Situatie land- en tuinbouw ernstiger dan bij Verolme „Inval was volstrekt geen daad van agressie Mr. Grosheide bepleit inspraak leerlingen Drs. Zijlstra op CBTB-bijeenkomst: Regering moet met een landbouwplan komen «Meer troepen naar Ulster Vijf maal zoveel doden in Biafra Onder invloed bromfietser doodgereden Bolivia s nieuwe president Nieuwe regering in Praag Husak: Als staatsman gefaald Manoeuvres in Polen 99 Grote vissterfte na afvallozing fabriek KVP en VVD voor a.r. radicalen niet aanvaardbaar 7 MAANDAG 29 SEPTEMBER 1969 (Van onze sociaal-economische redactie) ZWOLLE „Als ons kleine landje bijna op zijn kop wordt gezet door het feit dat één bedrijf met maar 10.000 werknemers (Verolme) door verkeerde beslissingen in moeilijkheden komt, hoeveel te meer moet dan niet het feit dat in de land- en tuin bouw jaarlijks duizenden bedrijven in moeilijkheden verkeren en vaak buiten hun schuld, als een zweepslag over ons publiek ge weten gaan." den. zullen snel moeten worden af geschaft. Anders zullen ook wij, aldus de heer Zijlstra» ons genood zaakt zien de fruitteelt op soortge lijke wijze te beschermen. Een zogenaamde invoerkalender, waarbij de invoer van fruit uit der de landen aan bepaalde perioden wordt gebonden, heeft bij ons altijd, sterke bestrijding gevonden en op zeer goede gronden- De heer Zijl stra voegde hieraan toe dat wij als exportland dé grootst mogelijke te rughoudendheid betrachten bij het nemen van dergelijke maatregelen, maar hij meende dat ons lidmaat schap van de EEG meebrengt dat wij ook in dit opzicht één lijn zul len moeten trekken- DRS. R. ZIJLSTRA BELFAST De Britse troepen in n Noord Ierland zullen met zevenhon derd man worden versterkt. Dit is mee gedeeld nadat zich zaterdagnacht in at Belfast nieuwe ongeregeldheden had- ei den voorgedaan tussen katholieken f. en protestanten. Hierbij raakten acht mensen gewond, onder wie een vijf tienjarige jongen die door een onbe kende in het been werd geschoten. Met traangas en rookbommen ij moesten pojitie en Britse militairen 'een einde maken aan de gevechten die ontstonden, nadat drie huizen tus sen de katholieke en protestantse wijk met benzinebommen in brand waren gegooid Enkele uren tevoren hadden tweeduizend protestante "ul tra's" op een bijeenkomst gezworen de grondwet van Ulster te "bescher- men". Toen ongeveer driehonderd jon gelui later op de avond met stenen en brandbommen een aanval deden op het politiebureau aan de katholie ke zijde van de „bestandslijn" ont stonden nieuwe gevechten. Volgens de politie is in de protestantse wijk Shankill met mitrailleurs geschoten. Op diverse plaatsen zijn de katholie ken begonnen barricades op te wer pen. ORLOE (Biafra) Sinds de luchtbrug van het Rode Kruis ge staakt is (in juni), is het aantal doden per dag als gevolg van verhongering in enkele gebieden van Biafra vervijf voudigd. Dit heeft ds. Egemb Igwe, vertegen woordiger van de Wereldraad van Kerken in Biafra en secretaris van Joint Church Aid, zaterdag op een persconferentie gezegd. Miljoenen mensen zouden volgens hem sterven, als ook de kerken hun uchtbrug zouden stopzetten. Tot en met augustus hebben de kerken, die n Joint Church Aid samenwerken, tachtig miljoen dollar uitgegeven voor hulp aan de slachtoffers van de oorlog in Biafra. iocialistische Jeugd oyeert acht leden AMSTERDAM Wegens on toelaatbare groepsvorming zijn acht leden van de Socialistische Jeugd door de Amsterdamse afdeling geroyeerd. De heren hadden een eigen secretariaat ingesteld en in feite een aparte organisatie, een zogenaamde Socialistische Eenheids- jongerenbeweging, opgericht. Dit werd door het SJ-congres in Utrecht liet democratisch geacht. Met deze woorden deed vandaag drs. Zjjlstra, voorzitter van de chris telijke boeren- en tuindersbond, in de algemene ledenvergadering een beroep op de regering de problemen van de land- en tuinbouw ernstiger te nemen. De heer Zjjlstra vroeg om een landbouwreconstructieplan van de regering naar het voorbeeld van de herstructurering van Zuid-Lim burg. Hjj noemde verschillende maat regelen