Commentaar RADIO j Mia Smelt: W weten te weinig van elkaar Twintig jaar tussen de mensen CHAOS VERANDERD WELVERSTAAN MAAR DAT WEL Niet-gebonden landen in VN werken samen De moord aan de Vestadreef CAROLINA YES t >T§hM -• n p|F 3 MAANDAG 29 SEPTEMBER 1969 Schakering VIE televisie fungeerde zondag- avond als theater met een avond vullend blijspel van Annie Schmidt ,£n ik dan?", als volkshogeschool met schaakles, vogelfilm en weten schappelijke verkenning van dolfij nen en als nieuwsbron inzake sport en de actualiteit van de Westduit.se verkiezingen. Dat was een schake ring die er wezen mocht. De VPRO, kleintjes terug gedreven van Neder land 1 vanwege de uitzendende NOS, voegde er nog een drummerportret ën een misdaadspel aan toe. Voor de zondagavond werd het me dium tv dus behoorlijk gebruikt, al zal niet iedereen met de gehele in houd ingenomen zijn geweest: er was toch keus naar veler smaak. De NOS was flink in de weer met de verkiezingen: er waren commenta toren in de studio, Henk Terlingen was van de maan afgestapt om even kleurig de politiek te presenteren en er werd ijverig overgeschakeld naar Duitsland, zodat wij de directe opge wekte reacties van Kiesinger en Brandt zelf konden horen. De com mentatoren voegden er het hunne aan toe voor degenen die de bete kenis van de uitslagen in prognosen e-n veronderstellingen wilden bestude ren. De NOS-radio ging er prat op, in van de KRO verkregen zendtijd Frits yan der Poei een politiek jongerenfo rum te laten presideren: dit groepje besprak al wat er aan nieuws binnen kwam op eigen manier. Overal heerste een zekere ontspan nenheid, toen duidelijk werd dat de NPD niet aan bod zou komen. Tegen middernacht waren de informerende programma's afgelopen en kon ieder een rustig lxêt hoofd neerleggen. De enige werkelijke kijk- inspan ning werd gevergd door VARA's dol- fijnenonderzoek, dat kennelijk was afgestemd op beoefenaren van de we tenschap, want voor 4e leek was er te weinig begeleidend en verstaan baar commentaar. Zaterdagavond viel er, oprecht te genieten van de film Royal Family, wij schreven daarover al eerder. Met plezier ontmoetten we op Nederland 2 weer NCRV's Kijkkijk, dat aan ori ginaliteit en frisheid noch aan gees tigheid heeft ingeboet na de zomer rust. De KRO-radio kwam terug met Cursief, een satirisch programma waaraan vele beproefde krachten werken en dat niettemin uitermate vervelend en geestloos was. Het item, waarin nog eens werd gespot met sportjargon, alleen om aan het slot een grof woord te kunnen zeg gen, is voor een man als Michel van der Plas toch ver beneden peil. Di rect hierna begon dezelfde KRO-radio aan een dik programma dat louter in het zogenaamde gelaakte jargon werd gepresenteerd Dat was nog eens leuk. Mia Smelt's ruime werkkamer in de KRO-studio maakt de indruk van een brok tentoonstellingsruim- te-in-opbouw. Tien-, twintigtallen werkstukken hangen, staan, liggen opgepakt in dozen, proppen de lage i brede vensterbank vol tussen de ge- j raniums en andere planten, die nog net een spiertje zon kunnen vatten. De muren zijn van onder tot boven volgestouwd. Op het grote bureau liggen de werkstukken op de hoeken opgetast. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Een wasvrouw die haar emmer sop leeggooit, in drie kleuren kopspijkertjes tot actie gebracht op een wand- plaatje van groen vilt. Een vierkante meter bakkersbedrijf met echte minibroodjes in de etalage, een lange linnen strip waarop het ganse bedrijf van de sociale verzorgster in applicatiewerk is uitge- j beeld. Een meter breed plak- en tekenwerk met alles en alles van de bloembollenkweek tot en met het transport toe woonwagen heb gemaakt" (Heel mooi felkleurig applicatiewerk), en hier: een langdurig zieke, die het doktersberoep heeft uitgebeeld.... en deze ambtenaarsvrouw met haar eni ge ode