Zü Lanser: dit kabinet kome met wet medezeggenschap k tJ U - Grote NKY-delegatie op bezoek bij paus Blad RONO gaat veel doen aan Prov. Staten SER-advies direct opvolgen Postzegeldiefstal niet omvangrijk Mertens: Dank voor encyclieken Inbrekerskwartet achter slot wommBovw Achttien tevreden uren Ouders weigerden hulp voor ziek dochtertje 0 0 Protest tegen beunhazerij DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1969 - v 1V b:r - Gisteren waren prins Bernhard en prins Claus ongeveer gelijk tijdig de hoofdpersonen bij nieu we fasen in het oosten des lands: prins Bernhard stelde het com pressorstation van de Nederland se Gasunie in Ommen in wer king. Op de foto links drukt hij lachend op de knop, waarmee hij de gastoevoer naar de turbine op gang brengt. Op de foto rechts wordt prins Claus begroet door de enthousiaste bevolking van Doetinchem, nadat hij zojuist hef nieuwe stadhuis had geopend. AMSTERDAM Vermoedelijk zijn de postzegeldiefstallen bij het grafisch bedrijf van Joh. Enschedé in Haarlem lang niet zo omvangrijk als eerst werd aangenomen, zei giste ren inspecteur Van Helden van de "ksrecherche. 'gezien van de boekjes met post- ;els die bij de aangehouden PTT- btenaar R. B. in beslag waren tomen, beschikt men als enig tast- ir bewijs van fraude over een niet jewerkt gecombineerd blok van achttien postzegels (veertien van 12 en vier van 1 cent) dat door de Am sterdamse postzegelhandelaar A. V. was aangeboden. V. was aangehouden maar werd later na een langdurig verhoor heen gezonden. Hij zou het blok in deze normaal niet in de handel zijnde combinatie zelf uit een vel zegels hebben gescheurd. Volgens de re cherche had V. alleen aan een ze kere L. tweehonderd zegels in deze vorm verhandeld. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het unanieme SER-advies over herziening van de structuur van de onderne mingen is afgestemd op de situa tie van dit moment. Zou het zit tende kabinet lang wachten met het indienen van een wetsont werp op basis van dit advies, dan moet dit advies naar het oordeel van de heer J. Lanser, voorzitter van het CNV, als achterhaald beschouwd worden. In een studiebijeenkomst van het vakverbond sprak de heer Lanser. gis teren onomwonden de verwachting uit, dat het zittende kabinet met een wetsvoorstel zal komen. Zou het la ter worden, dan beeft een wetsont werp op basis van dit SER-advies geen zin meer. Ook vroeg hij aandacht voor het SER-rapport over de loon- en prijs ontwikkeling in 1970. In afwijking van dit rapport heeft de regering voor 1970 een BTW- verhoging aange kondigd en een correctie van de loon- en inkomstenbelasting van ƒ600 in plaats van ƒ450 miljoen. De heer Lanser zei, dat wanneer de regering blijft vasthouden aan de ze twee punten het bedrijfsleven zich niet meer gebonden acht aan het compromis, dat in het SER-rapport is vastgelegd. Voor de vakbeweging houdt dit met name in, dat men zich niet aan een gemiddelde loonsverho ging voor 1970 van 5 pet. zal houden. ROME Een grote delegatie van het Nederlands Katholiek Vakverbond is gisteren ter gele genheid van zijn zestigjarig be staan op audiëntie bij de paus geweest. Ook minister Klompé (cultuur, recreatie en maat schappelijk werk) en kardinaal Alfrink waren aanwezig. Zich tot de zevenhonderd NKV'ers richtend zei de paus: „Blijf trouw aan uw geloof, blijf de kerk liefheb ben met een grote, sterke, opoffe- RIDDERKERK Een lange reeks van diefstallen is tot klaarheid ge- 'racht met aanhouding van vier nannen uit Den Haag. Zeven inbra ken kwamen voor hun rekening in Udderkerk. Elders in het land maak- en zij zich aan ongeveer 60 inbraken chuldig. Ze roofden in een camping- «drijf. een restaurant en verschil- ende grotere en kleinere winkels. viertal, dat inmiddels voor de of