i Ruinite^oog zal schatten Hootle Goedkoop naar VS alleen voor clubs Plan voor net van satellieten Programma Stralingen Computers Olie Ontdekking Vervoerders: bezwaren tegen EEG- verordening Drie weken cel voor RobStolk NIEUWE WERELD WINTERSPORT: MET KERST ALLES VOL Toerisme brengt Europa 29 miljard gulden op Wandelen op Veluwe ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1969 (Van onze ruimtevaartredacteur) DE WERELD zal door bevol kingsgroei in de toekomst voor onvoorstelbare problemen komen te staan. Alleen al het voedselvraagstuk zal zo groot zijn, dat het nauwelijks meer op losbaar lijkt. Deskundigen zeg gen, dat de produktie in 1980 verdubbeld moet zijn om elke aardebewoner dagelijks een rede lijk maal te verschaffen. En in zal zelfs een drievoudige .produktie vereist zijn. Een spookbeeld, dat nog in onze generatie werkelijkheid zal worden? Nee, zeggen Amerikaanse geleerden. De aarde bevat nog zoveel rijkdom en zoveel mogelijkheden, dat zij nog lang niet is uitgeput. Het gaat alleen om de vraag: hoe ontdekken we die rijkdommen en hoe boren wij die nog versluierde bronnen aan? Het antwoord daarop staat al vast: 'met behulp van het ruimte-oog. Waarnemingssatellieten zullen de imens van straks de weg moeten wij zen naar zijn nog niet ontdekte rijk dommen. Elëctronische ogen, die con stant signaleren en hun geregistreer de gegevens doorzenden naar sta tions op de aarde: gegevens over het rijpingsproces van korenvelden, over bengmassieven waarin zich olie kan bevinden, over de dikte van nieuwe sneeuwvelden in de Himalaya, over de waterstand van rivieren in Noord- Europa, over verborgen waterbron nen en over nog niet ontdekte con centraties van mineralen. De Amerikaanse industrie is al be zig deze toekomstideeën in de vorm van een programma te gieten: het Earth Resources Satellite program. Een programma, dat moet worden uitgevoerd onder verantwoordelijk heid van de Nasa en waaraan wordt meegewerkt door de ministeries van landbouw en binnenlandse zaken, de ESSA (environmental Science Ser vices Administration) en de marine- jdienst voor oceanografie. Als het geld ervoor op tafel komt, zal nog binnen twee jaar de eerste satelliet omhoog gaan en zal er in het midden van de jaren zeventig een heel net van dergelijke satellie ten om de aarde cirkelen, volgens hetzelfde systeem als dat van de weer- en communicatiesatellieten. Een van de eerste taken van deze satellieten zal zijn 'het fotograferen jvan de hele aardbol. Zij bieden daar voor unieke kansen, want met vlieg tuigen zou dit vrijwel onmogelijk feijn. Er zouden meer dan een miljoen foto's moeten worden genomen, wat een zeer kostbare zaak zou worden. Satellieten zouden hetzelfde bereiken «net 400 foto's en daarmee miljoenen dollars besparen. „Zulke fotokaarten zullen de weg openleggen naar onbeperkte oogsten, men zal er voorspellingen mee kun- i doen over de opbrengsten, men tal het gebruik van land kunnen ver- ieteren en de distributie van water Jelmatiger kunnen regelen, wat van >elang is voor irrigatiewerken en de v van hydro-elektrische centra- aldus William Fischer van de geologische dienst van het ministerie van Binnenlandse zaken. I Uiterst gevoelige instrumenten zul len dit werk verrichten, gebruik ma kend van het natuurkundige ge geven, dat elk object levend of dood stralen uitzendt en een eigen ppectraal signatuur heeft. Daaruit kan 7 de wetenschapsman niet alleen het onderscheid tussen tarwe en gerst afleiden; hij kan ook zien of het koren gezond is of is aangetast door een ziekte. Fischer: ,.de mogelijkheden zijn vrijwel onbeperkt. We kennen ze nog lang niet allemaal. De werkelijke Waarde van het ruimte-oog zullen We pas leren kennen als het eerste Werkt. Maar we schatten, dat zo'n netwerk van satellieten alleen Ame rika per jaar al een profijt van 36 piljoen dollar zal kunnen opleveren". De informatie, die de satellieten poorseinen, zullen moeten worden rerwerkt door computers. Daaruit moet dan o.m. een totale inventarisa tie komen van de beschikbare grond. En op basis daarvan kan men dan Weer vaststellen welke gewassen op Welke grond moeten worden ver bouwd. Ook: in hoeverre de grond Phemisch bewerkt moet worden om pptimale produktie te verkrijgen. Worden ontdekt. die voor de landbouw belangrijk kunnen zijn. Het direct constateren van bosbran den Is eveneens een van de voorde- ten van het ruimte-oog. De