aan de vuilnisman..." Voor het feest was er ook nog een raadwedstrijd voor luisteraarsters die niet zo vlot met de hand zijn en ook daaraan is overvloedig meegedaan. Er moesten rubrieken en namen van sprekers(sters) uit het programma worden geraden. „Erg informatief", zegt Mia glun derend, „er zijn de dolste fouten ge maakt. allemaal mensen en rubrieken van heel andere omroepen ge noemd.... maar ja, 't ging allemaal over vroeger en dan wil het geheugen je nog wel eens parten spelen". „Twintig jaar is wél een hele tijd. Geeft dat nu 't gevoel dat er erg veel is veranderd in die tijd, terwijl je toch altijd zelf het programma in handen had?" „Ja, er is ontzettend veel veran derd. Ook bij de mensen. Vroeger was het in de brieven plaatje-vragen en wat erbij schrijven, nu is het druk informatie geven over de beroe pen en de plaat wordt er terloops bij gevraagd." „Verveelt zo'n programma, drie maal in de week hetzelfde stramien, niet op den duur?" „Neen, dat kan niet, geloof ik, juist omdat ik van het ene beroep naar het andere ga. 't Is voor mij telkens absoluut nieuw. Aldoor ben ik weer stomverbaasd, hoeveel je eigenlijk helemaal niét weet van 'n beroep. En dat onderzoeken van de dingen is erg fijn. Ik ben ook altijd verbaasd dat zoveel mensen luisteren, ook mannen. Als ik ergens informatie vraag, we ten ze al waar het om gaat. Ik hoef nooit wat uit te leggen en daar ben ik geweldig dankbaar voor. Ik denk dan: hoe is het mogelijk, dat zo'n grote directeur of een staatssecretaris naar zo'n vrouwenprogramma luistert, maar ze doen het blijkbaar". „Als je nu vraagt: gaat het pro gramma met de tijd mee, dan zeg ik ja en nee. Nee, omdat er bij mij geen sprake kan zijn van het zgn. „harde interview", omdat ik nooit uit de weg kan met korte en krachtige kreten: mijn programma moet op huiskamer niveau blijven, vertellend-informatief zijn. anders mist het zijn doel. Ik kan „Ja, wat een chaos hier, hè? Je moet wel denken, hoe kan een mens werken in zo'n toestand, maar dat is geleidelijk aan gegroeid in deze we ken. Allemaal voor de wedstrijd ter ere van het twintigjarig bestaan van „Moeders wil is wet". Is het niet geweldig?" „Ik krijg er wel een tentoonstel lingsruimte voor, maar er wordt nog al wat verbouwd in de studio op 't ogenblik en 't is bepaald geen klei nigheid om zoveel stukken te ex poseren!" „Ik ben er helemaal beduusd van. Eén oproep om een beroep dat wij hebben behandeld, uit te beelden en kijk nou es. Er is ongelooflijk knap werk bij, en ook heel eenvoudig, maar met evenveel liefde en toewij ding gedaan." „Maak een wandbord of -kleed, dat een beroep, niet dat van Uw man, uitbeeldt", was de opdracht... en het antwoord is waarlijk overweldigend: plak-, knip-, teken-, schilder-, bor duur- en applicatiewerk, te kust en te keur, van hoogst-artistiek tot aan- doenlijk-Iief toe. Er is gebatikt, er is gewerkt met droogbloemen, met spij kertjes, steentjes en gelijmde mais. Geen centje beroepswerk..,. maar wat ze kunnen, de dames! ,,'t Is voor mij een soort kroon op mijn werk", zegt Mia Smelt, „Hét be wijs, dat de bedoeling van mijn pro gramma wordt begrepen: de sociale binding, waar ik altijd op uit ben. Begrip kweken voor eikaars werk en de problemen daarvan. We weten te weinig van elkaar. Maar kijk nu eens: deze mevrouw schrijft: „Mijn man is landbouw- meetkundige, maar ik ben zo getrof fen door uw programma's over de woonwagenbewoners, dat ik een strijkers in A gr.t. KV 381. II. Ludwtg van Beethoven. 33 Va riaties op een wals van Dlabel- U op. 120. III. Johannes Brahms. Quartet in e kl.t. op. 25 voor piano, viool, altviool en cello. Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.30 Nieuws. 18.41 Actualitei ten. 19.00 Llterama: over boe ken. schrijvers en tonecl. 19.15 Zingen met Cecilia: volksmu ziek. 19.30 Stereo: Licht geva rieerd muziekprogramma. 