BONN VREEST ISOLEMENT als NPD succes heeft Zomaar 'n vredesidee Mahatma Gandhi door Ton v. d. Hammen ZATERDAG 27 SEPTEMBER 19S? In Kassei zijn de eerste schoten gevallen in de verkiezingsstrijd, die morgen in de Bondsrepubliek Duitsland bij de stembus wordt uitgevochten. Het gebeurde tijdens een massale demon stratie tegen de als neo-nazistisch beschouwde NPD (Nationaal- democratische Partij van Duitsland), die in de oude Hessische cultuurstad een bijeenkomst wilde beleggen, waarop haar leider, Adolf von Thadden, zou spreken over „zekerheid door recht en orde". Kassei, dat op 22 oktober 1943 vrijwel geheel van de kaart werd geveegd en die zware klap nog niet te boven is ge komen, stelde geen prijs op de komst van de nieuwe Adolf. Het had een te hoge prijs betaald voor het recht en de orde, die een andere Adolf had gebracht. „GROTE ZIEL" 100 JAAR GELEDEN GEBOREN Op de honderdste geboortedag van de man, die bekend werd als Mahatma Gandhi, herinneren we ons een groot en edel mens, wiens lange leven in het teken stond van de geweldloosheid en de strijd voor de rechten van armen en verdrukten. Hij bereikte veel. Door vasten en bidden en ongehoorzaamheidsacties tegen het Britse be- wind. Zelfs slaagde hij er aanvankelijk in hindoes en mohammedanen samen te brengen in zijn ge weldloze strijd. Hij verloste de kastelozen uit hun mensont erende positie. En het was vooral aan hem te danken, dat in de nacht van 14 op 15 augustus 1947 een eind kwam aan de Britse overheersing. Ook al had zijn streven naar een eenheidsstaat van hindoes en mohammedanen jammerlijk ge faald. Het oude India viel uiteen in een hindoestaans en een mohammedaans gedeelte. Bij bloedige gevechten lieten honderdduizenden het leven, voordat het bestaan van de mohammedaanse staat Pakistan werd geaccepteerd. Intussen had de 36-jarige fanatieke hindoe Vi- nayak Gode, die hem zijn streven naar verzoe ning met de mohammedanen kwalijk nam, op 30 januari 1946 met enkele schoten uit een pistool een eind gemaakt aan het aan zelfopoffering zo rijke leven van de toen 78-jarige grijsaard. Mohandas Karamchard Gandhi werd op 2 okto ber 1869 geboren in Porbandar aan de Indische westkust, waar zijn vader minister was en tot de aanzienlijken behoorde. Als jongen kreeg hij al diep medelijden met de kastelozen, de paria's, de onaanraakbaren, met wie hij geen contact mocht hebben. Hij studeerde in Ahmedabad (de stad waar de laatste tijd weer ernstige botsingen tussen hin does en mohammedanen aan de orde van de dag waren) en in Londen rechten. Daar leerde hij behalve de Bhagavad Gito het heidenepos van zijn volk ook de Bijbel kennen. Vooral de Bergrede maakte veel indruk op hem. Teruggekeerd in Brits-lndië vestigde hij zich als advocaat in Bombay. Dat beviel hem echter niet en na twee jaar ging hij naar Zuid-Afrika (1893) waar hij ijverde voor de vrijheid van zijn landge noten, die er onder het Britse bewind als koelies werkten. Zijn werk bleef niet zonder resultaat. Toen de Eerste Wereldoorlog was uitgebroken, steunde hij de Britse zaak. Mede door zijn toe doen namen niet minder dan een miljoen Indiërs vrijwillig dienst in het Britse leger. Toen na die oorlog in de Britse mentaliteit weinig bleek veran derd, verloor Gandhi zijn vertrouwen in de Brit ten. De (geweldloze) strijd voor onafhankelijk heid, die nog bijna dertig jaar zou duren, was begonnen. Aanvankelijk was het een ideële actie, gedra gen door de satyagraha, de zielekracht, die zelfs de enkeling in staat zou stellen, het verzet aan te binden tegen de hele samenleving. Dat was de tijd van het lijdelijk verzet, van de non-coöpera tie. Na tien jaar was Engeland bereid, India de dominion-6tatus te geven, die Canada, Zuid-Afri ka, Australië en Ierland al bezaten. Onder de drang van revolutionair gezinde groepen eiste Gandhi echter volledige onafhankelijkheid. Nadat deze eis was afgewezen opende hij een ongehoorzaamheidsveldtocht, van