Graf schenner hoort SV2 jaar tegen zich eisen VS VERMINDEREN TROEPENSTERKTE Weg gat! Volvo stopt 12 0-serie Meer auto's dan Maxi ƒ9200 baby's dit jaar KOFFIE IN AUTO: IN EEN WIP GEZET BTW-operatie ontaardt in prijzenschandaal PSV-Rapicl uitverkocht Zoetemelk wielerprof? Pierre S. haatte maatschappij, JOSEPHINE VOLGENS HET NKV: VOLTPROOF COSTUUM 9 DINSDAG 23 SEPTEMBER 1969 VAALS De Duitse Bundesliga elub Hannover 9G, die woensdag aanstaande voor het tornooi om de jaarbeursstedenbeker tegen Ajax uit komt, heeft zich teruggetrokken in een trainingskamp in Vaals. Trainer Cajkovski heeft zestien spelers mee genomen. Over de geblesseerde Breuer kan Cajkovski niet beschikken, zodat Hellingrath, die anders vleugelverde diger is, de positie van Breuer als „libero" overneemt. Hannover zal waarschijnlijk in de volgende opstelling aantreden in het Olympisch stadion: Podlasly, Loof, Anders, Hellingrath en Ritter (Bohnsack), Zobel, Siemensmeyer en Bandura, Cebinac, Heynckes en Sko- blar (Brune). WASHINGTON Bij de Amerikaanse luchtmacht en marine worden 77.500 man ont slagen. Daarmee wordt 10.8 mil joen gulden bespaard op de mili taire uitgaven. Dit heeft het mi nisterie van defensie gisteren in Washington bekend gemaakt. Volgend jaar wordt op de Ameri kaanse regiringsbegroting ruim 277 miljoen gulden voor defensie uitge trokken. Aan het einde van het belas tingjaar zal de totale sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten 3.256.000 man bedragen. De regering Johnson had de sterkte beraamd op 3.660.000 man. De marine zal 22 schepen toevoe gen aan de zogenaamde „mottenbal- lenvloot". Hierbij zijn ook twee spio- nageschepen van hetzelfde type als de Pueblo, die indertijd door Ncord- Korea is opgebracht. In augustus wa ren reeds 76 oorlogsschepen uit dienst genomen. Er zullen nog 176 marinevliegtuigen op non-actief wor den gesteld. De luchtmacht zal 209 toestellen aan de grond houden, waardoor 1.2 miljoen gulden wordt bespaard. Der tienduizend burgers, die bij de lucht macht werken, worden ontslagen. Ook worden Amerikaanse bases in het buitenland opgeheven, zo deelde een woordvoerder van het ministerie van defensie mee. De opperbevelhebber van het Ame rikaanse leger, generaal Westmore- land, heeft in een vraaggesprek ge zegd dat de strijdkrachten met een derde van het totaal dit is 1.500.000 man zouden kunnen wor den ingekrompen als Amerika zijn verplichtingen in Zuid-oost-Azië zou kunnen beëindigen. De generaal zei dat de sterkte van de Amerikaanse troepen in Europa niet kan worden verminderd, omdat het Russische le ger in Oost-Europa steeds sterker wordt. Twee nieuwe Japanners op de Nederlandse weg: de Maz da 1800 (links) en de Toyota Crown 2300 Hardtop. De eerste is sterk afgeleid van het model 1500 en uiterlijk di rect herkenbaar aan de spor tief gevormde motorkap en een luxueuzer interieur. De motor, die een inhoud van 1796 cc heeft, levert een ver mogen van 104 pk (SAE). De prijs bedraagt (voor een vier- deursuitvoering) f 10.295.