Sporthal Cleyn Duin feestelijk geopend VLEET Geen macht ter wereld in staat dit vuur te doven Dankbare en prijzende woorden Filmopnamen itgesteld ui Intrede dr. Jansen in Noordwijk Gemeente Zoeterwoude RIJNSBURG EEN BEZORGER Ledenstop bij Valken 68 TE KOOP Vrouw aangerand Visserij nieuws bij de NtfUWf IBDSÉ COURANT 4 MAANDAG 29 SEPTEMBER 196? KATWIJK De grote, fraaie sporthal „Cleyn Duin", vrij en rondom zichtbaar, gelegen aan de rand van het groeiende gelijknamige nieuwbouwgebied, is zaterdag middag in dankbare feestelijke stemming met toespra ken en demonstraties geopend. Op de zaallange tribune waren alle plaatsen bezet met gemeentebestuurders, vertegenwoordigers van verenigingen, van het onder wijs en vele andere genodigden. KATWIJK De filmopnamen die zaterdag zouden worden gemaakt konden wegens het weer (bewolking en veel wind) niet doorgaan. Alles is voor de verfilming gereed, aldus de heer Van der Plas, het wachten is slechts op goed weer. De medewer kers wordt verzocht dagelijks even langs het pandje Zuidstraat 22 (het huisje van waaruit de verfilming van de bruiloft is geschied te gaan om te horen wanneer het verfilmen van de visafslag. met badkoetsen e.d. doorgaat. Er hebben zich al vele ge gadigden gemeld. LISSE Vrijdagavond speelde de damclub Lisse de eerste competitie wedstrijd voor de LDDB. De uitslag was: (Lisse IKDC III): S Lemmers D Zaal 20, J v HorickC de Winter 20, A BalkenendeA Oex- man 11, Gvd SteltT Guyt 02, T BoodeC v Duyn 20, H v Dru- nenA Verhoog 20, M v d Wete ringD v d Gugten 20, C v d Voet—J F Bekker 0—2, Pvd Stelt— F de Jonge 02, P Ravensbergen P Ouwehand 02; totaal 119. NOORDWIJK Na gistermorgen in een druk bezochte dienst door prof. dr. H. Berkhof tot zyn ambtswerk te zyn ingeleid met een preek over Jacobus 1 vers 18, heeft dr. J. G. B. Jansen zich gistermiddag in de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen aan de hervormde gemeente verbon den. Deze kerkdienst werd o.m. bijgewoond door de burgemeester van Noordwijk. mr. J. M. Bonnike, door afgevaardigden van de classis Lei den en de ring Lisse. pastoor P. J. van den Bosch van de r.k. parochie St. Jeroen, collega-predikanten uit de omgeving, vertegenwoordigers van de plaatselijke Ger. Kerken, van het convent van kerken en van de Ned. Prot. Bond. Als thema van zyn intredepreek had dr. Jansen het Marcusyevangelie gekozen en wel het 49e vers uit hoofdstuk 9: Want een ieder zal met vuur gezouten worden. In de proloog tot de preek, zei de predikant getroffen te zijn door een voor de t.v. gehouden gesprek met vertegenwoordigers van verschillende politieke partijen, waarbij opgemerkt was: „Jullie belijden Christus en we ten het wel krachtig te zeggen, maar verbinden daaraan geen consequen ties. Voor mij zou de omgang met Christus omgaan met vuur beteke nen. Het Evangelie is vuur van de hemel, aldus dr. Jansen, en wie daar naar niet verlangt, doet er beter aan zich daarmee niet op te houden. Hij legde verband tussen het vuur uit zijn tekst en dat op de pinkster dag. Dat was een nieuw begin en daarom greep het de mensen aan. Zij kwamen tot de hartstochtelijke keuze: Voor of tegen! Geen macht ter wereld is in staat geweest dit vuur uit te trappen of te doven. Zelf kunnen wij echter dit vuur niet ont steken, wij kunnen er alleen om bid den. Bedreiging Ingaande op het tekstverband, wees dr. Jansen op Johannes de Do per, die van Christus had gezegd, dat Deze met de Heilige Geest en met vuur zou dopen. Waar de Here is, Burgemeester A. G. Vermeulen, achter de midden-voor-de-tribune staande lessenaar, sprak het inlei dende woord. Hij begroette, onder meer de voorzitter van de Neder landse port Federatie, jhr. mr. A. Feith, de