Battle of Britain een indrukwekkende film AKZO wordt een wereldconcern Tweede Kamer tegen plan van Aarden Phil by vertelt geheimen zijn Eenzijdig en ouderwets Beelcl van oorlog als ambacht atte weg gevaarlijker dan autoriider denkt Geen wachtlijst in Groningen Babylijkje in toiletafvoer Buchem ook lid Rivierendamdistrict Sprookjes over zeemeerminnen ISRAEL KLEURIG IN BEELD WETENSCHAP IN ACHTVOUD RUSLAND Australiër over z'n land 13 DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1969 DEN HAAG Als men na het zien van Guy Hamiltons film Battle of Britain de rekening opmaakt van wat men heeft gezien, komen er twee kenmerkende aspecten naar voren. Ten eerste: de luchtgevechten zijn „afschuwelijk" echt nagemaakt; en ten tweede: de film draagt een uiter mate „zakelijk" karakter, de oorlog is haast gereduceerd tot een ambacht. het Zondagsblad van 30 au gustus heeft Dick Ringlever de ach tergronden van deze film weergege ven. Dat het doen herleven van zo'n pgantische luchtoorlog een prestatie is, is in dat artikel gedetailleerd naar voren gekomen. Nu hebben we nog de indruk weer te geven, die het zien van de film zelf nalaat. Dat is vooral voor allen die hier in Europa deze tijd zelf heb- meegemaakt, een diep-ernstige indruk Opnieuw hoort men het gie rende geluid van de neerduikende Stuka's of het eentonige gebrom van de Hurricanes, die 's nachts overvlo gen om Hitier terug te geven wat hij .onden had aangedaan. Als 'burger had men slechts weet van een fractie van wat zich in het Suropese luchtruim afspeelde. Dat er Dp 17 september 1940 al een beslis- iende wending in het oorlogsbedrijf was opgetreden, hadden zelfs de [rootste optimisten toen niet geloofd. )e aarzelende Hitler, die een Blitz- trieg voerde, was weer eens niet ,Blitz" genoeg geweest. Het zou hem n deze oorlog, - en meestal tegen het id vies van zijn generaals in nog vele malen overkomen. Maar wie wist dat toen... INVASIE BLEEF UIT Met de kanonnade van Valmy, vaarmee Goebbels de succesrijke ■eldtocht door Frankrijk had verge- eken. was de oorlog nog niet gewon- De Blitz tegen Engeland, die loor de lucht had moeten plaats heb- was uitgebleven. De invasiebo- cn bleven werkeloos en nutteloos in iet Amsterdamse IJ dobberen. Inmiddels had het daar in Enge- and niet zo mooi gezeten, en dat ertelt deze film onomwonden. Men eeft geen poging ondernomen dit in e film te verdoezelen of tc verfraai- Hitler-Duitsland had een verplet- erende overmacht in de lucht. Slechts aan het Britse flegma en an een verkeerde luchttactiek van e Duitsers is het te danken, dat de Operation Seelöwe", de vernieti- ende luchtslag, die de Duitse invasie n Engeland had moeten voorberei den na 17 september werd afge- ist. De Engelsen konden hun ogen niet doven, toen er op de 18e september Heinkels en Messerschmitts leer boven Engeland verschenen. Ze voeren vast wat in hun schild", het onzekere Britse commentaar, raarmee deze film unheimisch be- Zo'n plotselinge stilte na een torm doet altijd vreemd ja ver acht aan. Het was echter een feit: )e strijd om Engeland was gewon- door Engeland. De eerste ote geallieerde overwinning in eze oorlog en Engeland had het al leen gedaan, met enkele Poolse en Tsjechische piloten om de Engelse verliezen aan te vullen. De Operation Seelgwe werd opge borgen tot voorjaar 1941, maar deze overwintering heeft hij niet kunnen doorstaan.... GEEN ROMANTIEK In deze oorlogsfilm komt maar één' liefdesaffaire voor en dan nog met mate. Dat is gering. Eigenlijk een uitzondering. Dit stelt het zakelijke •karakter van de film in het licht. In deze film komen ook grote film namen t'oor; Harry Andrews,- Mi chael Caine, Trevor Howard, Curt Jürgens, Kenneth More, Laurence Olivier enz., maar het werk wordt gedaan door de piloten. Zij krijgen de ereplaats, want zij