die onderdeel van een derge lijke nota zouden moeten uitmaken: Bij de belastingheffing zal meer rekening moeten worden gehouden met het inkomen va nde zelfstandige ondernemer dat twee doeleinden dient, namelijk verschaffen van levenson derhoud voor het gezin en voorzie ning in een vermogensbehoefte door vorming van eigen vermogen. Een fiscale politiek die de eigen vermo gensvorming bij de zelfstandige on dernemer bevordert, is dringend noodzakelijk. Vroiiwen-tUcnstplicht Jaren geleden wees ik reeds op het dat alleen de mannen een van hun leven voor het vader- moesten afstaan, terwijl de vrou- pn vrijuit gingen. Vele vrouwen kwamen juist vanach- het keukenfornuis vandaan en gin- verschillende plaatsen in de maat- jhappij bezetten. De zaak is toen doodgebloed, vooral de bewering dat wel iedere man kan spelen doch niet iedere rauw geschikt is voor verpleegster. Bovendien zijn er voor de mannen ntra's voor opkomst (kazernes), ter- fjl men niet weet hoe de vrouwen te vangen. iBij de oprichting, heden ten dage, |n zoveel grote kastelen van verzor- ftg zal het opvangen wel niet zoveel meer opleveren; en de bewe- dat niet in iedere vrouw een rpleegster schuilt, gaat ook niet op, in die grote huizen huishoude- werk de boventoon voert, zitten vrouwen in de regering en volksvertegenwoordiging. Ver- wordt, dat van hen een actie uitgaan tot de vorming van een rplicht leger van verzorgsters, om- t vrijwilligheid hier op den duur te- rt schiet. A. van Rooijen I worden geboden om het bedrijf te beëindigen". De CBTB-voorzitter vroeg de ban ken en het borgstellingsfonds alle soepelheid te betrachten bij herfinan ciering, zodat de kwekers niet te gronde gaan aan de lasten van een te dure topfinanciering. Het is daar om ook nodig dat de kwekers zelf alle mogelijkheden benutten die de rijksgroepsregeling zelfstandigen biedt. Herzien Onze minister van landbouw staat op dit moment pas interventie bij de appelprijs toe op basis van klas se 2, terwijl Frankrijk dit doet op basis van de prijs van klasse 1. De heer Zijlstra vroeg of er in de hui dige situatie niet voldoende rede nen liggen om deze beslissing van onze minister van landbouw te her zien. Vervoerssubsidies en produktie- subsidies zoals die in Frankrijk gel- Beteugelen Een verdere beteugeling van de overproduktie in het kader van het markt- en prijsbeleid van de EEG; maar hiermee mag niet bedoeld zijn dat de prijzen van melk, tarwe en suikerbieten zodanig zouden moeten worden verlaagd dat als gevolg daar van de produktie zou gaan inkrim pen. Prijsverlaging is geen middel waar een minister van landbouw in deze tijd naar mag grijpen. Onttrekken van produktiefactoren aan het produktieproces. Voor be ëindiging van bedrijven zal een hogere beëindigingspremie moeten komen en een betere omscholings regeling; uitbreiding van het aantal centra voor vakopleiding; verruiming van de keuzemogelijkheden met betrekking tot de beroepen en gunstige toeslagregelingen naar het voorbeeld van de mijnwerkers. Betere oriëntatie van de produktie op de afzet. Een sterke opvoering van de voedselhulp aan ontwikkelings landen. Fruittelers Uitvoerig ging de heer Zijlstra in op de grote moeilijkheden waarmee thans de fruittelers te kampen heb ben. Bij duizenden kilo's tegelijk worden de appels en peren door- i gedraaid, vernietigd of aan het vee gevoerd. Als oorzaak van de grote moeilijkheden noemde drs. Zijlstra de devaluatie van de Franse frank, waardoor de concurrentiepositie van het Franse fruit enorm is versterkt; voorts past Frankrijk een andere interventieregeling toe, zodat de Franse telers meer geld voor hun fruit krijgen wanneer dit uit de markt wordt genomen. De heer Zijlstra constateerde dat er een duidelijke en helaas nog ver der toenemende overproduktie aan de gang is. die hoofdzakelijk op re kening moet worden geschreven van Frankrijk. Een wezenlijke oplossing van het fruitvraagstuk zag hij dan ook in een verbetering van de vraag- aanbodverhouding. In dit verband vroeg de heer Zijl stra om een snelle beslissing over een Europese rooiregcling. Een