heer Janssen van het de partement van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, de bouwer, de heer Pellicaan, zijn collega's uit de omliggende gemeenten, de in specteurs van het lager, buitenge woon lager onderwijs en van licha melijke oefening. De burgemeester betuigde zijn grote erkentelijkheid, voor de vele adviezen, de voorberei ding, de nuttige samenwerking, de subsidies van sportfederatie en de partement. Ook de heer Meyvogel, van gemeentewerken, en de pers, werden, vanwege de verfraaiingen, resp. de medewerking, in het dank woord betrokken. Normaal Burgemeester Vermeulen ontken de, dat zo'n sporthal er alleen maar als een statussymbool van een groei ende gemeente staat. Deze Katwijk- se hal is het gevolg van normale overwegingen. De belangstelling voor de zaalsporten stygt; ook in Katwyk moeten ze een goed en tot uitbreiding stimulerend onderdak kunnen vinden. We hebben nu ook een grote ruimte voor allerlei mani festaties. Door samenspraak en ver gelijking is de speciale sportcommis- sie tot het plan voor een hal geko men. De gemeenteraad, ervan over tuigd. dat sport een heel nuttige be zigheid is. had er geen enkele moei lijkheid mee. het geld daarvoor be schikbaar te stellen. Aanvankelijk wilde men zich tot de minimum afmetingen beperken. Maar de belangstelling bleek zó enorm, dat het wel groter móest. Voor één miljoen en vier ton bij elkaar, staat er nu een zeer goed geoutilleerde hal met royale neven ruimten. een café-restaurant en een (z.g.) kleine zaal. waarin toch wel een 400 mensen kunnen vergaderen of toneelvoorstellingen bijwonen. De burgemeester hoopte, dat door het ontwerp-bestemmingsplan Westeindseweg De burgemeester van Zoeterwoude maakt bekend, dat ingaande 30 september I960, gedurende 1 maand ter gemeentesecreta rie voor een ieder ter inzage ligt het ont werp van het bestemmingsplan „West eindseweg", regelende de bestemming van gronden, gelegen tussen het huidige dorp «met zyn uitbreiding in het plan „West einde"» en de geprojecteerde omlegging van de provinciale weg nr. 17. Gedurende bovengenoemde termijn kan een ieder schriftelijk bij de gemeenteraad bezwaren tegen het ontwerp-plan in dienen. loeterwoude. 29 september 1969 De burgemeester voornoemd, DETMERS. enthousiasme van directeur en res tauranthouder. de heren Timmer mans en Van Rooyen, dit alles zal uitgroeien tot een centrum van ge zelligheid. Niet zo gek Jhr. mr. A. Feith zei, deze vrije zaterdag er graag voor over te heb ben gehad, om hier de sporthal te komen openen en ook weer eens even te kunnen vertoeiven „aan een van de mooiste stranden, die ik in de wereld ken". In bloemrijke taal kwam hij dan via de ontbladerende bomen, het afscheid van de mooiste zomer na jaren, bij de begrotings behandelingen van de gemeente en tenslotte bij z'n eigen begroting, die van de Ned. Sport Federatie terecht, De Kamers der Staten Generaal wensten daarover te worden inge licht. „En dan gaat het echt niet zo gek met de sport, als zelfs de Ka mers er zich mee gaan bemoeien. Hij sprak ook van de eindeloze stroom van sporthallen, die, na de subsidie-toezegging, in Nederland werden geopend. Ook in Katwijk staat, na alle stappen, plannen en de uitvoering, dit goede schone resul taat. Nooit een eind „Maar er komt nooit een eind aan uw werk. Sportliefde en sportiviteit moeten onder één noemer worden gebracht. Telkens weer zult u van de grond af moeten beginnen. U hebt een werk gemaakt om een an der werk, strekkend tot geluk en voorspoed mogelijk te maken. Dat is de enige reden, waarom deze sporthal is gebuowd". Omdat er geen lint was om door te knippen, beperkte de heer Feith zich ten slotte tot het aanbieden