deden het werk. Ook dit is een uitzondering in filmland, waar de romantiek tot nu toe niet zonder grote sterren kon. De ze film kent geen romantiek en kan het best zonder sterren stellen. De luchtgevechten zijn realistisch weergegeven. Zo realistisch dat men in een enorme spanning blijft. Ook zo dat men niet enkel Duitse toestellen ziet neerstorten. Ook dit mag een uit zondering heten, want in de „roman tische" oorlogsfilm, met een lach en een traan, met bloed en fondant, met dood §n liefde, ziet men de vijand het loodje leggen. Deze film is zakelijk. Dit wil niet zeggen dat hij hierdoor aan je boor- bijgaat. Met name de bombardemen ten op Londen bij dag en bij nacht zijn angstwekkend van uitwerking. Het lijden van de weerloze bevolking is diep-aangrijpend. Ev. Grolle (Amsterdam: Tuschinsky; Den Haag: Metropole; Rotterdam: Thalia; 14 j.) Geen enquête naar fusies (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is in meerderheid tegen het voorstel-Aarden tot het hou den van een parlementaire en quête naar fusies. De enige ver rassing in het debat van gisteren was de suggestie van de a.r. Goudzwaard, dat de overheid een permanente commissie moet instellen die fusies vanaf 1960, komende fusies en in het bijzon der de gevolgen van fusies zou moeten onderzoeken. Omdat de heer Goudzwaard zijn suggestie die hij geen voorstel noem de, maar waarover hij toch wel een publieke discussie wilde, niet nader omschreef, konden de details van zijn „voorstel" niet in de Handelingen van de Kamer worden opgenomen. 7-De socialist Vondeling wilde er toch wel het een en ander over zeg gen. Hij wees de gedachte van Goud zwaard die in de regeringscommissie vertegenwoordigers van werknemers, werkgevers, regering en consumenten organisaties benoemd wilde zien, af. Twee gigantische oorbescher mers zorgen ervoor dat deze twee olifanten niet meer kunnen schrikken van het lawaai van overvliegende straaljagers. De olifanten, die nog niet lang in de dierentuin van Windsor, Enge land verblijven, waren enige tijd geleden geschrokken van het kabaal en hadden pardoes de vlucht genomen. Iets voor Blij- dorp? En een tip voor de actie comités tegen de aanleg van een tweede bulderbaan op de lucht haven Rotterdam. „Het bedrijfsleven moet dat onder zoek naar fusies niet zelf uitvoeren. De Kamer is de enige instantie de bevoegdheden heeft een dergelijk on derzoek te doen". Mistscherm De heer Vondeling verweet de heer Goudzwaard een mistscherm op te trekken. „Als Goudzwaard zegt dat hij graag wil weten hoe het be drijfsleven en de publieke opinie over zijn plan denken, moet hij toch ook weten dat de publieke opinie en een deel van het bedrijfsleven zeer gunstig over het voorstel-Aarden denken. Daarom begrijp ik niet dat hij het voorstel-Aarden niet steunt, zoals wij dat ook doen". De heer Goudzwaard zei dat hij grote inhoudelijke bezwaren had te gen het voorstel-Aarden. Maar hij wilde niet dat met het afstemmen van het voorstel-Aarden ook de openbaarheid van fusies onder tafel gewerkt zou worden. Daarvoor achtte hij die openbaarheid van te groot belang. Vandaar zijn voorstel, dat uiteindelijk toch geen voorstel werd. Medische faculteit GRONINGEN By de medische faculteit in Groningen worden in ieder geval dit jaar geen wachtlysten in gesteld. Alle geslaagde eerstejaars stu denten worden in de gelegenheid ge steld hun studie voort te zetten. Tijdens een uitgebreid overleg, waarbij alle geledingen van de fa culteit waren vertegenwoordigd, werd wel de voorwaarde gesteld dat de achterstand in personeel moet worden teruggebracht om een meer normaal functioneren van de wetenschappe lijke staf mogelijk te maken. De minister heeft al toegezegd een extra personeelstoewijzing in welwil lende overweging te nemen en aan dit verlangen tegemoet te komen. Overigens