ficier van justitie in Rotterdam is «leid. had in juli van dit jaar Rid- lerkerk als werkterrein gekozen. Bij 'en thuis konden nog wat goederen Porden terug gevonden, die men als ^wijsmateriaal in beslag kon nemen. De vier waren de 21-jarige J. J. S., 'l 3l-jarige P. A. S., de 21-jarige P W. van L. en de 21-jarige K. F. W. I rende liefde en luister steeds naar de richtlijnen die u van de zijde van de kerk worden gegeven". De heer Mertens, voorzitter van het NKV, herinnerde eraan dat het vakverbond zich heeft ontwikkeld in nauwe verbondenheid met het kerke lijke en maatschappelijke leven. „Hoewel geen kerkelijke vereni ging maar een organisatie van katho lieke werknemers zelf, steeds onder eigen verantwoordelijkheid werkend, heeft de katholieke vakbeweging m Nederland veel hulp mogen ontvan gen van veel sociaal voelende pries ters bij de verwezenlijking van haar doelstelling: het bereiken van een menswaardig bestaan voor de arbei dende mens. Ook heeft zij zich daarbij mogen verheugen in de bemoedigende aan sporingen van de Nederlandse bis schoppen, met wie zij zich altijd door een sterke vertrouwensband verbon den heeft gevoeld", aldus de heer Mertens. Hij sprak ook zijn dankbaar heid uit voor de leiding die uit ging van de reeks sociale pauselij ke encyclieken, die in Nederland gro te weerklank hebben gehad. De heer Mertens, die de verant woordelijkheid van de paus „boven menselijk zwaar" noemde, sprak de hoop uit, dat de kprk van Christus erin zal slagen, zich in deze tijd te manifesteren als de vertolkster van de eeuwig jonge, bevrijdende en ster kende blijde boodschap van het Evan gelie. „Wij zien in verlangen uit naar een vitale kerk die de verwachtingen en de hoop van een naar vrede en gerechtigheid bunkerende mensheid vervult". LANSER De CNV-voorzitter gat er de voor keur aan zich niet eenzijdig als vak beweging van het SER-akkoord los te maken, maar gezamenlijk zich als werkgevers en werknemers In de Stichting van de Arbeid te bezinnen over de te volgen weg. Tijdens een discussie over de wo ningbouw in 1970 achtte de heer J. Boersma, economisch medewerker van het CNV, het niet uitgesloten, dat volgend jaar op de levensverzeke ringsmaatschappijen druk uitge oefend zal worden om goedkope gel den ter beschikking te stellen voor de woningbouw. De heer Boersma herinnerde aan de enorme winsten, die deze maatschappijen de afgelo pen jaren hebben gemaakt. Wanneer dit niet in overleg met deze maatschappijen zou lukken, dacht hij aan een gedwongen woning- bouwlening tegen bijv. 4 5 pet Voor een verdere toekomst vond hij de overweging zinvol, of niet tot nationalisering van de verzekerings maatschappijen moet worden overge gaan, omdat deze particuliere onder nemingen langzamerhand zijn uitge groeid tot instellingen van groot maatschappelijk belang. De heer Boersma hoopte, dat ook in 1970 de 125.000 woningen gehaald zullen worden. Hij vond de voorge stelde subjectieve subsidiëring van minister Schut een positieve bij- drage. De financiering van de krotop- i ruiming, die voor 20 pet. voor reke- ning van de gemeenten komt, zag hij als een moeilijke zaak, omdat de ge- j meenten in geldnood verkeren. Ter stimulering van de eigen wo- ningbouw wilde de heer Boersma ook de Breedbandmiljoenen 120 miljoen) forser aanspreken. Leningen I Hel weer in Europa van 2000 (renteloos), die in vijf jaar moeten worden terugbetaald, noemde hij een druppel op een gloeiende plaat. Hij was er voorstander van aan ieder, die beneden een bepaalde inkomensgrens blijft en een nieuw huis koopt, een uitkering ineens van de Breedbandmiljoenen te geven, die niet meer terugbetaald behoeft te worden. BELASTUSGE1S Voor 1970 moet naar het oordeel van de heer Boersma de BTW niet omhoog en moet de belastingcorrec tie