Ahmedabad naar de zee om het gehate zoutmonopolie te breken. Engelse stoffen werden geboycot Het spinnewiel werd een symbool van verzet Zelf gaf Gandhi een voorbeeld door eigen geweven stof fen te dragen. De beweging liep echter op niets uit. Het volk als geheel kwam niet in actie. De Britten weiger den van Gandhi een martelaar te maken. Hindoes vertrouwden hem niet vanwege zijn strijd voor de kastelozen, vooral toen dezen in de islam en in mindere mate het christendom hun toevlucht zochten. Zij zagen hun meerderheid bedreigd en werden alleen daarom toleranter. De kastelozen vreesden op hun beurt de onafhankelijkheid van India, omdat zij nieuwe onderdrukking door de hindoes vreesden. Een vrees die gedeeld werd door de mohammedanen. Het contact met de jongeren raakte hij meer en meer kwijt Ingetogenheid en versobering wilde ieder aanvaarden als middel om uit sociale en politieke moeilijkheden te komen, maar niet als doel, zoals Gandhi leerde. Daarom vroeg hetzelfde volk, dat hem eerde als heilige, als Mahatma (grote ziel) en profeet, voor hét leven van elke dag een andere leider. Het vond die In Pandit Nehroe, die met zijn marxistische opvattingen In de Sowjetunie het lichtende voorbeeld zag. Door zijn vasten, door boete te doen in de plaats van het volk, meende Gandhi dat volk te kunnen verlossen van de zonde van het geweld. Men heeft wel eens van hem gezegd, dat hij het kruis van Jezus Christus in de politiek heeft geplant. Voor Gandhi was het lijden van Christus slechts een voorbeeld, dat telkens moest worden herhaald. Meer dan menig christen bracht hij het christendom in praktijk. De begrippen genade en verlossing wist hij echter niet tot de zijne te maken. -8- Atri Brown, een Britse beeldhouwer, maakte dit markante beeld van Gandhi Von Thadden kwam echter toch naar Kassei. Bij felle de monstraties vielen schoten. Twee betogers werden ge raakt. De dader werd niet ge vonden. Had een rechtse ex tremist toegeslagen? Poogde een linkse extremist von Thaddens NPD nog meer in discrediet te brengen? Het was onmogelijk, er een bevredi gend antwoord op te geven. Alleen von Thadden deed het: „Het ging hier om een aan slag op zijn leven en de be togers hadden de kogels op gevangen, die voor hem waren bedoeld". Een ant woord, dat onwillekeurig doet de NPD zou zich gevaarlijk dicht bij het nationaal- socialisme bevinden. Met een dergelijke aanpak heeft de kanselier de verwar ring slechts groter gemaakt Hij was overigens niet de enige, die deed voorkomen alsof de in trede van de NPD in de Bondsdag voor West-Duitsland geen enkel gevaar zou inhou den, maar dat zij moest worden voorkomen om geen slechte in druk in het buitenland te ma ken. Ook de socialistische lei ders hebben zich op dit stand punt gesteld. En in Christ und Welt heeft de bekende journa list en schrijver Klaus Mehnert zich speciaal gewend tot dege nen, die serieus overwegen op de NPD te stemmen. Voordat zij een besluit nemen moeten zij zich terdege realiseren, wel- Adolf von Thadden behoorde niet tot de nazi-partij. Zijn half zuster Elisabeth werd door de nazi's vermoord. Halfbroer Reinold von Thadden-Trieglaff, was eens president van de Evangelische Kirchentag. Adolf werd verdreven uit Pommeren, dat thans Pools grondgebied is. Dit verklaart voor een deel zijn fel nationalistische optreden. Steeds zocht hij contact met nationalistische elementen, die zich niet wilden neerleggen bij het prijsgeven van de verloren gebieden. Zo vond hij onderdak in de NPD, waarvan hij nu on betwist leider is. gezien bijna 40 miljoen Duitsera dit jaar hun stem mogen uit brengen, bestaat dus wel de gelijk de mogelijkheid, de NPD de voet dwars te zetten. De vraag is alleen, of alle Westduit- se kiezers ervan doordrongen zijn dat zij door niet te stemmen of hun stem aan de NPD te geven, hun land een slechte dienst bewijzen. Intussen biedt het verkie zingssysteem de Westduitsers verschillende