zal de kans groot zijn dat studenten, die nu tot het tweede jaar zijn toegelaten, in volgende fasen van hun studie op wachtlijsten wor den geplaatst. De .krachtpatsers in de lucht" brachten reeds in 1940 een wen ding in de aanvalskracht van Hitler-Duitsland. Maar toen wil de niemand het nog geloven, zelfs het geteisterde Londen dat moedig de aanvalsgolven van de nazi's doorstond niet. AMSTERDAM Het nationale bouwprogramma zou minstens tot 135.000 woningen per jaar moeten wor den opgevoerd, indien het de regering tenminste ernst is met de bestrijding van de woningnood en met de woning sanering. Voor 1970 zijn er echter 10.000 minder geprogrammeerd, waar bij het twijfelachtig is of die 125.000 wel allemaal gebouwd kunnen worden. Dit is de mening van de Nationale Woningraad, die vindt dat de rege ring ernstig tekort schiet, ook al om dat ze geen enkele visie ontwikkelt in verband met de toenemende kapitaal- schaarste en de daarmee verband hou dende rentestand. Deze raad is een overkoepelende organisatie van wo ningbouwverenigingen en gemeenten. (Advertentie) Bubels. kerkboeken, theologische lektuur en goede leesboeken vindt u In grote verschei denheid alleen bij: Lindenbergs boekhandel en antiquariaat Slaak 8. Rotterdam-16 (bij Oostplein). Telef. 228934. Gratis thuisbezorging in Rotterdam. Ridderkerk en Capelle a. d. IJssel. Postver zending franko. Fusie AKU en KZO AMSTERDAM Het opgaan van AKU NV en Kon. Zout-Or- ganon NV in één concern AKZO was noodzakelijk voor de ver steviging en uitbreiding van de relatieve positie op de wereld markt, aldus de raden van com missarissen in het vandaag ver schenen officiële fusiebericht. In de gehele wereld vond een bun deling van krachten van chemische industrie en chemische vezelindustrie plaats en dit proces vindt nog steeds voortgang. Dit is een lo gische ontwikkeling, zo staat in het bericht. De combinatie met KZO betekent voor AKU de verwezenlijking yan het streven naar verscheidenheid buiten haar belangrijkste werkterrein, t.w. chemische vezels. De aansluiting van het grote en gevarieerde gebied van de chemische vezels aan het brede produktenpalet van KZO brengt de nieuwe groep in een vergelijkbare positie met andere chemische con cerns. De realisering van de fusie zal een concern doen ontstaan dat globaal over 1969 een geconsolideerde omzet van ƒ6 miljard (1968: 5,2 miljard) en een netto-winst van omstreeks J 300 min. (1968: 247 miljoen) zal be reiken. Gemeten naar de verhoudingen in dc Europese chemische industrie komt de nieuwe groep op basis van omzet op dc zevende plaats; onder de chemische concerns in dc wereld neemt zij de twaalfde plaats in. Geen beroep De voorzitter van de raad van be stuur van KZO, de heer G. Kraijen- hoff, deelde op een persconferentie mee, dat AKU voorlopig geen beroep zal doen op de Nederlandse kapitaal markt door een aandelenemissie. Hij sloot de mogelijkheid echter niet uit dat op andere wijze zal worden ge tracht geld aan te trekken voor de voorziene groei. Hij zei, dat op langere termijn be- zicfl, het oog zal worden gericht op notering v,an aandelen AKZO op dc Newyorkse beurs. „Op het ogenblik is dc tijd hiervoor echter nog niet rijp", voegde 3iiJ eraan toe. Hij zei verder dat per ultimo juni bij de beide ondernemingen 21.700 personeelsleden in dienst zijn, waar van in Nederland 33.100. „De totale loonsom in 1968 bedroeg bij de AKU ƒ985 min. en bij de KZO ƒ365 min.". Bestuur Voorgesteld zal worden de raden van bestuur samen te voegen, waar na de samenstelling als volgt zal zijn: voorzitter K. Soesbeek, plv. zijn: voorzitter K. Soesbeek, plv. voorzitters jhr. G. Kraijenhoff, drs. L. H. Meerburg, drs. S. C. Bakkenist en dr. L. Vaubel. Voorts ligt het in het voornemen de heer Kraijenhoff te benoemen tot voorzitter en drs. L. H. Meerburg