20.30 De kerkbouwactle van SSK. reportage. 21-00 21e Heln- rich Schützfecst te Herford: moderne gewijde muziek (opn.). 32.20 Avondoverden king. 22.30 Nieuws. 22.40 Mede delingen. 22.45 Klassieke mu ziek met commentaar. 23.25 Stereo: Lichte orkestmuziek (gr.). 23.30 verbosonika: Franse verbosonische bijdrage. 23.55 - 24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 18.25 Ik verbind u door.... praatje. 18.30 Stereo: Tafelmuzick. 19.30 Nieuws. R.V.U.: 19 35 De toekomstige staatkundige verhouding van de Nederlandse Antillen tot Nederland. N.O.S.: 20.05 Inlei ding kinderpostzegelaktle. .20.10 Een nieuwe schoolstrijd, discussie. 20.35 Symposium te Hoensbroek: Actuele uitvoe ringen van en met historisch materiaal. 21.30 Even op en neer naar Leningrad, klank beeld. N.V.S.H.: 22.10 Sextant. N.O.S.: 22.30 Nieuws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. N.O.S.: 22.55 Stereo: Metro's Midnight Music. 23.55 - 24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPROU R. DRAADOMROEP VANAVND van 18-20 uur I. Wolfgang Amadeus Mo zart. Quintet voor clarinet en weten (herhaling les 1). 18.55 Zandmannetje. 19.00 Sportma- gazlne. 19.20 Boemerang '69 (4). 19.45 Hier spreekt men Neder lands. 19.50 Zoeklicht. 19.55 Me dedelingen en weerbericht. 20.00 Nieuws. 20.25 Fltmtribu- ne: Eerste voorstelling in Bel gië van de Israëlische film: De belegering. 22.00 Gastpro- gramma: De Socialistische ge dachte. 22.30 Nieuws. Nederland I. N.O.S.: 18.50 Kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Re clame. NCRV: 19.07 Scheeps jongen van Bontekoe. vervolg verhaal. (vooraf een fllmdocu- mentalre over Hoorn). 19.30 Breng eens een zonnetje. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 journaal. STER: 20.16 Re clame. NCRV: 20.20 Actualitei tenrubriek. 20.45 Please Sir. TV-serie. 21.25 Gevraagd: solli citanten- wedstrijd. 22.25 Bou wen voor de Toekomst: pro gramma over Stichting Steun Kerkbouw - S.S.K. N.O.S.: 22.45 Journaal. TELEAC: 22.50 - 23.20 Statistiek les l (herha ling). Nederland H. NOS.: 18.50 Kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.00 Journaal. 19.03 Scala: in formatief programma. VARA 19.30 Opmaat: gevarieerd pro gramma. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. VARA: 20.20 Co ronation Street. TV-feullleton. 20.45 Achter het Nieuws. 21.10 Kleur: Ironside, TV-film. 22.00 Seraphine of: De wonderbaar lijke geschiedenis van tante Flora. TV-film. N.O.S.: 22.50 - 22.55 Journaal. Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Lichte grammo foon muziek met nieuws en ac tualiteiten. 8.00 Nieuws. 8.11 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de buisvrouw. (9.00 - 9.10 Gymnas tiek voor de huisvrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolra dio. 10.00 Dood en sterven in de bijbel, godsdienstige le zing. 10.15 Stereo: Klassieke opera- aria's (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Stereo: Operette- fragmenten (gr.). 11.15 voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Gevarieerd pro gramma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten: 13.00 Raden maar....). 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middagmagazine. (16.00 - 16.02 Nieuws). 17.00 Overheidsvoorlichting. KRO: 17.10 Voor de Jeugd. 18.00 Ste reo: Metropoleorkest. 18.19 Uit zending van het GPV. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgymnas tiek. 7.20 Stereo: Lichte gram- mofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (8.30 - 8.33 De Groenteman). 8.50 Morgenwijding. N.O.S.: 9.00 Uitgebreide reportage of herhaling N.O.S.- programma. 9.40 Muziek uit de Middeleeu wen en Renaissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 - 11.02 Nieuws). 11.30 Voor de vrouw. (11.55 Beursberichten). 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. N.O.S.: 13.30 Klein chanson. 