar als eerste de lente in uw tuin te begroeten. Bloembollen van Vendex-flora zijn een garantie voor kwaliteit èn kleurenpracht in uw tuin. LEIDEN—ALPHEN vlugge loopjes, ook in het pedaal. Bachs neef Joh. G. Walther sloot deze variatie-peroide met de zes op „Meinen Jesum lasz' ich nicht" met overtuigend vakmanschap af. Si mon Jansen was daarbij het zeer bekwame en muzikale medium, die ons al dat barok-moois geestig en virtuoos overbracht. In feite eenvoudige, maar wel bijzonder prettige muziek, de melo dieuze Aria van J ean-Baptiste Loeillet (1680-1730), de zoet-ge- vooisde Londense Gentenaar, en de sprankelende Toccata van Théodore Dubois (1837-1924) ontspanden, voor zover nog nodig, de aandacht. Het frans geaarde, eerste „Cho ral" van Hendrik Andriessen inter preteerde Jansen meer doorlichtend en muzikaal dan plechtig. De negen korte „Inventionen" van Herman Strategier was het enige min of meer geavanceerde werk in dit concert. Het zijn lichte, edelklinkende muziekjes, die, even als de Sonatine over psalm 100, van de Arnhemse organist Johan van Dommele, op dit orgel heel goed, in elk geval beter dan Andriessens Choral, te vertolken zijn. De Sona tine schetst in snelle figuren de sfeer van de melodie, maar raakt die zélf nauwelijks aan. Simon Jansen sloot zijn concert met een helder-analyserende ver tolking van Bachs tripel-fuga in Es-groot, af. JOH. VAN WOLFSWINKEL LEIMUIDEN Voor de nog jon ge sportvereniging Kickers '69 was het zaterdag dé grote dag. Door het organiseren van vele evenementen trachtten de leden de bevolking van Leimuiden. Rijnsaterwoude en om streken tot gul geven te brengen. De bliksem-actie begon met een jeugd-variété, dat werd verzorgd door de John Rebo's. Ongeveer 600 kjnderen kwamen genieten van het schouwspel in de Kickertent. Om tien uur was er voor de be jaarden in restaurant Keyzer een ge zellige bijeenkomst. Het middagprogramma begon met wielerwedstrijden op home-trainers. Er werden judo-demonstraties gege ven door judoka's van de clubs „Spel" en „Amsterdam". De leden maakten een rondgang door het dorp. De uit 120 man be- scaande muziekvereniging Crescen do uit Alphen verleende daaraan haar steun. De avond was voor soul-groep ..Side by side", die in de Kicker tent 600 jongeren bezighield. Voor de wat rustiger mensen speelde het orkest Los Amigos Alegre in res taurant Keyzer. De bevolking gaf zaterdag veel feld voor het sportpark. De op- rengst is nog niet op de cent af be kend, maar is in ieder geval ver bo ven de verwachtingen van de orga nisatoren gestegen. LISSE Mej. T Smink is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam ge slaagd voor het examen medisch analyste. HAZERSWOUDE Gedeputeerde Van Praag loste vanmorgen het startschot, waarna 't nieuwe zwem bad officieel was geopend. Een de putatie van de schoolkinderen nam het daarop met een kloeke duik metterdaad in gebruik. NOORDWIJKERHOUT In de raadsvergadering die morgen wordt gehouden komt een voorstel ter tafel om een wijziging aan te brengen in het oorspronkelijke plan om voor de kosten en de aanleg van waterleidin gen, elektriciteitsleidingen en de constructie van wegen een baatbe lasting van de aangelanden te hef fen. In Noordwijkerhout geldt op het ogenblik alleen een tweetal baat belastingen voor de aanleg van elek triciteitsleiding langs de Haarlem mertrekvaart en de Pilarenlaan. B en W zijn van oordeel dat in de toe komst aansluiting van uitsluitend woningen op het elektriciteitsnet evengoed een gemeenschapsvoorzie ning is als de aansluiting op het drinkwaterleidingnet. Restitutie van reeds betaalde be lastingen en afkoopsommen lijkt niet mogelijk, maar wel wordt voorge steld, de mogelijkheid voor afkoop van belastingen opnieuw open te stel len. KOUDEKERK Voor de bond van plattelandsvrouwen van Kou dekerk sprak mevrouw W. van Es- Kik uit Rotterdam. Ze is verbon den aan de provinciale bibliotheek en gaf een overzicht over jeugd boeken van vroeger en nu. Er was veel belangstelling. Woensdag is er een grote mode show door Niekerk van der Boom uit Alphen, een schoenenshow door de firma Van der Voort en wand versieringen door de firma Van Zwieten. ALPHEN De Jac. Verhoeff wis selbeker is gewonnen door het Woer- dense Hercules, dat- Castellum in de serie nederlaagwedstrjjden de min ste tegenpunten toestond. Het is voor de tweede keer, dat de ploeg van Jaap Hoogendoorn deze beker mee naar huis neemt. Het was een geladen Hercules dat tegenover Castellum in het veld stond. Een Hercules dat er op ge brand was dit toernooi opnieuw te winnen, met zo groot mogelijk ver schil, en dat is begrijpelijk. Want het was Castellum dat de Woerdena ren vorig jaar van het kampioen schap afhield, waardoor er een riva liteit tussen de beide ploegen ont staan was. Bovendien hadden de gasten de eerste competitiewedstrijd verloren, en wilden ze vooral tegenover zich zelf bewijzen dat deze nederaag on nodig was geweest. Dit is ze in deze wedstrijd volkomen gelukt en de Al- phense ploeg heeft dit moeten erva ren. Met bijzonder snel spel, speelde een uitstekend Hercules zich in de eerste set zonder veel moeite naar een 615 setzege. De Alphense ploeg die haar aanvalsritme niet kon vin den, moest vooral verdedigend veel steken laten vallen. De overige sets gaven een zelfde spelbeeld. De thuisclub, die door een onzuivere opbouw weinig aanvals- kracht toonde, slechts af en toe een dicht blok hadden, maar een trage blokdekking die de wegspringende ballen moeilijk onder controle kreeg. De gasten, met Dik Duurkoop en Ad van Willigen als uitblinkers, han teerden een gevarieerde aanval, en beschikten over een uitstekende con ditie. Met achtereenvolgens 515, 315, 915 en 515 namen zij de verdiende zege en de beker mee naar huis. Koopt uw Kerstcadeaus in LONDEN of PARIJS BOOMPJES JENEVER of VIEUX ROUSCHER oktober kunt U 0 BOOMPJES JENEVER en VIEUX ROUSCHER LEIDEN in reis t.w.v. f 500.- winnen. Vraagt uw jHjter om inlichtingen m BOOMPJES JENEVER M VIEUX ROUSCHER

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9