beperkt blijven tot ƒ450 miljoen. De totale operatie zou ook terugge bracht kunnen worden van ƒ900 tot 700 miljoen. Voor de komende jaren erkende hij de noodzaak tot verdere optrekking van de omzetbelasting ter financiering van de steeds toenemen de overheidsuitgaven. Verdere verhoging van de directe belastingen achtte hij niet mogelijk, omdat deze al hoog zijn en op prijzen en tarieven worden afgewenteld. Op trekking van de BTW zal in 1971 nodig zijn, omdat de opbrengsten van deze belasting tot nog toe zijn tegengevallen. Pinkstergemeenten zetten gesprek met baptisten voort EDE In de algemene vergade ring van de Broederschap van Veilig* Strijk viltjes Van een synthetische vijlstof zijn cr nu strijkviltjes in 36 ver schillende dierenfiguurtjes waarvan elk één rechts- en één linkskijkend. Aan de achterzijde zijn de viltjes behandeld met een materiaal, waardoor ze makkelijk met een hete strijk bout op vrijwel iedere stof kun nen worden bevestigd. U kunt er alle kanten mee uit: een rand aan de kindergordijnen, spreien, wandkleding, kinder kleding. pvama- of slofjeszak. De stof kunt u op de normale manier wassen, de strijkviltjes laten niet los en de kleuren lo pen niet uit; 0.65 per viltje, 't proberen waard! Kleine nieuwtjes Er is nu textielverf in vloeiba re vorm voor huishoudelijk ge bruik in de handel, die gewoon in de wasmachine kan worden toegepast. Merk: Dvlon Liquid. Van dezelfde naam een vlek- kenspray in spuitbus, en een speciaal spul om boorden en manchetten vóór te reinigen. Maja heeft haar serie toiletarti kelen uitgebreid met handcrème, misschien heeft uw drogist een gratis proeftubetje vóór u. Ter kennismaking van het zelfde Spaanse schoon heidshuis douche- en bad- schuim, miniflaconnetje voor ƒ0.50. Ditcommodekussen kan tot een pakje van 21 x 40 cm worden opge vouwen en dat is heel comfortabel voor jonge moeders die veel op" stap gaan. Maar baby is er ook happy mee want wegrollen gaat niet zo gemakkelijk door de opblaasbare zijkanten. Het ligoppervlak van zacht plastic is gevuld met 2 cm dik schuim- plastic zodat het kindje zacht en behaaglijk ligt, het kussen is schoon in een wip en aan de voor kant bevinden zich nog twee handige zakken voor zeep, poeder of een luier. Is baby ge groeid tot peuter,' dan bewijst dit veiligheids- kussen nog goede diensten, je kunt er namelijk stevig op staan, en als onderlegger op de lavetrand is zo'n plastic geval niet te versmaden want ocriet is koud aan je bibs! U telt voor dit alles 14.70 neer. =sart4 mu I rXlY Handwerken Vier bijzonder originele borduurwek in kruis- en stik- kastrandjes r96-l borduurwerk steek naar wens in de kleuren rll2-3 Boomgaard-Lckens, rl34- blauw met groen of oranje met •6,135-1 zondags rood. Afmeting: per randje 5 toetjelversierd met Oudhollandse cm hoog, breedte is gelijk aan spreuken en zegswijzen en mó- stofbreedtc (140 cm) of naar liefjes die daarop betrekking verkiezing korter. Compleet hebben kwamen uit bij de pakket linnen, patroon, garen, Stichting Goed Handwerk, te beschrijving ƒ9.75, alleen pa- bestcllcn op giro 45.47.00 t.n.v. troon met beschrijving ƒ3.75, ^1. PCI)n'n?m- der Stichting in zo lang voorradig is een randje Rijswijk Z.-H. met vermelding ter afwerking van de onderkant wal men wenst. De randjes zijn verkrijgbaar stukje van zes me- van naturelkleurig' kaaslinnen, ter 2.50. Zoekt u nog naar een avondvulling voor een vrou wenclub of I Klein recept Snijd een meloen overdwars in plakken zodat ringen ont staan. Haal de pitten eruit. Leg elke ring op een bordje, snijd wat bolletjes natte gember klein en strooi deze over de meloen. Spuit in de opening van de ring een toef slagroom, strooi hiero ver gehakte noten. Zondags toe- tje! Nieuwtjes voer baby wenclub of dito vereniging? Mevrouw C. Boomgaard-Lüns, Frederiklaan 55 in Rijswijk Z.