14.30 Spiegel van België: muziek en nieuws van onze zuiderburen. AVRO: 15.00 Stereo: Fragmenten uit Spaanse opera's (gr.). 16.00 Nieuws. 16.02 Land der muzen: kunstkroniek. 16.30 Semi- klas sieke orkestmuziek (opn.). 17.00 Stereo: Big Band Beat. 17.25 Stereo: Jazz- Spectrum. 17.55 Mededelingen. Hilversum III, 240 m en FM- kanalen. VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nieuws). 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolijk ge varieerde visite. (12.00 Nieuws). 13.00 Nieuws. 13.03 Licht platenprogramma. (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.03 Licht platenprogramma. 16.00 Nieuws. 16.03 - 18.00 Licht pla tenprogramma. (17.00 - 17.02 Nieuws). TELEVISIE MOKGEV Nederland I. NOS/NOT: 10.45 - 12.00 School-tv. België: Nederlands progr. kan. 2 en 10: 14.05 - 15.50 en 17.55 School-tv. het nooit de allure van een actuali teitenrubriek gaan geven, dat is het eenvoudig niet." „Maar ik zeg ja. als ik vorm en inhoud bekijk. De doorbroken taboes werken door in „Moeders wil" en ik houd van progressiviteit. Vroeger praatte ik alleen met de echtgenotes van mannen m een bepaald beroep. Dat is niet genoeg meer, ik diep de informatie nu veel meer uit. Dan blijf je niet hangen bij de verschijnselen, maar pak je de kern en de betekenis van de beroepen bij de kop. Ik ga naar de top van de werkgevers, naar organisatiebestu- ren, naar de overheid als het nodig is." „En altijd toegang?" O zeker, ik krijg nooit een afwij zing. 't Is een heel gesjouw door het land. maar ik doe het met liefde. En dan laat ik natuurlijk net zo goed werknemers op elk niveau aan het woord anders leeft het programma niet en betrek je de mensen er niet bij". „Hoe zijn die brieven nou... staan er ook persoonlijke klachten in?" „Vaak wel, ja. meestal samenhan gend met het beroep en dan behandel ik ze. Ook daarvoor ga ik weer op informatie uit. Soms krijg ik ook heel persoonlijke brieven, meestal uit eenzaamheid geschreven. Natuurlijk beantwoord ik die. Maar nooit wordt mij de vuile was buitengehangen, ge lukkig niet". Twintig jaar „Moeders wil is wet", ruim anderhalf miljoen luisteraars driemaal in de week en alles in ha- den van één vrouwhet is geen gewoon verschijnsel in de radio-om- roep. Heeft Mia een wens na die twintig succesvolle jaren? „O ja. een vurige. Dat de NOS de ochtendgymnastiek uit mijn pro gramma :haalt. Ik heb niets tegen gymnastiek, maar wél tegen het feit dat mijn programma er door wordt onderbroken. Eerst de ochtendgym nastiek, dan de waterstanden.... nie mand schijnt te begrijpen, hoe moei lijk .het is. een direct uitgaand pro gramma op zo'n manier in brokken te zien hakken! Afgezien nog van het feit dat je telkens totaal uit je con centratie wordt gehaald...." NEW YORK De 59 niet gebon den landen bij de Verenigde Naties zijn zaterdag overeengekomen samen te werken bij alle 'belangrijke vraag stukken tijdens de debatten in de algemene vergadering. Voorts beslo ten zij het aanstaande voorjaar in Tanzania opnieuw bijeen te komen om een topconferentie van de niet] 10.45 uur gebonden landen voor te bereiden. 11.30 uur Met een stapel brieven achter de microfoon is Mia Smelt driemaal per week in een van KRO's presentatiestudio's te vinden voor haar nu twintigjarig programma Moeders wil is wet". Trachtend, haar dikke anderhaf miljoen luisteraars i voor eikaars leven en werk te interesseren. Tussen de 60 tol 100 brieven die zij per dag ontvangt, zit een- of tweemaal per jaar een anonieme, en daar staal dan 1 bijvoorbeeld in te lezen: „fFaarom gaat u niet in een supra- winkel staan. Kunt u de hele dag kletsen. U bent net zo'n teutekom als die van de Zonnebloem. Die kon ook nooit zijn snavel dichthouden. „Een beetje tegenwicht mag er wel zijn", zegt Mia. VANAVOND TE ZIEN Ned. I NCRV 7.07 uur Scheepsjongens van Bontekoe, daarna „Breng eens een zonnetje". 