schade, jdie door deze branden alleen al In Een foto, gemaakt door de astronauten van Apollo 7: enor me bosbranden in Queensland, Australië. Tydige ontdekking er van door satellieten zou van onschatbare waarde zijn. Amerika wordt aangericht, beloopt jaarlijks 450 miljoen dol'lar. Dit is overigens nog maar een fractie van schade, die insecten en plantenziek ten veroorzaken. Alleen een ruimte-oog zal in staat zijn branden en ziekten accuraat en onmiddellijk te signaleren, zodat di recte maatregelen mogelijk worden. Het werkt zelfs zo perfect, dat het boomsoorten van elkaar onderscheidt. Ook op het leven in de zeeën, die 71 procent van het aardoppervlak uit maken, kunnen satellieten verhelde rend licht laten schijnen, verwachten deskundigen. Het nauwkeurig registreren van al le oppervlakte-temperaturen zal be langrijke gegevens kunnen leveren over de levensprocessen onder water, zelfs over de migratie van zeebewo ners. Wat dit laatste betreft: zelfs grote visscholen zullen voor het ruim te-oog niet verborgen blijven. De geheimen, die het vasteland ver bergt, zullen door het ruimte-oog kunnen worden ontsluierd door fo to's van het oppervlak. Deze kunnen namelijk structuren signaleren, die wijzen op olie- en andere bodem schatten. Van deze techniek wordt op het ogenblik al een studie gemaakt aan de hand van foto's, die door astronau ten van de Gemini's en Apollo's zijn gemaakt. Een van de mensen, die zich daarmee bezighouden is de ge oloog dr. Gawad van North Ameri can Rockwell Corporation, een indu strie, die is ingeschakeld voor het Earth Resources Satellite Program. Na een lange studie vond hij tref fende gelijkenissen tussen de structuur van bekende olievelden en op de foto vastgelegde andere gebie den, die naar hij vermoedt hoogstwaarschijnlijk olievoorraden bevatten. Ook ontdekte hij bewijzen voor de stelling van de „drift der continen ten". Zo wezen formaties aan beide zijden van de Rode Zee er. volgens hem, bijvoorbeeld op, dat deze miljoe nen jaren geleden met elkaar verbon den waren en er toen dus geen zee bestond. „We hebben meer van zulke bewij- zen nodig", zegt hij. „Ze zullen wel- j licht straks ook belangrijke gegevens kunnen leveren, die een tipje oplich- J ten van de sluier, die nog steeds over de oergeschiedenis van onze aarde ligt". De wetenschap is ervan over tuigd: het ruimte-oog zal talrij- ke problemen tot een oplossing brengen. Het zal bepalend wor den voor de toekomst van de mensheid, die door bevolkings groei in het nauw dreigt te worden gedreven. Dr. Gerlach, geograaf van het geologisch in stituut van Amerika zegt het zo: „we staan op het punt ont dekkingen te doen, die voor ko mende generaties van groter be lang zijn dan de reis van Colum bus". DEN' HAAG De Nederlandse goederen- en personenvervoerders zijn ernstig bezorgd over de 1 ok tober in werking tredende EEG-ver- ordening. die regels bevat over de samenstelling van de „bemanning", de rij- en rusttjden en de af te leg gen afstand. Hoewel de maatregel voor Neder land ook voordelen met zich mee brengt, vrezen de vervoerders dat er moeilijkheden zullen komen omdat in tegenstelling tot de huidige Neder landse regeling geen uitwijkmogelijk heden voorkomen in de Europese ver ordening. De bezwaren richten zich met na me tegen de bepaling, dat vrachtwa gens met een totaal gewicht van meer dan twintig ton en wagens met meer dan één trekker of oplegger (waaronder ook bussen buiten de in ternationale lijndiensten vallen) niet langer dan acht uur per dag mogen rijden met een maximum afstand van 450 kilometer. De vervoerders menen dat deze verordening prijsver hogend zal werken en de chauffeurs zal nopen harder te gaan rijden. Ook is er bezorgdheid over de pe riode van de bekendmaking en inwer kingtreding van de verordening, die volgens de vervoerders te kort is. Daardoor zullen de werkboekjes voor de chauffeurs veel te laat gereed zijn. Twee voorwaardelijk AMSTERDAM Het Amsterdam se gerechtshof heeft 23-jarige drukker en ex-provo Rob Stolk ver oordeeld tot drie weken gevangenis straf waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Ver dachte werd bij verstek veroordeeld wegens zijn aandeel in de bezetting van het Maagdenhuis. De politierechter had Rob Stolk eerder een straf van zes weken, waar van drie voorwaardelijk, opgelegd. In hoger beroep eiste de procureur- generaal twee maanden