mogelijkheden, waardoor de zaak voor een bui tenstaander nogal ingewikkeld lijkt. Iedere kiezer mag twee stemmen uitbrengen. Eerst kiest hij de kandidaat, die hij als vertegenwoordiger van zijn kiesdistrict naar Bonn wil zen den. Daarna brengt hij een tweede stem uit en wel op de partij, die hij aan de regering wil zien. Bij de aanwijzing van terugdenken aan de methoden, die Hitier gebruikte, toen hij zich een weg naar de macht baande. Bij de vorige Bondsdagverkie zingen maakte de NPD nog geen schijn van kans, haar in trede in het Bonner parlement te doen. Sindsdien heeft zij in de deelstaten belangrijke succes sen geboekt. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat zij morgen ten minste 30 zetels in de wacht zal slepen. Dit zal nl. het geval zijn als zij erin slaagt, 5 pet. van de kiezers achter zich te krijgen. Aangezien dat een hele opgave zal zijn heeft von Thad den niets aan het toeval overge laten. Overal heeft hij op geruchtmakende wijze van zich laten horen, profijt trek kende van de ordeverstoringen, die de verkiezingsbijeenkoms ten van de NPD uitlokten. Morgen zal blijken of de tak- tiek van von Thadden het ge wenste resultaat oplevert en of het waar is, dat links radicalis me rechts extremisme uitlokt en omgekeerd. Opiniepeilin gen voorspellen, dat de NPD de 5 pet. niet zal halen en dus opnieuw geen zetels in de Bondsdag zal veroveren. Maar niemand is er gerust op, ook kanselier Kiesinger niet, die aanvankelijk zeer kritisch tegen over de NPD stond, maar la ter zei, dat de algemene kwalifi catie „Neo-nazistisch" voor die partij een 'verkeerde simplifica tie' is. Slechts een groep binnen ke gevolgen de intrede van NPD-leden in de Bondsdag kan hebben. Overal zou men kunnen zeg gen: de nazi's komen terug. Dit zou niet het geval zijn, als de NPD met drie man het parle ment zou binnen stappen. De 5 pct.-clausule in de Westduitse kieswet maakt het echter mo gelijk, dat er of helemaal geen NPD-ers in de Bondsdag ko men, of meteen ten minste 30. In het buitenland, aldus Meh nert, zou deze sprong van 0 naar 30 een schokkende uitwer king hebben. Zij zou de eerste successen van de NSDAP in herinnering brengen, die bin nen enkele jaren door een sa menloop van weinig verkwikke lijke omstandigheden Hitier het rijkskanselierschap bezorgden, van welke positie uit hij de macht volledig aan zich trok. Het gelukkigst zou men met deze gang van zaken in Moskou zijn, waar onmiddellijk ge tracht zou worden, de oude coa litie tegen Hitier te herstellen, om het 'Duitse gevaar' te bezwe ren. Mehnert herinnert aan de waarschuwing van de Russen (gedaan na de inval in Tsjecho- wakije van vorig jaar), dat zij volgens de artikelen 53 en 107 van het VN-handvest het recht hebben in West-Duitsland tus senbeide te komen, als daar de terugkeer van het nationaal- p zal niet geloven dat oorlog ®n honger onvermijdelijk I zijn en vrede onbereikbaar. ik wil geloven in de kleine daad, in de schijn baar machteloze liefde, in de vrede op aarde. (Fragment uit „Belijdenis van de hoop" van F- Cromphout) socialisme dreigt. Er zouden ook in het Westen mensen kunnen zeggen: „We mogen niet wach ten tot weer een nieuwe Hitier aan de macht is. Nu nog maar 30 nazi's in de Bondsdag zitten moeten we handelend optreden." Het zou ook niet helpen, als die 30 NPD-ers zich in de Bondsdag rustig zouden hou den. Want, zal men zeggen, de nazi's gedroegen zich in de rijksdag aanvankelijk ook be hoorlijk om de gunst van de nette burgerman te winnen. Zij toonden hun ware gezicht pas, toen zij eenmaal de macht in handen hadden. Het beste is, zo houdt Mehnert de NPD-sympa- thisanten voor, het zekere voor het onzekere te nemen en niet op de partij van von Thadden te stemmen. Hiermee kan wor den voorkomen, dat de bondsre publiek door iedereen wordt ge wantrouwd en dat het in een isolement wordt gedrongen, om dat zij als het gevaar voor de wereldvrede van morgen