tot eerste plv. voorzitter van de raad van bestuur, wanneer de heer K. Soesbeek wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd als voor zitter zal aftreden. AMSTERDAM In de afvoer van een toilet op de tweede étage van hotel Corner House aan de Nieuwe- zijds Voorburgwal in Amsterdam is gistermiddag het lijkje van een pasgeboren baby een jongetje aangetroffen. Een sectie heeft geen uitsluitsel kunnen geven over de doodsoorzaak. Vastgesteld is dat het kind nog niet geheel voldragen was. BRUCHEM Het Rivieren-dam- district is aan het uitbreiden. Nu heeft de damvereniging Bruchem zich on langs uitgesloten. Bruchem wat tot voor kort lid van het Alberts-district, welke organisatie niet bij de K.N.D.B. is aangeslotenJ is ondergebracht. Dit district heeft een bloeiend bestaan gekend en kon belangrijk voordeliger werken dan de officiële bond (met nationale en internationale toernooien etc.) kon bieden. De laatste jaren ging de ani mo echter wat verslappen. Het schijnt dat er nu weer een kentering is gekomen en algemeen verwacht men dat van Bruchem de victorie in begonnen en weldra an dere teams het voorbeeld zullen gaan volgen. (Van onze auto-redacteur) DEN HAAG De meeste utomobilisten begrijpen het ge- aar van natte wegen niet. Wel waar gaan ze als het regent ngzamer rijden om het ver- linderde zicht, maar na de bui appen ze het gaspedaal weer iet een gerust hart in. Zij zien ver het hoofd, dat de weg dan nat is en dus slipgevaarlijk. Dit is een conclusie uit een rapport, t de Stichting Wetenschappelijk derzoek verkeersveiligheid van- ag heeft gepubliceerd en dat enige aanden geleden is aangeboden aan nister Bakker. Een andere conclusie is, dat natte 'gdekkèn gevaarlijk worden wan- het profiel van banden voor personenauto's minder is dan 1 a 2 mm. Wanneer een wegdek goed stroef is en de autobanden vrij nieuw, ontstaan er meestal geen grote pro blemen. Maar de automobilist heeft niet de zekerheid dat elk weg dek in Nederland inderdaad ook stroef ge noeg is. Op de rijkkswegen en de provincoale wegen wordt de stroefheid regelma tig gecontroleerd, maar in de meeste gemeenten gebeurt dit niet. Dc SWOV-werkgroep beweert dan ook, dat alle wegen zouden moeten voldoen aan een officiële cis van mi nimale stroefheid. De werkgroep wil dat deze eis voorlopig gelijk wordt gesteld aan de eis. die het Rijkswe genlaboratorium aanbeveelt voor rijks- en provinciale wegen. De SWOV vermoedt dat het aantal slipongelukken groter is dan uit de ongevallenstatistiek blijkt. Ver weg in zijn Moskouse flat heeft Kim Philby het verhaal van zijn eigen geheime oorlog geschreven. Alan Dulles, het hoofd van de Amerikaanse geheime dienst noemde hem de beste spion, die de Russen ooit hebben gehad. In zijn lange carrière als spion (van 1933 tot 1963) was Philby jaren lang het hoofd van de Engelse anti- Russische inlichtingendienst. Zijn Britse vrienden zagen hem als een intelli gente dubbel-spion. Maar in Mijn geheime oorlog, uitgege ven bij Bruna in Utrecht, ver zekert Philby, dat hij uitein delijk alleen maar in dienst was van de Russen en of ficier van de Russische Ge heime Dienst. Voor de Russen is Philby zeer waardevol geweest, want hij wist ook door te dringen in de operaties van de Ameri kaanse FBI en CIA. In Was hington zag hij kans net op tijd de Russische spionnen op de Britse ambassade, Donald Maclean en Guy Burgess, te waarschuwen. De twee ont kwamen naar Rusland. Steeds werd gespeurd naar de derde man, die in het spel was, maar Philby wist de dans te ontspringen. Wel werd hij naar Londen teruggeroepen en ontslagen. Dat gebeurde in 1951. In 1955 Belle de Paris In Belle de Paris van Mar cel Headrich de levensbe schrijving van een arm meis je, dat zich geraffineerd door de moeilijkheden weet te werken. Zestien jaar ver knocht