der gelijke sanering vond hij onvermij delijk. „Hoe je het ook wendt of keert, een aantal bedrijven zal het niet kunen bolwerken. De ondernemers van deze bedrijven zal een goede mogelijkheid moeten NIEUWE PEKELA Onder in vloed van alcohol heeft de 28-jarige automobilist H. S. uit Odoorn zater dagavond de zestienjarige bromfiet ser Ajold de Roos doodgereden. S., die werd ingesloten, had zijn rij bewijs op 28 juni van dit jaar moeten inleveren, omdat hem de rijbevoegd heid was ontzegd wegens het rijden onder invloed. MEPPEL De 35-jarige mevrouw Oud-Gelmers was zaterdag in de binnenstand op slag dood, toen zij door onbekende oorzaak in aanra king kwam met een personenauto. DEN HAAG De 37-jarige ramen- monteur F. J. van Deursen is zondag morgen in een ziekenhuis bezweken aan verwondingen die hij opliep bij een autobotsing op de Loosduinse- weg. ERICA De 43-jarlge H. Kroeze uit Weiteveen (Emmen) is zaterdag morgen omgekomen bij een verkeers ongeluk. In zijn bstelauto had hij op een kruispunt geen voorrang ver leend aan een personenauto be stuurd door de 29-jarige M. H. uit Emmen. Deze raakte bij de botsing ernstig gewond. Voormalig legeraanvoerder ge neraal Alfredo Ovando (rechts) is sinds vrijdag president van Bolivia. Hij heeft deze functie overgenomen na een geslaag de coup van Luis Siles, die, ofschoon Ovando beloofde hem geen haar te zullen krenken, veiligheidshalve toch maar poli tiek asiel in Chili heeft gevraagd en gekregen. Als dreigend decor van de .^ui- vering" in de Tsjechoslowaakse top houden strijdkrachten van Polen, Oost-Duitsland en ook Tsjechoslowakije de zg. Oder- Neisse-'69-oefeningen in Polen. Hier leggen soldaten een ponton brug aan. (Vervolg van pag. 1) PRAAG Het centrale comi té van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft gis teren de resolutie herroepen van het partij presidium van 21 au gustus 1968, waarin de inval van de troepen van het Warschau pact werd veroordeeld. In een communiqué wordt gezegd dat deze troepen in actie zijn ge komen „om het Tsjechoslowaakse so cialisme te verdedigen tegen contra revolutionaire machten". De invasie was volstrekt geen daad van agressie tegen het Tsjechoslowaakse volk". Het centrale comité herriep ook het antwoord op de uitnodiging van de communistische partijen van de vijf Warschaupactlanden om deel te nemen aan de conferentie van Warschau van 14 juli 1968. De toen malige Tsjechoslowaakse partijlei ding sloeg in dit antwoord deze uitno diging af. Intussen is in Praag ook een nieu we federale regering gevormd. Pre mier Ce.rnik heeft de zuivering zelf overleefd, want hij kreeg opdracht een nieuwe regering te vormen. Daar mee is hij gisteren gereed gekomen en vandaag is het kabinet reeds geïn stalleerd. De nieuwe regering telt in totaal acht nieuwe ministers, die de plaats innemen van de bewindslieden die te „liberaal" bevonden zijn. Gehand haafd zijn minister van buitenlandse zaken Marko, van defensie Dzur, van binnenlandse zaken Pelnar en van sociale zaken Stancel. In een drie uur durende rede heeft partijleider Husak een scherp oordeel uitgesproken over Dubcek en de zij nen. Husak zei dat zijn voorganger veel fouten heeft gemaakt en als staatsman met grotè verantwoorde lijkheid heeft gefaald. Husak wees erop dat de partij de eerste stap heeft gezet naar consoli datie. Waarnemers leiden hieruit af dat de zuivering zal worden voortge zet tot in de laagste partijgelederen toe. De partijleider zei voorts dat Dub cek verantwoordelijk is geweest voor het binnentrekken van de troepen van het Warschaupact in Tsjechoslo wakije. Als „Als het partijpresidium destijds de principes van het marxisme en leninisme in acht had genomen en energiek de anti-socialistische krach ten van rechts had bestreden en vooral in zijn betrekkingen met de Sowjetunie en .de partijen van de an dere „rode" landen blijk had gegeven van verantwoordelijkheidsgevoel en begrip voor internationale verhou dingen, dan zouden de troepen ons land niet zijn binnengerukt", aldus Husak. Hij verweet Novotny de klas- I senstrijd te hebben verlamd