zou worden bestempeld. Mehnert dringt er tenslotte op aan, dat juist in dit verkie zingsjaar zoveel mogelijk Duit sers naar de stembus gaan. Als er 20 miljoen stemmen worden uitgebracht moet de NPD er ten minste een miljoen in de wacht slepen om in de Bondsdag te kunnen doordrin gen. Gaan 30 miljoen Duitsers stemmen, dan moet von Thad dens partij er anderhalf mil joen achter zich krijgen om voor Bondsdagzetels in aanmer king te kunnen komen. Aan- De NPD nu ook hier. Zullen de verkiezingen van morgen er toe leiden, dat ook in de Bondsdag deze kreet kan worden aange heven? de kandidaat geldt het meerder heidsstelsel per district. Het stelsel der evenredige vertegen woordiging bepaalt echter de uitslag van de tweede stem ming. Daarbij kunnen zich ver rassingen voordoen, omdat lang niet iedereen één lijn trekt. In 1961 verdeelde om een voor beeld te noemen meer dan 6 pet van de kiezers him stemmen over twee partijen. Als een partij bij de eerste rechtstreekse verkiezing al meer zetels heeft veroverd dan waarop zij volgens de uitslag van de tweede stemming recht zou hebben, verliest zij die niet Vandaar dat het aantal afge vaardigden hoger kan zijn dan 496. In 1961 mochten de chris ten-democraten drie „premie- zetels" behouden waardoor het aantal afgevaardigden op 499 kwam. Dit jaar zal de NPD er mo gelijk oorzaak van zijn, dat min der christen-democraten recht streeks worden gekozen in dis tricten, waar zij in 1965 nog net de baas konden blijven. Boven dien kan zij de liberale FDP de das omdoen, die bij iedere ver kiezing maar moet afwachten of zij boven de 5 pct.-limiet zal blijven. Alleen de SPD hoeft zich geen zorgen te maken, zo lijkt het. Vrede, oecumene, gerechtig heid in de wereld, dat hoeft voor mij allemaal niet als het zoals toch overwegend het geval is bij platonische verklaringen blijft. Dat praten erover wordt je als jongere beu. Je moet er wat aan doen! Zo niet in het groot, dan maar vast in het klein. Dat is nou mijn kritiek tegenover ouderen èn jongeren. Er gebeurt gewoon niks. Voor zover men „geëngageerd" is ook al zo'n bedrieglijk woord komt het bijna alleen neer op praten en nog eens praten, waardoor je dan misschien de suggestie krijgt ermee bezig te zijn, maar dat is dan ronduit zelfbedrog.' Ank Pinksc, jong onderwijzeres, zegt verder: „Good, daar verzet je je dan tegen. Je liebt wat ideeën die jc zo *s te berde brengt in jc kerk. Dc ouderen glimlachen welwillend: Wel, doe dat dan maar eens. Ank. Nou en dan ploe ter je vrij eenzaam verder, krijgt enkele andere jongeren mee, maar het wordt geen beweging. Je gaat je al gauw een gekke idealist of utopist voelen. En zo maar ineens ben je dan het manusje van-alles". „Het is vanzelfsprekend dat je een woordje spreekt in een jongerendienst en bet ligt voor de band dat je als representante van „de" jongeren uit je woonplaats in de pas gevormde Raad van Kerken zitting hebt". „Eigenlijk al weer zo'n afselnufinsti- tuut, want daar moeten dan alle initia tieven in verband met dc oecumene vandaan komen. Ziezo, er i6 weer wat voor, dus we kunnen in de kerken rustig verder slapen. Wc gaan gewoon op die initiatieven zitten wachten. En zo'n Raad wordt dan op zijn beurt weer praatcollege als je niet oppast. Zo gaal liet toch?" „Het is allemaal verschrikkelijk misleidend. We hebben nu twee jaar de OJOW, een oecumenische jongerenwerk- groep. Pak weg negen man. Wat zegt men? Nou, „dc" jongeren zitten niet stil en: Kijk, er lééft wat hij „de" jongeren". „Wat mezelf betreft: als jc niet uil- kijkt wordt je in je eentje nog uitgekre ten voor een soort strebertje ook (ze wil zeker opvallen, of hogerop, boor je sommigen denken). Maar ik wil hele maal niet opvallen. Ik wil dat honder den jongeren me bijvallen, zodat ik „een van de velen" mag zijn. Daarom heb ik ook een beelje de damp in over de publiciteit. Hoewel, het is misschien een mooie manier om een idee wat verder te