-. De nieuwe Toyota is wat de Japanners noemen een prestigewagen. Dat blijkt niet alleen uit de prijs (f15995), maar ook uit de luxe uitvoe ring met snufjes als een elek trisch bediende antenne en ruiten en vele andere extra's, die standaard worden gele verd. De (6 cilinder) motor heeft een inhoud van 2253 cc en levert een vermogen van 115 pk (SAE). De top wordt opge geven als 160 km per uur. Volvo heeft besloten de 120-serie uit de EEG-produktie te nemen. De reden hiervoor heeft de Zweedse fa briek tot nu toe niet bekendge maakt. Aan de andere kant geeft men echter ook uitbreiding aan het pro gramma: naast de bestaande model len verschijnen de Volvo-Europa en de Volvo Grand Luxe in de 140-serie. De eerste auto wordt geleverd met een 90 pk (SAE) motor en heeft de voorstoelen en de achterbank van de 120-serie. Uiterlijk is de wa gen niet te onderscheiden van de andere modellen uit de 140-serie. De prijs bedraagt ƒ11.775 (inclusief BTW). De Volvo GL heeft een 118 pk (SAE) motor en krijgt een schuifdak standaard plus twee extra halogeen lampen. De prijs van de wagen, die pas in januari volgend jaar lever baar wordt, is nog niet bekendge- makt. Ander Volvo-nieuws voor 1970: al le modellen hebben thans verstelba re hoofdsteunen op de voorstoelen, waarschuwingslichten rondom en behalve de 145-combinatiewagen interieurventilatie. Met uitzondering van de Volvo-Europa hebben alle wagens een elektrisch te verwar men achterruit, radiaalbanden en een verstelbare anti-verblindings- spiegel. Gevaarlijke autorijders Zelfmoordneigingen in het onder bewustzijn van automobilisten zijn in vele gevallen de oorzaak van auto ongevallen. Dit is de mening van prof. Garbers, hoogleraar in de peda gogie aan de universiteit van Port Elizabeth in Zuid-Afrika. Hij zegt dat vele mensen met der gelijke neigingen een directe con frontatie daarmee vermijden en nooit bewust zelfmoord zullen wil len plegen. Autorijden maakt het hun echter mogelijk zulks te doen zonder erbij te denken en zulke automobilisten zijn bij tweemaal zo veel ongelukken betrokken als alle andere typen. Prof. Garbers pleit daarom voor een psychiatrische behandeling van automobilisten, die frequent bij on gelukken zijn betrokken. BREDA De Nederlandse ama teurwielerploeg. die met groot succes heeft deelgenomen aan de ronde van de toekomst, is gisteren in Breda ge arriveerd. De renners en ploegleider Joop Middelink waren om zeven uur per trein uit finishplaats Cler mont-Ferrand vertrokken. Van Parijs zetten zij de reis per bus voort en kwamen om half vier aan bij restau rant „Congo" in Breda. Dr. Van Dijk, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse wielrenunie, heette de ploeg welkom en wenste de renners geluk met de zo voorspoedig verlopen Tour. Hij prees vooral de teamgeest, die de overwinning van Joop Zoetemelk mede mogelijk had gemaakt. Ook Joop Middelink toonde zich zeer tevreden over de goede samen werking in de ploeg. „Piet Hoekstra en Popke Oosterhof hebben veel voor Joop Zoetemelk gedaan. Als Popke niet in die sloot gereden was, had hij nog vierde of vijfde kunnen worden. Maar zij zijn beloond met de over winning in Ihet ploegenklassement. Ik moet eerlijk zeggen, dat er meer is uitgekomen dat ik had gedacht". v lJL/l_/r\ v 'Vjf^yjrv Dank zij het charitatief ingrijpen van het prinselijk paar van Mo naco en met medewerking van het Monegaskische Rode Kruis heeft Josephine Baker ten leste tocix nog een (ruim) onderdak voor haar „kinderen". Zij wonen nu allen gelukkig vereend in de villa Maryvonne bij Monte Carlo. Hier een gelukkige moeder, om ringd door haar kinderen, op het terras van de villa. WILLEMSTAD Gouverneur De- brot van de Nederlandse Antillen heeft de heer O. A. Petronia verzocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot vorming van een kabinet op brede basis. Dit kabinet moet berusten op een meerderheid van minstens twee derde in de Sta ten teneinde de sociale, economische en politieke toekomst van de Neder landse Antillen te verzekeren. maar