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur nieuw feuilleton „Please, sir". 9.25 uur Gevraagd: pursersassistente. 10.25 uur Kerkbouwactle. Ned. 2 VARA 7.30 uur Opmaat. 8.20 uur Coronation Street. 8.45 uur Achter het Nieuws. 9.10 uur Ironside. 10.00 uur Seraphine, de wonderbaarlijke geschiedenis van fante Flora. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 7.30 uur lichte muziek. 8.30 uur 9.00 uur kerkbouwactie. Concert van het 21e Heinrich Schützfeest. Vertolkers beluisterd. Verbosonika: Franse bijdrage. POLITIEVERHAAL N. A. M. WIJCHGEL 81 „Even nadat jij de Warmoesstraat was ingeslagen kwam een groepje dronken jongens de straat in. Ze leken onschul dig genoeg. Een troepje aangeschoten nozems die in een jolige bui waren. Maar om geen aandacht te trekken wilden we een eindje de steeg ingaan en toen zagen we driekereU aan het eind daarvan op ons afkomen. Daarom leek het ons beter om toch maar te blijven waar we waren. Toen die lui uit de steeg dichterbij kwamen zagen we dat twee van hen een doek voor hun gezicht gebonden hadden, maar Meijei herkende hen. „Dat zijn Geurtsema en Boekels," zei hij, net voordat z< ons bereikten. En die dronken jongens bleken helemaal niet dronken te zijn. Met zn allen sloten ze ons in en dadelijk daarop waren w aan het knokken. Ik kreeg nog de kans een van hen ee bloedneus te slaan voordat ik Meijer zag vallen en eve later was ikzelf ook buiten westen. Toen ik weer bijkwaï lag ik in die kelder en hoorde ik boven stommelen begreep dat er hulp kwam opdagen", vertelde hij toen h weer tot behoorlijk spreken in staat was. „Dan kunnen we het zoeken naar hen hier wel stakei hoewel ik voor alle zekerheid een paar man hier zal laten' zei Van der Zande en gaf daartoe de nodige bevelen. Verste zweeg teleurgesteld. „Ga je mee naar het bureau?', vroe) Van der Zande hem even later. „Ik kan eigenlijk net zo goed naar Utrecht teruggaan" antwoordde hij. „Zoals je wilt. Maar de omroep om inlich tingen staat al in de kranten en is ook al per radio uitgezon. den. De mogelijkheid bestaat dus dat er een of anden bericht is binnengekomen." „Laat ik dan nog maar even meegaan", besloot Verstel „En wat doe jij" wendde hij zich tot Terwindt. „Ik blijf hier tot ze Meijer opgehaald hebben en daarna g) ik regelrecht naar bed." „Je hoofd is zeker nogal pijnlijk?' „Als ik het wat vlug beweeg of de plek aanraak, anden gaat het wel." Verster wenste hem hartelijk beterschap en vertrok toei met Van der Zande. Op het bureau kregen ze te horen da tot nu toe niemand op de oproep gereageerd had. Verste wilde weggaan, maar Van der Zande bood hem een kop kof fie aan en hij liet zich overhalen nog even te blijven. Op Vai der Zande's verzoek vertelde hij hem over zijn tocht naa Limburg. Ze waren in een geanimeerd gesprek verdiept toei een agent kwam zeggen dat er een heer was die zei, dat zijl auto net gestolen was. Van der Zande liet hem binnenko men. Een ietwat verbouwereerd heer van een jaar of zesti betrad even later het vertrek en groette zenuwachtig. Van der Zande verzocht hem plaats te nemen. „Ik hoorde dat uw auto gestolen is", hielp hij hem op wej Daarop vertelde de heer De Klerck, zoals hij zich voorstel de, dat hij op de hoek van de St. Jansstraat uit zijn wagei was gestapt om een pakje sigaretten uit een automaat, iet verderop, te halen. Terwijl hij daarmee bezig was hoorde hi plotseling de motor van zijn auto aanslaan. Hij was 'e hoogstens twintig meter vandaan. Verwonderd had hij zid omgedraaid en toen zag hij twee mannen in zijn wage zitten, waarvan een de auto startte en de ander, door h( geopende raampje, een revolver op hem gericht hield. Vooi dat hij goed besefte wat er gebeurde schoot de auto al m( een flinke vaart vooruit. Hij was naar de hoek teruggehol en