en de j weg bereid te hebben voor de rechtse I groeperingen vooral op ideologisch en 1 cultureel terrein. HORST De 68-jarige J. Schol ten uit Krefeld is in een ziekenhuis overleden aan de verwondingen die hij dinsdag opliep bij een verkeerson geval op de kruising midden Peelweg - Griendtveenseweg onder Horst. Bij deze botsing werden drie bejaarde dames, van wie een de echtgenote van S., gedood. DEVENTER Vele duizenden vis sen In kanalen en de haven bij De venter sterven aan zuurstofgebrek en vergiftiging, doordat de chemische fa briek van Noury en Van der Lande zijn afval rechtstreeks in de haven loost. Op vele plaatsen ziet de bodem van het water wit van de gestorven vis, en aan de oppervlakte zwart van de naar zuurstof happende vissen. Het ziet ernaar uit, dat ook het wa ter tot ver buiten Deventer, evenals de visrijke singelgrachten binnen de stad, vergiftigd zullen worden. Een ambtenaar van het ministerie van landbouw en visserij heeft inmid dels vastgesteld, dat het zuurstofge halte in het water tot 1 milligram per liter fs gedaald. De kritieke grens ligt bij 3,5; normaal is het zuur stofgehalte zeven tot tien milligram per liter. Mensen die dagelijks op het industrieterrein verkeren, klagen over de stank die hen op de keel slaat, en hoofdpijn veroorzaakt. Het (tijdelijke) lozen van het afval gebeurt, totdat een nieuw riool van het bedrijf naar de IJssel is aange legd. Het oude riool was door het afval dusdanig aangetast dat het moest worden vervangen. Volgens ir. H. J. J. van der Werff directeur van Noury en Van der Lan de, is er bij het overleg van zijn bedrijf en de gemeente Deventer ge rekend op een zodanig hoge water- stand van de IJssel, dat het afvalwa ter zonder vervuiling te veroorza ken zou kunnen worden afge voerd. De waterstand blijkt echter lager dan werd verwacht. BUNNIK Dc radicalen binnen de ARP zijn tegen nauwe samenwer king van dc drie grote christelijke partijen zoals die wordt voorgesteld in het rapport van de Commissie Duidelijkheid van de Achttien. De radicalen vinden het klein re geerakkoord dat de commissie voorstaat zinloos als het grootregeer akkoord, het regeren van de drie confessionele partijen met een vierde partner, daar niet op volgt. Indien dit grootregeerakkoord tot stand komt, dan zijn voor de radica len de WD en de KVP geen aan vaardbare partijen. Wel wil men dit akkoord aangaan met de PvdA, CHU, D'66 pn de PSP. Het moet echter ook mogelijk zijn dat de ARP zonder de andere christelijke partijen tot een progres sieve concentratie komt, aldus de- AR-radicalen zaterdag op een verga dering in Bunnik. De radicalen vinden dat de rege ring te weinig waarborgen heeft ge vraagd voor een goed beleid bij Ver olme voor de subsidie van 25 mil- joen. De regering had moeten bedin gen dat er in de top van dit concern een regeringsfunctionaris werd aan gesteld. Zij menen dat de a.r. fractie de motie van de socialist Nederhorst had moeten steunen. Ernstige kritiek hebben de radica len op de Loonwet van minister Roolvink. Ofschoon zij geen bezwaar hebben tegen regeringsingrijpen, schaadt volgens hen deze wet het so- ciaaleconomisch klimaat. De radicalen van de Belgische christelijke volkspartij gaan samen met die van de ARP een conferentie houden over de Europese ge meenschap. Hoewel m eneen progres sieve Europese partij niet afwijst, vinden zij dat er allereerst over an dere zaken dan partijen moet worden gesproken. Een ieder, die bij mij binnen treedt krijgt een appel aangeboden. Merkwaardig hoe gek men dan kijkt en welke excuses verzonnen worden om niet te hoeven bijten. Ik had het van te voren kunnen weten, maar ben gewoon bezweken toen ik het zag staan: drie kilo No tarisappelen voor negenenzeventig cent. De James Grieves, de bellefleuren, de Jonathans, die deden me niks, maar Notarisappelen.... Ze zijn me een dierbare herinne ring uit de hongerwinter. Die herfst van 1944 laadde de appelbomen bij de oude notaris in onze laan zich met karrevrachten. Het waren grasgroene appelen, niet te bewaren en met emmers vol gingen ze de buurt in. „Al