- -H. houdt handwcrk-caiiscrieën met daaraan verbonden een kleine tentoonstelling. Aan de hand van hei geëxposeerde ver telt zij iets over technieken, vlakverdeling, kleurstellingen. De kosten zijn voor het hele land gelijk.. Voor de handwerk pakketten en de lezingen be hoeft men g e c n lid te zijn. Voor de kleinste in 't gezin is er eea nieuw luierbroekjc van plastic dat rustig in de kookwas of wasmachine kan. Deze mini-' slips zijn aan de buitenkant gelast zodat vuil en vocht niet tussen de naden kunnen' •komen. De slipjes vallen onder baby's na- veltje, zijn prettig voor celstofluiers of lang werpig gevouwen tcra-luier, dc pasvorm is goed. Voor de nacht zijn cr van 't zelfde uitkookbare plastic luierbroekjes in vijf maten, geschikt voor de kleinste tot de kleuter. Slipjes 2.65, broekjes 2.35 van Difrax. Nieuwtje is ook de flessenreiniger die bestaat uit een handvat met roterende spons, u kunt cr ook uw longdrink-glazen prima mee reinigen, met verwisselbare spons 3.95. Voor de hele kleintjes ook een fleurig plaatjesboek van zacht plastic, af- wasbaar, waterdicht, hygiënisch in tien ver schillende deeltjes met o.a. Roodkapje en de wolf, grote afbeeldingen van dieren* leuk cadeautje voor het boxkind voor ƒ3.95. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Terwijl overal in het land steden roepen om eigen zendtijden, hebben ROZ en RONO hun tevreden eigen radio-uren voor streek en provincie. De RONO heeft zelfs een nieuw winterprogramma aangekondigd, niet onder doende voor dc Hilversumse omroepen. De Regionale Omroep Noord en Oost Is gemiddeld 18 uren per week in de lucht en heeft studio's in Leeu warden, Groningen en Enschede, daarmee de twee noordelijke provin cies, Drente, Overijssel en Gelder land bedienende. De diverse universiteiten en hoge scholen in dit gebied (ook Wagenin- gen valt daaronder) gaan nu voor ei gen provincie hun stem laten horen en wijden o.m. aandacht aan de de- Pinkstergemeenten deze week heeft i mocratisering van het onderwijs. de uitvoerende raad o.m. een verslag uitgebracht van het eerste gesprek met de Uniecommissie van de Bap- tisteingemeenten. Naar aanleiding van dit verslag iis de uitvoerende raad gemachtigd het gesprek met de Bap tisten voort te zetten. Tot algemeen voorzitter van de Broederschap werd in de plaats van de heer D. Voordewind, die om ge zondheidredenen moest aftreden, ge kozen de heer Johan Fringel te Amsterdam. De Broederschap van Pinksterge meenten organiseert op zaterdag 15 november in Musis Sacrum te Arn hem een landelijke ontmoetingsdag onder het thema „Leven in een ver anderende wereld". In de morgen dienst. zal o.m. het avondmaal wor den bediend, terwijl des middags de Nederlandse Pinsterjeugd tezamen met de Centrale Pinksterbijbelschool te 's-Gravenhage (thans 41 studenten) een zendingsprogramma zal verzor gen. Er zijn voorbereidingen goedge keurd voor de eerste radiodienst die de Broederschap in 1970 hoopt te verzorgen. Veel aandacht zal deze winter wor den besteed aan de vergaderingen van de Prov. Staten, middels uitvoe rige reportages in de verschillende gewestelijke programma's. In het kader van interkerkelijk be raad in het noorden houden meer dan duizend gespreksgroepen zich be zig met vragen rondom het evangelie en de mens in de moderne tijd. In het programma „Kerk en samenle ving worden deze groepen van infor matie voorzien, zij kunnen dan hun verslagen inzenden en daarover 'wordt In een volgende uitzending ge discussieerd. Tal van andere onderwerpen ko men voorts aan de orde. Intergewes- telijk zijn muziekprogramma's, en uit- Wastafel verstopt? Fifax lost op. Haal het even bij de drogist. weer max. temp gisteren neerslag 1 Amsterdam zw.bew. 20 0 Brussel 22 Frankfort mist 2? 