van een cheque, groot f 0.000. De heer Janssen (van het departe ment) zei. dat het lang heeft ge duurd. voor de subsidiëring een feit werd 80% van de sporthallen is na 1967. na de subsidie, tot stand geko men. Hij prees het werk van de ont werpers en bouwers, de firma Pel licaan en anderen. De heer Janssen zegde een suhsidie van f 200.000 toe. De heer Pellicaan feliciteerde het Katwijkse gemeentebestdur met de ze dag. dankte de heer Janssen voor zijn vriendelijke woorden en zyn eigen mensen voor hun werk. „De waardering betekent een stimulans om nog beter ons best te doen". Demonstraties De hierna volgende turndemon- straties door Jong Talent en twee Leidse verenigingen werden met ge boeide aandacht en niet zelden met bewondering aanschouwd. Burge meester Vermeulen bood de leidster, mevrouw Krauwel, bloemen en de herinneringstegel aan. De feestelijke stemming duurde tijdens de afsluitende receptie in het restaurant, bij een goed glas, nog enige tijd voort. De Nieuwe Leidse Courant vraagt voor zo spoedig mogelijk te Rijnsburg Leuke bijverdienste voor scholier Geen incasso. Nadere inlichtingen afd. Inspectie Nieuwe Leidse Courant, Steenstraat 37 te Leiden, telefoon 01710-31441. VALKENBURG De voetbalver eniging Valken 1968 hield haar le alg. jaarvergadering onder voorzit terschap van de heer P. Langeler. In zyn openingswoord memoreerde hy dat de vereniging bestaat uit 145 .juniorleden en 106 spelende en 15 niet spelende senior leden. Tot grote spyt van het bestuur heeft men moe ten overgaan tot een ledenstop. Voorz. Langeler haalde het raads besluit van 12 aug. jl. aan, waarin werd besloten tot medewerking voor de aanleg van een voorlopig voet balterrein aan de Zonneveldslaan. Het is de bedoeling naast het voet balveld een trainingsveld aan te leg gen; ook de accommodatie zal niet worden vergeten. Om aan de nodige financiën te komen zal de kontakt- commissie het komende seizoen vele aktiviteiten ontplooien. In dit ver band moet de naam van de heer Nasveld worden genoemd, die reeds vele acties tot groot succes heeft ge bracht. In juli 1969 is de voetbal vereniging koninklijk goedgekeurd. Aftredende bestuursleden waren de heren P. Langeler en J. Imthom, terwijl de heer P. Ouwersloot zijn bestuursfunktie beschikbaar stelde in verband met drukke werkzaam heden. In deze vakature had het be stuur de heer L. van Loenen voor gesteld. Zij werden gekozen. In de elftallencommissie werden herkozen de heren Hoekstra en Schippers, ter wijl aan de kontaktcommissie wer den toegevoegd de heren Poot, De Gunst en Heemskerk. Dit seizoen zal men proberen donateurs voor de vereniging te werven. Na de pauze ging men over tot de huldiging van de kampioen van het seizoen 1968'69. Het derde, met als aanvoerder de heer T. Poot, be haalde het kampioenschap in de 3e klas JLVB. Alle spelers kregen een vaantje aangeboden. De voorzitter hoopte volgend jaar meer vaantjes te kunnen uitreiken. Wachthuisjes in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT De NZH is van plan bij de bushalten St. Cle- menshuis, Kerkstraat en Brink, Dr. Poelslaan, beide op de lijnen 60, 90 en 93 wachthuisjes te plaatsen. De kos ten worden geraamd op f 3720. Aan de raad wordt verzocht een bijdrage van f 1.240 te verlenen. Auto sloeg over de kop: bestuurster ongedeerd SASSENHEIM In de nacht van vrijdag op zaterdag sloeg een perso nenauto op de rijksweg tussen Sas- senheim en de Haarlemmermeer en kele malen over de kop toen de be stuurster, terwijl zij een lucifer uit het raampje wierp, door een ruk wind de macht over het stuur ver loor. De wagen werd volledig ver nield. Mede dank zij de veiligheids riemen liep de vrouw, een onderwij zeres