brengen". „Een heel gewoon idee, hoor. Niks sensationeels. Je doet er tenminste wat aan, al ligt het in de kleingcld-sfeer. Het gaat over de vrede. Ook op bet gebied van deze problematiek kan je een gevoel van onmacht overvallen: Wat zou ik nu voor dc vrede kunnen doen?" „Na mijn vakantie, een trektocht met veertig jongeren door een deel van Eu ropa, kwam dat ideetje bij me op. Voor ik liet daarover heb, moet ik eerst iets over de vakantie vertellen, die voor ons meer dan ontspanning alleen werd, maar een ware ontdekkingsreis, juist ook wat de vrede betreft". „Op een morgen passeerden we de grens van Turkije en Bulgarije. Je zag daar tanks van beide landen tegenover elkaar staan, in feite dus liet oosten en het westen tegenover elkaar, want Tur kije is immers lid van dc NATO? Daar ga je over zitten denken, want je eigen land is ook lid van die NATO en je moet het, als je je dat goed bewust bent, toch niet goed vinden dat die tanks daar staan?" „Zo kom je als vanzelf op het bestaan van de NATO, Vietnam, de hele ontwa peningskwestie, een schijnbaar onop losbaar probleem. Is dat alleen een vraagstuk voor de grootmachten of heb je or zelf, heel persoonlijk net zo goed mee tc maken? Moet jc niet zelf vanuit jouw nietige plaatsje mecprobercn dc vrede, in welke vorm dun ook, te ont dekken cn ergens een begin proberen te vinden voor de verwezenlijking van dat ideaal?" „Wc ontdekten nog meer. Op een camping ontmoetten we een familie uit de Arabische landen. Nu mag gerust gesteld worden dat Arabieren ons niet zo sympathiek zijn, terwijl dat met de Israëliërs wel bet geval is. Maar nu ontmoet je die mensen uit de Arabische landen, je praat, eet en drinkt samen ANK PINKSE altijd actief inet ben en je komt erachter dat het, ondanks je politieke vooroordelen, ge woon bijzonder aardige luitjes zijn. „Een andere ontdekking. In Bulgarije zagen we mensen op een dorpsplein dansen in een grote kring; ze vierden een bruiloft. We wilden foto's maken. Via gebarentaal nodigden ze ons uit: Kom, doe mee. We kregen wijn en wodka en dansten ons moe. Een gewel dige ervaring: hoewel we eikaars taal niet spraken, ontdekten en verstonden we elkaar in dc vreugde en het ritme van muziek en dans. We geloofden dat we ook bier te maken hadden met een stukje vrede op aarde". „Tenslotte: in Joegoslavië ontmoetten mijn vriendin cn ik een paar boeren mensen die met een ossekar voorbij trokken. We mochten meerijden naar bet dorp, maar we werden ook uitgeno digd mee te gaan naar hon huis. On danks hun armoede deelden ze royaal van wat ze te delen hadden. Zo zelfs, dat we ons schaamden zelf nooit zoveel weg te geven. Ook in de gastvrijheid van die, ons vreemde, mensen ontmoet ten wij de vrede." „Wat ik door ervaring nu zelf ben gaan zien, is dat het begin van de vrede in een klein hoekje ligt. Dat je zelf, als je tenminste gelooft in de macht van het kleine, mee kunt werken aan hel vrcdesideual. „Hoe? Bijvoorbeeld zo. Je zou adres sen kunnen gaan verzamelen. Bij voor keur van mensen in landen waar wc, politiek gesproken, Hjnrecht tegenover staan, waarbij ik speciaal denk aan de Arabische landen. Je laat een aantal kaarten maken met een vre desboodschap erop, die je verkoopt voor de kostprijs. Er zou eventueel ge legenheid moeten zijn om er zelf een persoonlijk woord aan toe tc voegen". Welnu, die moeten dan tegen liet Kerstfeest op dc plaatsen van bestem ming zijn. Heb ik het wel begrepen, dan komen daar reacties op terug en op die manier kan er dan iets van een klein contact ontstaan, dal de vrede kan dienen". „Nogmaals, zo besluit Ank Pinkse, „liet is met spectaculair, inaar het is het begin van een goede gezindheid. Wij spelen met dit idee in Voorburg. Is het misschien een eenvoudig initiatief dat jongeren elders willen overnemen? Zo doe je volgens mij in alle simpelheid toch iets beel belangrijks. UJLAGE VAN fET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13