Nota risappelen gehad?, riep je elkaar toe en de kinderen hielpen rapen en plukken. Uit pure dankbaarheid sleepte de buurt wederkerig voor het nota- rispaar, dat niet meer de boer op kon. Een busje melk, een pondje aardappelen, een reepje spek, een paar eieren. Onze hongerwinter is niet zo bar geweest. Louter omdat we allemaal sam-sam deden. Niet op strikte ruil- basis, maar gewoon: delen wat je hebt. Die Notarisappelen waren anders wel een zorg. Laten rotten kon je niet over je hart verkrijgen, maar opeten in het vereiste tempo ge doogde de maag niet. Omdat we al lemaal bergen binnen haalden was er ook geen weggeven meer bij. Hoe ik het gedaan heb weet ik l\€>iarisap/9(>ifh niet meer, maar ik maakte er gelei van. Kramp in mijn handen van het persen, dat wel. Gelei, heel rinsig op de bietenpan- nekoeken, waarin bloedwei van het slachthuis als eiwit dienst deed. Ge lei in de roggepap. Bij het lepelen moest ik aldoor naar het behang kijken, dat zo nodig vernieuwd be hoorde te worden. Potje gelei als verjaarsgeschenk, het succes van heel die lange koude winter! Is het wonder dat Notarisappelen mijn huishouding verstand tot moes maken en me met graagte een on wijze voorraad naar huis doen sle pen? Hoe onpraktisch ook in onze moderne diepvriestijd, het oer-instinct van de eekhoorntjes en juffrouw Mier speelt me toch tel kens parten. Als ik naar mijn aard te werk ging, had ik een kelder met flessen inmaak en een zolder met rekken fruit en kool. Daar ik kelder noch zolder bezit heb ik me beheerst en alleen een onvoorstelbare hoeveelheid augur ken in het zuur gelegd en een lading zoetzuur van kwetsen en meloenen. Nog net te bergen in hoekjes van mijn flatkasten. Want let op mijn woorden. Het wordt een barre winter. Nog nooit heeft het zo eikels en kastanjes ge regend als in deze herfst, en die appelen is ook al een voorteken Zelfs de mode rekent er op met maxi en lange wollen dassen! Giftig? I De heer Van der Werff ontkent, I dat het afvalwater giftige stoffen hc- I vat. Tien procent van het afval be- 1 staat naar zijn zeggen uit loog en I zuur: negentig procent is organisch wat zuurstofgebrek in het water ver- oorzaakt. Volgens de Deventer hengelaars die knarsetandend deze massale vis sterfte gadeslaan, lijden de vissen niet alleen aan zuurstofgebrek. Zij wijzen met handenvol dode vis op merkwaardige verkleuring, aantas ting van het slijmvlies en het verlies van schubben. Dit is het voorlopige embleem dat de astronauten van de Apollo-12, Con rad, Gordon en Bean hebben uitge kozen voor hun maanlanding op 14 november. Het schip is gekozen naar aanleiding van de status van het trio als marine-officier. UTRECHT Staatssecretaris mr. J. H. Grosheide heeft inspraak voor leerlingen op de Nederlandse scholen hepleit tijdens een bijeenkomst in Utrecht van de onderwijsafdelng huishoud- en nijverheidsonderwijs van de katholieke vereniging van di recties, docenten en consulenten bij het beroepsonderwijs. "De Nederlandse scholen zijn In het algemeen nog niet ingesteld op inspraak van de leerlingen. De leeaar en de auteur van het leerboek zeg gen hoe het is en de leerling moet dit accepteren, anders krijgt hij een on voldoende wellicht ligt dit iets anders in het onderwijs in de creatie ve vakken De didactiek vraagt aanpassing. De leerling moet zelf zoeken, ontdekken en oordelen. De school zal de leerlin gen in staat moeten stellen te oorde len over schoolorganisatorische za ken. Het beleid moet zichtbaar wor den gemaakt in de school. Dit alles betekent dat schoolbesturen en -di recties tijd en gelegenheid moeten bieden voor overleg en discussie", al dus de heer Grosheide. Hij wees er ook op, dat de oplei ding van de leraar in het democrati- seren van het onderwijs een plaats - zal moeten vinden. De staatssecreta ris meende voorts dat de inhoud van het beroepsonderwijs zo gewijzigd dient te worden, dat de leerling eenmaal in de maatschappij opgeno men zonder al te grote bezwaren van functie en misschien zelfs van beroep kan wisselen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7