uit Wassenaar geen verwon dingen op. RIJNSBURG Het dagelijks be stuur van het gewest Leiden heeft reeds het onderwerp Elektriciteits centrale besproken. Uit de toelichting op dit onderwerp die B. en W. aan de raad geven blijkt dat voor de produktie en levering van energie voor Leiden en omgeving een geheel andere situatie is ontstaan voorna melijk op financieel gebied. Maar ook zal het mogelijk zijn wat meer inspraak in het beheer van dit streekbedrijf te hebben. Van de raad zal in beginsel een uitspraak worden gevraagd dat hij wil deel nemen aan de Regeling Gemeen schappelijk Energiebedrijf. Burgemeester Vermeulen aan het woord bij de opening van de sporthal Cleyn Duin. Verkeer Smidstraat RIJNSBURG Het verkeer met motorvoertuigen op meer dan twee wielen door de Smidstraat richting splitsing-Vliet Z.Z. dat wegens slecht uitzicht op de hoek Smidstraat-Vliet Z.Z- gesloten (verboden) was, zal, nu door sanering het uitzicht aan zienlijk is verbeterd en de bocht veel ruimer is, na het verstrijken van de daarvoor gestelde termijn, weer ge bruik kunnen maken van deze straat in noordelijke richting, als tenminste de raad met het voorstel van B. en W. akkoord gaat. RIJNSBURG De gemeenteraad zal woensdag 1 oktober ook een re geling moeten vaststellen voor het opbergen van de daarvoor in aan merking komende bescheiden. Vol gens de wet is ieder zij het met bepaalde beperkingen bevoegd deze archief bescheiden kosteloos te raadplegen en daarvan of daaruit afbeeldingen, afschriften of uittrek sels te maken of op zijn kosten te doen maken. HET HUIS TAN DE T0EH0MST GARAGE SAUNA ZWEMBAD in 1 dag met plastic stenen gebouwd. Te bezichtigen: vrijdag 26, zaterdag 27, maan dag 29 en dinsdag 30 september a.s.: 's mid dag van 1-5 uur en 's avonds van 7.15-11 uur. Entree f 2,25. Kinderen f 1,25. HOUTRUSTHALLEN DEN HAAG brandt een verterend vuur. Weet u wel, wat wij precies vragen als wij om de Heilige Geest bidden?, vroeg hij zijn gemeente. De predikant wees vervolgens op de verandering, die plaats heeft, als de vlammen om de takken heenslaan. Dorre takken, waardeloos in zichzelf, gaan dan licht en warmte geven. Dan gaat er iets van uit. Bovendien worden z(j gevaarlyk, want het vuur springt over, zodat één tak in staat is een heel bos aan te steken. Zo geeft een christen, vervuld van de Heilige Geest, licht en warmte en steekt hy anderen aan. Voor een ge meente, een stad, ja voor een gehele samenleving vormt hy een heilzame bedreiging. „Ieder", zegt de tekst. Dus gelukkig niet alleen de predikant, de ouder lingen, de kerkvoogden, maar ieder. Niemand mag denken: ik ben maar een armzalig stuk hout, een doorsnee mens zonder uitzicht. De tekst vraagt niet om een grote vlam. Het wonder van de bekering is even groot bij het kleinste takje als bij de grootste beuk. Anderen zullen zeggen: Was ik maar hout, ik ben een steen en geen macht zal in staat zijn mij te laten ontvlam men. Het vuur van de Heilige Geest verondersteüt echter niets in ons. Hij bevrijdt van ziekte, armoede, ja zelfs van de dood. Revolutie Wy leven in een voortdurend pro test en revolte tegen deze Geest. Ver ontrusten in de kerken dienen meer over deze revolutie verontrust te z(jn. Alles wat wy doen, ook al gebeurt het niet zoveel opoffering, moet ge zouten worden met vuur. Daarom geven wy zo weinig licht en warmte, omdat wij niet sterven aan onszelf. Dr. Jansen besloot zijn intreepreek met te wijzen op een spreuk van Melanchton, medewerker van Luther: In uw schijnend licht, teer ik op! In deze dienst, waaraan het. kerkkoor en het jeugdkoor Zephyr medewerking verleende, werden liederen gezongen van Huub Oosterhuis, W. Barnard en Jaap Zeilstra. Nadat de