adviseerde geen ter beschik kingstelling van de regering. De ver dediger van de verdachte, mr. M. Tripels uit Maastricht, vroeg de rechtbank deze t.b.r. dan ook niet uit te spreken, daar deze een averechtse uitwerking op zijn cliënt zal hebben. Uitspraak op 6 oktober a.s. Er zullen dit jaar minder baby's worden geboreh dan dat er auto's worden verkocht. De Stichting Weg verwacht dat het autopark met 400.000 personen- en bedrijfsauto's zal worden uit gebreid, maar dat de bevol king met minder dan 250.000 zal groeien. Dat betekent, aldus de stichting in een commentaar op de nieuwe recordcijfers, dat wij ons rekenschap moeten geven van de gevolgen van deze ont wikkeling voor de verkeers situatie op onze wegen. Het spitsverkeer van de afgelopen zomer- en vakantiedagen zal binnen afzienbare tijd het normale beeld van elke dag worden. De toe gangswegen tot de stadscentra zul len dan continu verstopt blijken en de verkeersintensiteit op de grote wegen zal spoedig'het maximum be reiken. Alleen een versnelde wegenaanleg en de reconstructie van het verkeer in de steden zal op langere termijn uitkomst bieden, meent de stichting. Drie stroken De Stichting Weg stelt voorts, dat bij verkeersintensiteiten van 40.000 tot 60.000 voertuigen per werkdag niet langer kan worden volstaan met. tweemaal twee rijstroken. Bij de planning zal er rekening mee ken moet overstappen, moeten worden gehouden, dat men op tenminste tweemaal drie rijstro- De stichting vindt, dat het aantal trajecten met tweemaal drie rijstro ken nog te beperkt is. Behalve al bestaande wegvakken in de rijksweg 4 en 4A (Amsterdam-Den Haag-Utrecht-Arnhem, en wel van (Amsterdam-Hoevelaken) voorziet het uitvoeringsprogramma Rijkswe genfonds voor de periode tot en met 1973 in een verbreding van o.m. de bestaande rijksweg 2 (Amster dam-Utrecht) en rijksweg 12 (Den Haag-Utrecht-Arnhem, en wel v Woerden tot Bunnik). De noodzaak tot verbreding doet sich, aldus de stichting, ook voor bij de belangrijke oeververbindingen. De nieuwe wagen van British Ley- land Motor Corporation Ltd, de Aus tin Maxi, gaat ƒ9189,60 (incl. BTW) kosten, zo heeft de importrice R. S. Stokvis dezer dagen bekendge maakt. De wagen werd half septem ber in ons land geïntroduceerd. Chrysler brengt coinpact-car Chrysler komt begin 1971 met een zgn. „sub-compact car", die voorlo pig de codenaam „25" zal dragen. De wagen, die naar keuze leverbaar zal zijn met verschillende typen mo toren krijgt een wielbasis van slechts 2.31 meter en wordt 4.22 me ter lang. De onlangs aangekondigde auto tunnel onder de Oude Maas bij Dor drecht (in"plaats van de brug) zal dan ook tenminste tweemaal drie rijstroken moeten krijgen. Automobilisten die in hun auto beschikken over een sigarettenaan steker in het dashboard, kunnen dank zij een Duitse vinding onder weg koffie zetten. De vinding, die inmiddels ook in Nederland is ge- introduceerd en onder de naam Auto-paluxette in de handel is gebracht, bestaat uit een kleine koffiezetmachine, waar in het water aan de kook wordt gebracht door de stekker in de sigarette- aansteker te stoppen. De rest gaat even eenvou dig: men gooit een paar lepels koffiepoeder in het automaatje en bin nen precies 13 minuten heeft men twee heer lijke verse koppen kof fie. De automaat wordt geleverd in een geschenkverpakking met een waterfles voor vier koppen en een speciaal vakje voor koffie, suiker en melk. Roestgaten in uw auto? Als u er dan toch persé mee wil blijven door rijden, heeft Holts een nieuwe