onvoorwaard- lijk. Het Hof heeft aan studenten en niet-stüdenten die in hoger beroep hebben terecht gestaan, al leen boetes van 200 gulden opgelegd. Microfoon onder stroom: popzanger geëlektrokuteerd LONDEN De 26-jarige Britse popzanger Richard Stott is door zijn microfoon geëlektrokuteerd toen hij donderdagavond optrad in Newcastle in het Britse graafschap Shropshire. Stott vormde met Elizabeth Sykes een popduo onder de naam Two Pen- Deze speelse hoed, gemaakt van wit organza ringen, kreeg van de ontwerper de naam Brave New World. Hij werd gedragen door de bruid van de modeshow, die gisteren door Vernier in Londen werd gegeven. Studenten verlaten bezette woning UTRECHT Zonder slag of stoot hebben verlaten, omdat hun actie in de geologie en een onderwijzer het, sinds half juli leegstaande huis aan' het Wed In Utrecht verlaten. Zij had den dit vorige week zaterdag bezet uit protest tegen de woningnood en het feit dat de gemeente Utrecht leeg staande panden niet direct gebruikt De studenten zeiden het huis te hebben verlaten, omdat hun acgie volgens de wet een misdrijf is en i geen overtreding. Zij voelen niets voor een strafblad. Ze hebben voorlo- pig geen uitzicht op woonruimte. i Chartermaatschappijen voeren actie onder verenigingen Verre reizen worden steeds populairder, is de er varing van de reisbureaus. Elk jaar verdubbelt het aantal toeristen dat vakantiepret zoekt op andere continenten. En hoe meer er de oceaan oversteken, hoe lager de prijzen lijken te worden. Zo biedt het charter luchtvaartbedrijf Transavia vrij regelmatig voordelige retours aan naar Amerika en Canada; het retourtje Los Angeles aan de westkust al voor een kleine duizend gulden. Met nadruk wijst men ei hier op. dat deze reizen niet voor iedereen mogelijk zijn. Door bepalingen van de Rijksluchtvaartdienst en de Amerikaanse Civil Aeronau tics Board kunnen deze vluchten alleen worden uitge voerd voor verenigingen en dan nog wel verenigingen, die niet het reizen ten doel heb ben. Een ander voorschrift is, dat de verenigingen niet meer dan 20.000 leden mogen heb ben. Deze bepalingen zijn op gesteld omdat men de IA- TA-lijnmaatschappijen geen te zware concurrentie wil aandoen. Het is voor een chartermaatschappij nu een maal gemakkelijker goedkope tarieven aan te bieden dan voor een IATA-maatschappij: zij kan haar tarieven vaststellen op basis van een volbezet toestel, terwijl een maatschappij als de KLM, die op vaste tijden moet vliegen en dus niet kan wachten tot het toestel vol is, gemiddeld niaar 54 van elke 100 toestel len bezet>eft. t Contactclnbs Het meest vliegt Transavia voor contactclubs, verenigin gen die tot doel hebben Ame rikanen en Canadezen (meestal emigranten) in con tact te brengen met Neder landers. In principe zou ook een voetbalvereniging van de faciliteiten gebruik kunnen maken, als er tenminste 40 le den tegelijk de oversteek ma ken. de totaalkosten aan. Over hoeveel passagiers deze door de vereniging wordt omgesla gen, kan het vereni gingsbestuur zelf -uitrpaken. Door deze vrijheid worden de verenigingen in staat gesteld eventueel te lijden verliezen door het afvallen van passa giers te compenseren. Prijzenslag Overigens is het nog de vraag of het uitvoeren van goedkope vliegreizen voorbe houden zal blijven aan de chartermaatschappijen. Zoals bekend rommelt het ook on der de IATA-lijnmaatscliap- pijen. Eind deze maand zullen 22 van de 104 IATA-maatschap- pijen bijeenkomen om te pra ten over herzieningen van ta rieven op de noordatlantische routes. Dit naar aanleiding van de aankondiging van Ali talia om op deze lijnen zijn tarieven met 25 procent te verlagen. De KLM heeft, evenals Ca nadian Pacific, al verklaard met Alitalia mee te gaan als op de conferentie geen uni form standpunt wordt be paald. Tarieven Op zichzelf zouden de meeste maatschappijen de geldende IATA-tarieven wel willen handhaven, maar vol gens Alitalia komen de rege lingen, die de IATA als bin dend voor haar leden opstelt, te vaak in botsing met voor waarden en formaliteiten, die sommige regeringen aan de luchtvaart in het algemeen en aan hun eigen nationale maatschappij in het bijzonder stellen. De ontevredenheid van de meeste maatschappijen geldt met name het gecompliceerde tarievcnsystecm. Alitalia is voorstander van een inkor ting tot maar drie tarieven: economy, eerste klasse en een wintert arief. De elk jaar