0 Genève mist 2< Innsbruck mist 2:; 0.1 Locarno geh.bew. 23 o Londen geh bew. 22 0 Luxemburg mist 21 0 Madrid Lbew. 28 0 Majorca onbew. 27 0 1 Müncbcn onbew 20 0 1 Ntce onbew 27 o Pa rij» geh.bew 2-t 0 onhero 28 Wonen onbew. V> 8 i Zürich milt u I HOOGEVEEN Onder poli tiebescherming heeft een ambu lance een 8-jarig meisje uit haar ouderlijke woning te Holland- scheveld gehaald, omdat haar ouders alle medische hulp voor dit doodzieke kind weigerden. De toestand van het kind, dat reeds vijf weken ziek was en nu is opgeno men in het academisch ziekenhuis in meente en hechten grote waarde aan gebedsgenezing Toen de toestand van het kind achteruitging werd het midden vori ge week opgenomen in het zieken huis tr Hoogevoen. De artsen wamn van mening dat een operatie noodza kelijk was om het leven van het kind te redden Toen de ouders dit hoor den. haalden zij het kind weer uit het ziekenhu.s terug. De kinderrechter in Assen heeft nu de ouders voorlopig geschorst in de uitoefening van de ouderlijke macht, omdat het meisje „met lichamelijke ondergang" werd bedreigd. Het afgelopen weekeinde is het kind uit het ouderlijk huis. een afge legen arbeiderswoning, weggehaald. Hierbij waren een arts en een maatschappelijk werkster aanwezig. Politiebescherming was noodzake lijk omdat men moeilijkheden vreesde. Hoewel de ouders pro testeerden, deden zich geen moeilijk heden voor. zendingen op literair, religieus, educa tief, sociaal-cultureel, biologisch en agrarisch terrein. Elke RONO-uitzending op "weekda gen begint met een hali uur nieuws, actualiteiten en commentaren uit het gehele RONO-gebied: hierbij kan van de ene studio naar een andere en ook nog naar andere gemeenten wor den overgeschakeld. Ook buiten de vijf provincies kun nen de programma's worden ge hoord. In vorige jaren volgden be- langstelle.nden tot In Den Haag en Leiden de cursus „Fries voor niet- Friezen". Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. In carrosseriebedrijf TIEL De voorzitter van dc ver eniging van ondernemers in het car- rosserlebedrUf, de heer W. J. Llth, protesteerde vanmorgen in zyn jaar- rede ernstig tegen de beunhazerij, doelend op de' illegaal gevestigde be drijven, waarvan de eigenaren geen kosten en tijd hebben besteed aan de opleiding voor het vestigings diploma. Hij was van oordeel, dat deze on dernemers niet alleen een ernstige •economisceh bedreiging vormen, doch tevens de verkeersveiligheid op vaak onvoorstelbare wijze in gevaar bren gen. „Het is nu eenmaal maar al te eenvoudig om doorgeroeste carrosse rieonderdelen met de mantel der lief de (een laklaag of wat teer of bitu men aan de onderzijde van de auto)) te bedekken. Daardoor wordt op grove wijze tegen de veiligheid van een wagen in het verkeer gezondigd'', al dus de heer Lith. Hij zei dat de gezamenlijke carros- seriebedrijven een omzet hebben van 120 miljoen per jaar, hetgeen bete kent dat alleen in deze bedrijven voor ongeveer 100 per jaar reparatiewerk per auto wordt verricht. ROTTERDAM De Israëlische vioolist Zino Francescati, die donder dag 2 en vrijdag 3 oktober met Het Rotterdams Philharmonisch Orkest zou optreden, heeft wegens een nier vergiftiging al zyn concerten tot eind november moeten afzeggen. Zijn plaats als solist bij het Rott.Ph.O. in het vioolconcert van Tsjaikowsky zal nu worden ingenomen door de 21-jarige Israëlische violist Pinchas Zukerman, wiens ster aan het solis- lenfirmament pijlsnel stygt. Praful Patel van het modehuis Of fermans tooride gisteren zijn herfst- collectie La Belle Hollandaise. Foto boven: een mini-cocktailjurk van veren met de exotische naam Para dijsvogel; foto onder: een tweed complet van een maxi-jas en een mini-jurk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9