doe-het-zelf-set: Holts-Cataloy. Het setje bestaat o.m. uit een stuk ge perforeerd aluminiumplaat, dat ge makkelijk te vormen en met een gewone schaar te knippen is. Met een laagje Cataloy wordt de plaat aan de binnenzijde van de car rosserie aangebracht op de plaats van het gat. Als hij na een half uur vastzit, kan men beginnen met het opvullen van het gat aan de buiten kant, eveneens met Cataloy. Na het harden van dit opvulmid- del moet de herstelde plek normaal worden afgewerkt, eerst met de vijl of een schuurm'achine en vervolgens met lijn schuurpapier. De sets zijn verkijgbaar voor ƒ4,75, 7.25 en ƒ11,50 (afhankelijk van de inhoud). De winnaar verklaarde, dat hij, vooral na de goede tijdrit, niet meer bang was geweest, de eindzege te zullen mislopen. Op de vraag, of hij nu toe zal treden tot de rijen der beroepsrenners„Inderdaad ben ik van plan per 1 januari prof te wor den. Ik weet nog niet of het een Nederlandse of een buitenlandse ploeg wordt. Dat hangt natuurlijk ook af van het aanbod". MAASTRICHT Drie jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest en tevens ter beschik kingstelling van de regering eis te de officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht giste ren tegen de 47-jarige Pierre S., die bekend heeft de lang- gezochte graf schenner te zijn. Hoewel hij ruim 280 maal graven geschonden heeft op kerkhoven in Nederland, België en West-Duitsland, en vele kerken en kapellen met obscene geschriften heeft beklad, werden de verdachte slechts acht van deze gevallen ten laste gelegd. In de drie jaren dat hij zijn prak tijken uitoefende, werkte hij niet, doch leefde uitsluitend van inbraken, die hij voornamelijk pleegde in Bel gische scholen. Na zijn arrestatie be kende S. meer dan tachtig inbraken, waarvan hem er slechts vier twee in Nederland en twee in België zijn ten laste gelegd. Systeem Op de vraag van rechtbank-presi dent M. H. Disch hoe hij tot deze daden gekomen is blijft hij aanvan kelijk het antwoord schuldig. Dan verklaart hij plotseling fel, dat het begonnen is in september 1964, toen hij door een geestelijke ten onrechte verdacht werd van homosexuele vriendschap met minderjarige jon gens. „Als men dat van mij denkt, zal ik het ook doen", nam hij zich toen voor. „Op een gegeven moment ben ik toen het kwade gaan doen als sys teem. Door het goede te doen, bereik je immers toch niets. In naam van het goede, van wet en gerechtigheid wordt veel kwaad gedaan. Daarom heb ik de zaken omgekeerd en het van de andere kant geprobeerd," zegt hij. Haat „Verklaart dit ook het grote aantal diefstallen en de ontucht die u ge pleegd heeft?" vraagt de president. Op deze vraag heeft de verdachte een vaag antwoord. Hij zegt de grafschendingen te hebben gepleegd uit haat tegen de maatschappij en de kerken te hebben beklad omdat hij hierdoor wilde protesteren tegen dc comedie die daarin gespeeld werd. Op den duur erkende hij alleen de Satan nog als opperwezen. „Ik zou voor de Satan gaan werken als hij voor mij zou zorgen. Dat deed hij: hij heeft me laten ontkomen aan de politie". Dat duurde dan twee jaar. Op 2 oktober 1968 sliep satan (zegt de officier) en werd Pierre gearres teerd UTRECHT „De verhoging van de BTW-tarieven zal een reactie op het prijzenfront tot gevolg hebben, die veel ernstiger is dan de regering het doet ver moeden". Dat zegt het Nederlands katholiek vakverbond (NKV) in zijn blad. Ruim Zicht naar aanleiding van het voornemen van de regering, het SER-advies van juni 1969 naast zich neer te leggen