sterk toenemende belangstelling voor de wintersport heeft ertoe geleid, dat alle reisbureau-reizen voor de Kest zijn volgeboekt. De wintersporttreinen hebben geen plaats meer onbezet. Volgens de Nederlandse Ski Vereniging wordt er elk jaar vroeger geboekt: er zijn winter sporters die al direct na terugkomst reserveren voor de volgende winter. Opvallend noemt de vereniging de stijgende populariteit van de Langlauf. In Scandinavië begonnen, ondervindt deze sport nu ook groeien de belangstelling in Zwitserland. Er zijn nu al zes plaatsen in dit land, waar men de sport kan beoefenen. Dat toerisme de laatste jaren een industrie is ge worden die menig land bergen deviezen levert, blijkt uit de statistieken. Samen Ontvangen de Westeuropese landen er een kleine 29 miljard gulden door. Van die koek probeert elk land voor zich een zo groot mogelijk deel af te bijten. Een deel, dat getuige de statistieken ieder jaar groter wordt omdat de koek als geheel snel groeit Alleen al het feit dat in 1980 tien miljoen Ne derlanders op vakantie zullen gaan (een stijging die er ook voor andere landen inzit) spreekt in dit verband duidelijke taal. Onder de landen die FORTUINEN UIT TOERISME JAARL'jKSE OfflWJGSTEN UTT HET TOER ISME Italië «I42< Spanje Frankrijk WWfcl. Engeland Oostenrjk ZWserl. Nederland Fhrfugai het meest aan de toerist ver dienen, staat Italië nog steeds bovenaan met 5 miljard gul den, Spanje volgt met 4 mil jard (en 21 miljoen toeristen) en op de derde plaats staat Frankrijk met 3,7 miljard. Duitsland bezet een goede vierde plaats met 3 miljard (en 15 miljoen toeristen). Het zijn maar enkele cijfers, maar ze geven wél duidelijk aan hoe belangrijk de toe- risme-industrie is geworden. Voor Spanje is het dit jaar zelfs de belangrijkste bron van inkomsten geworden. Nederland behoort tot de landen waar de stijging dit jaar het kleinst is: vorig jaar kwam er 1,2 miljard binnen en voor dit jaar schat men het op 1,3 miljard (voor een klein land tóch nog niet zo'n gek resultaat). Herfst op de lotw F0T0R0UTE HULSHORST-NUNSPEET ■csSrte* De Een van de meest succesrijke fotoroutes in ons land is die tussen Hulshorst en Nunspeet. Volgens de WV in Nunspeet zijn al vele honderden informatie- mapjes, die een goede gids vormen voor de fotograferende toerist, uitgereikt. Behalve bij de VW zijn de mapjes luchtvaartmaatschappij „k graljs verkrijgbaar zorgt er dan verder zelf voor dat het toestel vol komt. Ook ten aanzien hiervan zijn er bepalingen: het toestel mag alleen met leden van drie verschillende verenigingen worden gevuld. Het luchtvaartbedrijf laat de verenigingen vrij in het bepalen van de prijs voor hun leden. Het biedt slechts bij de Stichting Ama teur Fotografie (Singel 32. Amsterdam). De fotoroute Huls horstNunspeet voert door een landschappelijk fotogeniek terrein met bossen en heide. Het terrein is ook bereikbaar per trein, namelijk opgenomen in haar kan dus voor deze wandeling De NS heeft de wandeling dagtochten-programma. Men bij elk NS-station boeken. De ANWB houdt op 11 en 12 oktober herfstwandelingen in de omgeving van Nunspeet. Er zijn drie routes: een van 5, een van 12 en een van 20 km. Kamperen: lang niet alle terreinen vol In de topweken van 16 tot en met 31 juli was er geen sprake van een volledige be zetting van de kampeerterrei nen. Zelfs aan de Noordzee kust, Texel misschien uitge zonderd, waren nog vele plaatsen onbezet. Op de Velu we was in de topweken nog ruim plaats. Dit zegt Oricava, de orga nisatie van kamp- en vakan- tiebestedingsbedrijven in haar septembernummer naar aanleiding van een onderzoek. Reden tot het onderzoek Een mobiel ANWB-kantoor fungeert als vertrekpost. Het staat bij café-restaurant Gel- ria aan de Elspeterweg in Nunspeet. Op 18 en 19 oktober staat een boswandeling in de buurt van Amerongen op het pro gramma. Ook hier zijn drie trajecten (4.5. 11,5 en 17,5 km). Vertrekpost is het mo biel ANWB-kantoor bij het Amerongse Berghuis aan de Veenseweg. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll varen berichten die in deze veken spraken van een volle dige bezetting van kampeer terreinen. „Voor vele collega's die hun terreinen slechts zeer matig bezet hadden en hun laatste hoop op de bouwvakantie ge vestigd hadden, waren deze berichten in hoge mate on welkom", aldus Orkava in een toelichting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7