predikant voor het eerst de nieuw-testamenti- sohe zegen op de gemeente had ge legd, werd hij toegesproken door ds. Oostinga (Lisse) namens het modera- men van de classis Leiden. „De clai sis rekent op uw hulp en steun". Samenwerking Burgemeester mr. J. M. Bonn!) voerde het woord als vcrtegenwooi diger van de burgerlyke gemeen! „Wy hebben al een jaar lang ui yver en enthousiasme gezien voor jeugd en ook van de jeugd voor Ds. Oskamp (Voorhout) verwelkomd de nieuwe predikant in de ring Lü se. „U bent al een bekende in on midden geworden". Ds. Oskam kriü seerde de kop in een van de Leidj bladen: „Ex-kapelaan wordt predi kant in Noordwyk". Dit achtte hy te uitbundig. Wij zyn dankbaar v« wat er gebeurt in de oecumene. Pastoor Van den Bosch voerde hi woord namens de Noordwijkse kei ken en maakte daarbij gewag va prettige contacten. Deze samenwet king, en als voorbeeld noemde hij d sociëteit De Rank, wordt zeer op prij gesteld. De heer Kloos sprak daan: namens de wijkkerkeraad en ds. Keuning als collega en namens hervormde gemeente van Noordwij) NOORDWIJK Bij een bushalt aan de Zeestraat stond een 38-jarig vrouw te wachten. Plotseling wer zij lastig gevallen door een jongei die in het gezelschap van twee vriei den uit een kroeg kwam. De vroui stribbelde tegen en dit trok de aa& dacht van een surveillerende politie patrouille. De agenten schoten d vrouw te hulp, waarop de drie joi gens de benen namen. De agenten wisten de aanrandt na een achtervolging te pakket maar de jongen vluchtte weer. D inmiddels versterkte patrouille trc de jongen bij een bar op het Kerk plein aan. Het bleek een 18-jarig grondwerker uit Noordwijk te ziji die bekende te veel drank te hebbe gebruikt toen hij de vrouw viel. KATWIJK Burgemeester wethouders van Katwijk hebbc Ged. Staten verzocht te bevorderei dat het Kanaalpad, een gedeelte va de Kanaaldijk en de in genoem pad gelegen brug over de Noort wijkse vaart aan het openbaar ve: keer worden onttrokken. In het k der van het bouwrijpmaken va gronden in het gebied 't Heen, d bestemd is voor de vestiging vi industrieën, dienen genoemde we brug en weggedeelte te vervalh Hierdoor zullen geen verkeersn langen worden geschaad, aangezi het onderhavige gebied geheel worden bebouwd, waarbij de nod verbindings- en toegangswegen len worden aangelegd. IJMUIDEN In de IJmnidense vishallen was in de afgelopen week verse haring de meest voorkomende vissoort. Dat was te danken aan spanvissers die vanuit de Engelse wateren ongeveer 4000 kisten aan markt brachten. De treüers voegden daar slechts 200 kisten aan toe. handel kon wel wat gebruiken en dit leidde tot een redelijke weeknoterii van f44 tot f20. In de komende dagen mag ook van de treilers wat m« worden verwacht. Verscheidene haringschepen zijn thuisstomend van Ierse Zee. De makreel was met 1800 grote en 750 'kleine kisten niet zo goed vertegen woordigd als in de voorafgaande week. Dit betekende vooral een strop voor de rokerijen, die bijna geheel op de blauwpijpjes zijn aangewezen, nu de haring door de .koude" maatregelen voor hen eigenlijk te duur is geworden. De goede kwaliteit bereikte een hoog ste bod van bijna zestig gulden, wel een bewijs dat de vraag het aanbod verre overtrof. De mindere soort had het heel wat moeilijker. Een deel be landde zelfs bij de vismeelindustrie. De schelvis gaf met 2300 grote en 3500 kleine kisten op duidelijke wijze van zijn aanwezigheid blijk. De kotters, die tussen 55 en 56 NB in actie waren ge weest, namen het grootste gedeelte voor hun rekening. De braadschelvis had de overhand. Aan het begin van de week kon de handel nie+ alles op nemen. In die periode moest de katten- centrale er aan te pas komen