en halverwege 1970 de BTW-tarieven te verhogen. Volgens het NKV heeft het reken sommetje van minister Witteveen, dat als uitkomst opleverde dat de BTW - operaties slechts een prijsstij ging van ongeveer een achtste procent tot gevolg zal hebben, geen enkele realiteitswaarde. Het NKV vestigt er de aandacht op, dat de BTW in 1969 bijna een half miljard minder zal opleveren dan de minister van financiën van tevoren heeft becijferd. Voornamelijk door de invoering van de BTW zal echter het prijsin dexcijfer voor de gezinsconsumptie dit jaar ongeveer 7,5 procent stijgen, aldus het NKV. Alleen tijdens de Ko rea - crisis in het begin van de vijfti ger jaren traden prijsstijgingen van een dergelijke omvang op. Het verbond voegt hieraan toe, dat het kabinet, hoewel het zich volledig op de gevolgen van de invoering van de BTW heeft verkeken, daarvan kennelijk niets heeft geleerd. Als de regering de nieuwe BTW - plannen Voor duel tegen Ajax Hannover in voortzet, zullen tal van ondernemers volgens het NKV onder dekking van de nieuwe omzetbelastingtarieven prijsverhogingen doorvoeren, die in geen redelijke verhouding staan tot de geplande tariefverzwaring. Prijzenschandaal Als het parlement nalaat, de rege ring voor nieuwe blunders in het prijsbeleid te behoeden, zal het thans optredende kabinet de kiezers te gemoet moeten treden met de aante kening dat het zeer bewust omdat het voor de gevolgen is gewaar schuwd, ontwikkelingen in gang heeft gezet, die hebben geleid tot wat in vakbondskringen ook wel een prijzen schandaal wordt genoemd, aldus het NKV. Ook het Christelijk Nationaal Vak verbond (CNV) zegt in zijn orgaan De gids, dat een verhoging van de BTW in 1970 onverantwoord is, om dat het het risico van een nieuwe prijsgolf schept. Het CNV meent even eens, dat verhoging van de BTW lijnrecht in strijd is met het gezamen lijk streven van de overheid, Werkge vers en werknemers, de prijsinflatie te beteugelen. EINDHOVEN Het PSV-stadion is voor dc op 1 oktober te spelen wedstrijd PSVRapid Wien uitver kocht. De wedstrijd PSVRapid Wien wordt gespeeld in het kader van het tornooi om de Europese be ker voor bekerwinnaars. Op de vraag van de president hoe hij zijn toekomst zag, antwoordt Pierre S. dat hij nu, na een jaar nadenken, wel inzag verkeerd gehan deld te hebben en dat hij een streep onder het verleden wilde zetten. Het psychiatrisch rapport conclu deerde tot verminderde toereke ningsvatbaarheid van de verdachte, NIEUWE TYPEN VAN MAZDA EN TOYOTA Een luxe-presentatie van General Motors op de autosalon in Frank fort: de Opel Aero GT, een hard top-uitvoering met afneembaar dak van de Opel GT-coupé. Het dakpa neel van deze wagen, die nog in het stadium is van een ontwerpstudie, kan gemakkelijk worden verwijderd en in de achtersteven worden gebor gen. Wanneer de Opel Aero GT als open wagen wordt gebruikt, bevor dert de stevige rolbeugel de bescherming van de inzittenden. De onder de rolbeugel gemonteer de achterruit kan elektrisch wor den geopend en gesloten. Hoge voltages zijn beslist onge vaarlijk, maar dan moet men dit pak wel aan, een kostuum van roestvrij stalen netwerk met ka toen, dat na twee jaar minutieus testen nu wordt geproduceerd in een fabriek in Surrey, Engeland. Met dit pak kan bijvoorbeeld op masten worden gewerkt, zonder dat de stroom wordt uitgescha keld. Hier zit Ted Malpass, een employé van de fabriek, tijdens een demonstratie doodgemoede reerd op liefst 400.000 volt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9