zag nog net hoe de wagen de Damstraat indraaide e verdween. Daarna was hij rechtstreeks hierheen gegaan. Van der Zande noteerde dat het een Opel Record wa kleur beige met een gron dak, het nummer en verdei bijzonderheden, vroeg het adres van de heer De Klerck e beloofde er onmiddellijk werk van te zullen maken. „Kunt u de mannen beschrijven?" vroeg hij daarna. „De man die de revolver in de hand hiel dwel, die hi blond haar en blauwe ogen, 'n regelmatig gezicht en ik schi zijn leeftijd tussen de vijfentwintig en dertig en hij had ee donker pak aan. Van de ander kon ik niet veel zien, allee dat hij ook iets donkers aan had, anders niets-." Verster kuchte en Van der Zande keek naar hem. Uil zij blik en het bijna onmerkbare knikje begreep Verster d< dezelfde gedachte bij hen beiden was opgekomen. „Heeft u de krant van vandaag nog niet gelezen?" vroe Van der Zande zijn bezoeker. (Wordt vervolgd 2/? m sor A/AA& l>£ bom bij joépam' Lappie Loep en het geheim van de degenstok Smidje Verholen en het geheim van de Uylenborgh 1333: „Komt U binnen, he ren! Komt U binnen!" zei mr. van Hamschot Rup- recht. een telg uit een oud en eerbiedwaardig geslacht van geldmagnaten. Hij was directeur van de Na tionale Bank en kende zijn plaats precies: mensen ]met héél veel geld ont- jving hij zélf. „Komt U jtoch binnen," herhaalde hij jmet een beroepsmatig wei- Villend lachje. „Een goed sigaartje? En een glaasje oude port? Dat is er voor onze relaties altijd nog ,wel. Intussen kunt U dan via mijn gesloten TV- systeem mooi waarnemen wat er plaatsvindt in de i kluis.Gozewijn van Uylen had het TV-scherm trouwens al in de gaten- 1 gekregen. „Wel sakkerloot!" riep hij uit. „Zijn ze daar nog-steeds bezig mijn goud te tellen? Ik zie daar mijn oude kist staan, en en twee kerels zijn bezig met een telmachine." „Ik zou ze zomaar geen „kerels" durven noe men, mijn waarde," glimlachte mr. van Hamschot Ruprecht zalvend. „U ziet I daar twee van mijn meest deskundige beambten. Hun loon is dan misschien wel niet zo hoog. maar dat hoeft ook niet, vind ik. Als een onkreukbare bank bediende zélf eenmaal gewend raakt aan veel geld. dan is het eind zoek, zeg ik altijd maar. Maar kom, laat ik eens informeren hoe ver ze met hun telle al gevorderd zijn." Hij greep de telefoon en bracht een verbinding met kluis tot stand. „Van Hamschot hier," zei hij. „Hoe staan de zaken, Ha; broek? Al enig idéé van het totaal? Nee toch! Alleen aan goudwaarde Dat wil dus zeggen, dat het nog méér kan worden, als we het spul bij klei beetjes aan de verzamelaars verkopen. Bedankt, Hazebroek. Werk maar i door, jongen'" 37. Maar de schipper was een ras-echte zeeman. Hij had al gevaren vanaf zijn tiende jaar en hij kende de zee van haver tot gort. "Kom op!" riep hij strijdlustig, "vijfenveertig graden stuurboord!" Hij draaide aan het wiel tot het schip angstig begon te hellen. Zijn gezicht stond ernstig toen hij de rotsen steeds dichterbij zag komen. "Nou geen onderwa ter-rotsen, dan is het mooi gepiept Lappie en Jonas, die net bezig waren de drenkeling weer aan te kleden, werden, toen Jonas nèt zijn vest aan had, ruw opzij geslingerd en tegen de muur gekwakt. "Wal is er NU weer aan de hand Lappie!" riep Jonas." "Kunnen we. nu nooit eens rustig iets doen? Moet er altijd gegooid en gesmeten worden op dit schip!" Lappie 'wreef aan zijn hoofd, dat hardhandig tegen de stalen muur terecht was ge komen. "Het is storm Jonas en de schipper zal wel moeite genoeg hebben om het schip boven water te houden, denk ik". Jonas knikte. "Tja, daar heb je misschien wel gelijk in, die schipper doet dat natuurlijk ook niet om ons te plagen... maar als ik straks weer thuis ben en ik heb weer eens een zeereisje te makendan"Nou, wat dan?" klonk een vriendelijke stem. -r—r FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 6