om par tijen die op het minimum waren ge drukt af te voeren. Daarna stond deze nuttige instelling buiten spel. De aan voer was niet goed gespreid, waardoor er in het middenstuk van de week zeer weinig voorhanden was. Het hoogste bod liep toen op tot f64. De andere soorten waren niet zo dik gezaaid. Zij haalden dan ook steeds redelijke no teringen. De grote schelvis haalde een weekgemiddelde van zeventig gulden. De grootmiddel was onder de f61 niet te koop. Dikwijls moest f66 worden betaald. De kleinmiddel schommelde tussen zestig en vijftig gulden. De pennen deden f43 tot f36, zodat over de hele line een aanvaardbaar gemid delde werd bereikt. Als het maar even kon pakten de vissers de gevangen wijting in de premiekistjes. Hiervan losten de havenarbeiders er 2200. Zij haalden ook 1000 grote kisten uit de ruimen. De dichte exemplaren hadden het niet gemakkelijk. Donderdag was een daling tot aan het minimum niet te vermijden. Ook in dit geval zorgde de kattencentrale voor de verwerking. De gestripte wijting stond iets meer in de gunst maar met een weeknotering vam f 34 tot f 17 hield het bepaald niet over. In !e Noord slaagden de treilers er niet in lonende hoeveelheden kabel jauw te bemachtigen. Daar de gul zo wel in dit gebied als onder de Neder landse kust bijzonder moeilijk te ach terhalen was, kreeg de handel van beide soorten in totaal slechts 1500 kis ten voorgeschoteld. Dat was veel te weinig om de behoefte te kunnen del ken. Het gevolg was een run van handel om toch enigszins aan zijn tré ken te kunnen komen. Voor de gro kabeljauw steeg de top tot dik f21 Onder de f 178 was een kist van 1 kilo niet te koop. De middelkabeljau hield met een weekkoers van f 200 i f178 vrijwel gelijke tred met de gr: broer. De gul was ook zeer prijzig. A leen maandag leek het met de kleb soort de verkeerde kant op te ga* Op de laatste afslag werden enkel partijtjes op het minimum gedrui Hiermee moest de kattencentrale voi de hele week tevreden zijn want da* na nam de vraag met de dag toe. D« derdag hadden de liefhebbers op eerste rondgang voor een kist van vij tig kilo bijna zeventig gulden over. grote gul eiste een hoogste bod van s gen tig gulden voor zich op. Onder f 62 konden de afwachters niet terect Ongeveer 1400 stuks stijve kabeljau brachten bijna geen verlichting. O dit kwam in de noteringen duidels tot uiting. Een regel van tien stut grote deed dikwijls f180. De koolf liet zich gemakelijker verschalken. B kele Noord-vaartuigen zetten 4200 Is ten in de markt. De kleine zwa? soort had een niet te miskennen ove weht. De belangstelling vertoonde stijgende lijn. De handel kon wel:' waar niet alles tot zich nemen met een hoogste bod van f 37 ging f voor de aanvoerders tocih de goe? kant op. De witte soortgenoot was tü een weeknotering van f 66 tot f 60 t» hoorlijk in trek. De grote soortgeiw liet zich met een constante koers v f 109 evenmin achteloos behandel! De grote zwarte kooivis zorgde 0 een notering van f108 tot f88 ook voor een herstel. De loggers en kotte die zich nog steeds met de jacht tong bezig hielden, konden het thii front niet tot verrukking brengen. spul en moeite kregen zij 60.000 fc bij elkaar. De noteringen waren er i* ook naar. De tong 1 nestelde zich een top van f6,60. De grote tong zat I de meeste gevallen dik boven de per kilo. Voor de kleinmiddel dieni vaak f6,56 te worden neergelegd. B ze vaartuigen tekenden ook voor 0 produktie van 2500 kisten schol. Moei met de verkoop had men niet. AB soorten bereikten een top van rui f 70. Het laagste bod schommelde de f 60 gulden, zodat over het gemif delde net mocht worden gemopperd

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4