aan een Duitser, twintig jaar oud gehuwd met een rijke Engelsman, enzo voort. Een aaneenschakeling van liefdesperikelen. Men waagt zich af of het boek, uitgegeven bij Stok in Den 'Haag 19,75, 380 blz) de dure uitgave waard is. De verta- 1iv>2 is van Emv Giphart. wordt de kwestie door de En gelse pers weer opgerakeld en moet premier MacMillan in antwoord op vragen in het Lagerhuis verklaren, dat er geen bewijzen waren, dat Philby de belangen van Enge land had geschaad. Hij is ge zuiverd en kan zijn gang weer gaan. iHet jaar daarop vindt men hem terug in Beiroet als cor respondent van The Observer en weer als officier van de Russische geheime dienst. Eindelijk, in 1963 moest hij. terwijl zijn vrienden van Ruth Manning-Sanders heeft zestien sprookjes over zeemeerminnen uit Ierland, Schotland, Denemarken, IJsland, Portugal, Italië, In dia, Duitsland en Amerika opgetekend onder de al leszeggende titel: Zeemeer- minnensprookjes. Ze zijn geschreven in de echte Grimm-verteltrant: tame lijk bondig, toch beeldend voerige situatieschilderin gen en, wat heel belang rijk is, ze zijn in Neder land nagenoeg onbekend. Voor jong en oud weer eens een uitstekende gele genheid om door het on zichtbare rijk van wezens die slechts in de geest bestaan, te reizen. Men wordt daarbij geholpen door de aardige illustraties van mevr. C. S. T. M. Leef- lang-Oud&naarden. Uitgave: Lemniscaat, Rot terdam. 135 blz., ƒ8,90. de Britse geheime dienst hem op de hielen zaten, definitief naar Moskou vluchten. Philby heeft grote waarde ring voor zijn Britse vrien den, maar hij zit buiten schot en kan onbewimpeld schrijven en kritiek leveren zonder bang te zijn er last mee te krijgen. Voor de contraspionage van de FBI heeft Philby geen goed woord over. Burgess en MacLean konden de Amerika nen niet vangen, de Britten moesten de atoomspion Fuchs pakken. Ook Lonsdale ontkwam en de FBI kreeg Abel te pakken, doordat Hay- hanen hem kwam brengen. „Hoover", beweert Philby, „heeft een zeepbelachtige re putatie". Philby kan het weten, want hij was steeds een sleutelfi guur in de westelijke spiona- gewereld. Zijn spionagecarrière is uniek. Hij schept niet op en vertelt sober en onopge smukt. Het is het relaas van een Russische officier, die een bijna volmaakte dekman tel had. Een vermomming, schrijft hij, moet de werkelij ke persoonlijkheid ook bedek ken. Het boek telt 181 bladzij den en kost 9.75. In de hoogst aantrek kelijke serie „De wereld in kleurvan A. W. Bru na en Zoon, Utrecht/Ant werpen (Zwarte Beer tjes) is vanzelfsprekend ook een hoekje „Israël" verschenen. Het is ge schreven door David M. Jacobs en met een groot aantal kleurenfoto's van Kees Scherer geïllu streerd. Dit boekje werd een der aardigste en aan trekkelijkste over Israël, niet in het minst door de fraai gekleurde foto's. Vanzelfsprekend kan David Jacobs in het klei ne bestek van zo'n boekje 128 blz., f 3,75 niet al te diep op het zo boeien de land en volk van Is raël ingaan. Zijn ver dienste is dat hij juist zo veel heeft gegeven dat het „eetlust" wekt. Bo vendien is het boekje een waardevolle gids om tij dens een verblijf in Israël bij de hand te hebben. Degene, die nog nooit in Israël is geweest kan na het lezen van dit boekje het verlangen krijgen het land met eigen ogen te zien. Voor degene, die er reeds een lange reis heen heeft, gemaakt vormt het Bij uitg. Mij Kok N.V. te Kampen en Uitg. Helmond te Helmond verschenen een achttal boekjes voor de jeugd, in de globe-reeks. Dr. Mary T. Brück vertelt in „De Sterrenhemel" de boeiende feiten over de maan, de melkweg, sterrenstelsel, kometen en vallende ster ren. Nancy Scott vertelt in haar boekje „Langs het strand" op interessante wijze wat daar voor dieren en planten te vin den zijn. „De geschiedenis van gesteenten en mineralen" is van Allen White B.Sc. Da vid Scott Daniël laat ons in „Je Lichaam" zowel de op bouw van ons lichaam zien als de werking van de ver schillende delen. Ook de dui delijke tekeningen laten zien hoe de verzorging van het li chaam meehelpt aan een goe de gezondheid. een genoeglijke herinne ring aan een hartver warmende tijd in een gastvrij land. Diepzee-onderzoek schreef Richard Bowood. Hij vertelt over de successen van de mens in het onderzoek van het vervoer onder water. Over de vrienden en vijanden onder de vissen. Plantaardig en dierlijk leven komen in de zeeën overvloedig voor en de verkenning hiervan staat nog in de kinderschoenen. F. E. Newing B.Sc., en Ri chard Bowood schreven de volgende boekjes: „Licht, len zen en spiegels", „Hefbomen, katrollen en machines" en „Vogels en hoe zij leven". Stuk voor stuk interessante boekjes met prachtige kleur platen. Alle exemplaren (50 a 52 blz.) zijn prachtig uitge- voegd met zwart-wit of kleurprenten. Ook ouderen kunnen met genoegen deze boekjes, die ƒ3,95 kosten, le zen. lllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Wie zich op een onderhoudende manier wil verdiepen in de ge schiedenis van het jongste werelddeel, heeft aan het boekje Australië van Rohan Rivett een goede leidraad. Het is geschreven door een Australiër, die van de ontwikkeling van zijn land goed op de hoogte is en op het gebied van schrijven zijn sporen in Australië al heeft verdiend. Als journalist (hij was o m. een tijd hoofdredacteur-directeur van het Internationaal Pers Instituut in Zurich en is thans weer ver bonden aan een Australische krant) publiceerde hij al vele boeken. Australië (uitgave Callenbach, Nijkerk) geeft een beeld van de snel le ontwikkeling van het land: van een schapenfokkende kolonie naar een werelddeel, waar de industrie snel In opmars is Het boekje telt 128 blz. en kost ƒ3,50. Het zich vormen van een gefundeerde mening over de na-oorlogse gang van zaken in de Afrikaan ontwikkelingslanden een moeilijke opgaaf voor wie de samenleving daar niet zelf heeft kun nen waarnemen. Wie niet langdurig in Zuid-Afrika Boeken over Rusland heb ben aantrekkingskracht. Of ze altijd de waarheid weerge ven? In Engelen in de sneeuw laat Derek Lambert uitkomen meer waarde le echten aan de roman dan aan de werkelijkheid. Het «aat over de scanning in de in de Westerse gemeenschap - in Moskou. Nooit weet men er ls geweest kan zich door hoe de geheime dienst aan lectuur en andere voor- haar inlichtingen komt. Dit boek (324 blz., 16.90) is uitge- lichting de problemen wel fnTerS'at?» ET- maken. maar het gevaar blijft toch bestaan dat men zijn standpunt teveel op emo ties baseert. Die geldt ook voor de ro man „Ik heb de slavenklok geluid" van mevrouw Ooms- Vinckers, uitgegeven bij La Rivière en Voorhoeve in Zwolle. De schrijfster geeft ccn brok interessante infor matie, maar haar eenzijdige voorstelling van zaken zal ze ker niet bij iedere lezer waar dering oogsten. Hier en daar wekt het boek (217 blz.) de indruk, dat er van een rassen probleem in Zuid-Afrika geen sprake is. De samenle ving tussen „blankes en niet blankes" wordt als bijna ideaal geschetst en Zuid-Afri ka lijkt in tal van opzichten het land der belofte te zijn De roman, die ƒ11.90 kost, is een enigszins dramatische liefdesgeschiedenis tussen een Oostduitse communist, die naar Zuid-Afrika is gekomen om daar sabotage te plegen en een dochter uit een ge slacht van niet-onbemiddelde Voortrekkers. De uitstekende economische en maatschappe lijke welvaart die deze man overal in het land constateert brengen hem al spoedig af van de ideeën, die men hem achter het IJzeren Gordijn heeft bijgebracht. Hoewel het overigens boeiende verhaal ln onze tijd speelt, is het wat nn-Wwets eeschreven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13